Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#63301) snpetit válasza growler (#63300) üzenetére


snpetit
aktív tag

Megcsináltam, azt hiszem hasonlót próbáltam már, de ez még mindig nem az a szint sajnos amit a windows tud. Azért érthetetlen számomra, mert a felhasználói felületén a programoknak jól néznek ki a szövegek, de a webrender nem tudom miért nem szép.
Linux-Firefox az ajánlott beállításokkal:
[kép]
Windows-Firefox:
[kép]
Linux-Chrome:
[kép]
Windows-Chrome:
[kép]

[ Szerkesztve ]

(#63302) Pano válasza snpetit (#63301) üzenetére


Pano
addikt

AMD VGA-d van?

(#63300) growler: Az létrehozás, mivel üres, nincs mit elcseszni benne :) Vagy milyen rizikóra gondoltál?

[ Szerkesztve ]

(#63303) growler válasza Pano (#63302) üzenetére


growler
őstag

Előferdülhet, hogy rendszerindításkor nem tud bejelentkezni - nem fogadja el a jelszót.
Pl.azért, mert a .Xauthority fájl a root tulajdonába került.
(Volt rá példa nem 1 esetben !) :(

(#63304) ArthurShelby


ArthurShelby
addikt

Kiadom ezt a parancsot:
/opt/etc/init.d/S70mysqld restart
Erre a következő jön válaszul:
cat: can't open '/opt/var/run/mysqld.pid': No such file or directory
admin@RT-AC68U-CC10:/tmp/home/root# *** Error in `/opt/bin/mysqld': double free or corruption (out): 0x015affa8 ***

Ez mit jelent (double free)?
A S70mysqld fájl létezik, de a mysqld.pid nem. Nem tudom hogy kéne létrehoznom.

A rosszban mindig van valami megtévesztően jó, különben nem választanánk a rosszat

(#63305) Frawly válasza ubyegon2 (#63296) üzenetére


Frawly
veterán

Ha Antergoson 3 mp.-et mértél, akkor az Archon sem lesz kevesebb (hacsak nem hekkelsz még hozzá).

A stopperral kitételen sikerült átsiklanom olvasás közben, mea culpa. De az egész csak azt demonstrálja, hogy igazam van, mert ha ezen a Core i gépen 3-6 mp. a boot, akkor C2D-val be lehet menni 10 környékére, közelebb a 10-hez, mint a 35-höz. Innen indultunk, és ide térünk vissza mindig.

Egyébként ez a 3-6 mp. boot már az a kategória, hogy mindenféle sleepet és hibernálást feleslegessé tesz.

Nekem egyébként hiányzik az Openbox, ha lesz majd waylandes klónja, akkor felrakom. Most Gnome van, de legközelebb a Swayt teszem fel, ha addig nem lesz *box wayland klón, ami helyesebben van már most is, de még nagyon kezdetleges projekt: Waybox.

[ Szerkesztve ]

(#63306) ubyegon2 válasza Frawly (#63305) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

C2D-val be lehet menni 10 környékére, közelebb a 10-hez, mint a 35-höz.

Azt olvastad, hogy a kolléga véletlenül pont az én 25sec tippemmel azonos időt írt be nemrég? :D

A suspend és hibern valóban értelmetlen SSD megléte esetén, utóbbi főleg. Ráadásul némely disztrón nem is mennek ezek az ébredések túl megbízhatóan. :U

Waybox - szerintem ezekkel a klón dolgokkal megint szívni fogsz! Mint én az Archklónokkal.
Arch-ot akkor teszek fel, ha lesz egy hetem legalább rá. Ma nézegettem az Archwikin a font config lapot....ilyenekkel elmegy majd az idő rendesen....

Mióta nincs infinality, sok nyűg van a fontokkal, de amúgy elvagyok a betűkkel, csak egyes jeleket alakít át értelmezhetetlenné. Anno koreai vagy hasonló csomagok okozták ezeket, de most minden számomra idegen nyelvi csomagot lepucoltam. ;]

FF-ben van ez inkább, ha saját betűkre állítom: (ez egy webes szerkesztő)

Ha az oldalak saját betúi használatára állítom, kicsit jobb a helyzet! :Y

Ezek szerint nem csak a PH lapcsalád fontjaival van gond, mint az előbbi kérdezőnél is. (sajnos ő annyira titkolja a hw-eket, hogy nehéz lesz neki segíteni)

[ Szerkesztve ]

(#63307) CPT.Pirk válasza snpetit (#63301) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Referencia betű kép ChakraOS alatt, Firefox-al, ahogy alapból kinéz:

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#63308) cattus


cattus
őstag

Sziasztok!

Frissen telepítettem Xubuntu 18.04-et egy Dell Latitude 5480-ra, és a következő problémám van: a letöltés mind Wifin (144 Mbit-es hálózat), mind Etherneten keresztül (Gigabites hálózat) aránytalanul lassú - speddtest alapján a letöltés kábelen 26Mbit, míg a feltöltés 900Mbit. Mi okozhatja ezt, és hogy tudnám fixálni? Ethernet Connection (4) I219-LM-es kártya van benne.

Do the thing!

(#63309) Frawly válasza ubyegon2 (#63306) üzenetére


Frawly
veterán

Igen, olvastam, meg írtam azt is, hogy be lehet menni alá.

A Waybox nem úgy klón, mint az Arch klónok. Waylandre a felületeket teljesen át kell írni, mivel más protokollt használ. Az Arch-klónok csak telepítőscriptben meg beállításokban térnek el. Nagyon nem egy a kettő. A Waybox, Sway csak úgy klón, hogy kinézetben, működésben próbálja utánozni az eredeti Xorg-os verziót, de a kódjuk teljesen a 0-ról van írva.

Nekem még soha egyik disztrón sem volt gond a betűkkel, pedig infinalityt soha nem használtam. Az a titka, hogy
1) rendes GPU driver kell
2) a fontsimítást és hintinget rendesen be kell állítani, hogy az adott kijelzőn a legjobban nézzen ki
3) fel kell tenni normális fontokat.

[ Szerkesztve ]

(#63310) CPT.Pirk válasza cattus (#63308) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ha másolsz valami nagyot a gigabites hálón, az mekkora sebességet ér el?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#63311) ubyegon2 válasza Frawly (#63309) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A Waybox nem úgy klón, mint az Arch klónok.

Tekintve a wayland nagyszerűségét, így is úgy is klón az! :D

Az a titka, hogy
1) rendes GPU driver kell
2) a fontsimítást és hintinget rendesen be kell állítani, hogy az adott kijelzőn a legjobban nézzen ki
3) fel kell tenni normális fontokat.

Na ja, igaz a FF erre nagy ívben toj. Amúgy nekem is jobban tetszenek a fontok itt, mint egyéb oprendszeren. ;)

(#63307) CPT.Pirk

Ez nem szép! :N

Ez szebb szerintem: (igaz oldalak saját beállításával)

[ Szerkesztve ]

(#63312) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#63311) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ez relatív. 82cm-es tv-t használok monitornak, nekem jobban tetszik az éles betű, mint a linkeden az élsimított.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#63313) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#63312) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Lehet, hogy ez is számít, de amúgy az Infinality viszont nagyon tetszett, az pengeéles volt. Elképzelhető, hogy a 20"-os monitoron nem jött át a képed. Abból is gondolom ezt, hogy KDE-n általában alapból jók a betűk, emlékeim szerint sokkal jobban tetszettek, mint máshol. (ha nem utálna a KDE, már rég megkedveltem volna én is) ;]

(lehet, hogy cigifüstös a monitorom.....) :D

(#63314) csixy válasza snpetit (#63301) üzenetére


csixy
addikt

Hát ez mind egyforma nekem. Feketék a betűk és pirosak a kiemelések.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#63315) cattus válasza CPT.Pirk (#63310) üzenetére


cattus
őstag

1 GiB-os tömörített fájlt 10 perc alatt másolt át. De nem csak a speedtestnél jelentkezik ez, pl. Twitch is csak 360-480p-ben hajlandó szaggatásmentesen menni, 1080p esetében kb. 2 másodpercenként megáll.

Do the thing!

(#63316) CPT.Pirk válasza cattus (#63315) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Hogy néz ki a géped? Partíciók hogy vannak? Ramból mennyi van szabadon?

ubyegon2: http://www.myconfinedspace.com/wp-content/uploads/2007/10/smokers_keyboard.jpg :D

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#63317) cattus válasza CPT.Pirk (#63316) üzenetére


cattus
őstag

Partíciók:

Filesystem Size Used Avail Use% Mounted on
udev 3,9G 0 3,9G 0% /dev
tmpfs 786M 1,6M 785M 1% /run
/dev/sda2 234G 18G 204G 8% /
tmpfs 3,9G 222M 3,7G 6% /dev/shm
tmpfs 5,0M 4,0K 5,0M 1% /run/lock
tmpfs 3,9G 0 3,9G 0% /sys/fs/cgroup
/dev/loop0 196M 196M 0 100% /snap/vlc/555
/dev/loop1 88M 88M 0 100% /snap/core/5742
/dev/sda1 511M 6,1M 505M 2% /boot/efi
tmpfs 786M 44K 786M 1% /run/user/1000

Ezt a Xubuntu telepítője csinálta magának ilyenre.

1db 256-os M.2-es SSD van benne. RAM-ból van 8GB össz, szabadon 4GB volt.

Do the thing!

(#63318) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#63316) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az azért már halmozott függőséget mutat! :Y

A füstös topikodba imént idéztem a Tisztifőorvos levegőtisztasági jelentéséből.......egyszóval mindenki megfullad hamar, miért ne cigiznénk!? :P

(#63314) csixy

:D optika fenn van?

[ Szerkesztve ]

(#63319) CPT.Pirk válasza cattus (#63317) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Így elsőre jónak tűnik minden. Mekkora a proci terhelés ilyen nagyobb letöltések közben?

ubyegon2: vazze, inkább igyál. A sörben legalább van vitamin és nem büdös. ;)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#63320) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#63319) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

vazze, inkább igyál. A sörben legalább van vitamin és nem büdös.

Igazad van, akkor legalább kába leszek, fel sem tűnik, ha megfulladok a jó városi levegőtől! ;]

amúgy ezek micsodák? A snap csinálja?

/dev/loop0 196M 196M 0 100% /snap/vlc/555
/dev/loop1 88M 88M 0 100% /snap/core/5742

Amúgy nem hiszem, hogy networkmanager probléma lenne a kollégánál, de elég harapófogós nála a hw-környezet/terhelés, az is fura, hogy 4GB-ot mi eszi meg nála. :U

ez viszont kemény: - feltöltés 900Mbit

[ Szerkesztve ]

(#63321) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#63320) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A /loop eszközök azok fájlok, amik pl. virtuális fájlrendszert tartalmaznak. Gyakran használták arra, hogy az egyébként titkosított virtuális fájlrendszerhez titkosítás nélkül is hozzá lehessen férni.

Itt ha jól nézem, a snap csomag saját futtatási környezete van benne. Ergó úgy tud futni a vlc snap alkalmazásként, hogy kvázi egy homokládában ül.

A 4GB meg simán össze tud jönni, a mai többszálú böngészők szeretik használni a ramot.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#63322) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#63321) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Köszi, nem ismerem a snap-ot, remélem nem is fogom!

A 4GB használattal arra is céloztam, hogy netsebesség mérésekor ennyire böngészünk?
Azt már meg se merem említeni, hogy a böngészőnek nem(sem) is kéne futni netsebesség mérésekor.

(#63323) cattus válasza CPT.Pirk (#63319) üzenetére


cattus
őstag

20% max, de nyitva van mellette jópár böngésző tab, a memóriafogyasztás is azért annyi, amennyi. ubuntu-drivers csomaggal próbáltam keresni hátha van amit nem rakott fel, de szerinte minden up-to-date.

A hálózattal bitzos nincs semmi gond és nem is az a bottleneck, mert szimmetrikus gigabites.

[ Szerkesztve ]

Do the thing!

(#63324) Shyciii válasza ubyegon2 (#63306) üzenetére


Shyciii
veterán

Nekem van pure Arch image-em, ha kell neked. Rendes kézzel felrakott Arch. Semmi desktop. Miután kézzel mindent bepötyögtem, utána a gnome-disks-el csináltam imaget. Azzal vissza is lehet tölteni, és így lenne egy totál szűz, alap Archod. Mondjuk akkor 50GB-os partícióról csináltam, így legalább akkorára lehet visszatölteni, de utána lehet csökkenteni a partíció méretét :)

[ Szerkesztve ]

(#63325) ubyegon2 válasza Shyciii (#63324) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nekem van pure Arch image-em

Valahogy nem vagyok meglepve! :D

Azért tényleg köszi, de ezt nem szabad megúszni, egyszerűen akarom azt a szenvedést, amivel jár! ;] Egy konyhakész Arch.....jól is néznénk ki! :N

(nem lett volna amúgy egyszerűbb egy telepítő script-es megoldás? vagy ez netnélküliségre gondolva készült így?)

[ Szerkesztve ]

(#63326) CPT.Pirk válasza cattus (#63323) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Egy teszt erejére megnéznék egy nem Ubuntu / Debian alapú disztrót, hogy ott mi a szitu. Ezt csak írd ki penre, bootolj be vele és nézd meg live rendszer alatt, hogy mi a szitu: [link]

ubyegon2: nincs vele baj, úgy a programod saját library készlettel tud működni, nem fog függni a rendszerben meglévőktől. Számíthatsz rá, hogy sok desktop disztrónak része lesz vagy a snap, vagy a hasonló másik ilyen izé, aminek most nem jut eszembe a neve.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#63327) sh4d0w válasza CPT.Pirk (#63326) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Flatpak

https://www.coreinfinity.tech

(#63328) Shyciii válasza ubyegon2 (#63325) üzenetére


Shyciii
veterán

Óóó. Scriptet én sem akartam. Egyedül az openbox telepítési gond miatt lett most a zen installer. De azt is csak azért, mert az tényleg semmi koszt nem rak bele, mint más script.
Meg az image visszatöltése megvan 8 perc alatt nekem, pedig ugye 50GB-os partíció. Ha csak a tényleges méret lenne, akkor 2-3 perc alatt lenni pure Arch, ami 120MB-ot eszik csak 😁 Amúgy docfile-ba leírtam az összes lépést, hogy hogyan kell telepíteni Arch-ot. Azt is elküldhetem, és akkor megvan a magad ura érzés is 😁

[ Szerkesztve ]

(#63329) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#63326) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

nincs vele baj, úgy a programod saját library készlettel tud működni, nem fog függni a rendszerben meglévőktől.

Akkor rakj fel egy Ubuntut! :D

A Flatpak a Mint-en is elérhető, de aki nem használ Szoftverközpontot, nem is találkozik vele, nem ügyködik a rendszerben, ellentétben a snap-pal.

(#63328) Shyciii

Ez a leírása az egésznek viszont érdekel, átküldheted emailben. (priv go now)

[ Szerkesztve ]

(#63330) Pano válasza ubyegon2 (#63329) üzenetére


Pano
addikt

Tapasztalatom szerint a flatpak sokkal jobb mint a snap, de mind a kettővel vannak még komoly gondok. Sajnos nem úgy működnek sokszor az appok, ahogy kéne nekik.
Párszor a hajtépés szélén voltam, aztán inkább maradtam a hagyományos deb csomagoknál, azok legalább működnek rendesen.

[ Szerkesztve ]

(#63331) cattus válasza CPT.Pirk (#63326) üzenetére


cattus
őstag

ethtool-lal sikerült beállítani a gigabitet, valamiért default lekorlátozta az interfész sebességét.

Do the thing!

(#63332) ubyegon2 válasza Pano (#63330) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Flatpakot olyankor érdemes használni, ha Skype, Spotify, Discord meg hasonlókat akarsz feltenni, amik megvannak .deb formátumban is, ott egyértelműen ezt kell alkalmazni. Előző verzión még nem volt Flatpak és kellett Spotify, így volt csak nyűgös felrakni mindent. :N
Az ötlet különben nagyon jó, hogy különböző rendszerű disztrókra ugyanúgy lehet telepíteni Flatból, azok függőségeinek elkerülésével.

No meg ott van az is, hogy, ami .deb esetén 20MB, ugyanaz Flatpakban 500MB méretű telepítés.

[ Szerkesztve ]

(#63333) ArthurShelby


ArthurShelby
addikt

Ha a parancssorban jelszót kér, abból hogy tudok kilépni? (mert akkor azt a jelszót nem tudom)
Ilyenkor mindig bezárom, majd megnyitom a terminált, de nem ez lenne a helyes út.

Másik. Ha egy csomagot (programot) (install) feltelepítek hozhat magával másik csomagot is. Viszont mikor törlöm(rm, uninstall nem működik), akkor csak az adott csomagot törli.

A rosszban mindig van valami megtévesztően jó, különben nem választanánk a rosszat

(#63334) CPT.Pirk válasza ArthurShelby (#63333) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

ctrl + c az, ami kiléptet, ha elgépelsz valamit. Évekig én is bezárogattam ilyenkor a terminált. :)

Debian alapú disztrót feltételezve...
Az apt autoremove törli le a már felesleges csomagokat. By default az apt nem csinál ilyet a remove esetén és a sima remove nem is törli a csomag konfig állományait (ha vannak), arra az apt purge csomagnév való.

Szóval a totális eltávolítás így megy:

sudo apt purge csomagnév
sudo apt autoremove

Az autoremove azokat a csomagokat fogja törölni, amiket más csomag nem használ. Szóval közös függőséget ami kell másik telepített progihoz is, olyat nem fog leszedni.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#63335) ArthurShelby válasza CPT.Pirk (#63334) üzenetére


ArthurShelby
addikt

"ctrl + c az" :W
Pedig ismertem, pingelést ezzel szoktam leállítani.

Köszi szépen!
A purge nem fog olyat leszedni, amit esetleg 2 program is használ, és a másiknak még kéne?
Mármint eddig attól féltem, hogy túl sokat takarít.

[ Szerkesztve ]

A rosszban mindig van valami megtévesztően jó, különben nem választanánk a rosszat

(#63336) cigam


cigam
félisten

Rasbian fut egy Raspberry Pi2B-n. A régi 1TB-os külső lemez elromlott, lett helyette egy 2TB-os. Partícionáltam(próbáltam DOS-os, és GPT-s verziót is), formáztam( ext4-re), de csatolni nem tudom. A mount hibaüzenet nélkül lefut, de a kernel naplóba panaszkodik "EXT4-fs (sda1): mounted filesystem with ordered data mode. Opts: (null)", és nem is csatolja fel a kijelölt könyvtárba.

Mit csinálok rosszul?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#63337) sh4d0w válasza ArthurShelby (#63335) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

A purge csak a konfigurációs fileokat törli az alkalmazással együtt.

https://www.coreinfinity.tech

(#63338) snpetit válasza Pano (#63302) üzenetére


snpetit
aktív tag

Nvidia 1050

Ezt a fajta "mókolást" próbálta már valaki? A windows-ból kimásolt fontokat használnák így a böngészők:
[link]
Majd nekiállok gányolni amint lesz időm rá.

[ Szerkesztve ]

(#63339) Aksomatic


Aksomatic
senior tag

Sziasztok!

Az utóbbi időben kezd elegem lenni a Windowsból. Szeretném kipróbálni a Linuxot, de úgy, hogy megmarad mellette a Windows is hogyha esetleg játszanék valamin. Ezt meg lehet oldani mellételepítéssel?
(Dell 7559, 128-as SSDvel)

(#63340) CPT.Pirk válasza Aksomatic (#63339) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Természetesen igen, csak kell egy második partíció (illetve 3., mert a Windows csinál egy rejtett partíciót is magának) az SSD-re. Olyan 20GB legyen minimum, de nem baj, ha több. Sikeres telepítés után a Linux rak fel grub nevű rendszerválasztó menüt, ahonnan mindkét oprendszer indítható.

Viszont mielőtt nekiugrasz, szerintem tegyél fel egy Virtualbox-ot és próbálj ki alatt egy-két disztrót, hogy melyik tetszik neked. Továbbá fusd át itt a téma összefoglalót, valamint szerintem nézz fel a logoutra is, nagyon jó cikkek vannak pl. Linux telepítése és disztrók bemutatása témákban is.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#63341) snpetit válasza snpetit (#63338) üzenetére


snpetit
aktív tag

Na, az eredmény szerintem több mint kielégítő. Az alábbi font file-kat bemásoltam a /usr/share/fonts/windows mappába:
arial.ttf
arialbd.ttf
arialbi.ttf
ariali.ttf
ARIALN.TTF
ARIALNB.TTF
ARIALNBI.TTF
ARIALNI.TTF
ARIALUNI.TTF
ariblk.ttf
ARLRDBD.TTF
comic.ttf
comicbd.ttf
consola.ttf
consolab.ttf
consolai.ttf
consolaz.ttf
cour.ttf
courbd.ttf
courbi.ttf
coure.fon
georgia.ttf
georgiab.ttf
georgiai.ttf
georgiaz.ttf
impact.ttf
segoepr.ttf
segoeprb.ttf
segoesc.ttf
segoescb.ttf
segoeui.ttf
segoeuib.ttf
segoeuii.ttf
segoeuil.ttf
segoeuisl.ttf
segoeuiz.ttf
seguibl.ttf
seguibli.ttf
seguiemj.ttf
seguihis.ttf
seguili.ttf
seguisb.ttf
seguisbi.ttf
seguisli.ttf
seguisym.ttf
tahoma.ttf
tahomabd.ttf
timesbd.ttf
timesbi.ttf
timesi.ttf
trebuc.ttf
trebucbd.ttf
trebucbi.ttf
trebucit.ttf
verdana.ttf
verdanab.ttf
verdanai.ttf
verdanaz.ttf
webdings.ttf

majd kiadtam a sudo fc-cache -fv parancsot.
Én most szépnek látom a betűket. Ha gondoljátok próbáljátok meg.

(#63342) cigam válasza cigam (#63336) üzenetére


cigam
félisten

Megvan a hiba, de szerintem ez inkább bug:
~ $ sudo mount -t exfat /dev/sda1 /media/WDMyBook/
FUSE exfat 1.2.5
~ $ lsblk
NAME MAJ:MIN RM SIZE RO TYPE MOUNTPOINT
sda 8:0 0 1,8T 0 disk
└─sda1 8:1 0 1,8T 0 part
mmcblk0 179:0 0 29G 0 disk
├─mmcblk0p1 179:1 0 43,8M 0 part /boot
└─mmcblk0p2 179:2 0 28,9G 0 part /
~ $ sudo mv /media/WDMyBook /media/WDMyBoo
~ $ sudo mount -t exfat /dev/sda1 /media/WDMyBoo/
FUSE exfat 1.2.5
~ $ lsblk
NAME MAJ:MIN RM SIZE RO TYPE MOUNTPOINT
sda 8:0 0 1,8T 0 disk
└─sda1 8:1 0 1,8T 0 part /media/WDMyBoo
mmcblk0 179:0 0 29G 0 disk
├─mmcblk0p1 179:1 0 43,8M 0 part /boot
└─mmcblk0p2 179:2 0 28,9G 0 part /

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#63343) lev258 válasza snpetit (#63341) üzenetére


lev258
veterán

Csak mondom, hogy van külön csomag a Windows-os fontokhoz.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#63344) lev258 válasza cigam (#63342) üzenetére


lev258
veterán

Nem igazán értem, itt mit csinálsz, viszont korábban ext4-ről beszéltél, itt meg exfat van.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#63345) Aksomatic válasza CPT.Pirk (#63340) üzenetére


Aksomatic
senior tag

Azt kifelejtettem, hogy a belakott Windowsomat szeretném megtartani

(#63346) cigam válasza lev258 (#63344) üzenetére


cigam
félisten

Csak próbálgattam, hogy mitől függ, hogy nem csatolja fel. Pont exfat-ra volt formázva, mikor kipróbáltam, hogy az /mnt-be felcsatolja-e. És felcsatolta. Aztán elkezdtem kísérletezni, hogy a /media/wd jó-e, és láss csodát oda is felcsatolta. A /media/WD megint jó, /media/WDMy még mindég jó, a /media/WDMyBook, már nem jó. Elkezdtem csonkolni, és elég volt egy karaktert törölni, hogy jó legyen.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#63347) cattus válasza cattus (#63331) üzenetére


cattus
őstag

Na ez csak ideiglenes megoldásnak bizonyult, ugyanis újracsatlakozásnál megint visszaállt az alacsonyabb sebességre. Network connections-ben a Link negotiation-t Ignore-ról Automatic-ra állítva úgy tűnik, megszűnt a probléma.

Do the thing!

(#63348) cigam válasza Aksomatic (#63345) üzenetére


cigam
félisten

Nem lesz semmi baja(ha nem bántod ;] ). PL. letöltesz egy Fedora 29 Workstation lemezképet. Az ISO fájlt Rufus-al kiírod egy pendrive-ra, és arról indítod a gépedet. Így ki tudod próbálni anélkül, hogy egy bitet is módosítanál a jelenlegi rendszereden.
Ha tetszik, akkor jöhet a telepítés. Még Windows alatt, a lemezkezelővel csípj le a C:-ből egy "kevés" helyet. Hogy maradjon is hely a Windows-os programoknak, adatoknak, és a Linux is kényelmesen elférjen. Mondjuk 60GB-on már el lehet férni. Így biztosan nem törölsz bele telepítés közben a Windows-os rendszerbe, egyszerűen azt mondod neki, hogy a Windows mellé települjön, az üres helyre. Pl. a Fedora 26 cikkben elég részletesen elmesélem mi hogyan működik. (Már a 29-nél tartanak, de a használata, és a telepítés menete nem változott)

Ha nagyon parázol, hogy a rendszerbetöltő felülírja a Windows-ét, és nincs visszaút, mentsd le az MBR-t, pl. a HDHacker-el (a Boot sectort-t, és az MBR-t is). Persze ha UEFI-s a telepítés, akkor kicsit más a leányzó fekvése. Ezt pl. az msinfo32 futtatásával ellenőrizheted:

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#63349) CPT.Pirk válasza Aksomatic (#63345) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Értettük. :)

Azért kell a külön partíció, hogy oda települjön a neked tetsző disztró, így érintetlenül hagyva a Windows partícióit. A legegyszerűbb, ha már a telepítés előtt megcsinálod a külön partíciót, a most meglévő átméretezésével.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#63350) lev258 válasza cigam (#63348) üzenetére


lev258
veterán

Azzal nincs bajom, hogy Fedora-t ajánlasz, csak legyél majd itt, amikor kérdései lesznek.
Mert az itt levők többsége nem azon a vonalon mozog.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.