Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#62201) Bici válasza CPT.Pirk (#62199) üzenetére


Bici
félisten

Kossz!

- egy-ket mappat szeretnek csak backup-olni
- az a cel, hogy ha idegen kezbe kerul a backup winyo, akkor se lehessen ertelmezni a tartalmat.

Az rsync-es megoldas tetszik, de a tomoritessel ki kellene egesziteni, illetve nagyon jo lenne jelszavazassal is.
Tomoritos file rendszer letezik linuxon?

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#62202) jackal79 válasza growler (#62200) üzenetére


jackal79
aktív tag

Szia!
Azt használtam én is, de egy ideje nem frissít a naptár :(

(#62203) ubyegon2 válasza jackal79 (#62198) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Még jó, hogy működik! (kipróbálom ezeket, mielőtt beírom) :D

A naptáralkalmazásra nincs tippem azon kívül, hogy az nem hibaüzenet szerintem, csak azt írja, nincs esemény! Lehet, hogy nem szinkronizál.

Célszerű megpróbálnod growler szaki ötletét. látom ez már volt

Most kipróbáltam az app-ot, de nem elég csak azt feltenni ám! :N gcalcli is kell neki, itt olvasd el, hogyan kell alkalmazásba venni:

readme

[ Szerkesztve ]

(#62204) Sonja válasza CPT.Pirk (#62199) üzenetére


Sonja
veterán

Vagy még ott van a dar is. Az is egy jó megoldás.

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#62205) jackal79 válasza ubyegon2 (#62203) üzenetére


jackal79
aktív tag

Utánaolvastam és működött is kb 2 napig.
Tök jól megjelenítette az asztalon a közelgő eseményeket.

(#62206) jackal79 válasza ubyegon2 (#62203) üzenetére


jackal79
aktív tag

Jó lett, én rontottam el.
A beállításokban a naptár nevéhez beírtam vmit és ettől nem működött.

(#62207) ubyegon2 válasza jackal79 (#62206) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nagyszerű! ;)
Alap hiba, én is egyből beírtam oda valami elnevezést, de gondolom így nem szinkronizál a goglival.

(#62208) CPT.Pirk válasza Bici (#62201) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Pl. a brtfs fájlrendszer tud tömörítést: [link]

Ettől független, szerintem a crontab + tar jelszavas tömörítő script a megoldás számodra, úgy igazából szükségtelen a tömörített fájlrendszer használata.

Sonja: azt még nem próbáltam.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#62209) sh4d0w válasza CPT.Pirk (#62199) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

rsync előtt/után még mindig tömörítheti.

https://www.coreinfinity.tech

(#62210) Bici válasza CPT.Pirk (#62208) üzenetére


Bici
félisten

Kossz megnezem ezt is.

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#62211) cigam válasza CPT.Pirk (#62199) üzenetére


cigam
félisten

Igen, tud jelszóval védett lemezképet is készíteni.

Bici
Gnome? DejaDup

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#62212) cigam


cigam
félisten

Valahol naplózza a rendszer, hogy (Gnome) bejelentkező ablakba milyen jelszót írok? Fura, hogy mindég csak másodjára fogadja el a jelszót. Elég hihetetlennek tűnik, hogy minden alkalommal csak másodjára tudom jól beírni. A trükk ott van, hogy csak alvásból ébresztve. Ha csak simán kézzel zárolom a lakattal, akkor elsőre vissza tudok lépni.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#62213) herdsman12 válasza Bici (#62132) üzenetére


herdsman12
őstag

Azóta próbáltad indítani A Win-t?

(#62214) Bici válasza herdsman12 (#62213) üzenetére


Bici
félisten

Igen, az muxik, de a linux-on visszakerult a file kezelobe, mert a win, vagy a grub (esetleg egy update) szerintem leszedte a hidden flag-et.

(#62211) cigam: Kossz, ezt is megnezem este. :K

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#62215) eastsider válasza CPT.Pirk (#62193) üzenetére


eastsider
nagyúr

úgy néz ki meghalt a partíció (gparted)

smartctl output:
[link]

nekem jónak tűnik. mi történhetett, amitől összeomlott a partíció?

[ Szerkesztve ]

(#62216) eastsider válasza eastsider (#62215) üzenetére


eastsider
nagyúr

Végülis sikerült visszaállítanom a rendszert e2fsck -b 32768-vel, de elég sok hibát dobott közben...

(#62217) CPT.Pirk válasza eastsider (#62215) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Jó kérdés. Kezdésnek cserélném a sata kábelt, a régit meg kukáznám.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#62218) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Némi érdekesség. Most először fog előfordulni, hogy egy böngésző Linuxon ténylegesen gyorsabb lesz, mint Windowson, vagy bárhol máshol.

A Firefox minden platformon megkapja az LTO-t ami a kód fordítás (linker futása alatt) közben ami annyit tesz, hogy a forráskód optimalizálás a teljes forrást nézi egyben, nem külön - külön a fájlokat, ez számszerűleg 5% körüli gyorsulást okoz, és némileg kisebb bináris méretet.
Ugyanezzel a Linux kernelnél is próbálkoznak, de jelenleg nem használják, mivel jelentősen megnehezíti, vagy el is lehetetleníti a debuggolást.

Visszatérve, Linuxon a Firefox megkapja a PGO optimalizálást is, ami azt jelenti, hogy az LTO-n felül a lefordított bináris futás időben történő profilozásából származó adatokat is felhasználják a fordításhoz, amivel okosabb döntéseket tud hozni az optimalizálásért felelős egység(ek). - ezek az újdonságok a nightly verzióban jelennek meg, szóval kell még egy kis idő, amíg a többi verzióhoz is eljutnak.

https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=Firefox-Clang-LTO-All-Platforms

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#62219) herdsman12 válasza Bici (#62214) üzenetére


herdsman12
őstag

Ritkán indítom a win-t, így jó soká kezdett derengeni, hogy miért is nem indul.
Kétszer kipróbáltam, nem indul a win, ha a partícióját rejtettre állítom.

(#62220) Prowler


Prowler
senior tag

Szép jó reggelt mindenkinek!

Tegnap este felraktam a Linux Mint-et a laptopomra (főként kíváncsiságból) és meg kell mondjam, le vagyok nyűgözve tőle. Gyors, egyszerű és minden általam használt fájlformátumot ismer egyből telepítés utáb, mindenféle extra szoftver nélkül. Szuper!

Ami annyira nem szuper, hogy néhány helyen a magyar ékezetek nem jelennek meg normálisan - ez beállítás hiba vagy csak hiányos a magyar fordítás hozzá? Az is érdekes, hogy hiába kattintok a terminálra, nem jön be semmi csak karikázik 5 percig. Ha a beállításokban megnyitok valamit, akkor azt viszont egyből 3 példányban nyitja meg. :F

Valaki látott már ilyent vagy én vagyok még ennyire béna hozzá? :))

Veremivadék Undorkutya

(#62221) Bici válasza herdsman12 (#62219) üzenetére


Bici
félisten

Hát, ez érdekes.
Este megnézem megint.
Lehet, higy függ attól, hogy Uefi, agy bios mófban van-e a boot, és talán attól is hogy gpt vagy mbr van a lemezen.
Nálam mbr és legacy bios mód van.
Vagy csak valami miatt elmászott. Következö linux indításnál megint ott volt a win8.1 rendszer a file kezelöben, szóval esélyes.

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#62222) eastsider válasza CPT.Pirk (#62217) üzenetére


eastsider
nagyúr

köszi akkor cserélem.

kap egy új debiant, már legyalultam. szerencse, hogy a docker volumekről volt nem annyira régi back up

(#62223) lev258 válasza Prowler (#62220) üzenetére


lev258
veterán

A nyelvi támogatás valóban hiányos, telepítés után kell "kipótólni". Van rá menüpont.
Viszont a többi dolog elég fura. Érdemes lenne ellenőrizni a telepítődet.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#62224) eastsider válasza eastsider (#62222) üzenetére


eastsider
nagyúr

plusz kérdés.
milyen linux disztrot ajánlotok NAS-nak?

open media vaultot használtam, ami debian alapú, de kipróbálnék mást.
következőkre kell: docker (plex, flexget, transmission,tautulli), SMB sharek, monitorozás. automata backupok

[ Szerkesztve ]

(#62225) Cifu válasza eastsider (#62224) üzenetére


Cifu
nagyúr

Miért nem próbálod ki az Xpenology-t? Van topic is hozzá.

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#62226) eastsider válasza Cifu (#62225) üzenetére


eastsider
nagyúr

őt szeretném elkerülni.

most arra gondoltam, hogy felrakok egy alap debiant, aztán felrakom pluszban ami kell még

(#62227) Prowler válasza lev258 (#62223) üzenetére


Prowler
senior tag

Azt hogy tudom ellenőrizni? Vagy telepítsem újra az egészet?

Veremivadék Undorkutya

(#62228) lev258 válasza Prowler (#62227) üzenetére


lev258
veterán

Régen csináltam már ilyet, de emlékeim szerint a telepítőben is volt valamikor opció erre.
Első körben a letöltött ISO-fájlt ellenőrizd le, erről találsz leírást Mint-es oldalakon is.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#62229) Prowler válasza lev258 (#62228) üzenetére


Prowler
senior tag

Köszönöm, munka után átböngészem újra, késő este csináltam szóval könnyen lehet, hogy elrontottam valamit.

Veremivadék Undorkutya

(#62230) ubyegon2 válasza lev258 (#62228) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Integrity Check van telepítés előtt, ahogy emlékszem, az végignézi a rendszer szükséges elemeit.

(#62229) Prowler

Mivel írtad ki az iso-t és honnan töltöttél le és pontosan mit?

Egyébként nekem már jó ideje nem kell a nyelvi fájlokkal foglalkoznom, telepítés után minden karakter magyar.

ez így egy tucat lehetőség:
Tegnap este felraktam a Linux Mint-et a laptopomra ;)

[ Szerkesztve ]

(#62231) lev258 válasza ubyegon2 (#62230) üzenetére


lev258
veterán

A magyar nyelvi támogatás egyik disztribúcióban se teljes. Ahogy a többi nyelv se. Ritkán vehető észre, de így van. Viszont elképzelhető, hogy valamelyik frissítés elvégzi a dolgát és teljes lesz. Én a Nyelvi beállítások menüt azért szoktam javasolni, mert garantáltan felrakja, ami hiányzik.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#62232) Prowler válasza ubyegon2 (#62230) üzenetére


Prowler
senior tag

Innen töltöttem le a 64 bites Cinnamont, Rufussal csináltam egy telepítő USB-t és azzal telepítettem.

Veremivadék Undorkutya

(#62233) Shyciii


Shyciii
veterán

Én feladtam az Arch telepítését. Próbálkoztam már ArcoLinuxxal is, ami kvázi Pure Arch-ot tesz fel, csak az alap beállítások graifkus felületen vannak (billnetyű, lokalizáció, partícionálás). Elvben miután kész van egy alap Arch van és grafikus, meg hálózati driverek. Viszontsem a hálákártya nem kap ip-t a dhcp-nktől (statikusan is kipróbáltam, hogy a ntctl alatt a megfelelő profile-t létrehozom), sem a wifi nem akar csatlakozni egy egyszerű jelszavas SSID-hez. Ráadásul a wifi drivere sem stimmelhet, mert mikor indítanám a wifi-menu -o wlp3s0 hatására kiírja:
scanning for networks...nl8021: could not set interface 'p2p-dev-wlp3s0' UP
p2p-dev-wlp3s0: Failed to initialize driver interface

(#62234) herdsman12 válasza Bici (#62221) üzenetére


herdsman12
őstag

Szintén MBR és Legacy BIOS, Win 10.
Linux Mint 19 kiterjesztett partíción, grub a Mint saját partícióján, Win-re telepített EasyBCD kezeli az oprendszer választást. Ezt némelyik Win frissítés miatt muszáj újra szerkeszteni.
Úgy még elindul a Win, ha csak a "Rendszer számára fenntartott" első (sda1) partíció rejtett, de, ha a Win 10 (sda2) is rejtett, akkor már nem. Most így van beállítva, de arról fogalmam sincs, hogy ez okozhat-e problémát később?
Az fstab nem tartalmazza ezt a két partíciót. Nem bánnám, ha volna megoldás az sda1 és sda2 eltüntetésére a filekezelőből, hogy még véletlenül se piszkálja senki azokat, persze induljon a Win, ha kell.

(#62235) Bici válasza herdsman12 (#62234) üzenetére


Bici
félisten

Nekem egyszerubben van a dolog:
- 1. particio: Win 8.1
- 2. particio: mint 19
- 3. particio: adatok

Este megnezem, hogy mitol tunik el a hidden flag nalam.

A kerdeseidre viszont nem tudom a valaszt sajnos, nekem is uj terulet ez. :B

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#62236) CPT.Pirk válasza herdsman12 (#62234) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Easybcd helyett Grub használata nem lenne jobb?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#62237) ubyegon2 válasza Prowler (#62232) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Akkor ez a része tökéletes eddig. Máshol lehetnek gondok, ha rálátsz a dologra, futtasd le a telepítő pen bootolásakor induló menüben az Integrity Check-et.

Itt a 10. oldalon írják az iso ellenőrzését.

(#62231) lev258

Tudom, hogy nem teljes a nyelvi támogatás, de ez azt jelenti, hogy egyes programokban lévő feliratok között található nem magyar. Mivel én Cinnamont használok, így nem nagyon találok ilyen, amikor a KDE verziót felrakom, már sokkal inkább.

Bár a kérdező mintha nem megfelelő ékezetes karaktereket írt volna....., ez a jelenség viszont csak live-ban érhető tetten, a wifi-jelszó miatt be is kell írni egyből terminalba a setxkbmap hu parancsot. (ezt nem is neked írom igazából, hátha valakinek viszont új az infó)

[ Szerkesztve ]

(#62238) ubyegon2 válasza herdsman12 (#62234) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha csinálsz külön felhasználót, akkor nem tudják megnyitni a particiókat, bár Debianban én sem tudom megnyitni, csak a jelszavammal, de azt nem tudom, hogyan kell ezt Mint-en beállítani.

Csoportok kezelését terminalból nem nagyon próbáltam még. Most próbálgattam a GUI -s Felhasználók és Csoportok kezelőjében beállításokat, kapásból ki is zártam magam a sudo csoportból! :D

ez a parancs visszarakott:
sudo usermod -a -G sudo azénnevem

Itt is elkezdhetsz próbálgatni (a Rendszerbeállításokra gondolok), erre az időre célszerű csinálnod egy ugyanolyan jogokkal bíró másik felhasználót, ha kizárnád magad. :D (tudom ez nagyon noob módszer, de ha ez nem megy parancssorból.....)

[ Szerkesztve ]

(#62239) Frawly válasza Shyciii (#62174) üzenetére


Frawly
veterán

Általában az automatán generált fstab jó szokott lenni.

discard használható, de attól is függ milyen SSD-d van és milyen fájlrendszert használsz rajta. Ha nem olyan SSD, ami feketelistán van queued TRIM ügyileg a kernelben, vagy esetleg olyan fájlrendszerről van szó, amit az fstrim nem támogat, akkor oké, ellenkező esetben az fstrim jobb megoldás.

(#62240) Frawly válasza Prowler (#62220) üzenetére


Frawly
veterán

Ezek elég morbid tünetek, amit írsz. Még ha nincsenek is fent a magyar nyelvi csomagok, de ha telepítéskor magyar nyelvet jelöltél be, akkor eleve magyarul kéne a legtöbb proginak futni, meg ékezetekkel sem lenne szabad bajnak lennie, mivel UTF-8-at használ a legtöbb disztró alapból. Így max. 1-2 progiban lehet az (pl. Firefox), meg rendszerbeállítások, meg ilyesmik, ahol külön nyelvi csomag híján angolul jelennek meg a dolgok, de ezeket a nyelvi csomagokat is egyszerűen telepítheted a tárolókból a csomagkezelővel.

A nem induló programokat próbáld terminálból indítani. Tudom, írtad, hogy a terminál nem nyílik meg, próbáld menüből indítani. Ha máshogy nem megy, Ctrl+Alt+3 kombóval hozz elő egy konzolt, és úgy próbáld ezeket futtatni. Ha nem is indul el valami, látszani fog a hibaüzenet.

(#62241) enginev3.0


enginev3.0
félisten

Hogy lehet egy szoftver (firefox) régebbi verzióját feltenni? Lubuntu 18.04-re
52-es verzió kellene egészen pontosan

A sas száll ide - száll oda, de a szálloda nem sas ide - sas oda || Logitech <3

(#62242) Lacc válasza Prowler (#62220) üzenetére


Lacc
aktív tag

Reinstall (ujratelepites).

Elsonek leellenorzim a telepitot, amit fentebb is mondtak. Egyszer volt ehhez hasonlo problemam (vagyis havernak) es ez segitett, most nem talalom, de anno linux mint-es forumon is irt valaki ehhez hasonlo problemat, hogy a terminal es a lokalizacio halott.

Nem irtad, hogy milyen asztali kornyezetet hasznalsz igy nehez segiteni. ALT+F2 es "gnome-terminal" parancs beirasa soran normalisan megjelenik a terminal?. Ha igen, akkor erdemes ujratelepiteni a terminalt elsonek es nem a reinstall.

Reinstall eseten erdemes Rufus helyett az Etcher-t hasznalni. (Uzleti laptopom van es a Rufus - ubuntu, fedora, suse-nel nem volt ilyen gond - nem tudott normalis uefi grub fajlt generalni a Manjaro iso-bol, ezert az Etcher-t vettem elo es az kitudta irni az uefi-s grub fajt, es igy uefi-ben tudtam bootolni az usb installert), siman lehet hogy a Rufus most hibazott, de a mult hetig en sosem tapasztaltam.

Az egy kattintasra meg 3 ablak jon elo, lehet a touch-pad driver a problema, azt tudod modositani, a letoltes oldalon ott vannak az ismert hibak, es a Touchpad driver szekcio alatt van a leiras, mit celszeru tenni, ha nincs rendben tapi.

Nem ez az eredeti forum, amit anno lattam, de ennek a sracnak is terminal meg lokalizios gondja van. Igen, vegul a reinstall mellett dontott.

Linux sem tokelets :). Manjaroval retro korszakot elek meg, emlekeztet a sok driver hibara ami 8-10 eve volt az elso laptopomon :)

(#62243) Lacc válasza enginev3.0 (#62241) üzenetére


Lacc
aktív tag

Ez a topic nagyon jol leirja :) Link

Letorlod, innen a nyilvanos ftp-rol leszeded azt a verziot amelyiket akarod (akar a firefox 14-et is :) )
De a felso ubuntu-s forumon minden lepes jol le van irva.

(#62244) enginev3.0 válasza Lacc (#62243) üzenetére


enginev3.0
félisten

Köszi, így könnyű volt

A sas száll ide - száll oda, de a szálloda nem sas ide - sas oda || Logitech <3

(#62245) CPT.Pirk válasza enginev3.0 (#62244) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Firefoxból van ritkán frissülő LTS verzió a tárolókban (ami pár hónapig csak biztonsági frissítéseket kap), ha csak ideiglenesen kell régebbi verzió akkor az egyszerűbb, mint külön ftp-ről szedegetni.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#62246) Lacc válasza CPT.Pirk (#62245) üzenetére


Lacc
aktív tag

Ez nagyon jó tipp, hogy így külön kiemelted :)! Érdemes az ESR-t letölteni az FTP-ből :).

Sajnos csak 2018.09.05-ig volt támogatva (persze a weboldalon kint van, hogy 52 ESR-tt itt tudod letölteni, ám amikor a linkre kattintasz, akkor a 60-sat szedi le, mert 2018.09.05-től a 60-es lett az alap ESR, amit 2019.10.23-ig lesz támogatva, de a 60-as Quantum alapú, szóval a Gecko nyugdíjba lett küldve.
Aztán majd a 68-as lesz az új ESR. Amúgy csak a minor verziókat támogatja 3 hónapig a Mozilla, de a major ESR verziókat több mint 1 évig.)

De igaz, hogy FTP-ről az ESR verziót érdemes leszedni, a legutolsó 52.x-es verziók amúgy is ESR-ek.

(#62247) CPT.Pirk válasza Lacc (#62246) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Amúgy van valami szükség a régi verzióra? 1-2 plugin már nincs az újra, de jobb és gyorsabb az új.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#62248) herdsman12 válasza CPT.Pirk (#62236) üzenetére


herdsman12
őstag

Amikor az EasyBCD-t telepítettem, akkor fontos volt a Win 10 érintettlen életben tartása, hogy bármikor, azonnal üzemeljen fejlesztői gépként. Csak így tudtam megoldani, hogy a Linux ne zavarjon be semmilyen indító menüvel.
Mára változott a helyzet, szabadon garázdálkodhatok a gépen.
A mostani állapotot pillanatok alatt helyreállítom, ha kell, a Grub használatának megszüntetését viszont nem vágom, csak saccolom, hogy Win indító helyreállítás lehet a megoldás.
Na majd a következő problémánál átállok.

(#62238) ubyegon2

Köszi, nem bonyolítanám az életem. Inkább megtanítom az asszonynak, hogy mizu.

(#62249) cigam válasza herdsman12 (#62248) üzenetére


cigam
félisten

Windows alatt HDHacker-el, linux alatt dd-vel le tudod menteni az MBR-t.
dd if=/dev/sda of=mbr.img bs=512 count=1
Visszatölteni így tudod
dd if=mbr.img of=/dev/sda bs=446 count=1
Azért 446byte, mert csak ez az MBR kódja, az utolsó 64byte a partíciós tábla adatait tartalmazza, és ha azóta változott, nehéz helyzetbe kerülhetsz.
Csak a partíciós tábla visszatöltése
dd if=mbr.img of=/dev/sda bs=1 skip=446 count=64

Így bármikor visszírhatod/elmentheted az Windows-os ill. a GRUB-os MBR-t.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#62250) King Unique válasza Lacc (#62242) üzenetére


King Unique
titán

Számtalanszor volt már arról szó, hogy a Rufus esetében az ITT bejelölt opciót (dd) javasolt használni a Linux ISO-k kiírásánál, az a biztos. Némelyik disztrónál az ISO képfájl mód szerinti kiírás is használható, de pl. a Manjaro általában pont nem ilyen. Az Etcher alapból a DD képfájl módot használja, viszont azt az előbbiek értelmében ugyanúgy tudja a Rufus is és nem nagyon szokta elhibázni. Legalábbis én eddig még nem tapasztaltam. :N

(#62248) herdsman12:
Van Windowsra számos program (példák), amivel kompletten le lehet menteni a rendszert egy lemezképfájlba, de akár a beépített eszköz is tud ilyet. Abból utána szükség esetén simán visszaállítható a rendszer a korábbi állapotba. Ha a GRUB lesz az alapértelmezett rendszerbetöltő, az sem akkora gond, mert az tudja indítani a Windowst is. Szükség esetén pedig az utóbbi rendszerbetöltője is visszaállítható pl. a telepítőt indítva pár parancs kiadásával, ami legacy BIOS felállásnál amúgy is egyszerű. De ha kényelmesebb az EasyBCD-s megoldás, akkor nyilván azt is használhatod.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.