Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#62651) Cyrin válasza ubyegon2 (#62649) üzenetére


Cyrin
addikt

Támogatom.

(#62652) KaZo


KaZo
csendes tag

Sziasztok!

Egészen minimális linux ismerettel rendelkezem.
Adva van a következő konfig:
Shuttle XS35V3: Intel Atom D2700 (2 mag, 4 szál), Intel GMA 3650 video, 4 GB Ram

Azt olvastam, hogy az Ubuntu kernel 13.04-től támogatja a GMA 3650-öt. (a video/3D HW gyorsítás miatt lényeges)
A neten talált leírásokban mindenhol a 32-bites verziót telepítik, így én is ezzel kísérletezem. A proci 64 bites, de a Win7-hez is csak 32 bites videó drivert adott ki az intel. (talán valami bug van a 64 bites rendszerével?)
Az Ubuntu-Mate 18.04 32 bit-et próbáltam először feltenni, aztán több más, korábbi Ubuntu verziót is, de mindenhol ugyanaz a hibajelenség.
Elindul a telepítő, kiválasztom a telepítést, a szöveges felületen felvillan valami, aztán eltűnik a monitorról a jel (ki is írja, hogy nincs szignál).
Amire gyanakszom: a monitor HDMI-n van, és a telepítő átkapcsolhatja a video kimenetet a DSUB (VGA)ra. Még nem próbáltam VGA monitort rádugni.
Ismerős valakinek a jelenség?
Át lehet kapcsolni valamilyen billentyűzet kombinációval a monitor kimenetet?
Esetleg a telepítőn valamelyik fájlban valamilyen beállítást kellene módosítani?
Bármilyen segítség jól jönne. Köszönöm!
KanyárZ

Amíg csak fizetgetnek, addig csak dolgozgatunk... Intel(R) Core(TM) i5-4300M CPU 8GB

(#62653) lev258 válasza KaZo (#62652) üzenetére


lev258
veterán

Meg lehetne próbálni a nomodeset-et is.
A videókártyával az a baj, hogy ez PowerVR alapú, nem igazi Intel. Ennek az a hátulütője, hogy a szoftveres (driveres) támogatása gyatrának tekinthető, még Windows-on is. Linuxon még inkább. És abban a hardveres gyorsításban sem vagyok biztos.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#62654) KaZo válasza lev258 (#62653) üzenetére


KaZo
csendes tag

Köszönöm a választ. Elsőre a telepítést szeretném elindítani, még az sem megy.

Amíg csak fizetgetnek, addig csak dolgozgatunk... Intel(R) Core(TM) i5-4300M CPU 8GB

(#62655) lev258 válasza KaZo (#62654) üzenetére


lev258
veterán

Én a helyedben Lubuntuval próbálkoznék, lehetőleg VGA-n keresztül (BIOS-ban lehet állítani az elsődleges kimenetet), ha a saját monitora nem megy a laposnak. És még lehet így is kell nomodeset. Utóbbi aktiválásához tudni kell, pontosan meddig jut el a telepítő, bejön-e bármi (Try, Install, MemTest, ... opciók).
Mivel írod ki a telepítőket?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#62656) Abry válasza CPT.Pirk (#62646) üzenetére


Abry
tag

Köszi, megnézem!

(#62657) cigam válasza Abry (#62645) üzenetére


cigam
félisten

Nálam ez alapmű. Nagyon jól elmeséli az alapokat.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#62658) Black&White


Black&White
addikt

Elég sok, régi kernel csomag halmozódott fel másfél év linux használat után, van arra lehetőség, hogy tömegesen, vagy legalábbis valami gyorsabb módszerrel töröljem őket, mint amit a Frissítéskezelő felajánl?
Mint Cinnamon rendszerről van szó. :)

(#62659) sh4d0w válasza Black&White (#62658) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

A grafikus csomagkezelőben kijelölöd, ami nem kell és egy lépésben eltávolítod.

https://www.coreinfinity.tech

(#62660) Cyrin válasza Black&White (#62658) üzenetére


Cyrin
addikt

Synaptic-ban többet is kijelölhetsz egyszerre

(#62661) Black&White


Black&White
addikt

sh4d0w és Cyrin köszi, ez eszembe sem jutott... :)

Látok itt még image-extra, modules és modules-extra csomagokat is.Azokat is érdemes törölni?
Ha az utolsó két kernel csomagot meghagyom, az úgy korrekt, ugye? :)
KÉP

(#62662) ubyegon2 válasza Black&White (#62661) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Látok itt még image-extra, modules és modules-extra csomagokat is.Azokat is érdemes törölni?

Ha csak nem akarod még őket látni ezután is....... ;)

Egy adott sorszámú image-t leszedsz, onnantól az extra meg egyéb sallangokat mi használná?
(amúgy ha a generic-et törlöd, leszedi az extra-t is, ha jól emlékszem)

[ Szerkesztve ]

(#62663) sh4d0w válasza Black&White (#62661) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Az aktuálisat és az előzőt hagyd meg, a többi mehet. Elméletileg a többi, említett csomag sem kell.

https://www.coreinfinity.tech

(#62664) Black&White válasza sh4d0w (#62663) üzenetére


Black&White
addikt

Köszi! :R

(#62665) KaZo válasza lev258 (#62655) üzenetére


KaZo
csendes tag

Tényleg a HDMI kimenet a probléma. A VGA kimeneten elindul. Ha elindult, a VGA kihúz, HDMI bedug, és jó. Újraindítás után ugyanez. A BIOSban nincs beállítási lehetőség. Valahogy megoldható, hogy induláskor a HDMI legyen az alapértelmezett?
Azt hol tudom megnézni, hogy megy-e a HW videó gyorsítás/3d gyorsítás?

A hálózat sem megy, a nem működik a DHCP, nem kap címet. Windows alatt működik rendesen a hálózat. Ebben tudna valaki segíteni? (ubuntu mate 18.04.1)

Előre is köszi a válaszokat!
KanyárZ

Amíg csak fizetgetnek, addig csak dolgozgatunk... Intel(R) Core(TM) i5-4300M CPU 8GB

(#62666) lev258 válasza KaZo (#62665) üzenetére


lev258
veterán

Milyen hálózati csatlakozó van benne (lspci megmondja)?
ifconfig mit mond?
glxinfo|grep OpenGL ad majd videókártya infókat.
Normál esetben a BIOS-ban állítható a kimenet. A te esetedben szerintem már az is nagy dolog, hogy egyáltalán működik a HDMI. Elvileg rá lehet venni valahogy a rendszert, de biztos nem lesz egyszerű.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#62667) ArthurShelby válasza cigam (#62657) üzenetére


ArthurShelby
addikt

Szerintem ebben a videóban semmi sincsen, konkrétan 0 információ.

A rosszban mindig van valami megtévesztően jó, különben nem választanánk a rosszat

(#62668) tonyrulez válasza ArthurShelby (#62667) üzenetére


tonyrulez
őstag

Én elkezdtem nézni, 2. nap elejénél tartok, egyelöre semmi nincs benne amit ne lehetne 5 perc alatt elmondani. Kíváncsi vagyok lesz-e benne lényegi tartalom.

4 8 15 16 23 42

(#62669) Shyciii


Shyciii
veterán

Nekem volt gondom a Chromium használatával, miszerint 10-15mp alatt indul el. Gondoltam újrahúzom az Arch-ot, legalább gyakorlom címszóval. Most 1 nap után a friss Arch-on újra előjött ez a gond. Megint baromi lassan indul el a Chromium...nem sok kedvem van Firefox-ra áttérni, de lehet hogy muszáj lesz :(

(#62670) Dave™ válasza Shyciii (#62669) üzenetére


Dave™
nagyúr

Chrome, Chromium, Vivaldi, Opera - ez kapásból négy, ami ugyanazt az engine-t használja, és kompatibilis a kiegészítőkkel is. Van még miből választani :)

(#62671) Shyciii válasza Dave™ (#62670) üzenetére


Shyciii
veterán

Letöltöttem most a Vivaldit, mert az tetszik jobban (még Windows-os korszakból), és ez is ugyanolyan lassan indul el, mint a Chromium. Ez valami mélyen levő probléma nálam, de hogy mi okozza és mi az...

(#62672) Dave™ válasza Shyciii (#62671) üzenetére


Dave™
nagyúr

Milyen gépen? Én Vivaldit használok mindenhol és elég gyorsnak tűnik.

(#62673) Frawly válasza Shyciii (#62671) üzenetére


Frawly
veterán

Indítsd mind a Vivaldit, mint a Chrome-ot terminálból, ott látni fogod mit ír ki, hátha kiderül a kimenetből, hogy miért lassú.

Nekem ott gyanús az egész, hogy friss Arch telepítésen csak egy nap után jött elő, nem azonnal.

(#62674) sh4d0w válasza Shyciii (#62671) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

https://classicforum.manjaro.org/index.php?topic=26601.0

Egynek jó lehet.

https://www.coreinfinity.tech

(#62675) Frawly válasza KaZo (#62652) üzenetére


Frawly
veterán

A kernelben lévő PowerVR driver csak 2D-ben működik (van kép, meg minimális energiagazdálkodási funkciók), 3D és hardveres gyorsítás, vsync, stb. nincs benne. Nekem is volt hasonló procim, hasonló GPU-val (N2600-as Atom GMA3600-zal, 1 GB RAM-mal), és egy hulladék, mindent szoftverből kellett kompozitorral megoldani, már azt is, hogy ne legyen tearing. De a 3D-s alkalmazások nem mentek. Win7 alatt sem a kiadott driverrel.

Vegyél egy használt 2-3. genes ThinkPadet olcsón, ezt a hulladékot meg hajítsd ki a kukába, nem sok mindenre jó. Arra a gépre vagy csipketerítőt virágvázával vagy virágföldet kell tenni, nem Linuxot vagy Win7-et.

(#62676) Shyciii válasza Dave™ (#62672) üzenetére


Shyciii
veterán

Dave™

Aces Aspire 5 (A515-51G-33S") notebook. Amúgy ezek a gondok nem voltak Manjaro + KDE, ArcoLinux + XFCE, ArchLabs + XFCE esetén. Csak Arch + KDE -nél jött elő nekem mindig. Viszont érdekes, hogy ezzel a Chromium hibával megjelent egyben az is, hogy a wifi-re baromi lassan csatlakozik. Lehet hogy akkor tényleg gnome-keyring gond lesz, csak a Docky azt használja.

Frawly

Az első sort rögtön az eleján írja ki, a többit mikor az ablakot megjeleníti:
[1661:1661:1004/205435.052202:ERROR:sandbox_linux.cc(379)] InitializeSandbox() called with multiple threads in process gpu-process.
[1633:1705:1004/205500.097990:ERROR:object_proxy.cc(616)] Failed to call method: org.freedesktop.Notifications.GetCapabilities: object_path= /org/freedesktop/Notifications: org.freedesktop.DBus.Error.NoReply: Did not receive a reply. Possible causes include: the remote application did not send a reply, the message bus security policy blocked the reply, the reply timeout expired, or the network connection was broken.
[55:55:1004/205500.955279:ERROR:webthread_impl_for_utility_thread.cc(19)] Not implemented reached in virtual blink::ThreadScheduler *blink::scheduler::WebThreadImplForUtilityThread::Scheduler() const

sh4d0w

Hmm. Már 4 éve is volt gond. Kipróbálom amit írnak, mert Gnome-Keyringem van. A Docky rakta fel, és sajnos annélkül nem is működik. Amúgy a Chromium indulási gonddal előjött a lassú wifi-re csatlakozás is. Mikor a wifi jelszó mentését választottam, akkor unencríptwedet választottam, mert úgy rémlett, hogy Manjaro + KDE esetén ha nem ezt választottam, akkor automatán nem akart csatlakozni, és ezt a megoldást javasolták. Köszi :)

(#62677) ubyegon2 válasza Shyciii (#62676) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Miért nem próbálsz egy KDE-hez jobban alkalmazkodó dock-ot, mondjuk a Latte-t sokan használják, nincs keyring függősége sem.

(#62678) Shyciii válasza ubyegon2 (#62677) üzenetére


Shyciii
veterán

Mikor Dave hatására elkezdtem Linuxozni, akkor a Manjaro-ra azt raktam. Amióta XFCE-t használtam azóta meg Docky. Egyszerű, és azokat tudja ami nekem kell. Próbáltam a Latte-t most hogy újra KDE, de olyan bonyolultnak tűnt most. Holnap úgyis szabin vagyok, úgyhogy első körben kipróbálom a cikkben leírtakat. Ha jó lesz, akkor már tuti, hogy a gnome-keyring lesz a ludas. Akkor legyalulom, és megnézem, hogy a wifi is gyorsan fog-e csatlakozni egy hideg indítás után. Ha igen, akkor marad a Latte. Holnap amúgyis több dolgot kell megnéznem, mert pl a Pamac-ot használva lassan települnek a progik, konzol alól a pacmant, vagy trizen használva hipergyors, szal a Pamac helyett is kell találnom egy normális guis megoldást. Aztán a kde tálcáján levő akksi widget nem mutatja a töltöttséget, mondván nincs akksi. Gondolom valami csomag hiányzik. Ezt is majd meg kell találnom.

[ Szerkesztve ]

(#62679) cigam válasza ArthurShelby (#62667) üzenetére


cigam
félisten

De ugye láttad, hogy van n+1 folytatása?!
Mi hiányzik belőle?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#62680) Shyciii válasza ubyegon2 (#62677) üzenetére


Shyciii
veterán

Dave™, Frawly, sh4d0w, ubyegon2

Kipróbáltam a gnome-keyring deaktiválását, törlését, de nem hozott eredményt. Viszont ha a Chromiumot ezzel a paraméterrel indítottam, akkor gyorsan elindult: --password-store=basic
Gondoltam, akkor már csak a KDE wallet lehet a ludas. Töröltem az aktuális wallettet, nem hozott eredményt. Tiltottam a KDE wallet subsystemet, és ezekután hirtelen a Chromium is gyorsan indult el, a wifi is gyorsan csatlakozott, és a Pamac grafikus felületen is gyorsan installált/uninstallált programokat, mint amikor frissen települt az Arc. Szóval ez a 3 hibám összefüggött. No mondom akkor mégse a gnome-keyring a ludas, így ment vissza Docky. Újra belassult minden, és most már leszedve keyringet, KDE subsystemet tiltva se gyors egyikse.
Egyedül manuálisan tudtam megoldani a Wifi gyors csatlakozását és a Chromium gyors elindulását.
Chromium esetén a /usr/share/applications alatt a chromium.desktop -ot szerkesztettem, hogy ne U kapcsolót használjon defaultban, hanem a fent emltett kapcsolót, így most bármi akarja indítani, akkor ezt használja (et az útvonalat használja minden alapból), a wifi-nél meg úgy tudtam megoldani, hogy a jelszót újra megadtam, és bejelültem, hogy unencrypted tárols legyen, és így már gyorsan csatlakozik. A Pamac gui-s felülete viszont lassú, ott nem lehet ilyen cseles beállítást eszközölni. Szal nálam úgy látszik a titkosítást használva lassul be, de hogy mitől, és miért jó a teljes rendszer újrahúzása után, és döglik meg x idő múlva, azt nem tom. Lehet hogy kellene valami csomag, amitől gyorsabb lenne talán...de az már biztos, hogy a jelszavak titkosítását használva van ez a tetű lassúság.

[ Szerkesztve ]

(#62681) Anaren91


Anaren91
senior tag

Sziasztok. Egy Lenovo Thinkpad x201 re próbálnám feltenni az Ubuntu 18.04.1 es verzióját, de eddig nem nagyon sikerült. Ubuntu honlapjáról leszedtem a 64 bites isot, azt rufussal bootolható usb ként kiírtam, betesz a laposba, és a 8 gigás pendriveról, behoz egy lila hátteret, alul valami billentyűzet vagy mi szimbólum = ember szimbólummal, és utána bootloopba kezd a gép, majd végén kiírja hogy valami fájl corrupted. A 64 gigás pendriveot meg nem is látja. Valakinek ötlet mi lehet a baj?

MSI B450 Tomahawk Max, Ryzen 7 5800x3d, PowerColor 6700XT Hellhound,64 Gb 3600Mhz CL18

(#62682) leviske


leviske
veterán

Sziasztok!

Még lenne egy olyan kérdésem, hogy mennyire zavaró a rendszernek, ha egyszer csak 4GB és 1 slot memória helyett egy 2x8GB kitet kap? Windows-on nincs belőle gond, de nem tudom itt mennyire működik ez másként. (Ha nem sikerül a kitem eladni, akkor repülne anyám gépébe.)

Illetve akkor a javasolt particionálás az, hogy használja fel a full SSD-t /-re és nem kell külön /boot meg /home stb?

A saját gépemmel kapcsolatban ugyancsak a particionálás szempontjából az lenne a kérdésem, hogyha adott egy HDD (1TB), amit csak adat tárolásra használok és adott egy SSD (525GB), amit inkább progikra, akkor hogy érdemes particionálni? Az SSD kapjon egy full /-t, a HDD pedig egy full /home-ot?

(#62683) Lacc válasza Anaren91 (#62681) üzenetére


Lacc
aktív tag

Probald meg Etcher-rel kiirni. A Rufus mostansag nekem is neha rosszalkodik a legujabb valtozata ota. (elotte nem volt problemam vele).
Megesett mar, hogy a kiirt fajlok rosszak voltak. (Ekkor masikkal ujra csinaltam egy usb installert es jo volt)
Ha majd ismet jon a hiba, akkor leirhatod, hogy melyik fajl a corrupted.

De egyszer volt olyan is, hogy a letoltott iso volt hibas, es megegyszer le kellett toltenem. (1 honap alatt ugyanarra a laptopra 8 linux distrot raktam fel kiprobalni, az egyik kozben esett meg ez velem)

Tipp: ha igy sem jon ossze van olyan lehetoseg, hogy "safe mode"ban toltse be az ubuntu installert- es akkor valaszd azt (amikor elojon a grub, akkor van olyan, hogy install, try ubuntu, es install in safe mode - ha jol emlekszem)

(#62684) sh4d0w válasza leviske (#62682) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Semennyire, lehet 16x1 GB is.

A /home-ot javasolt külön rakni, így ha újrarakod, vagy másikat raksz fel helyette, nem veszik el a tartalma.

https://www.coreinfinity.tech

(#62685) Shyciii


Shyciii
veterán

A midnight commandert lehet sudo-val futtatni, vagy azt sem ajánlatos mint a grafikus filekezelőket (thunar, dolphin, stb), mert problémát okozhat?

[ Szerkesztve ]

(#62686) ArthurShelby válasza cigam (#62679) üzenetére


ArthurShelby
addikt

"De ugye láttad, hogy van n+1 folytatása?!"
Láttam, bár nem teszi ki a youtube következőnek.

"Mi hiányzik belőle?"
Számomra a tartalom. Semmit nem tudtam meg belőle, konkrétan azért mérgelődtem, mert linkeltél egy videót, amiről azt hittem, hogy jól elmondja az alapokat 50percben, erre egy nagy semmi.
A videóban nem látható mit vetít ki az előadó, és az ubuntu telepítésnél a next next finish-t magyarázza. Ezek után, hogy elment fölöslegesen 50 perc az életemből már nem volt kedvem ahhoz, hogy a következőt megnézzem (ráadásul utólag mondták, hogy a 2.nap elejéig hasonló lesz).

Azért néztem meg a videót, mert te javasoltad. Ehhez képest, ez a cikk számomra 10x annyit mond, pedig csak pár beállítást ecsetel, nem a linuxot.

[ Szerkesztve ]

A rosszban mindig van valami megtévesztően jó, különben nem választanánk a rosszat

(#62687) Rimuru válasza Shyciii (#62685) üzenetére


Rimuru
veterán

Lehet, az text based (nem grafikus alkalmazas, nem kell hozza X/wayland/mir/akarmi).

Vigyázat, csalok!

(#62688) carrilboy


carrilboy
csendes tag

Üdv,
Most kezdem feladni.
Linux Mint Cinnamon 19 64 bit
Rufussal kiírva pendrive-ra.
Bebootolok róla, be is jön a grub menü, de onnantól akármit választok, sötét képernyő,csak hard resettel tudok újraindulni.

Próbáltam mindenféle kombinációt már.
GPT/MBR az iso kiírásnál
UEFI mód/Legacy mód a Biosban

Ezeket mindenféle kombinációban. Mindig ugyanaz.

Fastboot kikapcsolva, Secure boot kikapcsolva.
nomodeset-es megoldás se megy

És a legviccesebb az, hogy ugyanez a pendrive ugyanezzel a tartalommal pár napja még elindult,a Live verziót nézegettem,minden ment. Most fel akarom installálni, és ez van. Sem a pendriveon nem változott semmi, sem a gépen nem lett átállítva semmi (be se volt azóta kapcsolva).

5let?

Ha ez számít, egy HP Probook 450 laptopról beszélünk. Amin 2 napja még simán elindult ugyanez a pendrive...

[ Szerkesztve ]

(#62689) ubyegon2 válasza carrilboy (#62688) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Amin 2 napja még simán elindult ugyanez a pendrive...

Azóta valamit csak változtattál, különben nem kellett volna újra iso-t írnod, próbáld rekonstruálni, miket csináltál.

Ez már önmagában érthetetlen:

Próbáltam mindenféle kombinációt már.
GPT/MBR az iso kiírásnál

iso kiírásnál ezek szerintem nem opciók, bár én rufus-t még nem használtam.

(#62683)-ban lévőket olvasd.

[ Szerkesztve ]

(#62690) carrilboy válasza ubyegon2 (#62689) üzenetére


carrilboy
csendes tag

azért írtam újra az iso-t, mert nem indult...

közben az asztali gépen próbáltam...működik
Uefi módban is elindul a Live meg Legacy módban is

Ugyanezt a pendrive-ot átdugom a laptopba, ugyanúgy nem megy...

(#62691) carrilboy válasza carrilboy (#62688) üzenetére


carrilboy
csendes tag

Ha uefi módban indítom és belövöm a nomodeset-et,akkor sötér képernyő helyett itt áll meg:

[ Szerkesztve ]

(#62692) Lacc válasza carrilboy (#62690) üzenetére


Lacc
aktív tag

Pontosan melyik típus van a HP 450 Probook-ból?

Nekem egy HP Elitebook 840 G1-em van, ott az UEFI indítás egy kicsit trükkös. Amikor F9-el lehet választani a boot opciót, akkor én mindig arra megyek, hogy "Boot from file", és akkor az USB-t választom ki, efi/boot/bootx64.efi fájlt. Lehet a te laptopod a Grubx64.efi fájlból próbál indítani, az nem jó nálam.

Az egyik sor ismerős, van benne Nvidia kártya is? Linux kernel-nek az egyik Panic-ja folyton ebből jön, hogy az Nvidia és a Linux kernel - Sata-hoz ugyanazt az interfészt használj és ettől totál készül a kernel. Ha van Nvidia kártya, akkor Bios-ban tiltsd le a telepítés idejére.

Szerk.:
Látom, hardware hibát dob, az IRQ (felső 1/3-nál van a Call Trace), de nem tudom, hogy mi a hexa számok jelentése. az IRQ - hardware hibára utal. (Valamilyek hardware nem ad jelet)

[ Szerkesztve ]

(#62693) carrilboy válasza Lacc (#62692) üzenetére


carrilboy
csendes tag

Probook 450 G5

A file kiválasztásos módszer sem megy.

Nem az a baj, hogy nem bootol, mert bootol. Bejön a grub menü. Viszont ott ha bármit választok,akkor hal meg.

Nincs Nvidia, integrált vga van, Intel UHD 620

[ Szerkesztve ]

(#62694) Lacc válasza carrilboy (#62693) üzenetére


Lacc
aktív tag

"Nem az a baj, hogy nem bootol, mert bootol. Bejön a grub menü. Viszont ott ha bármit választok,akkor hal meg." mmm, ki tudni, ki tudod választani a Grub menüt? (safe-mod install is van, az sem műkődik).

Linux mint-tel régóta nem volt dolgom, nem lehet, hogy az új kernel, és a spectre-meltdown féle CPU-val akad össze (IRQ-ban cpu-s hiba van írva, csak ezért gyanakszom erre)

Persze... Hyper-Threading letiltása BIOS-ban és úgy indítod el?

Esetleg töltsd le ismét az ISO fájlt, lehet az serült meg, most elég gyakran pakoltam fel Linux disztrókat, egyiknél ez volt az egyik gond.

Innen szedtem tippeket, több ötletem nincsen.

[ Szerkesztve ]

(#62695) carrilboy válasza Lacc (#62694) üzenetére


carrilboy
csendes tag

Spectre és Meltdown gond nincs.

A grub menü bejön, tudok benne mászkálni, parancsorba menni, szerkeszteni meg minden.

De amint kiválasztok vmit, vége.

Iso-t leszedtem 2x, az asztalin ugye működik a Live a pendriveról, még a checksum-ot is megcsináltam, az képfile kifogástalan.

[ Szerkesztve ]

(#62696) darkhorse válasza carrilboy (#62695) üzenetére


darkhorse
tag

A linkelt kép alapján úgy néz ki, hogy a psmouse_interrupt-on belül szállt el a rendszer. Egér van esetleg csatlakoztatva? Touchpad-ot le lehet tiltani? Csak parancssorba be tudsz bootolni?

Szerk: a kép most már csak kicsiben nyílik meg, az előbb még jó volt.

[ Szerkesztve ]

(#62697) carrilboy válasza darkhorse (#62696) üzenetére


carrilboy
csendes tag

Egér alapból nincs csatlakoztatva, de már próbáltam egérrel is. Touchpad letiltva illetve nem letiltva verzióval.
A parancssoros bootolás se megy. Amint a grub menüt elhagyom vagy így vagy úgy és a rendszernek vagy a telepítőnek indulnia kéne,meghal. Se integrity check, se compatibility mode, se oem install, se semmi.
Hyperthreading off se segített.

(#62698) CPT.Pirk válasza carrilboy (#62697) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Tegyél egy próbát a 18.3-as Mint Cinnamonnal szerintem. Az egy jól bevált kiadás, másik kernellel.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#62699) sh4d0w válasza CPT.Pirk (#62698) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Vagy egy kevésbé bleeding edge Debiant.

https://www.coreinfinity.tech

(#62700) growler


growler
őstag

Nem a fenti probléma megoldásaként, de talán érdemes megismerni.:
[link]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.