Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#27001) olivera88 válasza Lathronos (#26997) üzenetére


olivera88
veterán

Szia.

Semmi bajom nincs az LMDE vel, nagyszerű. Csak kiváncsi vagyok rá milyen a Suse, + egy program miatt is kell.

[ Szerkesztve ]

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

(#27002) olivera88 válasza olivera88 (#27001) üzenetére


olivera88
veterán

Még az LMDE Cinnamon kiírása se megy. :( Akkor itt az íróval lehet gond talán, v a lemezzel.

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

(#27003) CPT.Pirk válasza olivera88 (#27002) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Igen, úgy néz ki. Pendriveod nincs? Egy régi 2GB-s példányra kb. bármelyik disztró felfér.

Amúgy írás után visszaellenőrizteted a lemezt?

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#27004) olivera88 válasza CPT.Pirk (#27003) üzenetére


olivera88
veterán

De van csak épp haldoklik, lassú az írás és egy idő után meg is áll mert azt írja írásvédett. Nemrég pedig jó volt. Nem.

[ Szerkesztve ]

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

(#27005) mzx válasza CPT.Pirk (#26974) üzenetére


mzx
senior tag

A lemezírás itt valóban off volt, én bevállalom, AMIKOR hibázom. EZ ESETBEN hibáztam.
Sorry, lemezírásról legközelebb az oftoipic-ban, vagy más, hozzáillőben fogok írni / kérdést feltenni.

Viszont aki itt off-ol, értelmeszerűen ha nekem szól, itt fogok visszaoff-olni.

Nemrégiben valaki másik topicra hivatkozott, ezért h ne legyen keveredés, én is a másik topicból utaltam az egyikre, azon esetben.

Köszi, Pirk a helyreigazítást. Ez esetben jogos a kiigazítás. :) (Más, bizonyos esetekben nem volt jogos felém, de az nyilván nem neked szól, mivel azon esetekben nem te voltál, aki véleményezett).

[ Szerkesztve ]

(#27006) Lathronos válasza olivera88 (#27004) üzenetére


Lathronos
őstag

Telefon memóriakártya+kártyaolvasó? teleahocipöm itt hivatkozott itt a Plop Boot Manager-re amivel megoldható USB-ről bootolás akár kártyaolvasóról is. Itt a hozzászólás.

Elrontottam, most olvasom, hogy lemezt sem tudsz írni. :(

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#27007) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#26998) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Lehet, hogy semmi, de ha működik... :D

(#27004) olivera88
Teljes formázás kell ilyenkor a pendrive- nak, nekem is szokott ilyet csinálni. Fat32 is elég, ha sikerül, akkor a win32diskimager a legtutibb disztrók írására Win alól.

(#27005) mzx
Köszi, Pirk a helyreigazítást. Ez esetben jogos a kiigazítás.

Erről beszéltem. Fenti két mondat a lényeg, a többi 4,5 bekezdés a novellisztikus rész. Akinél nincs mondathámozó kés, az ugorgya, ahogy Pósalaki bácsi mondaná. :DD

[ Szerkesztve ]

(#27008) llaszlo


llaszlo
veterán

Van egy feltehetően superblock hibás vinyóm, több parancs kimeneténél írta ezt. ext4 fájlrendszer van rajta. Ami a fontosabb lenne az a logikai partíció, azon vannak az adatok.

A mentés a hibás partícióról már kész van.
Milyen parancsokkal lehetne helyrehozni?
Milyen kimeneteket másoljak ide?

[ Szerkesztve ]

(#27009) 800.henrik


800.henrik
senior tag

Hogyan lehet Ubuntu 14.04-hez telepíteni a Grub-ot?

[ Szerkesztve ]

A processzor füsttel működik. Ha kijön belőle a füst, nem működik tovább....

(#27010) ubyegon2 válasza 800.henrik (#27009) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Itt a legegyszerűbb/legrövidebb módszer. Live cd- ről, nem fájlkezelőből! :)
Itt meg a magyarázós módszer, de a lényeg ua.

De lehet, hogy nem jól értettem a kérdésed. :F Pontosítsd, ha igazam van.

[ Szerkesztve ]

(#27011) ubyegon2 válasza ubyegon2 (#27010) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Itt már volt erről szó, a hsz. második felében szintén van egy unortodox módszer, amitől hozzáértőknek égnek állhat a haja, de ez is működik. :)

Azt persze nem tudjuk, hogy fenn van- e már az ubi vagy most akarod telepíteni!? :F
Utóbbi esetben telepíti magának a disztró.

[ Szerkesztve ]

(#27012) 800.henrik válasza ubyegon2 (#27011) üzenetére


800.henrik
senior tag

Telepítettem az ubuntut, de partíció másolás után nem indul el..

Nem telepíti:

A processzor füsttel működik. Ha kijön belőle a füst, nem működik tovább....

(#27013) joecontra válasza 800.henrik (#27012) üzenetére


joecontra
addikt

Nem így kell chroot-olni.

Én így szoktam:

chroot
sudo mount /dev/sda1 /mnt && sudo mount --bind /dev /mnt/dev && sudo mount --bind /dev/pts /mnt/dev/pts && sudo mount --bind /proc /mnt/proc && sudo mount --bind /sys /mnt/sys && sudo chroot /mnt

GRUB telepítés
grub-install /dev/sda && update-grub

Természetesen Live médium alól.

Üdv,
J

[ Szerkesztve ]

(#27014) ubyegon2 válasza 800.henrik (#27012) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Előre szóltunk, hogy nem lesz jó az sda1 akkor, ha másik disztrót is telepítesz!

(#27013) joecontra
Nem így kell chroot-olni.
Kezdőként azt se tudom az mi fán terem. :) Gyanítom, hogy 800.henriket is beviszed az erdőbe ezzel. ;]

[ Szerkesztve ]

(#27015) 800.henrik válasza joecontra (#27013) üzenetére


800.henrik
senior tag

A processzor füsttel működik. Ha kijön belőle a füst, nem működik tovább....

(#27016) CPT.Pirk válasza 800.henrik (#27015) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ezt már olvastad? [http://itcafe.hu/cikk/gyakori_linux_problemak_es_megoldasuk/grub_parancssor.html] - Grub2-es résztől.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#27017) 800.henrik válasza CPT.Pirk (#27016) üzenetére


800.henrik
senior tag

Újraindítás után:

error: file not found
grub rescue>

A processzor füsttel működik. Ha kijön belőle a füst, nem működik tovább....

(#27018) 800.henrik válasza 800.henrik (#27017) üzenetére


800.henrik
senior tag

Megcsináltam, elindult :))

sudo dd if=/dev/zero of=/dev/sda bs=512 count=1 seek=32

sudo grub-install --boot-directory=/mnt/boot /dev/sda

sudo update-grub

A processzor füsttel működik. Ha kijön belőle a füst, nem működik tovább....

(#27019) ubyegon2 válasza 800.henrik (#27017) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

:C

[ Szerkesztve ]

(#27020) joecontra válasza 800.henrik (#27015) üzenetére


joecontra
addikt

Igen, fennakadt azon hogy a /dev/sda1 már csatolva van ezért nem is ment tovább a többivel.
Értelemszerűen ebből következik, hogy a GRUB-ot sem tudtad frissíteni.

De látom, végül megoldottad. Ez a lényeg.

Üdv,
J

(#27021) olivera88 válasza olivera88 (#27002) üzenetére


olivera88
veterán

Na a DVD lemezzel volt a gond. Vettem két Maxellt és megí az írás ezeken. :DD

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

(#27022) olivera88


olivera88
veterán

A Suse Linuxnál h kell megoldani j Win mellé települjön. Itt nincs olyan opcio mint az lmde nél

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

(#27023) kispx válasza olivera88 (#27022) üzenetére


kispx
addikt

Aha, adsz neki egy rendszerpartíciót és egy swapparticiót és feltelepül mellé. Itt manuálisan kell particionálni.

(#27024) olivera88 válasza kispx (#27023) üzenetére


olivera88
veterán

Mekkorának kell h legyen a rendszer partíció, és a swap?

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

(#27025) CPT.Pirk válasza olivera88 (#27024) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Minden disztró alatt kézi particionálást érdemes választani, ha nem akarsz meglepődni. :)

10G fölött legyen a rendszer, ha hosszabb távra tervezel vele és mindenféle progit is felraksz. Ha van hely, nyugodtan lehet több is, fájlrendszernek meg Ext4.
Swap nem feltétlen kell, ha a 4GB ramos gépedről van szó. Nekem is ennyi van, de még semmilyen disztróval nem fordult elő, hogy kifutottam volna a ram területből, addig meg úgy sem nyúl a swaphoz, mert minek. Persze nyugodtan csinálhatsz, 1-2GB bőven elég. Magyarított telepítőben a swap fájlrendszerét valszeg. "cserehely" néven fogod találni, nem swapként.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#27026) kispx válasza olivera88 (#27024) üzenetére


kispx
addikt

swap:
Általában a memória méretével megegyező szoktak lefoglalni. Ha hibernálni is akarsz, akkor a rendszermemória kétszerese. Nagy méretű memóriánál nem szokás sok partíciót lefoglalni, mivel a user hamarabb fogja a reset gombot benyomni, minthogy egy 8 GB-os swap beteljen. Szerk.: 4 GB-os memória esetén ha hibernálni akarsz, akkor szerintem 5-6 GB legyen a swap (4 a hibernáláshoz, 1-2 a lapozáshoz); Mint mondtam, hamarabb fogad a rest gombot benyomni, mint hogy beteljen a swap.

Nálam a rendszerpartíció 20 GB volt és bőven elfértem rajta. De ha adatokat is szeretnél tárolni rajta, akkor növeld meg a méretét. (nyilván az adatoknak szánt helynek a méretével.)

[ Szerkesztve ]

(#27027) CPT.Pirk válasza kispx (#27026) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Van bármi értelme a hibernációnak? A sima felfüggesztés alatt is csak nagyon lassan merül egy laptop, miközben nem kell hozzá swap.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#27028) olivera88


olivera88
veterán

Kispix és CPTPirk köszi a választ. Elsödleges v kiterjesztett kell h legyen a particio tipusa?

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

(#27029) N0zer0 válasza CPT.Pirk (#27025) üzenetére


N0zer0
senior tag

A swap azért nem árt legalább annyi, mint a RAM mérete, ha mondjuk hibernálást vagy hasonlót akar az ember, bár tény, hogy a Linux nagyon ritkán nyúl a swaphoz, nem úgy, mint a Windows.

(#27030) Penty válasza CPT.Pirk (#27025) üzenetére


Penty
tag

Nálam 4GB van, de néha bele-bele írogat a SWAP-ba, ha pl. megnyitok pár nagyobb svg fájlt az Inkscape progival. Igaz, nálam a /tmp mappa is a memóriába van irányítva...

(#27031) kispx válasza CPT.Pirk (#27027) üzenetére


kispx
addikt

Persze. Laptop régi/rossz aksival. :)
Csoporttársam aksi nélkül hordozta a laptopját, mert így egy kilót megspórolt a hátizsákjából.

[ Szerkesztve ]

(#27032) Nowhereman válasza kispx (#27031) üzenetére


Nowhereman
őstag

Meg az, hogy asztali gép is van a ezen a világon. Meg olyan lakótárs, aki helyből képes lkapcsolni egy felfüggesztett/hibernált gépet. Különen az a néhány GB a swapra ritkán számít tételnek (ha meg igen, akkor meg valószínűleg a RAM mennyisége sem közelíti a kihasználhatatlanul sok fogalmát.

[ Szerkesztve ]

Utánam a kondenzcsik!

(#27033) ubyegon2 válasza olivera88 (#27028) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Csak a Win ragaszkodik az elsődlegeshez. Linuxnál ez nem számít.

CPT.Pirk
Van egy SSHD kérdés itt, tudsz valamit írni, mást nem tudok, aki SSHD- t használna! :R

[ Szerkesztve ]

(#27034) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Passz, asztali gépen 35-40 másodperc egy bootolás, a lassabb laptopomon is csak 1 perc körül van a boot Chakrával. Szóval emiatt lecsípni több gigát swapnak számomra felesleges. (persze Inkscape esetén szükséges, de az ilyesmi ritka)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#27035) olivera88


olivera88
veterán

Na felraktam a Suset. Fel birok rakni még egy 3 ik rendszert is? Az LMDE t akarom felrakni még.

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

(#27036) CPT.Pirk válasza olivera88 (#27035) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Amíg van hova, felrakhatsz másik disztrót is. Ellenben döntsd el, hogy melyik disztró grubját szeretnéd használni, mert így mindig az utolsóé lesz fent. (telepítéskor nemet kell nyomni a grub felrakásra, a normál disztródnál meg kiadni a sudo update-grub parancsot)
Amúgy az lmde nem feltétlen kezdőnek való.

ubyegon2: megvan!

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#27037) olivera88 válasza CPT.Pirk (#27036) üzenetére


olivera88
veterán

Értem. Oks. Köszi. és mit csinál ez a parancs? Már 1 hónapja használom az LMDE-et, de most átköltöztem egy másik HDD re.

[ Szerkesztve ]

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

(#27038) CPT.Pirk válasza olivera88 (#27037) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Felderíti az indítható oprendszereket és beteszi a listába őket.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#27039) N0zer0 válasza CPT.Pirk (#27034) üzenetére


N0zer0
senior tag

Ez igaz, linuxnál a boot sem nagy idő (főleg, mióta a legtöbb disztró váltott systemd-re), de hibernációnál van egy olyan plusz kényelmi szempont, hogy még a programokat sem kell előszedegetni, meg az elindulásukat kivárni, hanem ott lehet folytatni, ahol az ember fia abbahagyta.

Egyébként én sem hibernáltatom a gépet, pont ezért, mert a boot is kellően gyors. Windowsnál egy ideig hibernáltam, de leszoktam róla.

(#27040) N0zer0 válasza ubyegon2 (#27033) üzenetére


N0zer0
senior tag

Nem ragaszkodik a Windows sem az elsődleges partícióhoz, megy extended/logikairól is. Mondjuk én is mindenkit lebeszélek a logikai partíciózásról, otthoni környezetben teljességgel indokolatlan balfékség olyat használni.

(#27041) Lathronos


Lathronos
őstag

Sziasztok!

Egy probléma megoldásában szeretném a segítségeteket kérni. Nevezetesen van egy Mediainfo nevű alkalmazás, ami audio/video fájljaink adatait listázza ki. Állítólag ezt lehet exportálni HTML és egyéb formátumokba, csak azt nem tudom, hogyan. Tudna valaki segíteni vagy alternatívát ajánlani ami összegzi és exportálja html vagy bármilyen fajta szövegállományba a média adatokat? Segítségeteket előre is köszönöm.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#27042) kispx válasza Lathronos (#27041) üzenetére


kispx
addikt

sudo apt-get install mediainfo-gui
A mediainfo-gui csomag fent van? Abban nincs menüpont rá?

Wines verzióban van olyan, hogy exportálás egyedi formátumba (bal oldalsó menubar-ban)

[ Szerkesztve ]

(#27043) Lathronos válasza kispx (#27042) üzenetére


Lathronos
őstag

Reméltem, hogy a linuxos verzióban is haladnak a korral, de itt csak terminálból lehet nfo-t készíteni. Akkor minek a GUI? Tök felesleges, semmi értelme. Akkor nincs más választásom, WINE-ból használom a Windows verziót. :(

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#27044) olivera88


olivera88
veterán

Érdekes, amit most kiírtam LMDE-t DVD re az nem ugyanaz lett mint amit USB-re írtam ki 1 hónapja. Más a telepítő, hogy lehetséges ez? Ez se nincs a mostaninál.

[ Szerkesztve ]

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

(#27045) woodworm válasza Lathronos (#27043) üzenetére


woodworm
veterán

Ha egy grafikus frontend van a szemed előtt és abból irányítasz mindent, akkor miért zavar, hogy ez egy parancssoros programot hív meg? Arról nem is beszélve, hogy ez Windows alatt is hasonlóan működik.

(#27046) Lathronos válasza woodworm (#27045) üzenetére


Lathronos
őstag

Igen, csak épp ha nfo-t akarsz készíteni, csak terminálból tudod megtenni, GUI-ban ilyen opció nincs. Mindössze a média adatokat tudod megjeleníteni azt hello, se mentés, se exportálás. Szó sincs semmiféle vezérlésről, a GUI csak úgy van, de semmit nem tudsz vele kezdeni mert csak help menüpont van és fájl vagy könytár megnyitása. De mindegy, használom WINE alól.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#27047) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#27036) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Köszi, olvastam. SSHD nem rossz megoldás, pont akkor olvastam itt róla, mikor már megvolt a WD Black- em. Most így veszek majd SSD- t egyszer, addig a Black tökéletes. :)

Nem annyira vészes ám az LMDE, nekem a MINT 17 mellett fenn van. Figyelni kell, milyen repokat használ, az igaz. Mamájához képest problémamentes.

(#27040) N0zer0
Akkor régebbi infót olvastam a Win- ről. Egyébként nem árt, ha kiterjesztett partíciót használsz, mert a 4. utám már gondban lehetsz, ha ki akarsz próbálni egy új disztrót.

(#27044) olivera88
A telepítéskor más opciót választottál a partícionáláshoz. Ez az opció amúgy is felejtős, a kézit használd.

(#27048) CPT.Pirk
Most visszatértem azokhoz, mert a Jessy repokkal ütközést írt a szoftverfrissítő, Jessyt a Wheezy 7.5- el próbálgatom mostanában MATE- val, de most már megvárom a J. stabil változatot.

[ Szerkesztve ]

(#27048) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#27047) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

De akkor te sem az alap repókkal használod, ugye?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#27049) Blum1866_2 válasza Lathronos (#27046) üzenetére


Blum1866_2
tag

Tehat ha jol ertem akkor most azon vagy "kiakadva",hogy terminalba bekell potyogni,hogy mediainfo es megadni a fajl eleresi utvonalat +kimasolni onnan es valamilyen random szovegszerkesztovel lementeni.

Ez nincs tobb 10 masodpercnel. :U

(#27050) olivera88 válasza ubyegon2 (#27047) üzenetére


olivera88
veterán

Nem választottam én mást, de annak kellene h bejöjjön először amit mutattam. Ha leformázom a particiót utána vissza lehet állítani az adatokat valahogy? Voltam olyan hülye h leformáztam a Win D partícióját és elveszett a 3 éves éghajlati naplóm meg még pár dolog.

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.