Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#4001) Anakin007 válasza #25954560 (#3995) üzenetére


Anakin007
aktív tag

és kétmagos cpu-nál? Ebben ugyanis egy 4200+-os athlon csücsül, ami kétmagos.

Ha Isten létezne, hinnék benne.

(#4002) Anakin007 válasza Siriusb (#3988) üzenetére


Anakin007
aktív tag

Jó neked! nekem nem akarja, azt mondja a dmesg, hogy:
NTFS volume version 3.1.
NTFS-fs error (device sda1): load_system_files(): $LogFile is not clean. Mounting read-only. Mount in Windows.

Két NTFS partícióm is van, a második ráadásul külön vinyón, de azt se akarja csatolni, ugyanezzel a hibával tér vissza. Nem emléxem, hogy bármilyen FS szintű dolgot mókoltam volna xp-n, szal passz.. Vki vmi 5let erre?

Ha Isten létezne, hinnék benne.

(#4003) Siriusb válasza Core2duo6600 (#3997) üzenetére


Siriusb
veterán

Ezta a terminalban lefuttattad? xmodmap -e "pointer = 1 2 3 4 5 6 7"

(#4004) Core2duo6600 válasza Siriusb (#4003) üzenetére


Core2duo6600
veterán

Amikor ezt kiadtam akkor hibat adott, mondvan, hogy a 1-7 ig és a 13 ast lehet csak módosítani
elötte átírtam a xorg.conf ot
Aztan valszeg az kellett neki, hogy ujraindítsam az egeszet, most megy, és a konzolon nem adtam ki a parancsot a restart után

Gigabyte Z390 Aorus master , Core i9 9900K, Asus RTX2070, 64 GB DDR4, Dell Latitude 6430

(#4005) Siriusb válasza Core2duo6600 (#4004) üzenetére


Siriusb
veterán

Ja, a xorg módosítása után újra kell indítani.
A lényeg, hogy megy.

(#4006) sonar


sonar
addikt

Sziasztok,

adott az alábbi két partició és ezeket szeretném törölni majd saját magam újra létrehozni.

Device Boot Start End Blocks Id S
ystem
/dev/ide/host0/bus0/target0/lun0/part1 * 1 1951 122881+
6 FAT16
/dev/ide/host0/bus0/target0/lun0/part2 1952 33698 2000061
b Win95 FAT32

Próbálkoztam a következő módokon:
törlésre találtam egy shell scriptet és abból próbáltam összeollózni a dolgokat, de sehogy se jött össze.

#!/bin/sh
DEVICE=/dev/discs/disc0/disc
echo -e "d\n2\nw\nq" > /tmp/delete_part2.cmd
fdisk -H 2 $DEVICE < /tmp/delete_part2.cmd >

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#4007) sonar


sonar
addikt

Áhh csak én bénáztam

Delete partició:

#!/bin/sh
DEVICE=/dev/discs/disc0/disc
echo -e "d\n1\nw\nq" > /tmp/delete_part2.cmd
fdisk -H 2 $DEVICE < /tmp/delete_part2.cmd > /dev/null 2>&1

Format:

#!/bin/sh

echo -e "o\n n\np\n1\n1\n+129024K \nt\n6\na\n1\n w\nq" > /tmp/part.cmd
fdisk -H 2 /dev/discs/disc0/disc < /tmp/part.cmd

Megcsinálja, de nem nagyon tudom, hogy ez a sok kapcsoló mit jelent :F

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#4008) sonar


sonar
addikt

Fdisk tud olyant, hogy a HDD-n levő összes particiót törölje?

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#4009) doc válasza sonar (#4008) üzenetére


doc
nagyúr

dd if=/dev/zero of=/dev/hda bs=512 count=1000
ez tutira töröl minden partíciót :DD

(#4010) sonar válasza doc (#4009) üzenetére


sonar
addikt

Az a bajom,hogy ez a kis linux (egy nagyon lecsupaszított 8Megás bináris fájlom van csak) alapban nem csatolja be a HDD-t :) )
shell scriptből miért nem tudok mountolni?

#!/bin/sh

mkdir /tmp/hdd

mount /dev/disc/disc0/part1 /tmp/hdd/
#cp -r /tmp/productiontest/hdd/* /tmp/hdd

:F
Ha egymás után végrehajtom a parancsokat akkor megcsinálja, ha beírom egy scriptbe akkor nem.

[ Szerkesztve ]

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#4011) ngabor2 válasza sonar (#4010) üzenetére


ngabor2
nagyúr

és hibaüzenet van? root-ként fut le a script?

(#4012) sonar válasza ngabor2 (#4011) üzenetére


sonar
addikt

Igen rootként fut le a script.(más user nem is létezik itt :D )
most így este nem emléxem rendesen de mintha vmi unexpected token vagy vmi ilyesmit irt volna ki. Holnap megnézem pontosan mit ír ki.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#4013) #25954560 válasza sonar (#4012) üzenetére


#25954560
törölt tag

akkor az sh-nak vmi varazskarakteres hulyesege lesz :) ez a pontos script?

(#4014) doc válasza #25954560 (#4013) üzenetére


doc
nagyúr

mondjuk DOS-os sortörés? az szokott gondokat okozni :)

(#4015) Vladi válasza sonar (#4010) üzenetére


Vladi
nagyúr

Milyen "disztró" az?

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#4016) sonar válasza Vladi (#4015) üzenetére


sonar
addikt

Yamon - nak vmi spéci átszabott változata direkt a cél eszköz tesztelésére

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#4017) sonar válasza #25954560 (#4013) üzenetére


sonar
addikt

Az a pontos script
A másolást azért # -remeztem ki, mert a mount se megy.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#4018) Core2duo6600 válasza Siriusb (#3981) üzenetére


Core2duo6600
veterán

A winben minden felhasználónak van írásjoga ?
Mert asszem csak akkor fog menni, de lehet marhaság amit mondok, abból gondolom, hogy miutan a linuxxal létrehoztam 1 mappat az ntfs ben
vistaból megnézve everyone nak full elérés de csak neki
oroklodés ki volt kapcsolva

Gigabyte Z390 Aorus master , Core i9 9900K, Asus RTX2070, 64 GB DDR4, Dell Latitude 6430

(#4019) Vladi válasza sonar (#4016) üzenetére


Vladi
nagyúr

Óóó milyen titokzatos valaki...
Milyen célhardverről van szó? Nem tudsz bootolni rá valahogy?

Más: ez a spéci 8 megás cucc végül is mi? Úgy értem milyen parancsok (programok) vannak benne?
ls /bin
ls /sbin
?

Nyolc megába igencsak sok minden belefér. Lásd: geexbox :DD

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#4020) Siriusb válasza Core2duo6600 (#4018) üzenetére


Siriusb
veterán

A winnek jelen esetben nincs köze hozzá, előtte ment az ubuntu 7.04-gyel. Azóta felraktam a Mandriva 2008-at, ami szintén gond nélkül írja az ntfs partíciót, sőt, most visszatértem az ubihoz - legalább egy disztrót sajátítsak el valamennyire :) -, s a gutsy is vígan megy...

(#4021) Core2duo6600 válasza Siriusb (#4020) üzenetére


Core2duo6600
veterán

OK
Hát nem tudom mi lehetett, nálam azonnal ment első pillanatra ezzel a configgal
Amig ezt nem tettem fel addig csak akkor ha rootként léptem be, vagy ha a krusadert rootként indítottam

Gigabyte Z390 Aorus master , Core i9 9900K, Asus RTX2070, 64 GB DDR4, Dell Latitude 6430

(#4022) sonar válasza Vladi (#4019) üzenetére


sonar
addikt

cél HW - Set top box

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#4023) Core2duo6600


Core2duo6600
veterán

Egy olyan kérdésem lenne, hogy hogyan tudom megoldani azt hogyha kijön valami frissités akkor a root password megadása nélkül telepuljon fel

Itthon mondjuk nem érdekes, de egy cégnél akik lámák a géphez, és e-mailre meg webre és doku kezelésre
Hogy a frissités ott magától megtörténjen ?

Gigabyte Z390 Aorus master , Core i9 9900K, Asus RTX2070, 64 GB DDR4, Dell Latitude 6430

(#4024) #25954560 válasza Core2duo6600 (#4023) üzenetére


#25954560
törölt tag

ubuntuban van automatic update, nem? vagy az csak ertesit?

vagy aptitude-ot beteszel cron-ba es az mondjuk naponta/hetente korulnez

vagy beirod ezeket egy szkriptbe es lefuttattatod a juzerekkel:
'sudo aptitude -y update && sudo aptitude -y upgrade && sudo aptitude -y dist-upgrade && sudo aptitude autoclean'

(#4025) Core2duo6600 válasza #25954560 (#4024) üzenetére


Core2duo6600
veterán

opensuse 10.3 ast használok, az ubuntu nem jött be
Van auto frissitése, valóban, ha elérhető valami, bekéri a root kodot, és onnan már megy magától

[ Szerkesztve ]

Gigabyte Z390 Aorus master , Core i9 9900K, Asus RTX2070, 64 GB DDR4, Dell Latitude 6430

(#4026) b14


b14
senior tag

Se debian, se ubunturól telepített grub nem működik nekem.
Grub error 21.
Mikre volna szükség, hogy segíteni tudjatok?

''...de a konfigjából kiindulva, nem hiszem, hogy 40 éves családos ember lenne...'' -- by Slax

(#4027) Vladi válasza b14 (#4026) üzenetére


Vladi
nagyúr

Partíciókiosztás. Telepítés sorrendje. mbr tartalma.

Grub promtot kapsz?
grub>

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#4028) b14 válasza Vladi (#4027) üzenetére


b14
senior tag

LiveCD-ről tudom piszkálni.
1 db ntfs partíció
1 ext3-as linux
és 1 swap partíció
mbr tartalmát mivel derítem ki?

''...de a konfigjából kiindulva, nem hiszem, hogy 40 éves családos ember lenne...'' -- by Slax

(#4029) Vladi válasza b14 (#4028) üzenetére


Vladi
nagyúr

Ha gurb error van, akkor gurb. :)

Prompt?

Ha van akkor meg tudod keresni azt, hogy hol látja a linuxos partíciódat.
find /sbin/init

Infó: http://www.troubleshooters.com/linux/grub/grub.htm

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#4030) b14


b14
senior tag

Megoldódott.

''...de a konfigjából kiindulva, nem hiszem, hogy 40 éves családos ember lenne...'' -- by Slax

(#4031) Vladi válasza b14 (#4030) üzenetére


Vladi
nagyúr

Naa! Csakugyan? Ne kímélj minket unalmas részletektől!! :K

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#4032) b14 válasza Vladi (#4031) üzenetére


b14
senior tag

A grub se kímélt engem tőle
25-ödik grub install után megunta, feladta és felinstallálódott, mitöbb működőképesen a számítógépemre

Egyébként szerintem attól lett jobb, hogy beraktam a gépembe egy 80gigás sata winchestert és arra raktam fel, valószínűleg a másikat nem kezelte.
Még1x: szívesen elmondanám, mitől oldótott meg, ha tudnám.

''...de a konfigjából kiindulva, nem hiszem, hogy 40 éves családos ember lenne...'' -- by Slax

(#4033) tomi909


tomi909
tag

Szasztok
Feldobtam a linux 10.1 et egy mobilrack-re,de kellene egy progi vagy valami ami adna egy lehetőséget a választásra,hogy windows v.linux!!!!?????
[P:L][/P]

E5200 @ 3500MHz, Gigabyte P35-DQ6, 2x1GB 800MHz Kingmax, 320GB Seagate, Sapphire HD 4870 512MB, FSP ATX400PNF

(#4034) b14 válasza tomi909 (#4033) üzenetére


b14
senior tag

Grub? :))

''...de a konfigjából kiindulva, nem hiszem, hogy 40 éves családos ember lenne...'' -- by Slax

(#4035) tomi909


tomi909
tag

Az meg mi :F

E5200 @ 3500MHz, Gigabyte P35-DQ6, 2x1GB 800MHz Kingmax, 320GB Seagate, Sapphire HD 4870 512MB, FSP ATX400PNF

(#4036) Vladi válasza tomi909 (#4033) üzenetére


Vladi
nagyúr

10.1-es linux :Y Jajde le vagyok maradva az én vacak 2.6.23-asommal. :D

Na idesüss te suse júzer. Utána meg ide. :K

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#4037) b14 válasza Vladi (#4036) üzenetére


b14
senior tag

Degonoooosz

''...de a konfigjából kiindulva, nem hiszem, hogy 40 éves családos ember lenne...'' -- by Slax

(#4038) Vladi válasza b14 (#4037) üzenetére


Vladi
nagyúr

Neeem iisss. :))

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#4039) #25954560 válasza tomi909 (#4033) üzenetére


#25954560
törölt tag

BIOS? :D - boot sorrend

(#4040) Khaal


Khaal
őstag

Hello mindenki, szükségem lenne pár tippre. Ismerősünk vett egy notit, de oprendszer csak egy parancssoros linux volt rajta, az nem kellett neki, hanem helyette az xp. Én meg windowsos barbárként letöröltem az egészet. Később kiderült, hogy erre a notira (Acer aspire 5710z) csak nyakatekert módon lehet xpt rakni, vista meg nem tetszik neki és nem is akarja kifizetni a nem túl alacsony árát, így meg pár napon belül lejár a 30 napos próbaidő.

A következőket tudom a konfigról:
Pentium T2080 Dualcore cpu
Intel 945GM chipset
Intel gma 950 vga
160GB sata hdd
Broadcom 802.11g wlan és Netlink gigabit
High Definition Audio hangvezérlő

Szóval kellene valamilyen linux a gépre, ami:
-teljesen magyar nyelvű
-maximálisan felhasználóbarát
-kezdő usernek, aki xpt használt eddig ne jelentsen problémát
-szövegszerkesztés, film, zene
-minden működjön a gépben vele (wifi, kártyaolvasó, hangkártya,webkamera)

És én is fel tudjak rá rakni minden szükségeset, úgy hogy még sose láttam közelről linuxot, csak win98-at meg xpt telepítettem eddig. Nagy különbségek vannak driverfelrakás programtelepítés meg egyebek terén, vagy már mindenre rákérdez a linux is és csak ki kell választani ami kell?

(#4041) dany27 válasza Khaal (#4040) üzenetére


dany27
őstag

én ubuntut vagy opensuse-t javasolnék bár mint látom a konfigot te is szopni fogsz mint én :D , mert a drága broadcomnak nem a szíve csücske a linux ezért csak a windowsos driver hackelésével tudsz bele életet lehelni....

Szvsz maradnék XPnél szentem azt egyszerűbben megoldod! Attól függ mi az a nyakatekert megoldás??

[ Szerkesztve ]

(#4042) Khaal válasza dany27 (#4041) üzenetére


Khaal
őstag

Szóval a broadcom miatt a linux se lenne leányálom.
XP-vel az a gond, hogy nem ismeri fel a satás vinyót és 3 helyen találtam hozzá drivert, mindenhol másmilyet. Ráadásul az nliteot se ismerem amivel bele lehetne rakni a telepítőbe a drivert, mert kislemezmeghajtó ugye nincs a gépem.
Tehát választhatok, vagy megtanulom kezelni az nliteot és telepítés után esetleg tovább szívok a hang / wifi / kártyaolvasó driverekkel ( a kedves Acer csak vistás drivereket biztosít a notihoz, xpset még az oldalukon se találni).
Vagy megismerkedek a linuxtelpítéssel és ugyanúgy tovább szívhatok az integrált cuccok működésre bírásával...szuper :W .
A kedves ismerős megvette hirtelen felindulásból a gépet, az eladó meg csak annyit mondott "persze olyan windowst rak rá amilyet csak akar" na kösz :P .

Ubuntu oldalát nézegettem, ahogy láttam van magyar verzió és alapból egész windows-szerű a kezelése, a leírás alapján nem tűnik bonyolultnak a telepítés sem.
Ezzel a broadcom cuccal akkor milyen teendőim lehetnek? Órák hosszat kell majd utánaolvasni a megoldásnak, vagy egyszerűen nem is lehet működésre bírni linux alatt?

Közben találtam loouton egy írást pont erről a gépről, átnézem a forumot mire jutottak vele.

[ Szerkesztve ]

(#4043) dany27 válasza Khaal (#4042) üzenetére


dany27
őstag

a felület az persze könnyű, integrált cumók is mennek rajtakivéve a wifi hála a broadcomnak!
nLite amúgy nem nehéz! lehúzód dirvert azt fogod és bele integrálod vele a az xp-be őcsinál ezután az xp-ből egy isót azt megfogod és kiírod neroval kép mentett projektként cd-re enyi!
Most mennem kell de ha kell segítek végy fel MSN-re! nem nagy dolog az nLite!

(#4044) Vladi


Vladi
nagyúr

Tök jó, hogy xp-t ajánlgattok egy linuxos topikban. :((

Egyébként az acer ajánlja ezt a laptopot telepített ubuntuval. Úgyhogy én megpóbálkoznék egy uborka telepítésével. A végén még sikerül és a gazdának is megteccik. ;)

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#4045) Khaal válasza Vladi (#4044) üzenetére


Khaal
őstag

Leszedtem az ubuntu telepítő cdt, de ez a broadcomos dolog elbizonytalanított. Alapból valamilyen linux volt rajta, de a kezdők elrettentésére (és vistára szoktatására) parancssoros felülettel, aki meg még nem látott ilyet az inkább fejvesztve menekül. Nekem is már csak a múlt ködéből dereng a dos, és nincs energiám könyvnyi információt elolvasni a linux működéséről és a parancsokról, ezért nem is hajlottam eddig linux felé. Az ubuntu viszont így elsőre tetszik, de ha még mindig sokat kell szenvedni némely hardverrel, félek hogy megbánom a dolgot, mivel mindig hozzám fogják majd hozni a laptopot, hogy ez meg az nem működik rajta, pedig én ajánlottam/telepítettem rá a linuxot.

ELindítottam a cdről az ubuntut, tetszik, de nincs hang :O . Gondolom ennek megoldása drivertelepítéssel megy a'la windows. A link szerint ezt a típust (5710Z) adják ubuntuval, tehát gondolom megtalálok hozzá minden szükséges drivert.
Tudnátok adni egy linket ahol xpről váltóknak le van írva minden szépen (lehet akár egy kicsit szájbarágósan is), gondolok itt olyanokra, hogy mik a különbségek (linux alatt ugye komolyabban elkülönül a rendszergazda fiók, más a partíciók értelmezése...stb), lehetőleg minél kevesebb szakzsargonnal.

[ Szerkesztve ]

(#4046) Khaal


Khaal
őstag

Felraktam az ubuntut, bejön a bejelentkező ablak és mikor megadom a felhasználónevet / jelszót azt írja sikertelen hitelesítés. Nem értem, mi lehet a gond? Azt írtam be amit a telepítés kezdetekor megadtam.

(#4047) dany27 válasza Vladi (#4044) üzenetére


dany27
őstag

ez looool acer ajánlgatja az uborkát amiko broadcom chipes a wifi cucc benne amihez nincs linuc driver :DD elég sokszor ki lett vesézve ez a broadcom vs linux dolog szerintem!
Sry ha tévedek! amúgy én is most szenvedek a linuxra való át állásal!
Csak az a gond h néha gamelek de ritkán és az "fáj" a szívem :W
Remélem egyszer eljön az az idő amiko linuxnűl is csak betoljuk a discet azt mehet a game :C

UI: akkor mégsem azt adtad meg mert én is ma raktam egyet fel és nekem megy!

[ Szerkesztve ]

(#4048) Khaal válasza Khaal (#4046) üzenetére


Khaal
őstag

Újratelepítettem (gyorsan megy :R ), és most semmi gond. Tuti, hogy valamit a a jelszó kis/nagybetűkkel variáltam el, úgyhogy most valami könyebben megjegyezhetőt adtam meg. Folytatom az ismerkedést és elkezdem keresni a neten a megoldást a broadcomos cuccok telepítésére.

(#4049) dany27 válasza Khaal (#4048) üzenetére


dany27
őstag

nah azzal el leszel egy darabig asszem még én se szántam rá magam h fater gépén megcsináljam :D

(#4050) Vladi válasza dany27 (#4047) üzenetére


Vladi
nagyúr

Valóban sokszor. Első találat.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.