Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#62701) carrilboy válasza CPT.Pirk (#62698) üzenetére


carrilboy
csendes tag

18.3 elindult. :)
Köszönöm mindenkinek!

Most a partíciókkal vagyok gondban.
2 partíciót akarok a Linuxnak,egy rootot meg egy swapot. Meg is csináltam őket.
De a win10-nek eleve van 4 partíciója (wtf?)
És asszem van vmi olyan hogy max 4 elsődleges partíció lehet. Ilyenkor mi van?

Bocs,életemben most először telepítek Linuxot.
Alább a kép.

A rootnak szánom az 48.83 gigás partíciót, a swapnak a 7.79 gigásat.
Lemez0-ról beszélünk.

[kép]

[ Szerkesztve ]

(#62702) CPT.Pirk válasza carrilboy (#62701) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az MS-DOS rendszerű partíciós táblánál volt a 4 elsődleges partíciós limit, de logikait lehetett sokat. Neked már most több partíciód van, ebből gondolom, hogy GPT rendszerűre lett formázva alapból, ott meg mindegy.

*szerk: az ilyen OEM cuccok miatt nem szeretünk Windowsal előtelepített gépet venni... Vagy ha igen, akkor egyből gyalu és tiszta telepítést neki.

sh4d0w: a 9-es kiadás kifejezetten gáz lett. Hiába lassan frissül meg minden, egyszerűen elég komoly problémákat tapasztaltam vele olyan gépen, amin a 7 és a 8 is hiba nélkül ment.
Ezen kívül Debiant inkább csak olyan helyre raknék, ahol évente 1x járok. Napi használatra annyira nem vágyok rá.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#62703) Anaren91 válasza Lacc (#62683) üzenetére


Anaren91
senior tag

Oké, megpróbáltam mindent, az ágyvérzés kerülget de komolyan. Szóval eddig akárhány guideot megnéztem, boot usb megcsinál, bebootol, és egy windows telepítőhöz hasonló felületet kellene kapjak. Na nekem kurvara ez jön be:

Aztán vagy 10x újra indul, miközben a parancs sorba írogat ki valamit kurva gyorsan, semmit nem látni belőle, és a végén ez a kép fogad :

Zsír új ssd van benne, még sose volt formazva vagy akármi, de gondolom az Ubuntu is felkellene rakni magát egy új ssdre mint a Windows...

MSI B450 Tomahawk Max, Ryzen 7 5800x3d, PowerColor 6700XT Hellhound,64 Gb 3600Mhz CL18

(#62704) CPT.Pirk válasza Anaren91 (#62703) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ez így nem tűnik megoldható problémának. Én tennék egy próbát az előző, már "bejáratott" LTS kiadással, a 16.04-el. Ubunturól van szó, sose lehet tudni...

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#62705) Anaren91 válasza CPT.Pirk (#62704) üzenetére


Anaren91
senior tag

Hétfőn kezdek programozó képzésen és 18.04.1 kell... Nem hiszem el hogy nem lehet telepíteni egy i5 ös laposra, mikor neten egy szaros core 2 van megadva követelménynek
Esetleg ha telepítek egy windowst, ott nem lehet elindítani a telepítést és a Windowst legyalulva felrakni ezt a szutykot?

[ Szerkesztve ]

MSI B450 Tomahawk Max, Ryzen 7 5800x3d, PowerColor 6700XT Hellhound,64 Gb 3600Mhz CL18

(#62706) CPT.Pirk válasza Anaren91 (#62705) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ez most nem azon múlik, hogy milyen drága a gép... Rufussal hogyan írtad ki? Iso módban, vagy DD módban? Ha nem DD módban, akkor válaszd azt és nézd meg úgy.

Amúgy mint szintén programozó (is), nem igazán tudok olyat mondani, amihez nem lenne megfelelő a 16.04, arra is fel lehet rakni kb. ugyanazt mindenből, mint a 18.04-re.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#62707) sh4d0w válasza CPT.Pirk (#62702) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Ezt nem tudom megítélni, mert a 9-es előtt Mint volt fent, ellenben nekem csak a 9.5+Cinnamon kombóval voltak bajaim VB-ban, ha eleve 9.5-ről indult a telepítés.

https://www.coreinfinity.tech

(#62708) Anaren91 válasza CPT.Pirk (#62706) üzenetére


Anaren91
senior tag

Én elhiszem neked, hogy 16.4 re is felmegy minden tekintve életembe csak videóban láttam Linuxot, de ha azt írják nekem emailben, hogy mindenki a 18.04.1 et telepítse, akkor nem fogok odamenni 16.4 el, mert nem azt kérték. Ennyire egyszerű. ISO módban írtam ki de akkor még egy próbát adok neki, bár legutóbb etcherrel írtam ki és ott nincs lehetőség a kettő közül választani és úgy se működött

MSI B450 Tomahawk Max, Ryzen 7 5800x3d, PowerColor 6700XT Hellhound,64 Gb 3600Mhz CL18

(#62709) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#62706) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szerintem, ha ez valami komolyabb képzés, akkor direkt írtak elő core 2-es gépet és 18.04.1-et, aki kiszúrja mi az idiótaság a követelményeknél, abból még lehet bármi is. (ha viszont nem direkt írták így, akkor valami nagyon nem kerek) :F

Ha mondjuk még a Linux telepítést is Win alól akarja csinálni az ember......fene tudja, programozóknak kell minimális türelem amúgy?

(#62681) Anaren91

A 64 gigás pendriveot meg nem is látja. :F

Ezt a mondatot nem értem a kezdő hsz-edben. Mi nem látja a pendrive-ot? Egy elindult(majd megállt)telepítési folyamat közben vagy végén honnan gondolod, hogy bármi is látja vagy nem látja a pendrive-ot? Addig nem arról ment a folyamat?

[ Szerkesztve ]

(#62710) CPT.Pirk válasza Anaren91 (#62708) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Értem. Viszont ha a rufus DD módjával sem megy, akkor ki kell találni valamit... Mondjuk megnézheted a Mint Cinnamon 19-et, az a 18.04-es Ubuntu-ra épül, nagyjából csak a GUI lenne eltérő, a csomagbázis közös.

Egyébként milyen programozást fogsz tanulni, ha nem titok?

sh4d0w: kernellel kapcsolatos problémáim voltak a 9-es kiadása idején. Az egyik amire emlékszem az az ACPI problémája volt és vagy ez vagy más miatt, de 1..2 perc fölé nőtt a bootidő emiatt.

ubyegon2: a Core2 az az Ubuntu követelményeinél volt... Amúgy értelemszerűen, ha még nem Linuxoztál, akkor Windows alól írod ki a telepítő médiát. Honnan máshonnan?

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#62711) Anaren91 válasza CPT.Pirk (#62706) üzenetére


Anaren91
senior tag

Még arra adj nekem választ kérlek, hogy az nem lehet e, hogy tekintve az ssdre semmi nem volt még telepítve, valahogy particionalnom kellene és akkor ki tudná rá csomagolni a telepítő fájlokat. Mert ha jól kaptam el, akkor valami olyasmit írt ki az egyik ujraindítás előtt, hogy nem tudt kicsomagolni valami csomagot.

Codecoolnál kezdek és ha jól látom elég sok mindenbe bele fogunk kóstolni. Programozni sose programoztam nem is nagyon értek még hozzá, de ezért megyek tanulni 🙂

[ Szerkesztve ]

MSI B450 Tomahawk Max, Ryzen 7 5800x3d, PowerColor 6700XT Hellhound,64 Gb 3600Mhz CL18

(#62712) CPT.Pirk válasza Anaren91 (#62711) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Legjobb tudomásom szerint a pendrive a ramba dolgozik, ha oda nem tud kicsomagolni valamit, akkor azt megsérült telepítőnek tudom betudni.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#62713) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#62710) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Esetleg ha telepítek egy windowst, ott nem lehet elindítani a telepítést és a Windowst legyalulva felrakni ezt a szutykot?

vs

akkor Windows alól írod ki a telepítő médiát. Honnan máshonnan?

:N

(#62711) Anaren91

Másik pendrive-ról meg kéne próbálnod, mert a live-nak futnia kéne, tök mindegy, van-e bármilyen meghajtó a gépben. (épp ez a lényeg, mert live-ból a inicializálatlan meghajtót kell esetenként kezelned)
Van néhány egzotikus pendrive, aminél anno olvastam ilyet, hogy nem nagyon szereti a Linux iso-kat.

[ Szerkesztve ]

(#62714) Anaren91 válasza CPT.Pirk (#62712) üzenetére


Anaren91
senior tag

Oké akkor egy rossz pendrive okozhat ilyen jellegű problémát? Mert zsír új a pendrive, most csomagoltam ki,de valami expon kaptam és eléggé noname kinainak néz ki.

MSI B450 Tomahawk Max, Ryzen 7 5800x3d, PowerColor 6700XT Hellhound,64 Gb 3600Mhz CL18

(#62715) Anaren91 válasza ubyegon2 (#62713) üzenetére


Anaren91
senior tag

Asztali gépemen windows 10 van, laptopot ma vettem, új ssdvel, arra próbálom felkinlodni az ubuntut.

#62716 megpróbáltam a 64 gigás intenso pendriveommal, amivel a Windows hiba nélkül felment, de ezt még látni se látja a laptop mint boot eszközt...

[ Szerkesztve ]

MSI B450 Tomahawk Max, Ryzen 7 5800x3d, PowerColor 6700XT Hellhound,64 Gb 3600Mhz CL18

(#62716) CPT.Pirk válasza Anaren91 (#62714) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Igen, megtörténhet. Annyira mindennek a legelején hal meg a telepítő, hogy az már gyanús. Csak egy boot erejére megpróbálhatsz egy másik Linux iso-t kiírni rá.

*szerk:
Egy boot erejére próbáld ki azt a pendriveot az asztali gépeden. Csak amíg bejön a választó képernyő. Ha az iso vagy a pendrive gázos, akkor szerintem ott is el kell hasalnia.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#62717) ubyegon2 válasza Anaren91 (#62714) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Mert zsír új a pendrive, most csomagoltam ki,de valami expon kaptam és eléggé noname kinainak néz ki.

Az előbbit úgy írtam, hogy ezt még nem is olvastam. Csak halkan kérdezem, nem tudtad volna ezt a tényt közölni hamarabb? :W

Mit vártál egy ilyen 10 ft-os sz*rtól?

[ Szerkesztve ]

(#62718) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#62717) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Azért a pendriveok szoktak működni, még a 10 forintos szarok is. Valószínűbbnek tartom, hogy az isonak van valami baja, amit kiír rá.

szerk: mondjuk a 64GB mint reklám pendrive, az kicsit gyanús. :) - ok, benéztem...

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#62719) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#62718) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Persze, reklám pendrive-ok, amire 64GB van írva. Ne nevettess, mert ki van repedve a szám! :DDD
Egy vadiúj laptop közelébe se engednék egy ilyen reklámszemetet.

(van itthon 6 db ilyen céges pen, direkt tesztelni hoztam anno - alapból csak 4-et tudtam megírni) :N Mondjuk ezek a pendrive-ok akkorák is, amekkorának írva vannak.
64gigás reklámpendrive!!!! wooooow

[ Szerkesztve ]

(#62720) Anaren91 válasza CPT.Pirk (#62718) üzenetére


Anaren91
senior tag

A reklám pendrive 8 gigás... A 64 eset én vettem és az asztali gép minden zokszo nélkül elindította a Linuxot róla... A laptop meg még boot opcióként se látja.

MSI B450 Tomahawk Max, Ryzen 7 5800x3d, PowerColor 6700XT Hellhound,64 Gb 3600Mhz CL18

(#62721) Anaren91


Anaren91
senior tag

Na most elindult a 64 esrol a laptop de ugyan azt csinálja mint a másikkal... Asztalin megy rendesen, laposon nem... Agyfaszt kapok komolyan. Még egy bios updatet nézek hátha...

MSI B450 Tomahawk Max, Ryzen 7 5800x3d, PowerColor 6700XT Hellhound,64 Gb 3600Mhz CL18

(#62722) CPT.Pirk válasza Anaren91 (#62720) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Akkor passzolom. 4 ThinkPadem volt eddig, de ilyennel sosem találkoztam. Még kérdezz rá szerintem a másik Linux topicban is.

Mondjuk most már tényleg megérne egy próbát egy másik Linux iso kiírása egy teszt erejére, hogy azzal bootol-e a TP.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#62723) leviske válasza sh4d0w (#62684) üzenetére


leviske
veterán

Köszönöm!

Kissé alábecsültem a rendszert. Azt hittem törékenyebb, de véletlen be bootolt FX-el a Phenom-os telepítés és gond nélkül szaladt, felismerve a 8 szálat meg minden. Viszont a Kubuntu LTS kissé csalódás a Neon után. Utóbbi sokkal stabilabbnak hatott. Csak már nincs kedvem még egyszer újratelepíteni. :DDD Tényleg ennyire komolyabban venné az optimalizálást a KDE csapat, mint a Kubuntus?

(#62724) CPT.Pirk válasza leviske (#62723) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Vannak gondok a Kubuntuval? Most tervezem feltenni a céges gépre dualboothoz... Chakrát tennék, de beágyazott HW fejlesztéses dolgokhoz kell ez a gép, oda meg a Debian vonal a célszerű.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#62725) Dave™ válasza leviske (#62723) üzenetére


Dave™
nagyúr

A Kubuntu meg a Neon eléggé különbözik, utóbbin a kde folyamatosan frissül a legújabbra, a Kubuntun viszont nem.

(#62726) Anaren91 válasza CPT.Pirk (#62722) üzenetére


Anaren91
senior tag

Ok szerintem megvan a baj... Valószínűleg nem tetszik neki a 8 gigás ram modul amit bele tettek... Próbáltam windows 10 et feltenni, de a logo után újra indult a gép, és csinált egy diagnosztikat ( kikapcsoltam a quick bootot) 8 ból 2 giga átmenet a diagnosztikán majd ott megfagyott a gép.
Quick bootra kapcsolva ugyan azt a bootloopot produkálja mint haver ryzen gépe ami nem szerette a ramkitet amit vett. Fasza holnap mehetek vissza a boltba...

[ Szerkesztve ]

MSI B450 Tomahawk Max, Ryzen 7 5800x3d, PowerColor 6700XT Hellhound,64 Gb 3600Mhz CL18

(#62727) sh4d0w válasza leviske (#62723) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Neeem, a Linux egy nagyon robusztus, hibatűrő rendszer, máskülönben nem lenne elterjedt mindenhol, leszámítva a desktopot.

https://www.coreinfinity.tech

(#62728) leviske válasza CPT.Pirk (#62724) üzenetére


leviske
veterán

Igen, sajnos azzal mutatkozott be, hogy a fájlok visszamásolása (azaz pendrive to SSD) közben a panel az alkalmazás menüvel (vagy mi az ami a Kubuntu jelre kattintva jön elő) együtt csontra fagyott és akkor gyógyult csak ki, mikor a másolás véget ért, 0,5-1 perc múlva. Ilyesmi Neon-on sosem volt, sőt azzal még kevesebb gondom volt, mint a Windows 10-el.

Lehet, hogy csak kell neki egy kis idő, de a Neonnak nem kellett.

(#62725) Dave™: Azt vágom, hogy a Neon-on a KDE rolling release alapon fut és a lehető legkorábban jön ki rá minden. Csak arra lennék kíváncsi, hogy az Ubuntu alapba bele szoktak-e nyúlni, vagy csak a KDE-s szoftvereket finomítják ahhoz, hogy helyén legyen a felhasználói élmény. Ha utóbbi, akkor nagyon veszélyes Neon-féle KDE repóra átállni Kubuntu 18.04 LTS-en? Egyáltalán lehetséges?

(#62727) sh4d0w: A korábbi próbálkozásaim során a rendszer nem volt mindig ennyire megtörhetetlen. :DDD

(#62729) ubyegon2 válasza leviske (#62728) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ezek alapján te is meg tudod nézegetni, mennyire csak a KDE-vel foglalkoznak a Neon-osok:

ez a saját repojuk:
deb http://archive.neon.kde.org/user bionic main
deb-src http://archive.neon.kde.org/user bionic main
csomaglista a linkből

Itt meg az Ubuntu alap sources.list

Ezt is nézd meg.

Ha friss KDE-s disztrót akarsz, itt is van a Mint-re analogizáló megoldás, persze nem ugyanattól a cégtől. van Debian alapú friss KDE-s disztró is, a Neptune 5.5

[ Szerkesztve ]

(#62730) #89874944


#89874944
törölt tag

Sziasztok!

A lemezkezelőben (disks) beállítottam egy partícióra az autómata mount-ot. Újraindítás után a lemezkezelő azt írja, fel is van mount-olva, viszont a fájlok között a bal oldali listában már egyáltalán nem jelenik meg. Ha kitallózom a mappákból, akkor elérem, és megvannak a fájljok is. Viszont az usb-s wifi adapterem se megy így, nem tudom mi köze van hozzá, Tp-link és a drivere a /lib/modules/ -ban van, autómata mount nélkül egyből csatlakozik a wifire.
A mountoldandó partíció másik merevlemezen van, mint a Mint 18.3 nem tudom hogy számít-e. Mi lehet a gond? :U

[ Szerkesztve ]

(#62731) ubyegon2 válasza #89874944 (#62730) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Én az FSTAB-ban szoktam megoldani a csatolásokat, csak kíváncsiságból rakd már be ide a cat /etc/fstab kimenetét.

Ha ez megvan, akkor állíts be az általad használt disks-ben az UUID-es sorta label helyett. Sajnos sokan szeretik a különböző értelmetlen karaktereket a meghajtók neveiben, de a rendszer nem így van ezzel.

No, azt meg most látom, hogy a fő ablakban és a kis ablakban kicsit más a csatolás helye is, azt is módosítsd.

Tippem sincs, ennek mi köze lehet az USB wifi adapternek. :U

[ Szerkesztve ]

(#62732) ubyegon2 válasza ubyegon2 (#62731) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Még egy dolog, célszerűbb lenne csak a szükséges particiókat csatolnod auto módban, nem az egész lemezt, főleg hogy vannak az NTFS fájlrendszerű particióid is.
Igaz, hogy azt írod egy particiora állítottad be, de itt az egész lemez csatolási kísérlete látszik. Ha erről a felületről akarod megoldani, akkor kattints a megfelelő particióra és azzal csináld a kívánt műveleteket, ne a baloldalon jelöld ki az egész meghajtót.
(sorry, de így jönnek elő lassan az emlékek, elég rég csatoltam már particiót, azt is úgy, hogy egy régi FSTAB fájlból ki/bemásolom a megfelelő sorokat az új disztró FSTAB-jába.(emiatt is szeretm jobban csatolási és más beállításokra az FSTAB szerkesztését)

ezeket rakom be minden telepített disztró FSTAB-jába:
UUID=923141bd-5267-468e-bac2-673258cf3a99 /media/ubyegon/LINUX TORRENTEK ext4 noatime,nosuid,nodev,nofail 0 0
UUID=0b26631b-8d0d-4432-8595-9f2d49145952 /media/ubyegon/Data ext4 nosuid,nodev,nofail 0 0
UUID=7f085f31-6825-48f7-8bc2-ba75aba3df95 /media/ubyegon/ZRX ext4 nosuid,nodev,nofail 0 0
UUID=3121cd91-e143-31d4-adab-c73024f87840 /media/ubyegon/TT ext4 nosuid,nodev,nofail 0 0

#tmpfs to .cache cachecachecache
tmpfs /home/ubyegon/.cache tmpfs noatime,nodev,nosuid,size=800M 0 0

# Modification for SSD
#tmpfs /tmp tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0
#tmpfs /var/log tmpfs defaults,noatime,mode=0755 0 0
#tmpfs /var/spool tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0
tmpfs /var/tmp tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0

[ Szerkesztve ]

(#62733) KaZo válasza Frawly (#62675) üzenetére


KaZo
csendes tag

Kösz az őszinte választ. :DDD
Ennyire nem gáz, win7 alatt elég jó volt, a win10-et csak woodoo varázslással lehetett beizzítani a win7 driverrel. Amióta az intel processzorok sebezhetőségének javítócsomagjai települtek, használhatatlan a chrome-on a facebook.
Gyakorlatilag facebookra meg vireolejátszásra használom, játékra nem.
Úgy néz ki a legújabb ubuntu mate 32 bites mindkettőt tudja, elég használható lett. :))
A telepítés után frissítettem, jó lett a video, a HDMI (DVI a monitor) is elindult. Sajna telepítettem a mesa drivert. Onnantól csak VGA van még 2 monitor esetén sem megy a DVI, leszedtem, de nem javult meg. A video HW lejátszás viszont működik, elvileg a 3d is a mesa utilssal, de elég gyér pontot ad a glmark2

A hálózattal viszont van gondom... imátkozni kell neki
Indulás után nem kapcsolódik, illetve de, le is kéri a dhcp-t de eldobja a kapcsolatot, jobb lent villog, mintha wifit keresne (pedig le van tiltva), aztán a két nyil, hogy van hálózat, de nem tudom pingetni a routert.
Aztán újra kezdi

néhány sudo systemctl restart NetworkManager után befagy, meg sem próbál kapcsolódni, ekkor edit connenctions: IPV6 ignore, ethernet clone mac 'stable' link negotiation 'ignore'
elmentem, néhányszor újrainditom a NetworkManager-t, és egyszer csak jó lesz.
Egy régi 100Mbites linksys router adja a dhcp-t

amikor működik:
ifconfig
ens1f5: flags=4163<UP,BROADCAST,RUNNING,MULTICAST> mtu 1492
inet 192.168.1.47 netmask 255.255.255.0 broadcast 192.168.1.255
inet6 fe80::4ce:a2ff:fe3b:e698 prefixlen 64 scopeid 0x20<link>
ether 06:ce:a2:3b:e6:98 txqueuelen 1000 (Ethernet)
RX packets 23676 bytes 22061430 (22.0 MB)
RX errors 0 dropped 0 overruns 0 frame 0
TX packets 18314 bytes 2180006 (2.1 MB)
TX errors 0 dropped 0 overruns 0 carrier 0 collisions 0
device interrupt 27

lo: flags=73<UP,LOOPBACK,RUNNING> mtu 65536
inet 127.0.0.1 netmask 255.0.0.0
inet6 ::1 prefixlen 128 scopeid 0x10<host>
loop txqueuelen 1000 (Local Loopback)
RX packets 4733 bytes 349325 (349.3 KB)
RX errors 0 dropped 0 overruns 0 frame 0
TX packets 4733 bytes 349325 (349.3 KB)
TX errors 0 dropped 0 overruns 0 carrier 0 collisions 0

sudo lshw -class network

*-network
description: Ethernet interface
product: JMC250 PCI Express Gigabit Ethernet Controller
vendor: JMicron Technology Corp.
physical id: 0.5
bus info: pci@0000:02:00.5
logical name: ens1f5
version: 03
serial: 06:ce:a2:3b:e6:98
size: 100Mbit/s
capacity: 1Gbit/s
width: 32 bits
clock: 33MHz
capabilities: pm pciexpress msix msi bus_master cap_list ethernet physical tp mii 10bt 10bt-fd 100bt 100bt-fd 1000bt 1000bt-fd autonegotiation
configuration: autonegotiation=on broadcast=yes driver=jme driverversion=1.0.8 duplex=full ip=192.168.1.47 latency=0 link=yes multicast=yes port=MII speed=100Mbit/s
resources: irq:27 memory:dfe00000-dfe03fff ioport:e100(size=128) ioport:e000(size=256)
*-network DISABLED
description: Wireless interface
product: RTL8188CE 802.11b/g/n WiFi Adapter
vendor: Realtek Semiconductor Co., Ltd.
physical id: 0
bus info: pci@0000:03:00.0
logical name: wlp3s0
version: 01
serial: e0:91:53:6e:b2:80
width: 64 bits
clock: 33MHz
capabilities: pm msi pciexpress bus_master cap_list ethernet physical wireless
configuration: broadcast=yes driver=rtl8192ce driverversion=4.15.0-36-generic firmware=N/A latency=0 link=no multicast=yes wireless=IEEE 802.11
resources: irq:19 ioport:d000(size=256) memory:dfd00000-dfd03fff

[ Szerkesztve ]

Amíg csak fizetgetnek, addig csak dolgozgatunk... Intel(R) Core(TM) i5-4300M CPU 8GB

(#62734) KaZo válasza KaZo (#62733) üzenetére


KaZo
csendes tag

Találtam egy [videót] , ami pont ezt feszegeti. Este kipróbálom:
sudo nano /etc/resolv.conf

kikommentelni
#nameserver 127.0.0.53

beírni
nameserver 8.8.8.8
nameserver 8.8.4.4

mentés

sudo service network-manager restart

Amíg csak fizetgetnek, addig csak dolgozgatunk... Intel(R) Core(TM) i5-4300M CPU 8GB

(#62735) Rimuru válasza KaZo (#62734) üzenetére


Rimuru
veterán

-elozmenyek nelkul-

Ha a routerrel se tudsz kommunikalni akkor a google dns se segit. A masik dolog hogy revolv.conf-ot szeretik felulcsapni a network manager szoftverek, tehat biztositani kell vagy ennek a felulirhatatlansagat, vagy a kezelo szoftver megfelelo beallitasat

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#62736) Frawly válasza KaZo (#62734) üzenetére


Frawly
veterán

Ez nem fog menni, előre szólok. Az segíthet ideiglenesen, ha a resolv.conf-ba ezeket beírod. De ahogy újrabootoltatod a gépet, vagy a NetworkManagert újraindítod, felül fogja írni a resolv.conf-ot a default tartalommal, ott van a resolv.conf elején:
Generated by resolvconf vagy
Generated by NetworkManager

(#62737) KaZo válasza Frawly (#62736) üzenetére


KaZo
csendes tag

Kösz a válaszokat, egy próbát megér. Ha működik, akkor azt kellene kiderítenem, hol tárolódik a default.

Amíg csak fizetgetnek, addig csak dolgozgatunk... Intel(R) Core(TM) i5-4300M CPU 8GB

(#62738) ArthurShelby


ArthurShelby
addikt

Valahogy lehet wordpress szervert telepíteni egy sima laptopra?
Nekem elég ha csak belső hálóról, vagy csak az adott gépről tudom először elérni, úgy is csak kísérletezgetnék.

(Második körben asus routerre (ac56u) telepíteném (tudom gyenge hozzá), amin entware van, csak a linuxhoz (és a web-hez is) még kuka vagyok. De jó pap holtig tanul.)

A problémám egyébként, hogy a leírás (a routerre telepítéshez) több helyen elavult, én meg még nem vagyok elég pro, hogy így megvalósítsam.
A követelmények között ott van az lighttpd szerver, és a leírásban lévő linkek nem működnek
/opt/bin/wget -c -O /opt/etc/lighttpd/lighttpd.conf http://tinyurl.com/amvkxt3 --no-check-certificate
/opt/bin/wget -c -O /opt/share/www/index.html http://tinyurl.com/bxfxpq6 --no-check-certificate
/opt/bin/wget -c -O /opt/share/www/test.php http://tinyurl.com/b9b34kp --no-check-certificate

Esetleg innen pótolni tudnám a fájlokat?

Másrészt a második felében is elakadok:
opkg install php5-mod-mysql -itt ugye már php7-re kell javítani, és php7-mod-mysqli vagy php7-mod-mysqlnd van a tárolóban.

Ha bármelyik résszel kapcsolatban tudtok segíteni, azt megköszönöm!

[ Szerkesztve ]

A rosszban mindig van valami megtévesztően jó, különben nem választanánk a rosszat

(#62739) Dave™ válasza ArthurShelby (#62738) üzenetére


Dave™
nagyúr

Lehet, de van kulcsrakész megoldás is, beimportálod virtualboxba és kész is a konyhakész Wordpress engine.

(#62740) KaZo válasza KaZo (#62737) üzenetére


KaZo
csendes tag

OK. nem működik, szinte azonnal felülirja, még mindig varázsolni kell az ethernet elindításával. Már azon gondolkodom, hogy lehet átnevezni a ens1f5 -et eth0-ra. ez vajon segitene-e?

Viszont rájöttem, miért nem indult el DVI-n: A Grub nem megfelelő módba váltotta a monitort.
Ami segített: /etc/default/grub szerkesztése

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="video=1024x768@60 quiet splash"
# normál inditáshoz 1024x768 60Hz kényszeritése, splash screen, konzol üzenetek nélkül

GRUB_CMDLINE_LINUX="video=1024x768@60 "
#helyreállitó mód inditáshoz 1024x768 60Hz kényszeritése, konzol üzenetekkel?

GRUB_GFXMODE=1024x768x24,800x600x24,auto
# ez lehet, hogy nem is kell, csak ehhez: #GRUB_GFXPAYLOAD_LINUX=keep
GRUB_GFXPAYLOAD_LINUX=text
#ha nem ezt használtam, nem mutatta a splash screen-t

Mentés után konzolban:
sudo update-grub

Amíg csak fizetgetnek, addig csak dolgozgatunk... Intel(R) Core(TM) i5-4300M CPU 8GB

(#62741) #89874944 válasza ubyegon2 (#62731) üzenetére


#89874944
törölt tag

köszi. A gond a különböző csatolási hely volt. Nem tudom autómatán miért akarta más helyre csatolni, mint "manuálban"... átírtam és jó lett.

(#62742) KaZo válasza KaZo (#62740) üzenetére


KaZo
csendes tag

Bocs, hogy magammal levelezek, de megoldottam a hálózatos problémát, hátha hasznos lesz másnak is az infó.
A routeren be volt állítva (Linksys WRT54GL), hogy a dhcp fix IP-t adjon a számítógépnek, MAC cím alapján a 192.168.1.100-at kellett adnia. Ez widows alatt teljesen jól működött, DHCP-re van állítva a windows, de mindig fix IP-t kap, plusz megkapja a DNS-ek címét, stb… amit kell. A mobilom és a NAS is így kap fix IP-t az is működik. FTP-vel wifin szoktam átküldeni a fényképeket mobilról, azért van így megoldva, nem kell USB kábel, gyorsabb is... Mondjuk ez most mellékes…

Kínomban átállítottam, hogy a számítógép ne fix IP-t kapjon, és voálá… működik az ubuntun a hálózat. A számítógép újraindítása után is azonnal csatlakozik. Pedig látszólag a fix IP-vel is megkapja a címet, és a dns adatokat, de mégsem megy.
Lehet, hogy pont a 192.168.1.100-al veszik össze, mert valamiért másra használja a linux? Passz. A lényeg, hogy működik.

Amíg csak fizetgetnek, addig csak dolgozgatunk... Intel(R) Core(TM) i5-4300M CPU 8GB

(#62743) ArthurShelby válasza Dave™ (#62739) üzenetére


ArthurShelby
addikt

Köszi szépen kipróbáltam, és jól működik. (bár az alap virtual network beállítok nem voltak jók a vm-ben, idő volt mire sikerült beállítanom.

Ez már elég király, viszont pont azért keresek ubuntu-s leírást, mert onnan már egyszerűbb entware-re átültetni a dolgot.

A rosszban mindig van valami megtévesztően jó, különben nem választanánk a rosszat

(#62744) mexel


mexel
veterán

Sziasztok! Linuxban eléggé járatlan vagyok, lehet hogy a kérdés sem lesz jó :)
Egy TV box rendszerét lehet lementeni SSH-n ezzel a paranccsal ( itteni fórumtárs leírása alapján):

dd if=/dev/system of=system.img bs=1M conv=fsync status=none

Ezzel nincs is baj, ez megvan, működik.

Az lenne a kérdésem, hogy ugyanezt meg tudom tenni hogy .zip-ben mentse el?
Tehát ne system.img legyen a fájl hanem system.zip. és utána azt vissza is szeretném írni.

(#62745) kemotox


kemotox
addikt

Üdv!
Valami tool vagy parancs létezik arra, hogy a laptop akku sorszámát, gyártási dátumát meg egyéb adatokat ki tudjam listázni?
Köszi!

(#62746) BoB válasza kemotox (#62745) üzenetére


BoB
veterán

Azt hiszem elég beszédes:

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#62747) kemotox válasza BoB (#62746) üzenetére


kemotox
addikt

Köszi, bár ez sem a teljes bar-serialt írja ki :( Windowsra van valami progi erre, de csak ezért tuti nem rakom fel :D

(#62748) BoB válasza kemotox (#62747) üzenetére


BoB
veterán

Még ennyiben tudok segíteni:

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#62749) kemotox válasza BoB (#62748) üzenetére


kemotox
addikt

Ezt ismertem. De köszi azért. Igazából annyira nem fontos, csak láttam a Thinkpad topikban ezt a battery adatos témát és úgy éreztem muszáj linuxon is reprodukálnom :D Meg hát kíváncsi lettem volna, de végülis nagyon sok adatot megkaptam így is.

[ Szerkesztve ]

(#62750) lev258 válasza kemotox (#62749) üzenetére


lev258
veterán

A Thinkpad-okhoz Linuxra is van valami spécibb szoftver, erre a típusra jellemző a mélyebb hozzáférhetőség, több beállítás.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.