Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#46001) King Unique válasza bandras0226 (#45999) üzenetére


King Unique
titán

Akkor mégiscsak nem stimmelt valamilyen beállítás a telepítésnél... De, ha most jó, akkor ok.
Én is Cinnamon asztali környezettel tettem fel, de ahogy nézegettem automatikusan beállítja a felbontást és a skálázást. Legalábbis nálam szokványos méretű laptop kijelzőkön ok az Antergos és a Mint is. Az említett helyen túl vsz lehet máshol is állítani, illetve ilyen téren a KDE felület a legjobb, mert az a leginkább testreszabható.

[ Szerkesztve ]

(#46002) bandras0226 válasza King Unique (#46001) üzenetére


bandras0226
aktív tag

Úgy néz ki 14'-on a FHD nem túl jó hozzá, legalábbis nekem nem az igazi. Egy hólapátnyi monitoron nem lenne ilyen gondom. Monitor az van mondjuk csak olyan kütyüm nincs amivel váltogathatom a képet a gépek között.

Miért lakik mindenki pont azon a bolygón, amelyiken én???

(#46003) guppi2 válasza Lathronos (#45972) üzenetére


guppi2
tag

Csak érdeklődöm, hogy a feltöltésedet honnan lehet leszedni?

(#46004) DrojDtroll válasza guppi2 (#46003) üzenetére


DrojDtroll
addikt

A blogjaban mindent megtalalsz.

(#46005) Lathronos válasza guppi2 (#46003) üzenetére


Lathronos
őstag

Itt találod mindkét Openbox verziót(32 és 64 bites) :)

1. A MediaFire link betöltése után rákattintasz az I'm not a robot melletti négyzetre

2. kiválasztod azokat a képeket, melyeket az azonosító kér: pl. fák, folyók, stb.

3. ha ez kész, kattints a Verify-re

4. majd a piros AUTHORIZE DOWNLOAD gombra kattintasz

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#46006) Normi™


Normi™
őstag

Sziasztok!

Tegnap kezdtem el Linux-al(Mint) komolyabban foglalkozni,egész jól meg is szoktam,jópár dolgot meg is oldottam ami eddig win-ben nem volt.Ami gondom az a particionálás.Csináltam egy 2Gb-os swap-ot(8gb ramom van),és a maradékból egy ext4-es particiót,ahogy látom a neten kellett volna egy "home" particiót is csinálnom.Mennyire gáz ez így?

"It was me on that road. But you couldn't see me.Too many lights out, but nowhere near here.It was me on that road. Still you couldn't see me.And then flash lights and explosions"

(#46007) lev258 válasza Normi™ (#46006) üzenetére


lev258
veterán

Nem probléma. Egy külön /home partíciónak annyi előnye van, hogy egy újratelepítés során megmaradnak rajta a felhasználói cuccaid (természetesen akkor, ha nem formázod azt is).

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46008) Normi™ válasza lev258 (#46007) üzenetére


Normi™
őstag

Köszönöm szépen a válaszod!Akkor ez így ok. :)

"It was me on that road. But you couldn't see me.Too many lights out, but nowhere near here.It was me on that road. Still you couldn't see me.And then flash lights and explosions"

(#46009) guppi2 válasza Lathronos (#46005) üzenetére


guppi2
tag

Letöltöttem a blogodról az ubuntu 32 bites verzióját , de nem tudom mire való az MD5 ellenőrző szöveg. Úgy próbáltam feltelepíteni, hogy unetbootin-nal pendrive-ra írtam . laptopot újraindítottam és usb-ről boot. De nem sikerült, hibát írt ki : BOOTMGR - t nem talált. Hogyan tudom feltenni?

(#46010) Lathronos válasza guppi2 (#46009) üzenetére


Lathronos
őstag

Windowsból RUFUS-szal, Ubuntu-ból pedig mintstick-kel. Az MD5-tel a letöltött ISO állapotát lehet ellenőrizni, hogy valóban teljesen letöltődött-e.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#46011) subset válasza bear_ (#45978) üzenetére


subset
senior tag

A "release notes" -ban benne van, hogy a kernel-t "up to 3.19" -ig támogatja a "driverük" !
Neked hányas kerneled van ?

Azt mondjuk nem értem, hogy a retekben nem képesek már a 4-es kerneleket támogatni így 2016 közepén :F :F
Csupán 1 éve kint van már....
Köszönjük amd !

Használj Te is szabad szoftvert !

(#46012) lev258 válasza subset (#46011) üzenetére


lev258
veterán

Talán mert megszűnt az fglrx? :F
Valóban köszönjük, csak éppen azt, hogy komoly erőfeszítéseket tesznek a támogatásuk javítására.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46013) subset válasza lev258 (#46012) üzenetére


subset
senior tag

Azt hiszem az fglrx azért "szűnt" meg mert nehéz volt emészteni a zárt, bináris alapú drivert - de nem biztos.
Már most 1 évvel vannak lemaradva, és a közeljövőben (év vége felé ha jól emlékszem) is csak a legújabb gpu-kat fogja támogatni a hybrid driverük.
Jól működik az open driver is, de azért nem ugyanaz mint a gyári volt....
Akkor majd vehetünk új gpu-t is :F

[ Szerkesztve ]

Használj Te is szabad szoftvert !

(#46014) lev258 válasza subset (#46013) üzenetére


lev258
veterán

Még nem ugyanaz, de már közelít. A hybrid driver nyílt része pedig az esetek többségében már most veri a régi zártat.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46015) subset válasza lev258 (#46014) üzenetére


subset
senior tag

Sajnálom őket, de úgy tűnik, mintha ráérősen haladna dolog az amd részéről - nyilván nagy munka.
November elején mikor belekerült egy kártya a gépembe (hosszú idő után), akkor lepődtem meg, hogy az emlékeimben lévő gyári driver támogatás sehol sincs ma egy modern linoxon.
És ma sincs, a play on linux és steam os "idején" . Na mindegy, de ez nekem furcsa, főleg a nehéz helyzetüket nézve :(

[ Szerkesztve ]

Használj Te is szabad szoftvert !

(#46016) Lathronos válasza subset (#46015) üzenetére


Lathronos
őstag

Lehet játszani linuxon, de nagyon meg kell válogatni a videokártyát AMD esetén. nVIDIA oldalon sokkal jobban támogatott, bár én nem szenvedek a régi PC-men a HD4650-nel ha játékról van szó. Viszont én nem mai játékokkal játszok. C & C meg SC2 és néha Pinball Arcade

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#46017) Pano


Pano
addikt

Screen tearingre még mindig nincs valami normális megoldás?
Xfce és Mate alatt nem igen akar működni, hiába váltok át comptonra vagy bármi másra, egy idő után "elfelejti" s megint előjön, aztán vissza kell állítani eredetire, majd újra compton, hogy megint eltűnjön. Teljesen mindegy, hogy nyílt vagy zárt driver.
Vblank semmit nem segít.
KDE alatt nem igen vettem észre, de a KDE számomra nagyon nem bejövős felület. Mivel sokat filmezek ez nekem nagyon nagyon nem pálya (sokszor inkább vissza is váltok csak emiatt windowsra).

Nvidia gtx 650

(#46018) CPT.Pirk válasza Pano (#46017) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Igen, a KDE KWIN ablakkezelője ennyivel jobb, mint az egyszerűbb DE-k megoldásai. Sőt, még állítani is lehet a kompozitort benne különféle módokon. Még a Gnome3 jó ilyen téren tudomásom szerint, de azt meg fájdalmas használni.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#46019) Lathronos válasza Pano (#46017) üzenetére


Lathronos
őstag

Ezt a compton.conf-ot használd. Én is ezt használom Openboxon, tökéletesen van beállítva, semmi tearing nincs nálam. :)

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#46020) Normi™ válasza Lathronos (#46016) üzenetére


Normi™
őstag

Szia!

Melyik C&C-vel játszol?

"It was me on that road. But you couldn't see me.Too many lights out, but nowhere near here.It was me on that road. Still you couldn't see me.And then flash lights and explosions"

(#46021) Pano válasza CPT.Pirk (#46018) üzenetére


Pano
addikt

Igen, észrevettem.
Próbáltam magamra erőltetni a KDE-t, de én ízlésemnek azon már "túl sok a csicsa".
a GNOME még nem lenne akkora gond, de nekem azon akadnak az animációk nagyon.

(#46019) Lathronos: :R Hova kell másolnom?
Xfce.nél és _Mate-nél is használható?

[ Szerkesztve ]

(#46022) Lathronos válasza Pano (#46021) üzenetére


Lathronos
őstag

/home/neved/.config mappa

MATE és XFCE esetében is tökéletesen működik.

(#46020) Normi01

C&C 3: Kane's Wrath, C&C: The First Decade

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#46023) Pano válasza Lathronos (#46022) üzenetére


Pano
addikt

Köszi!

(#46024) CPT.Pirk válasza Normi™ (#46020) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az OpenRA megvan? Van Linuxra is! A régi klasszikusok nagy felbontásban. :K http://www.openra.net/

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#46025) Normi™ válasza CPT.Pirk (#46024) üzenetére


Normi™
őstag

Úúúú köszi szépen,ezen nőttem fel :))

Más: Skype-nál megoldható valahogy,hogy ha két vagy több különböző partner ír akkor ne egy azonos ablakban nyissa meg őket hanem külön-külön?

[ Szerkesztve ]

"It was me on that road. But you couldn't see me.Too many lights out, but nowhere near here.It was me on that road. Still you couldn't see me.And then flash lights and explosions"

(#46026) Normi™ válasza Normi™ (#46025) üzenetére


Normi™
őstag

Megoldottam köszi :D

"It was me on that road. But you couldn't see me.Too many lights out, but nowhere near here.It was me on that road. Still you couldn't see me.And then flash lights and explosions"

(#46027) DrojDtroll


DrojDtroll
addikt

Van egy program ami fut. Toppal látom.

kill-el próbálom megállítani, de mindig újraindul

hol lehet ez beállítva?

(#46028) Lathronos válasza DrojDtroll (#46027) üzenetére


Lathronos
őstag

Milyen DE? KDE, LXDE, Trinity, LXQt, Gnome, Cinnamon, MATE, XFCE, stb.?

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#46029) BoB válasza DrojDtroll (#46027) üzenetére


BoB
veterán

Nézd meg milyen daemon-ok vannak.

Ha akként fut hiába lövöd ki újraindul.

man systemctl

systemctl list-units -t sevice

systemctl stop xxxx

systemctl disable xxxx

Stb. A manual oldalon ott van minden.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#46030) DrojDtroll válasza BoB (#46029) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Nincs systemctl. sysctl ugyan az?

Lathronos

Nincs DE

(#46031) lev258 válasza DrojDtroll (#46030) üzenetére


lev258
veterán

És mi az a "halhatatlan" program?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46032) Rimuru válasza DrojDtroll (#46030) üzenetére


Rimuru
veterán

Gondolom a robothoz kell, masik topicban irtam hogy OpenRC-nek nezz utana, Esetleg meg F34R-t meginvitalhatod a beszelgetesbe, o hasznal Gentoo-t.

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#46033) BoB válasza DrojDtroll (#46030) üzenetére


BoB
veterán

Ez nem Ubuntu 16.04?

Ha már robotika topikban megy a diskurzus, mindegy.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#46034) DrojDtroll válasza Rimuru (#46032) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Igen a robothoz kell. Utánanézek az OpenRC-nek.

Megkeresem ha végleg nem fog menni.

(#46035) Hapi18


Hapi18
tag

Segítség!

Van egy ext 4-re formázott vinyóm amit samba szerverrel osztok meg a helyi hálózaton a routerbe dugva.
A probléma az hogy nem enged róla semmit letörölni. Mindenhol minden engedélyt megadok magamnak, a samba szerveren, a windows 7 alatt a gépen amiről látom a vinyót. Már csak arra tudok gondolni hogy ez valami linux okosság, hogy a file rendszer kialakításakor, a vinyóra ír valamit, ami miatt nem tudok róla semmit letörölni. Minden más remekül működik egyébként.
Ebben kérem a segítséget.

A vinyót egy ubuntu 14.04.4 boot cd-vel formáztam meg. Tele van mindenféle jóval szal újraformázás nem opció de előbb utóbb betelik szal jó lenne törölni róla ezt azt néha....

(#46036) lev258 válasza Hapi18 (#46035) üzenetére


lev258
veterán

Szerintem a samba szerverrel és a jogosultságokkal kell megbeszélned. Nincs ilyen "spéci" opció formázásnál.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46037) Hapi18 válasza lev258 (#46036) üzenetére


Hapi18
tag

Ok köszi akkor már csak a windows marad mert a sambában egyértelműen minden jogosultság adott!

(#46038) mefistofeles

Skacok. Linux mint cinamon telepítő pendrivet hegesztettem mert esélyes a windows lecserélése. Live módban a képernyőn felül egy fekete sáv van, magyarul annyira "lecsúszott" a desktop, hogy az alsó tálca teljesen eltűnt. Mind alul, mind felül elég zavaró és komoly hiba. Mennyi az esélye, hogy ez telepítés után is így marad? A videokártya (HD5570) és a monitor hibátlan.

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#46039) agy73p


agy73p
senior tag

Zenwalk-ot és PcLinuxOS-t használ valaki? Kezdőknek való vmelyik? Live USB lehetőség van a Zenwalkhoz? Fully Monty Desktop használható? Tudom sok a kérdés, de örülök minnden válasznak. :R

[ Szerkesztve ]

(#46040) lev258 válasza mefistofeles (#46038) üzenetére


lev258
veterán

Az bizony csúnya lehet. Ha van lehetőséged, megnéznéd egy Ubuntu Mate 16.04-gyel?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46041) mttssz válasza agy73p (#46039) üzenetére


mttssz
senior tag

Többit nem tudom, de a distrowatch szerint van live a zenwalkhoz.

(#46042) agy73p válasza mttssz (#46041) üzenetére


agy73p
senior tag

KöszI! Sajna, két éves :(

(#46043) Lathronos válasza agy73p (#46042) üzenetére


Lathronos
őstag

PCLiunuxOS teljesen használható kezdők számára, én is azzal kezdtem a linux-szal való ismerkedést 2008 nyarán. :) Full Monty-t sose használtam, így nem tudom miben más, mint az alap KDE. Van magyar Helpdeskje is, itt. Ha elakadnál, ITT keresd janu-t. PCLinuxOS témában ő a nagy Jedi mester. :D A PCLinuxOS topikban szokott lenni leginkább.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#46044) mefistofeles

Még egy utolsó kérdés ami a Linux közösséget is meg szokta osztani.
Szóval adott kb. 75 Gb hely a merevlemezen ide kerül a pingvin. Van még egy partíció de az egyenlőre marad NTFS mert nem tudom hova kimenteni a rajta lévő cuccot. Adott még egy 4 magos AMD proci és 2x2 Gb 1600 mhz-es dual memó. A kérdés, kell e swap partíció? Amíg a linuxos leírások szinte kivétel nélkül írják, a fórumokon sokszor mondják, hogy felesleges. Ha jól gondolom 4-6 Gb hely kéne neki szóval nem oszt nem szoroz. Ha fürgébb lesz tőle a rendszer akkor hajrá!
Na most jön a lényeg, hogy kell csinálni? :F
Egyszer már telepítettem Linuxot NTFS mellé, akkor egyszerűen kijelöltem a helyet, azt hiszem ext4 re formáztam és annyi. Az NTFS particiót, minden hókuszpókusz nélkül maga csatolta és hiba vagy lassulás nélkül használhattam. Na most a swap-esetében ez, hogy?

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#46045) BoB válasza mefistofeles (#46044) üzenetére


BoB
veterán

Gyorsítani aztán nem fog a swap. Én 4GB memóriánál állítanék be.

File-ba egyszerűbb. Így kell: [link]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#46046) mefistofeles válasza BoB (#46045) üzenetére

Ez az egyszerűbb? :Y ....
Találtam egy táblázatot ami alapján ha nem akarok hibernálni akkor 4 Gb memó esetén 2 Gb-ot ír.

[ Szerkesztve ]

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#46047) King Unique válasza mefistofeles (#46044) üzenetére


King Unique
titán

Ha grafikus felületen akarod csinálni, akkor telepítésnél a live rendszer kézi partícionálójában is lehet [link]. Valamint ott a GParted is a legtöbb live rendszerben.

[ Szerkesztve ]

(#46048) Rimuru válasza BoB (#46045) üzenetére


Rimuru
veterán

+1, csak arra kéne figyelni hogy ne legyen töredezett a file.

mefistofeles: Négy lépés az egész, ha partíciót csinálsz az se sokkal kevesebb. :D

Vigyázat, csalok!

(#46049) mefistofeles válasza King Unique (#46047) üzenetére

Háát azért ne mondjátok, hogy kézi particiónálóban nem egyszerűbb...... tudjátok én csak egy windowsos vagyok.

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#46050) BoB válasza mefistofeles (#46049) üzenetére


BoB
veterán

Ha változtatni akarsz később a méretén, mit egyszerűbb? Megváltoztatni egy file méretét, vagy egy partíciót átméretezni (és vagy egy másik partícióból lecsípni, vagy hozzáadni)?

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.