Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#62301) Shyciii válasza cigam (#62300) üzenetére


Shyciii
veterán

Köszi. Amint hazajutottam a vendégségből megnézem amit írtál. A thunarhoz nekem nincs ez a manager, mert eléggé lightos ez a disztri. Inkább pure Arch közeli, mint agyontelepített disztri.

(#62302) ubyegon2 válasza Shyciii (#62292) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az a jó ebben a jogosultsággal kapcsolatos kérdésben, hogy Debian és Arch vonalon is más más default módszereket lehet találni az auto csatolásokra, jogosultságokra. Ha egyiknél megjegyzed, a másiknál másképp is lehet! :) (plusz még az asztali kezelőfelületeknél sem egységesek ezek mindig egy terjesztésen belül)
Ugyanilyen furmányos dolog a keyring is, ami szinte csak a Chrome/Chromiumnál jön elő, kivéve KDE, mert ott a network-managert se engedi működni alapból.
Azt tudod tenni, hogy megkeresed, milyen keyring manager van azon a disztrón és vagy azt leszeded vagy megnyitod és törlöd magát a kulcsot, ezt követően üres jelszó ablakokkal továbblépsz, figyelmeztet majd, de mégis továbblépteted és ezután talán nem fog felugrani a kulcstartó.

nekem seahorse a keyring

Ugyanis lusta vagyok a mobilról kábellel másolgatni, így Androidon használok ftp szervert

Én is lusta vagyok, így böngészőben az Airdroid-dal megoldom a másolgatást. :)

[ Szerkesztve ]

(#62303) ubyegon2 válasza zoltanz (#62297) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

ha az egérrel néha egyet klikkelek, kettőnek érzékeli

Mint ha két egered lenne? Nem állítgattad a DE egér-beállításoknál?

(#62299) 7etape

Ubuntu után milyen a debian?

(bár nem engem kérdeztél)
Unalmas és biztonságosabb jóval. Ubuntu után azért néha meg fog lepni, mert nincs hülyebiztosra csinálva. :N

Érdemes kipróbálni mindenképp! Én Mint mellett használom, ha nem is napi szinten, de kezdetek óta van fenn Debian is.

[ Szerkesztve ]

(#62304) -Ben- válasza ubyegon2 (#62303) üzenetére


-Ben-
veterán

„Ubuntu után azért néha meg fog lepni, mert nincs hülyebiztosra csinálva.”

Pont ettől tartok egy kicsit. Régen olyasmit olvastam róla, hogy nem túlságosan felhasználóbarát, legalábbis Ubuntu után. Ablakkezelőből mit használ alapértelmezetten? Régen, amikor egyszer feltettem 1 órára tesztelni, akkor kinézetre nagyon-nagyon fapados volt - ez kb. 6 éve. Egyébként van esetleg konkrét példád arra, hogy mit jelent a „nincs hülyebiztosra csinálva” ? :D

(#62305) growler válasza -Ben- (#62304) üzenetére


growler
őstag

Csak megemlítem.: Debian 9.5.0 with Cinnamon Desktop. [link]

(#62306) Frawly válasza Shyciii (#62298) üzenetére


Frawly
veterán

Attól függ milyen WM-et vagy DE-t használsz. A Gnome, KDE pl. alapból tudja, de a Cinnamon, Mate, Xfce is. Ha valami kisebb WM-et használsz, akkor a gvfs-t tegyed fel, az megoldja a felcsatolást.

(#62307) Bici


Bici
félisten

Sziasztok!

Egy ismerős lány netbook-jára keresek valami olyan linux disztrót, ami megfelel a következőknek:

- minimális erőforráshasználat (AMD C-70 + 2GB Ram)
- egyből megy rajta a wifi+tapipad+amd gpu firmware
- jelszó beírása nélkül frissül automatikusan

Jelenleg egy Debian van a gépen, amit én tettem fel, és megoldottam a debian wiki alapján a wifit, a tapipadot, és az amd firmware-t, de egy frissítés után ezek lenullázódtak valamiért. Vidékre költözik a lány, és nem fogom tudni javítgatni a debian-ját, így valami olyan disztró kellene, ami alapból gyárilag tartalmazza az ezekhez szükséges non-free dolgokat.. Talán így kisbb eséllyel mászik el.
Valami Ubuntu származékra gondoltam, pl. Peppermint OS, de ezt régen használtam, nem tudom, hogy van-e jobb azóta.

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#62308) ubyegon2 válasza -Ben- (#62304) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szó se róla, amikor Mint Cinanmon után felrakom, kicsit fapadosabbnak néz ki, elméletileg nem lehet felrakni PPA-s dolgokat. Kis csinosítgatás után egyébként ugyanúgy nézett ki a két Cinnamonos disztróm.

ezekből valamelyik Mint Cinnamon, a másik Debian Cinnamon

egyforma fapados mindkettő

Debian alatt nincs Cinnamonos sem Frisítéskezelő, terminalból vagy Synaptic-ból kell dolgozni/frissíteni-telepíteni. Ez szerintem jó így. A Fájlkezelőben látszanak a felcsatolt meghajtók/particiók, de ha nincs automountolva, akkor Debian alatt hiába kattintasz rá, jelszó nélkül nem nyitja meg.

Ha valamit telepíteni akarsz, de frissebb kéne, fel lehet rakni a stable mellé bármelyik saját tárolót(testing, unstable, experimental), de onnan telepíteni jóval nehézkesebb Ubuntuhoz/Minthez képest, sok esetben neked kell felraknod a függőségeket is.

Szóval eleinte kényelmetlennek tűnik, de később megszereti az ember. :)

[ Szerkesztve ]

(#62309) sh4d0w válasza -Ben- (#62299) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Ha megengeded, én is válaszolok: maga a tömény unalom:) Nem kell a mindenféle design-döntések marhaságaival megküzdeni, a rendszer faragása helyett foglalkozhatsz komoly dolgokkal.

https://www.coreinfinity.tech

(#62310) Frawly válasza Bici (#62307) üzenetére


Frawly
veterán

Lánynak, ilyen gyenge gépre ne nyújts egyáltalán supportot. Főleg nem Linuxot. Mindegy mit teszel fel neki, frissítéskor bármi eltörhet más disztrókon is (Windowson is, de ahhoz vidéken könnyebben talál segítséget). Ha fent van a Debian, azon oldd meg, hogy jelszó nélkül frissüljön, ezt passzolom, attól is függ, hogy milyen grafikus felületet tettél fel. Meg engedélyezd a non free tárolókat.

(#62311) ubyegon2 válasza sh4d0w (#62309) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Neked van ebben igazad, a Debian arra való, hogy használja az ember. :) Én a kezdetek óta azért rakom fel, hogy ismerkedjek a Linux-szal, a Mint-tel nem nagyon tudom ezt megoldani. ;)

(#62312) Bici válasza -Ben- (#62299) üzenetére


Bici
félisten

Én ezekkel szembesültem:

- Radeon gpu gyorsítás (3D + video) csak plusz non-free firmware install után megy.
- laptop esetén tapi és wifi csak plusz non-free cuccok installálása után ment
- nincs ppa támogatás, így pár progi nem fog olyan könnyen felmenni, és/vagy nem fog magától frissülni
- androidos eszköz fejlesztése, debugolása, hekkelése macerás, mert külön kell az usb eszközöket fordítani, kivéve, ha 2-3 évesnél régebbi az androidos eszköz.
- újabb intel és AMD GPU-kat nem támogatja a 4.9 kernel miatt, így itt is forgatni kellett
- jópár apróságot manuálisan kell megcsinálni, amit az ubuntu megold a háttérben csendben

A fentiek után egy olyan rendszered lesz, ami villámgyors, és betonstabil*.
Nekem a kedvent disztróm. :K

* - azért a non-free kernel modulok el tudnak mászni. Saját gépen még nem láttam ilyet, de az előző hsz-emben írtam, higy ismerős lapos gépén megtörtént.

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#62313) Bici válasza Frawly (#62310) üzenetére


Bici
félisten

Sajna, windows esélytelen rajta, kipróbáltam. Borzalmasan lassú.
Debian hasít szépen, csak ez a non-free elmászás ne lett volna, pedig minden sor mögé odaírtam a non-free-t, az update után is.
Ezt leszámítva nem volt gond a supportálással.

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#62314) ubyegon2 válasza Bici (#62313) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ez a non-free elmászás nekem nem tiszta, de a helyedben felraknék egy ugyanilyen működőképes Debiant rá és ezzel oldanám meg a frissítéseket, viszont csak a maximum a security repot hagynám aktívan, a többit kikommentelném.

például
http://security.debian.org/debian-security buster/updates main contrib non-free

A többi desktop disztrónál, ami futna azon a gépen, még ennyi garancia sincs, hogy nem fog kampeca lenni bármikor.

Egy teamviewer-t is felraknék, hogy minimális hibákat tudjak orvosolni. (ez elég korlátozott, például ha nem indul el az X, akkor bakfitty)

**********************************
- Radeon gpu gyorsítás (3D + video) csak plusz non-free firmware install után megy.

Valóban, ezt el is felejtettem, amíg nem raktam fel a fw-t, nekem is csak szoftveres leképezés módban indult a Cinnamon.

[ Szerkesztve ]

(#62315) Shyciii válasza ubyegon2 (#62302) üzenetére


Shyciii
veterán

ubyegon2

Hát ez a bajom. Oké, hogy vannak dolgok, amik disztrinként változik, de azért alap dolgoknál lehetne egy default rendszer. Mondjuk én Arch vonalról sosem fogok elmozdulni, de itt is van pár különbség sajni. KDE-n pl van grafikus felülete a keyringnek. Nálam nincs. De az is lehet, hogy azért, mert az extra XFCE progik nem lettek felrakva. Emlékem szerint arch-keyring meg acro-keyring is van. Viszont, ha mindegyiket leszedem, akkor a jelszavakat hova pakolja? Gondolom ilyen titkosítás nélkül tárolja valahol. Airdroidot ismerem. Régen próbáltam, de egy file manager használata másolásra nekem kényelmesebb volt, mint ugyanez böngészőben.

Frawly

Azt tudom, hogy KDE és Gnome alatt van. Azon szinte minden van grafikus felületen. Előbb mutatták, hogy XFCE alatt is van, csak az nekem nincs fent, mert elég pure-osan tette fel az acro az XFCE-t. Majd megnézem annak a progiját is, de elsősorban parancssoros megoldás lenne a nyerő, hogy értsem, és tudjam, hogy mit is csinál a háttérben, meg akkor onnantól fogva ha gáz van, akkor nincs szükség DE-re, mert anélkül is meg tudom oldani :)

[ Szerkesztve ]

(#62316) -Ben-


-Ben-
veterán

Köszönöm mindenkinek a Debiannal kapcsolatos válaszokat! :R Kicsit kettős a dolog. Egyfelől jó lenne, másfelől meg nagyon nem. Mire eljutnék oda, hogy mindent beállítok, kiismerek, addigra valószínűleg az agyvérzés kerülgetne. :D Nem szeretem a terminálos bütykölést, macerás telepítést. Windowson „nevelkedtem”, így nekem fontos, hogy mindent egyszerűen és gyorsan elérjek. Nem kellemes, amikor használnám a gépet, de nem tudom, mert a google találatok között kell turkálnom, hogy mégis mit kezdjek bizonyos dolgokkal.... :))

(#62317) ubyegon2 válasza Shyciii (#62315) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

alap dolgoknál lehetne egy default rendszer.

Na ja, de kinek mi számít alap dolognak!? Rengeteg terjesztés van mindkét vonalon és rengeteg DE/WM is. Ez a szabadság, el kell jó messzire vonatkoztatnod a Windowstól. :)

Ha az ember már nem disztrohopperkedik, úgyis meg fog szokni egy disztrót, ami bejön neki, onnantól már azt ismered meg behatóbban. De addig legyen csak ez a fene nagy szabadság. :D
Így is túl sok a disztró, de ha még jobban egyformásítanák, akkor megeszi a fene mindet.

Akik meg már behatóbban ismerik a rendszert, úgyis Arch vagy Debian, Slackware, Gentoo-ból raknak össze maguknak valami stabilat.

openszörcs, ez van. Nagyon. Sokaknak ez bejön, vagy Redmond, minden mindenütt ugyanaz! Erről jut eszembe, még Észak Korea is csinált saját Linuxot magának!

Viszont, ha mindegyiket leszedem, akkor a jelszavakat hova pakolja?

Szerintem ez a keyring a böngésző jelszavaival garázdálkodik, azt meg úgyis a böngésző intézi, így felesleges kényelmetlenség a keyring. Szerintem. Vagy valami keypass-szerű dolgot érdemes használni amúgy is.

(#62316) 7etape

Nem macerás ez a terminalos dolog amúgy, csak addig, míg meg nem érted a logikáját. Onnantól...... ;)

[ Szerkesztve ]

(#62318) zoltanz válasza -Ben- (#62299) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Nálam az Ubi LTS be lassult egy fél év után. Egyszer újra is kellett rakni, mert nem akart boot-olni. (bár lehet régi a konfigom is kicsit C2D)
Debian (stable) lassan 1 éve megy első számú OS-ként, mindenféle lassulás, hiba nélkül. Telepítése előtt érdemes utána olvasni kicsit, de sztem megéri ezt használni.

ubyegon2

Olyan mintha néha kétszer érzékelné az egérgombnyomást. Pl felugrik a context menü, de egyből eltűnik, vagy ki akarok jelölni, de egyből futtatja a fájlt. Valami gomb érzékenységet nem lehet beállítani?

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#62319) CPT.Pirk válasza Bici (#62312) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Mint XFCE, nálunk a cégnél elfogadhatóan működik egy Intel Atomos vackon, amin több mint 2 percig bootol az XP... És akkor van friss kerneled, meg minden ami kell.

A frissítésnél ugyan kér jelszót, de ennyit talán meg tud tenni a csaj is, igazán nem nagy dolog megjegyeznie pár betűt. De ha ez probléma, akkor meg lehet csinálni az auto frissítés telepítést is, az egyik az unattanted megoldás amit Debian alatt is csináltál, a másik meg a Mintupgrade-es megoldás. [link]

A távoli supportra meg ott van a Teamviewer.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#62320) ubyegon2 válasza zoltanz (#62318) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ilyet még nem tapasztaltam egérnél, sok minden mást már igen, de ez szerintem nem beállítási kérdés lesz, hanem valami mélyebben gyökeredző gubanc!

Kb ennyit lehet állítani egy egérnél (jó, tudom, nem ezt a DE-t használod, csak példaként raktam ide), szóval a leírt jelenség ezekkel nem nagyon függ össze....

Persze konfigban lehet még állítgatni, de ahhoz nagyon nem értek, ezzel az egér/bill párossal úgy vagyok, hogy be van dugva és működik.... ;)

(#62321) zoltanz válasza ubyegon2 (#62320) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Nem babráltam a beállításokkal pedig, tehát másnál nincs ilyen. Kipróbálok egy másik egeret, lehet típushiba. :U

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#62322) ubyegon2 válasza zoltanz (#62321) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Különben először azt akartam javallani, hogy használj normális egeret! ;]

(nekem amúgy a filléres egerek bejönnek, most vettem valami jobbat, nehéz is, nagy/magas is, furán érzi a kattintást......fiókban landolt)

(#62323) Shyciii válasza ubyegon2 (#62317) üzenetére


Shyciii
veterán

Rosszul fogalmaztam. Nem akarom, hogy egységes kinézet legyen, de pl bizonyos rendszer konfigolása, működése a háttérben lehetne azonos módon. Isten ments, hogy redmond-szerű egyen legyen, de azért az se normális, hogy jópár dolog beállítása máshol, másképp van. Az tény, hogy úgyis maradni fogok Arch-nál, szal nézhetem nyugodtan Manjaro, Antergos, Acro, Archlabs fórumokat, csakhát a nagy szabadságnak is vannak hátulötői. Ló túloldala.
Ha keyring csak böngésző miatt kell, akkor gyalulom le a retekbe. És így visszagondolva mikor Manjaro KDE-t használtam, akkor a keyring grafikus felületén tényleg nem rémlik, hogy 2-3 sornál több lett volna benne.

(#62324) ubyegon2 válasza Shyciii (#62323) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Amúgy értettelek én félig-meddig. :D

csakhát a nagy szabadságnak is vannak hátulötői. Ló túloldala.

Ezt sokan így látják, de csak az van, amit iménti hsz-ben írtam.

Opensource, bárki bármit bármiből.... - és bizony ez nagyszerű dolog, de egyben átok is, míg meg nem találod, ami neked hosszabb távra meg fog felelni. Gyakorlatilag így ezek között disztrohopperkedve inkább csak teljesen összezavarodik az ember, tanulni nem sokat fog. Ettől függetlenül kell még időt adnod neki, mert letisztul azért a kép némileg. ;)

(még arról nem is beszéltünk, hogy ha valaki kiismerte magát sysvinit-en, utána meg jöttek a disztrók alapból systemd-vel)

Magamról tudom, ha felrakok egy teljesen idegen disztrót, mondjuk nem Debian vonalról, ott is elég hamar kiismerem magam, más kérdés, mennyire tudom megoldani a felmerülő problémákat önerőből. Egy-egy rövid iránymutatás is képbe képes helyezni. (tegyük hozzá, hogy én az igazi klasszikus laikus vagyok Win 95 óta - tehát ha nekem megy, akkor mindenkinek)

Ha keyring csak böngésző miatt kell

Most, mikor belenéztem, csak olyan sorokat láttam benne, amik a böngészőből származhatnak. A rendszer jelszavaihoz semmi köze nincs. Szerintem ezt nem sokan használják.

[ Szerkesztve ]

(#62325) tonyrulez


tonyrulez
őstag

Sziasztok!
MiniPC-ből szervert fogok létrehozni, addig is megtanulnám amit azzal kezdek. Lesz rajta DDNS, inadyn-el freedns szolgáltatóval. Azt szeretném elérni, hogy egyszerűbb URL formájában érjem el a futó webszolgáltatásokat. Pl. xyz.com:10000 helyett xyz.com/webmin, ugyanígy /pihole, /rutorrent, /owncloud etc. Ezt mivel tudnám elérni? Elég egy angol nyelvű leírás is útmutatónak. :R

4 8 15 16 23 42

(#62326) Rimuru válasza tonyrulez (#62325) üzenetére


Rimuru
veterán

A webszervert kell beállítanod, te tudod mit használsz, pl nginx

Vigyázat, csalok!

(#62327) CPT.Pirk válasza tonyrulez (#62325) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Hy!

Ez már inkább a "Linux haladóknak" [link] topic témája.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#62328) Shyciii válasza ubyegon2 (#62324) üzenetére


Shyciii
veterán

Agyébként tettem 2 próbát nem Arch vonalon is, mert az USB3.0-és winyós problémám újra előjött, de erről majd később kérdezek. Igazából sajnos ez egy bug lesz úgy tűnik, de ezt majd jövőhéten teszem fel.

Szal a lényeg, hogy próbáltam Linux Mint Cinnamon-t, meg Ubuntut is, de jaj...Ubuntut hagyjuk. Nekem az nagyon casual, meg amúgyis. Linux Mint Cinnamon megy gyakorlatilag jó is lehetne, ha Windowsról akarnék úgy áttérni, hogy szinte semmit se vegyek észre, csak működjön. Na de hát nem ilyen vagyok. Nekem kell a rolling update, meg hogy időnként kicsit mókolhassam. Androidos telóimat se bírom ki, hogy ne variáljam. Hol LineageOS, hogy AOSP Extended, hol PXE rom, most épp Treble kompatibilis Nitrogen OS van rajta. Emlékszem mikor Dave hatására áttértem végleg Linuxra, akkro hogy fostam, hogy hogyan fog működni az adb parancsok, meg fastboot Linux alatt, közben sokkal jobb, gyorsabban működik, mint Windows alatt :D

(#62329) tonyrulez válasza CPT.Pirk (#62327) üzenetére


tonyrulez
őstag

Rendben, ott is felteszem, bár még haladónak nem mondanám magam :)

colomb2: ez apache-val megoldható? Néztem leírásokat hogy kell feltenni a megnevezett programokat (webmin, rutorrent...) és mindenhol apache van részletezve.

[ Szerkesztve ]

4 8 15 16 23 42

(#62330) zoltanz válasza ubyegon2 (#62322) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Ezzel a másik noname egérrel jó, míg a márkásabb nem (mondjuk ez PS/2-es míg a másik USB-s volt).

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#62331) Shyciii válasza cigam (#62300) üzenetére


Shyciii
veterán

Felraktam a Thunar Volume Manager-t és tökéletesen működik. Mégegyszer köszönöm :)

(#62332) Rimuru válasza tonyrulez (#62329) üzenetére


Rimuru
veterán

Ott is, PL [link]

Vigyázat, csalok!

(#62333) Sprq


Sprq
aktív tag

Valaki tud ajánlani valamilyen egyszerű módszert arra, hogy videófájlokat tudjak megosztani helyi hálózaton keresztül, úgy hogy azokat Android telefonnal (VLC-vel lehetőleg) le tudjam játszani?

Manjaro KDE

Köszi

[ Szerkesztve ]

Do you hear the voices, too?

(#62334) tonyrulez válasza Rimuru (#62332) üzenetére


tonyrulez
őstag

Köszönöm, ez tökéletes :R

4 8 15 16 23 42

(#62335) cigam válasza Sprq (#62333) üzenetére


cigam
félisten

minidlna szerver?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#62336) sh4d0w válasza Sprq (#62333) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Én erre használok Kodi-t.

https://www.coreinfinity.tech

(#62337) Sprq válasza sh4d0w (#62336) üzenetére


Sprq
aktív tag

Wow, ez nagyon jó. Köszönöm!

Do you hear the voices, too?

(#62338) Bici válasza ubyegon2 (#62314) üzenetére


Bici
félisten

Én sem értem, hogy sikerült, csak annyi a tünet, hogy nincs wifi, tapi, és gpu gyorsítás, de amikor visszacsináltam, akkor már nem kellett feltenni a csomagokat, mert már fent voltak (logikusan).

Hm, ez jó ötlet, hogy csak a security frissítéseket rakja fel. Kössz! :R
Kipróbálom, ha nem találok debian sebességű Ubuntu származékot. :K

(#62319) CPT.Pirk: Köszi! Bár a mint meg a gyári ubuntu csak határozottan lomhább, mint a debian azonos asztali környezettel.
Így valami karcsúsított megoldást keresnék.
A peppermint régen pont ilyen volt, szerintem kipróbálom most is, hátha.

A teamviewer jó cucc, kivéve, ha a hálóra nem megy fel a gép. :P

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#62339) csixy


csixy
addikt

Sziasztok!
Mit lehet kezdeni ezzel a 1.55 no IRQ handler for vector boot üzenettel?

dmesg

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#62340) Prowler


Prowler
senior tag

Sziasztok, Mint 19 Cinnamonban van olyan lehetőség hogy a CPU maximális teljesítményét szabályozni lehessen? Windowsban akkus üzemmódnál le szoktam venni 99%-ra, így nem kapcsol be a Turbo Boost és jóval hosszabb üzemidőt kapok, de Linuxban nem találtam meg ezt az opciót.

Veremivadék Undorkutya

(#62341) csixy válasza csixy (#62339) üzenetére


csixy
addikt

Ha jól sejtem ,akkor ha túl régi az UEFI "BIOS" a gépemen és nem tudom állítani benne a virtualizációt és a gép jól működik egyébként akkor figyelmen kívül kell hagyni és hajrá yalla-yalla hadd menjen?

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#62342) sh4d0w válasza csixy (#62341) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Ha megnézed a boot üzeneteket, találhatsz még egy csomó másik hibaüzenetet. Amíg megy minden, ne foglalkozz vele.

https://www.coreinfinity.tech

(#62343) ubyegon2 válasza Prowler (#62340) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Van egy panel applet, ami governor beállításokat enged, ezt a panelről jobb gombbal a kisalkalmazások hozzáadása opcióban fel tudod tenni. Figyelmeztetést ír, de már javítva lett Cinnamon 3.8-ra, próbáld ki, ha nem jó, szedd le.

Van még a TLP Processor and Frequency Scaling ezzel a két paranccsal tudod felrakni,

sudo add-apt-repository ppa:linrunner/tlp
sudo apt-get update

ez is kell talán:
sudo apt-get install tlp tlp-rdw

a konfigolása miatt a linkelt oldalt érdemes tanulmányozni.

ez ellenőrzi a processzort:
sudo tlp-stat -p

[ Szerkesztve ]

(#62344) Prowler válasza ubyegon2 (#62343) üzenetére


Prowler
senior tag

Nagyon köszönöm!

:R

Veremivadék Undorkutya

(#62345) CPT.Pirk válasza Bici (#62338) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ha már úgy is lányról van szó... UnicornOS: http://skamilinux.hu/phpBB3/viewtopic.php?f=7&t=367#p5890 - megy a leggyengébb gépen is és tele van minden jóval. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#62346) Bici válasza CPT.Pirk (#62345) üzenetére


Bici
félisten

:DDD
Kossz! Esku kiprobalom. :D

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#62347) Frawly válasza -Ben- (#62316) üzenetére


Frawly
veterán

Pedig egy szinten túl csak úgy fejlődsz, ha mindent beállítasz, kiismersz. Eleinte valóban elkaphat az agyvérzés, de utána ahogy mindent kiismertél, onnantól szabad leszel, mindegy lesz milyen disztrót használsz, mert mindegyiket be tudod lőni ugyanolyanra, úgy, hogy minden működjön és ugyanúgy nézzen ki. Onnantól már csak az fog dönteni, hogy mennyire friss csomagokat akarsz, melyik disztró tárolójában találod meg a neked kellő összes csomagot, meg mit szeretnél, milyen séma mentén frissüljön a disztró (rolling vagy kiadás alapokon).

Én erre a fajta tanulásra az Archot ajánlom. Annyival másabb a Debiannál, hogy nincs telepítője, meg frissebbek a csomagok, és nem kell ilyen non free tárolók külön engedélyezésével kínlódni. De elvileg ugyanott vagy, ha Debian netinstall-lal, vagy Ubuntu Minimal-lal próbálkozol, csak Debian-nál azzal kell kezdeni, hogy 0. lépésben engedélyezni kell az összes non free tárolót.

De erre egy szint fölött érdemes már csak rámenni, mikor már nem vagy olyan teljesen kezdő, hogy egy egyszerű terminálozás gondot okozzon, kisismerted a mapastruktúrát (mit hol keress, /etc, /tmp, stb.), meg kitapasztaltad, hogy milyen progikra, csomagokra van szükséged.

(#62348) CPT.Pirk válasza Bici (#62346) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Remélem ebben is benne van a szivárványt "ásító" unikornisos grub menü, mint a tavalyi kiadásában. EPIC :D Amúgy meglepően gyors és összerakott volt.
Telepítés után kézzel kellett magyar nyelvet felrakni rá (ami nem volt túl bonyolult), de csak ennyi negatívumot tudok mondani róla.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#62349) Bici válasza CPT.Pirk (#62348) üzenetére


Bici
félisten

Kössz az infót.
Mondjuk tuti nem lesz rajta magyar nyelv, csak bill, meg idözóna.
A csaj minden harmadik EU nyelvet felsö vagy középfokon tol.
Az ecccarvút azért csipázza. :D

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#62350) ubyegon2 válasza Bici (#62349) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Fogadok, hogy belgául nem tud! :P

Az ásító inas helyett unicorn, az tuti, hogy igazi kuriózum.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.