Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#82001) cigam válasza MasterDeeJay (#82000) üzenetére


cigam
félisten

Ne live linux-ot futtass, az nem tesz jót a pendrive-nak nem is tudsz rá telepíteni, mert újraindításkor elfelejti. Oké lehet persistens egy darabig, de a sok írás kinyírja a pendrive-ot. Viszont ha egy USB házba teszed az SSD-t, és arra telepítesz Linuxot, akkor mi történik? Így kikerülöd az alaplapi SATA vezérlőt, de mégiscsak telepített rendszer fog futni SSD-ről, ami jobban bírja az írást.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#82002) growler válasza cigam (#82001) üzenetére


growler
őstag

Egy USB házba tett SSD-nél azért alapvetően 2 feltételnek teljesülnie "illik".
1; TRIM, UASP támogatású ház. PL.: [link]
2; Megfelelő átviteli sebesség érdekében USB3-as interface megléte.

(#82003) Milkoo válasza tordaitibi (#81995) üzenetére


Milkoo
csendes tag

Szia!

Mindkét OP. rendszer alatt a /opt/slimjet az útvonal.
A másolást (felülírást) sikerült megoldanom a Zorinon.
Most átléptem Mint 20.02-re, ott is elvégeztem a procedúrát, mert ott is megjelent az újabb Slimjet verzió ( 33.0.0.0 (Chromium 94.0.4606.81 alapján) és meglepődve tapasztalom, hogy ezek után már itt sem indul el a böngésző, csak ha újra telepítem és nem cserélem ki a libffmpeg. file-t. Emlékeim szerint előző Slimjet verzióknál nem volt ilyen probléma.
Ez van...
Köszi: Milkoo.

(#82004) cigam válasza growler (#82002) üzenetére


cigam
félisten

Pontosan milyen gyorsulást vársz egy USB2 portba dugott USB3-as háztól?

Igaz macOS-t, de haználtam USB2-ről - mikor csak olvashatóvá vált az SSD-je - és nem volt vele semmi gond. Nem méregettem a sebességét, csak használtam. Ha már betöltődött a rendszer nem volt gond a használata.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#82005) growler válasza cigam (#82004) üzenetére


growler
őstag

Ugyanaz az USB3-as külső házba szerelt Samsung 860 EVO SSD
USB2-es portba dugva: [link]
USB3-as portba dugva: [link]

(#82006) cigam válasza growler (#82005) üzenetére


cigam
félisten

És ez mit bizonyít? A teszted hatására annak az Atomos gépnek lesz USB3 kapuja?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#82007) growler válasza cigam (#82006) üzenetére


growler
őstag

"Atomos gépnek lesz USB3 kapuja?"
Akkor miért ajánlottál hozzá SSD-t?
Egy olcsó HDD nem felelne meg?

(#82008) cigam válasza growler (#82007) üzenetére


cigam
félisten

Mert én olvastam a #81934-es, és a tönni hozzászólását

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#82009) anorche1


anorche1
őstag

Kb. 15500db, osszesen 90GB adatot szeretnek 15GB -os fajlokba fuzni.
Mi lenne ennek a leggyorsabb modja? Ez osszesen 6db fajlt jelentene, amit szepen lehetne 6db szalon egyszerre irni.
A tar tud ilyet?

"It never gets easier, you just go faster." Greg LeMond

(#82010) anorche1 válasza anorche1 (#82009) üzenetére


anorche1
őstag

Egyelore marad a 7z, -mnt8, mx1, -v14g kapcsolokkal.
Nem hiszem, hogy ez a leggyorsabb megoldas, pbzip2 tud tudtommal szepen parhuzamositani, de nem talaltam multi-volume opciot :(

"It never gets easier, you just go faster." Greg LeMond

(#82011) cigam válasza anorche1 (#82009) üzenetére


cigam
félisten

Tippem szerint csak akkor, ha a tar kimenetét odaadom a splitnek valahogy így:
$ tar -cvzf - ebbenvan/* | split -b 15G - "ebbenvan-darab-"

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#82012) zoltanz


zoltanz
nagyúr

Firefox-on mit kell állítani, hogy ne szoftveres legyen a WebRender (OpenGL) hanem hardveres?
(Chromium-on jól működik)
Köszi! :R

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#82013) leviske válasza zoltanz (#82012) üzenetére


leviske
veterán

Ez elvileg valamelyik verzió óta alap, ha olyan környezetben van telepítve. Azt nem tudom, hogy mondjuk nVidia kártya "olyan" környezetnek minősül-e.

(#82014) ubyegon2 válasza zoltanz (#82012) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

gfx.webrender.software

gfx.webrender.all

gfx.xrender.enabled

Ha ezeket megnézed az about:config oldalon, látni fogod, mi a helyzet. Csekkolhatod is az eredményt a about:support-ban

Érdemes még a font renderelést is állítani.

scroll állítgatás

# Firefox webrender fonts render scroll

[ Szerkesztve ]

(#82015) zoltanz válasza ubyegon2 (#82014) üzenetére


zoltanz
nagyúr

95.0.2 Firefox-ról van és nincs ilyen sajnos, a többi megvan:
gfx.xrender.enabled

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#82016) ubyegon2 válasza zoltanz (#82015) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem baj, ha a gfx.webrender.all true, a gfx.webrender.software és/vagy a gfx.webrender.software.opengl false értéken van, akkor jónak kell lennie a hw-es gyorsításnak.

95.0.1 a verzió nálam.

[ Szerkesztve ]

(#82017) zoltanz válasza ubyegon2 (#82016) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Így van beállítva és továbbra is Kompozitálás:    WebRender (Software) ír a Firefox.

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#82018) sh4d0w válasza zoltanz (#82017) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Szvsz kell hozzá a megfelelő vesa driver is - na ezért probléma Debianék filozófiája - feltéve, hogy ezt használsz.

https://www.coreinfinity.tech

(#82019) zoltanz válasza sh4d0w (#82018) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Értem igen Debian 11 Testing ág. (itt azt írja nincs használatban a Vesa, akkor csar a zárt nvidia bináris driver-en keresztül menne, Debian 10 -en emlékem szerint ment a nyílttal is Firefox WebRender )
driver: nouveau v: kernel 
  Display: x11 server: X.Org 1.20.13 driver: nouveau 
  unloaded: fbdev,modesetting,vesa

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#82020) ubyegon2 válasza zoltanz (#82019) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Csak egy tipp, de tegnap lemaradt a repo sorról a non-free....hátha...

Ezt a részt nézd meg innen.

Add "contrib" and "non-free" components to /etc/apt/sources.list, for example:

# Debian Bookworm
deb http://deb.debian.org/debian/ bookworm main contrib non-free

Update the list of available packages, then we can install the nvidia-driver package, plus the necessary firmware:

# apt update
# apt install nvidia-driver firmware-misc-nonfree

DKMS will build the nvidia module for your system, via the nvidia-kernel-dkms package.
Restart your system to load the new driver.

Vesa mode itt is okoz problémát: Can the latest stable Debian be compelled to run in vesa mode, rather than the motherboard graphics card, if the said card doesn't have drivers available

Akár ezt is átbogarászhatod: (SOLVED) Problem after installation of nvidia-driver

Ezt is, hátha találsz benne valamit:

How to Install or Upgrade Nvidia Drivers on Debian 11 Bullseye

Egy kis MX...
How to permanently force VESA driver?

[ Szerkesztve ]

(#82021) fatpingvin válasza sh4d0w (#82018) üzenetére


fatpingvin
őstag

melyik részét tartod problémának a kontextusban?

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#82022) sh4d0w válasza fatpingvin (#82021) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Nem fogom még egyszer leírni, a Kapitány már megtette.

https://www.coreinfinity.tech

(#82023) fatpingvin válasza sh4d0w (#82022) üzenetére


fatpingvin
őstag

nekem ez üzemszerű működésnek tűnik. nem próbálja out-of-box integrálni a nonfree drivereket. ez inkább feature szerintem.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#82024) szimla65


szimla65
aktív tag

Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni,nem vagyok Linux hozzáértő.
Szükségem lenne valamennyit használni ezt a rendszert,mert Win7/10-en nem megy.Van egy új tabletem Kínából ami frissítés közben kikapcsolt és most semmire nem reagál.Nem tudok előrébb jutni mert csatlakozáskor nem találja az eszközt.Azt olvastam Linuxon életre lehet kelteni.Az Sp flash tool-t kellene telepíteni Linuxra. Eszerint az írás szerint mentem(google fordító segítségével)de nem haladok.
[link]
Ha tudnátok segíteni akár privátban is az nagyon jó lenne.
Előre is Köszönöm a segítséget.

(#82025) fatpingvin válasza szimla65 (#82024) üzenetére


fatpingvin
őstag

pontosan mit szeretnél elérni? tisztában vagy azzal hogy az SPI flash tool mire való pontosan?

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#82026) pepe62


pepe62
aktív tag

Sziasztok!
Segítséget kérnék szépen! 3 napja Linuxozom, tehát a kezdőknél is kezdő vagyok! :D Tetszik nagyon! Ami nagyon zavar, hogy fekete háttérben halványtudomisén milyen szinűek a betűk! Kényelmetlen nagyon! Ki lehet fehéríteni, fekete betűkkel? Előre is köszönöm a tanácsokat! (Gondolom felmerülhet az a kérdés, hogy milyen nevű a linuxom, Unbutu, vagy Hunbutu :D ...azt hogy kell megnézni?)

[ Szerkesztve ]

Imádok borral főzni, néha még az ételbe is teszek.

(#82027) fatpingvin válasza pepe62 (#82026) üzenetére


fatpingvin
őstag

mire gondolsz? framebuffer konzol? mi az a helyzet ahol ezzel a jelenséggel találkozol?

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#82028) pepe62 válasza fatpingvin (#82027) üzenetére


pepe62
aktív tag

Már a programtárban is, a bal alsó sarokból nyíló lapon is, ahol a szoftverkezelő, meg a többi ilyesmi van....amikor meg letöltök egy doublecommandert ott is ez a fekete ala van...egyedül a mozillában sikerült az invertet beállítanom...

[ Szerkesztve ]

Imádok borral főzni, néha még az ételbe is teszek.

(#82029) fatpingvin válasza pepe62 (#82028) üzenetére


fatpingvin
őstag

milyen asztali környezetet használsz?

(előrevetítem valszeg nem én leszek az aki válaszolni tud, grafikus felületek mókolásában nem vagyok képben)

[ Szerkesztve ]

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#82030) pepe62 válasza fatpingvin (#82029) üzenetére


pepe62
aktív tag

Akkor meg pláne köszi, hogy segíteni próbálsz! Hogy kell megnézni az asztali környezetet?

Imádok borral főzni, néha még az ételbe is teszek.

(#82031) fatpingvin válasza pepe62 (#82030) üzenetére


fatpingvin
őstag

tyő.. mit raktál fel? :) lehet hogy így hamarabb ott leszünk. Futtasd le ezt:

echo $XDG_CURRENT_DESKTOP

vagy ha van telepítve, akkor neofetch, és a DE sor lesz az érdekes

[ Szerkesztve ]

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#82032) pepe62 válasza fatpingvin (#82031) üzenetére


pepe62
aktív tag

Hehe! Egy ismerősöm tette fel, hogyha tetszik, nem kell Windows... :D...hol kell futtatni ezt? :D

Imádok borral főzni, néha még az ételbe is teszek.

(#82033) fatpingvin válasza pepe62 (#82032) üzenetére


fatpingvin
őstag

alkalmazások között keresel egy olyat hogy Terminál

ez meg fog nyitni egy parancssoros kezelőfelületet, ahol szövegesen tudsz kommunikálni a rendszerrel
annyi hogy Ctrl-C-vel ide nem fogsz tudni bemásolni (ugyanis a Ctrl-C az a parancssorban az éppen futó folyamat megszakítására való) a Ctrl-Shift-C a beillesztés :)

a parancs meg amit írtam az annyit csinál hogy kiírja egy környezeti változó értékét ami azt tárolja hogy milyen asztali környezeted van (már ha van ilyened, de neked biztos lesz)

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#82034) pepe62 válasza fatpingvin (#82033) üzenetére


pepe62
aktív tag

Beírtam, ezt dobta XFCE....a terminál neve is XFce Terminal, van összefüggés, vagy valamit elb..tam? :)

[ Szerkesztve ]

Imádok borral főzni, néha még az ételbe is teszek.

(#82035) fatpingvin válasza pepe62 (#82034) üzenetére


fatpingvin
őstag

nem, tökéletes :D XFCE az asztali környezeted neve, a terminál nevének nincs hozzá köze. az úgyis csak egy shellt indít :)

viszont most már hogy tudod hogy XFCE, tudsz célirányosan keresni. én első keresésre ezt találtam. magyarul asszem a Beállítások között talán Megjelenés a neve, próbálgasd a beállításokat (édes istenem de rég szórakoztam ilyenekkel :D )

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#82036) pepe62 válasza fatpingvin (#82035) üzenetére


pepe62
aktív tag

Igeen! Közben megtaláltam a megjelenést és csodát tettem! :D :D ....hááát akkor lesz nekem is mit babrálnom!! :DD Köszönet!

Imádok borral főzni, néha még az ételbe is teszek.

(#82037) fatpingvin válasza pepe62 (#82036) üzenetére


fatpingvin
őstag

szívesen, jó ügyködést :)

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#82038) csixy válasza pepe62 (#82034) üzenetére


csixy
addikt

milyen diströd van_ _?
ubuntu, mint debian, arch__???

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#82039) szimla65 válasza fatpingvin (#82025) üzenetére


szimla65
aktív tag

Szia!
A tabletemet szeretném életre kelteni de win -en nem megy driver hiba miatt(nem ismeri fel a tabletet).A gyári Fwt szeretném feltenni,hogy újra működjön.Frissítés közben kikapcsolt.Nagyon örülnék ha tudnál segíteni vagy akárki.

(#82040) fatpingvin válasza csixy (#82038) üzenetére


fatpingvin
őstag

ez nem disztró hanem asztali környezet kérdése. az meg XFCE :)

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#82041) csixy válasza fatpingvin (#82040) üzenetére


csixy
addikt

Azt akartam megtudni, hogy milyen parancsokat sugalljak neki hogy legyen mondjuk egy neofetch , vagy screenfetch képernyője. Például:

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#82042) pepe62 válasza fatpingvin (#82037) üzenetére


pepe62
aktív tag

A neofetchre ez a szép kép jött! (egy színnel, csak a kijelölésnél toltam el valamit)

Imádok borral főzni, néha még az ételbe is teszek.

(#82043) pepe62 válasza csixy (#82038) üzenetére


pepe62
aktív tag

Köszönöm, hogy válaszoltál, az nekem nemhogy kínai, hanem Ufo nyelven vam...még... :D

Imádok borral főzni, néha még az ételbe is teszek.

(#82044) fatpingvin válasza szimla65 (#82039) üzenetére


fatpingvin
őstag

ezzel szerintem inkább az androidos topikba menj. ugyanis ez sokkal inkább android mint desktop linux kérdés.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#82045) fatpingvin válasza csixy (#82041) üzenetére


fatpingvin
őstag

pofás kis laptop :)

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#82046) pepe62 válasza csixy (#82041) üzenetére


pepe62
aktív tag

Akkor sikerült valamit alkotnom! fatpingvin-nek küldtem egy képernyőfotót az hasonlít! :)

[ Szerkesztve ]

Imádok borral főzni, néha még az ételbe is teszek.

(#82047) fatpingvin válasza pepe62 (#82042) üzenetére


fatpingvin
őstag

a neofetch egy ilyen kis rendszerösszegző utility. ha megnézed a DE sort, ott vany hogy XFCE.

meg ugye pár más infó is. kedves kis masina :) ami hasonlót tud, kevésbé dizájnos de sokkal részletesebb az az inxi nevű szoftver.

neofetch inkább arra való hogy mivel tudsz felvágni :D

ha már parádézunk akkor én is:

[ Szerkesztve ]

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#82048) pepe62 válasza fatpingvin (#82047) üzenetére


pepe62
aktív tag

Hát nem egy erőgép ! :D (van olyanom is, csak azt stúdiómunkákra használom...és persze win..)
Mégegyszer köszönöm, máris sokat tanultam!!!!

Imádok borral főzni, néha még az ételbe is teszek.

(#82049) szimla65 válasza fatpingvin (#82044) üzenetére


szimla65
aktív tag

Én csak abban kértem segítséget,hogy Linuxra telepítsem ezt a programot ami Linux verzió.

(#82050) fatpingvin válasza pepe62 (#82048) üzenetére


fatpingvin
őstag

nagyon szívesen, örülök ha tudtam segíteni.

egyébként ne becsüld alá. az hogy milyen erős a vas csak annak fényében értelmezhető hogy mire akarod használni. az én creative writing munkaállomásom ettől még sokkalta gyengébb :)

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.