Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#43001) lev258 válasza kmisi99 (#43000) üzenetére


lev258
veterán

Grub-ban próbáltad a recovery módot vagy előző kernelt? Lehet újratenni a Grub-ot, de szerintem nálad valami másról van szó. Ctrl+Alt+F2-vel konzolosan be tudsz lépni (látható lesz)? Mi volt a legutóbbi frissítés, melyik Lubuntu?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#43002) kmisi99 válasza lev258 (#43001) üzenetére


kmisi99
addikt

A grub ban ezt el tudom érni de nem értek hozzá ezért nem csináltam semmit, nem tudom csinál e adatvesztést.

Illetve ctrl alt f2 behozza a konzolt. Szóval úgy néz ki még él. Mit próbáljak ki?

(#43003) kmisi99 válasza kmisi99 (#43002) üzenetére


kmisi99
addikt

A clean és dpkg parancsok után hibátlanul indult a rendszer.

(#43004) olivera88


olivera88
veterán

Feltelepítettem a libnetcdfc++4 hiányzó függőséget, [link] erre kiírja továbbra is h nincs. Próbáltam egy rendszer újraindítást de hiába. Ez mitől lehet?

[ Szerkesztve ]

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

(#43005) Raynes válasza olivera88 (#43004) üzenetére


Raynes
tag

Pontosan melyik csomagot telepítetted, és hány bitest? 64 bites rendszeren automatikusan a 64 bites csomagot teszi fel, és ha 32 bites alkalmazás függősége, akkor az továbbra sem fogja találni.

[ Szerkesztve ]

(#43006) olivera88 válasza Raynes (#43005) üzenetére


olivera88
veterán

A 64 bitest. Ez az. [link] Stretchez való, nekem meg Jessie van. De az nem hinném h lényeg.

[ Szerkesztve ]

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

(#43007) cigam


cigam
félisten

Xubuntu alatt csináltam egy általános felhasználót. A beállításokban az "About Me"-ben megadok egy fotót, kitöltöm a from-ot, de az "apply" után kér egy jelszót. Nem igazán derül ki a kérdésből,hogy kinek a jelszavára kíváncsi, az meg végkép, hogy miért nem fogadja el?

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#43008) kispx válasza cigam (#43007) üzenetére


kispx
addikt

Az admin jelszavát add meg (aki tud sudo-zni)

(#43009) cigam válasza kispx (#43008) üzenetére


cigam
félisten

Természetesen azzal is próbáltam. Ja, és 14LTS-en.
dmesg vége:
[ 3369.097502] systemd-hostnamed[7044]: Warning: nss-myhostname is not installed. Changing the local hostname might make it unresolveable. Please install nss-myhostname!
[ 3914.525475] systemd-hostnamed[7249]: Warning: nss-myhostname is not installed. Changing the local hostname might make it unresolveable. Please install nss-myhostname!

Tippem szerint nem erre vonatkozik.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#43010) kispx válasza cigam (#43009) üzenetére


kispx
addikt

Szerk.: Nem szóltam

[ Szerkesztve ]

(#43011) olivera88


olivera88
veterán

Mikor törött e csomag? Ha hiányzik belőle valami? Az -f installal telepítettem és annak ellenére is törött lett

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

(#43012) cigam


cigam
félisten

XFCE-ről hol lehet magyarul olvasni?
Olyan alap dolgokat kellene felderítenem, hogy a zárolást hogyan tudom úgy módosítani, hogy a képernyő kikapcsolása után 2 órával aktiválódjon. Nem baj ha kikapcsol a monitor, de ne keljen 10 percenként begépelni a jelszót.
Az ablakok igazításával is problémám akadt. Szinte lehetetlen eltalálnom az ablakok éleit, ezért se vízszintesen, se függőlegesen, se egyszerre(a sarkot megfogva) nem tudom átméretezni játszi könnyedséggel.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#43013) lev258 válasza cigam (#43009) üzenetére


lev258
veterán

Nem, az más lesz. Már olvastam róla másnál is, nem veszélyes, valami kicsit félrement a 14.04-nél.
Tehát pontosan hogy is csináltad? A felhasználó létrehozásánál miket állítottál, volt saját jelszava? A létrehozás után akartál még állítani valamit, vagy közben?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#43014) cigam válasza lev258 (#43013) üzenetére


cigam
félisten

Telepítéskor létrehozott egy admin-t. Létrehoztam egy új user-t(Fehasználók és csoportokban), ekkor a fiót típusa:egyedi (ez megérne egy külön kört, hogy miért nem rendszergazda, vagy asztali felhasználó). A jelszó beállítása után áttekertem asztali felhasználóvá. Belépek, bemegyek az avatar megadásához, és nem akarja elfogadni se az user, se az admin jelszavát.
Bár a Felhasználók és csoportokban pl. megadhatom a telefonszámot, az avatar-ra nincs itt opció.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#43015) lev258 válasza cigam (#43014) üzenetére


lev258
veterán

Érdekes. Nálam Mint-en szabványos, meg rendszergazda van. Ez csak egy távoli ötlet, de nem lehet, hogy asztali felhasználóvá váltással elvetted az új felhasználó ilyen jellegű módosító jogait és így már megakad?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#43016) cigam válasza lev258 (#43015) üzenetére


cigam
félisten

Erre én is gondoltam, és módosítások nélkül, ahogy ő gondolja +jelszóval létrehozott felhasználó esetén sem megy a dolog. Viszont az érdekes, hogy magyarra van állítva, de a Mugshot mégis angolul teszi fel a kérdéseket, és a jelszókezelő is angolul kommunikál velem.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#43017) cigam válasza cigam (#43016) üzenetére


cigam
félisten

Szokták volt mondani, isten malmai lassan őrölnek. Ezt a hibát már 2014 decemberében bejelentették, és csak 2015 novemberében ismerték el:
Thanks for the bug report. We have a few limitations here. Normal users cannot change their name without root rights, but should be able to change other details as long as they provide a password. I'll dig into why this isn't working and what other detection is needed.

Changed in mugshot:
status: New → Confirmed
importance: Undecided → Medium

Amíg megoldják ezt, addig annyi a megoldás, hogy az user-t berakom a sudo csoportba. Kilépek, belépek, és voilá, elfogadja az adott user jelszavát, érvényre lépnek a módosítások. Kiveszem az user-t a sudo csoportból kilépek, belépek. Kész.

A magyar verziónak hol lehetne utána nézni?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#43018) HdRew


HdRew
őstag

(#43019) #21078528 válasza HdRew (#43018) üzenetére


#21078528
törölt tag

Lemmy aztán Ian...
RIP!

(#43020) whbear válasza HdRew (#43018) üzenetére


whbear
senior tag

R.I.P. :((

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#43021) cigam


cigam
félisten

Hogyan lehet megoldani a Windows és Linux együttélését úgy hogy titkosítva legyenek?
W10pro-m van, logikus választás lenne a bitlocker, de nem szereti a dual boot-ot(grub-tól kifekszik, kéri a helyreállítási kulcsot.). Linux-on pedig titkosított LVM-et használnék(?). Össze lehet őket passzítani valahogy?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#43022) King Unique válasza cigam (#43021) üzenetére


King Unique
titán

Külön-külön használhatsz a két rendszeren, amit akarsz. De, ha olyan titkosítás kell, ami átjárható a kettő között, akkor a helyi megoldások inkább kizárva. Linux alatt nekem még Bitlocker maghajtóhoz nem sikerült hozzáférnem, hiába vannak rá elvileg régebbi leírások a neten...[link], [link]. A LUKS által titkosított partíciók hozzáférése megint problémás, amit fentebb is tesztelgettem. Tehát marad a TrueCrypt fork, az új VeraCrypt.

Valamint Windows esetében a linkben is lévő 2 db ExtFS driver alapból nem tud LVM-et kezelni. Arra csak a fizetős verziók képesek, mint pl. a Paragon ExtFS for Windows Professional.

[ Szerkesztve ]

(#43023) #33253120 válasza Sonja (#42892) üzenetére


#33253120
törölt tag

Végül nem ez volt a baj. Én voltam figyelmetlen a khm.... átszellemült karácsonyi hangulatban... :D

(#43024) cigam válasza King Unique (#43022) üzenetére


cigam
félisten

Nem szükséges, hogy lássák egymást. Inkább a boot (menu) a gondom.
Bitlocker hisztizik, ha a grub rántja be. A linux mennyire háklis arra mi húzza be? Egyáltalán a W10-be befaragható olyan opció, hogy Linux-ot indítson?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#43025) King Unique válasza cigam (#43024) üzenetére


King Unique
titán

Ha csak 1 db Linux van, akkor EasyBCD-vel könnyen hozzá lehet adni a Windows Boot Manager listájához és az majd berántja. :D Nálam is így van fent a Mint.
Persze ehhez először le kéne cserélni a Grub-ot a WBM-re. Win10 telepítőt bebootolva kéne helyreállítani az MBR-t [link]. De, ha UEFI és GPT, akkor van ahhoz is külön leírás!

[ Szerkesztve ]

(#43026) cigam válasza King Unique (#43025) üzenetére


cigam
félisten

Köszi!

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#43027) ubyegon2 válasza King Unique (#43025) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Jajjjajaj! De elvindózosíttyuk már ezt a jó kis topikot! :P

(#43021) cigam
Hogyan lehet megoldani a Windows és Linux együttélését úgy hogy titkosítva legyenek?

Például nem mondanád el senkinek? ;)

[ Szerkesztve ]

(#43028) King Unique válasza ubyegon2 (#43027) üzenetére


King Unique
titán

Ha egyszer ezt is megkérdezik, igény többeknél a dual-boot, akkor az bizony ezzel jár. ;]
Azért nem rossz ez, mert így is terjed egy újabb réteg között a Linux. Jobb, mintha azt mondanák nekik, hogy nem lehetséges más, csak a komplett csere. Mert az viszont lehet nem mindenkinek lenne megjátszható elsőre.

[ Szerkesztve ]

(#43029) ubyegon2 válasza King Unique (#43028) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem baj, ezt a poent el kellett sütnöm, főleg ha valakinek redmondi ip-címe van! :DD !

Ettől függetlenül mindenképp Te vagy az a Wines, aki a leghasznosabb a Linuxos kezdőknek. ;)

Dual-bootról jut eszembe, épp ezeket nézegettem, de UEFI-t még nem próbáltam soha.

Dual-boot Windows 8 and Linux Mint 17 on a PC with 2 disks and UEFI firmware

How to dual-boot Linux Mint 17 and Windows 8 on a PC with UEFI firmware

[ Szerkesztve ]

(#43030) qamu74


qamu74
őstag

BUEK.

segitseg kellene.

root@harkany-HP-Compaq-nc6120-PN936AV:~/SP_Flash_Tool# sudo ./flash_tool.sh
/home/harkany/SP_Flash_Tool/./flash_tool: 1: /home/harkany/SP_Flash_Tool/./flash_tool: Syntax error: ")" unexpected

ezt a hiba uzenetet kapom.nem tudom a futtathato fájlt megnyitni a konsoleban.
rendszer,a legujabb kubuntu.

:R

(#43031) spammer válasza qamu74 (#43030) üzenetére


spammer
veterán

Nem kell sudozni, ha már eleve root vagy. Amúgy elvileg a scriptben van szintaxis hiba. Ha nem megy sudo nélkül sem, akkor bővebb infó kell.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#43032) qamu74 válasza spammer (#43031) üzenetére


qamu74
őstag

koszi.

ám most ezt kapom:

root@harkany-HP-Compaq-nc6120-PN936AV:~/SP_Flash_Tool# ./flash_tool
bash: ./flash_tool: cannot execute binary file: Érvénytelen végrehajtható fájlformátum
root@harkany-HP-Compaq-nc6120-PN936AV:~/SP_Flash_Tool#

ezen leirás szerint akarnám futtatni a SP Flash Tool nevu program linuxos változatát

[ Szerkesztve ]

(#43033) spammer válasza qamu74 (#43032) üzenetére


spammer
veterán

file flash_tool

Mit ad vissza? Mert binárisnak tűnik, nem shell scriptnek. Futtathatóság be van állítva?

chmod +x flash_tool

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#43034) qamu74 válasza spammer (#43033) üzenetére


qamu74
őstag

igen ,be van állitva.

ezt:

flash_tool: ELF 64-bit LSB executable, x86-64, version 1 (SYSV), dynamically linked, interpreter /lib64/ld-linux-x86-64.so.2, for GNU/Linux 2.6.15, BuildID[sha1]=3d2f67e2b02de56992ad197f52e9df9d948bf390, not stripped
root@harkany-HP-Compaq-nc6120-PN936AV:~/SP_Flash_Tool#

[ Szerkesztve ]

(#43035) ubyegon2 válasza qamu74 (#43034) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ez is gond lehet.

(#43036) spammer válasza qamu74 (#43034) üzenetére


spammer
veterán

Van egy ilyen leírás is: [link]

És ahogy látom, kizárólag 64 bites rendszeren megy.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#43037) qamu74 válasza spammer (#43036) üzenetére


qamu74
őstag

most toltol le a kde 14.04-et
Tenyleg a leirás szerint 64bit-es gépeken megy, de akkor miét van 32 bites verzio az sp flash tools-bol...

(#43038) IstvánLászló


IstvánLászló
senior tag

Mindenkinek nagyon boldog új évet kívánok. :)

Privátot ne írjál csak ha fontos, válaszolok biztosan. Köszönöm mindenkinek türelmét idejét segítségét.

(#43039) Sub-ZeRo


Sub-ZeRo
nagyúr

Boldog Új Évet Kívánok Mindenkinek! Köszönöm a segítséget amit itt kaptam Linux téren! :R Idén is biztos lesz még kérdésem! :B

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#43040) llaszlo


llaszlo
veterán

BUÉK :DD

Van egy régi Fujitsu-siemens gép nálam. Eddig xubuntut és lubuntut próbáltam rajta.
Mindkét esetben a telepítésnél (live dvd) minden rendben volt. Viszont a bekapcsolás után 640x480-as felbontással indul és a kijelző beállításokban sem lehet változtatni. Ennek eredményeképp a bal felső sarokba eltolva látszik egy kisebb kép, kb a kijelző 60%-án.

Hogyan tovább?

[ Szerkesztve ]

(#43041) cigam válasza llaszlo (#43040) üzenetére


cigam
félisten

Milyen VGA (Melyik modell?)

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#43042) llaszlo válasza cigam (#43041) üzenetére


llaszlo
veterán

Intel 82845GV
Amilo L6820

(#43043) llaszlo válasza llaszlo (#43042) üzenetére


llaszlo
veterán

Utána olvastam és ez driver hiba ennél a kártyánál.
Vesa módban állítólag működik. Viszont eddig nem jött össze. Nem találtam még olyan leírást ami működne.

(#43044) lev258 válasza llaszlo (#43043) üzenetére


lev258
veterán

i915.modeset=0
Ezt a kernelparamétert próbáltad? Bár lehet, hogy csak a képernyő pozícióját fogja változtatni. :(
Állítólag régen működött, de az újabb rendszerekben valami bug miatt már csak pozíciót módosít. Viszont külső monitorral most is működnie kell.
Esetleg egyedi xrandr beállítást próbáltál?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#43045) qamu74


qamu74
őstag

Hi

BUÉK.

Az lenne a kérdesem, hogy Kali Linux van most fenn a laptomomon(egy régi HP laptop)
XCFN és sok minden hiányzik..
Hogyan tudok,ha lehet GNOME feluletre áttérni.
Ebben kérnék segitséget.

THX.

(#43046) cigam válasza qamu74 (#43045) üzenetére


cigam
félisten

apt-get install gnome-core kali-defaults kali-root-login desktop-base

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#43047) llaszlo válasza lev258 (#43044) üzenetére


llaszlo
veterán

Ezt megtaláltam itt [link] a 3-as pontban. Viszont a modprobe-ban nem volt ez az i935 conf fájl. Létre kellene hozni? Ha igen, akkor milyen tartalommal?

Próbáltam ezt is. Az intel driver feltelepült, viszont a beállításnál kiírta, hogy nem támogatott disztró. Az első két pontra még zöld OK-t adott.
[link]
Lehetséges, hogy csak sima ubuntuval működne? Még a xubuntut megpróbálom ezzel a módszerrel.

[ Szerkesztve ]

(#43048) lev258 válasza llaszlo (#43047) üzenetére


lev258
veterán

Állj meg. Az Intel driver telepítő sok dolgot lecserél, de mint írtam, ez egy jelenleg is jelen levő bug, így nem segítene, esetleg még rontana is a helyzeten.
A paraméter, amit írtam, azt a Grub-ban írd hozzá a kernelhez a quiet splash után egy szóközzel. Aztán ha segít, akkor majd véglegesítjük.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#43049) qamu74 válasza cigam (#43046) üzenetére


qamu74
őstag

koszi ,ezt én is meg találtam,de mindig a xcfn toltodik bemde en megis a gnome feluletet jelolom be....

(#43050) ubyegon2 válasza qamu74 (#43049) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

apt-get remove xfce4 xfce4-places-plugin xfce4-goodies

Szedd le ezzel az általad xcfn-nek :U nevezett valamit, utána reboot.

Itt össze van gyűjtve több DE és WM le/fel rakása.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.