Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#63601) Cyrin válasza drup (#63595) üzenetére


Cyrin
addikt

Ezt most te rontottad el, kezdőnek aki windows-t akar + régi gépre, nem rakunk föl ubuntu-t.

Linux mint XFCE, Lubuntu és társai, Linux Lite, Peppemint stb. ami kis erőforrásigányű, és hasonlít a win-re, van menüje amit keresett pl...

(#63602) CPT.Pirk válasza kismokesz (#63600) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Csak egy tipp volt, hogy mi lehet. Nem tudjuk milyen géped van, vagy hogy mi történt és azt se, hogy használtál -e zárt drivert nyílt helyett.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#63603) drup válasza Cyrin (#63601) üzenetére


drup
junior tag

Nem en rontottam el, a szervizes beszelte ra, hogy "az a legjobb es legujabb es mindenki azt hasznalja es minden kerdesere azonnal valaszt kap."
Azutan szembesult a valosaggal.

Amugy en jarok jol, mert jokora adag meggyes, almas es makos pite lesz a dijazasom, ezert erdemes idonkent elviselni a sikitozo uvoltozest.;)

(#63604) CPT.Pirk válasza drup (#63603) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az illető csak azt nem tette hozzá, hogy egyben a legellentmondásosabb is. Régen fasza volt az Ubuntu, 384MB ramos gépen faszán lehetett vele böngészni, de akkor még Gnome2-es disztró volt. Aztán Unity-ra váltás egy sokk volt, majd évekkel később mire normális lett a Unity, dobták a fakocka jellegű Gnome3 desktopra váltás miatt...

A "komolyabb" DE-k közül a Linux Mint-es Cinnamon, vagy szintén Mint-es Mate ami ajánlott (ez kicsit kisebb igényű), a még kisebb igényűek közül meg az XFCE vagy LXDE asztali környezetek ajánlottak, utóbbi elég hasonló az XP / 7 felületéhez. Szóval pl. Lubuntu vagy Xubuntu az ajánlott innen.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#63605) kismokesz válasza CPT.Pirk (#63602) üzenetére


kismokesz
tag

4gb ddr3-as, 4x1,86-os proci ami tud magonként 2,16-ot, 500gb vinyó, GeForce 810m-es és integrált videó kártya. Ja és Laptop. A GeForce kártyához 340-es driver amit magátol ajánlott fel.

[ Szerkesztve ]

(#63606) Keef_Lee válasza CPT.Pirk (#63604) üzenetére


Keef_Lee
senior tag

Nekem lubuntu megy évek óta 1G Ram és 1G procin (laptop) viszonylag problémamentesen, de az utóbbi frissítések óta eléggé belassult és a videók is röcögnek rajta. A kodi meg ki is lép hibaüzenettel lejátszás helyett.

[ Szerkesztve ]

(#63607) kismokesz válasza kismokesz (#63605) üzenetére


kismokesz
tag

Ebbök meik válasszam?

[link]1

(#63609) kismokesz válasza #20749568 (#63608) üzenetére


kismokesz
tag

Oké még frissit ujrainditom utána eldől hogy ugyjártam-e mint a tegnap hogy nem indult többet

(#63610) kismokesz


kismokesz
tag

Ismét. Lefrisitettem ujrainditottam bejön a mint logo tölt ventilátor felpörög leál megint felpörög leáll valakinek valami ötlet?

(#63611) CPT.Pirk válasza kismokesz (#63610) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Tegnap nem ugyanígy az aktivált nVidia driverrel csináltad? Ha igen, akkor most pont a nouveau-s kellett volna.

Keef_Lee: lehet itt az idő elengedni azt a hardvert, kiszolgálta már amit ki kellett. :)

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#63612) kismokesz válasza CPT.Pirk (#63611) üzenetére


kismokesz
tag

most mindent ugy hagytam ahogy volt nem állitottam át Nvidi-ra.Kiprobálom az XFCE-t és a Mate-t már csak kiváncsiságól is ugyanigy hárok vajon azokkal is.

(#63613) lev258 válasza kismokesz (#63612) üzenetére


lev258
veterán

Csak kérdem. Ugye a secureboot ki van kapcsolva? Ugye nem akkor raktad fel a drivert, miközben futott a Frissítéskezelő?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#63614) CPT.Pirk válasza kismokesz (#63612) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

lev258 kérdését kiegészíteném azzal, hogy a driver bekapcsolása után a frissítés előtt volt újraindítás?

szerk: amúgy már kicsit összecsúsznak a dolgok, most friss telepítést csinálsz? Ahhoz melyik telepítő verziót használod?

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#63615) kismokesz válasza CPT.Pirk (#63614) üzenetére


kismokesz
tag

levi258 mikor ir akkor csináltam friss telepitést lefrisittet dolgokkal de attol is kifeküdt holnap megint friss telepités lessz.

(#63616) Shyciii válasza kismokesz (#63615) üzenetére


Shyciii
veterán

Nálam is ugyanez. Én Manjaro-n próbáltam 3-szor is. Ugyanaz. Többet nem bootolt be a rendszer. Egyedül Antergos és Archmerge telepítője ismerte fel magától, hogy van nvidia kártyám is, és hogy feltegye-e. Ha engedtem akkor jó volt. De az ő telepítőjük eleve ilyen volt.

(#63617) Frawly válasza Tim82 (#63590) üzenetére


Frawly
veterán

Biztos, hogy a hangeszköznek a jó kimenetére küldi a hangot, és a kimenet nincs elnémítva felejtve?

(#63618) CPT.Pirk válasza kismokesz (#63615) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

De melyik Mint kiadást rakod fel? Már a 19-es Mintet, vagy még a régi 18.2 / 18.3-at?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#63619) gabe_


gabe_
őstag

Sziasztok

Adott egy telepített kubuntu rendszer, amin virtualboxban feltelepítettem egy windows 7-et. A gépben, értelemszerűen egy SSD-n van a rendszer, valamint van egy nagyobb HDD is az adatoknak.
Azt szeretném elérni, hogy a virtualboxban használt windows teljes hozzáférést kapjon a HDD tartalmához. Így könnyen átjárhatóak lennének a linux és windows rendszer között az adatok.
Próbálnám felcsatolni, de csak lemezképet enged, ez pedig ugye egy komplett vinyó lenne. Van erre valami megoldás?
(Az extension packot telepítve van a virtualboxhoz)

Sovány szakácsban sose bízz!

(#63620) Cifu válasza gabe_ (#63619) üzenetére


Cifu
nagyúr

Én KVM-et használok, ott egyszerűen csak hozzáadsz a virtuális géphez egy (NTFS-re formázott) meghajtót, amelynek a célja az adott meghajtó elérési útvonala:

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#63621) Victor Súgó válasza gabe_ (#63619) üzenetére


Victor Súgó
junior tag

Évek óta nem használtam virtualboxot, de ha jobb segítséget nem kapsz, akkor nézd meg a parancsori opciókat! (Vboxmanage)
Onnan megoldható tudtommal, de nem tenném.
Úgy emlékszem, csak olyan diszket szabad odaadni így, amit sem a host, sem másik guest nem használ, ami eléggé korlátozza a használatát.
Nem néztem utána, tévedés joga fenntartva.

... közben megkerestem, itt a doksi, ami részletezi: https://www.virtualbox.org/manual/ch09.html#rawdisk

[ Szerkesztve ]

(#63622) kismokesz válasza CPT.Pirk (#63618) üzenetére


kismokesz
tag

A 19-es cinnamont

(#63623) lev258 válasza kismokesz (#63622) üzenetére


lev258
veterán

Ami furcsa, hogy az általad említett kártya nincs legacy státuszban, a 340-esnél sokkal frissebb driverek is elérhetőek hozzá. Fura, hogy a Mint nem listázza azokat.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#63624) gabe_ válasza Victor Súgó (#63621) üzenetére


gabe_
őstag

Köszi a választ :R

Cifu: neked is köszi, kipróbálom.

Sovány szakácsban sose bízz!

(#63625) kismokesz válasza lev258 (#63623) üzenetére


kismokesz
tag

Még van 2 linux 19 amit megprobálok utána ha annak is anyi akk majd valaki hatha ir valamit.

(#63626) lev258 válasza kismokesz (#63625) üzenetére


lev258
veterán

Én megnéznék Mint-en kívül mást is. És ne felejts el frissíteni, de legalább egy update-et futtatni Terminálból. Mert telepítés után a tárolóinformációkat mindenképpen frissíteni kell.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#63627) ubyegon2 válasza kismokesz (#63625) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem fog már sok érdekeset írni senki. El kell sajátítanod az alapokat előbb, aztán olvasgatnod az Összefoglalót, wikiket, de a legfontosabb, ne spórold meg az időt a kicsit részletesebb tájékoztatásra, ha valaki mondta is bármikor, hogy itt látóasszonyok irkálnak, sajnos nem igaz. ;)

(#63628) anorche1


anorche1
őstag

Kde alatt hogyan tudnek gyorsan UK es HU bill kiosztas kozott valtani? Win alatt a talcara ki lehetett rakni ilyen valtot, meg gnome 3 ala is volt ilyen kieg.
Egy bill kombinacios valtasnak is orulnek.
Szerk.: Mert beallitasokbol sok ido atallitani, foleg, hogy meg root jelszot is ker.

[ Szerkesztve ]

"It never gets easier, you just go faster." Greg LeMond

(#63629) kismokesz válasza lev258 (#63626) üzenetére


kismokesz
tag

A terminálba mit kell beirni?

(#63631) lev258 válasza #20749568 (#63630) üzenetére


lev258
veterán

Az upgrade nem olyan lényeges. Az már a csomagokat is frissíti.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#63632) BoB válasza anorche1 (#63628) üzenetére


BoB
veterán

Ha jól emlékszem ctrl+alt+k, de a billentyűzet beállítások között megtalálod.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#63633) kismokesz válasza #20749568 (#63630) üzenetére


kismokesz
tag

Köszönöm erre tippeltem én is

(#63634) ubyegon2 válasza kismokesz (#63633) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Tényleg nem viccből írtam, hogy kezdj ismerkedni a rendszerrel és nézd át az Összefoglalót! Az szerinted mennyire működőképes, hogy minden egyes lépésre rákérdezel, mit kell beírni, etc....?

Úgy tippre szerinted az alábbi fejezetek kiknek készültek? :U

(#63635) jackal79


jackal79
aktív tag

Sziasztok!
nem jövök rá, hogy a nemot, hogy tudnám rendszergazda módba állítani.
kérlek segítsetek, mert lassan agyvérzést kapok.
köszi!

(#63636) Keef_Lee válasza CPT.Pirk (#63611) üzenetére


Keef_Lee
senior tag

Egyszer, ha nagyon ráérek, akkor esetleg még a puppyval kísérletezgethetek. :)
Csak az lesz problémás, hogy már a debian alaphoz szoktam.
Persze, ahhoz sem értek, akkor meg mindegy :D

(#63637) sh4d0w válasza jackal79 (#63635) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Alt+f2

gksu nemo

https://www.coreinfinity.tech

(#63638) jackal79 válasza sh4d0w (#63637) üzenetére


jackal79
aktív tag

Köszi!
én vmi olyanra emlékeztem, hogy a már megnyitott nemoban lehet kivalasztani. Működött ez is.
köszi mégegyszer!

(#63639) ubyegon2 válasza jackal79 (#63638) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

! Ezért is célszerű leírni, melyik rendszert használod, mert a Tara 19 Mint-nél már napestig irkálhatnád, amit a kolléga javasolt! ;] Nincs már benne a gksu, ezt látnád, ha beírnád:

Ha gyorsan és az adott mappából akarod indítani rendszergazdai jogokkal Nemo alól, akkor jobbgombos katt/menü a mappa üres részén:

**************************************************************************
Akinek nem ismert még, mert nem használta ezt a rendszert, a gksu az Ubuntu 18.04 és az ezen alapuló rendszereknek már nem része!

[ Szerkesztve ]

(#63640) jackal79 válasza ubyegon2 (#63639) üzenetére


jackal79
aktív tag

Szia!
A 18.3-at használom, de gondolom erre már rájöttél :)
Én is azt a megoldást ismertem, amit Te írtál csak olyan ritkán használom, hogy nem jutott az eszembe.
Köszi!

(#63641) CPT.Pirk válasza Keef_Lee (#63636) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ezt próbáld ki rajta: [unicorn6-puppynopae-rev-3-magyar-angol-2018-feb] Meg fogsz lepődni minden téren. Főleg a grub bootlogón. :D

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#63642) ubyegon2 válasza jackal79 (#63640) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Legalábbis a 18.x-re tippeltem volna legnagyobb odds-szal, valami rémlett is, hogy azt használtad még. ;]
Nekem mondjuk nem számított, mert mindenképp a Nemo-n belüli megoldást írtam volna! Megnyitott Nemo-nál egyszerűbb is, a gksu kikerülése a rendszerből engem is eléggé meglepett, amikor a friss 19-en a megszokott beállításokat akartam elvégezni.....

Nálam néha a pendrive-ok makacsolják meg magukat és nem hajlandók fogadni a másolandó filmeket, ilyenkor szoktam használni a Nemo-ban a jobbgombos rendszergazda módot.

(#63641) CPT.Pirk

Csak nem a szivárványos cigifüstöt eregető szarvasló? :D

Erről jut eszembe, nincsenek új hírek ide?

[ Szerkesztve ]

(#63643) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#63642) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Hmm, azt nem is tudom, hogy én tudom-e szerkeszteni. Hmm.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#63644) Rimuru válasza CPT.Pirk (#63643) üzenetére


Rimuru
veterán

offba tehet hozzászólást, törölhet hozzászólást, szerkesztheti a téma-összefoglalót és tudnivalókat, kapcsolhat cikkeket a témához

Vigyázat, csalok!

(#63645) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#63643) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Te sokkal nagyobb szakértelemmel bírsz, mint én, ha nekem sikerült......😉

Szerencsére kéklufi idézte, amit lehetett, nekem mobilról ez se jött össze. :P
Ettől függetlenül nem egyformán kapja minden Tg a jogosultságokat, de esetedben ez gondolom exszagértőként ki lett maxolva.

[ Szerkesztve ]

(#63646) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ezt én értem, de a "Témához kapcsolódó anyagok" felirat mellett nincs ott a "(szerkesztés)" gomb, míg a felette lévő tök azonos "Téma tudnivalók" blokknál meg ott van.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#63647) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#63646) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Anno ezen a részen léptem be a szerkesztő felületre és ott mindhárom lehetőség ott volt sorban. Ez persze régen volt, azóta változhatott is a dolog. Én megkérdezném a Tg topikban. ;)

Sajna ahol még most is Tg vagyok :Y ott nem tudom reprodukálni a dolgot. ;]

[ Szerkesztve ]

(#63648) ontheground


ontheground
tag

Sziasztok.

Egy Core2Duo E8400/3GHz, 4GB DDR2, 1TB WD10EZEX, NVIDIA8400GS, SB-LIVE hardverekkel megáldott gépre szeretnék felrakni egy minél használhatóbb, gyorsabb disztribúciót Win7 és XP mellé, de nem kell, hogy ezekre a rendszerekre bármennyire is hajazzon, nekem pl a Damn Small Linux vagy a Tinycore is bejön régebbi gépeken. Egy különálló 80GB SATA winyó lenne a rendszer, swap meg a home. Xfce (vagy, ha nagyon muszáj LXDE) alapon gondolkodom, a böngésző cache és egyéb temp dolgokat kirakva tmpfs-re.
Vagy Debian alap vagy Arch alap lenne a kiszemelt.

Debian alapon Xubuntu, Linux Mint Xfce, Arch alapon Anarchy ill. Manjaro jött szóba kész rendszerként, de nyitott vagyok bármire.

Nem vagyok teljesen kezdő, behatóbban is bütyköltem már Linux rendszereket, volt amikor drivert forgattam, stb. Nem is annyira a kinézet lenne a lényeg, hanem inkább a gyorsaság, meg hogy el tudjam végezni parancssorban azokat a műveleteket, amiket win alatt körülményesebb megcsinálni, ha valami jön hozzám javítani. Az időfaktor miatt inkább készet keresnék, de nem zárkózom el egy Arch vagy Ubuntu szerver vagy Debian alapoktól építkezéstől sem.

Arch-al semmi tapasztalatom, Linux Mint-et anno tettem fel ismerős gépére, meg voltunk vele elégedve, Ubuntu-val sok dolgom volt pár éve, vegyes érzelmeim vannak, de használtam már DSL-től kezdve Knoppix-on át Red Hat, Mandriva, Fedora, Suse disztribúciókat is, többségét réges régen, rpm alapon azonban nem igazán gondolkoznék.

A készek közül mit ajánlotok, ami a legkisebb erőforrásigényű, legkezelhetőbb, stb? Melyiknél a legkisebb az esélye, hogy egy frissítés hazavág sok mindent, utána meg lehet nekiállni parancssorból javítani az egészet? Melyik az amelyiknél a stabil tárolókban nem a többéves csomagok vannak a hosszabb támogatású verziókban sem?Az Arch rolling release modellje javasolt éles rendszernek, vagy csak a szívás van vele?

(#63649) Victor Súgó válasza ontheground (#63648) üzenetére


Victor Súgó
junior tag

Gyakorlatilag bármit. Ehhez hasonló, picivel talán gyengébb konfigon megy egy ubuntu 14.04 gond nélkül.
Jó, HD vagy nagyobb felbontású videót nézni nem próbáltam rajta. De ha gondolod, megnèzem, tud-e bootolni a gép pendrive-ról, ha igen, akkor megnézem, a 18.Ez 4, nouveau driverrel mit szól hozzá...

Ezen túl inkább az a kérdés, hogy konkrétan mi a célod vele?
Ha csak játszadozni, minél kevesebb doksi olvasással, "hekkeléssel", akkor ubuntu, mert szerintem ez már eléri a béta állapot szintjét: sok olyan cucchoz van driver/megfelelő konfig, amit egyetlen más disztroban sem talàltam meg, nincs gond X-en a szép betűkkel stb. Esetleg Mint, ami ubi alapú.

Ha fontos a biztonsàg és hajlandó vagy sokat tanulni, akkor valami redhat alapú cuccot javasolnék: centOS, ha megfelel sok szoftverből a régebbi verzió is, Fedora, ha újat akarsz mindenből. Saját, negatív tapasztalataim alapján a SuSE-t kihagynám. A sok tanulás a biztonságra vonatkozik, főként, ha belefutsz valami SeLinux okozta kedvességbe.

Ha csak annyi a lényeg, hogy parancssor, és úgyis windows--hoz vagy kötve, akkor inkább tanulj powershell-ül! Tud annyit, amennyit egy linuxos parancssorból kihasználnál, csak linuxhoz szokott fejjel egy agyrém a szintaxisa :)

Ui: mindez persze szubjektív vélemény

[ Szerkesztve ]

(#63650) gabe_ válasza Cifu (#63620) üzenetére


gabe_
őstag

Érdekes, sikerült beállítani az elérési útvonalat, aktívnak is írja, de a virtuális gépben mégsem jelenik meg új meghajtóként a második winchester tartalma. :F

Sovány szakácsban sose bízz!

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.