Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#62601) CPT.Pirk válasza MurdR (#62596) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Hallod... [link] :N

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#62602) Szileva válasza Rimuru (#62600) üzenetére


Szileva
újonc

Rendben! Köszönöm, majd igyekszem megoldani... ha nem megy, akkor megy a rendszer a kukába. További szép napot!

[ Szerkesztve ]

(#62603) ubyegon2 válasza Szileva (#62599) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Értelek, mondjuk fura lett volna, ha nincsenek fenn, akármelyik friss disztrókban, de akkor valóban kéklufi tanácsát kell megfogadnod.

FF-nál van plugin mappa egyébként, de hiába másolom be a libpepflashplayer.so-t ugyanúgy kéri az engedélyezést.

Akkor nem kérné, ha ezt itt bepipálnám:

Azt nem tudom Operánál van-e ilyen kérdés.......

[ Szerkesztve ]

(#62604) lck válasza Szileva (#62602) üzenetére


lck
senior tag

Szerintem ez nem a Deepin-en múlik - hanem az Operán.
Egy ilyen jó rendszert nem kellene holmi elavult flashplayer miatt kukázni :)

(#62605) Szileva válasza lck (#62604) üzenetére


Szileva
újonc

Nem ismertem eddig ezt a rendszert, de megtetszett egy videóban és gondoltam, ha már úgyis kell, akkor kipróbálom. Csak ennyi hibát találtam egy nap alatt.
Csak ne kérdezne rá folyton....

(#62606) lck válasza Szileva (#62605) üzenetére


lck
senior tag

(#62607) Szileva válasza lck (#62606) üzenetére


Szileva
újonc

Igen persze.... Ki van kapcsolva a kérdezzen rá (ajánlott) is, ennek ellenére az van odaírva, hogy kérdezzen rá :D Viszont van olyan, hogy engedélyezés és ha ott hozzáadok egy webhelyet, akkor nem kérdezi meg, hogy futtatom-e. Na de minden egyes webhelyet adjak hozzá ? :D :D Kész vicc....

(#62608) MurdR válasza CPT.Pirk (#62601) üzenetére


MurdR
veterán

:D

Az előző disztrón volt egy online TV nevű alkalmazás, azt Minten hogy hogy nem találom az alkalmazásközpontban? szoftverkezelőben?

[ Szerkesztve ]

MacBook Air 2020 - iPhone SE 2020 - iPad 8

(#62609) #68216320


#68216320
törölt tag

Tudom h szentsegtores, de van valakinek tapasztalata Linux futtatassal egy 2017-es Macbook Air gepen? Ugy ertem mukodik a hardveren rendesen?

(#62610) Bici


Bici
félisten

Sziasztok!

Céges gépeken kellene titkosítanom az adatokat az adat winyón.
A cél az, hogy ha bármilyen okból idegen kézbe kerülne a gép, vagy simán a winyó, akkor ne lehessen róla céges adatokat megszerezni.
További cél, hogy minél kevésbé legyen megterhelő a gép számára a titkosítás, mert a munkától nem jó, ha elveszi a procit.
A munkaállomásokon (Fedora, Ryzen 2200G) és a NAS-on (Debian + egy magos atom) is be szeretném vezetni. Tudom, hogy gyenge a NAS, de meg kellene próbálnom megoldani ezzel. Csak akkor lehet csere erősebb NAS-ra, ha nem megoldható ezzel a procival a titikosítás. (Anélkül teljesen jól műxik)

Kösz!

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#62611) Rimuru válasza #68216320 (#62609) üzenetére


Rimuru
veterán

Az hw-val szerintem semmi gond nem lenne, ilyenek mint a force touch, hulye felso bar, ujlenyomat olvaso ami problemas lehet, de ezek air-ban nincsenek.
De ki kell probalni. :DDD

Bici: dm-crypt, olyan titkositassal amit hw kezel.

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#62612) Bici válasza #68216320 (#62609) üzenetére


Bici
félisten

Amikkel szerintem gond lehet (50%):
- tapipad
- haptic feedback
- UEFI-hez köthető dolgok
- energia gazdálkodás

colomb2: Kössz!
Ez hogy viszonyul pl. a LUKS-hoz?

Illetve még valami: Egy linuxos SSD-ről kibányászható a júzer és a root jelszó? Érdemes ezt is titkosítani?

(A cégvezetésben pánik tört ki, mert felnyomták az FTP-nket egy elvesztett laptop segítségével, és kb. minden céges adathoz hozzá férhettek.)

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#62613) Rimuru válasza Bici (#62612) üzenetére


Rimuru
veterán

Teljesen jol viszonyul. :D

Csak egy hash tarolodik el a jelszobol es alap beallitasokon eleg eros szokott lenni, tehat nem kell foglalkozni vele.

Vigyázat, csalok!

(#62614) Bici válasza Rimuru (#62613) üzenetére


Bici
félisten

Kössz!

Úgy értem a viszonyulást, hogy azonos célt szolgál a kettő, vagy mást?
Előbbi esetén miben melyik a jobb?

(#62615) cigam: Néhány nap, de senki nem tudja pontosan. Az egyik fejes hagyta el nyaralás közben, de ő sem tudja pontosan, hogy mikor, mert ő is csak akkor vette észre, hogy nincs meg, amikor már több napja nem is nyúlt hozzá. Persze az sem esett le neki, hogy egyből szólni kéne...

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#62615) cigam válasza Bici (#62612) üzenetére


cigam
félisten

Csak kíváncsiság képpen: Az elvesztés, és a "felnyomás" között mennyi idő telt el?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#62616) malnabokor


malnabokor
senior tag

Sziasztok,

Eddig csak szemléltem a Linuxot, viszont most a nagymamám laptopjára szeretnék az eddig szenvedő Vista helyére egy rendes rendszert tenni.
Pár adat a laptopról: Toshiba Satellite L30-10P
- Intel Celeron M 440
- ATI Radeon Xpress 200M
- 15.4 inch 16:10, 1280 x 800 pixel
- 1 GB RAM

Nagy lendülettel a Linux Lite-ot akartam most este felrakni, USB-re ki is írtam, csak a lapos nem tud USB-ről bootolni, itthon meg nincs egy darab DVD... úgyhogy holnap mehetek 7-8 év után újra DVD-t venni.

A kérdésem igazság szerint ez lenne, hogy igaz, hogy én szétnéztem a neten, és az alapján a Linux Lite-ot és a Bodhi Linux tűnt szimpatikusnak, de Ti mégis jobban benne vagytok a témában.

Amire használva lenne: böngészés (Firefox?), levelezés (Thunderbid?), pdf/szöveges fájl megnyitása, képek nézegetése egy küldő merevlemezről. Mit ajánlanátok?

köztudott hogy az elektromos dolgok füsttel működnek, azaz ha egyszer kijön a füst nem működnek többet.

(#62617) lev258 válasza malnabokor (#62616) üzenetére


lev258
veterán

Ezt belinkelem: [link]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#62618) CPT.Pirk válasza malnabokor (#62616) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Leginkább azt, hogy ne ezzel a géppel próbálkozz, ennek már pihennie kellene az örök bitmezőkön. A Vistánál jobb lesz a helyzet azokkal a kis igényű disztrókkal, de csak egy kicsit.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#62619) malnabokor válasza lev258 (#62617) üzenetére


malnabokor
senior tag

Köszi, pont ezt a listát néztem, ez alapján választottam. De lehet inkább a Bodhi lesz.

#62618 CPT.Pirk
A gépnek egy kicsit ki kell még bírnia karácsonyig, akkor lesz majd tablet. Nem várom el tőle az én laposom sebességét, ami SSD-vel 7 másodperc alatt (jelszóval együtt) gomból asztalig bootol (pedig 5 éves), de mondjuk arra számítanék, hogy nem kell várni a felület kb. soronkénti kirajzolására, random háttérfolyamatok miatt nem fog magába roskadni, és a levelezés csak működni fog normál sebességgel. A böngészésnél tudom, hogy ma már más kategória egy oldal megjelenítése erőforrásilag, mint 10 éve, de talán ha egyszer betölt egy oldal, akkor talán az is működhetne.
(És nem mellesleg nekem is ismerkedés lenne a rendszerrel, mert érdekel :) , de saját gépemen ez nem jöhetne szóba)

[ Szerkesztve ]

köztudott hogy az elektromos dolgok füsttel működnek, azaz ha egyszer kijön a füst nem működnek többet.

(#62620) Frawly válasza Bici (#62610) üzenetére


Frawly
veterán

Nyugodtan titkosíts gyenge gépen is. Ryzenben meg modern procikban van AES utasításkészlet, ott eleve nem is okoz lassulást. Amelyik prociban meg nincs ilyen, ott sem okoz nagy lassulást. Én használtam tartósan AES256-os LUKS-ot egy marha gyenge T1400 CPU-s laptopon, és alig van mérhető lassulás (ilyen 1-3% közötti), kisebb az overheadje egy AES256 XTS LUKS-nak ext4-gyel, mint egy titkosítatlan NTFS-3G-vel hajtott NTFS kötetnek. Nem kell tőle tartani, ha az adataid fontosak, titkosítani érdemes.

SSD-ken is csak arra kell figyelni, hogy a TRIM-et engedd ki a LUKS-on, ehhez van leírás az Arch, Gentoo Wikijeiben.

(#62619) malnabokor: elvileg a Bodhi is jó lehet rá, a másikat nem ismerem, amit írtál. Én Sparky Linuxot tennék rá IceWM-mel, esetleg szintén IceWM-mel AntiX-ot vagy MX-Linuxot. A Vistához képest mindenképp hasítania kell. Főleg, ha vesztek bele egy olcsó 120 gigás SSD-t 6-8 ezer környékén, amit később újabb gépbe is át lehet tenni.

Az ilyen korú gépeken nem is a proci a szűk keresztmetszet, hanem az 1 giga RAM, az tud túl gyorsan fogyni böngészéskor.

[ Szerkesztve ]

(#62621) Bici válasza Frawly (#62620) üzenetére


Bici
félisten

Kössz, akkor tolom neki. :K

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#62622) ubyegon2 válasza malnabokor (#62619) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Én a Puppy-t raknám arra a gépre és mindenképpen reklámblokkolót a böngészőre. Nem Adblock, hanem uBlock origin-t.

A memóriát kéne inkább lecserélni benne, 2x512MB helyett lehetne duplája, 2x2GB is már 4eft. Most látom, csak 2GB max a bővíthetősége.

[ Szerkesztve ]

(#62623) MurdR válasza ubyegon2 (#62622) üzenetére


MurdR
veterán

Sajnos csak 2GB a max, ami RAMot megeszik.

MacBook Air 2020 - iPhone SE 2020 - iPad 8

(#62624) Shyciii válasza ubyegon2 (#62622) üzenetére


Shyciii
veterán

uBlock origin miben jobb, mint az adblock? Már mástól is hallottam ezt.

(#62625) lev258


lev258
veterán

Ha már ezeket említitek. Mi a helyzet a NoScript-tel? Én azt használom. :K

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#62626) ubyegon2 válasza lev258 (#62625) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Többnyire a NoScript-tel együtt javasolják használni az ublock origint. Előbbi engem idegesít, mert sok mindenhez kéne beállítanom, hogy ne ugráljon fel.

(#62624) Shyciii

Annyit tudok biztosan, hogy jóval kevesebb erőforrást igényel az ublock origin. (azért írom oda az origin-t, mert van másik ublock is.
Pár éve cseréltem le az Adblock-ot, mert akkoriban olvastam a memóéhségéről és igaznak bizonyult! (itt a PH lapcsaládnál mindegy, melyiket nem használod) ;]

(#62623) MurdR

Remélem ezt a Toshiba L30-ra írtad! :D
Utána néztem és sajna láttam én is, volt egy Toshiba L305-ösöm, abban már 4 is elfért. (2x2)
A L30-ba gondolom nem lehet 1 db 2GB-os memót tolni, csak 2x1-et, amúgy oda is adhatnám az egyik L305-ből kikerülőt a kollégának.

[ Szerkesztve ]

(#62627) Frawly válasza ubyegon2 (#62626) üzenetére


Frawly
veterán

Nem, nem kell őket együtt használni. Nagy segítség az uBlock Origin egymagában is. Ha meg van NoScript, az meg kivált megint egymagában mindenféle más blokkolót. Ami miatt az utóbbit nem használom, az szintén az, hogy idegesít, hogy minden oldalon külön kell engedélyezni rajta minden sz@rt, nincs időm arra, hogy a netezém fele whitelist-hez hozzáadogatással menjen el. De ha nagyon régi gépen próbálnak netezni, és nem sokféle oldalt látogatnak, azon csodát tehet a NoScript.

(#62628) ubyegon2 válasza Frawly (#62627) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem, nem kell őket együtt használni.

Akkor megnyugodtam kissé! :D Anno ezt olvastam (mármint, hogy együtt javasolják), az ublock teljesen jó, csak akkor idegesít, mikor valamit felhopperkedek és rákattanok a PH oldalakra, mert szerencsére azokon is külön-külön kell engedélyezni! :W (erre nem mondok semmit, mert úgyis lapát a jelem már a listájukban)

[ Szerkesztve ]

(#62629) BoB válasza Shyciii (#62624) üzenetére


BoB
veterán

Az ublock origin old style, ma már minden normális ember umatrix-ot használ :))

[link]

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#62630) ubyegon2 válasza BoB (#62629) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Legalábbis aki hallott már róla. Megnyugtatlak, nem mindenki a reddit-en lakik. :P

(ha ilyen f*sza, miért nem raktad még be a programos topikba!?)

[ Szerkesztve ]

(#62631) Cyrin válasza BoB (#62629) üzenetére


Cyrin
addikt

"Definitely for advanced users."

aha

(#62632) Frawly válasza BoB (#62629) üzenetére


Frawly
veterán

Rá fogok nézni. Bár Adblock Plusról is csak akkor váltottam uBlock originre, mikor az ABP már nagyon lassú, túl bloat kezdett lenni. Az uBlock-kal egyelőre elégedett vagyok, a netes szutyok 99%-át alapból megfogja, és nem növeli érdemben a hardverigényt.

(#62633) malnabokor válasza ubyegon2 (#62622) üzenetére


malnabokor
senior tag

Köszönöm szépen, az antiX-ot választottam, de most töltöm le a Tharpup 6.0.5-öt (lehet kipróbálom azt is).
Ami az antiX-al tapasztalatam, hogy az egylapfüles böngészés (Facebook) esetén is még volt 500MB szabad RAM, és vállalható sebességű volt (a "vezérlőközpontban" pedig van beépített Adblock, eddig azt használtam, csak szervert kellett megadni neki).
Ami viszont probléma, hogy eddig még nem sikerült a WiFi-t működésre bírni. Van Windows Wireless Drivers, ami a .inf fájlt kéri, viszont amennyire tudtam, szétboncoltam a Toshiba oldaláról letöltött Atherosos zip fájlt, de abban egy árva .inf-et nem találtam :(

köztudott hogy az elektromos dolgok füsttel működnek, azaz ha egyszer kijön a füst nem működnek többet.

(#62634) Rimuru válasza BoB (#62629) üzenetére


Rimuru
veterán

Minden normalis ember nem bongeszobol blokkol. ;]

Vigyázat, csalok!

(#62635) lev258 válasza malnabokor (#62633) üzenetére


lev258
veterán

Itt állj meg.
Milyen wifi eszköz van a gépben? Az lspci parancs megmondja.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#62636) malnabokor válasza lev258 (#62635) üzenetére


malnabokor
senior tag

Ethernet controller: Qualcomm Atheros AR2413/AR2414 Wireless Network Adapter [AR5005G(S) 802.11bg]

köztudott hogy az elektromos dolgok füsttel működnek, azaz ha egyszer kijön a füst nem működnek többet.

(#62637) lev258 válasza malnabokor (#62636) üzenetére


lev258
veterán

És mit mond az rfkill list parancs?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#62638) malnabokor válasza lev258 (#62637) üzenetére


malnabokor
senior tag

Már nem tudom, mert közben igyekezetem utánajárni, az Ath5k alapból meg kellett, hogy legyen, és most működik is :) Nem tudom, hogy mi változott az elmúlt 3 óra alatt, de most jó :)
A következő projektem, hogy hogyan lehet ikonokat (Thunderbird, Firefox) kirakni az asztalra a Rox(?) közreműködésével.

szerk: azért megnéztem, soft és hard blocked "no"

[ Szerkesztve ]

köztudott hogy az elektromos dolgok füsttel működnek, azaz ha egyszer kijön a füst nem működnek többet.

(#62639) lev258 válasza malnabokor (#62638) üzenetére


lev258
veterán

Csak azért kérdeztem rá, mert már jó ideje támogatott eszköz.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#62640) malnabokor válasza lev258 (#62639) üzenetére


malnabokor
senior tag

Igen, most tényleg jó. Kicsit lassan haladok a dolgokkal, mert minden új, de a google/kereső a barátom :)

Illetve ez a topik is, nagyon-nagyon szépen köszönöm a segítséget, tényleg értékelem ezt a türelmes hozzáállást :R

köztudott hogy az elektromos dolgok füsttel működnek, azaz ha egyszer kijön a füst nem működnek többet.

(#62641) Shyciii válasza BoB (#62629) üzenetére


Shyciii
veterán

Köszi. Megsasolom majd ezt is, csak most arra próbálok rájönni, hogy mi a jó istenért indulhat lassan a chromium. Aztán lehet, hogy inkább újrahúzom az Archot, mert már probléma is felmerült.

(#62642) Rimuru válasza malnabokor (#62638) üzenetére


Rimuru
veterán

rox? mar lenyegeben 10 eve nem fejlesztett cucc.

Vigyázat, csalok!

(#62643) Anakin007


Anakin007
aktív tag

Sziasztok!

Csak úgy, kíváncsiságból, mert fél órát szoptam, hogy írhassak egy nyomorult cd-t 2018-ban k3b-vel: áruljátok már el légszi, milyen security reasont jelent, ha bárki hozzáférhet az odd-mhez, nemcsak root? Valami hacker majd poénból ír nekem egy cd-t/dvd-t, ha benne hagytam egy üres lemezt? :) Tuti fényt kapnék :D

Ps: a k3b is hagy némi kívánnivalót maga után. Audio cd-t akartam írni, automatán hagytam mindent, erre simán megírta SAO -ban, mert audio cd-t úgy a jó.... :W Mák, hogy rw volt.

[ Szerkesztve ]

Ha Isten létezne, hinnék benne.

(#62644) CPT.Pirk válasza Anakin007 (#62643) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Milyen disztrón?

Amúgy SAO mint audio cd egy teljesen szabványos dolog, a normál lejátszók azt látják, amit az első sessionbe írsz ki. A maradék helyre meg lehet olyat, amit utána pc-n lehet kiolvasni. Bár mondjuk audio cd-t én se így írnék...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#62645) Abry


Abry
tag

Sziasztok!

Tudnátok ajánlani könyvet/youtube csatornát linux sysadmin alapok elsajátításához?

(#62646) CPT.Pirk válasza Abry (#62645) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Mondjuk LARTC. http://www.tldp.org/HOWTO/Adv-Routing-HOWTO/, de bővebben a másik, nem kezdő Linuxos topicot javaslom.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#62647) leviske válasza CPT.Pirk (#62646) üzenetére


leviske
veterán

Ha már másik topic. Az már felmerült korábban, hogy esetleg a kezdők meg haladók topicok mellé becsatlakozzon egy "Linux Gaming" is natív portok, DXVK/Lutris/Wine stb fókusszal? vagy a témával nem foglalkozik annyi ember erre, hogy pásztorolni tudja a kezdők ezen csoportját?

(#62648) CPT.Pirk válasza leviske (#62647) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Külön topicra gondoltál? Itt is szóba szokott kerülni a játék, a t. összefoglalóban is van pár link ezzel kapcsolatban. Külön topic egymagából ebből szerintem nem élne meg, de pl. egy logoutos bejegyzés szépen ellenne. A "Nagy csilis topic" is csak egy személyes bejegyzésből indult.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#62649) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#62648) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Linux programok topic - (Milyen program, ami..? Linux verzio)

Ugye nem oly rég ez is született. Anno volt is ilyen terv, hogy a kezdő topikok összevonásra kerülnek és lesz pluszban egy Linuxos programok, játékok topik is.

Ha nem is külön, de a fentibe be lehetne integrálni, a névváltoztatást egyszerűen megoldják a negybetűsök. (te fogod kérni majd) ;)

Ahogy haladnak a dolgok jó irányba Linuxos játékok terén, célszerű lenne elkülönítve kezelni, mert itt csak elvész a rengetegben az azzal kapcsolatos hsz.

[ Szerkesztve ]

(#62650) lev258 válasza leviske (#62647) üzenetére


lev258
veterán

Akkor volt tervben, amikor meg akartuk reformálni (és észszerűsíteni) a topikokat. De mivel felülről elvetették és alulról sem volt mindenki oda érte, így kútba esett (mármint a reformtörekvés).

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.