Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#63801) King Unique válasza Doky586 (#63775) üzenetére


King Unique
titán

"kért tápreset, ami pl egy laptop esetében kivitelezhetetlen"

Nem feltétlen, legalábbis a PM használatakor nem kell semmi extra. Annál is befagyasztott (frozen) állapotban lehet az SSD, de elég csak a screenshoton bejelölt "sleep" opcióra kattintani és azzal alvó állapotba helyezni a rendszert, a laptopot. Majd utána ébreszteni és akkor már "not frozen" állapotban lesz az SSD, ami után már mehet a Secure Erase.
Az aktuális (2018) PM ISO egyébként külső weboldalakról simán lekapható, csak a keresőt kell(ene) használni. Hadd ne kelljen linkelni már...

Linuxon a Secure Erase-hez egyébként nemcsak a hdparm használható, hanem akár pl. a blkdiscard is. Az előbbi eleve egy többlépéses, jelszómegadásos, kissé túlbonyolított módszer, ami ha félresikerül, akkor az gondot is okozhat. Ellenben az utóbbi egyszerűbb és biztonságosabb. Annál csak 1 parancsot kell kiadni, 1 sort kell begépelni.

sudo blkdiscard /dev/sdX

Az X a meghajtó (SSD) azonosítója, ami lsblk paranccsal kilistázható és normál esetben pl. "a", azaz sda lesz. A fenti parancs a teljes SSD-n futtatja a TRIM-et, nem kizárólag csak a szabad területen. Ezáltal lekap róla minden partíciót, partíciós táblát és inicializálatlan állapotba helyezi. Viszont a kontra az, hogy nem feltétlen végez tökéletes munkát. Legalábbis nálam a GetDataBack utána több esetben is megtalálta a korábbi partíciókat, azon belül a mappákat és fájlokat, illetve azok egy részét. De a -s kapcsolóval elvileg már valódi Secure Erase is végrehajtható az alábbi módon.

sudo blkdiscard -s -v /dev/sdX

Viszont ezt magának a meghajtónak (SSD) is támogatnia kell, máskülönben nem fut le a parancs és hibaüzenetet dob.

[ Szerkesztve ]

(#63802) Doky586 válasza King Unique (#63801) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Kösz az ötletet, ezt én is olvastam valahol hogy altatással kiváltható a tápreset. Tehát ezzel laptopoknál is lehet használni..

Azért egy egyszerű képernyő felbontás problémától amire a segítséget kértem eljutottunk a lopásra felbujtásig.. :))

Sajnos a 'blkdiscard' csak file/szektor szintű művelete(ke)t végez, míg a Secure Erase egy ATA szintű művelet, ezért ugyan hasonlót csinál, de nem ugyanazt. Ezért találtad meg utána azt amit nem kellett volna megtalálnod.

Láton kénytelen leszek kézikönyvet nyomtatni a 'hdparm' hoz, vagy tudás nélkül kisérletezni a PM képernyőfelbontás kézi megadásával a cfg fileokban.. :((

(#63803) ubyegon2 válasza BoB (#63796) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

18.10 Mate totál friss belakatlan kimenet.

(#63802) Doky586

kisérletezni a PM képernyőfelbontás kézi megadásával a cfg fileokban.

És ha rájössz a megoldásra egyébként? Mit érsz vele...ill. perzisztens módban telepített PM a pendrive-on....ha csak úgy nem! ;) Ha nem perzisztens, akkor bakfitty. Meg persze amúgy is, lásd a Kapitány által leírtakat.

hdparm man-ját rárakod mobilra, de 10 alkalom után már fejből is tudni fogod a parancsot, ami kell

[ Szerkesztve ]

(#63804) Doky586 válasza ubyegon2 (#63803) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Ki az a "Kapitány"..? Ennyire katonai hierarhiában posztoltok?

A "perzisztens" szón mit értesz?

(#63805) King Unique válasza Doky586 (#63802) üzenetére


King Unique
titán

A -s kapcsolóval elvileg a blkdiscard is képes biztonsági törlésre. Amikor nálam megtalálta az adatmentő program a fájlokat, akkor anélkül futtattam. Vagy marad a bonyolultabb megoldás, a hdparm használata Linuxon. Vagy akár a HDD-knél használatos lassú formázás, többszörös felülírás is eredményes lehet és utána szintén nem fog semmit találni az adatmentő program és egyúttal a leendő új tulaj sem.

Az az lehetőség meg direkt azért volt offba téve előzőleg és most is, mert van benne némi kerülőút. De ez kb. csak a letöltésre vonatkozik, egyéb módon viszont elvileg nincsen megpiszkálva. Na meg az újabb verzió legalább modern alapokra épül és az UEFI-s bootolást is normálisan támogatja, nem kell hozzá a Secure Boot kikapcsolása sem. Ahogyan valószínűleg a képernyő felbontását is inkább támogatná, nem mint az a régi és elavult verzió. De persze nem kötelező, lehet szenvedni a régivel is, ahogyan meg is lehetne vásárolni az újat. Na meg látom felesleges volt megemlíteni, mert szokás szerint csak a cinikus megjegyzésekre futotta tőled... :DDD De nekem 8, akkor sok sikert a kísérletezéshez!

[ Szerkesztve ]

(#63806) Cifu válasza Doky586 (#63804) üzenetére


Cifu
nagyúr

Ki az a "Kapitány"..? Ennyire katonai hierarhiában posztoltok?

CPT.Pirk, a topicgazda, a CPT = Captain ~ Kapitány

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#63807) ubyegon2 válasza Doky586 (#63804) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Négyen válaszoltak a kérdésedre, gondoltam átmegy......katonai hierarhiában - nem annyira katonai ez a kapitány kifejezés, nálunk például nincs is kifejezetten ilyen. ;)

Perzisztens alatt azt értem, hogy ha egy telepítő pendrive-on eszközölt változások elmentésre kerülnek, más esetben nem változik a telepítő/live oprendszer tartalmilag. példa

(#63806) Cifu

Kösz, hogy közben kisegítetted a kollégát. :)

[ Szerkesztve ]

(#63808) BoB válasza ubyegon2 (#63803) üzenetére


BoB
veterán

Köszi, tudtam hogy számíthatok még valakire ;)

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#63809) Victor Súgó válasza King Unique (#63805) üzenetére


Victor Súgó
junior tag

Mondjátok, ha SSD-re hardveres jelszót állít be a gazdája, majd törli a jelszót, az nem egyenértékű a secure erase művelettel?
Régen olvastam egy olyat, hogy az SSD-k eleve kódoltan tárolják az adatot és ha a felhasználó eljátssza azt, amit a jelszó elfelejtésekor, az megfelel a teljes törlésnek, mert felülíródik a firmware-ben a kódoláshoz/dekódoláshoz használt kulcs.
Ez hülyeség lenne vagy nem megy minden SSD-vel/BIOS-szal?

(#63810) Frawly válasza Doky586 (#63775) üzenetére


Frawly
veterán

A hdparm-mal ne játssz, ha nem tudod mit csinálsz. Elgépelsz egy parancsot, és hazavághatja javíthatatlanul az egész meghajtót. SSD-nél és HDD-nél is. Csak akkor javallott a használata, ha tényleg ismered a kapcsolókat és pontosan tudod mit kell csinálni.

Egyébként security erase helyett lehet futtatni ezt is terminálban:
lsblk
sudo blkdiscard /dev/sdakármi (a /dev/azonosítót a fenti parancs jelzi ki)

Ez a megoldás is végigtrimezi az SSD-t, mint a security erase, és csak pár másodperccel tart hosszabb ideig.

Szerk: á, látom megelőztek. Ugyanazt csinálja mindkettő, csak a security erase-t a firmware hajtja végre, és két fajta security erase is van, az egyik csak a titkosítási kulcsot trimezi felül, a másik a teljes meghajtót. A blkdiscard a teljes meghajtót. Ugyanaz az eredménye, épp olyan biztonsággal törli végig a meghajtót mindkét módszer. Még -s kapcsoló nélkül is. Egy végigtrimezett meghajtóról minden adat törlődik, semmit nem tudnak visszaállítani róla.

Esetleg ez a security erase NVMe meghajtóknál lehet fontosabb, mert azokon alapból nincs TRIM külön (az SATA/AHCI feature), a törlési paranccsal van összekötve.

[ Szerkesztve ]

(#63811) ubyegon2 válasza BoB (#63808) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

;) Naná, rám bármikor! Mondjuk épp két napja van fenn Ubuntum (teszt), amúgy Mint-es kimenetet kaptál volna! :D

(#63809) Victor Súgó

Valami hasonlót én is olvastam, de ez normál esetben nem véd semmi ellen, mert akkor hiába raknám át egyik laptopból másikba az SSD-t nem tudnám használni tovább a rajta lévő oprendszert és adatokat.....vagy félreértettem, amit írtál? :N
Szóval alapból normál SSD-ken semmilyen kódolt írás nincs....

[ Szerkesztve ]

(#63812) Frawly válasza Victor Súgó (#63809) üzenetére


Frawly
veterán

De, igazad van, vannak ilyen SSD-k. De nem mindegyik. Nem mindegyik támogatja a titkosítva tárolást, ATA jelszavazást, és a security erase-t.

(#63813) growler válasza ubyegon2 (#63811) üzenetére


growler
őstag

Nemrég találtam ezt az ajánlást SSD biztonságos törlésére: [link]
Egyszer más alkalmaztam is, egy 30 GB-os SSD törlésére.
A rajta lévő rendszert lesöpörte, és az egész lemezen formázatlan területet hozott létre.
Úgy nézem, ezt régebbi SSD-khez ajánlják, de gondolom a moderneknél is alkalmazható.

(#63814) Frawly válasza growler (#63813) üzenetére


Frawly
veterán

Igen, ez használható módszer. Bár nem minden alaplap támogatja, hogy csak úgy lehúzogatod a SATA kábelt, van, amelyiknél ezt a trükköt nem tudod eljátszani, mert a BIOS-t felkészítették erre a trükkre.

Szóval nem az SSD régiségétől, hanem az alaplap/BIOS korától függ. De ha nincs lejelszavazva az SSD, és támogatja a security erase feature-t, akkor a hdparm minden esetben tud security erase-t végrehajtani. Ez a security state frozen, non frozen akkor számít csak, ha az SSD le van jelszavazva.

(#63815) kemotox válasza BoB (#63808) üzenetére


kemotox
addikt

Hát szívesen....

(#63816) growler válasza Frawly (#63814) üzenetére


growler
őstag

Egyszerűen úgy csináltam, hogy indítottam egy live rendszert.
Betöltődése után, rádugtam az SSD.re a SATA tápcsatlakozót. (Az AHCI lemezkezelés
támogatja a hot-plugot.) És az SD-t nem csatoltam.
A kiadott "sudo hdparm -I /dev/sdx" parancs azt dobta ki, hogy not frozen.
Tehát, mehetett a "sudo hdparm --security-erase NULL /dev/sdx" parancs.

A gép, valamivel több mint 8 éves PC - BIOS-os.

[ Szerkesztve ]

(#63817) BoB válasza kemotox (#63815) üzenetére


BoB
veterán

Bocsi, a tiédet nem vettem észre mobilról. :B

Kösz neked is persze.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#63818) Victor Súgó válasza BoB (#63817) üzenetére


Victor Súgó
junior tag

Elárulod, hogy mit akarsz vele?
Mert még verziószámot sem mondtál és kb. ahány verzió, ahányféle telepítés (fizikai eszközre, lvm-re, netán még titkosított diszkre telepítve) annyiféle eredmény.
A cgroup mountok is erősen függenek a telepített cuccoktól stb. stb. stb.

(#63819) cigam válasza Doky586 (#63772) üzenetére


cigam
félisten

Két malomban örlünk. Amikor elindul a gép, egy indító menü jön fel, és ott kiválasztani a failsafe menüt:
boot menu

De lehet hogy az extra-ban van, nem néztem meg. Itt szokott lenni egy 800x600-as, vagy VESA kompatibilis móddal indító üzemmód ami pont az ilyen VGA hibákat küszöböli ki.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#63820) Doky586 válasza cigam (#63819) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Köszönöm szépen ez bejött ! :R
Ugyan azon menupont alattiakkal sem működött, de akkor már kipróbáltam a többit is, és az alternatív grafika 32 -vel működésre lehetett bírni. Igaz kicsit furán: kb 800x600 felbontásnak néz ki nagy ikonokkal, a monitoron ellenőrizve az valójában 1920x1080@60 NN felbontású és a gépem is 64 bites (ezért eddig csak a 64-es dolgokat próbáltam)
:R :R

(#63821) drup válasza lev258 (#63780) üzenetére


drup
junior tag

Ha elolvastad, amit irtam, orultem, hogy talaltam olyat, ami telepult, es valahogy mukodott.
Majd, ha az illeto akarja, frissiti egy frissebbre - de ha az megint lassu lesz, majd visszajon es megint engem fog boldogitani.;)

A masik mondatodat nem ertem, ketfele dolgot irtam.
Megirnad, hogy melyikre vagy kivancsi reszletesebben es mit nem ertettel abbol, amit leirtam?

(#63822) ubyegon2 válasza drup (#63821) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

tippem szerint ezek lehettek a kérdés tárgyai:

""
Telepites nem lehetseges, mert olyan syslinux-ot hasznal, ami bug-os egy eve, igy hivatalosan nem adtak ki:
fedora xfce live 20181029
MX-17.1
Lubuntu 18.04
""

Többek szerint mégis kiadásra került. ;) (milyen forrásokból merítetted az infóidat?)

""
nincs egy normalis hibakezeles, minden disztribucio ugyan azt a semmitmondo sablonszoveget hasznalja:
xubuntu 14.04
xubuntu 18.04

Lubuntu 16.04
Linux mint xfce 17
""

Gondolom az azonos csomagkezelő miatt a ráépülő GUI-s rendszerek hibaüzenetei értelemszerűen ugyanazok. (igaz nem említed, hogy hol olvasgattad ezeket a hibaüzeneteket, de gyanítom nem terminalban, pedig rendkívül szakavatottnak tűnsz a megállapításaid alapján) ;]

Mi lenne ha inkább nézegetnéd a hibaüzeneteket? Azért semmitmondóak, mert nem érted őket, az nem lehetséges?

How To Use Journalctl to View and Manipulate Systemd Logs

[ Szerkesztve ]

(#63823) drup válasza ubyegon2 (#63822) üzenetére


drup
junior tag

A forras egyreszt a rufus indoklasa github-on, ami szerint ez a hivatalos oldal es itt 6.03 az utolso, mert a 6.04 meg mindig "bug"-os,
https://mirrors.edge.kernel.org/pub/linux/utils/boot/syslinux/

es tegnap rakeresve be is jott az az oldal, ami szinten azt irta, hogy bar egy eve bejelentettek a 6.04-et, meg mindig csak "pre" allapotban van, es az oldalon szurke szinu volt az egesz hir jelezve, hogy csak tajekoztatas.

Ami a hibauzenetet illeti egy tobb soros angol nyelvu marhasag, miszerint a merevlemezre masolas nem sikerult, vagy a merevlemez, vagy a cd/dvd lejatszo hibas, vagy valami mas - emlekeim szerint ugyan ez a sablonos marhasag volt mar tizen-huszon evvel korabban a suse valamelyik verziojaban, amig vegre kiderult, hogy valamelyik linuxos hoborgott, hogy tulmelegedett a gepe, es attol kezdve suse nem telepult olyan geppre, ahol nem tudta kozvetlenul olvasni a cpu homersekletet, de persze a hibauzenetet azota se modositottak.

Arra jo, hog szegeny gyanutlan, linuxot eloszor telepito valaki szivrohamot kapjon, hogy a linux szerint hamarosan megdoglik a merevlemeze, es erdekes, hogy ennek a linox telepitosok orulnek, de hat ez van.

Amugy kozben rajottem, hogy a MX-et cigam ajanlotta itt, a forumon, ezert probaltam ki.

Ui:
Valaki szolhatna mar a "zilletekes elvtars"-nak, hogy vegyek le rolam a korlatozast, idegesito, hogy nem irhatok. Igerem, amint befejezem a temat, leiratkzom errol a forumrol, csak addig hadd kerdezzek, mert van mit. :R

(#63824) ubyegon2 válasza drup (#63823) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Valaki szolhatna mar a "zilletekes elvtars"-nak, hogy vegyek le rolam a korlatozast, idegesito, hogy nem irhatok.

Ezt nehéz értelmezni, mivel írsz. ;)

Rufus-t még nem használtam, így nehezen is tájékozódnék az oldalán.....

Szerencsére még szívbajt sem kaptam 5 év alatt Linux telepítés közben. ;]

[ Szerkesztve ]

(#63825) drup válasza ubyegon2 (#63824) üzenetére


drup
junior tag

Ezt nehéz értelmezni, mivel írsz.

Igen, mert valaszoltal.;)
Egyetlen kerdest tehetek fel, meg kell varnom, hogy valaki valaszoljon, es akkor irhatok ujabbat.
Mondhatni nagyorom, foleg, hogy este van, ilyenkor gyer a forgalom errefele. :O

Amig korlatozva voltam, megtalaltam a rufusos irast:
https://github.com/pbatard/rufus/issues/1045

Alul van az indoklasa, ide masolom, ne kelljen kattintani, angolul tudok elonyben:

"First of all, as per the log, Rufus does embed TWO versions of Syslinux: 4.07 AND 6.03, 6.03 being the very latest OFFICIAL RELEASE of Syslinux (again 6.04 has NOT been officially released, and therefore it is not something that can be included in Rufus).

Syslinux versions: 4.07/2013-07-25, 6.03/2014-10-06

Second, if you actually bothered to test, you would have found that Syslinux 6.04-pre is already supported by Rufus anyway.

Now, if you are unhappy about the fact that Syslinux 6.04 has not yet been released in an official manner, and therefore is not included in Rufus, you can try to see with the Syslinux project when they plan to release 6.04."

[ Szerkesztve ]

(#63826) Victor Súgó válasza ubyegon2 (#63824) üzenetére


Victor Súgó
junior tag

Az a baja, ami azt hiszem, sokunknak: egyszer hozzászól, utána nem tud írni, míg valaki más nem ír a topic-ba.
Ami így, timeout nélkül... kb arról szól, hogy "új vagy? Minek jöttél?".

(#63827) ubyegon2 válasza drup (#63825) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Igen, mert valaszoltal.;)
Egyetlen kerdest tehetek fel, meg kell varnom, hogy valaki valaszoljon, es akkor irhatok ujabbat.

Ja, hogy már ilyen szabály is van!? Akkor nem kell aggódnod, ezt automatikusan leveszik rólad x idő vagy hsz után. :)

(#63826) Victor Súgó

Elég kényelmetlen lehet ez a szabály, de gondolom okkal vezették be.....persze ez a normális fórumozók agyára megy ettől még. :(

[ Szerkesztve ]

(#63828) King Unique válasza drup (#63825) üzenetére


King Unique
titán

Volt már arról szó ebben a topikban is többször, hogy a Rufus esetében Linux ISO-khoz eleve a DD képfájl módot javasolt használni. Az így kiírt képfájl egyaránt bootolható lesz legacy (CSM) és UEFI módban. Valamint ennél a Syslinux sem fog kelleni, nem fog szükség esetén az újabb verzió letöltésével szórakozni.

(#63829) CPT.Pirk válasza Victor Súgó (#63826) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Pl. a kéretlen reklámot posztolók ellen van. Meg viszonylag gyakori volt, hogy aki új az nem ismerte a hozzáoszlások összevonásának módját, így rövid idő alatt több posztot gyártott le tök feleslegesen.

Lelkesen fórumozni kell és akkor hamar lejár az újonc kor. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#63830) drup válasza drup (#63825) üzenetére


drup
junior tag

Mire megtalaltam a syslinux forrast, letelt a szerkesztesi ido, tessek:

https://www.syslinux.org/wiki/index.php?title=Syslinux_6_Changelog

(#63831) CPT.Pirk válasza drup (#63830) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A Link gombot megnyomva tudsz linket beilleszteni. https://www.syslinux.org/wiki/index.php?title=Syslinux_6_Changelog - aminek a szövegébe be is másolhatod a link címét, így egyből látszani fog, hogy mit linkeltél.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#63832) drup válasza CPT.Pirk (#63829) üzenetére


drup
junior tag

Lelkesen fórumozni kell és akkor hamar lejár az újonc kor. :)

Oh, en naaaaagyon lelkes vagyok, ugye, fonok? ;]

Ui: Holnapra meg a linkelest is megtanulom, csakis a kedvedert, fonok, csak ne legek mar ujonc tobbet...

(#63833) Victor Súgó válasza CPT.Pirk (#63829) üzenetére


Victor Súgó
junior tag

Nagyon nem értek egyet.
Egyrészt nem mindenki éli itt az életét, épp tegnap láttam valaki sok éves regisztrációval és talán 100-200 hozzászólással, még mindig újonc státuszban.

Másrészt a fórummotor nem ad lehetőséget arra, hogy egy hozzászóláson belül többre tudj válaszolni, viszont kulturált fórumozó igyekszik a "válasz" linket használni, hogy könnyen követhető legyen kinek írt.

Harmadrészt előfordul olyan, hogy valaki csak egy konkrét probléma kedvéért jön ide, esetleg valami kisebb forgalmú témába. O.K., azt megértem, ha x óránként egyszer írhat, de hogy ha egyszer írt, akkor amíg utána valaki nem ír valamit, addig egyáltalán nem írhat... hozhatom a saját példám: segíteni próbáltam valakinek, egy hét múlva meg ugyanott kérdezni akartam, csak azöta se szólt hozzá senki. Megoldottam más fórumon és megjegyeztem magamban, hogy ez vagy "szakértő" műve vagy rosszindulat az alkotó részéről. Elnézve, hogy az ittlétem óta ez hányszor került elő és milyen reakciók születtek, hajlok rá, hogy a rosszindulat mindenképp benne lehet.
Volt még negyedik is, de most nem jut eszembe.

(#63834) Rimuru válasza Victor Súgó (#63833) üzenetére


Rimuru
veterán

Most mar amugy nincs eroltetve az 1 hozzaszolas sokra valasz (elvileg valamikor lesz is thread nezet azt meg is olne az ilyen), viszont spam ellen egy elfogadhato kompromisszumnak tartom, csak egyszer kell tul lenni rajta.

Vigyázat, csalok!

(#63835) ArthurShelby válasza King Unique (#63828) üzenetére


ArthurShelby
addikt

Ezt sosem értettem, hogy mi az a DD képfájl mód.
Ugye általában iso-t írunk ki (mivel anno eredetileg cd-n volt minden), ezért ezt kell általában választani, de már én is futottam bele abba, hogy DD Image mód kell, hogy tudjak bootolni róla.

A rosszban mindig van valami megtévesztően jó, különben nem választanánk a rosszat

(#63836) King Unique válasza ArthurShelby (#63835) üzenetére


King Unique
titán

Ugyanazt csinálja, ugyanúgy írja ki az ISO-t, mint Linuxon terminálban a dd. Némelyiknél (pl. Ubuntu, Mint) működik az ISO képfájl mód is, de általánosan az előbbi a javasolt, az rendszerint jó mindegyikhez. Legalábbis a Linux képfájlokhoz igen, de pl. a Windowshoz már egyáltalán nem.

(#63837) Victor Súgó válasza Rimuru (#63834) üzenetére


Victor Súgó
junior tag

Spamre akkor tartanám elfogadhatónak, ha lenne egy épeszű határidő, ami után lehetne újra írni. Legyen az egy óra vagy egy nap. Vagy mondjuk általában egy 15-60 perces limit, ami alatt egyetlen hozzászólást írhat az illető. Nem egy topic-ban, hanem úgy általában. Nekem épp ma váltott az "újonc" "lelkes újonc"-ra két hét és 152 hozzászólás után úgy, hogy nekem van időm és lehetőségem itt lógni. Egy órája még biztosan nem tudtam két hozzászólást írni egy topic-ba. De ha spammelni akarok, akkor nem egy témába írok 50x, hanem ötven témába 1x-1x.

Persze, kibírható, csak rettentően zavaró, amikor épp haladnál valamivel és segítség kellene és nincs facebook, itt meg valamiért te vagy órák/napok óta az utolsó hozzászóló az érintett topc-ban.
Azt hiszem, a magyar IT fórumokból kb. ez az egy maradt meg, a többi kihalt vagy nem tölti be az eredeti szerepét, így választék sincs nagyon, ha valamiért ragaszkodsz a magyar oldalakhoz.

Mindegy, hagyjuk ezt is. Kibeszéltük.

(#63838) ArthurShelby válasza King Unique (#63836) üzenetére


ArthurShelby
addikt

Szóval linuxot mindig DD módban kell kiírni.

"ugyanúgy írja ki az ISO-t, mint Linuxon terminálban a dd"
Ez az amit nem értek, hogy ott mi más (a mechanizmus részeltei nem érdekelnek (ahhoz sajnos kevés vagyok), hanem csak így címszavakban, hogy mit csinál másképp dd módban).
Kicsit ezt most úgy tudom értelmezni, hogy dd-ben linux módon/módszerrel írja ki.

Eddig csak párszor csináltam bootolható pendrive-ot linuxon, de az ilyen next-next-finish volt, nem nagyon volt opció és magyarázás.

[ Szerkesztve ]

A rosszban mindig van valami megtévesztően jó, különben nem választanánk a rosszat

(#63839) Rimuru válasza ArthurShelby (#63838) üzenetére


Rimuru
veterán

dd-vel egy az egyben kiírod az ISO tartalmát.
Egyéb esetben általában varázsolni szoktak, pl felrak egy grub-ot mellé rakja az ISO-t és ezt tölti be vele (ilyen módszerrel lehet multi boot pen-t csinálni). Utóbbival az lehet a gond hogy kicsit is másképp kell paraméterezni akkor lehet hogy nem működik out of the box (jellemzően Arch alapúak nem mennek/mentek(?))

Vigyázat, csalok!

(#63840) Cifu


Cifu
nagyúr

Egy kis tapasztalati hsz. csak.

A cél: feltelepíteni egy, a netről letöltött betűtípust (.ttf). A windowson nevelkedett embereknek ez csuklóból megy (jobb gomb, betűtípus telepítése), de Linuxnál persze nem így működik. A baj az, hogy fogalmam se volt, hogyan. Google skill elő, ám a találatok "meglepő" módon szinte kizárólag konzolparancsokban gondolkodnak. Én a Linuxnál eredetileg szerettem volna pusztán GUI-ra támaszkodni, persze nem tudok, úgy tűnik, hogy aki Linuxot akar használni, annak kell a konzolparancsokkal foglalkozni, vagy a folyamatos falbaütközések miatt hamar kiábrándul az OS-ből.

A probléma ugyebár az, hogy az \usr\local\share\fonts könyvtárba kellene csak kitömöríteni, és kész. Csakhogy az a könyvtár egyorrú felhasználóknak nem írható.
Itt jön az általános javaslat, hogy jah, sudo parancs konzolban, oszt az segít. Köszi... :W

Miközben kerestem egy számomra is elegánsnak tűnő megoldást, hirtelen belefutottam a font-manager nevű alkalmazásba. Pont azt csinálja, amire szükségem lenne. Discover beizzít, megkeres (jé, benne van! ;] ), telepít. Működik. Csak a pluszra kattintok, és utána telepítem a könyvtárból a .ttf-et. WoW. Van remény. :)

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#63841) Rimuru válasza Cifu (#63840) üzenetére


Rimuru
veterán

A kerdes az hogy kell-e minden usernek?
Ha nem akkor root jog nelkul eleg lett volna a ~/.local/share/fonts -ot hasznalni. (persze egy kezdo nem tudja hogy letezik es mire valo a ~/.local ;])

Vigyázat, csalok!

(#63842) Cifu válasza Rimuru (#63841) üzenetére


Cifu
nagyúr

Hoppá, úgy tűnik akkor én vagyok megint a helikopter. Nézem Double Commanderben a Home könyvtáramat, és rohadtul nincs benne ~\.local\, sőt, semmilyen hasonló. Megnyitom a Nautilust, és erre voilá, ott van. Upsz... :U

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#63843) kemotox válasza Cifu (#63842) üzenetére


kemotox
addikt

Ponttal kezdődő mappák rejtettek, ctrl+h kombóval tudod láthatóvá tenni a fájlkezelőben.
Terminált meg csapassad csak, egyáltalán nem olyan veszélyes, mint amilyennek látszik, ellenben elég gyors a használata, plusz baromi jó epénisz és felsőbbrendűségiérzés növelő a használata ;] Valljuk be azért ez a linuxos szcéna egyik fontos eleme. ;] Meg a windows szidás :DDD

(#63844) -Ben-


-Ben-
veterán

A mai nap ismételten azzal indult, hogy beborult az egész rendszer (ubuntu 16.04). Frissítés közben megfagyott, újraindítás után kizárt a rendszer. Valamit sikerült úgy elbarmolnia a frissítésnek, hogy még a ctrl+alt+f1 is cifrán nézett ki.... :)
Nekem ebből elegem van. 2016 -ig elégedett voltam, nem voltak különösebb gondjaim, de ami az elmúlt 1-2 évben történik az számomra több a soknál. Használni szeretném, nem érek rá állandóan újratelepíteni, hegesztgetni és őszintén szólva egyáltalán nincs is ehhez kedvem. Hab a tortán, hogy egy alapvetően erős hardver akadozik, szaggat, lefagy... Elkeserítő. Szerencsére 1,5 órányi vacakolás után annyit sikerült elérnem, hogy valahogy bejussak és lementsem a fontos dokumentumokat, képeket.....

Teszek egy próbát a Debiannal, hátha az nem dől szét egy kis frissítéstől és nem fagy le random minden héten legalább egyszer..... Beállítani biztos, hogy nem lesz egyszerű, lesznek is kérdéseim, de talán egy próbát megér.

Először is: ha innen letöltök egy 180 MB-os kis CD-t, az elég nekem?

[ Szerkesztve ]

(#63845) Victor Súgó válasza -Ben- (#63844) üzenetére


Victor Súgó
junior tag

Debianból csak stabilt. Sokszor volt testing Debian a desktopom, minimum kétszer jártam vele úgy, mint most te.

A netinstall elég, ha tudsz etherneten csatlakozni a netre, a routerhez és nem valami extrém ethernetkártyád van, amit nem ismer a debian.

Arra emlékszel, hogy milyen frissítés került fel most? Kernel? Grub? Valami lib?

[ Szerkesztve ]

(#63846) -Ben- válasza Victor Súgó (#63845) üzenetére


-Ben-
veterán

Sajnos nem néztem meg. :( Grub biztos, hogy nem, inkább valami lib.....

(#63847) Victor Súgó válasza -Ben- (#63846) üzenetére


Victor Súgó
junior tag

Akkor kezdhetek félni a mai boot után? :(

(#63848) -Ben- válasza Victor Súgó (#63847) üzenetére


-Ben-
veterán

Nem biztos... :) Van másik gép a családban és azzal nem szívtam ennyit. Valamiért erre a PC -re mintha nem frissítenének normálisan... Pedig „csak” 8 éves hardver, nem kellene ennyire köhögnie.

(#63849) Victor Súgó válasza -Ben- (#63848) üzenetére


Victor Súgó
junior tag

Az enyémek túlélték. :)

(#63850) lev258 válasza -Ben- (#63844) üzenetére


lev258
veterán

A konkrét hardver ismerete nélkül nehéz bármit mondani. Másrészt, ha már egy ideje hibákat tapasztalsz, korábban kellett volna írnod róla. Jó, én nem Ubuntut használok, de meg vagyok győződve róla, hogy nem általánosak a problémáid.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.