Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#25001) CPT.Pirk válasza Siriusb (#24999) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Kirk kapitány óta tudjuk, hogy soha nem szabad hagyni előléptetni magunkat, mert akkor a kollekció részévé válunk!

Amúgy: James B. Pirk. Supreme commander of P fleet! [link] [link]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#25002) MacCaine válasza Giovanny (#24998) üzenetére


MacCaine
őstag

Jah, 3TB HDD is, a rendszer nem ezen lesz? Akkor egybe mehet ext3 filerendszerrel. Gparted-el meg tudod csinálni a partícionálást meg a formázást is.

(#25003) moli.hu


moli.hu
őstag

sracok, nagy nehezen van fent egy irda0 network interface-em, de hogy a francba tudom cat-olni a tartalmat, hogy mi erkezik be ra, egyartalan mukodik-e? rx, tx mennyiseg van rajta, no is. milyen program kezeli egyartalan az irda network interface-eket? a lirc nem egy stack az irda driverek folott? a weboldalon az van, hogy nem kezel usb-s eszkozoket. egy taviranyitoval szeretnek iranyitani egy raspberry pi-t, googlen logtam vagy 2 orat. plz help

(#25004) ubyegon2 válasza Siriusb (#24999) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Bocs, de a vezérőrnagy is tábornok! :P

(#25000) MacCaine Jobb az ext3, mint az ext4 nem rendszernek? Nekem a tároló és torrent kiszolgáló mappa is ext4- en van. :F

[ Szerkesztve ]

(#25005) ELECT


ELECT
csendes tag

Sziasztok! Gondolkozom a mostani Windows 7-em lecserélésén, de nem tudom mire. Ubuntut raktam fel, de azt lassúnak és túlzsúfoltnak találtam. (túl sok felesleges program)
Szóval nem tudnátok ajánlani valamit, ami ezeknek a feltételeknek megfelel?
-smooth minden, nem akadozós görgetés
-gyors, pörgős rendszer
-kevés program telepítve előre, legtöbb alap dologra nincs szükségem
-rendelkezzen szoftverbázissal (bár ez nem tudom alap dolog-e, de azért leírom)

ilyen gépre kéne:
Intel Pentium B980
Intel HD Graphics 2000
4GB ram
500GB HDD

(#25006) gtamate2 válasza gtamate2 (#24994) üzenetére


gtamate2
veterán

+esetleg nem lehetne valahogy feltenni az ubuntu software centert? :U

ELECT: Nekem PearOS-em volt ami nagyon szép és a géped is bőven erős hozzá, ez ilyen OSX koppintás. Vagy esetleg ElementaryOS, de ott a zenelejátszó nálam szarakodott (lehet a 30gb zene túl sok volt neki).

[ Szerkesztve ]

*Sn0w

(#25007) MacCaine válasza ubyegon2 (#25004) üzenetére


MacCaine
őstag

Nem, teljesen mindegy, melyiket választod. Csak akkor számít, ha nagy méretű (16GB-nál nagyobb) fájlokat akarsz tárolni a partíción.

(#25005) ELECT: Melyik Ubuntut raktad fel? Egy desktop environment csere is begyorsíthatja a gépet.

[ Szerkesztve ]

(#25008) ubyegon2 válasza ELECT (#25005) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Linux MINT Cinnamon, ha a géped bírta a Win7-et. Ha nem annyira, akkor MATE v. XFCE asztali kezelő felülettel. Manjaro XFCE is pörgős. Azokat a programokat, amiket feleslegesnek ítélsz, pofon egyszerű eltávolítani a Synaptic v. a szoftverkezelő segítségével. Ezek biztosan megfelelnek az általad leírtaknak, Ubuntuhoz képest főleg. Nézegess itt disztrókat, rengeteg van, próbálj ki többet is, kereshetsz akár Old computer szűréssel is.

(#25007) MacCaine Köszi, olyan nagy fájlokat nem mozgatok. Még.

(#25006) gtamate2 Manjarora nem lesz jó Ubuntus program. Az alapok miatt főleg.

[ Szerkesztve ]

(#25009) Cyrin válasza gtamate2 (#25006) üzenetére


Cyrin
addikt

a pear-nek vége nem folytatják, én is az elementary-t mondanám elsőre.

[ Szerkesztve ]

(#25010) ELECT


ELECT
csendes tag

ez az elementary OS nagyon tetszik, felrakom majd, ha nem megfelelő sebességű / van valami hiba persze kísérletezek mással is, bár annyira nem gyenge gép, csak néha használok 1 macbook-ot és azután lassúnak érzem. még egy lényeges dolgot kihagytam, bár ez is lehet hogy alapdolog: kikapcsolható ebben a workspace-ek használata? Köszönöm a segítséget mindenkinek egyébként, valószínűleg még visszatérek ha valamit nem tudok. :R

(#25011) Giovanny


Giovanny
őstag

Eddig Mint és Kubuntu-t próbáltam ki,valahogy a kubuntu tetszetősebb volt,még nem látom át a dolgok mélyében,de nem rossz ez a linux :)

szerk: 3 szor telepítettem swap nélkül,de nem boot.olt a gép,a végén létrehoztam 2 gb swap particiót,és elindult :F

[ Szerkesztve ]

Zero Defect.No Compromise !

(#25012) MacCaine válasza ELECT (#25010) üzenetére


MacCaine
őstag

Az a legjobb feature a linuxokban. :)

A workspace indikátorra jobb gombbal kattintasz, és ott a beállításokban tudod szabályozni, mennyi legyen.

(#25013) ELECT válasza MacCaine (#25012) üzenetére


ELECT
csendes tag

hát persze, annak aki használja. :D én nem használom, viszont idegesít hogyha egy sarokba húzom a kurzort egyből felugrik. De akkor kikapcsolható, köszönöm a választ. :)

(#25014) Siriusb válasza ELECT (#25013) üzenetére


Siriusb
veterán

Hidd el, hamar rászoksz. Én már falnak mennék nélküle. :)

(#25015) Giovanny


Giovanny
őstag

Lehet hülyeséget kérdezek,de kubuntu 13.10 fissülni fog áprilisban megjelenő 14.04-re?

Zero Defect.No Compromise !

(#25016) ubyegon2 válasza Giovanny (#25015) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A Kubuntu az Ubuntu KDE környezetet használó változata.
Nem kérdeztél hülyeséget, csak nem tudtad. :) Vagyunk így egy páran sok dologgal. :Y

[ Szerkesztve ]

(#25017) ELECT válasza ELECT (#25013) üzenetére


ELECT
csendes tag

live usbről kipróbáltam az elementary OS-t, és teljesen lenyűgözött. Pofátlanul gyors, nagyon tetszik. Ha feltelepítve is tartósan ugyan ilyen gyors marad, akkor valószínűleg átállok erre. :)

(#25018) BoB válasza Giovanny (#25015) üzenetére


BoB
veterán

Ubuntu verziókat frissíteni lehet újabb verzióra, de nem mindig megy probléma mentesen. A rendszer egyébként fel is ajánlja majd.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#25019) gtamate2 válasza ELECT (#25017) üzenetére


gtamate2
veterán

Próbáld ki, nekem egy update után belassult, de aztán jött mégegy update és megint gyors lett. Majd akkor dől el úgyis minden ha belakod programokkal.

*Sn0w

(#25020) ubyegon2 válasza ubyegon2 (#25016) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Úgy néz ki én beszélek hülyeséget, sorry félreértődtél! :O

(#25021) tvamos válasza ELECT (#25017) üzenetére


tvamos
nagyúr

Probald ki a Peppermint OS-t is! Piszok gyors az is! (Ki kell peckelni a szemed, nehogy lemaradj valamirol...) :))

Nos, ezen kivul annyi, hogy az Ubuntu 13 (a nem LTS) megy a gepemen fagyogatas nelkul. Es bar a unity-t nem szeretem, ugy nez ki, ez marad fenn.
Ellenben az energiagazdalkodassal nem boldogulok. Tudnatok segiteni ebben? Valami jo leiras jol jonne! Vagy az Ubuntu topic jobb hely ezt megkerdezni?

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#25022) Syl válasza ELECT (#25017) üzenetére


Syl
nagyúr

Én októberben cseréltem le az ubuntut elementary-ra és nagyon-nagyon meg vagyok vele elégedve.
Telepítés után érdemes kicsit babrálni vele [link], főleg az elementary-tweaks jelent sokat.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#25023) Giovanny válasza BoB (#25018) üzenetére


Giovanny
őstag

Értem,köszönöm,csak azért kérdeztem hogy most telepítsek a 13.10,vagy várjak és tiszta telepítést csináljak a 14.04 sel.

Az SSD kímélésre milyen parancsokat kell futtatni,mint win esetében a beállításokat.

Zero Defect.No Compromise !

(#25024) CPT.Pirk válasza Giovanny (#25023) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Futtatni nem kell semmit, lentebb írtam mit kell tenned majd.

Felrakhatod a 13.10-et, max ismerkedsz pár napig a buntuk világával, aztán mikor kijött a 14.04, akkor csinálsz egy tiszta telepítést.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#25025) BoB válasza Giovanny (#25023) üzenetére


BoB
veterán

Ha megvárod a 14.04-et akkor semmit, mert abban már alapból be lesz állítva.

Ha felteszed most a 13.10-et, akkor szövegszerkesztővel meg kell nyitnod egy fájlt, és bele kell írnod egy szót.
Ez a fájl a /etc/fstab lesz.

Ehez terminált kell nyitni (parancssor). A használt szövegszerkesztő pl. nano
(itt majd ctrl + akármi billentyűkombinációval lehet menteni, kilépni, ott lesz alul kiírva)

Alapvetően nem lehetne átírni ezt a fájlt, ehez emelt szintű jogosultság szükséges. Ezt azzal lehet elérni hogy a sudo szót beírjuk a parancs elé.

Tehát a parancs így fog kinézni: sudo nano /etc/fstab

Ezután jöhet a szerkesztés. Itt egy példa fstab:
# <file system> <dir> <type> <options> <dump> <pass>
UUID=24f28fc6-717e-4bcd-a5f7-32b959024e26 / ext4 defaults,noatime 0 1

Az <options> mezőbe megy a bejegyzés. Ott van már a defaults és a noatime. egyszerűen az utolsó mögé tegyél egy vesszőt, és írd be: discard

Tehát így fog kinézni:
# <file system> <dir> <type> <options> <dump> <pass>
UUID=24f28fc6-717e-4bcd-a5f7-32b959024e26 / ext4 defaults,noatime,discard 0 1

Szerintem tedd fel a 13.10-et, ismerkedj a rendszerrel, és ha kijön a 14.04 legalább lesz tapasztalatod ha újra kell húzni a rendszert.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#25026) Syl válasza Giovanny (#25023) üzenetére


Syl
nagyúr

--

[ Szerkesztve ]

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#25027) Giovanny válasza CPT.Pirk (#25024) üzenetére


Giovanny
őstag

Úgy gondoltam én is,csak még mindig nem tiszta hogy hol van az fstab,és hova kell beírni a "trim" engedélyezését,meg semmi mást nem kell csinálni? Mert win-be elég sokat kellett állítgatni hogy megkíméljem az ssd-t. Illetve a 3Tb HDD-t ntfs -re formáztam,ez így jó? Tehát ssd-n van a linux a hdd-n pedig minden más lesz .

Elmézést az esetleges hülye kérdésekért,de még nagyon zöld vagyok itt :)

Zero Defect.No Compromise !

(#25028) CPT.Pirk válasza Giovanny (#25027) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Csak kövesd amit bob.zxr leírt neked, ennyi az egész. Windows alatt általában bonyolultabb minden, csak azt szokta meg az ember, ezért furcsa az egyszerűbb. Ékes példája ennek hogy ha Linuxra kell egy program, akkor nem neked kell kiguglizni meg feltenni...

A téma összefoglaló megvolt már?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#25029) tvamos


tvamos
nagyúr

Sziasztok!
Szerettem volna installalni ezt:
sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras

Ez a kep van most:
Package configuration

┌─────────────────┤ Configuring ttf-mscorefonts-installer ├─────────────────┐
│ │
│ TrueType core fonts for the Web EULA

│ END-USER LICENSE AGREEMENT FOR MICROSOFT SOFTWARE

│ IMPORTANT-READ CAREFULLY: This Microsoft End-User License Agreement
│ ("EULA") is a legal agreement between you (either an individual or a
│ single entity) and Microsoft Corporation for the Microsoft software
│ accompanying this EULA, which includes computer software and may include
│ associated media, printed materials, and "on-line" or electronic
│ documentation ("SOFTWARE PRODUCT" or "SOFTWARE"). By exercising your
│ rights to make and use copies of the SOFTWARE PRODUCT, you agree to be
│ bound by the terms of this EULA. If you do not agree to the terms of
│ this EULA, you may not use the SOFTWARE PRODUCT.


│ <Ok>
│ │
└───────────────────────────────────────────────────────────────────

Hogy lehet innen tovabb jutni?
/ Tomi

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#25030) Jim-Y válasza tvamos (#25029) üzenetére


Jim-Y
veterán

Tipp: TAB-bal menj az <OK> -ra és enter.
Kipróbáltam -> így kell.

[ Szerkesztve ]

(#25031) BoB válasza tvamos (#25029) üzenetére


BoB
veterán

Nyomj enter-t az OK-n. :)) (tab-al ki tudod jelölni majd enter)

Jim-Y gyorsabb volt.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#25032) tvamos válasza Jim-Y (#25030) üzenetére


tvamos
nagyúr

Tuti, hogy a tab-on kivul minden gombot megnyomtam mar, legalabb 7-szer.... :(
Koszonom szepen! :R
// Tomi

(#25031) bob.zxr válasza tvamos (#25029) üzenetére
Az <enter>-t nyomtam en, meg mindenfele gombkombinaciokat...
csak a <tab>-ot nem...
:((

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#25033) Jim-Y


Jim-Y
veterán

Ha már itt tartunk, szerintem a linuxban a terminál, és az ablakkezelés a best-of-feature. Az ablakkezelés alatt azt értem, hogy a fókusz nem feltétlen a legmagasabb z-indexel rendelkező ablakon van, hanem azon ahol az egér mutató áll. Tehát simán lehet úgy görgetni egy ablakot, hogy előtte van egy másik, ez nagyon sokszor nagyon hasznos, és ha linux után megyek win-re akkor a hajam tépem hogy ez nem megy (bár tudom, hogy van megoldás rá winen is). Nem tudom ennek mi a normális neve amúgy :/ A terminál meg ♥. Én a nautilust nem is nagyon szoktam használni, minden fájl műveletre ott van a term. Nagy szívfájdalmam, hogy nem tudok vakon gépelni, pedig úgy még jobb lenne :(

(#25034) BoB válasza Jim-Y (#25033) üzenetére


BoB
veterán

Nem kell itt offolnod, van már linux off-topic is. Csak a népszerűsítés miatt írom :D

Egyébként én azt is nagyon szeretem hogy egy ablakot elől lehet tartani úgy is hogy nem azon van a fókusz. Gépelés közben tudok filmet nézni :))

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#25035) Rimuru válasza Jim-Y (#25033) üzenetére


Rimuru
veterán

Awesome WM nélkül nem is lenne élet (még jobb ablakkezelés). :DDD

Vigyázat, csalok!

(#25036) Giovanny válasza BoB (#25025) üzenetére


Giovanny
őstag

Szia,most értem rá kipróbálni a Trim bekapcsolását,de nekem ez van :

Zero Defect.No Compromise !

(#25037) BoB válasza Giovanny (#25036) üzenetére


BoB
veterán

Nincs itt semmi gond. Swap-ot szerintem felesleges használnod 16GB mellett. Hacsak nem valami extra dolgot csinálsz ami miatt az kevés. Látom az is az SSD-n van. Én azt törölném.

A másik kettőhöz pedig a korábban említett módon beírnám a discard -ot. (első kettő, harmadik a swap)

A kettőskeresztel kezdődő sorokat nem veszi figyelembe a program, azok csak kommentek, bármit lehet oda írni.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#25038) Giovanny válasza BoB (#25037) üzenetére


Giovanny
őstag

Értem,és a beírás (defaults,discard) után hogy kell elmenteni?

Zero Defect.No Compromise !

(#25039) Apollyon válasza Giovanny (#25038) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Alul is van: Ctrl + O
De ha kilépsz Ctrl + X-szel akkor is meg kell kérdeznie mented-e a változtatásokat.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#25040) _Dumber_ válasza Giovanny (#25038) üzenetére


_Dumber_
őstag

Ha meg nem megy (mert nem engedi), akkor indítsd rootként:

sudo nano /etc/fstab

(#25041) Giovanny


Giovanny
őstag

Köszönöm mindenkinek,sikerült! Még szoknom kell a működési elvét,de menni fog a Ti segítségetekkel :) A swap-ot a következő telepítéskor nem csinálom.Akkor ennyi volt az SSD kímélő beállításaiból?

[ Szerkesztve ]

Zero Defect.No Compromise !

(#25042) CPT.Pirk válasza Giovanny (#25041) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Igen, ennyi. :)

Ha már úgy is fstabozol, csinálhatsz benne egy virtuális meghajtót, vagyis ramdisket. Ellentétben a Windowsal, ezt itt maga az oprendszer tudja, nem kell hozzá 3rd progi.

Írd be ezt a sort az fstab aljára:
none /tmp tmpfs nodev,nosuid,noatime,size=1024M,mode=1777 0 0

1024 jelenti azt a méretet, ahány MB lesz a ramdisk. Ennyi elég bőven ezekre a célokra. Ha ez és egy újraindítás megvolt, akkor pl. a Firefox cache-ét így lehet betenni a ramdiskbe:

Írd be a címsorba, hogy about:config, majd pedig létre kell hozni egy új stringet, aminek ez a tartalma: browser.cache.disk.parent_directory és ez az értéke: /tmp

Az eredménye egy piszkosul gyorsan induló Firefox. Hátránya csak akkor van ha korlátos vagy nagyon lassú a neted, mert a ramdisk tartalma a leállításkor elveszik.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#25043) _Dumber_ válasza Giovanny (#25041) üzenetére


_Dumber_
őstag

Azért én a swap-ot nem hagynám ki. Nem túl nagy, hogy az a hely hiányozzon.
Én mindig akkorát választok, hogy a RAM beleférjen . A funkciója nem a klasszikus swap lesz (mert az én 4GiB-em mellett sem használja (legdurvább esetben is 1,2GiB-et eszik a rendszer), hanem ha akarom akkor hibernálást csak ide tudja rakni.

(#25044) Fritz Teufel válasza CPT.Pirk (#25042) üzenetére


Fritz Teufel
addikt

Ez nekem új! Ha megkérlek mesélsz erről a dologról picit bővebben? Mire lehet még használni és hogyan... talán másokat is érdekel.

Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2

(#25045) Giovanny válasza CPT.Pirk (#25042) üzenetére


Giovanny
őstag

Hmm,és ssd esetében ennek van értelme? Chrome-ot használom.

Zero Defect.No Compromise !

(#25046) Sonja válasza Giovanny (#25045) üzenetére


Sonja
veterán

Persze, hogy van. :K 1 - Nem az SSD-re írsz folyamatosan, ezáltal kíméled, 2 - a RAM gyorsabb, mint az SSD! ;)

[ Szerkesztve ]

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#25047) ELECT


ELECT
csendes tag

Még egy valószínűleg egyszerű kérdéssel fordulok hozzátok: particionálásnál kéne egy kis segítség, mert emlékszem, hogy valami kellett a boot fájloknak ubuntu alatt, vagy valami ilyesmi.
tehát most elementary OS-t telepítek, és ezeket hozom létre:
-root partíció (ext4)
-swap (cserehely) itt csak írjam be hogy 8000mb ha 4gb ramom van? Vagy 8192?
-home (ext4) ennek mennyit ajánlott adni, ha csinálok külön datát is?
-data (ext4)

szóval itt még kelleni fog majd valami? nem windows mellé telepítem.

(#25048) Apollyon válasza ELECT (#25047) üzenetére


Apollyon
Korrektor

4GB ram-ra én már egyáltalán nem használok swapot.
Nálam is külön van a home most konkrétan olyan 650 giga körül van, külön "data" felesleges szerintem, mehet egybe a home-mal.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#25049) MacCaine válasza ELECT (#25047) üzenetére


MacCaine
őstag

Ez így jó, nem kell külön /boot. A /home mérete meg attól függ, mit akarsz rajta tárolni. 2-3GB bőven elég, ha minden az adatpartíción lesz.

(#25050) ELECT válasza Apollyon (#25048) üzenetére


ELECT
csendes tag

akkor gyakorlatilag egy root + home és jónak is kéne lennie? Valami 1-2 száz megás külön dolgot nem kell majd? Nagyon úgy rémlik, hogy megakasztott régen valahogy ez a rész, és valami boottal kapcsolatos dolog volt. Csak azért kérdezgetek így előre, mert mostanában sajnos muszáj folyamatosan gépen dolgoznom, és nem igazán kéne nélkülöznöm.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.