Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#93001) tordaitibi válasza ubyegon2 (#93000) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Látod arról lehetne értekezni mert sajnos most már évent 2x is előjön, a fene egye meg.

(#93002) CPT.Pirk válasza Rowon (#92997) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Van bármi okod ilyen régi rendszer megtartására? Én a Lubuntus céges szerveremet most nem rég frissítettem 22.04-re 20.04-ről, minden pöpec.

tordaitibi: akkor még megoldás lehet egy szünetmentest rakni a gépre. Azt a pici időt sleep-el még akár csaknem döglött aksival is hozná.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#93003) Rowon válasza CPT.Pirk (#93002) üzenetére


Rowon
veterán

18.04 az utolsó Lubuntu, ami támogatja a 32 bitet és LXDE fut rajta.

De lehet majd kicserélem egy 32 bites Debianra szintén LXDE-vel.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#93004) CPT.Pirk válasza Rowon (#93003) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Inkább a hardvert cseréld ki alatta, hosszabb távon jobban jársz vele.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#93005) Rowon válasza CPT.Pirk (#93004) üzenetére


Rowon
veterán

Jah ez csak hobbigép. :) Kár költeni rá.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#93006) K0zm0 válasza ubyegon2 (#92986) üzenetére


K0zm0
aktív tag

És ha nem vagy jó rendszergizda, aratás után a root bent marad! :DDD

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#93007) I02S3F válasza K0zm0 (#93006) üzenetére


I02S3F
őstag

Meg a root kiskacsa!

(#93008) Rowon válasza I02S3F (#93007) üzenetére


Rowon
veterán

:DDD

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#93009) CsengődiGeri


CsengődiGeri
tag

Linux Mint-ből melyik a jobb választás az ubuntus vagy a debián-os kiadás? Van valami különbség a használata vagy a támogatottsága között. Esetleg gyenge gépre jobb valamelyik változat?
Előre is kösz a válaszokat, javaslatokat.

(#93010) cog777


cog777
senior tag

Hogyan frissitettetek kernelt 6.5-re Ubuntu szarmazekok alatt (linux mintet hasznalok, 22.04 alapu)?
Mikor telepitettem a Mainline Kernels progival, akkor a kernel headert nem nem rakta fel valami fuggoseg miatt, glibc azt hiszem, az meg kell a virtualbox guest-nek.

HP ZBook Workstation A3000 - Linux Mint; Raspberry Pi4 - Raspbian

(#93011) CPT.Pirk válasza cog777 (#93010) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az ott ilyen azzal a kernellel, de a header hiányától még a kernel működni fog. Új glibc-t majd az új LTS-el fog kapni az az ág.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#93012) Rowon válasza CPT.Pirk (#93011) üzenetére


Rowon
veterán

Hedör az kell a VGA driverhez, vagy nem?

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#93014) CPT.Pirk válasza Rowon (#93012) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ezt speciel nem tudom. AMD-s Ryzen APU-s laptopon nem kellett.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#93015) Rowon válasza #79484416 (#93013) üzenetére


Rowon
veterán

Debianhoz én mindig felrakom, ha kernelt frissítek.

sudo apt install linux-headers-$(uname -r)

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#93016) Rowon


Rowon
veterán

Nem tudjátok véletlenül, hogy Linuxon van-e valami parancs vagy csomag, ami kiírja, hogy a VGA-nak milyen a VRAM típusa? Nem tudom, hogy az enyémen GDDR4 vagy GDDR5 van...

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#93017) K0zm0 válasza Rowon (#93016) üzenetére


K0zm0
aktív tag

sudo dmidecode --type 17

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#93018) Rowon válasza K0zm0 (#93017) üzenetére


Rowon
veterán

Köszi, ez csak a RAM-ot írta ki, a VRAM kellene, ami a VGA-n van. :F

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#93019) cog777


cog777
senior tag

Szemezgetek egy NucBox 3 Intel Celeron J4125 Fanless Mini PC-vel, es NucBox G3 Intel N100-as mini pc-vel. Linuxot tennek ra, teszt gepnek kellene, Godot 4-ben 2D-s jatekhoz, illetve light-os VirtualBoxnak.

Mi a velemenyetek? Elso venti nelkuli, bar nem tudom mennyire fozi meg magat. Masodik kicsivel erosebb. Mennyire megbizhatoak ezek?

HP ZBook Workstation A3000 - Linux Mint; Raspberry Pi4 - Raspbian

(#93020) Rowon válasza cog777 (#93019) üzenetére


Rowon
veterán

N100 erősebb, nekem is az van, csak nekem integrált ITX alaplapban. Annyit azért hozzátennék, hogy komolyabb játékot ne próbálj meg rajta futtatni, ami megy, az is 720p low beállítások mellett. Inkább szervercélokra és könnyedébb desktop feladatokra alkalmas, én is ezt használom böngészni és e-mailt olvasni. Nagyobb felbontású filmeket is jól viszi.

Szerk.: N100-nak kell a venti, anélkül megfől.

[ Szerkesztve ]

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#93021) cog777 válasza Rowon (#93020) üzenetére


cog777
senior tag

Nem tul hangos a venti? Nem jatekra akarom hasznalni, programozasra inkabb, konnyebb dolgokra.

HP ZBook Workstation A3000 - Linux Mint; Raspberry Pi4 - Raspbian

(#93022) tordaitibi válasza cog777 (#93019) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Az első, szerintem lehetetlen.
Fanless...? én egy ehhez hasonlót alakítottam át passzívra, vagyis akartam de mégse úsztam meg ventillátor nélkül. Pedig egy kb. 80 dekás hűtőbordát applikáltam a J4125-re. És azzal is simán 90 fokra melegedett fel, ott kezdett el visszavenni az órajeléből.
Az igaz ez padlógázon szintetikus tesztekkel de abba a kis dobozkába pillanatok alatt eléri a 90 fokot.
Ha mégse akkor tévedtem de ez kizárva.

Ilyen passzív kivitelbe volt anno egy Intel Z8350 cherrytrail atomos minim, az 4W TDP-s volt és még az is verte a 90 fokot a kis dobozkába nemhogy egy J4125.
Nem tudom elképzelni hogyan működhet ez a meoldás egy nyári meleg napon, hogy nem sül meg a soc. Viszont így gyártják, hát tanácstalan vagyok teljesen.

Ha érdekel és van 5-6 perced fusd át az átalakítást, mindent leírtam, a hőmérsékleteket is.
[link]

(#93023) Rowon válasza cog777 (#93021) üzenetére


Rowon
veterán

Nem tudom mennyire hangos, nekem a lap van, amit egy itx házba építettem be és odabarkácsoltam neki egy 120-as ventit.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#93024) ubyegon2 válasza Rowon (#93023) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem tudok most linkelni, nézz rá erre a hsz-ra szám alapján, van benne egy link...hátha találsz benne megfelelőt. Lehet mégis sikerült telóról .

link

[ Szerkesztve ]

(#93025) cog777 válasza tordaitibi (#93022) üzenetére


cog777
senior tag

nagyon koszi, megnezem a linket

HP ZBook Workstation A3000 - Linux Mint; Raspberry Pi4 - Raspbian

(#93026) csixy válasza CsengődiGeri (#93009) üzenetére


csixy
addikt

Mind a kettő jó. Én a debiánost szeretem inkább.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#93027) BlackV


BlackV
senior tag

Üdv ismét!
Céges laptopra tervezek feldobni egy linuxot. Eos és Mint között vacilálok. Előbbinél vonzó lenne, hogy egy jó ideig nem kellene újrahúzni a rendszert (amit utálok), viszont nincs hozzá normálisan chrome csak hekkelve, figyelgetni kellene manuálisan a frissítéseket, vagy scriptet írni rá. Chrome mindenképpen kéne nekem, mert a cuccaimat szeretném szinkronizálni (teló, otthoni..)
Szerintetek jól gondolom, hogy a preferenciáim szerint nekem a Mint felé billen a mérleg, bármit is szeretnék?

(#93028) growler válasza BlackV (#93027) üzenetére


growler
őstag

"vonzó lenne, hogy egy jó ideig nem kellene újrahúzni a rendszert (amit utálok)"
Talan figyelembe lehet venni ezt is: [link]
(A Mintre ez nem vonatkozik - ott marad az 5 eves tamogatas.)

(#93030) CPT.Pirk válasza BlackV (#93027) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Újrahúzni nem kell egyiket sem. :F Itt mire gondoltál? Meg amúgy pontosan melyiket érted Eos alatt? Van több is amit így rövidítenek.

A Mint az általában jó választás, kivéve ha nagyon új a laptop. Ez esetben a neked tetsző verzióból az "Edge" iso-t töltsd le, ne a simát. Abban újabb kernel van.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#93031) szotadi válasza CPT.Pirk (#93030) üzenetére


szotadi
tag

Chrome-kapcsán kérdezném, hogy van már rendes hardveres gyorsítás?

Vagy majd a Wayland lesz a megoldás?
[link]

(#93032) CPT.Pirk válasza szotadi (#93031) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Jótól kérdezed, én mindig is Firefoxot használtam. :)

Most nem tudom éppen holt tart a Chrome ezen a téren.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#93033) szotadi válasza CPT.Pirk (#93032) üzenetére


szotadi
tag

Korábban neked voltak részletes leírásaid vagy javaslataid a témában, igaz az Firefoxra vonatkozott. :U

(#93034) Rowon


Rowon
veterán

Statcounter szerint desktopon, hazánkban a Firefox áll a második helyen a böngészők között részesedésben 18,37%-kal. Itt kultusza van a rókának. :R

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#93035) CPT.Pirk válasza szotadi (#93033) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ez valóban így van, de az utóbbi pár hónapban annyi túlóra meg egyebek jöttek össze, hogy már nem volt erőm követni ezeket a dolgokat. Phoronixon érdemes körülnézni a témában.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#93036) szotadi válasza CPT.Pirk (#93035) üzenetére


szotadi
tag

Megnézem, köszi!

(#93037) BlackV válasza CPT.Pirk (#93030) üzenetére


BlackV
senior tag

Mit jelent ez a Mintnél? Nem kell 2027 után rendszert frissíteni, hogy működjenek pl a csomagletöltések beleértve a chrome biztonsági frissítéseket stb?

21.3VirginiaCinnamonUbuntu JammyLong term support release (LTS), supported until April 2027.

(#93038) CPT.Pirk válasza BlackV (#93037) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

De az nem újratelepítés... Egy kb. 10 perces procedúra mindössze, kiadsz egy parancsot, ettől ő átáll az új kiadás tárolóira, onnan lefrissít mindent, újraindít és már meg is van az új kiadásra átfrissítés.

Nem jó régi szoftvert használni, itt Linuxon nem csak hibajavításokat kapsz meg AI humbukot, hanem új kernelt, friss grafikus drivereket, stb.

Egyébként áprilisban jön ki az új LTS kiadás az Ubuntuból. Így minden rá épülő disztrónál is ekkor várhatóan jön majd új főverzió és a Mint-is ilyen.


Mondjuk a Chrome nem része a disztróknak mert Google zárt cucc, az külön repóból jön amit egyszer be kell állítanod. A Chromium-ot tudod egyből telepíteni.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#93039) BlackV válasza CPT.Pirk (#93038) üzenetére


BlackV
senior tag

-ok köszi az szuper
- chromium nekem nem jó mert nem tudtam a Google fiókkal szinkronizálni
-mint cinna-n van Chrome "support " ugyh akkor az lesz :R

(#93040) ubyegon2 válasza growler (#93028) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

(A Mintre ez nem vonatkozik - ott marad az 5 eves tamogatas.)

Ne feledjük, hogy ez egy olvadó 5 éves támogatás ám! 21-es főverzió megjelenésekor 5 év, de 21.3 esetén már csak 3 év, mivel az Ubuntu alap az összes 21.x alverziónál ugyanaz. Ezért is idézte fórumtársunk, hogy a 21.3 csak 2027-ig támogatott.

[ Szerkesztve ]

(#93041) Rowon


Rowon
veterán

Itt a Bor 9.0!

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#93042) I02S3F válasza Rowon (#93041) üzenetére


I02S3F
őstag

Hírtelen azt hittem valami disztro. Elmondható róla, hogy a Valve-nak köszöhetően sokat fejlődik?

(#93043) Rowon válasza I02S3F (#93042) üzenetére


Rowon
veterán

Gondolom igen. Ha a Valve nem száll be a Linuxos játékiparágba, akkor biztosan nem ott tartanának ezek az emuk, ahol.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#93044) I02S3F válasza Rowon (#93043) üzenetére


I02S3F
őstag

Nem kötekedésből, csak ne maradjon itt félreértés, a wine nem emulator, hanem kompatibiltási réteg.

(#93045) Rowon válasza I02S3F (#93044) üzenetére


Rowon
veterán

Igazad van. Azért írtam emut, mert laikus vagyok és ebben a témában a vajat sem tudom megkülönböztetni a margarintól. :R

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#93047) ubyegon2 válasza Rowon (#93045) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A vajat nem is kéne, a halvarint meg a margarint kellett volna említened. Esetünkben maga a vaj a normál telepített disztrót jelenti. :K

(#93048) Rowon válasza ubyegon2 (#93047) üzenetére


Rowon
veterán

Én a margarint jobban szeretem, de az se vaj! Vagy sokan keverik a súlyt meg a tömeget, pedig az se egy a kettő.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#93049) májkimiki válasza Rowon (#93048) üzenetére


májkimiki
őstag

Vajat egyél inkább, ha teheted. Abból is olyat, amelyik vajszínű sárga. Sajnos vajból is találni fehér színű, kilúgozott valamit. A margarint a hangyák is kikerülik.

(#93050) Rowon válasza májkimiki (#93049) üzenetére


Rowon
veterán

Ennek természetes okai vannak, a vajat sem eszik meg. [link]

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.