Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#63751) csixy válasza ubyegon2 (#63749) üzenetére


csixy
addikt

Hát olyan persze hogy nincs. Pusztán csak azt akartam mondani, hogy a táp bírja-e még a terhelést? Nem-e a teló fogta meg úgy a tápot, hogy leszakadt az SSD a rendszerről.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#63752) ubyegon2 válasza csixy (#63751) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem-e a teló fogta meg úgy a tápot, hogy leszakadt az SSD a rendszerről.

A teló akkora plusz terhelés lenne a tápnak? :F

3 HDD van az SSD mellett, de nincs VGA csak AMD APU, igaz van már legalább 6-7 éves a Corsair CX400 táp.

(#63750) Victor Súgó

Nem bootolok úgy vele, ha fel van csatolva teló. :N

[ Szerkesztve ]

(#63753) AtHoS


AtHoS
nagyúr

Sziasztok!

Elég régen kérdezősködtem itt a topikban, de itt az ideje, hogy ismét feltegyem "ugyanazt" a kérdést :B

Relatíve gyengébb, régebbi asztali gépekre, laptopokra milyen disztrót javasolnátok Windows helyébe (és nem mellé!) ami most éppen "sláger".

Jó lenne, ha:
- nagyban hasonlítana a GUI pl. XP, win7 felületre
- relatíve széleskörű támogatás lenne driver területen (nyomtatók, webkamerák, az alap hangkártya, VGA, stb..)

Lehet 1-2 esetben még valami játék is bezavarhat, de főként webezés (facebook beleértve) és filmezgetés (itt talán torrent kezelés is szükséges lehet), doksik megtekintése szerkesztése lenne a fő terület. No meg ugye magánszemély (tehát nem üzleti) felhasználás

Tippeket előre is köszönöm :R ...ismét :B

read-only mode on the forum

(#63754) Rimuru válasza AtHoS (#63753) üzenetére


Rimuru
veterán

Linux Mint Mate/XFCE, Lubuntu/Xubuntu (LTS)

Vigyázat, csalok!

(#63755) ubyegon2 válasza AtHoS (#63753) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Relatíve gyengébb, régebbi asztali gépekre

Ezt azért szűkíthetnéd, mert ez így marhára tág fogalom! Az én asztali gépem relatív gyenge, 8 éves, szerintem a HP 8570p is relatív gyenge, de gyakorlatilag bármit felrakhatok rájuk.

cpu, vga memória szent3ság igen fontos!

Amúgy kéklufi válasza imént lefedte nagyrészt a kérdésedet.

[ Szerkesztve ]

(#63756) cigam


cigam
félisten

Próbáltam grafikus programmal, de nem hagyta, vagy nem sikerült. Próbáltam parancssorban is, de nem sikerül:
dvd+rw-format -force /dev/sr0
* BD/DVD±RW/-RAM format utility by <appro@fy.chalmers.se>, version 7.1.
:-( mounted media doesn't appear to be DVD±RW, DVD-RAM or Blu-ray

Hogyan lehet törölni egy DVD+RW lemezt?

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#63757) Frawly válasza cigam (#63756) üzenetére


Frawly
veterán

Ha túl volt írva, akkor sehogy. Próbáld ki egy másik lemezzel is.

[ Szerkesztve ]

(#63758) AtHoS válasza ubyegon2 (#63755) üzenetére


AtHoS
nagyúr

Csak körülbelülit tudok írni, mert nem konkrét gépre keresek, hanem ilyesmi kategóriára az eljövendő időre:

8...12 éves 2 magos 2 GHz könyéki vagy alatta órajelű procis, 2 GB RAM-os, 80-160-320GB HDD-s gép és hasonló "kvalitású" lapos

van jó pár ilyesmi kiépítésű gép az ismerősi körben, akiknek amúgy megfelel a konfigjuk, de pl. egy wines virnyákkergető lassítása után már összébb húzódik a szájuk (mint vadkörtétől) és ugye jött is virnyákos topikban a triviális megoldás -> váltani könnyebb DE-t tartalmazó Linux disztróra

Azt mondjuk sajnos kihagytam, hogy magyar visszaköszönő felület is elsődleges szempont :B

Korábbról már ugye van 1-2 javaslat, de közben eltelt pár év és nem igazán figyelgetem a linux vonalat
Köszönöm a tippeket, el is mentem, hogy amikor előkerül majd a téma, akkor tudjak javasolni alternatívát Win helyett :R

Van akivel úgy beszéltük meg, hogy tavasszal beújít egy gyorsabb használt konfigot, de előbb inkább kipróbáltatnék vele a gépen egy linuxot, ne költsön fölöslegesen, ha nem muszáj. Ha a mindennapi kezelés nem lesz számára nagyon eltérő linux alatt és a felhasználói élmény is elfogadható, akkor megspórolhat pár tízezret

read-only mode on the forum

(#63759) Frawly válasza AtHoS (#63758) üzenetére


Frawly
veterán

Ezekre Xubuntu, vagy más Xfce-s disztró (pl. Mint Xfce, amit már ajánlottak fentebb).

Egyébként ezek a 2 magos, 2 GHz körüli procik nem is olyan gyengék, amiket írtál, azok közül csak a 2 GB RAM tűnik nagyon korlátozónak. Ha lehet, akkor bővítsétek +2-vel, meg a HDD helyett betoltok egy 6 ezer forintos 120 gigás SSD-t.

(#63760) AtHoS válasza Frawly (#63759) üzenetére


AtHoS
nagyúr

:R

read-only mode on the forum

(#63761) ubyegon2 válasza AtHoS (#63760) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Így már tiszta! Ahogy a kollégák írták, teljesen jók lesznek a javasolt disztrók és valóban + 2GB RAM az nagyon kell a proci mellé ma már, ez a fontosabb, az SSD már csak hab lenne a tortán, 2GB memó 3-4 eft az aprón is kb, megéri annyival fejleszteni, még SSD-vel is egy 10-esből kijön. ;)
A régi Toshiba Satellite L305 is fenti bővítésekkel futott egész jól, igaz én Cinnamont raktam rá, de még az is elfogadhatóan ment.

Xubuntu helyett mindenképpen Mint XFCE, sokkal jobb és a kinézete/kezelőszervek elhelyezése is teljesen Winre hajaz.

[ Szerkesztve ]

(#63762) cigam válasza Frawly (#63757) üzenetére


cigam
félisten

Másik lemezzel megy. Nem hiszem hogy túlírás lett volna, egy régebbi opensuse telepítő van rajt.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#63763) Frawly válasza cigam (#63762) üzenetére


Frawly
veterán

Akkor meg is van, hogy a lemez rossz. Ha nem volt túlírva, akkor egyszerűen csak hibás. Van, hogy már nem tudod formázni ezeket.

(#63764) Doky586


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Sziasztok!
Másik topikban már kérdeztem de nem érkezett válasz.
A linuxos Parted Magic ISO-ból készített pendriveom csak interrált VGA-val használható. VGA kártyával nem, mert a bootolás közben valami olyan felbontásra vált át amit a monitorom nem ismer. Meg tudnátok mondani melyik config (txt) fileban kellene átírni a pendriveon valamit hogy menjen?

Ezekkel működik:

Ezzel meg nem:

Pedig azonos gép, azonos kábel, azonos LCD monitor..

Nem akarom mindig kapcsolgatni VGA-t biosban és átdugdosni a csatlakozót, főleg hogy ez univerzális használatra szánom más gépeken is.

(#63765) CPT.Pirk válasza Doky586 (#63764) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nagyon régi cucc, nagyon régi kernellel. Vagy vedd meg belőle az újat, vagy inkább próbáld ki az ingyenes GParted live-ot: [link]
Komplett adatmentésre és visszaállításra meg a Clonezillát: [link]

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#63766) Doky586 válasza CPT.Pirk (#63765) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Se adatmentésre se particionálásra nem használnám..

Egyetlen dolog ami fontos lenne: grafikus felületen ATA Secure Erase SSD meghajtó tápkábel ki-huzigálás nélkül. Erre tudtommal nem létezik más program, csak ez tudja. Fizetni sem akarok ezen apró hiba miatt.

[ Szerkesztve ]

(#63767) CPT.Pirk válasza Doky586 (#63766) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A hdparm meg tudja ezt csinálni, az meg elérhető bármi Linux alatt. Pl. itt írják hogyan megy, csak pár parancs az egész: [link] [link]

A konkrét problémáddal nem nagyon tudunk mit csinálni, mert vagy az van, hogy magát a külső VGA-t nem kezeli rendesen, vagy az elérhető felbontásokat nem tudja helyesen kiolvasni. Mindkét esetben frissebb rendszerre lenne szükség, amiben újabb a kernel, azzal együtt a driverek és a monitorral kommunikáló X kiszolgáló is.
Ez nem olyan probléma, amit csak úgy simán meg lehet oldani egy ilyen régi rendszeren. 11 dollár az aktuális verzió, nem egy hatalmas összeg, döntsd el.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#63768) Doky586 válasza CPT.Pirk (#63767) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Sajnos ez nem grafikus, a parancsokat se vágom fejből, papíron se akarok magammal cipelni segédletet hozzá. Azt se értem milyen jelszavakról beszélnek a linkjeiden, ilyen PM-ban nem kellett.

Ezért írtam a kezdők topikba. Ugyan találtam a boot/syslinux könytárban config fileokat de bennük a vga=auto beállítás van, így gondolom tévesen 4K vagy 100Hz beállítást választ pedig nem mehetne 1024x768 @60Hz fölé, se alá (mert az SD TV felbontást sem bírja). Azt hittem meg tudjátok mondani melyiket kell 'auto' beállításról manuálisra kapcsolni, vagy legalább kérdezne. Kár hogy ezt nem tudja a linux. (2013-ban már volt win8, így ezen PM azzal egyidős)

[ Szerkesztve ]

(#63769) lev258 válasza Doky586 (#63764) üzenetére


lev258
veterán

nomodeset volt már?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#63770) CPT.Pirk válasza Doky586 (#63768) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Mint írtam, egyszerűen túl régi kiadással próbálkozol. Ha egy X kiszolgáló (Linux) nem tud EDID-n kikérni felbontás adatokat egy kijelzőből mert vagy az EDID chipet nem tudja olvasni, vagy a vga driverrel vannak gondok, akkor ált. 800*600-at állít be, mert azt minden szokta tudni. A leírásod alapján az nem jó a megjelenítőnek valamiért.

A syslinux ilyen jellegű paraméterezését itt szerintem egyikünk se vágja, ilyesmi nem kerül elő asztali Linuxoknál. Plusz szerintem a syslinux dolog csak addig érdekes, míg el nem indul a boot folyamat a választott boot opcióval, onnan már átveszi a kernel és az X a megjelenítést. Vagyis venné át, ha tudná.

Nem akarok a zsebedben turkálni, de mindössze 11 dollár az aktuális verzió és ha az sem lenne jó, akkor visszaadják a lóvét.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#63771) cigam válasza Doky586 (#63764) üzenetére


cigam
félisten

failsafe opciók között kerested a megoldást?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#63772) Doky586 válasza cigam (#63771) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Igen ez a két szó (failsafe és modeset) szerepel a két syslinux.cfg* fileban. Csak azt nem tudom mire szolgálnak. (gondolom látjátok: az iso-t linkeltem, a két cfg pedig kb 21kB darabja)

Még a karakteres felületen vált felbontást (ahol jól fut) és a vga kártyán már a karakteres bootnál elmegy a kép.

[ Szerkesztve ]

(#63773) CPT.Pirk válasza Doky586 (#63772) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Be tudnád másolni az egész cfg-t? Ha túl hosszú, akkor pastebin-en keresztül.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#63774) csixy válasza Doky586 (#63772) üzenetére


csixy
addikt

Ezt találtam:
https://www.thomas-krenn.com/en/wiki/SSD_Secure_Erase
Kérdezem ,ha ez így működőképes úgy, hogy még root jog sem kell hozzá, akkor egy akármilyen live distróból konzolban meg lehet csinálni az egész hadműveletet ?

Már látom kicsit lemaradtam :B

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#63775) Doky586 válasza csixy (#63774) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Ha a hdparm ra célzol akkor biztos működik hiszen több netes oldalon javasolják, de mint CPT.Pirk nek is írtam, sajnos parancssoros, nem tudom fejből a parancsait, nem tudom melyik porton van az ssd a hdd-k közt, ezért nehézkes. A PM kiírja a lemezek nevét is grafikus felületen, nem kell találgatni semmit.

És van még néhány előfeltétele a secure erase nak: csak a bios detektálás és az os felmountolása közt fogadja őket a lemez. Utána befagyasztja ezen utasítások feldolgozását biztonsági okokból. Ezért nem lehet win PE se legtöbbször, ezért kellhet az ssd gyártók programjai (pl samsung magician) által is kért tápreset, ami pl egy laptop esetében kivitelezhetetlen. PM esetében semmi ezt akadályozó program v service nem indul el mint esetleg egy nem ilyen célú live linux esetén.

Holnap majd linkelem a konfig fileokat.

[ Szerkesztve ]

(#63776) csixy válasza CPT.Pirk (#63767) üzenetére


csixy
addikt

A hdparmos parancsokból kellene egy biztonságos scriptet írni erre a célra , azt már akár egy Slax distróba is bele lehetne rakni és akkor fuccsba mehetne a Parted Magic üzlete.

(#63775) Doky586:
Hát ez érdekes, mert a leírásokat olvasva azt gondolná az ember , hogy a hdparm utasításokat egy működő linux rendszerben hajtják végre. Tehát mondjuk a /dev/sda -ról van elindítva és üzemelve az OS és például a /dev/sdb SSD-t bizgerélik vele. Azt viszont olvastam, hogy csak alaplapi SATA portra dugott kütyüt lehet vele gyógyítani, USB-s kütyüt nem , mert ha ott elindulna a folyamat , akkor féltéglát, vagy levélnehezéket csinálna az USB-s kütyüből.

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#63777) drup válasza CPT.Pirk (#63604) üzenetére


drup
junior tag

Koszonom mindenkinek, aki segitoleg szolt hozza, egy hetes szenvedes soran, legalabb harminc telepites alatt erdekes tapasztalatokra tettem szert, remelem, masnak is hasznos lesz:

Eloszor a hibas, vagy nem mukodo esetek:

Szep hibauzenetben kozli, hogy a videokartya hiba miatt leallt:
slacko 6.30

A telepites elejen, legfeljebb a felenel leall, hogy hdd hiba vagy tul meleg kornyezet - nyilvan egyik se, kar, hogy nincs egy normalis hibakezeles, minden disztribucio ugyan azt a semmitmondo sablonszoveget hasznalja:
xubuntu 14.04
xubuntu 18.04
Lubuntu 16.04
Linux mint xfce 17

Telepites nem lehetseges, mert olyan syslinux-ot hasznal, ami bug-os egy eve, igy hivatalosan nem adtak ki:
fedora xfce live 20181029
MX-17.1
Lubuntu 18.04

Teljesen kilove a Fedora es MX, mert nem talaltam korabbi verziokat, (illetve MX eseteben kulonbozo weboldalakrol van letoltheto korabbi verzio, de azok mar buheraltak lehetnek)

A sikeresen telepitett verziok, es a felallasi idejuk:
(4 sec bios azt jelenti, hogy a kepernyon 4 mp-nel villan fel a bios uzenet a setup-olasi lehetoseggel)
mindenhol ugyan az a teszt jelszo volt beallitva es kotelezoen meg kellett adni, igy a kb 2 sec-es begepelesi ido mindenhol ugyan annyi lehetett.

Ubuntu 18.04 (eredetileg ez volt rajta)
4s bios
1p 41s jelszokeres
3p 11s munkara kesz

ubuntu mate 16.04
4s bios
1p 23s jelszokeres
2p 35s udvozlokepernyo
2p 51s munkara kesz

Kubuntu 14.04
4s bios
33s jelszokeres
1p36s munkara kesz

Linux mint mate 17
4s bios
1p2s jelszot ker
1p32s udvozlo kepernyo
1p34s munkara kesz

Jelenleg ugy tunik, hogy a legutolso lett a nyertes, ugyhogy a kovetkezo kerdeseim arrol szolnak majd, hogy milyen tuzfalat es diagnosztikai programokat erdemes hasznalni es hogan, mert egyet se talaltam az indulo programok kozott.

Osszehasonlitaskent beirom a win7 30 napos telepito indulasi adatait (ami persze csaloka, mert minimalis telepites tortenik rola, es a "munkara kesz" a linuxok eseteben valoban teljes felallast jelent, mint a win eseteben a hatterben meg jo ideig dolgozik a merevlemezen, es az is koztudott, hogy amint csak az office telepitesre kerul, lenyegesen hosszabb ido lesz a felallasa, de viszonyitasi alapnak, vagy meresi ontnak jo lehet:

win7
4s bios
33s jelszot ker
53s munkara kesz

Remelem, mindenfele telepitot kiprobaltam, amit ajanlottatok (a MX valahogy az utamba kerult, mar nem emlekszem, hogyan es miert, eddig nem is hallottam rola).

(#63778) ontheground válasza drup (#63777) üzenetére


ontheground
tag

Esetleg ez még megoldás lehet a boot gyorsítására, ha akarsz még rajta faragni:
Nem tudom, ezek a disztrók alapból felpakolják-e a virtuális gépet, de ha neked nem kell(régi gépen úgy sincs értelme),ezzel le lehet gyalulni, így a lassabban induló Ubuntu-k és Mint alatt 10-50mp-et is javulnia kéne a boot időnek(legalábbis Linux Lite 4.2-n, ami Ubuntu 18.04 LTS alapú, nálam így történt):

Telepített rendszeren, parancssorban ezzel meg tudod nézni, fenn van-e(L betű van benne, nehogy becsapjon):
dpkg -l virtualbox*

Ezzel tudod legyalulni(a service-service végűek nálam nem játszanak, de én is így találtam a neten, ezért így marad):

sudo apt purge virtualbox*
sudo systemctl stop vboxadd.service
sudo systemctl stop vboxadd-service.service
sudo systemctl disable vboxadd.service
sudo systemctl disable vboxadd-service.service

Azok, amik leálltak telepítés közben, live boot-kor is leállnak? Ha igen, a cd/pendrive Grub indítómenüjében nyomj szerkesztést a live bejegyzésre, aztán vedd ki a "splash" meg a "quiet" paramétereket a bejegyzésből, ha vannak, és úgy bootold a live-ot, onnan több minden kiderül, bár elég gyorsan fut a szöveg, de ahol megakad, ott úgyis megáll. Ha telepítéskor csinálják csak, akkor passz.

tűzfalra meg:
sudo apt-get install ufw gufw
bár ezek alapból is benne szoktak lenni, virusirtó meg passz, talán clamav, clamtk, vagy valami kereskedelmi megoldás, ha nagyon kell

A fent említett Linux Lite 4.2-t is ajánlom próbára egyébként, bár nem ismerem a géped paramétereit. Nekem ez jött be a legjobban, Xfce alapú, ez evett a próbált, idei rendszerek közül a legkevesebb memóriát(LXDE/LXQt enviromentek kevesebbet esznek, de azok közül most nem próbáltam egyet sem), ezen kellett a legkevesebbet állítani.

Más: Szerintetek is betegsége minden Ubuntu alapú disztrónak, hogy hiába állítod át a billentyűzetkiosztást, nyelvet, locale-t(bár ennek nincs köze hozzá), stb-t magyarra(live-ban vagy telepítéskor), akkor is kell egy "setxkbmap hu" a parancssorba, mert a rendszer nem igazán vesz róla tudomást? Vagy csak én fogtam ezeket ki? Azóta bekerült a /etc éls a /home alá is a megfelelő konfig fájlokba, de akkor is idegesítő.

[ Szerkesztve ]

(#63779) ontheground


ontheground
tag

Esetleg még a böngészőkön is gyorsíthatsz, de ez a 2 giga RAM-ból fog elvenni. Ubuntu/Mint disztrókon alapból van egy Ram disk induláskor:

Firefox:

about:config a címsorba, belépsz, jobb gomb, új string, megadod névnek: browser.cache.disk.parent_directory

értéknek meg: /dev/shm/firefoxcache
ezután a Ramdiszkre dolgozik majd a disk-cache.

Chromium: az indítóikonjában kell kicserélni a
chromium-browser sort(vagy e végű sort)
chromium-browser --disk-cache-dir="/dev/shm/chromium-cache" sorra.

Grafikus felületen ez egy sima .desktop file, a "Tulajdonságok->" "Parancs" vagy "Indítóparancs" mezőjében találod a cserélni való sort. Grafikus vagy parancssori szövegszerkesztővel szerkesztve a .desktop file-t, az "Exec" kezdetű sor az, azt hiszem.

[ Szerkesztve ]

(#63780) lev258 válasza drup (#63777) üzenetére


lev258
veterán

Azt a 17-es Mint-et átgondolnám. Elég régi darab már.
Azt a Lubuntu 18.04-et, illetve Xubuntu 18.04-et részletezhetnéd. Nem igazán értem a dolgot.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#63781) lev258 válasza ontheground (#63778) üzenetére


lev258
veterán

Nekem még sosem volt bajom a billentyűzetkiosztással.
"Ubuntu/Mint disztrókon alapból van egy Ram disk induláskor"
Mióta? :F

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#63782) Rimuru válasza lev258 (#63781) üzenetére


Rimuru
veterán

/tmp ott is ramdisk alapbol, nem?

Vigyázat, csalok!

(#63783) lev258 válasza Rimuru (#63782) üzenetére


lev258
veterán

A témában laikusként mondom. Nem tmpfs-re gondolsz? Az nincs alapból. A tmp mappa pedig már ősidők óta létezik.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#63784) Victor Súgó válasza Rimuru (#63782) üzenetére


Victor Súgó
junior tag

Ha mindent alapbeállításon hagysz telepítéskor, akkor nem
Egyébként nem az initrd-re gondolt az idézet forrása?

(#63785) lev258 válasza Victor Súgó (#63784) üzenetére


lev258
veterán

Ha arra gondolt, annak nem sok köze van a már működő rendszer gyorsításához. Van ramdisk és ram disk. És teljesen mást jelentenek.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#63786) ontheground válasza Frawly (#63739) üzenetére


ontheground
tag

Frawly. Köszi az info-t. SSD-ben egyelőre nem gondolkozom, nekem annyi pluszt nem jelentene, majd ha ez a gép meghasal, és újítani kell, majd akkor. Az Ext4 sajna nem jött be az ext2fsd Windows driverrel, nem is olvassa, mert alapból az "extent" paramétert állítja be rajta a Linux telepítő, de már nem is piszkálom. Találtam egy ilyet, ez nekem tökéletes Win alatt, ez driver nélkül megjeleníti az Ext4 tartalmát, tudok belőle kiexportálni NTFS-re, ha szükséges: [DiskInternals Linux Reader]

Az NTFS partíciókat meg a biztonság kedvéért "ro" paraméterekkel láttam el Linux alatt, így biztos nem lesz baj. Így tökéletesen tudok oda-vissza másolni a két rendszer közt, igaz körülményesebb a dolog, de fő szempont az adatvesztés kiküszöbölése.

lev258: A Win10-en úgy van, ahogy írtad. Én csak 7-est használok, de első dolgom szokott lenni, ha valakinek Win-t rakok fel, legyen az bármely verzió, hogy az ilyeneket, mint hibrid alvás, meg hibernálás, stb kikapcsolom, lehet lassabb a boot, de biztosabb. Meg nincs az, hogy megsérül a kiírt memóriatartalom. A pulseaudio-s linket köszönöm :)

cigam: Igen, az ext2fsd-re gondoltam, de azóta már letakarítottam, arra amire nekem kellett volna, a jelen fájlrendszer konfigurációban használhatatlan. Köszi az infot, de nem próbáltam az exFat-et, maradtam a natív Linux-os Ext4-nél. Ebben az exFat-ben is meg van akkor oldva a linuxos jogosultságkezelés, gondolom.

(#63787) lev258 válasza ontheground (#63786) üzenetére


lev258
veterán

Az exfat Windows-os fájlrendszer. Ez a legújabb. Itt-ott próbálják nyomatni a Microsoft-nál.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#63788) ontheground válasza lev258 (#63781) üzenetére


ontheground
tag

Ez a /dev/shm (Shared memory) már elég régóta be van kapcsolva alapból, nem kell külön másik tmpfs-t létrehozni, ha nem akarsz, alapból elterjeszkedik akár a ram feléig is, de dinamikusan, nem foglalva azt. Írható/olvasható root jog nélkül. Szerintem már a 14.04-es Ubuntu-n is volt, de lehet, hogy csak a systemd-vel érkezett.

Ezt a ramdisk / ram disk jelentést kifejtenéd?

Akkor jobban is jártam enélkül az exFat nélkül. Amúgy eddig ilyet csak nagyobb pendrive-okon láttam.

[ Szerkesztve ]

(#63789) Victor Súgó válasza lev258 (#63785) üzenetére


Victor Súgó
junior tag

Azt a ram disk vs ramdisk dolgot részleteznéd? Mert szerintem max. helyesírási hiba.

(#63790) lev258 válasza Victor Súgó (#63789) üzenetére


lev258
veterán

Nem, egyáltalán nem. A ram disk arra szolgál, hogy a számítógép memóriáját is merevlemezként használja, így meggyorsítva egyes műveleteket.
Boot-oláskor van az initrd (initial ramdisk), ami pedig a rendszer betöltődését segíti azzal, hogy egyes dolgokat a RAM-ba pakol, onnan tölt be. De ez csak addig tart (vagy még addig se), amíg elérsz a bejelentkezéshez.
Az alapelv talán ugyanaz, de gyakorlatban a kettő között nincs kapcsolat.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#63791) Victor Súgó válasza lev258 (#63790) üzenetére


Victor Súgó
junior tag

Szerintem a kettő technikailag ugyanaz, csak az initrd "felszívódik" a boot végén.
És még életemben nem hallottam ilyet, hogy az egyik ramdisk, a másik meg ram disk.
Hogy melyik a helyes forma azt nem tudom, mert már a vdisk.sys idején is írtákígy is-úgy is.

(#63792) ontheground válasza lev258 (#63790) üzenetére


ontheground
tag

Értem mire gondolsz, de amire én gondoltam, azt is írják így is-úgy is, egyben, külön, disk-ként, disc-ként, de még diszk-ként is, attól függően, ki milyen anyanyelvű, hogy szokta meg :)

(#63793) lev258 válasza ontheground (#63788) üzenetére


lev258
veterán

A /dev/shm valóban része a rendszernek már hosszú ideje, de azt a felhasználók rendszerint nem direkt módon használják, hanem a rendszer a saját belátása szerint.
Amikor általában ram disk-ről beszélnek, külön a felhasználó által ilyen célra létrehozott "meghajtóra" gondolnak, amibe tudatosan irányítják egy-egy (vagy akár több) program adatforgalmát.
A nyelvi apróságok szerintem is lényegtelenek, de valahogy érdemes különbséget tenni a boot és a futó rendszer ram disk-je között.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#63794) ontheground válasza lev258 (#63793) üzenetére


ontheground
tag

Igazad van, de végülis ez is egy ramdiszk.
Informatikai biztonsági szempontból lehet nem a legmegfelelőbb ezt használni(más programok is írhatják-olvashatják a tartalmát, rosszul megírtak bele is törölhetnek más programok fájljaiba), de én használom, mások is, a neten rengeteg az ezzel blog téma, leírás. Máshol is volt már, hogy a sebesség oltárán áldoztam fel a biztonságot. Valamit valamiért. Alapból, ha minden program a saját cuccait birizgálja csak benne, nem kéne gondnak lennie, eddig nem is volt. Előkerült jó előbb az SSD: arra is jó, hogy a gyakran írt ideiglenes fájlokat(ha van elég RAM) kitéve ide, az SSD-t kíméljük, én pl Openelec-es Kodi alatt ide tettem ki mindent, amit csak lehetett, hogy ne a 2 gigás ide flashet terheljem felesleges írogatással.

A boot-ot viszont én írtam el a 63788-ban, ki is vettem, mert nem arra gondoltam, szerencsésebb lett volna úgy fogalmazni, hogy az éles rendszer amikor már elindul(boot folyamatnak vége), akkor a /dev/shm már rendelkezésre áll.

[ Szerkesztve ]

(#63795) Victor Súgó válasza ontheground (#63794) üzenetére


Victor Súgó
junior tag

Inkább nevezném egy I/O interface-en elérhető osztott memóriának, ami felhasználói szempontból azonos a ramdiskkel.
A biztonság miatt meg csak akkor kell aggódni, ha problémás jogosultsággal hozol létre benne fájlokat. (Nem csak neked enged hozzáférést)
Ha megnézed a "cd /dev/shm ; ls -ld ." kimenetét, a jogok végén van egy t betű. Az jelzi, hogy... hú, de rég volt... úgy emlékszem, hogy hiàba van a könyvtárra rwx jogod, a benne lévő fájlokat csak akkor írhatod felül/törölheted, ha te vagy a tulajdonos vagy a tulajdonos jogot adott rá.
Bővebben: Sticky bit bejegyzés a wikipedia-n.

(#63796) BoB


BoB
veterán

Valaki aki Ubuntut használ küldje már be ide a mount kimenetét (csak így simán). Köszi.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#63797) kemotox válasza BoB (#63796) üzenetére


kemotox
addikt

(#63798) Victor Súgó válasza BoB (#63796) üzenetére


Victor Súgó
junior tag

Konkrétan mi érdekel? Nekem van háromféle, sőt, inkább négy, de mind másképp néz ki.

(#63799) BoB válasza Victor Súgó (#63798) üzenetére


BoB
veterán

Konkrétan a kimenete érdekel meg hogy beszúrd ide (eg pastebin), de nem virtuális gépét.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#63800) Victor Súgó válasza BoB (#63799) üzenetére


Victor Súgó
junior tag

Gondoltam, van valami értelmes oka, hogy egy értelmetlennek látszó kérést bedobsz ide.
Momentán max. egy androidét tudnám... :)

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.