Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#45001) IstvánLászló válasza PumpkinSeed (#45000) üzenetére


IstvánLászló
senior tag

"az internetre az internet mindent egy a te külső ip címeddel fogja látni."
A külső ip címemet fogja látni, ez körülbelül mit jelent számunkra is.
A lényeg mi eszt szeretné kérdezni?

Privátot ne írjál csak ha fontos, válaszolok biztosan. Köszönöm mindenkinek türelmét idejét segítségét.

(#45002) PumpkinSeed válasza IstvánLászló (#45001) üzenetére


PumpkinSeed
addikt

Ez számotokra semmit.

[ Módosította: Intruder2k5 ]

"Akinek elég bátorsága és türelme van ahhoz, hogy egész életében a sötétségbe nézzen, elsőként fogja meglátni benne a fény felvillanását." - Kán

(#45003) IstvánLászló válasza PumpkinSeed (#45002) üzenetére


IstvánLászló
senior tag

Itt a link: http://prohardver.hu/muvelet/premium/listaz.php és látom mivel töltöd idődet, de ez a magánügyed.
A lényeg nem vitát akarok gerjeszteni, nem is szokásom és nem is teszem meg most sem.
A lényeg itt a fórumon a Linux distrókról beszélni és kérdezni is lehet.
A lényeget mondom ezért most is számomra is ez a fontos téma és minden kollégának is.
A miértre a válaszom mert a Linux egy életérzésről szól és közösségi munkáról is, mikor valamelyik kolléga éppen segít a másiknak megoldani, "problémát", hangsúlyozom saját szabadidejét nem is sajnálva.
Köszönöm a türelmet és örülök hogy itt a fórumon tudunk egymással beszélgetni, reményeim szerit normális emberhez méltó stílusban, mert idáig mindig így volt.
Mindenkinek köszönetem a mai sok sok segítségért is. :) :K :C

[ Módosította: Intruder2k5 ]

Privátot ne írjál csak ha fontos, válaszolok biztosan. Köszönöm mindenkinek türelmét idejét segítségét.

(#45008) kovaax válasza Raynes (#44997) üzenetére


kovaax
őstag

"ez meg Linux alatt nem probléma"

Nekem olyan tűzfalam van, ami a kimenő forgalmat is szűri, és hát találtam már érdekes dolgokat. Pl. az avahi-daemon ami szivesen kukorékol kifelé (minimál Debianom van, lásd a blogomon, úgyhogy egy teljes telepítés nem tudom, hogy miket rak még fel). De a befelé forgalmat is érdemes nézegetni, mert ha pl kuglizol, egy rakat kugli szerver akar jönni befelé kéretlenül.

-=- There's no place like /home -=-

(#45009) agy73p


agy73p
senior tag

Mageia-nál a backportos repokkal nem kell foglalkozni, ugye?

[ Szerkesztve ]

(#45010) Lathronos válasza agy73p (#45009) üzenetére


Lathronos
őstag

Mivel szerintem te vagy az egyetlen itt közülünk aki Mageia-t használ(nem leszólni akarom, nagy jó kis disztribúció), így valószínűleg érdemleges választ nem igen tudunk adni. Javaslom itt keresd Janu-t, ő az RPM alapú disztribúciók jedi mestere. Mivel a Mageia szoros rokonságban áll a PCLinuxOS-sel, így valószínűleg meg tudja válaszolni minden kérdésedet a közel 30 évnyi Unix és 20 évnyi linux tapasztalata révén.

[ Módosította: Intruder2k5 ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#45012) Vladi válasza agy73p (#45009) üzenetére


Vladi
nagyúr

Ismerni kellene az adott disztró repo felépítését. link. Ez alapján kb minden repónak van 4 alága, az updates és a release a fontos. A többi akkor kell, ha valami nem megy, nagyon nem megy, más verzió kell nagyonangyon.

Mageia nem mandriva/mandrake leszármazott? :F

Használj fedorát oszt csókolom, ahhoz legalább értek. :DD

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#45013) agy73p válasza Vladi (#45012) üzenetére


agy73p
senior tag

Igen, pont ezt nézegettem, de ugye nem nyert teljes értelmet, mivel nem tudom mi az a backportolás. :F

Fedorát szeretem, de most kapott egy nagyobb esélyt a Mageia. Tetszik, egyelőre marad. :)

(#45014) PumpkinSeed válasza Vladi (#45012) üzenetére


PumpkinSeed
addikt

Fedora: amivel már a ... kivan:
- terhelés alatt nem veszi észre, ha csatlakoztatok, vagy leválasztok egy kiterjesztő ablakot
- container mount csak úgy a semmiből összerogyik NFS alatt

Amúgy szerintem a nagyon jó disztró, én meg vagyok vele elégedve.

"Akinek elég bátorsága és türelme van ahhoz, hogy egész életében a sötétségbe nézzen, elsőként fogja meglátni benne a fény felvillanását." - Kán

(#45022) agy73p válasza ubyegon2 (#45011) üzenetére


agy73p
senior tag

Nem valószínű, hogy Fedorát és Mageiát használnék egyébként, ha a gépemen (már párszor leírtam, így nem akarlak untatni benneteket) az Ubuntu alapú disztrók mindegyike nem produkálná ugyanazt a problémát: leállításkor elkezdi a kilépést, de egy idő után megáll a folyamat és nem kapcsol ki, áram alatt marad a laptop és a Mint/Ubuntu jelnél nem megy tovább. (Ezzel kiesett a Mint, Ubi, Xubuntu, stb :O viszont Mint Debian meg nincs XFCE alatt, így abba nem kezdtem bele)
Csak ez az oka annak, hogy anno egyáltalán elkezdtem más disztrókat nézegetni, próbálgatni.
Most már látom, hogy Federánál sokkal könnyebb, gyorsabb (gyorsan meg lehet találni a választ a neten) a parancssoros megoldás, míg Mageia esetén szépen, egy helyről grafikusan elérhető minden beállítás, telepítés, funkció. Mageiához nem is nagyon kell a konzol, de ha kell, akkor az még nekem kínlódás.

Olvashattam én valahol egy régebbi, nagyon szép, részletes magyar nyelvű leírást Mageiához vagy Mandrivához esetleg? :F Vagy az más disztróé volt? Nem találom, pedig azt hittem, h elmentettem.

[ Módosította: Intruder2k5 ]

(#45025) zenwalk


zenwalk
senior tag

Sziasztok
Csatlakoztam én is hozzátok. Lehet valami gond, ha egy ssd-n van a win és a linux? A grubot külön le kell töltenem? Jelenleg az alaplap biosába belépve tudok csak a két rendszer között választani.

(#45026) lev258 válasza zenwalk (#45025) üzenetére


lev258
veterán

Ez alapján valami kicsit félrement telepítéskor (a Grub települt, csak rossz helyre/módon). Ha nem zavar, akkor maradhat így is, vagy ha az újratelepítés is opció, akkor jó lenne végigkövetni az egyes lépéseidet.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#45027) PumpkinSeed válasza zenwalk (#45025) üzenetére


PumpkinSeed
addikt

Az algoritmus:

1. Telepíted a Windows-t.
2. Telepíted az általad kiválasztott disztribúciót.

Ha a kiválasztott disztribúció normális akkor felismeri a helyzetet, és megkérdezi, hogy Windows mellé szeretné-e telepíteni. Igen. Ha nem veszi észre akkor csak simán létrehozol egy új partíciót a GRUB így is települni fog.

"Akinek elég bátorsága és türelme van ahhoz, hogy egész életében a sötétségbe nézzen, elsőként fogja meglátni benne a fény felvillanását." - Kán

(#45028) zenwalk válasza lev258 (#45026) üzenetére


zenwalk
senior tag

Mindent a linuxmint.hu oldalon leírtak szerint csináltam. USB-ről telepítettem LinuxLive USB Creatorral. Az MD5 szám egyezett, akkor gondolom az iso fájllal nem lehet gond. Egyébként a KDE verziót raktam fel, viszont ebben számomra elég nagy az óra és az ikonok az alsó menüsávban. Ezt lehet állítani?

PumpkinSeed

Abban nem vagyok biztos, hogy külön kiírta, hogy a win mellé akarom-e telepíteni, viszont látta, hogy van még valami az SSD-n (1 partició volt rajta) ezért zsugorította.

[ Szerkesztve ]

(#45029) lev258 válasza zenwalk (#45028) üzenetére


lev258
veterán

Szerintem EFI módban megy a géped (a Windows-od is) és az zavart bele az "algoritmusba". Tudtommal a KDE az egyik legtestreszabhatóbb, így biztosan megoldható. Nekem viszont nincs vele tapasztalatom.
Szerk. Ha csak 1 partíció van, akkor mégsem EFI. Remélem a Windows is működik. Az ilyen zsugorításokat (átméretezést) érdemes Windows alól megoldani.
Linux alatt Terminálba írd be: sudo update-grub (jelszót kér, de nem fogod látni)
Ott listázza a Windowst?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#45030) zenwalk válasza lev258 (#45029) üzenetére


zenwalk
senior tag

Az SSD 1 partíció volt, ezen volt/van a win, mellé telepítettem a linuxot, ami ezt a partíciót zsugorította és mellé létrehozott magának egy másik partíciót. Nem tudom, mennyire érthető :D

GRUB beállítófájl előállítása…
Figyelem: A GRUB_TIMEOUT beállítása egy nem nulla értékre, ha a beállított GRUB_HIDDEN_TIMEOUT többé nem támogatott.
Megtalált linux lemezkép: /boot/vmlinuz-3.19.0-32-generic
Megtalált initrd lemezkép: /boot/initrd.img-3.19.0-32-generic
Found memtest86+ image: /boot/memtest86+.elf
Found memtest86+ image: /boot/memtest86+.bin
No volume groups found
Megtalált Windows Recovery Environment (loader) ezen: /dev/sdb1
kész

[ Szerkesztve ]

(#45031) lev258 válasza zenwalk (#45030) üzenetére


lev258
veterán

sdb?
Két merevlemezed van?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#45032) zenwalk válasza lev258 (#45031) üzenetére


zenwalk
senior tag

Igen egy SSD a rendszernek és egy HDD minden másnak.

(#45033) lev258 válasza zenwalk (#45032) üzenetére


lev258
veterán

Akkor valószínűleg ott ment félre valami. Könnyen lehet, hogy a Grub nem az SSD-re települt, hanem a másik lemezre.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#45034) zenwalk válasza lev258 (#45033) üzenetére


zenwalk
senior tag

Akkor az újratelepítés idejére kiveszem a hdd-t

(#45035) lev258 válasza zenwalk (#45034) üzenetére


lev258
veterán

Nem kell, ha a manuális/kézi particionálási részt választod és beállítod, hogy az SSD-re kerüljön a rendszerbetöltő (Grub). Minden megoldható a telepítés során.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#45036) zenwalk válasza lev258 (#45035) üzenetére


zenwalk
senior tag

Az új partíció tipusa? Primary vagy logical? Alapból logical
Az új partíció helye? Beginning vagy end? Alapból beginning
Fájlrendszer? Maradjon Ext4?

(#45037) lev258 válasza zenwalk (#45036) üzenetére


lev258
veterán

Elvileg már van egy kész új partíció, nem? Akkor miért akarsz megint egyet csinálni? Fájlrendszer ext4, csatolási pont pedig /. Alul lesz majd olyan, hogy rendszerbetöltő telepítése (lemezt válassz, ne partíciót!).
Várj egy kicsit.
Mivel a Grub-bal már megkerestettük a Windows-t, így elvileg a Linux BIOS-os indításánál felajánlja majd a Windows indítását is (bekerült a Grub menüjébe). Vagyis a lényeg, hogy mindig arról bootolj és ott tudsz majd választani is. Amennyiben jól értem, és eddig a boot sorrenddel játszottál.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#45038) zenwalk válasza lev258 (#45037) üzenetére


zenwalk
senior tag

A grub a HDD-t windows recoverynek látja, az SSD-n lévő wint pedig nem látja.

(#45039) lev258 válasza zenwalk (#45038) üzenetére


lev258
veterán

Tisztázzuk a dolgot.
sudo fdisk -l parancs mit mond?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#45040) LógaGéza


LógaGéza
addikt

Üdv!
Jutott hozzám egy szerver, amiben van 2 RAID1 (egy 1TB-os, és egy 500GB-os) kötet, egyik telibe fel van csatolva, és adatokat mentenek rá hálóról (ez nagyon fontos, hogy megmaradjon), a másik pedig (a kisebb) kötet, amiből 30GB van adva /-nek - a többit meg nem tudom hol van, az se biztos, hogy formázva van...
Szóval az 500-ast lenulláznám, arra menne egy szűz rendszer, de az 1TB-osat meg kéne tartanom.
Az egész LVM rendszerű. A problémám itt kezdődik, ugyanis sose használtam LVM rendszerű gépet. Megoldható mindenféle bontás nélkül, hogy az Ubuntu Server telepítő egyáltalán ne nyúljon az ezen lévő adatokhoz, csak felcsatolja majd?

"Go to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, act normal, obey the law, and repeat after me: I AM FREE"

(#45041) lev258 válasza LógaGéza (#45040) üzenetére


lev258
veterán

A RAID és LVM témákban valószínűleg hamarabb kapsz segítséget a haladó topikban.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#45042) zenwalk válasza lev258 (#45039) üzenetére


zenwalk
senior tag

Disk /dev/sda: 120.0 GB, 120034123776 bytes
255 fej, 63 szektor, 14593 cilinder, összesen 234441648 szektor
Egység: szektorok 1 * 512 = 512 bájt
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Lemezazonosító: 0x0072d902

Eszköz Indítás Eleje Vége Blokkok Az Rendszer
/dev/sda1 * 2048 175749763 87873858 7 HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda2 175751166 234440703 29344769 5 Kiterjesztett
/dev/sda5 175751168 179847167 2048000 82 Linux lapozó / Solaris
/dev/sda6 179849216 210774015 15462400 83 Linux
/dev/sda7 210776064 234440703 11832320 83 Linux

Disk /dev/sdb: 1000.2 GB, 1000204886016 bytes
255 fej, 63 szektor, 121601 cilinder, összesen 1953525168 szektor
Egység: szektorok 1 * 512 = 512 bájt
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 4096 bytes
I/O size (minimum/optimal): 4096 bytes / 4096 bytes
Lemezazonosító: 0xc98ce408

Eszköz Indítás Eleje Vége Blokkok Az Rendszer
/dev/sdb1 * 2048 1953521663 976759808 7 HPFS/NTFS/exFAT

A grubot telepítésnél sda-ra raktam

[ Szerkesztve ]

(#45043) lev258 válasza zenwalk (#45042) üzenetére


lev258
veterán

Ha most az SSD-ről bootolsz, mi történik?
sudo update-grub volt újratelepítés után is?
Haa Windows-t az sdb-n találja (ahogy korábban már láttuk), akkor a Windows telepítésekor valahogy "terjeszkedett", oda is pakolt valamit.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#45044) LógaGéza válasza lev258 (#45041) üzenetére


LógaGéza
addikt

Köszi, átmegyek oda! :R

"Go to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, act normal, obey the law, and repeat after me: I AM FREE"

(#45045) zenwalk válasza lev258 (#45043) üzenetére


zenwalk
senior tag

Volt, újraindításnál bejön a grub, de a HDD-n látja a win-t, Windows Recovery Environment (loader) néven.

Viszont a Windows Recovery Environment (loader)-t választva behozza a sima win-t. Akkor lehet, hogy marad így minden

[ Szerkesztve ]

(#45046) lev258 válasza zenwalk (#45045) üzenetére


lev258
veterán

És elindul onnan? Akkor az van, amit a végén írtam az előző hozzászólásnak.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#45048) zenwalk válasza lev258 (#45046) üzenetére


zenwalk
senior tag

Köszönöm szépen a segítséget! :R

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.