Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#62151) Dave™ válasza ubyegon2 (#62150) üzenetére


Dave™
nagyúr

65mbit tényleg nagyon lassú, annál a netem is majdnem 2x gyorsabb ;]

(#62152) growler válasza ubyegon2 (#62150) üzenetére


growler
őstag

Az a 65 milibit/s tényleg nagyon kevés ! (Nem mintha a 300 milibit/s az sok lenne !) ;]

(#62153) jackal79


jackal79
aktív tag

Sziasztok!
Linux Mint 18.3-ban a terminálból megtudom nézni a BIOS verzióját?
Köszi!
üdv

(#62154) Dave™ válasza growler (#62152) üzenetére


Dave™
nagyúr

Ez már tényleg kukacoskodás, bár jogos :D

(#62155) lev258 válasza jackal79 (#62153) üzenetére


lev258
veterán

sudo dmidecode | less
Haladj lefele, ott lesz sok más információval együtt. Aztán q betűvel kiléphetsz.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#62156) jackal79 válasza lev258 (#62155) üzenetére


jackal79
aktív tag

Megvan :)
Köszi!

(#62157) Frawly válasza Shyciii (#62142) üzenetére


Frawly
veterán

Csinálj képernyőképet. Ha máshogy nem megy, fényképezd le. Ha nem is GDM-nek, de kell lennie valami grafikus Login Managernek, és mindegyikben a bejelentkezéskor, kell lennie valami lenyitható mezőnek, ahol választani lehet, hogy milyen grafikus felület induljon el.

(#62158) Shyciii válasza ubyegon2 (#62146) üzenetére


Shyciii
veterán

ubyegon2, Frawly

Csak otthon tudom újra megnézni, mert közben elkezdtem Archot telepíteni a teszt notebookra. Igaz már az elején a hálózat beüzemeléssel buktam a dolgot, mert bár hálókábellel rögtön kéne mennie a hálózatnak egy-két weboldal szerint, de sajnos nem kap ip-t, pedig dhcp-s hálózat. Wifi szintúgy nem megy, mert wpa2 enterprise-os, és ahogy néztem elsőre nem egyszerű arra felcsatlakozni, úgyhogy a 8GB-os mobilnetemet megosztottam, és így már jó 😀 csak nem tudom folyamatosan csinálni, mert közben melóznom is kell.

[ Szerkesztve ]

(#62159) Frawly válasza Shyciii (#62158) üzenetére


Frawly
veterán

Mindkettő megoldható, enterspájz WPA2 is. De az tényleg szívás, ha a vezetékes net se megy rajta, mert akkor másik gépen kell letölteni a csomagokat és átvinni. Esetleg beledugni a telepítés idejére egy támogatott USB-s Wi-Fi sticket.

lspci mit mond, milyen Ethernet/Wi-Fi kártyáról van szó?

Már csak azért is kéne, hogy menjen, mert a Manjaro is Arch fork, amit a Manjaro tud kezelni, azt az Arch is.

[ Szerkesztve ]

(#62160) Shyciii válasza Frawly (#62159) üzenetére


Shyciii
veterán

Wifi: Qualcomm Atheros AR9485 Wireless Network Adapter (rev 01)
Ethernet: Qualcomm Atheros QCA8171 Gigabit Ethernet (rev 10)

Igen azt olvastam, hogy Enterprise WPA2 is megy, csak sémát kell módosítanom megfelelően és megy, de egyelőre hagytam, mert ott nem tom, hogy a sámában ha nem kell cert, akkor mit írjak be. nocert-re nem volt jó.
Az érdekes inkább az, hogy a hálókábel amin ip-t kellett kapnia, arra nem regált. Sőt. DOWN értéken maradt a kártya. Most közben az alapcsomag felment pacstrap /mnt base base-devel -el, úgyhog most amíg haza nem érek, addig nem kell net. Otthon meg a sima WPA2-vel csak menni fog. Remélem.

(#62161) Frawly válasza Shyciii (#62160) üzenetére


Frawly
veterán

Ezek közül mindkettőt kéne vigye a kernelnek, így csak az autentikáció lehet problémás.

Kérdezd meg a céges rendszergazdát a kapcsolódási adatokért, ha a DHCP öngmagában nem elég vezetéken. Az ip a és ip route parancsok kimenete mit mutat?

Ahogy nézem, az enterprise WPA2-ről tényleg nem sokat ír, meg én sem értek hozzá, azt passzolom. Vezetéken viszont kéne hogy tudj kapcsolódni.

(#62162) Shyciii válasza Frawly (#62161) üzenetére


Shyciii
veterán

Semmit nem mutatnak, mert ha az ip link-et megnézem, akkor az ethernet kártya down-ban van. ip link set enp2s0 up -ra nem ír hibát, de down-ban marad.

Viszont most megakadt a telepítésem a grub-install -nál, mert kiírja hogy cannot find EFI directory.
És így be is ugrott, hogy anno mikor először akartam Manjaro-t telepíteni, akkor létre kellett hoznom egy max 500MB-os FAT32-es partíciót, amit be kellett jelölnöm boot-ként, mert ez a szar noti nem ismeri az uefi-t, és csak így volt hajlandó telepíteni. Viszont nekem már nincs kedvem előlről kezdeni az egészet, mert gondolom amiket eddig csináltam azt az fdisk újrapartíciónálással elvágom.
Majd a rendes notimon kezdem el az elején. Annak a BIOS-a már ismeri az UEFI-t, ott nem kell erre külön partíció.

(#62163) ubyegon2 válasza Dave™ (#62154) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Na ugye! Tisztán látszik, hogy nem én vagyok a főkekec!

Egyébként nem is hagyott nyugodni a dolog, már cc 500 MB/s írás jött ki a csere tesztjén-

growler koma! Jövök neked egy kekeccel még..... :P

milibit-ről amúgy még nem is hallottam.

[ Szerkesztve ]

(#62164) growler válasza ubyegon2 (#62163) üzenetére


growler
őstag

Ilyen ziccert nem hagyhatok ki ! :N

(#62165) ubyegon2 válasza growler (#62164) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Megértem, én se szívesen tenném! ;] Szerintem a HP 8570w skandináv billentyű kiosztásával mostanában lehetnek még egyszerűsítéseim.

(#62166) Frawly válasza Shyciii (#62162) üzenetére


Frawly
veterán

Pedig ez lesz a megoldás, hogy up-ba tenni a kártyát. lsmod mit mutat, milyen ath-s modulok futnak? Kéne tudnia kezelnie azt az Atheros kártyát.

A bootra rosszul emlékezhetsz, mert FAT32 partíció pont az UEFI bootnak kell, de ha azt a géped nem támogatja, akkor FAT32 partíció sem kell. Ennek hiányában a /boot mehet a rendszerpartícióra vagy külön (nem FAT32-es, hanem ext4 vagy ext2) bootpartícióra.

(#62167) Frawly válasza ubyegon2 (#62165) üzenetére


Frawly
veterán

Válts át szoftveresen magyar kiosztásra (gondolom már azon vagy), és tanulj meg gépírni, hogy ne kelljen a billentyűkre lenézni. Én angol billentyűzetes notit használok így.

(#62168) ubyegon2 válasza Frawly (#62167) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Magyar a kiosztás, a jelszavak miatt azzal kezdem a telepítést és többnyire látom is az elhelyezkedésük alapján mi hol van, a régi Toshiba Satellite is US billentyűzetes volt, azt már megszoktam. Gépelni minek tanulnék, megy simán minimum kétujjas módszerrel. ;]

(#62169) BoB válasza BoB (#62007) üzenetére


BoB
veterán

Megjelent a bemutató videó is: Introducing GNOME 3.30: “Almería”

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#62170) Shyciii válasza Frawly (#62166) üzenetére


Shyciii
veterán

Akkor most nagy a kavar nálam. Most hogy nézem a nem uefi-s notin van vfat /boot -ra mountolva, az uefi-sen meg csak swap, és / van semmi más. Akkor most nem értem, hogy miért működik az új notim. Pedig manuálisan hoztam létre a manjaro gui-jával a partíciókat.

(#62171) Shyciii válasza Frawly (#62166) üzenetére


Shyciii
veterán

No a teszt notira elkezdtem feltenni a Manjaro Gnome-ot, és hagytam, hogy a telepítő maga csinálja meg a partíciókat. Létrehozott ő is egy 300MB-os EFI partíciót Fat32-vel, pedig ez nem UEFI-s. BIOS-a nem képes rá.
Ez most felmegy, aztán a rendes notebookomon elkezdem felrakni kézzel az Archot, és ha gond van, akkor a most felhúzott teszt notival meg tudom nézni rá a megoldást.

Kijelentkezéskor megjelenik a kis fogaskerék. De csak ezeket lehet kiválasztani:

- Gnome
- Gnome Classic
- Gnome + Remmina Kiosk (ezt a Remminát használom RDP-s kapcsolatokra)

De ez a része igazából mindegy is. Most már Arch felé nézek csak :)

(#62172) Frawly válasza Shyciii (#62171) üzenetére


Frawly
veterán

Lehet ezek szerint a Linux is kezeli a FAT32-es boot partíciót. Bár szerintem akkor is felesleges. FAT32 az UEFI-nek kell, de az egész más fájlokat is tesz rá, .EFI végződéssel. Nekem ez az utánozzuk BIOS bootkor is az EFI partíciót nagyon gagyi hatást kelt. Működni működik ezek szerint, csak minek.

Abban biztos vagy, hogy nem UEFI-s lapos? Mert néha BIOS-os, karakteres felületes kinézetűek az UEFI-k, főleg régebbi notikon, és ebből valaki azt hiheti, hogy BIOS-os.

(#62173) Shyciii válasza Frawly (#62172) üzenetére


Shyciii
veterán

100%, hogy nem UEFI-s. Egyrészt régi is, másrészt Windows se települ rajta UEFI-ként.
Az újnál viszont reggel megnéztem, ott automatikusan csak Swap és Root partíciót hoz létre alapból a Manjaro. A Windows viszont kapásból UEFI-sként települ :D
Elrendezem a reggeli megszokott dolgokat a melóhelyen, aztán ha kicsit csendes a helyzet, akkor a rendes notimon nekikezdek az Arch-nak. Kíváncsi vagyok, hogy annak a hálókártyájához mit szól. Bár még van mobilnetem, Asszem :)

(#62174) Shyciii válasza Frawly (#62172) üzenetére


Shyciii
veterán

Felmerült bennem, hogy amit automataán legenál fstab-ot, az mennyi helyes?
Ugye nekem ebben a mindennapos notebookban SSD van.
A telepítő alapból rw,realtime -ot ad meg. Eddig én ezt mindig módosítottam defaults,discard,noatime -ra a leírások alapján úgy vettem ki, hogy SSD-nél ez a jó (kivéve a defaults-ot, mert az jogosultságokat tartalmaz)
Swap-re meg automatán defaults,pri=-2
Ezt én defaults,noatime -ra állítottam eddig. Viszont érdekes, hogy az fstab leírásában nem is látok pri= opciót, így azt se tudom mi ez, és hogy mennyire jó-e ez így.
Amúgy ennek a hálókártyáját azonnal felismerte, és van net, szal az a régi notesz nem túlságosan tetszik neki ezekszerint.
Aztán a telepítésnél az arch-chroot utasítást ki kell adni /mnt -re, de van ahol léttam, hogy a -bin-bash-re is kiadták. Melyiket érdemes?

(#62175) cigam válasza Shyciii (#62174) üzenetére


cigam
félisten

Használd az arch wiki-t :P

A discard opció folyamatosan TRIMmel, de pl. felesleges, ha be van állítva az fstrim.service. Ugyanakkor nem egy SSD esetén a trimmelés nem hogy növelte a sebességet, hanem csökkentette. A beépítette szemét gyűjtés (garbage collection) gyakran hatékonyabban végezi a dolgát. Éppen ezért bizonyos terjesztések úgy döntöttek, hogy nem használják. [link]

Ez is olyan hitvita mint a swap (külön partíción, vagy fájlban, mekkora legyen,...)

A pri a prioritást adja meg. Ha több swap partíciód van, ezzel állíthatod be melyiket részesítse előnyben.[link]

Az arc-chroot egy script ami minden lépést elvégez, hogy átlépj az új rendszerre, de ezt is elvégezheted kézzel, egyesével. Ennek egyik utolsó lépése a chroot /location/of/new/root /bin/bash
[link]

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#62176) herdsman12 válasza ubyegon2 (#62163) üzenetére


herdsman12
őstag

Mi az a program?

(#62177) ubyegon2 válasza herdsman12 (#62176) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ami a képen van, a Lemezek, alias Disks, gnome-disk-utility. A Lemez teljesítmény tesztje ablak.
Manjaro-n ilyen volt a kinézete. ;)

Ez meg az alap Mint kinézet:

[ Szerkesztve ]

(#62178) herdsman12 válasza ubyegon2 (#62177) üzenetére


herdsman12
őstag

Nálam nem méri az írási sebességet. :F

(#62179) cigam válasza herdsman12 (#62178) üzenetére


cigam
félisten

Mert a felugró ablakban(ahol miták számosságát, és a teszt fájl méretét lehet beállítani) be kell pipálni, hogy írás teszt is legyen.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#62180) ubyegon2 válasza herdsman12 (#62178) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ahogyan cigam kolléga említi, de ha megnézed a berakott képet, a közepén kiabál a bepipálatlan kis kocka! ;)

Szerintem a Lemezek (disks) teljesen jól mér, többek szerint nem ér semmit, viszont 2 napon belül 3 különböző SSD-t mértem vele és mindegyiknél jól hozza az elvárható és ismert eredményeket! (kivéve a már visszacserélt Kingston UV500-as)

[ Szerkesztve ]

(#62181) totron


totron
addikt

Win7 pendrive telepítőt próbálnék összehozni.

ms-sys -7 /dev/sdb

Megírja a bootszektort, fájlrendszer NTFS, telepítő fájljait rámásolom, bootflag bepipálva és semmi, nem indul. Hol a hiba, mi hiányzik? unetbootin nem mutatja a pendrive-ot, 404 verziós, ami meg igen, az meg nem írja ki az ISO-t, csak egy pillanat alatt végigfut a folyamatjelző csík (mtools hiánya lehet?)

nem sok semmi sikerlémény van ezzel most :(

XP-vel sem megy (ms-sys -m)

(#62182) lev258 válasza totron (#62181) üzenetére


lev258
veterán

Még sosem csináltam, de kollégámat már láttam simán felmásolni az ISO tartalmát pendrive-ra és működött.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#62183) herdsman12 válasza cigam (#62179) üzenetére


herdsman12
őstag

Ok, köszi. Természetesen nem én voltam a béna, szemembe sütött a nap. :)
Most meg ez van:

Rákerestem hirtelen, látom bőven létező hiba.
Kellene kis segítség, mit, merre nézzek?

(#62184) totron válasza lev258 (#62182) üzenetére


totron
addikt

BIOS-os gép ez. Lehet, hogy UEFI esetén működik csak, amit írsz.

(#62185) lck válasza totron (#62181) üzenetére


lck
senior tag

WoeUSB-vel nekem még mindig sikerült jó win. telepítőt írnom.

(#62186) King Unique válasza totron (#62181) üzenetére


King Unique
titán

Felcsatolod a fájlkezelőben az ISO-t, a tartalmát rámásolod a FAT32 / NTFS fájlrendszerű pendrive-ra, meg. max. legacy BIOS (CSM) bootoláshoz aktívvá teszed (boot flag) a rajta lévő partíciót. Ennyi, felesleges túlbonyolítani és a WoeUSB és társai sem létszükséglet hozzá, ami egyébként amúgy sem egy nagy szám. Ha UEFI-s telepítéshez kell, akkor ott viszont akár még ezzel is szórakozni kell a 7-esnél, ellenben az újabbaknál már nyilván nem.

(#62187) totron válasza King Unique (#62186) üzenetére


totron
addikt

Ez only BIOS, UEFI a környéken sincs. Mountoltam az iso-t, a tartalmát másoltam fel értelemszerűen. Bosszant, nem tudom hol a hiba. Ugyanezekk a hardverekkel megy Windows boot, csak éppen még linux alól megírva eddig még soha. Nem tudom hol és mi marad ki.

(#62188) King Unique válasza totron (#62187) üzenetére


King Unique
titán

Linuxon (pl. Mint) létrehozva is többször próbáltam már az előző válaszban említett módszert és nálam működött. Legacy módnál viszont kell ehhez boot flag a pendrive-ra, mint az említve volt, ellenben UEFI-nél már nem.

(#62189) ubyegon2 válasza herdsman12 (#62183) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ne nézz semmit, arról a meghajtóról fut a rendszer, nem fog írástesztet csinálni. Az olvasást megcsinálja, én is átraktam a desktopba az SSD-t, úgy teszteltem. Ill. először live-Linux-szal.

[ Szerkesztve ]

(#62190) ubyegon2 válasza lev258 (#62182) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Én is ezt láttam pont Win7-tel, de előtte gparted-del boot flag-et kellett neki adni.

Most látom, hogy King Unique kolléga már írta ezt!

[ Szerkesztve ]

(#62191) eastsider


eastsider
nagyúr

Sziasztok
grub rescue fogadott
attempt to read or write outside hd0 mit tudok kezdeni?
Rebootoltam és ez fogadott, ez egy Debian alapú NAS

[ Szerkesztve ]

(#62192) lev258 válasza eastsider (#62191) üzenetére


lev258
veterán

Szerezz egy Live-ot valahonnan.
Tesztek után, ha minden rendben, megpróbálhatod újrarakni a Grub-ot.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#62193) CPT.Pirk válasza eastsider (#62191) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nagyobb gebaszra szokott utalni ez az üzenet. Azzal kezdeném, hogy pl. egy gparted live lemezrő vagy egyéb Linuxról bebootolnék pendriveot használva, onnan meg egy gparted / kparted partíció ellenőrzést csinálnék a lemezen, minden partícióra.
Aztán csekkolnám a hdd smart adatait, hogy nem-e megy közben tönkre, vannak ere is grafikus smart kiolvasó progik.

Bármiféle grub újrarakást csak akkor próbálnék meg, ha nincsenek hibák a partícióknál, vagy a lemezen.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#62194) jackal79


jackal79
aktív tag

Sziasztok!
A Home könyvtárat szeretném kimenteni, de ez fogad:

Gondolom van rá vmi megoldás :)
Köszi!

(#62195) eastsider válasza CPT.Pirk (#62193) üzenetére


eastsider
nagyúr

Vadiúj SSD. (60 nap folyamatos uptime a rendszeren)
Ami érdekes volt, hogy nem engedett beloginolni a webguiu, és jelszó változtatást sem csinálni...
Pont ezért rebootoltam
De nézek smartot első körben. Amikor utoljára néztem rendben volt

[ Szerkesztve ]

(#62196) ubyegon2 válasza jackal79 (#62194) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Ha terminal nélkül akarsz másolni bármit a Nemo-ban, amit a képeden látható módon nem enged, azt úgy oldhatod meg könnyen, hogy bármely Nemo ablakban egy üres helyre nyomsz jobb gombot és a képemen látható ablakban a kulcs ikonos sorra nyomva a megjelenő kis ablakba beírod a jelszót és megnyílik egy új Nemo, itt is megoszthatod az ablakokat F3-mal.

Az így megnyíló fájlkezelő figyelmeztet is, hogy emelt szintű jogosultsággal használod:

Most már másolhatsz bármit. ;)

[ Szerkesztve ]

(#62197) Bici


Bici
félisten

Sziasztok!

Szeretnek egy winyot backup-kent hasznalni, de szukseg lenne tomoritesre.
Ezt hogy erdemes megoldani?
Sima zip/7z, tar.gz, stb. file/okba mentsem az anyagot, vagy letezik erre valami automatizmus?
Pl. tomoritett file rendszer? Vagy valami tomoritesre is kepes backup progi?

Elony lenne, ha tudnam jelszoval vedeni barmelyik esetben.

Kossz!

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#62198) jackal79 válasza ubyegon2 (#62196) üzenetére


jackal79
aktív tag

Szia!
És tényleg működik :)
Köszi!

Ha már itt vagyunk lenne még 1 problémám.
Az asztalalkalmazásokban szeretném használni a Google Calendart, de az asztalon, ahol meg kéne jelenítenie a naptárat, ez a hibaüzenet fogad:
"No events found..."
Erre esetleg vmi ötlet?
Köszi!

(#62199) CPT.Pirk válasza Bici (#62197) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ha egész partíciót vagy lemezt szeretnél alkalmi jelleggel eltenni egy tömörített fájlba, akkor a clonezilla mini disztró mindent tud és fut egy pendriveról. Azt nem tudom, hogy tud-e jelszavazni, de eleve csak a clonezilla tudja olvasni az elkészült állományt.

Ha csak egy-két mappát, akkor arra két mód van így gyorsban:
-csinálsz saját tar.gz állományt készítő szkriptet bash-ben, azt lehet crontabbal időzíteni, relatíve egyszerű, biztosan lehet jelszavazni
-csinálsz rsync-es automata mentést ami nagyon pöpec biztonsági mentések készítésére, de nem tömöríti a mentett állományokat és szerintem nem is jelszavaz. De adhatsz neki olyan cél mappát, ahová csak x felhasználónak van írási vagy olvasási joga.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#62200) growler válasza jackal79 (#62198) üzenetére


growler
őstag

Ha jobb ötletet nem kapsz, - nálam Thunderbird kiegészítőként van telepítve
a "Provider for Google Calendar" és a "Lightning" (Naptár, és Feladatok)

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.