Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#60001) taiji válasza Frawly (#60000) üzenetére


taiji
junior tag

Így van, pontosan 2-szer írta ki nekem is, és volt, hogy ott meg is állt, és képtelen volt leállni, vagy 90 másodpercet kellett várni. Erre van egy paraméter, amiben meg lehet adni, hogy ne 90 másodperc legyen, csak ugye az félig megoldás. Több mindennel próbálkoztam, de az utolsó ez volt: Link
Ebből a kernel parametert próbáltam meg, viszont úgy emlékszem, hogy látszólag semmi hatása nem volt, így kiszedtem a kernel parameterest. Mikor megnéztem /proc/sys/kernel/nmi_watchdog értékét mondjuk a cat pőaranccsal, akkor 1-est írt, vagyis nem volt jó. Viszont azóta meg egyszer sem jön a hibaüzenet. És ha meg is nézem most újra a /proc/sys/kernel/nmi_watchdog értékét, akkor 0-át mutat, tehát tényleg le van tiltva a watchdog, és nem is jelenik meg a hibaüzenet. Most azon gondolkodom, hogy utána jött még nekem a 4.16.2-2 kernel telepítése, vagy még előtte. Annyi mindent próbáltam, hogy már összefolynak a dolgok.

Viszont most olvastam, hogy azt írtad, hogy a Gnome az Wayland-es. Ha Manjaro-ból a Gnome-ot telepítem, akkor az már alapból Wayland-el fog működni, és fel sem kerül ez az ősrégi X11, vagy X11-el jön a Gnome is, és utólag kell a Wayland-et felrakni, és az X11-et lepucolni?

[ Szerkesztve ]

Taijiquan

(#60002) Frawly válasza taiji (#60001) üzenetére


Frawly
veterán

Kösz ránézek erre is. Archon sose volt 90 másodperc a watchdog-hiba, csak pár tized másodperc, inkább csak idegesítő, hogy irkálja.

A Gnome teljes egészében waylandes. Általában a fullos csomag felrakja az X-et is, de csak fallback opcióként, alapból a Gnome Wayland sessionnek kell indulnia a GDM-ből. Kivéve az Ubuntu, ahol eleve a Xorg-os Gnome az alapértelmezett, de itt is átállítható full Waylandre.

[ Szerkesztve ]

(#60003) b3Ro válasza b3Ro (#59987) üzenetére


b3Ro
senior tag

A gep a kula. Laptopban megy az SSD-szepen ahogy illik.

(#60004) ubyegon2 válasza ubyegon2 (#59994) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Kiegészítő infó:
A behalt Toshiba Satelliete-ben használt SSD-t átraktuk egy HP EliteBook 8470p-be és a rendszer (ubuntu Mate 18.04, Linux Mint XFCE 18.03) úgy fut rajta, mint ha fel sem tűnt volna neki a gépcsere, ill. nem pont úgy fut, hanem "picit" 10x gyorsabban.

************************************************************************

HP EliteBook 8470p-ban van egy dedikált VGA is, kell ezzel foglalkozni, van valami váltóprogram, mint az nVidiánál? Fene se tudja, melyiket használja, de minden OK, a hőfokok normálisak (82 c volt eddig a max), akadálymentesen fut a FB-on a flash alapú játék, megy YT video, weboldalakat pörgetek, a sebesség, hőfok, ventilátor vezérlés működik.

CPU: Dual core Intel Core i5-3340M (-MT-MCP-)
arch: Ivy Bridge rev.9 cache: 3072 KB
flags: (lm nx sse sse2 sse3 sse4_1 sse4_2 ssse3 vmx) bmips: 10775
clock speeds: min/max: 1200/3400 MHz 1: 1211 MHz
2: 1250 MHz 3: 1239 MHz 4: 1236 MHz
Graphics: Card: Advanced Micro Devices [AMD/ATI] Thames [Radeon HD 7550M/7570M/7650M]
bus-ID: 01:00.0 chip-ID: 1002:6841
Display Server: x11 (X.Org 1.19.6 )
drivers: ati,radeon (unloaded: modesetting,fbdev,vesa)
Resolution: 1366x768@59.99hz
OpenGL: renderer: AMD TURKS (DRM 2.50.0 / 4.15.0-19-generic, LLVM 6.0.0)
version: 3.3 Mesa 18.0.0-rc5 (compat-v: 3.0) Direct Render: Yes

vdpau van fenn, ahogy látom,
grep -i vdpau /var/log/Xorg.0.log
[ 8.406] (II) RADEON(0): [DRI2] VDPAU driver: r600

Milyen parancsokkal kell nézegetnem még?

ubyegon@toshibaubumate18:~$ sudo lshw -c video
[sudo] ubyegon jelszava:
*-display
description: VGA compatible controller
product: Thames [Radeon HD 7550M/7570M/7650M]
vendor: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI]
physical id: 0
bus info: pci@0000:01:00.0
version: 00
width: 64 bits
clock: 33MHz
capabilities: pm pciexpress msi vga_controller bus_master cap_list rom
configuration: driver=radeon latency=0
resources: irq:32 memory:c0000000-cfffffff memory:d4300000-d431ffff ioport:4000(size=256) memory:c0000-dffff

(#60005) taiji válasza Frawly (#60002) üzenetére


taiji
junior tag

Ha tizedmásodperc lett volna nálam, illetőleg időnként nem fagyott volna ott meg, akkor én azzal én is kibékültem volna, de rém idegesítő volt, hogy a leállás vagy reboot vagy 90mp, vagy teljesen megfagy, és power gomb hosszan nyomva. Most viszont jó, kopp-kopp lekopogom.

Viszont most a Gnome felkeltette az érdeklődésem, mert ez az X11 iszonyat régi, elavult technológia. Nem is értem, hogy nem sikerült ezt még leváltani. Már maga a működési elv is otthoni használatra meg pláne nem jó dolog, vagy legalábbis felesleges ez a szerver-kliens működés. Nem tom mennyire a jövő a Wayland, de már barátságosabb a működési elve, nincs annyi felesleges sallang. Lehet hogy akkor ha picit megunom a KDE-t, akkor kipróbálom a Gnome-ot, vagy ha legközelebb megint szarakodik a KDE-s telepítésem, akkor Gnome-ot felrakom, bár úgy megszoktam az Octopi-t. Azért az hiányozna, még ha fel is lehetne rakni a Gnome-ra is (csakhát minek két program menedzser).

Taijiquan

(#60006) BoB válasza taiji (#60005) üzenetére


BoB
veterán

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#60007) Rimuru válasza BoB (#60006) üzenetére


Rimuru
veterán

Megzavarod szegeny embereket az ilyen hozzaszolasokkal. :DDD

Vigyázat, csalok!

(#60008) taiji válasza BoB (#60006) üzenetére


taiji
junior tag

Őőő ez az ábra kicsit fura. Én a compositort nem nevezném szervernek, mint ahogy az X11 esetén sem az. Ugye ott külön ténylegesen X11 kliens és X11 szerver van (és külön kompozitor), hiszen régen még úgy találták ki, hogy a kliensen nincs konkrétan ablakkezelő rendszer, hanem ténylegesen a szerverhez kapcsolódik hálózaton keresztűl. Az egész működés erre épül még most is, még ha most egy desktopon fizikailag nem is valósul meg ez a kapcsolat.
Wayland-nál én úgy tudom, hogy nincs klasszikus szerver-kliens kapcsolat. Van maga a Wayland kliens, és van a kompozitor amihez kapcsolódik, és persze a kompozitoron keresztül a kernel-t is eléri. Ha ezt szervernek nevezik, mert a kompozitor fogja össze a kapcsolatot, akkor gyakorlatilag bármire rá lehet fogni, hogy szerver-kliens felépítésű, ahol kvázi csillagpontos a felépítési ábra, mert van egy központi rész. Márpedig ez nem igaz.

Egyébként itt pl nem is említik szerverként: Link

Ráadásul a te általad bevágott ábra szerint a kliens is kapcsolódik közvetlenül a kernel részhez. Amit én linkeltem ábrét, ott meg nem így van.

"As in the X case, when the client receives the event, it updates the UI in response. But in the wayland case, the rendering happens in the client, and the client just sends a request to the compositor to indicate the region that was updated."

Ez a leírás sem azt tükrözi, hogy a Wayland klasszikus kliens-szerver felépítésű.

[ Szerkesztve ]

Taijiquan

(#60009) ubyegon2 válasza Rimuru (#60007) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Merhogy' a kezdők ló*t se értenek belőle!? Még ilyent! Ez inszinnuáció! ;] Mi az az IPC amúgy? (engem nem zavart meg, mert tényleg nem értem, szerencsére elvagyok tudatlanul is az új/régi ketyerémmel.

[ Szerkesztve ]

(#60010) Flowtation válasza ubyegon2 (#60009) üzenetére


Flowtation
őstag

Akkó' má ketten vagyunk! :DDD

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#60011) csixy válasza Rimuru (#60007) üzenetére


csixy
addikt

Az teljesen biztos! Mi az a wayland? Talán virsli kecsappal? ... Wayland , Mesa ezek nekem nagyon szürke foltok a térképemen. ...... Sajnos!!!! ....... de azért a firefox fut így is. :B

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#60012) BoB válasza taiji (#60008) üzenetére


BoB
veterán

Azt írtad kliens-szerver. Pont. Most meg magyarázod hogy így meg úgy, ez nem olyan.

"The open-source reference implementation of Wayland protocol is split in two C libraries, libwayland-client and libwayland-server. Their main responsibility is to handle the Inter-process communication (IPC) with each other,"
[link]

Most lehet vitatkozni hogy a fejlesztők a hülyék hogy szerver nevű API-t csinálnak ami nem is az igazából.

Amit az általam berakott képen látsz az ugyanaz, csak ott még ki van emelve hogy IPC-n keresztül történik a kapcsolat.

Igen ez nem a klasszikus hálózattranszparens X, mert ez igaz is, de pusztán az hogy itt már nincs kliens meg szerver azt nem lehet kiejelenteni, én nem szeretem ezeket az egyszerű megállapításokat.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#60013) taiji válasza BoB (#60012) üzenetére


taiji
junior tag

Az egy dolog, hogy azon az ábrán libwayland-client and libwayland-server-nek nevezik. Nevezni akárminek nevezhetjük. A működése árulja el, hogy valójában mit is csinál. Egy kliens és szerver kapcsolata és működése nem ez, még ha jelen esetben a te ábrádnál így is nevezték el. Lásd amit én vágtam be leírást, hogy az X11 és a Wayland egy ablakmegjelenést, rajzolást milyen módon hajt végre. Az alapján is azt mondod, hogy a Wayland klasszikus szerver-kliens működésű annak ellenére, hogy a leképezést nem a szerver végzi, hanem a kliens?
Szívesen fogadom, hogy ha azt mondod, hogy ez kliens-szerver kapcsolat tipikus példája. Akkor ámen. Én viszont nem ezt tanultam sem az iskolában, sem az életben.
És nekem elég elolvasni, hogy a Wayland működése miben különbözik, mert ott már látszik, hogy igencsak más a koncepció (hálistennek. egyszerűbb működés, programozhatóság (és ezt nem én találtam ki. Anno mikor Steve Jobs meglátta rögtön azt mondta, hogy na ez nem megy a mac-re), és végre nem a hackerek álma lesz, mint az X11).

[ Szerkesztve ]

Taijiquan

(#60014) ubyegon2 válasza Flowtation (#60010) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Vagy jóval többen! :D Mondjuk kezdő topikban nem is igazán erős a fogékonyság még erre a szintre, de a kollégák elég jól elpolemizálnak a témáról. :U

Speciel érdekel, de nem a téma miatt, hanem a velős megállapítások miatt! Lesz-e megint tenagyonegyszerűenlátodeztalinuxot beszólás!?

[ Szerkesztve ]

(#60015) Frawly válasza csixy (#60011) üzenetére


Frawly
veterán

Ugye most csak viccelsz! Ha linuxozol, akkor nem árt tisztában lenni, hogy mi micsoda. Mi a Xorg, miben különbözik a Wayland, mi a Mesa. Mi a kernel, mi a systemd.

A Waylandnek a lényege a Xorg-hoz képest, nagyon leegyszerűsítve, hogy minden egyben. Míg Xorgon külön van a grafikus/display server, WM, kompozitor, addig a Wayland az mind együttvéve. Persze még ez is pontatlan, mert olyan, hogy Wayland nincs, az csak a protokoll neve, magának a tényleges megoldásnak mindig van valami saját neve (Sway, Weston, Gnome Shell). Ha most a következő kérdésed, hogy mi az a szerver, meg a kompozitor, abba nem megyek bele, ha kéred, szedek neked össze jól magyarázó linket a témában.

A Mesa meg lényegében parasztosra leegyszerűsítve az OpenGL-támogatást adja, hogy a GPU-n tudd használni a 3D-s hardveres gyorsítást. Mesa nélkül csak 2D-s gyorsításod lehet (erről linuxos driver gondoskodik), vagy legrosszabb esetben az sem (bár ez elég ritka).

Egyébként a többieknek is címezve: ez a Wayland még nagyon kísérleti, nagyon korai szakban van. Van előnye, pl. a vágólap tartalma külön kezelőprogi nélkül nem szűnik meg, ha bezársz egy progit, nem kell hozzá külön kompozitort is futtatni, meg ahogy én érzem, gyorsabb is kirajzolásban, grafikus teljesítményben. De még túl kevés dolog támogatja, azok is általában bugosak. Van 3 komoly implementáció, amelyik tényleg normálisan támogatja, lényegében Gnome, Sway, Weston, a többi elég kísérleti meg demo cucc, vagy csak félig támogatja (mint a KDE Plasma 5.x). Login Managerekből meg csak a GDM támogatja rendesen, az SDDM részlegesen (önmaga nem Waylanden fut, de tud waylandes sessiont indítani), a többi egyáltalán nem. Ez így még nagyon kevés, kell még neki minimum 5 év, hogy elterjedjen, rendesen támogatott legyen, legyen annyira stabil, mint most a Xorg-os megoldások.

A waylandes megoldásokat kicsit elölről kell tanulni. Se Xorg drivereket nem támogat, se xbacklight, se setxkbmap, se xrandr, nem kompatbilis sok Login Managgerrel, semelyik X-es kompozitorral, stb.. Mindent máshogy kell rajta megoldani, így meg nem lehet a régi ismereteket használni rajta.

[ Szerkesztve ]

(#60016) Frawly válasza csixy (#59996) üzenetére


Frawly
veterán

Ki fogom próbálni a Manjaro KDE-t. De szerintem nem fog segíteni, mert az is Arch alapú. Ha meg sima, alap Archon ilyen, mindjárt frissen telepített, mindenféle spéci hekkelést nélkülöző, stock rendszeren is, ráadásul Linux-barát, nem túl régi, nem túl új hardverről futtatva, akkor a fene megette.

Az azért sokat elárul, hogy ugyanezen a gépen, ugyanígy friss, stock Arch telepítésen meg a Gnome-nak az égvilágon semmi baja, sehol egy szál bug. Pedig én világ életemben KDE-s voltam, de ennek most vége.

[ Szerkesztve ]

(#60017) csixy válasza Frawly (#60015) üzenetére


csixy
addikt

Köszönöm szépen ezt is és a linkgyűjteménynek is örülnénk szerintem itt egy jópáran. Várjuk. :R

A Manjari KDE is ARCH alapú és így diff diag céljára jó lehet egy próbatelepítésnek, bootoláskor a billentyűzetet állítsd magyarra , a többi ráér később.

Apropos antergos: az ősöreg kis flexezett EFI-s masinámba beletört a bicskája, a legacy MBR-es HP250G1-re meg csont nélkül felment dualbootban.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#60018) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Tudtok olyan képernyővédőt Linuxra, ami alkalmas céges logó megjelenítésére? Nem baj, ha tud némi beúszást, vagy valami effektet. Átböngésztem a Mint Cinnamon lehetőségeit ezen a téren, de nem találtam igazán normálisat.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#60019) Rimuru válasza CPT.Pirk (#60018) üzenetére


Rimuru
veterán

XScreenSaver?

Vigyázat, csalok!

(#60020) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#60018) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Átböngésztem a Mint Cinnamon lehetőségeit

Gondolom ezt nem telepített rendszeren csináltad, mert akkor legalább egy tucat effektes screensavert találtál volna. Ahogy nézem, a /Képek-ből dolgozik, de konfigban biztosan át lehet állítani más mappára.

Persze kérdés, mit találsz normálisnak ezek közül meg a logótól is függ, melyik mutat jól, a Jigsaw egész ötletes, az adott kép puzzléit kiszórja és elkezdi összerakosgatni. :) A Gflux se rossz, kendőként lebegteti a képet és közben lassan elfordítja. Nézegesd végig az összeset, ami a Képek mappából dolgozik. KDE-n kívül is van élet. :D

[ Szerkesztve ]

(#60021) ubyegon2 válasza csixy (#60017) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem tudom feltünt-é neked is, hogy Frawly kolléga 6 röpdolgozat terjedelemben már ecsetelte, mennyire kedveli a KDE-t. Azért csak ajánlod neki ezt a Manjari :F nevű valamit. :DD (ami neked a flexelt masinádra jó ugyan)

Köszönöm szépen ezt is és a linkgyűjteménynek is örülnénk szerintem itt egy jópáran. Várjuk. :R

Nem várjuk, nem kell linkgyüjtemény! :(
Minek, hogy elsikkadjon a hsz-ek között? majd ha fKDEpitányunk végre ír egy új Összefoglalót és beugrik Tg-nek, akkor lesz értelme a linkgyüjteménynek. Sorry, de ez van.

[ Szerkesztve ]

(#60022) CPT.Pirk válasza Rimuru (#60019) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Köszi, közben máshogy lesz megoldva.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#60023) Skullwipe


Skullwipe
senior tag

DE, Aha! [link]
Szóval akkor ez alapján már újra tudom fogalmazni a problémámat. Ha Mint 18.3-on a második töltő képernyő után nem történik semmi, és nem tudok egyetlen tty-ba lépni. Mivel tudom helyre állítani a rendszert? Recovery mode-ba be tudok lépni, de valamiért nem csatlakozni a netre vezetéken keresztül. Ha esetleg kéne net elérés akkor azt nem tudom hogy oldjam meg. Nem akarom újra húzni, ki akarom javítani. Mert biztos hogy ott van minden. Ha nem tudtok konkrét lépéseket, semmi gond, majd próbálok lassan tovább lépkedni.

(#60024) Frawly válasza ubyegon2 (#60021) üzenetére


Frawly
veterán

Az elgépelés nem érdekel. Tényleg ki fogom próbálni, hogy Manjaro alatt milyen a KDE. Nem fogom használni, csak ránézek azzal is szórakozik-e, vagy csak Archon ilyen kalap fekália. Bár azt még mindig nem értem, hogy mi alapon várjuk, hogy majd pont Arch-alapú Manjarón lesz jobb, de majd meglátjuk, ahogy a vak asszony mondaná.

Egyébként Archék kezdenek szétesni, mostanában egyre több Archer panaszkodik, hogy a kernel leálláskor protocol error-t írogat, meg /oldroot/fssys lecsatolási hibákat (ezt nálam is írogatja), megoldás az utóbbira nincs, ráadásul már a telepítő is csinálhatja leállításkor. Ezek ártalmatlan hibaüzenetek, mint a watchdog did not stop, de idegesítő. Összeszedhetnék magukat.

(#60017) csixy: a linkgyűjteményt nem tudom hétvégénél korábbra ígérni.

[ Szerkesztve ]

(#60025) lck válasza Frawly (#60024) üzenetére


lck
senior tag

A leállításkor hiba Manjaro alatt nem jelentkezik. Lehet nem olyan hülyeség a Semi-rolling. Tesztelve az kerül bele ami nem bugzik.

(#60026) Frawly válasza lck (#60025) üzenetére


Frawly
veterán

Ebben igaza lehet, hogy a semi rolling biztonságosabb ilyen szempontból. Eddig egyébként az Archcsal sem volt baj, már több, mint két éve használom, frissítésekkor sem borult meg. Mostanában kezdtek ennyire végletesen pernahajderek lenni.

(#60027) vargalex válasza Frawly (#60024) üzenetére


vargalex
félisten

A leállításkor látható oldroot hiba az systemd bug, patch már van hozzá, de még nem release-elték. Szóval az Arch-hoz annyi köze van, hogy túl új systemd van benne...

Alex

(#60028) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#60021) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Gőzöm nincs róla most hogyan működik a TG rendszer, de ha valaki beállít, akkor rendbe rakom a dolgokat.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#60029) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#60028) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nekem sincs sok gőzöm, de priviben leírtam amit tudok. :)
Legalább ez rendben lesz, az Ubuntu és Mint is csak talál magának Tg-t előbb-utóbb.

[ Szerkesztve ]

(#60030) Frawly válasza vargalex (#60027) üzenetére


Frawly
veterán

Akkor visszavonom, és a systemd-sek szégyelljék a pofájukat elfelé. Talán még az is lehet, hogy Intel modesetting driver bug meg a NetworkManager szakadozása sem Archék hibája, bár most utóbbi kettővel nincs baj Archon Gnome-mal. Az utóbbi időben mégis kezd már sok lenni így összességében.

(#60031) r0b3r


r0b3r
senior tag

Sziasztok!

A napokban telepítettem a legfrisebb Manjaro Linuxot egy több éve használatban lévő Windows 7 rendszer mellé egy 120Mb-os ssd-re. 2Gb swap, 30Gb a linux rendszernek, a maradék a win7 NTFS. Bootmanager indítás után szépen működik, Linux elindítva villámgyors, usb eszközök, wifi, stb minden megy.
Viszont kilépés után és a gépet újraindítva a windowsban nem működnek az usb eszközök, az usb billentyűzet és egér sem. :DDD Power gombbal tudom ugye csak lekapcsolni. Újraindítva bootmanagerben megy az usb billentyűzet (Legacy mód aktív), windowst kiválasztva nem működik, linuxban viszont igen. Újraindítás után ha belépek az UEFI Biosba és egyből kilépek, akkor már windowsban is újra működnek az usb eszközök. :DDD
A linux kikapcsolhat valamit a kilépéskor? :F Van valami ötletetek?

A gép egy:

Gigabyte Z97-HD3 alaplap
i3-4150 proci
8Gb Ram
Samsung 840 120Gb SSD
1Tb WD Green (bár az op.rendszerekhez nincs köze.)

Manjaro XFCE Edition 17.1.8
Windows 7 Ultimate x64

Köszönöm! :)

(#60032) CPT.Pirk válasza r0b3r (#60031) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Szinte biztosan bios specifikus gond lesz az usb kezelésnél. Leginkább beállítás probléma lehet, de ha van bios frissítés, akkor azt tedd fel.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#60033) lev258 válasza r0b3r (#60031) üzenetére


lev258
veterán

A legacy mód hogy jött elő? Milyen módban települt a Win és a Linux?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#60034) r0b3r válasza lev258 (#60033) üzenetére


r0b3r
senior tag

Egyből valami USB állitási lehetőséget kerestem a biosban. Csak ezt találtam, Usb Legacy enable, disable, auto. Auto-n volt eredetileg, pendrive-ról telepítettem. A windows még évekkel ezelőtt dvd-ről egy másik számítógépben.

(#60035) r0b3r válasza CPT.Pirk (#60032) üzenetére


r0b3r
senior tag

De milyen beállítási lehetőséget érdemes még keresni a Biosban? :F

Bios verziója majdnem a legfrissebb, F9-es. A legújabb az F10c, de azt inkább nem raktam fel, mert beta.
Elvileg csak a támogatott memóriák számát bővítették benne. :U

(#60036) lacafaca


lacafaca
őstag

Sziasztok...egy kis segítséget kérnék. Rpi3+ra szeretnék rendszert fölrakni( msd), a noob alatt semmi gondom, az megvan hogyan kell csinálni... win10 a rendszerem, nincs (és nem is lesz linuxom). próbálok a raspbian helyett másikat is föltenni, de itt van gondom. van olyan os, amivel nincs gondom, rendes lemezképfileként leszedem és megírom az sd-t disckimager segítségével, ezzel semmi gondom. viszont van os, ami raw formátumban jön le, na azzal fingom nincs mit lehet kezdeni...egy kis segítség jól jönne, ha egyeltalán win alatt lehet kezdeni ezzel valamit. Köszi.

[ Szerkesztve ]

Vedd el a szabadságukat, de ne egyszerre, hanem kicsi, apró lépésekben, hogy amikor már semennyi sem maradt nekik, azt észre se vegyék.

(#60037) ubyegon2 válasza lacafaca (#60036) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Azt, hogy Win alatt mivel mit lehetne kezdeni, miért nem a Windowsos topikban próbálod megkérdezni?

(#60038) lacafaca válasza ubyegon2 (#60037) üzenetére


lacafaca
őstag

talán mert linuxos kérdés...nem okításért jöttem, segítségért

Vedd el a szabadságukat, de ne egyszerre, hanem kicsi, apró lépésekben, hogy amikor már semennyi sem maradt nekik, azt észre se vegyék.

(#60039) CPT.Pirk válasza lacafaca (#60038) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

.raw fájl? Melyik os jött ilyen formátumban? rpi-nél még nem találkoztam vele.

Egyébként nem kell hozzá Linux, hogy Linuxos eszközöket használj. Win10-en tedd fel a Windows Subsystem for Linux-ot (WSL), aztán elérhető lesz a bash, ott meg a dd. dd-vel lehet kitolni az ilyen dolgokat sd kártyára.

*de mintha a win32 diskimagerben is lenne lehetőség egyéb fájlok kiválasztására. Meg talán a rufus is tud dd módban működni.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#60040) lacafaca válasza CPT.Pirk (#60039) üzenetére


lacafaca
őstag

[link]

Vedd el a szabadságukat, de ne egyszerre, hanem kicsi, apró lépésekben, hogy amikor már semennyi sem maradt nekik, azt észre se vegyék.

(#60041) CPT.Pirk válasza lacafaca (#60040) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Szóval ez egy xz tömörített raw fájl. Akkor gondolom az xz kitömörítésen már túl vagy, és ott van a .raw fájl nálad.

Én a rufus-t próbálnám meg a kiíráshoz, annak meg az alsó részén lehet választani, hogy iso vagy dd módban írjon, azt át kell tenni dd-re.
Vagy fogsz valami natív Windowsos dd progit, esetleg a WSL alatt dd-zel.

https://github.com/fedberry/fedberry/blob/master/INSTALL.md ha semmi nem jönne össze, egy usb-ről futó live Linux alól is meg lehet csinálni. Vagy tehetsz fel dualboot-os Linuxot a W10 mellé, ha már Raspberry érdekel akkor már úgy is célszerű nem Windows alól kínlódni.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#60042) lacafaca válasza CPT.Pirk (#60041) üzenetére


lacafaca
őstag

Köszönöm, teljesen érthető volt... :R :R

Vedd el a szabadságukat, de ne egyszerre, hanem kicsi, apró lépésekben, hogy amikor már semennyi sem maradt nekik, azt észre se vegyék.

(#60043) BoB válasza lacafaca (#60040) üzenetére


BoB
veterán

Le van írva az általad linkelt oldalon hogyan kell telepíteni.

https://github.com/fedberry/fedberry/blob/master/INSTALL.md

Görgess le a windows részhez.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#60044) ubyegon2 válasza lacafaca (#60038) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az mitől Linuxos kérdés, hogy Windows alatt hogyan lehet valamit megoldani? :U
A fórum topikok a segítésre jöttek létre, de témánként tagozódtak ha észrevetted volna..... Ehhez a topikhoz totál semmi köze nincs a kérdésednek, abban biztos lehetsz. Az, hogy az rpi-nek köze van a Linuxhoz, az egy dolog, ennyi erővel a routeres kérdéseket is fel lehetne itt tenni, de azoknak is számtalan külön topikja van. Rpi-s topik is van, Windowsos is. Nem kioktatás, csak tájékoztatás.

Persze a segítőknek sem sokat számít, a kedvenc topikjukban legyen rend, itt meg tök mindegy, mi a téma.

[ Szerkesztve ]

(#60045) King Unique válasza lacafaca (#60036) üzenetére


King Unique
titán

Ha egy linuxos lemezképfájlt akarsz kiírni Windows alól, akkor inkább az utóbbi OS topikjában kellett volna érdeklődni, mert attól még nem lesz kimondottan linuxos kérdés... Szóval igaza van a fórumtársnak!

Egyébként pedig nem kell .raw kiterjesztésű lemezképfájl kiírásához Windows alatt sem semmi extra, pláne hogy a hivatalos leírás szerint a WDI megfelel hozzá. Ha az jó, akkor pedig a többi hasonló program is. A WDI-nél amúgy csak annyi van, hogy alapértelmezetten az .img kiterjesztésű fájlokat listázza ki, míg a többihez alatta a *.* opciót kell kiválasztani.

[ Szerkesztve ]

(#60046) lacafaca válasza ubyegon2 (#60044) üzenetére


lacafaca
őstag

Ha moderátor akarsz lenni, ne itt teperjél, keresd föl Parcit...ha nem tudod ki ő, akkor belinkelem neked szivességből az adatlapját ;)

King Unique: nem lehet mindenféle okoskodás nélkül segítséget nyújtani? nem értem a mai fiatalságot de komolyan...gáz..

[ Szerkesztve ]

Vedd el a szabadságukat, de ne egyszerre, hanem kicsi, apró lépésekben, hogy amikor már semennyi sem maradt nekik, azt észre se vegyék.

(#60047) lacafaca


lacafaca
őstag

Meg is oldottam az instrukciók alapján, köszönöm mindenkinek a gyors segítséget. :R :R :R

Ja és elnézést azoktól, akiknek bántotta a kis lelkét egy ide nem való kérdés föltétele. ;)

[ Szerkesztve ]

Vedd el a szabadságukat, de ne egyszerre, hanem kicsi, apró lépésekben, hogy amikor már semennyi sem maradt nekik, azt észre se vegyék.

(#60048) BoB válasza lacafaca (#60046) üzenetére


BoB
veterán

Szerintem is igaza volt, és ez nem okoskodás. Inkább örülj hogy megoldottad a problémát :U

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#60049) Frawly válasza Frawly (#60030) üzenetére


Frawly
veterán

Na, úgy néz ki, hogy felesleges volt mérgelődni, mert ma lejött a 4.16.4-es kernel, és ezzel eltűntek ezek a hibaüzenetek. Igazából még watchdog did not stop-ot sem láttam most, igaz nehéz elolvasni, mert villámgyorsan írja ki, journalctl-ben meg nem látszik.

Gnome alatt most egyelőre az Intel modesetting driver meg a NetworkManager Wi-Fi-kezelése is teljesen jó, már napok óta nem futottam bele semmilyen bugba. Lehet csak én fogtam ki ezekkel egy balszerencsés szériát, amit tetéztem egy bugos KDE-vel, de akkor is betette nálam a kaput.

(#60050) ubyegon2 válasza lacafaca (#60046) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha valami nagyon gáz, akkor az ilyen hozzáállás valóban az. Ha annyira nagyra vagy az itt lebegtetett kapcsolati hálóddal, kérd meg inkább, hogy tájékoztasson a fórum topikjainak általános használatáról.

Elég érthetetlen ez a felháborodás részedről és még azt se tudom mondani, hogy megszoktam már..... :U

Ott a legnagyobb probléma, hogy ahhoz moderátor kell szerinted, hogy a topik szabályait betartsátok!
De, hogy megnyugtassalak, valószínűleg nekem van legkisebb esélyem arra, hogy moderátor legyek, igaz a topik rendjét a Topikgazda hivatott fenntartani, ezen a szinten mindenképpen.
Ma is tanultál valamit, arra inkább nem reagálok, hogy életkor alapján próbálsz személyeskedni, mert valószínűleg még óvodában piszkáltad az orrod, mikor én már csajoztam ezerrel. :D bocsi

(#60048) BoB ;)

"Különben meg miért nincs itt topikgazda?" - idézem a már lassan klasszikussá vált kérdésedet újra.
(annak külön örülök, hogy ketten is egyetértettetek velem, hálám jeléül megígérem, hogy sosem leszek Tg) :Y

(#60051) lacafaca

Azért legalább valami értékelhetőt is írtál: ..de mindegy is, én itt befejeztem. :R
Én inkább nem vonnék le semmilyen következtetést a hozzászólásaid alapján, ha nem haragszol.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.