Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#90001) natë


natë
nagyúr

KDE-re openSUSE vagy KDE Neon?

(#90002) CPT.Pirk válasza natë (#90001) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

EndeavourOS, vagy Manjaro. Még a Kubuntuval volt jó tapasztalatom.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#90003) natë válasza CPT.Pirk (#90002) üzenetére


natë
nagyúr

Az Arch vonalat most hagynám. Az általam említett 2 közül? :R

(#90004) CPT.Pirk válasza natë (#90003) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Hát, az openSuse-ről mostanában pozitív dolgot nem olvastam, a Neon meg olyan, mintha Arch vonalról használnál valamit, csak ez itt a Kubuntuból nőtte ki magát és packeizé csomagkezelője van, nem apt.

Azért említettem a másik két disztrót, mert egyszerűen csak működnek és minden fasza rajtuk.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#90005) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Na a ResizableBAR (Smart Access Memory) miatt végre találtam egy okot rá, hogy GPT-re alakítsam a rendszeremet... Viszont ez egy dualboot rendszer, így először újratelepítésre készültem, de aztán találtam rá gyors megoldást:

-win alatt a Minitool partition wizard-ot használtam, hogy az egész lemezt alakítsa GPT-re. Miután ez megtörtént boot időben, reboot után a biosban lekapcsoltam a CSM-et, így elindult a win, már EFI-ből.
-reboot után SuperGrub2 pendriveról bebootoltam, arról meg elindítottam a Linuxomat.
-Linux alatt felcsatoltam az EFI partíciót a /boot/efi alá
-csináltam egy grub telepítést a rendszer ssd-re, majd egy frissítést, így meglett a bootmenü is.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#90006) tordaitibi válasza CPT.Pirk (#90005) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Hogy csinálta a Minitool, tudomásom szerint ezt nem lehet csak minden partíció törlése után hogy mbr-konvert to gpt.

SuperGrubdisk2 egy zseniális szoftver, sokat használom, köszönet a készítőknek.

[ Szerkesztve ]

(#90007) CPT.Pirk válasza tordaitibi (#90006) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Én is így tudtam, de nem, megcsinálta 10 másodperc alatt adatvesztés nélkül.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#90008) tordaitibi válasza CPT.Pirk (#90007) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Ez kész csoda, ugye át kell konvertálni a fájlrendszert illetve a partíciós táblát, és kell még az elejére egy EFI partíció.
Mázlista. :K

(#90009) ArthurShelby


ArthurShelby
addikt

Hali!
Mi az az i-bög? (minek akart a fordítása lenni)?

A rosszban mindig van valami megtévesztően jó, különben nem választanánk a rosszat

(#90010) sh4d0w válasza ArthurShelby (#90009) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

i-node

https://www.coreinfinity.tech

(#90011) ArthurShelby válasza sh4d0w (#90010) üzenetére


ArthurShelby
addikt

Jah, így világos :R

A rosszban mindig van valami megtévesztően jó, különben nem választanánk a rosszat

(#90012) Rowon válasza CPT.Pirk (#90004) üzenetére


Rowon
veterán

Susenak csak egy baja van, az, hogy kivették a hivatalos verzióból a kodekeket... hogy miért? Jó kérdés.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#90013) sh4d0w válasza Rowon (#90012) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Szellemi tulajdonjogi okok miatt.

[ Szerkesztve ]

https://www.coreinfinity.tech

(#90014) natë válasza Rowon (#90012) üzenetére


natë
nagyúr

Mondjuk 2 perc felrakni. Nekem inkább az volt a bajom vele, hogy nem tudott frissíteni, mert nem létező repo-ra hivatkozott az updater. Ahogy olvastam, előfordul.
Minden distronak /de-nek van amúgy valami nyűgje.
KDE crash-el gyakran, ha widgetet távolítasz el, Gnome animációja lagzik, ha a a megnyitott alkalmazásokat nézed (bal sarok fent) és egyet előtérbe hozol.
Manjaro-nál folyamatos keyring probléma van, plusz a Chrome telepítése után reboot kell, hogy elinduljon, Endeavour xfce-vel viszonlag probléma mentes, itt a chromecast támogatást vették ki az új verzióknál.
MX tetszene, ha nem lenne egy bloat halmaz, Debian telepítése noob-nak, mint én horror..
Linux Mint csúnya :D
Még az Ubi a legjobb out of the box.

(#90015) Warton válasza natë (#90014) üzenetére


Warton
őstag

"Minden distronak /de-nek van amúgy valami nyűgje."
Ez így van, de egy idő után minden beáll a normális ügymenetre. Nyilván, ha valaki megállás nélkül hopperkedik akkor megállás nélkül szalad bele hibákba.

A frissítés az valóban okoz némi izgalmat. Az utóbbi időben le is szoktam róla, inkább csak hetente vagy még ritkábban csinálok ilyesmit. Főleg, hogy pár hónap sikertelen próbálkozás után végre sikerült a yaynak lefrissíteni a mesa.gitet a Manjaron.

(#90016) CPT.Pirk válasza natë (#90014) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Abban meg snap van... Akkor már inkább Lubuntu és akkor még gyorsabb is lesz vele a gép.

Egyébként a 2 év Manjaro használat alatt keyring problémám nem volt, csak a hanyagságukból lejáró tanusítványok amit nem igazán értettem mert hát üzleti disztró, nekik jobban oda kellene figyelni az ilyen dolgokra.
Az Endeavour-nál meg amit tök hasonló de nem üzleti, ott semmi gond, minden fasza.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#90017) májkimiki válasza natë (#90014) üzenetére


májkimiki
őstag

Az MX bloat, az Ubi meg out of the box? Hanyatt b......m magam a röhögéstől, már ne is haragudj. :))

(#90018) natë válasza májkimiki (#90017) üzenetére


natë
nagyúr

Hány százalékát használod az MX appoknak?
Ubuntun minimál telepítéssel csak a lényeget találod.

(#90019) májkimiki válasza natë (#90018) üzenetére


májkimiki
őstag

Nem az "appjai" miatt használom, hanem, mert betonstabil. Számomra kulcsrakész, az Xfce nem omlik össze. A 16-os óta használom. Bloat vagy nem bloat? Ez a kontexus engem nem érdekel. Az Ubuntu-tól meg hányingerem van.
Bejártam a magam útját Arch-tól Fedora-n át szinte mindenen. A DE-k se maradtak ki.
Nem opció a minimal telepítés sem, egy MX ugyananyi idő alatt fenn a maga "bloatjaival", mint egy ubi minimal.
Nagyon nem hat meg a disztró ideológia sem már, ez nekem kiforrott, felpattintom és műkszik. A többi meg nagyon nem érdekel.

[ Szerkesztve ]

(#90020) ubyegon2 válasza natë (#90014) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

MX tetszene, ha nem lenne egy bloat halmaz, Debian telepítése noob-nak, mint én horror..
Linux Mint csúnya :D
Még az Ubi a legjobb out of the box.

Szerintem sikerült az évtized legnagyobb marhabaromsága címet érő pár mondatot leírni...de csak a Linux Mint-re reagálnék. Semmilyen kinézete nincs, ha a Cinnamon, de akár a többi DE-s kiadásra gondolsz is, az egy dolog, hogy default nem csiricsáré meg színes, de tényleg bocs, perc alatt úgy alakítod át, ahogyan akarod. :W

Az MX meg bloat mert összehasonlítod egy minimal Ubuntu install-lal? Erre már inkább nem is írok... De rá se kérdezel, hogyan lehet egy csúnya Linux Mint-et skinezni, csak leírod, hogy csúnya? A Debian telepítése meg 10 éve valóban horror volt, de ma nagyanyám felrakja rántáskavargatás közben.

Tényleg nem értem, miért érzed kényszernek, hogy ökörségeket írj ténymegállapításként, amikor valóban noob vagy! (amikor kérdezhetnél is, ha fogalmad sincs valamiről)

Még az Ubi a legjobb out of the box.

Ezt a minimal install-ról írod amúgy? Hát az jó....

[ Szerkesztve ]

(#90021) natë válasza ubyegon2 (#90020) üzenetére


natë
nagyúr

Ott a smiley...
Nyilvàn, mivel ahogy te is megállapítottad, noob vagyok, azt írtam le, amit tapasztaltam.
Debian telepítése könnyű, csak nekem - bármit csináltam - nem bootolt be.
Nem tényként írtam le, hanem tapasztalatként.
Nem értek a linuxhoz, csak alap dolgokra használom, ami az alatt szembejön velem, többször is, azt jegyzem az adott distrónál.
Ide írhatnak abszolút núbok is, nem?
Ha nem, akkor nem teszem.

(#90022) ubyegon2 válasza natë (#90021) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ide írhatnak abszolút núbok is, nem?

Igazad van, írhatsz....bár kérdés formában jobban nézne ki. :N

Az nem lehet tapasztalat, hogy a Linux Mint csúnya!!! :O

(#90023) natë válasza ubyegon2 (#90022) üzenetére


natë
nagyúr

Ott volt a smiley :D
A Mint-be nem tudok belekötni, azért írtam.

(#90024) ubyegon2 válasza natë (#90023) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Jól van na....igazad van, sorry! :B Sajna agy nélkül hazaestem fel*ott aggyal melóból, benézek a PH fórumra és azt olvasom, hogy basztatják a Xiaomi/MIUI-t az egyik topikban, a másikban a Philips AirFryer egyik zseniális megoldását nem fogják fel, hogy direkt nem reagál azonnal a gomb érintésre(ugye vétlen érintés kivédése)...Aztán benézek ide és nyilván csak annyit fogok fel az egész írásodból, hogy a Linux Mint nem szép! Ez egy napra már sok volt. Rég nem írogatok sokat, erre most simán baltával válaszoltam... ;] (passziválom magam újra inkább....)

(#90025) natë válasza ubyegon2 (#90024) üzenetére


natë
nagyúr

A Xiaomi jó, nekem is az van, páromnak is :K

(#90026) K0zm0 válasza ubyegon2 (#90024) üzenetére


K0zm0
aktív tag

Én a cégest nagy ívben b*sznám ki a kukába! :DDD A párom is szidta az övét, mint szódás a lovát! Pedig a kis öregecske 4A-m 5 évig szolgált hűségesen, de már kénytelen voltam nyugdíjazni. :P

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#90027) ubyegon2 válasza natë (#90025) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Na ugye!? Akkor már csak Philips AirFryert kell vennetek!

Amúgy tényleg sikítófrászt kapok, mikor nyekeregnek, hogy a Xiaomi közelségérzékelőre mennyi panasz van meg hasonlók....pár hiba vagy balhere user nyilván beírja a nyűgjeit, de 1000* annyi használó nyilván nem fog beírni sehová, hogy teljes megelégedéssel nyúzza a telóját. Xiaomi 12X-em kb egy éves most és qrvajó még mindig. Nyilván a MI 9 SE után ekkora méret kellett.

Mint Cinnamont meg lassan egy évtizede nyűvöm, szóval....(persze attól még láthatnék is, nem csak néznék) :N

(#90026) K0zm0

Vegyél már valami normális Xiaomi-t, ne cégest meg 5 éves múmiát emlegess itten! :P

A párom is szidta az övét, mint szódás a lovát!

Vegyél neki iPhone-t. :K

[ Szerkesztve ]

(#90028) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

A 115-ös Firefoxtól Intel hardveren is megy a VA-API! https://www.phoronix.com/news/Mozilla-Firefox-115

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#90029) tordaitibi válasza ubyegon2 (#90024) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Xiaomi nagyon jó, MIUI---nem nyilatkoznék, nem tűrne nyomdafestéket.
Linux Mint--nem mindig szép de jó.
Passziválásodhoz pl. Ferropassit, nagy kiszerelésben fürdőkádba öntve

:) ;)

(#90030) Rowon válasza natë (#90021) üzenetére


Rowon
veterán

Mondjuk nem teljesen értelek, kb. naponta más disztró van fent a gépeden. Nem túlzas ez? Használjad valamelyiket oszt' jóvan. Tökéleteset nem fogsz találni, mindnek van valami gyíkja.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#90031) ubyegon2 válasza tordaitibi (#90029) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

MIUI---nem nyilatkoznék, nem tűrne nyomdafestéket.

Gondolom valami MIUI 6 vagy 7, ami van nálad! :P Már 14.nél tartunk! :D (vagy ezzel is az van, mint a Linux-szal, hogy nagyon sok idő kell, hogy megértsd, mitől jobb másoknál? :DDD

Passziválásodhoz pl. Ferropassit, nagy kiszerelésben fürdőkádba öntve

De mér' akarnál rozsdaoldóba ültetni? :N

[ Szerkesztve ]

(#90032) K0zm0 válasza ubyegon2 (#90027) üzenetére


K0zm0
aktív tag

Vegyél neki iPhone-t. :K

Már megtörtént! :DDD

Vegyél már valami normális Xiaomi-t, ne cégest

Há' hallod, ott állok a router alatt és ha a zsebembe teszem a telefont akkor nem talál wi-fi jelet! ;] Asszem Note 10-es a drága! Meg hát ezt vágták mindenki után a cégben, de nem túlzok, ha azt mondom, hogy a kollégák döntő többsége elégedetlen vele.
Magánvélemény következik: (lehet egyet nem érten!) szerintem a MIUI a 12.5-ig volt használható. Ami utána jött arról inkább nem is kezdjünk beszélgetni, Xiamiaúéknál valamit benéztek rendesen a software fejlesztési részlegen! (Mondom úgy, hogy 3 évet telefonokat szervizeltem.)

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#90033) tordaitibi válasza ubyegon2 (#90031) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Asszonynak a Sájomiján a legújabb MIUI van, napi kapcsolatba vagyok vele (asszonnyal is meg a telójával is), nekem nem gyerebe. Ettől még Te szeretheted :) . Nem vagyok annyira fasírtba vele mint te a Windowssal de nem jön be ez a Miui.

Te akartad magad passziválni Ott van Ferropassit.
És lehet nem is rossz ötlet, én is veszek egy ilyen fürdőt, be vannak rozsdálva már sajna az ízületeim, hátha segít. :D

[ Szerkesztve ]

(#90034) ubyegon2 válasza K0zm0 (#90032) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Há' hallod, ott állok a router alatt és ha a zsebembe teszem a telefont akkor nem talál wi-fi jelet!

Meggyőztél, ez tuti jellemző minden Xiaomi telóra! :D Az meg, hogy cégek honnan szereznek be egyben nagyobb mennyiséget meg, hogy a dolgozóknak nem tetszik... :N

(#90033) tordaitibi

Te is vegyél szifont az asszonynak! ;] Én nem mondtam, hogy szeretem, ismerem és használom. Nyilván akinek más OS volt addig a telóján, az utálni fogja, de ez a MIUI hibája valóban? Pár hete egy MIUI-n pár pillanatos beállítást a Realme telón alig tudtam megoldani. Mert más. Ezért már azt kéne mondanom, hogy de szar a Realme OS-e?

(#90035) K0zm0 válasza ubyegon2 (#90034) üzenetére


K0zm0
aktív tag

Kinek a pap, kinek a papné ugyebár! :D
Egyébként a marslakós kék webáruházból kaptuk a telefonokat. Szó se róla, abban az árszegmensben a Samsungéknál sem volt tól biztatóbb a kínálat. Megnéztem a specifikációkat a választékból, megértem miért Xiamiaút rendeltek mindenkinek.

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#90036) Warton válasza ubyegon2 (#90034) üzenetére


Warton
őstag

Azért vicces, hogy pár hete itt fenyítettél be valakit, mert a Linux kezdőknek topicban linux szerveres kérdést merészelt feltenni. Erre itt telefonozol már másfél napja. :C

(#90037) K0zm0 válasza Warton (#90036) üzenetére


K0zm0
aktív tag

Akkor fejezzük be az offolást, kolléga mond valamit! :P

[ Szerkesztve ]

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#90038) ubyegon2 válasza Warton (#90036) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ez csak simple offolás, a szerveres téma viszont lényeges szakmai thread-dé válhat, ezért lenne érdemes a megfelelő topikban lefuttatni. Remélem érthető a különbség!

(#90039) tordaitibi


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Háha valaki otthonos a dual DE területen.
Van nekem ez az Ubuntu, azon Xfce és KDE.
Egyik gépemen egyszer sikerült az értesítéseket a Xfce-ről átállítani KDE-re.
Vagyis, a megjelenő értesítések, wifi, bluetooth, rendszerüzenetek egyebek nem kis fehér felugróba jelennek meg hanem a KDE által használt nagyobb méretű és témához illeszkedő popupokba.

Viszont nem emlékszek ezt hogyan csináltam, felkutattam a KDE és az Xfce beállításokat, még rebootoltam az eredeti Ubuntu felületbe is de a jóistennek nem találom.

Tudna valaki ebben segíteni?

(#90040) Warton


Warton
őstag

Ez 8.0-2 -es Proton másnak is bugos? Egy csomó játékom nem indul el vele, muszáj volt a 7-esre visszaállítanom.

(#90041) BoB válasza Warton (#90040) üzenetére


BoB
veterán

Nálam működik, és külön jó hogy ez már tartalmazza a patch-et amivel mennek a Combat Mission játékok és ezért nem kell saját protont forgatnom.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#90042) Warton válasza BoB (#90041) üzenetére


Warton
őstag

Na megvan:
Note: Proton 8.0 requires a GPU that supports Vulkan 1.3.
:O

Lassan be kéne szerezni valami vulkanikus GPU-t. :F Tudja valaki, melyik a legolcsóbb, egy i5 2400-as mellé?

[ Szerkesztve ]

(#90043) ubyegon2 válasza Warton (#90042) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Tudja valaki, melyik a legolcsóbb, egy i5 2400-as mellé?

Szerintem itt tuti tudni fogják: Milyen videókártyát?

Csak nehogy itt VGA-zzál 1,5 napig! :D

(#90044) Warton


Warton
őstag

Azt nézem, hogy a HD7750-esek már tudják az 1.2-est biztosan. Viszont azt nem tudom, hogy csak azért van odaírva az 1.2 -es mert csak azt tudja, vagy az adatlap készítésekor az volt a legfrisebb verzió és egyébként tudja az 1.3-ast is. :F

Ezen az oldalon nem találtam a HD7750-est csak a 7770-est.

(#90045) BoB válasza Warton (#90044) üzenetére


BoB
veterán

AFAIK RX400 szériától felfelé. Vulkan 1.3 támogatás 22.1.2 driverrel jelent meg.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#90046) natë


natë
nagyúr

Kijött az új Solus.

(#90047) BoB válasza Warton (#90044) üzenetére


BoB
veterán

Itt konkrétan meg tudod nézni, listázni is tudod támogatott vulkan verzió szerint: [link]

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#90048) lck válasza natë (#90046) üzenetére


lck
senior tag

Legszinpatikusabb rendszer. Évek óta rollingol hibátlanul.
Gyors, stabil, látszik az igényesség. Mindig van egy SSD-m a számára. :)

(#90049) natë válasza lck (#90048) üzenetére


natë
nagyúr

Felraktam, tetszik, a desktop ikonok mozdíthatatlansága fura :)

(#90050) lck válasza natë (#90049) üzenetére


lck
senior tag

Valóban a Budgie felületben több innováció lehetne. Éppenséggel ígéretek vannak rá. :) A Plasma - ha az bejön neked - viszont mindenféle szempontból személyre szabható. És rendkívül pörgős Solus alatt.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.