Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#13001) klambi válasza sh4d0w (#12997) üzenetére


klambi
addikt

az rendben van, de ez instalálás közben volt, ott meg nem sok értelme :N

"Mond szépen angolul: Gyors róka!"

(#13002) rybank válasza Lacces (#12999) üzenetére


rybank
senior tag

Azért én egy újraírható lemez segítségével próbára tenném a Brasero képességeit is. Hátha úgy egyszerűbb.

(#13003) Lacces válasza Gigi571 (#13000) üzenetére


Lacces
őstag

Nemrossz, csak hiába akarom rávenni, hogy a hangot is konvertálja, akkor már azt írja ki, hogy incorrect output format.
Csak magát a videot konvertálja át, a hangot már nem akarja, (és külön sem tudom betöltetni vele)
Esetleg másik? (külön video és hangfájlt generált a kamera)

(#13004) Gigi571 válasza Lacces (#13003) üzenetére


Gigi571
csendes tag

Szia!

Nem tudom melyik disztrót használod, de a gstreamer-csomagokat a csomagkezelőddel rakd fel, és menni fog minden.

(#13005) Siriusb válasza Lacces (#13003) üzenetére


Siriusb
veterán

Vagy vedd figyelembe, hogy nem bármilyen audio formátumot lehet beletenni egy adott containerbe.

(#13006) Lacces válasza Gigi571 (#13004) üzenetére


Lacces
őstag

Felraktam, hm, nah mindegy... Anno egy másik VRO fájlt is felraktam ez ügyben, megnézem azzal, hátha lesz átkodólás után benne hang. Ubuntu 12.04 alatt megy a művelet.
Mivel ősrégi a dvd lejátszó így muszáj vagyok mpeg2-ben tolni.
Siriusb köszi, ez ügyben kérdezgetni fogok egy másik fórumban :) Már nagyon rég kódoltam :D

Esetleg még azon gondolkozom, hogy wine-t felrakom és egy wines alkalmazást rakok fel, van egy full verzió szoftver (licensz kulcs ingyenes volt párnapig). Az ilyen egyszerű kis progi, egyszerű használni, nincs annyi választás mint ennél az avidemuxnál és sok formátumot támogat. De egyelőre nem akarom ide feldobni, megadom a lehetősége a linuxos társaknak.

Még az ffmpeg progin gondolkoztam. meglátom.

Köszönöm a válaszokat mindkettőtőknek :) :R

(#13007) Lacces


Lacces
őstag

Bocsi, hogy most írok (és nem hamarabb a szerkesztés gombot használva, csak most jutott eszembe)

Tudtok video minőségét javító programot? Kamerás felvétel, és ha átkonvertáltam, akkor szeretném ha valahogy a minőségét is javítani egy szoftver automatikusan.
Ne legyen annyira fakó színű + élesebb a kép (ne ilyen elmosodott) :R

Siriusb lehet neked van igazad, sajnos egyik mpeg2-es be sem tudja átvinni a hangot... Bár egy picit furcsa, hogy nem pakolja át a hangot sem. No mind1 :D

[ Szerkesztve ]

(#13008) Carasc0


Carasc0
őstag

Legnagyobb tiszteletem a LINUX világnak! (Greetings)

Többéves elhatározásomnak most eleget téve vettem egy Laptopot. Ezzel tényleg a Dekstop géptől teljesen függetlenül, szabadon, elkezdhetem tanulmányozni a linuxot! Haladó szint a cél. A megvalósítás eszköze a Debian (mert ez a kiszemelt). Tudom tudom hogy kezdőknek nagyon nem ajánlott, de egy végzett informatikusnak nem lehet probléma tanulni.

Nos a szoftveres megvalósítási terv: Debian AMD64 alaprendszer.

A fentiek alatt azt értem, hogy nem kívánok használni GUI-t, csak CI-t. Ez természetes. Parancsokat akarok tanulni használni, könyvtárszerkezetet megismerni, stb. És utána majd jön a többi.

Engem kifezetten érdekel a terminál világa az egyszerűsége és egyben nagyszerűsége miatt.

Tudtok esetleg olyan oldalt ahol terminálba futó szoftverek között tudok guberálni?

Apropó: Netinstall CD-t töltöttem le, bár ahogy olvastam másutt, nem igazán ismeri fel a WIFI-t. Pl. ez a probléma érdekel hogy miért nem, és hogy lehetne mégiscsak felismertetni vele. Gondolkodtam hogy letöltöm az 1. DVD-t hogy net nélkül menjen fel az alaprendszer. 1. DVD elég ehhez?

Hogy miért is nem javaslom magamnak a NEt-es telepítést? Ha állandóan frissíti a csomagokat sosem fogom őket megismerni. Tehát én egy standard-t akarok és sorba fejlesztem ismereteim!

Előre is köszönöm! :R

[ Szerkesztve ]

Gondolkodj globálisan és tegyél lokálisan!

(#13009) MacCaine válasza Carasc0 (#13008) üzenetére


MacCaine
őstag

"Tudtok esetleg olyan oldalt ahol terminálba futó szoftverek között tudok guberálni?"

Én általában az éppen megoldandó problémára keresek szoftvert. Egyébként: CLI cheat sheet 1, CLI cheat sheet 2.

"Apropó: Netinstall CD-t töltöttem le, bár ahogy olvastam másutt, nem igazán ismeri fel a WIFI-t. Pl. ez a probléma érdekel hogy miért nem, és hogy lehetne mégiscsak felismertetni vele."

Azért nem ismeri fel, mert netinstall, és nincs rajta a CD-n a wifi driver. Elég "küzdelmes" összehozni, vagy dugd rá a telepítés idejére a vezetékesre, vagy a DVD-ről installálj. Igen, egy alaprendszerhez elég az első DVD.

"Hogy miért is nem javaslom magamnak a NEt-es telepítést? Ha állandóan frissíti a csomagokat sosem fogom őket megismerni. Tehát én egy standard-t akarok és sorba fejlesztem ismereteim!"

A csomagok csak frissülnek, nem cserélődnek le, szóval a parancsok, szintaktika ugyanaz marad. Frissítés után is ugyanúgy tanulhatod a rendszert, nem kell újra megismerni.

[ Szerkesztve ]

(#13010) rokefeller válasza Carasc0 (#13008) üzenetére


rokefeller
senior tag

Szia

Jó kiindulás, hogy lelkesen nekiindulsz, de szerintem nyugodtan pakolj fel egy standard GUI-t, és majd azon belül használod a terminált. Azért gondolom hogy jobban jársz ezzel, mert nem veszi el a kedved :-) Ha van egy csont üres terminálod, egy minimál debianod, akkor egy sima wifihez csatlakozás, vagy ADSL is elég szopó tud lenni, úgy, hogy még a dokumentációt is nyögvenyelősen kell nézned egy fapad lynx-szel, meg ilyenek.

Én inkább a helyedben feltennék egy desktopot rendesen, örülnék hogy milyen jó, ami probléma van, azt megoldanám, ismerkedés gyanánt, és közben egy virtuális gépbe pakolnék fel egy minimál disztrót. Ha épp nincs kedved reszelni, ott egy teljesértékű linux desktop, ha van kedved, akkor meg fogod, és használod a virtuálist (mondjuk ehhez dedikált laptop sem kellett volna, de ha belefért, az csak jó, mert így nem szaladsz vissza windows-ozni)

Szerintem konkrét feladat nélkül eleve nem jó tanulni, mert egy less man-ját olvasgatni unalmas. Én azokból tanultam sokat, mikor valami szervert kellett összepakolni. Nem kell ennek ténylegesnek lenni, de mondjuk egy nulláról felépített xbmc-s médiaszerver, vagy egy sima LAMP stack egész jó fun tud lenni, ott lehet ssh-t, hálózatot, ilyeneket reszelgetni, drivert forgatni, konfig fájlban túrni, környezeti változóval játszani, ilyesmi. És tényleg az az előnye, hogy ha megunod, mert néznél inkább egy vicces videót, akkor csak bezárod.

A debiantól meg ne félj, nincs azzal semmi baj, sok és jó dokumentáció van hozzá, az installere is értelmes, nem egy űrhajó. Az Arch még kézzel túrósabb, nem triviális, de ott is mindenre van fasza leírás.

Én nekem egy tök jó játék volt, hogy egy ősrégi gépre rápakoljak egy debiant, pulseaudio-val, de régi awe 64-es hangkártya volt benne, kis szívás, pulseaudio, mpd, ssh, portok nyitogatása, aztán slim meg egy openbox panellel. Aztán ugyanez arch-hal :-) Semmi űrhajózás, de egyenként utánaolvasós, konfigolós feladatok tömkelege, lehet lépésről lépésre haladni

A télapó nem a régi már...

(#13011) Jester01 válasza rokefeller (#13010) üzenetére


Jester01
veterán

Egyetértek (kivéve a pulseaudio-t :N )
A legfontosabb mindenképp az, hogy legyen egy normális böngésző amivel az interneten tudsz túrni az információk után.

Jester

(#13012) Vladi válasza Carasc0 (#13008) üzenetére


Vladi
nagyúr

Jóaz kezdőknek. Jön majd a bamba, okosít. :DD

guit tehetsz rá azért, terminálod akkor is lesz. MOndjuk elég hardcore felhasználás lenne, csak terminál mint desktop. :D

De milyen gép az? Én úgy tudom, az új debian nem tartalmazza alapból a firmwareket wifihez. Ezért nem megy. De utólag lehet telepíteni hozzá, csak kivették. Esetleg kábeles netet dugj be addig, ha minden kész, akkor lehet wifizni.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#13013) Carasc0 válasza Vladi (#13012) üzenetére


Carasc0
őstag

Tisztelet!

Köszönöm az ötleteket. Nos utánanézni a dolgoknak asztalival is tudok. Tehát a Desktop mellé vettem csak is kizárólag nem Windows alapú OS használatra a laptopot. Úgy érzem a rendszer és annak világa teljesen megérdemel ekkora tiszteletet.

A vett laptop: LINK

@Vladi: Sebaj ha nem ismeri fel, elnézem neki! Nos tudom hogy hardcore felhasználás, de én élvezem hogy az idő megtekintéséhez/beállításához kiadom a time parancsot és nézem az eredményt. Tudom hogy gyogyóságnak tűnik elsőre, de évek hosszú során mindig klikkel csináltam mindent. Ez olyan snassz már. Persze linux is klikk lesz nyílván idővel, de a UNIX/LINUX világa nem GUI-val kezdődött. Persze LFS-re nem fogok rátérni mert ahhoz úrja kéne születnem! :)

Gondolkodj globálisan és tegyél lokálisan!

(#13014) MacCaine válasza Carasc0 (#13013) üzenetére


MacCaine
őstag

Az inkább date lesz. ;)

(#13015) Carasc0 válasza MacCaine (#13009) üzenetére


Carasc0
őstag

Tisztelet!

Nagyon szépen köszönöm az oldalakat és a hozzászólást! Nagyon jók az oldalak. :R

Gondolkodj globálisan és tegyél lokálisan!

(#13017) rokefeller válasza desirehd (#13016) üzenetére


rokefeller
senior tag

Próbáld meg az UNetBootin-t

A télapó nem a régi már...

(#13018) ViZion válasza desirehd (#13016) üzenetére


ViZion
félisten

http://www.pendrivelinux.com/

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#13019) sonar válasza desirehd (#13016) üzenetére


sonar
addikt

LiLi lesz a barátod ;)
Csak letöltöd az iso-t kiválasztod a pendriveot és már teszi is a dolgát.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#13020) rokefeller válasza sonar (#13019) üzenetére


rokefeller
senior tag

Most jól összezavarjuk itt a 3 különböző dologgal :-)

A télapó nem a régi már...

(#13021) ViZion válasza rokefeller (#13020) üzenetére


ViZion
félisten

:F
Három? A linkelt oldalon tucatnyi lehetőség van... csak a teljes káosz kedvéért.
Win alól én az Universal USB Installer-t ajánlanám, Linuxból Unetbootin, Ubuntunál Multiboot... de amúgy jön vki mindjárt a dd -vel :)

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#13022) rokefeller válasza ViZion (#13021) üzenetére


rokefeller
senior tag

Nem tudtam megnézni a linked, azt hittem azon is egy olyan kis tool van csak, ami felnyomja az iso-t pendrive-ra, így jött ki a 3 :-)

A télapó nem a régi már...

(#13023) BoB válasza rokefeller (#13020) üzenetére


BoB
veterán

Főleg hogy pendriveRÓl akar installálni a gépre linuxot, és nem a pendriveRA, valamint win7 alól.
:)

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#13024) rokefeller válasza BoB (#13023) üzenetére


rokefeller
senior tag

Várjál, lehet elbeszélünk egymás mellett, de az UNetBootin is azt csinálja amit írsz.
"UNetbootin allows you to create bootable Live USB drives for"
Amiről aztán próbá után fel tudod tenni :-)

A télapó nem a régi már...

(#13025) body007 válasza ViZion (#13021) üzenetére


body007
addikt

su
dd if=/az/image.iso/helye of=/dev/sd(pendrájv betűjele) bs=1M

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#13026) Novics


Novics
senior tag

Ahoj!!

Mostanában - legalábbis úgy rémlik, hogy amikor felraktam a mintet, akkor még ment - ha a beépített kártyaolvasót le akarom választani, akkor ezt a szép üzenetet kapom:
Error detaching: helper exited with exit code 1: Detaching device /dev/sdb
USB device: /sys/devices/pci0000:00/0000:00:1d.7/usb2/2-6)
SYNCHRONIZE CACHE: FAILED: No such file or directory
(Continuing despite SYNCHRONIZE CACHE failure.)
STOP UNIT: FAILED: No such file or directory

A gparted látja a partíciót, ami a kártyán van, de ott sem tudom leválasztani. Max formázni, de azt meg nem akarom. Tudom, hogy ez így elég kevés infó, de gondoltam hátha tudja valaki, hogy mit kéne bűvészkedni, hogy megint menjen a leválasztás.

A fontolva haladó. - 30 felett minden nap ajándék.

(#13027) balpeter04


balpeter04
aktív tag

Sziasztok!

Szeretnék egy kis segítséget kérni tőletek!

Adott egy Toshiba laptop amin alapból volt egy 2 éves Windows 7, e mellé lett feltelepítve más által egy SUSE Linux. Később megkértek, hogy telepítsem újra a Windows 7 rendszert, mert már öreg.

Én ennek eleget téve, feltelepítettem a Windows rendszert úgy, hogy a Linux partíciókhoz a telepítés során hozzá sem nyúltam.

A telepítést követően - a Windows 7 bebootolása után - azonban semmilyen módot nem találtam arra Windows alól, hogyan tudok "bejutni" csodásmesés "Linux országba".

Tehát a Linux partíciók megvannak, a rendszer 30 perccel ezelőtt még működött, most meg csak Windows 7-em van, és ez itt a bibi: el kéne érjem ebből a helyzetből a SUSE Linux-ot (újratelepítés nélkül, mert Linux telepítőlemezem nincs).

Válaszaitokat előre is köszönöm!

(#13028) ViZion válasza balpeter04 (#13027) üzenetére


ViZion
félisten

1. W7-et nem nagyon kell újrahúzni, szépen ki lehet takarítani...
2. Linux telepítőd van. Milliónyi a neten, nem kell Ncore tékába menni érte :)
3. W7 bootloaderhez adod a linuxot: Easy BCDEdit
4. super grub disk: betölt, elindítod a linuxot -mer' megtalálja- majd újratelepíted linux alól a grub-ot.

4.-et javaslom. Kb. ennyi. nem ördöngősség, ha elakadsz segítünk. ;)

[ Szerkesztve ]

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#13029) balpeter04 válasza ViZion (#13028) üzenetére


balpeter04
aktív tag

Írtam PÜ-t de azért ide is írok, hátha valaki ilyenkor még fenn van. :D

Tehát most eljutottam EasyBCD-ben addig, hogy hozzá kéne adnom a Linux-ot a W7 bootloaderéhez. Ebben kéne egy kis segítség, hogy mit, hogy kell beállítani (az a partíció amire a SUSE Linux van telepítve, megvan, tudom melyik az).

(#13030) ViZion válasza balpeter04 (#13029) üzenetére


ViZion
félisten

írtam. Mivel azt a progit kb. 1× használtam, sokat nem tudok mondani. Super grub disk, vagy más live disztró nekem egyszerűbb.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#13031) Braddock


Braddock
őstag

Sziasztok!
Szeretném figyelmetekbe ajánlani a SoluOS linuxot.

A Linux Mint Debian változatát (LMDE) kifejlesztő srác otthagyta a Mint csapatot és a fenti önálló disztróval jelentkezett tavasszal.

Eddig az LMDE-t használtam, de ugyanazon a hardveren 1:30 helyett 1:00 perc alatt bootol, és alapban 350 mega helyett 150-et használ. A telepítése is jóval egyszerűbb és gyorsabb is.

Debian alapú, de bizonyos alkalmazások gyorsabban kerülnek benne frissítésre, mint a Mintnél. Itt már benne volt a 13-as Firefox (most már 14-es), míg ott 12-nél tartottak.

Van már pár felhasználói teszt a külföldi oldalakon és interjú a sráccal.

Egy próbát simán megér.

(#13032) Braddock válasza Braddock (#13031) üzenetére


Braddock
őstag

SoluOS helyesen: SolusOS :R

Link

[ Szerkesztve ]

(#13033) Lacces


Lacces
őstag

Sziasztok!

Hogyan lehet konzolban kilistázni a hdd partíciókat?
Van egy másik particíó és arra szeretnék másolni, de a cd parancsnál egy picit meglőttem magam (szégyen bevallani, de rosszul keresek rá angolul... nem találok leírást)

A linuxos partícióról szeretnék a windows-os-ra átmásolni terminálban/konzolban :R (fejből meg nem tudom, ezeket a /dev/sda3, stb-t) Mondjuk, nem egy partícióm van.

(#13034) ViZion válasza Lacces (#13033) üzenetére


ViZion
félisten

sudo fdisk -l
a vége kis L
miért nem fájlkezelővel csinálod?

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#13035) Lacces válasza ViZion (#13034) üzenetére


Lacces
őstag

nincs semmilyen grafikus felületem :( frissítés után, már nem jön be a grafikus felület, már a bejelentkezés során... ezért nem fájlkezelő...
Jaaaj, értem, konzolon is van fájlkezelő... köszi :R

(#13036) ViZion válasza Lacces (#13035) üzenetére


ViZion
félisten

nah, milyen disztró, mik a tervek? Újrahúzod, vagy megmentenéd? Ha a frissítés az oka, azt vissza lehet vonni, és kész. Pár nap után ha javítják, akkor lehet újra próbálni...

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#13037) Lacces válasza ViZion (#13036) üzenetére


Lacces
őstag

ubuntu 12.04 :D tudom már nem kedveled annyira. Igazából jobb lenne megtanulni a megmentését.
De jelenleg LiveUSB-ról húzom az adatokat.

És szerintem újrahúzás kellene, vagy valamilyen másik disztrót nézni. Sajnos, már bootoláskor megfagy. (hiába próbálkoztam netem, meg írták / mondták az X beállítását, de hát én ahhoz nem értek, passz hogyan kell. (google találatok sem hoztak semmilyen eredményt)

De amúgy hogyan lehet visszavonni a frissítést? Te vagy az első, aki ezt mondta :)

(#13038) ViZion válasza Lacces (#13037) üzenetére


ViZion
félisten

Minden műveletet megjegyez, szal ha terminálig eljutsz, akkor jó.
Először azért próbálj meg még egy apt-get update, apt-get upgrade parancsot (sudo-val).
Hátha frissíti és megoldja.
A telepítések a /var/log/dpkg.log fájlban vannak. megnézed mik történtek.
Sajnos Ubuntunál nem olyan egyszerű visszavonni, mint Fedorával, most hogy így rákerestem... de ha megvan a log fájl, akkor okosabbak leszünk...
Esetleg telepíts Fedorát :K

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#13039) Lacces válasza ViZion (#13038) üzenetére


Lacces
őstag

update, és upgrade is volt :)

10-ik próbálkozás után, azt mondtam, hogy újratelepítés. Sajnos már nem jutott el a terminálig.

Hát, most csak Ubuntu volt pendrive-on liveUSB-ként, így az jött fel.
Az a baj, vagy nem baj, én a linux disztrókat egyszerű mezei userként szeretem felhasználni (najó a Win-t is :) ), hiába, hogy az informatikában van a szakmám, én mezei user-ként szeretem használni. És emiatt az Ubuntu egyszerűbb.
Mageia-t próbáltam, klassz, csak oda szerintem kell még experience, csak úgy nem mentek néha a dolgok. Meg neten is nehéz hozzá leírásokat találni, ha problémám van.
Fedora kipróbáltam:
- Nála is azza a gondom, amivel a legtöbbel (grafikus felülettül függetlenül: LXDME, GNOME, KDE stb), hogy a gpu-t dolgoztatja. Termeli a hőt. Az AMD driver-t pedig nem tudtam felrakni. Itt valamiért nem ment fel, már nem emlékszem. De ez nagy érvágás. Télen, okés ha fűt a laptop, de nyáron nem jó. Touchpad-ot is felmelegíti ilyenkor a gép.
- Ubuntu fontot nem tudtam felrakni rá :D, nem találtam, ez egy mániám. tetszik a betűtípus. Vagy valami szebb, mint az alap :)
- Gnome-Shell-es dolog ez, de például nem tudok olyat csinálni, mint a Unity-nál, hogy a chromium-ra jobb klikk és elérhető a privát böngészés mód, és úgy nyitja meg alapból a böngészőt. (még Win-en van így)

De ha ezekre tudsz megoldást, akkor én meggyőzhető vagyok :) :R

(#13040) ViZion válasza Lacces (#13039) üzenetére


ViZion
félisten

LiveUSB + persistent csak Ubuntunál és más, Ubi alapú disztrónál van. ATI driver sz@r (HD4770), nálam mindenhol beteg volt Ubuntu 10.10 óta... Fedora nyíltal jó - asztali gépen.
Ubuntu font telepítés egy pillanat minden OS-re, letöltés berakni a saját font mappádba, vagy minden felhasználónak az /usr/share/fonts -ba.
Gnome Shell jól átszabható, nekem Bolt menüvel jó. Inkognitót itt sem lehet jobb klikkre, de a chrome / chromium okosítható, csinálj új parancsikont, amihez hozzáadod az -incognito parancsot (kötőjel incognito), ahogy a cache-t is át lehet helyezni, méretét megadni, stb...
Nem akarlak meggyőzni, ki kell próbálni egy halom disztrót, és meglesz az igazi. :K
Ubuntu alapokon Pear OS, Zorin OS, Linux Mint mindenképpen érdemes megnézni, akár virtuális gépben vagy Live ként. És van még openSUSE, Fedora, Chakra, ha váltanál .deb vonalról. Sok jelentősége nincs, talán a szoftverközpont ami hiányozhat. Olvasnivaló.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#13041) Lacces válasza ViZion (#13040) üzenetére


Lacces
őstag

Próbálgattam én :)

Nálam ez az AMD driver a probléma. Win7 alatt normális. De a Linux disztróknál. az ASUS laptopból Fujitsu-Siemens-sé válik :D Én szeretem a transformerst, de csak a filmben, itt a laptopon nem díjazom az átalakulás ötletét.

Linux Mint alatt volt a legforróbb a laptop, a cpu hőmérséklet ő alatta döntött rekordot. Nem bírtam a laptop előtt megmaradni, a wifi adaptert megviselte a hőség... akadozott a net.

Még meglátom, hogy melyik, de családi gépen maradnia kell az Ubuntunak.
Manapság annyira nem jönnek már be a linux disztrók. Valahogy úgy, inkább idegenkedek. Még 3-4 éve könnyen tudtam az ilyen problémákat megoldani, ma már nem... még google segítséggel is nehéz.

Csak az a baj, hogy az is unalmas, hogy folyton telepítek linux disztrókat, és akkor á, ez alatt is kemencévé válik a laptop... ez olyan -> :-(
Viszont fapados kinézetet sem akarok, mert akkor meg tényleg köt le a rendszer...

Vagy csak én vagyok maradi gondolkodású :)

Valahogy, a Mageia és Fedorára hajlok még mindig. Hétvégén adok esély a Mageia-nak, még egy neki futás.

És köszi a válaszokat! :R

(#13042) ViZion válasza Lacces (#13041) üzenetére


ViZion
félisten

Az a baj, h AMD nem nagyon foglalkozik a normális linux driverekkel. Ha nem feltétlenül kell az Unity, akkor szerezz be egy 10.10 Ubuntut: ott jó volt a driver, lehet proci sebesség állítgatásra is progit felrakni, volt Compiz, meg minden jóság... :D
Pear OS-t nézd meg, nekem nagyon tetszik!

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#13043) Jester01 válasza Lacces (#13041) üzenetére


Jester01
veterán

Ez ugyan nem laptop, de szépen kapcsolgatja a frekvenciákat és a venti is alapjáraton van hacsak nem nyomok 3D-t.

$ aticonfig --odgt --odgc

Default Adapter - ATI Radeon HD 5700 Series
Sensor 0: Temperature - 45.00 C

Default Adapter - ATI Radeon HD 5700 Series
Core (MHz) Memory (MHz)
Current Clocks : 157 300
Current Peak : 850 1200
Configurable Peak Range : [600-960] [1200-1445]
GPU load : 20%

Nekem egyébként nincs bajom a driverrel.

Jester

(#13044) ViZion válasza Jester01 (#13043) üzenetére


ViZion
félisten

Az már újabb kari, a 4xxx széria már régi... Ami a vicces, hogy most (már vagy 2-3 hónapja) keresek utódot a HD4770-nak, mert bár teljesítménye és fogyasztása is megfelelő, de nincs jó driver... 25-28k-ért megkapom kb. ezt a teljesítményt és fogyasztást egy újabb kártyában (HD7750 vagy GTX 550 Ti), csak még fel kell dolgoznom, h cserélni kell a semmiért :D

Ha valaki használ HD7750 / 7770 vagy nV GTX 550 Ti kártyát linuxal, kérem mondja el tapasztalatait (virtualbox, játékok: UrT, pár FPS még)

[ Szerkesztve ]

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#13045) Lacces válasza Jester01 (#13043) üzenetére


Lacces
őstag

Félre ne érts, én nekem sincs bajom az amd driverrel, sőt, szeretem is.
De amikor az Ubuntu küldi a frissítést az Xorg-hoz is, na akkor orosz rulett effektus léphet fel, mint most is. Már a terminálig sem tudotam eljutni... reinstall kellett.

(#13046) Jester01 válasza Lacces (#13045) üzenetére


Jester01
veterán

Pedig konzolos terminálig el lehet jutni grafikus driver nélkül.
Reinstallhoz annyit, hogy a debian rendszerem már lassan 15 éves :C

ViZion: az integrált HD4200-al sem volt bajom, bár az akkor se fűt ha véletlenül maximumon pörög.

[ Szerkesztve ]

Jester

(#13047) Lacces válasza Jester01 (#13046) üzenetére


Lacces
őstag

Hát nem tudom... nálam úgy volt, hogy grub, töltés, ubuntu pötyök és terminál.
Aztán már csak az volt, hogy grub, töltés... és kész...

Vagy lett volna más lehetőségem? :D :R

Igen, a debián-nak jó híre van ilyen téren.

De a hardware, az olyan, hogy mindenkinél más. :D Emlékszem, hogy egyszer sokat írtam, még a kezdetén, az egyik oldal fórumán. És minden 3.-ik kérdésemre a következő volt a válasz: Az én hardveremen jól megy, alap beállítással - kb ez volt a mondani valójuk... :D

[ Szerkesztve ]

(#13048) gabo89


gabo89
senior tag

Üdv!

Van egy FS Amilo L7300-am. Erre felraktam a Debian-t és az Ubuntu-t is. Sajnos egyiken sem megy a hardveres grafikus gyorsítás. Szóval erre szeretnék valami megoldást. Via PN880 IGP van benne. Itt a driver a Via honlapjáról, de nem tudom, hogy tegyem fel.

ELöre is köszönöm a segítséget! :)

indul a sörös aludni

(#13049) Jester01 válasza gabo89 (#13048) üzenetére


Jester01
veterán

Amit linkeltél az csak egy leírás, ráadásul a konzol driverhez.
Az alap debian drivert (xserver-xorg-video-openchrome) próbáltad? Mi a konkrét probléma?

Jester

(#13050) gabo89 válasza Jester01 (#13049) üzenetére


gabo89
senior tag

Upsz.. :W

Pl. Nem tudok filmet lejátszani, egyik lejátszóval sem. A hang megy, de a kép nem. A vlc-ben ha kiveszem a pipát a hardveres gyorsitas mellöl, akkor lejátsza a képpel együtt.
Másik dolog pl. amit most kiprobáltam, ha a Docky-t 3D-ben használom, akkor felugrik a cpu használat.

Nem tudom, hogy használtam-e azt. Ugy használtam ahogy felrakta magának. Nem modosítottam semmit. :F

[ Szerkesztve ]

indul a sörös aludni

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.