Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#62251) Prowler


Prowler
senior tag

ubyegon2; Lacc; Frawly Integrity Check megvolt, minden rendben. Újra telepítettem az egészet, a magyar nyelv most már helyesen jelenik meg és a terminál is elérhető. A Nyelv menü így is háromszor nyílik meg, de ez legyen a legnagyobb bajom :D Holnap jobban megismerkedek majd a rendszerrel.

[kép] [kép]

Mindhármótoknak köszönöm a segítséget :B

Veremivadék Undorkutya

(#62252) eastsider válasza eastsider (#62226) üzenetére


eastsider
nagyúr

Végül maradt a Debian. Omv nélkül.Docker alatt fut már a TM, plex, még a pár container vissza van.

Esetleg nincs ötletetek webes lightweight dasboardra?
Lehetne nézni CPU RAM hálózati erőforrásokat, uptimeot stb...

[ Szerkesztve ]

(#62253) cigam válasza eastsider (#62252) üzenetére


cigam
félisten

munin?
Van hozzá docker plugin is.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#62254) Cifu válasza eastsider (#62252) üzenetére


Cifu
nagyúr

Webmin?

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#62255) tonyrulez válasza Cifu (#62254) üzenetére


tonyrulez
őstag

Webmin +1, vagy ha elég a fapados kialakítás akkor Cockpit.

4 8 15 16 23 42

(#62256) Cifu válasza tonyrulez (#62255) üzenetére


Cifu
nagyúr

Nyilván az a kérdés, hogy mit akar az ember.

A Cockpit nekem jobban tetszik, mint a Munin, de nagyjából annyi a plusz, hogy van benne Terminal (legalábbis úgy rémlik, hogy a Munin csak monitorozásra van). A Webmin viszont egy svájci bicska, amiben mindent tudsz állítani, a Samba-n keresztül az Apache-on át tényleg egy nagy marék dolgot, van beépített File Manager, stb., stb...

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#62257) eastsider


eastsider
nagyúr

köszi megnézem a webmint, van hozzá docker image vajon?

(#62258) Cifu válasza eastsider (#62257) üzenetére


Cifu
nagyúr

Lehet szemezgetni, de párra rákattintva és végigolvasva őket én inkább simán konzolba beírnám a sudo apt-get install webmin.

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#62259) edari


edari
őstag

Sziasztok

Tegnap meghalt a windowsom (mint kiderült), és linux minttel élesztettem újra a gépet, de ha már fent van a gépen, akkor úgy gondoltam hogy kipróbálom a linuxot.

SSD-re került és az a kérdésem hogy ilyenkor kell még valamit csinálni telepítés után?
Ezt a cikket olvasgattam
sudo hdparm -I /dev/sda | grep "TRIM supported" -> supported

Viszont ezt a részt nem értem:

● Ubuntu alapú disztrók általában /etc/cron.weekly-ből hetente lefuttatják az fstrim parancsot, ellenőrizheted ennek a működését is:

sudo run-parts -v /etc/cron.weekly
eredmény, ha benne van
run-parts: executing /etc/cron.weekly/fstrim

Ez a parancs le se fut. Lényeges ez? Vagy ha már a trim supported, akkor a többi már nem is lényeges?

(#62260) eastsider válasza Cifu (#62258) üzenetére


eastsider
nagyúr

Köszi, valóban inkább felraktam simán.

Kérdés.
Docker containerek indítására bootkor van jobb megoldás, mint systemd-bol ?

(#62261) growler válasza edari (#62259) üzenetére


growler
őstag

Szia !
Az Ubuntu 18.04 (Mint 19)-nél, variáltak a TRIM-el (is).
"A TRIM alapértelmezés szerint engedélyezve van 18.04-ben.Ez a rendszer a systemctl (nem CRON) alatt fut, és alapértelmezés szerint hetente fut."
Ennek megfelelően, a parancsok is változtak . [link]

(#62262) ubyegon2 válasza edari (#62259) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Ahogy growler kolléga is említi, 18.04 alapúaktól kezdve változott a helyzet, abban a blogban is van ilyen témájú hsz. Frissíteni kéne a blogot, épp elavultsága miatt került ki az Összefoglalóból.

systemctl list-timers -a terminal parancs kiadásával meg tudod nézni milyen időzített feladatok futnak le.

Amit sokan elfelejtenek, hogy ez a hetente lefutó fstrim adott nap 00:00-kor futna le, de nem mindenki futtatja a gépét 24 órában. ;)

Be lehet állítani a napi rendszerességgel történő fstrim futtatást is.

Én még fentiek miatt is, de egyébként is, látom létjogosultságát a discard opciónak az FSTAB-ba rakva. Alap felhasználásnál abszolút semmi hátránya nincs, előnye viszont, hogy mivel online TRIM-melést végez, soha nem marad trimmeletlen az SSD. :)

Egyes SSD tipusoknál nem célszerű használni a discard-ot, max ennyit lehet megjegyezni.

[ Szerkesztve ]

(#62263) growler válasza ubyegon2 (#62262) üzenetére


growler
őstag

Megemlíthető még az fstrim kézi futtatása is - amely bármikor elvégezhető.
sudo fstrim -a -v
Vagy:
sudo fstrim -v /

sudo fstrim -v /home

(#62264) ubyegon2 válasza growler (#62263) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Jogos! Ezt itt azért nem említettem, mert inkább frissítettem fentiek miatt a blogot. (abban benne van ez is)

Linux SSD-n - de hogyan? - Tippek nagyon kezdőknek is - Frissítve!

Ha valaki lát valami érdekeset, szóljon, ill. írjon a blog topikjába! Hasznos, új infók alapján frissítem a blogot még!

Pont a 18.04-es változás miatt mégsem volt jó ötlet kivenni az Összefoglalóból a blogot. (ha látja ezt a Tg-nk, visszarakhatná) :R

[ Szerkesztve ]

(#62265) Rimuru válasza eastsider (#62260) üzenetére


Rimuru
veterán

Ha systemd-s rendszert hasznalsz, akkor siman jo. CentOS alatt en csinaltam minden containernek 1-1 service-t.
Gentoo alatt (openRC) docker daemonra bizom.

Vigyázat, csalok!

(#62266) Shyciii


Shyciii
veterán

Feltettem Archlabs féle Arch linuxot XFCE-vel. Majdnem pure Arch, de jópár dolgot még feltesz. Azért választottam ezt, mert vele megy a wifi rendesen. No de a lényeg. Elsőnek magyart választva raktam fel. Működött minden ékezet file szinten remekül. Aztán áttettem a nyelvezet miatt angolra, mert nemigazán szeretem a magyar fordításokat. Ekkor vettem észre, hogy bár az alap Thunar jól működik, de a Double Commander nem látja az ékezetes mappákat (1db van egy USB-s winyón), sőt létrehozni sem lehet vele, mert kérdőjelek vannak benne. Pechemre pont ezt a filekezelőt szeretem. Manjaro, Arcolinux alatt ezzel nem volt gond, igaz azok grafikus teljes telepítők voltak. Mivel XFCE alatt nincs grafikus nyelvválasztó, így amiket néztem neten, ott nyelvválasztásra a locale.gen szerkesztését mondják, tehát en_US-t válasszam, és akkor kommentezzem a hu-t, majd locale-gen futtatása. Ezzel angol lesz a nyelvezet, viszont a Double Commander ezekután már nem tudja kezelni az ékezetes karakatereket file szinten. Gépelni lehet vele.
Van valakinek valami ötlete, hogy mi lehet a gond? Google-zással nem találtam erre vonatkozólag semmit.

(#62267) Rimuru válasza Shyciii (#62266) üzenetére


Rimuru
veterán

beallitod double commanderben helyesen a kodolast? (gondolom lehet)

Vigyázat, csalok!

(#62268) Shyciii válasza Rimuru (#62267) üzenetére


Shyciii
veterán

Double Commanderben nem találtam ilyet. Csak ezeket:
Alapértelmezett kódolás: UTF8
Új létrehozása ezzel a kódolással: UTF8BOM (van még UTF16)

VIszont ha a locale-gen alatt a magyart választom ki, és úgy generálom le, akkor jó lesz a Double Commander alatt is, viszont így az egész linux nyelve magyar lesz.

(#62269) ubyegon2 válasza Shyciii (#62268) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha a DC-n belül állítod be a magyar nyelvet?

(#62270) enginev3.0


enginev3.0
félisten

Lubuntu alatt teamviewerrel irányítva, hogy tudom a felbontást nagyobbra tenni? :R

A sas száll ide - száll oda, de a szálloda nem sas ide - sas oda || Logitech <3

(#62271) herdsman12 válasza cigam (#62249) üzenetére


herdsman12
őstag

Köszi, elmentettem (dd).

(#62250) King Unique

Nem a mentésekkel, hanem az EasyBCD Grub-ra cserélésével kapcsolatban voltak kétségeim, mint beigazolódott nem véletlenül.
Az EasyBCD-t töröltem, Win indítást bootrec helyreállította, majd grub-install és update-grub sda-ra.
Így indult a Grub, majd utána a Win rendszerindító, ez nem jött be, így még próbálkoztam.
Most ott tartok, hogy Win indul a saját rendszerindítójával, Live Linux alól nem megy a grub-install.
A /fixmbr, /fixboot, /scanos és /rebuildbcd parancsokból az első ok, de a /fixboot már "A hozzáférés megtagadva" hibát jelez.
(Így utólag kényelemesebb volt az EasyBCD) :W
Akár a Wint-t és Linux-ot is újra telepítem, ha az a megoldás, de, ha lehet egyszerűsíteni, akkor inkább azt választom.
Ismer valaki tuti megoldást?

[ Szerkesztve ]

(#62272) ubyegon2 válasza enginev3.0 (#62270) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Resolution Ubuntu, de sok felületnek van saját GUI-s beállítója is, Lubuntunak gyanítom a LXRandR lesz. Kb ugyanaz, mint az arandr, saját tárolóban is benne kell lennie, csak rakd fel terminalból sudo apt install lxrandr
paranccsal.

Még Mint 19 Cinnamonon is van tárolóban. :)

[ Szerkesztve ]

(#62273) enginev3.0 válasza ubyegon2 (#62272) üzenetére


enginev3.0
félisten

Na igen, beállítom, de amint lehúzom a monitort és újra indítom a gépet, egyből összemegy nagyon kicsire a kép

A sas száll ide - száll oda, de a szálloda nem sas ide - sas oda || Logitech <3

(#62274) ubyegon2 válasza enginev3.0 (#62273) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Akkor a fenti linkből ezt próbáld meg, ennek reboot után is működnie kell:

Setting xrandr changes persistently ez a link épp ahhoz a részhez visz

Másik megoldás lehet ez, ahol egy kis script-et kell csinálni és azt futtatja le a rendszer induláskor.

Create and Save the resolution mode on Ubuntu 14.04

(#62275) energomatt


energomatt
senior tag

Adott egy ipk kiterjesztésű telepítőcsomag linuxos beltérire. Az ebben lévő fájlokhoz hogyan juthatnék hozzá annélkül, hogy telepíteném? PC-n, csak Win 10-esem van.

(#62276) lev258 válasza energomatt (#62275) üzenetére


lev258
veterán

Ha eleve Windows-on akarsz vele bármit csinálni, miért ebben a topikban kérdezed?
Egyébként azt írják, hogy pl. a PowerArchiver ki tudja csomagolni a tartalmát.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#62277) Giii


Giii
senior tag

Sziasztok. Havernak vettünk egy Acer aspire 4 magos Bristol rideg, rx 540-es kártya, 4Gb Ram.Van rajta Linux de sajna nem vágom milyen. Soha nem volt dolgom Linuxal. Cad/camre kell a gép stb... Win 10 pro-t kell fel tegyek, de az volt a kérése, hogy legyen Linux is. Mi a teendő ilyenkor, hogy 2 oprendszer legyen a gépen. 1 TB-OS vinyó van benne. Bocsánat a össze visszaságért.

AMD Ryzen 5800x, Patriot Viper Steel 2*8Gb 3733Mhz RAM,Red Devil 6900xt, Gigabyte b550m s2h

(#62278) lev258 válasza Giii (#62277) üzenetére


lev258
veterán

Ő akar Linuxot, de te rakd fel, aki azt se tudja, mi fán terem. Jó haver lehetsz. :U
Ami most van rajta, azt lehet teljesen formázni. Alakítsd ki néhány partíciót (lehet a Windows még bele is fog szólni).
Milyen Linux rendszert akarsz felrakni? Érdemes lenne hozzá legalább 2 partíciót félretenni. A secureboot-ot kapcsold ki. Először majd a Win-t, aztán a Linuxot kell felrakni. Win10-ben pedig ki kell kapcsolni a gyorsindítást.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#62279) energomatt válasza lev258 (#62276) üzenetére


energomatt
senior tag

Köszönöm. A kérdésedre az a válasz, hogy nem okvetlen Windows alatt, más megoldás is szóba jöhetett volna.

(#62280) CPT.Pirk válasza lev258 (#62278) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Kicsit finomabban, az elejét szerintem félreértetted, mert itt gyárilag felrakott Linuxról van szó.

Giii: gyárilag Linuxos gépet vettetek ezek szerint. Az nem szokott annyira sikeres dolog lenni, kb. mint a gyárilag Windowsos gépek, amik tele vannak előtelepített szeméttel.

Kövesd amit lev258 írt és Linuxból tegyél fel neki valami népszerűt, pl. Linux Mint Cinnamon x64. A logouton találsz egy csomó Linuxos bemutatót, van miből választani.

*azt mond meg a leendő tulajnak, hogy a Win10 nagyobb frissítései visszakapcsolják a gyors rendszerindítást kérdés és tájékoztatás nélkül, erre figyeljen oda... Részletek: https://logout.hu/bejegyzes/cpt_pirk/megint_megszivatott_a_win10_aktualis_frissitese_gy.html

energomat:
Az ipk az egy tar.gz fájl, amit nem annak hívnak... Így Linux alatt a tar paranccsal ki lehet csomagolni: https://blog.philippklaus.de/2011/04/have-a-look-into-an-ipk-file-used-by-the-ipkg-or-opkg-manager

Ezt akár Win10 WSL alatt bash-ben is megteheted. De még az is lehet, hogy egy jobb tömörítő program is felismeri, ha ráerőlteted.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#62281) cigam válasza lev258 (#62278) üzenetére


cigam
félisten

Szerintem gyárilag linux van rajta (mostanában az EndlessOS-t teszik fel), és mellé tenné fel a W10-et.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#62282) Shyciii válasza ubyegon2 (#62269) üzenetére


Shyciii
veterán

Teljesen hatástalan sajnos.

(#62283) lev258 válasza cigam (#62281) üzenetére


lev258
veterán

Az a baj, hogy az utólag telepített Win mindig macerás, az előtelepített Linux meg szintén az tud lenni. Ezért javasoltam, hogy inkább formázza.
Lehet kicsit nyers voltam az elején, de akkor is furcsa nekem, hogy a dolog nehezét másra bízzák, miközben csak ő tudja, mit akar.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#62284) Shyciii válasza ubyegon2 (#62269) üzenetére


Shyciii
veterán

Most felraktam a Gnome Commandert. Ugyanez. Viszont mikor még fordította, akkor elkaptam egy ilyen hibaüzenetet: failed to set default locale.
Szal valami nem kerek a beállításoknál. Szerintem felrakom az ArcoLinuxot. Még mindig közelebb áll a pure Arch-hoz, mint a Manjaro, és még sebességben is jobb, noha az sincs a pure Arch közelében. Sajnálom, mert ez így vaami veszett gyors. Talán még sosem láttam ilyet grafikus felületű oprendszeren fősulim óta, de sajnos be kell látnom, hogy a pure Arch nem való az én használati módommal ráadásul notebookon :)
Jah ráadásul azon partíciómat, amin csak adatok vannak, oda is rakott most .local .config .bash rendszerfileokat. És persze ezek kitörölhetetlenek, pedig ez nem a rendszer partíció, szal nagy a zűr.

[ Szerkesztve ]

(#62285) Giii


Giii
senior tag

Igen. Cigam erre gondoltam. Rendben Levi, akkor ez alapján. Igen tőlem aki úgy mond analfabéta ehhez a témához, de ezért kértem segítséget. Köszönöm a segítséget.

[ Szerkesztve ]

AMD Ryzen 5800x, Patriot Viper Steel 2*8Gb 3733Mhz RAM,Red Devil 6900xt, Gigabyte b550m s2h

(#62286) energomatt válasza CPT.Pirk (#62280) üzenetére


energomatt
senior tag

Köszönöm, de a PowerArchiverrel már megoldottam.

(#62287) Frawly válasza Shyciii (#62268) üzenetére


Frawly
veterán

Ez elég hihetetlen. Rövid időn belül már a második vagy a topikban, aki ilyen karakterkódolási problémába fut bele. Lehet én tudom rosszul, de ma már mindegyik disztrónak UTF-8-at kéne default használnia.

Az a beállítás jó, amit írsz. A /etc/locale.conf-ot szerkeszted. Lehet kell a locale-gen futtatása után egy újraindítás is.

Esetleg locale-gen futtatása előtt nézd meg az /etc/locale.gen fájlt is, hogy abban mi van kikommentelve, ez egy teljesen másik fájl a locale.conf-hoz képest.

Én is lokalizálatlan amerikain használom az Archot, Wiki alapján konfigurálva, így UTF-8 kódolásban (locale.conf a LANG=en_US.UTF-8 sort tartalmazza, a locale.gen fájlban meg az en_US.UTF-8 UTF-8 sor van a kommentezésből kivéve), amerikai és magyar billentyűzetkiosztással, és még soha egyik programban sem volt probléma, hogy ne lettek volna jók a karakterek, vagy valami karaktert ne tudtam volna begépelni (pedig a magyar ékezetek mellett egy csomó Unicode-karaktert is be szoktam vinni, nyomdai, fonetikai, matematikai jelek, és ilyen weboldalakon, pdf-ekben a japán, kínai, stb. jelek is helyesen jelennek meg). Vagyis volt egy meghajtó, amin az ékezetes karaktert tartalmazó fájlnevek nem jelentek meg rendesen, de az még talán XP-vel létrehozott NFTS partíció volt, franc tudja milyen régi Total Commanderrel rágányolt fájlokkal, gondolom az még nem UTF-et használt, de windowsos megoldástól nem is vártam más. Annak ellenére, hogy az UTF-8 ma már minden modern Windows verzión (7-től felfelé) alap.

(#62288) Frawly válasza Giii (#62277) üzenetére


Frawly
veterán

Ha új gép, ami tudja az UEFI-t (valószínű), akkor csak fel kell telepíteni a két OS-t tetszőleges sorrendben. A másodiknak telepítendő OS-nek kell hagyni particionálatlan helyet.

Régebbi MBR+BIOS only gépeken is csak arra kellett figyelni, hogy először kellett a Windowst telepíteni, utána a Linuxot. Ellenkező esetben a másodjára települő Windows bootloadere felülírta a Linux rendszerbetöltőjét.

Esetleg havernak elmagyarázni, hogy ha saját maga feltelepíteni nem tudja, meg gondolom a Win-hez sincs legális kulcsa, akkor ne legyenek extra igényei, hogy ő még TempleOS-t meg PC-DOS 3.30-at is akar rá. Linuxszal ismerkedhet virtuális gépben is, vagy akár pendrive-ra, külső HDD-re vagy SSD-re is fel lehet telepíteni utólag.

(#62289) Shyciii válasza Frawly (#62287) üzenetére


Shyciii
veterán

UPDATE:
Hopp-hopp! Újabb infó. Ha termite alatt sudo-val indítom a Double Commandert, akkor létre is tud hozni mappát az adat partíción, és az ékezetes mappákat is jól hozza létre. No ez most hogy lehet? És eddig root nélkül miért ment rendesen?

És azaz érdekes, hogy csak azoknál jön elő, amik pure arch + 1-2 dolgot hozzápakolnak. Most ArcoLinuxB esetén is van ez a gond. Ha teljes ArcoLinuxot teszek fel, vagy Manjarot, vagy Antergos-t, akkor nem. De például a z adat partíciómat becsatoltam a /home/Data alá és nem csak ékezetes fileok, mappákat nem tud rendesen létrehozni, de pl a Data mappa alá semmilyenm file-t, mappát nem képes most létrehozni a Double Commander. Amíg nem kezdtem variálni azzal, hogy nekem Pure Arch kell, és nem tett keresztve a wifi kártyám a notimban, addig ezzel nem szívtam. És mivel makacs vagyok, azért se tértem vissza az agyonpakolt Manjaro-hoz, hanem kipróbáltam tegnap késő este az ArcoLinuxB-t, ha már új iso-t raktak fel (pár hibajavítás, meg a yaourt lecserélésére, mert ki fogják vezetni). Ez már majdnem olyan gyors, mint az Archlabs féle pure Arch + Dekstop, de a telepítése egyszerűbb, illetve kezeli a wifi-t rendesen. Valamit felpakol még, amiről egy videó, leírás sem szól. Mindjárt kutakodom még twin paneles Total Commander klón filekezelők után, és megnézem azokkal mi a helyzet. Dolphin-t szerettem, de KDE-s applikáció. Ha azt rakom fel, akkor rengeteg kde-s cuccot is felpakol, és ezt nem szeretnm. Krusader detto, gnome commander szintén. File Commander meg Qt-s. Agybajt kapok már :D

[ Szerkesztve ]

(#62290) Shyciii válasza Frawly (#62287) üzenetére


Shyciii
veterán

Frawly, ubyegon2, colomb2

Megvan a megoldás. Miután root jogokkal kipróbáltam és működött, így nyilvánvaló, hogy jogosultsági problémák vannak, bár nem értem, hogy ettől a kódolás miért nem megy. Úgyhogy megnéztem a felcsatolt /home/Data "mappát", és az Owner root volt, nem én. Áttettem magamra, és lőn, hirtelen látja a Double Commander az ékezetes mappákat, és helyesen is hozza létre bárhol. Csekély 1 napot csesztem el rá, és ez miatt jöttem el a hipergyors Archlabs-ról...Most már vissza nem megyek, mert 3 napja le-fel pakolgatom, állítgatom. Asszony már durcizik rám.
Köszi a segítséget mindannyiótoknak :)

(#62291) ubyegon2 válasza Shyciii (#62289) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Próbálj ki újdonságokat, mint a JumpFm vagy a Sunflower, hátha valamelyik bejön.

(#62290) Shyciii Pfff...ez jól megdolgoztatott! :D Amúgy nem nagyon értem, mert ha jogosultsági problémák vannak, akkor el sem tudtad volna érni azt a meghajtót/particiót, de az Arch vonalon vannak érdekességek! ;]

Egyébként jók az ilyen szívások, mert sok mindenre rájössz magadtól menet közben.

Asszony már durcizik rám. Ajajjj....kezdetekben ugyanígy jártam én is! De örülök, hogy sikerült, lesz még sok hasonlóban részed hArchosként. :D

[ Szerkesztve ]

(#62292) Shyciii válasza ubyegon2 (#62291) üzenetére


Shyciii
veterán

Azért értem el, mert a gyökérmappa maga a Data arra volt olvasási jogom, az összes almappán viszont volt írási jogom. Valszeg a telepítéskor a felcsatolásnál ezek a fél telepítők így csatolják fel valamiért. Mindegy. Megjegyeztem eme problémát is, hogy ha legközelebb van sok időm, és nyugodalmam otthon, akkor csak visszatérek az Archlabs-ra :D Most már csak azt kell megoldanom, hogy az USB-s winyók automatikusan fel-mountolódjanak. Manjaro ugye rém egyszerű volt, volt ehhez felület. ArcoLinuxB-s XFCE-n erre nincsen, de ezt biztos simán megtalálom guglival :) Jah és Chromium indításkor kéri a jelszót. Keyring valamiért szarakszik.

Köszi a két tippet. JumpFM-et már anno próbáltam, és nagyon szimpi az ötlet amin alapszik, csak van egy gond. Én Win-en a Total Commander-t és Linux alatt a Double Commander is azért használom, mert emlékeztetnek még a Norton Commanderre, aminek a használata belémivódott, ÉS ezek képesek FTP kapcsolatra. Ugyanis lusta vagyok a mobilról kábellel másolgatni, így Androidon használok ftp szervert (egy gombnyomásra indul), és akkor Double Commanderrel rácsatlakozom, és így másolgatok :) A Sunflower ahogy nézem kinézetre nagyon hasonló, ha képes erre ő is, akkor jó is lehet. Mindjárt meg is sasolom.

Köszi a bíztatást. hArchosként :D :D Ez jó :D

[ Szerkesztve ]

(#62293) sh4d0w válasza Shyciii (#62289) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Tanács: sudo-val nem indítunk grafikus felületű programot, mert elcseszheti a .ICEAuthority file jogosultságait, aztán nem tudsz grafikus felületen autentikálni. Helyette gksu használatos.

https://www.coreinfinity.tech

(#62294) tonyrulez


tonyrulez
őstag

Sziasztok!
Egy kis Linux szervert szeretnék beszerezni otthonra, mert a router ehhez már kevés. Amire (egyelőre) használva lenne: rtorrent+rutorrent, ftp, samba, pi-hole, kis weblap saját célra, sonarr, esetleg vpn szerver.
rPi 3B+ -t néztem, viszont lenne egy Gigabyte Brix (N3150+4GB) háromszoros áron (32k). Teljesítmény szempontjából megér ennyit?

4 8 15 16 23 42

(#62295) Shyciii válasza sh4d0w (#62293) üzenetére


Shyciii
veterán

Köszönöm! :) Utánanéztem ennek a file-nak, mert erről még semmit se tudok. Meg is jegyzem, bár eddig még semmilyen grafikus programot indítottam rootként, meg nem is szándékozok (főleg AUR-os progikat), ezt is csak teszt miatt csináltam, mert csak azzal volt a gond.

(#62296) Giii válasza Frawly (#62288) üzenetére


Giii
senior tag

Szia. Köszönöm szépen.

AMD Ryzen 5800x, Patriot Viper Steel 2*8Gb 3733Mhz RAM,Red Devil 6900xt, Gigabyte b550m s2h

(#62297) zoltanz


zoltanz
nagyúr

Nemgond, csak néha zavaró, hogy Debian-nal, ha az egérrel néha egyet klikkelek, kettőnek érzékeli. Ubi-val ilyet nem tapasztaltam hasonlót. :R

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#62298) Shyciii


Shyciii
veterán

Arch alapú linux esetén hogyan lehet megoldani az automata mount-ot mikor USB-s winyót dugok rá?

Volt ahol fstab-ot olvastam. Azzal ugye az a baj, hogy minden egyes winyót fel kell venni, ha rádugom.

Volt ahol udev rules-t kell csinálni. Beleírva ezt:
#run mount -a everytime a block device is added/removed
SUBSYSTEM=="block", run+="/bin/mount -a"

Nah ettől mikor restartoltam a gépet, onnantól kezdve csak recoverybe bootolt be a Linux, szal nem működik.

(#62299) -Ben- válasza zoltanz (#62297) üzenetére


-Ben-
veterán

Ubuntu után milyen a debian? :F Gondoltam már, hogy lecserélem az Ubuntut egy időre. Állítólag stabil, minden jól működik, de érdekelne, hogy mi a véleményed ubuntu után. :R

(#62300) cigam válasza Shyciii (#62298) üzenetére


cigam
félisten

Itt, az oldal közepe táján írtam egy automount megoldást.
XFCE esetén van gyári megoldás is.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.