Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#72001) #92691712 válasza #20749568 (#72000) üzenetére


#92691712
törölt tag

A Cinnamon miért nagyobb gépigényű? Mit hoz a valóságban többletetfogyasztás? Nem csak rosszul van megírva, azért eszik többett?

(#72002) lev258 válasza #92691712 (#72001) üzenetére


lev258
veterán

Ahogy mondani szokták, a csilli-villi extrák és effektek miatt nagyobb a RAM és proci igénybevétel.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#72003) I02S3F válasza #20749568 (#72000) üzenetére


I02S3F
őstag

Anélkül, hogy konkrétumot mondanék, szerintem a cinnamon elmegy gyengébb gépen is. Nem követtem a változásokat az utóbbi hetekben. Azelőtt sokat faragtak az erőforrásigényén. Nálam a gnome3 memóriafogyasztásának töredékén ment. Igaz, hogynem vagyok naprakész ezügyben. Emlékeim szerint a cinnamon egyik mint-en 200-260 mb memóriát evett. Tehát _szerintem_ bőven elfutna azon a gépen!

(#72005) #92691712 válasza #20749568 (#72004) üzenetére


#92691712
törölt tag

Értem. :K

Ki lehet tenni a tálcára grafika-animációt? Processzor használatról, internet letöltési adatokról? Ilyesmikről beszélsz?

[ Szerkesztve ]

(#72006) I02S3F válasza #20749568 (#72004) üzenetére


I02S3F
őstag

"de ha játékról van szó, akkor rögtön más a leányzó fekvése." - Itt arra gondolsz, hogy az OS ne egye el az erőforrást a játékoktól?

(#72008) #92691712 válasza #20749568 (#72007) üzenetére


#92691712
törölt tag

Van ott is. Én például telepítettem az Xfce Goodies kiegészítést. Remek dolgok vannak benne! A Mint Cinnamonban is van ilyesmi? Mert kerestem képeket, de nem találtam semmit sem.

(#72009) I02S3F válasza #20749568 (#72007) üzenetére


I02S3F
őstag

Nem a kérdezőnek mondom a következő mondatot, mert nem kért ilyesfajta tanácsot. Ilyen esetben ram-ot szükséges venni szerintem.

(#72011) #92691712 válasza I02S3F (#72009) üzenetére


#92691712
törölt tag

Jelenleg kettő darab 3000 MHz-es RAM van a gépemben. Nem emiatt kérdezem. Hanem használhatóság, a kényelem, a plusz információk a tálcán, stb.

Aweriot: Van üres 64GB-os hipergyors pendrive-om. Arra este felrakom. Köszi a bíztatást! ;)

[ Szerkesztve ]

(#72012) mobilizmo


mobilizmo
addikt

Úgy gondoltam kipróbálom régi kedvencem az rtorrent-et. AUR-ból fel is ment, majd utána a rutorrent frontend. Hibaüzi nem volt, de rutorrent-et nem találom sehol. Valami még kell hozzá?

Bonyolult problémákra mindig akad egyszerű, könnyen érthető, téves válasz.

(#72013) vadkörte válasza mobilizmo (#72012) üzenetére


vadkörte
addikt

A Deluge, Transmission, Qbittorrent miért nem felel meg?

Üdv. V. Körte

(#72014) mobilizmo válasza vadkörte (#72013) üzenetére


mobilizmo
addikt

Transmission-t használom régóta, megfelel. De gondoltam kipróbálom a régen szeretett rtorrent-et. És most egyébként is tanulok linuxul, miért ne?

Bonyolult problémákra mindig akad egyszerű, könnyen érthető, téves válasz.

(#72015) Rimuru válasza mobilizmo (#72014) üzenetére


Rimuru
veterán

A rutorrent egy sima php alkalmazas, nezz utana mi kell a futtatasahoz (kiindulasnak jo a lamp)

Vigyázat, csalok!

(#72016) mobilizmo válasza Rimuru (#72015) üzenetére


mobilizmo
addikt

Ez lenne az?

Bonyolult problémákra mindig akad egyszerű, könnyen érthető, téves válasz.

(#72017) #92691712 válasza #20749568 (#72010) üzenetére


#92691712
törölt tag

Válaszolni akartam neked, de eltévesztettem a topikot. Jól meg is kaptam a magamét. :N

Végül egy free szoftverrel, a Paragon Partition Managerrel csináltam egy mbr frissítést. Egyből lehet bootolni a windowsos ssd-émről! :C

[ Szerkesztve ]

(#72019) #92691712 válasza #20749568 (#72018) üzenetére


#92691712
törölt tag

:B :K :DDD

(#72020) ubyegon2


ubyegon2
nagyúr

- a W10-et nem tudtam induláskor elindítani. Minden esetben ő indul el.
- a tálcára nem találtam számomra megfelelő kisalkalmazásokat.
- a Gpartedet nem találtam, feltelepíteni nem tudtam.
- begurultam nagyon! És mérgemben butaságot csináltam.
- letöröltem a másik linuxom (xubuntu 18.04) Gpartedjével. A Windowsom nemcsak önmagában, de a linuxom indítómenüjéből sem indul már el. Valahogy elrontotta. Most telepíthetem újra? :U

Összefoglalom: Sz@r!

Persze nem értek hozzá, de egy biztos, ez nem felhasználó barátság. Megvárom a 20.04-es Xubuntut. Addig 18.04-es Xubuntut használok.
---------------------------------------------------------------------------------------

Fentiek alapján rápillantanál a kiemelt részekre és megsúgnád nekünk, hogy mire gondoltál pontosan, amikor összefoglaltad?

(#72021) #92691712 válasza ubyegon2 (#72020) üzenetére


#92691712
törölt tag

Dühös voltam. Ugye felrakom a mintet. A startmenüjében ott a win, de elindítani már nem lehetett vele. Ugyanúgy a mint jött be. Ezen már felhúztam magam. A többi már csak a hab volt a tortán. Pont kellett volna a windows, de sehogyan sem tudtam elindítani. :W

(#72023) #92691712 válasza #20749568 (#72022) üzenetére


#92691712
törölt tag

hanyagolni kéne ezt a projektet

OK! Szevasztok!

[ Szerkesztve ]

(#72024) ubyegon2 válasza #20749568 (#72022) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha eddig nem is, mostantól tiszteletbeli főtag van a Látóasszonyos topikban! :R

(#72025) csixy


csixy
addikt

Na itt vagyok ezen a win10 által köpködött állítólag memória kezelhetetlen, vagy monitorkártyakezelhetetlen Sony Vaio gépen egy Reborn Os-sal ,mit tudhatnék hirtelen megnézni memória, vagy videokártya ügyben, mielőtt letúrnám róla a win10-est ?

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#72027) csixy válasza #20749568 (#72026) üzenetére


csixy
addikt

Van egy vpceh3l1e tipusú sony vaio, a fiamé. Windows 10-zel használja. Most egy usb-SSD-re telepített kütyüről bootoltam be reborn ossal. Újabban újraindítás után a windows folyton elszáll rajta, visszaállítgatja magát. Órákig teker bootolás közben. egyszóval borzasztó. A neten írkálnak a a vaio gépekkel kapcsolatban hogy állítólag memória kezelési gond ,vagy videokártya gond van velük windows alatt. Ennek kellene utána eredni egyenlőre linux alól hardver szinten, hogy van-e baja a vasnak. Ehhez kérnék segítséget.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#72028) CPT.Pirk válasza csixy (#72027) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ha ram gondja van, akkor előbb-utóbb valami összeomlik...

Kezdésnek viszont nem így tesztelném, hanem memtest86+ -t futtatnék a pendriveról. https://www.memtest.org/

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#72029) csixy válasza CPT.Pirk (#72028) üzenetére


csixy
addikt

Köszi. Előhalászok egy telepítőt és megnézem. Szektorhiba nem lehet? Egy egyterás, gumi-asusból kioperált vinyó van benne.

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#72030) CPT.Pirk válasza csixy (#72029) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Annak szokott lenni hallható hangja, meg mikor ráfut olyan helyre a Windows, akkor addig még az egér is meg szokott állni, míg kitalálja, hogy mi legyen a hibás szektorral. Futtass rajta Hard Disk Sentinel-t, az megmondja mi a szitu.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#72031) csixy válasza CPT.Pirk (#72030) üzenetére


csixy
addikt

Oké, egyenlőre hibátlanul nyúzza a memtest86+ A CPU hőmérséklete 69-71 fok között mozog, de stabil. Aztán majd megnézem hard disk sentinellel . Köszi!

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#72032) Cyrin válasza csixy (#72031) üzenetére


Cyrin
addikt

Öcsémnek volt ilyen VAIO gépe, csak amd kártyával. Lecserélte, elkértem, rendbe tettem, oda adtam a lányomnak, Mint XFCE fut rajta gond nélkül. Játszik is rajta.

(#72033) csixy válasza Cyrin (#72032) üzenetére


csixy
addikt

Az lesz, tesztelgetem, és ha nem megy, akkor megy rá egy linux. Meg még egy vesa driverrel meg kellene nézni, hogy úgy is döglik-e a winnyóz.

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#72034) moleculez


moleculez
veterán

LO Writerben be kapcsolva a spell check mégsem teszi a dolgát. A gép nyelve is angol, minden angol. Ötletek?

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#72035) csixy válasza moleculez (#72034) üzenetére


csixy
addikt

Alkalmazás rendszerszinten megvolt a nyelvi és területi beállításoknál?

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#72036) moleculez válasza csixy (#72035) üzenetére


moleculez
veterán

:F Wut :F

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#72037) CPT.Pirk válasza moleculez (#72036) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem kell hozzá külön telepíteni a huspell-t? Vagy hunspell? Valamilyen disztrónál láttam ilyet, hogy valamiért szét volt bontva és kézzel kellett felrakni.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#72038) moleculez válasza CPT.Pirk (#72037) üzenetére


moleculez
veterán

De én angolul szeretném, hogy checkeljen, és soha más nyelvet nem látott ez a gép :U , és egy ideig rendesen működött is.

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#72039) CPT.Pirk válasza moleculez (#72038) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem, magát az ellenőrzőt hívják hunspellnek. :) [link]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#72040) moleculez válasza CPT.Pirk (#72039) üzenetére


moleculez
veterán

ja, ok, én azt hittem, ez ilyen magyar nyelvi csomag LO-hoz. :D

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#72041) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

KDE plasma big screen TV-k számára, Raspberry Pi4-en: https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=KDE-Plasma-Bigscreen

moleculez: először én is. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#72042) Pano


Pano
addikt

Sziasztok!

Szeretnék javaslatot kérni, mert már nem találok rá semmi működő megoldást.
A böngészőkben megjelenő fontok sokszor katasztrofálisak a Windows-ban megjelenítettekhez képest. Teljesen mindegy milyen disztrót próbálok.
Amit tudni kell:
- Xubuntu 18.04 jelenleg
- Ms Fontok fel vannak telepítve.
- Böngészők ugyan azok csak más OS alatt (Firefox)
- Böngésző font beállításai is ugyan azok.

Megvizsgálva az elemet a böngésző által megjelenített font ugyan az, mint Windows alatt, mégis teljesen másként néz ki.

Twitch

Xubuntu alatt

Win 10 alatt



FB

Xubuntu alatt:



W10:

(#72044) májkimiki


májkimiki
őstag

Átnyargaltam Manjaro-ra, mert miért ne. Gondoltam megnézem a dmesg kimenetet.
[tosi@tosi ~]$ dmesg
dmesg: read kernel buffer failed: A művelet nem engedélyezett
[tosi@tosi ~]$ 
Ez normális, vagy volt valami változás?

Ezen is meglepődtem egy kicsit.
[tosi@tosi ~]$ free -m
free: Multiple unit options doesn't make sense.
[tosi@tosi ~]$ free
              total        used        free      shared  buff/cache   available
Mem:           5408        1602        2991         150         814        3424
Swap:          6143           0        6143
[tosi@tosi ~]$ 

[ Szerkesztve ]

(#72045) BoB válasza májkimiki (#72044) üzenetére


BoB
veterán

free -m már be van állítva alias-nak, ezért a free -m -m nem értelmes.

dmesg-nél meg biztonsági beállítás a Majaro által hogy normál user ne tudja olvasni.
[link]

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#72046) májkimiki válasza BoB (#72045) üzenetére


májkimiki
őstag

Köszi szépen. Praktikus mindkettő.

(#72047) leviske válasza Pano (#72042) üzenetére


leviske
veterán

Firefox alatt megtudod nézni, hogy milyen fontot igényelne alapból az adott tartalom. Az MS font nem elég, mert emlékeim szerint pl a Tahoma nincs benne. Én úgy oldottam meg, hoigy .ttf formátumban leszedtem a Tahoma Regulart és az Arialt és minden rendszer újrahúzást követően felrakom őket. Ez Gnome és KDE alatt megoldott, nem tudom az Xfce-nek van-e erre kezelő progija.

(#72048) Pano válasza leviske (#72047) üzenetére


Pano
addikt

Köszi, megpróbálkozom vele.
Megnéztem hogy milyen fontot igényel az adott honlap, pont ezért nem értettem, mert az igényelt font fenn volt a rendszerben. Ha megvizsgáltam devtoolba ott is azt írta, hogy az a font van használatban (pl Verdana) mégis teljesen máshogy jelenik meg.

(#72049) CPT.Pirk válasza Pano (#72042) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Amúgy, ha nem lenne ott a link nevében, hogy melyik rendszeren lőtted a képeket, nem tudnám megmondani. :)

By default, így néznek ki a fontok Manjaro KDE + Firefox alatt.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#72050) Pano válasza CPT.Pirk (#72049) üzenetére


Pano
addikt

Jó neked, eléggé szembeötlő (nem csak szerintem, ismerősöm is majdnem elsírta magát amikor mutattam neki. Jó, mondjuk ő webdesigner, jobban rááll a szeme).

Prohardver nekem is jól jelenik meg. De sok oldal nem, vagy csak részben. Teljesen mindegy melyik disztróról van szó.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.