Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#52001) lev258 válasza jj67 (#52000) üzenetére


lev258
veterán

A processzor pontos típusát tudod esetleg? Bár Live-ban a RAM-ból dolgozik, de nem kellene sokkal jobban terhelnie a procit. Mi a laptop pontos típusa?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#52002) jj67 válasza lev258 (#52001) üzenetére


jj67
kezdő

i5 3320M a procim, a gep pedig egy Dell Latitude E6230-as noti. :) Nem sokkal jobban terheli, de azert eszreveheto a kulonbseg elegge.
Egyebkent ezt leszamitva a rendszer nagyon tetszik, csak ez a problema zavar egy kicsit.

(#52003) lev258 válasza jj67 (#52002) üzenetére


lev258
veterán

Végül is lehet még hangolni rajta, illetve meg lehet nézni a korábbi teljesítményszabályzó modullal is. Meglátjuk.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#52004) jj67 válasza lev258 (#52003) üzenetére


jj67
kezdő

Mindenesetre felrakom, kicsit belakom a rendszert es meglatjuk hogy muzsikal. Kozben korbeneztem benne, az elso benyomasom, hogy nagyon-nagyon gyors es smooth a rendszer, tehat muszaj adnom neki egy eselyt. :))

(#52005) HiPPoNaX válasza Rimuru (#51998) üzenetére


HiPPoNaX
csendes tag

Ehhez a telepítőnek el kell indulnia a pendrive-ról először, szóval azon se lehet GPT partíciós tábla BIOS-os gép esetében :)

(#51997) Bandi8bácsi
Ha a telepítő pendrive létrehozásakor a szoftverben van erre vonatkozó beállítási lehetőség, akkor neked az MBR for BIOS (vagy valami ehhez hasonló) kell, különben a telepítő sem fog tudni bebootolni a gépeden. Így fejből csak a Rufust ismerem ilyen célra, de arról tudom, hogy pont van benne erre vonatkozó beállítási lehetőség. (Ha valami miatt optikai lemezről telepítenél, akkor mindez teljesen lényegtelen, elég kiírni az ISO fájlt és máris mehet a móka)

(#52006) Bandi8bácsi válasza HiPPoNaX (#52005) üzenetére


Bandi8bácsi
tag

Linux Minten csináltam USB telepítőt az Unetbootin programmal. (remélem jól emlékszem a program nevére). Működik az Ubuntu pendriveról live módban, a telepítés is lefut látszólag hibátlanul, csak reboot után kezdődnek a gondok.

(#52007) HiPPoNaX válasza Bandi8bácsi (#52006) üzenetére


HiPPoNaX
csendes tag

A grub hibaüzenete alapján nem létező UUID-ről próbál bootolni. Indíts el egy live rendszert, csatold fel a rendszerpartíciódat valahova (én a példámban /mnt/mypartition elérési útvonalon fogok rá hivatkozni). Hasonlítsd össze a blkid parancs kimenetét a /mnt/mypartition/boot/grub/grub.cfg tartalmával és ha nem egyezik, akkor cseréld le a megfelelő UUID-re. A /boot/grub/grub.cfg a live rendszer grubjának konfigurációja, nem pedig a telepítetté!

[ Szerkesztve ]

(#52008) batai15


batai15
félisten

Lenne még egy kérdésem ami lehet hülyeség: valami jó torrent kliens is létezik ubura? Ill Android app portolasok esetleg léteznek rá?

(#52009) gergobaby válasza batai15 (#52008) üzenetére


gergobaby
aktív tag

Transmission torrentre szerintem boven megfelel (legalabbis nekem) :)

(#52010) lev258 válasza batai15 (#52008) üzenetére


lev258
veterán

Torrentkliensből van bőven, Android appok viszont csak emulátorral.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#52011) Dave™ válasza batai15 (#52008) üzenetére


Dave™
nagyúr

Az alap telepítésben megtalálható a transmission, ezt távolról lehet is irányítani (akár mobilról is).

(#52012) batai15 válasza Dave™ (#52011) üzenetére


batai15
félisten

Jól hangzik ! Esetleg van még valami amivel az Ubuntu (droid) kapcsolat szorosabbá tehető?

(#52013) Rimuru válasza HiPPoNaX (#52005) üzenetére


Rimuru
veterán

Szerintem az ujabb ubuntu iso-k se olyan hulyek hogy ne mennenek mind a ketto rendszeren, legalabbis nem ugy remlik. ;)
Termeszetesen en nem ilyen csoda USB keszito programokat hasznalok, hanem csak sima dd.

(#52012) batai15: nem tudom mit akarsz vele, de nem nagyon. KDE alatt van valami, de nem ismerem: KDEConnect

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#52014) Dave™ válasza batai15 (#52012) üzenetére


Dave™
nagyúr

Kodi is vezérelhető telefonról. Más hirtelenjében nem jut eszembe.

(#52015) ArthurShelby válasza Dave™ (#52014) üzenetére


ArthurShelby
addikt

Vlc-t is lehet androidról?
(anno én windwos-nál ezt az appot használtam, a gépen meg csak a tűzfalban kellett a vlc-t engedélyezni)

A rosszban mindig van valami megtévesztően jó, különben nem választanánk a rosszat

(#52016) Rimuru válasza jj67 (#51968) üzenetére


Rimuru
veterán

Itt valaszolok mert ez altalanosabb, es nem olvastam el a korabbi szalakat.
jj67
Csak live rendszereket neztel, vagy volt mar telepitve is es ugy jobban progrette? Ha nem volt telepitve akkor lehet hogy telepites utan nem lesz gondod, es/vagy felrakunk egy TLP-t es megoldjuk. ;)

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#52017) Dave™ válasza ArthurShelby (#52015) üzenetére


Dave™
nagyúr

Nem tudom sajnos, azt nem használom aktívan.

(#52019) lev258 válasza #20749568 (#52018) üzenetére


lev258
veterán

Előbb írd le rendesen, miről van szó.
Azt mondja: "2 operations pending". Vagyis még nem hajtotta végre, ez csak az előzetes terv. Kell lennie egy gombnak, amivel elkezdi. Egyébként az NTFS partíció átméretezését biztosabb Windows-on végrehajtani. A GParted nem hajtja végre azonnal, hanem csak a megfelelő gomb megnyomása után. Ott kell lennie a felső sorban.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#52021) Rimuru válasza #20749568 (#52020) üzenetére


Rimuru
veterán

Azert irja hogy van 2 folyamat mert nem hajtottad meg vegre, ezt irja lev258 is.
A kepen szerintem az a kis "nyil" lesz az "Alkalmaz" gomb (az X mellett). Ha megnyomod akkor fogja sorban vegrehajtani azt a 2 lepest (lecsipes->particio letrehozas).

Szamolj vele hogy viszonylag sokaig fogja csinalni.

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#52022) ubyegon2 válasza batai15 (#51988) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha Ubuntu vagy Mint, akkor innen tudsz icon és theme pack-okat nézegetni. Alul vannak a telepítési parancsok, érdemes odafigyelni, mert verziók szerint változhat a telepítési parancs.

(#52024) HiPPoNaX válasza Rimuru (#52013) üzenetére


HiPPoNaX
csendes tag

Nem az iso állomány tartalma a lényeg, abból tényleg csak egyfajta van, hanem hogy milyen partíciós táblával ellátott lemezre kerül :) Mivel GPT tábla esetében nincs boot flag, ezért nem minden BIOS képes GPT-ről bootolni, akár dd, akár más program segítségével lett előállítva a méduim. Magam is használok néha egy D630-at és emlékeim szerint elég rendesen megszívtam a figyelmetlenségből GPT-re formázott pendrive-ról bootolást, mivel az pont kényes erre. Aztán ha kiderül, hogy mégsem ez volt a probléma nálam, akkor utólag nagyon szívesen megkövetem magamat :)

(#52025) Rimuru válasza HiPPoNaX (#52024) üzenetére


Rimuru
veterán

Nem erted ami mondok. Pont hogy az ISO tartalma a lenyeg, az egesz, az elso bittol az utolsoig. Ha egy az egyben irod ki az ISO-t (pl dd-vel) az eszkozre akkor nem kell vele foglalkozni, az jol meg van csinalva. Igy egyebkent MBR lesz Linux ISO eseten es EFI/BIOS is bebootol rola. ;)
(persze feltetele a modert ISO, tehat ne 2005-ben keszultet akarjunk EFI-n elinditani :DDD)

Vigyázat, csalok!

(#52027) Bandi8bácsi válasza HiPPoNaX (#52007) üzenetére


Bandi8bácsi
tag

A vége az lett, hogy legyalultam a hdd-t, tisztán újratelepítettem a hivatalos oldalról származó Ubuntu-t. Telepítés sikeres, bootolás sikeres...
Aztán frissítés közben teljesen befagyott, vártam egy órát hátha lesz valami, majd restartoltam, és ismét valami kacifántos hibaüzenet fogadott. Részemről az Ubunturól ennyit, jó lesz nekem a Mint, az szó nélkül teszi a dolgát.

Köszönöm mindenkinek a segítséget!

(#52028) HiPPoNaX válasza Rimuru (#52025) üzenetére


HiPPoNaX
csendes tag

Ahogy az előző hsz-emben is írtam: megkövetem magamat :R Valamiért a partíció helyett diszkre dd-zés metódusa eszembe sem jutott

(#52030) ALFA


ALFA
senior tag

Köszönöm a válaszokat, de nagyon ellentmondóak, ezért azt kérem mindenkitől, aki mostanában erre jár, segítsen tisztázni, mi az igazán jó megoldás.

Ezek a javaslatok voltak eddig, időben visszafelé:

(51943) Frawly
(51936) vargalex
(51909) Sonja
(51906) colomb2

Amit ma megtehetsz - miért nem tetted meg tegnap?

(#52031) Frawly válasza Bandi8bácsi (#52027) üzenetére


Frawly
veterán

Persze, akkor maradj a Mintnél. Szerintem jobb is, mint az Ubuntu, úgy értve, hogy felhasználóbarátságban és drivertámogatás ügyében. Az Ubuntu, ha menne is, akkor sem jelentene semmiben előrelépést a Minthez képest.

(#52032) Frawly válasza ALFA (#52030) üzenetére


Frawly
veterán

Nem ellentmondóak, csak máshogy fogalmaztuk meg őket. Valójában egy kivétellel mindannyian ugyanazt írtuk, a LAMP komponenseit tedd fel külön-külön a tárolóból. A kivétel Sonja írása, ő tényleg egy olyan telepítőt javasolt, amit te kerestél eredetileg, de én ezt csak akkor tenném fel, ha már semmilyen más módszer nem vezet eredményre.

Mint már írtam neked abban a hosszú összefoglalóban, először mindig csomagkezelőből telepíts csomagokat, azaz a hivatalos tárolóból. Ilyen külső telepítős cuccot csak akkor, ha valami nem található meg a tárolókban. A tárolóban lévő csomagok az adott disztróhoz valók, arra vannak tesztelve (nem gányoltak, nem okoznak galibát, megbízhatóak). Az ilyen egyéb külső telepítős cucc meg vagy megy, vagy nem. Mondom, a Linux nem Windows, hogy ilyen telepítőket tölts le hozzá. Ha Linuxozol, akkor az összes ilyen windowsos mentalitást el kell hagynod, és a gondolkodásmódodon, teljes hozzáállásodon kell változtatnod. El kell fogadnod, hogy a dolgok nem úgy működnek, ahogy Windows alatt, és nem gondolkodhatsz úgy, nem oldhatod meg úgy a problémákat, ahogy előtte. Ez eleinte szívás, nehéznek tűnik, de meg lehet szokni.

A LAMP eleve már egy túlhajtogatott és elavult hülyeség. Eredetileg Linux, Apache, MySQL, PHP rövidítése volt. Mára ez már elvesztette ezt a konkrétságát, ugyanis erre a feladatra nem csak az Apache webszerver jó, a MySQL-nek inkább a klónjai terjednek (MariaDB pl.), de jó akármelyik SQL alapú adatbázis-kezelő, adatbázisszerver helyette. Az L és a P által rövidített dolgok fixek (Linux és PHP). Igazából már az L sem, mert mióta van más OS-ekre is (WIndowsra a WAMP, meg itt ez az XAMP). A LAMP nem egy program, hanem programcsomag, valahogy úgy látom, hogy nem tudod megemészteni. Gondolom az zavar meg, hogy Windowsra egységes WAMP telepítő van, mert ott úgy is telepítőzni kell, de igazából Windowson is lehet összetevőnként telepíteni, de akkor a konfigurációs fájlokat neked kell szerkesztened, hogy az elemek együttműködjenek, míg egységes telepítőnél kulcsrakész megoldást kapsz egyben. Sokan azért ragaszkodnak így egyben a LAMP-hoz (kezdő webfejlesztők), mert sok könyv, leírás foglalkozik vele, és ezek az írások feltételezik, hogy Linuxon használsz Apache webszervert PHP-vel, és MySQL-lel, de kicsi módosítással működnek akkor is, ha nem ezeket használod. Főleg a konfigurálásban lesz eltérés.

(#52033) Flowtation válasza #21078528 (#51974) üzenetére


Flowtation
őstag

Szia!
Tényleg a kettősponton hasaltam el, mert azzal már access denied-et kaptam. :DDD Leírnám a megoldást, persze nem neked válaszként, hanem, hogy más is esetleg tanuljon belőle.

Belépve az omv felületére, az nfs megosztásoknál azt írja, hogy a megosztások elérhetőek lesznek az /export/megosztás néven. Valóban, van ilyen mappa, benne az összes megosztással, ugyanúgy mint a /media mappában. Amikor elkészítem a megosztást nfs-el, akkor meg kell adni egy ip címet, gondolom, hogy kinek osztom meg a cuccot. Ez lehet egy db cím is, vagy tartomány: 192.168.1.0/24 Amint a laptop ip-jét is megadtam, egyből ment a mount is. Nekem egy ip volt megadva, mert csak a raspberrynek ment a cucc, megosztottam mégegyszer a laptop ip-vel és úgy is jó lett, persze a /24 szebb megoldás.

Azt szeretném kérdezni, hogy milyen opciók kellenek még a mount parancs végére? Van valami lényeges, esetleg hasznos? Ha megvan a komplett parancs, akkor azt csak be kell illeszteni az fstab végére?

Köszi a segítséget! :R

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#52034) csadi0011


csadi0011
őstag

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni.
Egy régi HP laptopba vettem egy mini pci wifi kártyát.
Beraktam, majd hibát kaptam:
"104-Unsupported wireless network device detected.
System Halted. Remove device and restart."
Találtam a megoldására egy leírást:
http://xenomorph.net/misc/guides/flash-hp-wifi/

A problémám az, hogy nincs eszköz sh load parancs után, szóval nem tudom végrehajtani az ethtool -E ... parancsokat.
root@....#sh unload
Unloaded: ipw2200
root@....#sh load
load: line 10: .: unload: file not found

KNOPPIX V7.7.1-t bootoltam pendrive-ról.

[ Szerkesztve ]

(#52035) #21078528 válasza Flowtation (#52033) üzenetére


#21078528
törölt tag

Persze, a mount alapján értelemszerűen beírod az fstabba.
Igazság szerint van egy rakás csatolási opciója, neked kell tudnod, hogy a hálózatod mit bír el, kell e variálni valamit. Amit szerintem alapból érdemes, az a noatime az ismert okokból, és a nofail, ha véletlen lehal a hálózatod, ne sírdogáljon hogy nem elérhető a meghajtó...

(#52036) agy73p


agy73p
senior tag

Flash téma:
Mit kellene be/átállítanom a Chromiumon, hogy Fedora alatt is éppen úgy lejátssza a flashes tartalmakat (pl facebookon), mint a Manjaro alapból? Adobe Flash Player fel van telepítve.

[ Szerkesztve ]

(#52037) Vladi válasza agy73p (#52036) üzenetére


Vladi
nagyúr

flash pléjer hogy van telepítve? Milyen böngésző?
Ha hivatalos crome tárolóból, annak van saját beépített flesse.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#52038) agy73p válasza Vladi (#52037) üzenetére


agy73p
senior tag

Fedyben rányomtam az Adobe Flash telepítésre és meg is történt. Chrome-ot nem tudok használni a 32 bites rendszer miatt, csak a Chromiumot.

(#52039) vargalex válasza agy73p (#52038) üzenetére


vargalex
félisten

Chromium-hoz pepper-flash kell. Hogy ezt az általad használt distro-ban hogyan kell telepíteni, azt nem tudom.

Alex

(#52040) Rimuru válasza vargalex (#52039) üzenetére


Rimuru
veterán

A linken le van irva hogy neki kell telepiteni. :DDD

Vigyázat, csalok!

(#52041) Flowtation


Flowtation
őstag

Sziasztok!
Ha jól tudom, ez a keyring dolog, egy jelszótároló cucc (alkalmazás?) amiben titkosítva vannak más jelszavak? Olyan ez mint valami mesterjelszavas holmi? Voyager linuxot (xubuntu) használok, és ott időnként felugrik a def. keyring, pl. most legutóbb a vivaldi böngésző indításánál, a többinél meg nem. De ha üresen hagyom akkor is elindul, meg jelszóval is.
Ha kikapcsolom, ezen leírás szerint, az azt jelenti, hogy nem fog kérni sehova jelszót vagy azért pl. program telepítésnél, update-nél igen? Valamint azért kéri, mert a bejelentkezésem automatikus, jelszókérés nélkül? Egy felhasználóm van, aki sima és rendszergazda (root?) is tud lenni.

Köszi!

[ Szerkesztve ]

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#52042) Rimuru válasza Flowtation (#52041) üzenetére


Rimuru
veterán

Itt meg van valaszolva minden kerdesed. Linux: kulcstartó nélkül

Vigyázat, csalok!

(#52043) agy73p válasza vargalex (#52039) üzenetére


agy73p
senior tag

Ez fel is volt telepítve alapból, mint írtam a Fedy által.

[ Szerkesztve ]

(#52044) Flowtation válasza Rimuru (#52042) üzenetére


Flowtation
őstag

oh, bamba vagyok, köszi! :R

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#52045) teleahocipöm


teleahocipöm
senior tag

Egy 8GB-os pendrájvot akartam törölni, hogy kipróbáljak pár linux distrót, ( Elementary, Mint, Zorin, Peppermint, Ubuntu, ebben a sorrendben) mert ez a Manjaro gyalázatosan akadozik, na mindegy, ám a fájlkezelője védettnek látta a mappákat, így semmit nem tudtam törölni, lemezkezelő nincs, gondoltam a GParted segít, és valóban megoldotta a problémát, nem kell foglalkoznom vele többet, azóta már fel sem ismeri.
A másik akartam formázni eg 64 GB-os sd-t, de a Manjaro nem is látja, Win alatt látható !?

(#52046) Flowtation


Flowtation
őstag

Sziasztok!
Tegnap feltettem egy mint 18 KDE (64 bit) disztrót, nagyon szép, viszont egy idő után "megbolondul" az ablakkezelés, illetve pl. az, hogy leteszek kicsibe egy ablakot, vagy fordítva. Ilyen villódzva megy le, vagy látszólag el sem tűnik, ha mozgatom az egeret, akkor darabokban jelenik meg az alatta lévő tartalom. De ugyanez van ha beállítom a hátteret bizonyos időközönkénti váltásra, villogva vált vagy összekeveri a két képet. Random 5-10 perc körül jön elő, először kikapcsoltam a háttérváltást, de nem segített.

Szerintetek mitől lehet?
A gép egy lenovo g585, (amd e1-1200, 8 gb ram, és VGA compatible controller: AMD Wrestler [Radeon HD 7310])

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#52047) lev258 válasza Flowtation (#52046) üzenetére


lev258
veterán

Nézd meg Kubuntu 16.04.2-vel. Volt pár frissítés (kernel, Mesa), ami a Mint-ből kimaradt.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#52048) teleahocipöm


teleahocipöm
senior tag

Volna egy kis gondom, nem tudok Unetbootinnal liveUSB-t készíteni, egyszerűen vagy nem látja a rendszer F9-vel megnézve nincs a listán vagy ha látja is és indítom, fekete képernyőn felirat nincs bootolható kernel vagy nincs semmi.
Kipróbáltam a terminálból is, beirtam ezt: "sudo dd if=/ahol/van/az/isofile.iso of=/dev/sdX bs=4096 sudo sync", (bár ez bs=4096 -ot nem értem mi lehet, mért pont ennyi) de az eredmény a korábbi.
Mivel korábban már használtam ezeket a pendrájvokat liveUsb-ként így valószínű, hogy most is használhatóak ekként. Nem értem a helyzetet :F

(#52049) teleahocipöm


teleahocipöm
senior tag

Találtam mégy pendrájvot ez rendesen bootol és működik a liveUSB, nem értem mi történt a másik kettővel, de mivel ez csak 1GB-os vennem kell egy nagyobbat, ami biztosan bootolható. Honnan tudni melyik pendrive bootolható, mert így a neten rákeresve nem a termkleírásban vagy az USB 3.0 már tuti?

[ Szerkesztve ]

(#52050) Di Natale


Di Natale
aktív tag

Sziasztok!

A segítségeteket szeretném kérni! Pályázatot fogok írni annak reményében, hogy a cég ahol dolgozok Windows-ról Linuxra térjen át.

Tudom mik az előnyök, hátrányok. Viszont a kérdésem az lenne, hogy egy berögzött MS felhasználó cég hogyan tudna áttérni. Szerintem célszerű lenne először a népet LibreOffice-ra szoktatni, majd egy idő után fokozatosan néhány gépenként feltenni a linuxot.

Az SAP programnak van linux megfelelője?

U.i.: Ha a cégek nem hajlandóak linuxot használni, akkor hogyan várhatnánk el, hogy az átlagember is azt használjon?

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.