Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#95001) ubyegon2 válasza berusbacsi (#95000) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ezen a képen volt az a szöveg, hogy hogy MP systemd-t használ.

Bocs, az előbb duplán került be a hogy és az változtat a jelentésen. :B

[ Szerkesztve ]

(#95002) I02S3F


I02S3F
őstag

Az archinstall kétszer is elbukott akcióban. Többször próbálkoztam vele! Egyszer a beállított mirror 404-et dobott (magyar mirror), a legutóbbi hibaüzire nem emlékszem. Többször nekirugazkodtam, de annyira doityourself distro, amenyire én nem vagyok rugalmas :( . Pedig az, hogy friss tetszik!

(#95003) PCProfessor válasza I02S3F (#95002) üzenetére


PCProfessor
aktív tag

Tumbleweed is megoldás. Vagy kde neon ha plasmát szereted.

Sima archot akartál felrakni?

[ Szerkesztve ]

Ennyit meg annyit tud a kártya(bizonyíték nincs), benchmark meg a Marson! Ettől meg attól JOBB, NAGYOBB TELJESTMÉNYT HOZ. (c) Userbenchmarkot linkelő gyökér| Sír a fogyasztás miatt, mert 300W-t eszik a kártya miközben 20x akkora teljesíténye van mint 10 éve

(#95004) daninet válasza I02S3F (#95002) üzenetére


daninet
veterán

+1 tumbleweed-re. Ha offline telepítőt szedsz le akkor elsőre tty-ből frissítsd sudo zypper dup akkor jó lesz a plasma6-tal. Ha online telepítő akkor nem kell ilyen.
Plasma 5-6 váltásnál volt egy-két apró nyűg azért írom hogy elkerüld. Ezt leszámítva lassan egy éve dolgozik a gépemen. Sok rá a frissítés, 2-3 naponta páz100 csomag, szóval pörög a rolling model.

[ Szerkesztve ]

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#95005) I02S3F válasza PCProfessor (#95003) üzenetére


I02S3F
őstag

"Sima archot akartál felrakni?" - Igen.

Köszi (és @ daninet) a tippet!

(#95006) PCProfessor válasza I02S3F (#95005) üzenetére


PCProfessor
aktív tag

Ha tumbleweed nem tetszik, nézz rá EndeavourOS-re vagy CachyOS-re, mindekettő arch, gui installerrel.

Ennyit meg annyit tud a kártya(bizonyíték nincs), benchmark meg a Marson! Ettől meg attól JOBB, NAGYOBB TELJESTMÉNYT HOZ. (c) Userbenchmarkot linkelő gyökér| Sír a fogyasztás miatt, mert 300W-t eszik a kártya miközben 20x akkora teljesíténye van mint 10 éve

(#95007) Rowon


Rowon
veterán

Én Fedorára szavazok.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#95008) daninet válasza Rowon (#95007) üzenetére


daninet
veterán

rawhide? az elég béta. rolling disztrót keres, stabilból arch (alapú valami) vagy tumbleweed lehet az opció sztm

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#95009) Rowon válasza daninet (#95008) üzenetére


Rowon
veterán

Stable. Annyira "rolling" hívő nem vagyok. Fedora 39-ben elég újak a csomagok, szerintem simán használható.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#95010) I02S3F válasza PCProfessor (#95006) üzenetére


I02S3F
őstag

és @,Rowon és @daninet - köszi!

(#95011) Rowon válasza daninet (#94993) üzenetére


Rowon
veterán

Erre nem válaszoltam tegnap, hogyértve állami akció?

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#95012) sh4d0w válasza Rowon (#95011) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Maganyos tamadonak, vagy profitorientalt bad actornak nem jut eszebe ilyen akcio, ehhez strategiai tervezes es gondolkodasmod kell - az meg a nation-state actorok jellemzoje.

https://www.coreinfinity.tech

(#95013) daninet válasza sh4d0w (#95012) üzenetére


daninet
veterán

Mondjuk 0.5sec login delay volt nem startup de akkor is :D

[ Szerkesztve ]

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#95014) Rowon válasza daninet (#95013) üzenetére


Rowon
veterán

Immediately get noticed by an autist due to 0.5s startup delay

:))

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#95015) Rowon válasza Rowon (#95014) üzenetére


Rowon
veterán

Egyébként olvastam róla, hogy mondhatni véletlenül fedezte fel, gyanús volt neki, hogy 0,5 másodperccel később tölt be, de azt hiszem azt is írta, hogy a processzort is jobban terhelte valami.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#95016) Rowon


Rowon
veterán

Blizzard játékok is jönni fognak Steamre? [link] Elvileg idén WoW elérhető rá. Feltételezem így Protonnal futni fog Linuxon is.

[ Szerkesztve ]

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#95017) CPT.Pirk válasza Rowon (#95016) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Többnyire a battle.net is működött Linux alatt, onnan meg a játékaik sima wine-val. Most legutóbb a Diablo4 ment vajsimán Linux alatt és a decken is.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#95018) Rowon válasza CPT.Pirk (#95017) üzenetére


Rowon
veterán

Tudom, én is wowzottam már Linux alatt nem egyszer, csak kell hozzá a Wine meg a Lutris. Ha ezt a kettőt meg tudnám kerülni csak azzal, hogy Steam van telepítve, nekem már megérné.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#95019) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#95020) tordaitibi


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Hétvége eredménye,
a Snap meg a Snapstore meg az egész megy a fenébe a levesbe.
Átállok Flatpakra, tudom ez sokaknak nem lényeges infó meg sokan mindkettőt utálják.

A Flatseal segédalkalmazással bármelyik Flatpak app működése, hozzáférése kiterjeszthető a /home-n kívülre, és nekem ez a lényeg.
Az NTFS másodvinyómra írás.

És Flatpakon találtam egy egészen használható videóletöltőt amibe egy faék GUI-n beállíthatóak azok a paraméterek amik nekem kellenek, konkrétan a letöltendő videó felbontása és formátuma.

(#95021) cigam válasza tordaitibi (#95020) üzenetére


cigam
félisten

Remek! És miért ide blogolsz?!

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#95022) growler válasza tordaitibi (#95020) üzenetére


growler
őstag

Ezek utan nem erne meg Mintre valtanod?
A flatpak integralva van a rendszerbe - a Frissiteskezelo
automatikusan flatpak frissiteseket is keres/telepit.

(#95023) I02S3F válasza tordaitibi (#95020) üzenetére


I02S3F
őstag

ntfs helyett exfat miért nem jó?

(#95024) tordaitibi válasza I02S3F (#95023) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

És growler,
nem merek itt a Linux kezdő topikba válaszolni egy Flatpakos, snapes, Linuxos, videóletöltéssel és fájlrendszerrel kapcsolatos kérdésre mert cigam már leb@szott hogy ez itt offtopik.

Még kivágnak innen, nem kockáztatok egy bant.
Csak akkor azt nem tudom, ha egy kezdő esetleg valamikor olvassa a hsz.-emet, egyből le fogja venni hoy a Snap és a Flatpak jogosultság kezelése eltérő és esetleg segít neki a döntésbe, ez itt bizony nem kívánatos tartalom..

Meg azt se tudom most már hogy bármit egyáltalán szabad-e ide írni.
Csak akkor minek a topik, Kapitány zárd a topikot, itt kuss.
Finomabban, Juhász Gyulát idézve, "A többi néma csend

Hát komolyan félek...

(#95025) Rowon válasza tordaitibi (#95024) üzenetére


Rowon
veterán

cigam már leb@szott hogy ez itt offtopik

És ki ő egyáltalán? Azt hittem, hogy itt van topikgazda, aki eldöntse, hogy miről szabad és miről nem társalogni.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#95026) CPT.Pirk válasza Rowon (#95025) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Vagyok mint TG, de eddig sem tettem és ezután sem fogok ilyen dolgokba mereven belefolyni, hogy miről szabad meg miről nem szabad társalogni... :F Meg hát nem is olvasom el az összes hozzászólást minden nap, de nem is az én dolgom, a PH! csapatával semmilyen téren nem állok kapcsolatban / alkalmazásban...

Két dolog van aminek nem szoktam teret engedni:
-ha átmegy a beszélgetés személyeskedésbe vagy Windows gyalázásba
-ha van jobb topic az adott témára, mint legutóbb a Pöcsteringre a haladó Linuxos topic, ami bár érdekes téma, de itt a kezdőben inkább csak elijeszti az embereket.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#95027) ubyegon2 válasza tordaitibi (#95024) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

cigam már leb@szott hogy ez itt offtopik.

:D Szerintem csak arra utalt, milyen jó lenne, ha újra nekiugranál egy jó kis blognak! ;] Nemrég engem is megrótt, hogy valami thread-et befejezheznénk már, mert neki nem tetszik, hogy ide offolunk, mármint szerinte volt off. Emiatt ne légy lelkibeteg, én is be szoktam szólogatni, hogy nem itt kéne offolni és mi történik? Semmi, érintett le*arta, *ard le te is.

Én speciel rendkívül örülök, hogy felfedezted magadnak a flatpakot! :K Csak arra figyelj, hogy flatpakos systemd-ről ne beszélj itt! De jöhet a blog is! :DDD

[ Szerkesztve ]

(#95028) Rowon válasza CPT.Pirk (#95026) üzenetére


Rowon
veterán

:R

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#95029) totron válasza I02S3F (#95023) üzenetére


totron
addikt

Szét kell tudni választani egyéni célt/preferenciát/berögződést és a lovon egyértelműen fordítva való ülést, linuxnál is, de az élet sok területén. Ambíció és belátás/rendszerbe igazodás egészséges elegye ki szokott azért adni egy tűrhető szájízt. Nála a konokság mintha túlsúlyban lenne, rossz nézni ahogy visszatérően akadályokba ütközik emiatt, cserébe a hajtóerő sem csökken. Ha ezt a környezete megelégeli vagy csak jelzi/mást javasol, akkor ugyanaz a sikertelenségi élményfaktor és az ahhoz kapcsolódó reakciósor játszódik le. Nem lehet így könnyű. Ha Rómában jársz a fájlrendszered is cseréld rómaira.

(#95030) growler válasza tordaitibi (#95024) üzenetére


growler
őstag

A Snap, es a Flatpak mar evek ota hozzatartozik a "Lnuxhoz" mint
kutyahoz a bolha. Mindenkinek joga van eldonteni hogy all hozzajuk.
A kozutalat ellenere nem hogy visszaszorulnanak, hanem egyre
inkabb terjednek - lasd kulonbozo (leendo) immutable kiadasok.

(#95031) tordaitibi válasza I02S3F (#95023) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Talán merek válaszolni... :)

Exfat gyakorlatilag egy FAT64 rendszer, szinte semmivel nem jobb mint a FAT32.
Exfatnál 555x modernebb az NTFS.
Naplózó fájlrendszer, hibatűrőbb sokkal, metaadatok támogatása, alternatíve data stream, kvótázható, EFS, a fontos adatok pl. leírók redundáns tárolása, könnyű visszaállítás hiba esetén az utolsó konzisztens állapotra (chkdsk) stb. stb.
Ezek miatt nem ajánlott pendrájvra mert eszi de nálam ssd-k vannak használatba.

Minden rendszer kezeli, okostévék is eddig mind kezelték, Android, Linuxok simán. Osix rendszerek csak olvassák, azzal meg 3 szökőévente 1x van dolgom.

Akkor miért ne...?

Hátránya, töredezik. SSD-n ez is értelmét vesztette.

(#95032) tordaitibi válasza growler (#95030) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Valószínű a nagy öregek megköveznek de persze hogy terjed, persze az átlag userek körében de állítólag ez nem baj :) ha ők lesznek az eljövendő nagyobb tömegű felhasználók.
A szoftverválaszték (legalábbis az Ubuntu vonalon) szerintem sokkal szélesebb és naprakészebb Snap és Flatpak vonalon mint a hagyományos debes tárolósdinál.

(#95033) I02S3F válasza Rowon (#95025) üzenetére


I02S3F
őstag

+1

(#95034) sh4d0w válasza tordaitibi (#95032) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Nekem speciel eszembe sincs megkovezni vkit azert, mert ezeket a vackokat hasznalja - otthon. A minap persze volt itt vki, aki snap/flatpak vonalon mozog es kozben customer rendszerekhez csatlakozik - na az nem toleralhato.

Nyilvan van oka annak, hogy mindent security oldalrol nezek, de ez az en egyenei szoc problemam, nem mase. A velemenyemet leirom, de ettol fuggetlenul mindenki a sajat szemetdombjan kiskakas, nem a masiken :)

https://www.coreinfinity.tech

(#95035) tordaitibi válasza sh4d0w (#95034) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Hangos morfondír következik, aránylag rövidre fogva.

Hosszú téli északákon sokat olvasgattam a coreinfinity írásaidat és tudom hogy másképp közelíted meg a dolgokat.
Ugyanakkor ezekről több milliárd 1R user semmit nem tud és boldogan vidáman használja a rendszereit, legyen az bármelyik platform.
Droidon Gugliék eléggé jól gondoskodnak a biztonságról, Winen ezt megteszi Redmond, Almáék talán a legjobbak biztonság terén.
Cserébe durván zártak a rendszerek, eddig ezalól a Win meg a Linuxok tértek el. És igen veszem észre hogy Winen is egyre szigorodik minden, lassan vége a kétkettintásos kánaánnak.
Szegény Linuxosok, nos őket meg védi a kevés számuk, megint csak desktop vonalon gondolkodok.

Ezek ellenére, az írásaidat és a net más ilyen irányú cikkeit olvasgatva, az a privát magánvéleményem hogy 100% biztonság nincs, nem létezik.
Könnyedén megtalálták a procik sebezhetőségét, törik a UEFI-t, kernel szint alatt hekkelik a rendszereket, Secureboot nem akadály ésatöbbi.
Akkor mit várunk el egy faékegyszerű felhasználótól...?

Kb. mint amikor egy bizonyos autót el akarnak lopni. AZT el is fogják.
Ha valahova be akarnak menni ode be is mennek.
Kiberbiztonság terén ugyanez, csak idő kérdése.

[ Szerkesztve ]

(#95036) growler válasza tordaitibi (#95035) üzenetére


growler
őstag

"csak idő kérdése."
Emlékszel a nagy Spectre-Meltdown sebezhetőségre/mizériára?
Haat ... [link]

(#95037) sh4d0w válasza tordaitibi (#95035) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Nehany targyi tevedest helyreteszek (csak hogy ugyanazt a nyelvet beszeljuk), aztan valaszolok.

Android biztonsaga: olyan, mint a snap/flatpak/appimage biztonsaga: becsszora nincs benne ganyesag. Windows: sokat fejlodtek, de amig a fejlesztesi filozofian nem valtoztatnak, maradnak a kritikus es sulyos hibak tomkelegei. iOS/MacOS: tobbnyire oke, de a jo nem ilyen.

A Windows-t es a Linuxot ne emlitsuk nyilt rendszerkent, mert a Windows pont olyan zart, mint a MacOS. Azt viszont alapveto hibanak tartom, hogy amikor a Linux vedelmet kezdi el barki pedzegetni, akkor mindig csak a desktop penetracio van figyelembe veve, pedig a vilag web szervereinek a tulnyomo tobbsege Linux, a szuperszamitogepeken alig-alig van mas (Windows nincs), tehat megeri tamadni a platformot es tamadjak is, csak mivel teljesen mas a filozofiaja, mint a Windows-nak, nem olyan konnyu bejutni.

Akkor pedig a valasz: 100% biztonsag nincs es nem is lesz. A cyber security-nek nem celja, hogy teljes lefedettseget adjon, de a melysegi vedelem elegendo arra, hogy a script-kiddie-ket es az atlagos kiberbunozoket tavol tartsa. Ha pedig egy szervezetet celzottan vesznek tamadas ala, azt altalaban egy APT/nation-state group csinalja, az ellen nincs vedelem (mert ha direkten nem, akkor indirekten tamadnak, lasd SolarWinds hack). Ha technikailag kihasznalhato sebezhetoseg nincs, akkor ott az OSI model Layer 8-a, ami mindig a legsebezhetobb.

Es akkor mi varhato a fakezu felhasznalotol? Az, ami a legalapabb vedelmek koze tartozik: ha fontosak a mobilon levo kepek/videok, mentse oket a felhobe; a biztonsagi frissiteseket NE kapcsolja ki semmilyen platformon; nezze meg, honnan jott az a rohadt sms/email es ha egy kicsit is gyanus, ne kattintson, ne valaszoljon (pl. a kuldo nem microsoft.com, hanem rnicrosoft.com), a bankkartyajara ne irja ra a PIN-kodot. Ja es kinai telefonban/alkalmazasban akkor bizzon meg, ha az egesz allamnak lo legel a sirjan.

Oszinten: hanyszor hallottad azt, hogy "jaj a fotok/videok, a szakdogam, a recepteskonyv, a kutyafule"? Az atlagfelhasznalokat ert karok nagy resze megelozheto lett volna, ha legalabb fel fullel meghalljak azt, amit az elozo paragrafusban leirtam.

Egyebkent nekunk, kiberbiztonsaggal foglalkozoknak oriasi segitseget jelentene, ha ezek az alapok ott lennenek mindenki fejeben, mert akkor a temerdek fenyegetes mellett nem kellene meg ezzel is foglalkoznunk - es mi egy igen vekony reteget tesszuk ki az egyebkent is vekony IT-s retegnek (szakmat tekintve).

[ Szerkesztve ]

https://www.coreinfinity.tech

(#95038) berusbacsi válasza sh4d0w (#95037) üzenetére


berusbacsi
junior tag

"ha ezek az alapok ott lennenek mindenki fejeben"
Ebből kiindulva nincs kedved egy hétköznapi nyelven íródott fáintos kis blogbejegyzés írására a Logoutra, hátha páran vennék a fáradtságot és elolvasnák... A legtöbb biztonsági rés nem a Winben, Linuxban, akármiOS-ben van, hanem a fejekben (ezt az eü.-ben minden nap tapasztalom :O ), szal sztem roppant hasznos lenne!

Berus [Devuan GNU/Linux 5]

(#95039) urandom0 válasza sh4d0w (#95037) üzenetére


urandom0
aktív tag

A snap és flatpak biztonságával mi a gond?

(#95040) daninet válasza urandom0 (#95039) üzenetére


daninet
veterán

Ha verified developerek programjait telepíted onnan akkor semmi. Pl firefox, azt a Mozzilla csomagolja, ők töltik fel flathubra / snap-re. Flathubon már van verified checkbox amivel ellenőrizhető, hogy ki a genuine developer.
A gond a különféle third party developerek flatpak csomagjaival lehetnek ha adott egyénnek kártékony céljai vannak.
A flatpak csomagok binárisok mint windowson egy exe amit leszedsz a netről. Nem tudod mi van benne.

Viszont ennyire nem fekete/fehér a dolog, mert flatpak úgy működik, hogy készítenek egy manifest fájlt ami lényegében a csomagolási infó és az alapján készül el flathubra a csomag. Ugyanúgy visszanézhető a pkgbuild alapján mint más csomagok és akár magadnak is létrehozhatod a flatpak-et. Persze ha visszanézed.
Sanp esetén Canonical ellenőrzi és törölgeti a kártékony csomagokat, bár látszólag nem prevenció fut hanem ha valami kiderül akkor tesznek ellene (lást crypto tárcák).

Illetve van flathub és snap esetén is van valami basic automatikus ellenőrzés de ha nagyon advanced hacker vagy nem hiszem, hogy az gond.

Az xz csomag esetén láttuk most, hogy igazából minden feketeöves linuxos ezzel dobálózik, hogy "nézd meg a source kódot akkor tudod mit raksz fel", de ez hatalmas hipokrácia mert senki nem nézi a source kódot. Az xz problémáját is runtime alatt vették észre.

szvsz: ez egy iszonyatosan nerd közösség és nagyon gyorsan kibuknak a problémák. Ha kiderült egy probléma a legtöbb developer gyorsan lép, nem olyan mint amikor találsz egy bugot AutoCAD-ben és fél évet kell várni a köv. bugfixre amiben nem lesz benne az a bugfix.
Ha a populáris/verified flatpak-et használod elég kevés az esélyed, hogy gondod lesz. Az ellenőrzési metódusok pedig folyamatosan javulnak. 8 éve van flatpak, talán az utóbbi 2 (?) mondható fellendülésnek. Fiatal a dolog.

Mo. közel 16m flatpak letöltésnél jár :)

[ Szerkesztve ]

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#95041) tordaitibi válasza sh4d0w (#95037) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

"A Windows-t es a Linuxot ne emlitsuk nyilt rendszerkent, mert a Windows pont olyan zart, mint a MacOS."

Rosszul fogalmaztam,nem a kódjára értettem hanem a szinte bármi szoftver telepíthetőségéree.
Pár 10milló .exe van a neten, erre értettem.
Droidra lasssan bezárul a kapu nem Googleplay appoknak, Mac az is ilyen, marad a Win a szabadság érzésével.. Ez a szabadság megvan Linuxon is csak nem kétkattintásos.

Így akartam fogalmazni a nyitottságot, bocs a félreérthetőért.

(#95042) Rowon válasza sh4d0w (#95037) üzenetére


Rowon
veterán

Miért, a Guglis telefon megbízhatóbb, mint a kínai? :)) Lárifári. Itt csak annyi a beleszólása a usernak, hogy melyik nagyhatalom kapja az adatait.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#95043) Rowon válasza berusbacsi (#95038) üzenetére


Rowon
veterán

És legfőképpen magyar nyelven, hogy minél nagyobb hazai közönséghez el tudjon jutni.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#95044) Rowon válasza daninet (#95040) üzenetére


Rowon
veterán

Fedoráéknál meg az immutable disztróknál úgy néz ki ez lesz a jövő. Még nem vettem rá magam a Silverblue telepítésére, de kíváncsi vagyok.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#95045) growler válasza Rowon (#95044) üzenetére


growler
őstag

A Canonical-nak is az volt a terve, hogy az Ubuntu 24.04-nek is lesz
all-snap immutable valaszthato verzioja.
De csuszik a kiadasa. [link]

(#95046) cigam válasza Rowon (#95042) üzenetére


cigam
félisten

Miért, a Guglis telefon megbízhatóbb, mint a kínai? :)) Lárifári.

Na pont erről a hozzáállásról írt. Leírta, hogy nem biztonságásos, erre mi a reakció: Lárifári.
Sajna a videó már nem elérhető, vagy hirtelen nem találtam rá, de itt összefoglalják egy idevágó előadás anyagát.

N+1 ilyen cikk, blog létezik (magyarul is), nem biztos hogy bármi pluszt hozzáadna, ha logout-on jelenne meg. pl. az NKI honlapján rengeteg cikk, sőt podcast is elérhető a témában, ami a mezei felhasználóknak szól.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#95047) Rowon válasza growler (#95045) üzenetére


Rowon
veterán

Nem tetszik a snap ennyiből, mert nem teljesen open source. Ennyiböl a flatpak érdekesebb történet.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#95048) daninet válasza Rowon (#95047) üzenetére


daninet
veterán

Minden része open source amivel érintkezel:
A csomag formátum, a daemon, a weboldal maga illetve a snapstore szoftver is.
Egyedül az ubuntu szerverei ahonnan leszeded a snap csomagot futtatnak zárt forráskódú szoftvert.
Innetől felvetül a kérdés, hogy PH-n a RIOS motor sem opensource, akkor miért loginolunk ide? :)
Szerintem a fő különbség az, hogy snap centrálisan irányított Canonical által. Flathubnak támogatói vannak többen is, talán a legnagyobb a gnome (?).

[ Szerkesztve ]

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#95049) berusbacsi válasza cigam (#95046) üzenetére


berusbacsi
junior tag

És szerinted a PH-t látogató átlag felhasználóból hány olvasgatja az NKI oldalát? Segítek, egy sem!
Mint ahogy azt is könnyen összeszámoljuk sztem, hogy hányan hallgatják a Kibertámadást meg a Hack és lángost... ;)

Berus [Devuan GNU/Linux 5]

(#95050) Rowon válasza daninet (#95048) üzenetére


Rowon
veterán

:R Meg gondolom már a Red Hat és a Suse is mögötte van.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.