Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#63851) -Ben- válasza lev258 (#63850) üzenetére


-Ben-
veterán

Korábban már elég hosszasan feszegettem a témát pl. az nvidia driver kapcsán is, de sajnos nem sikerült megoldást találni. Rejtély, hogy ezen a gépen miért nem akar normálisan működni a Linux. Mindenesetre most kap egy esélyt a debian, hátha.
Egyébként az ubunturól mástól is hallok mostanában rosszat, tehát nemcsak nálam vannak gondok.

(#63852) -Ben-


-Ben-
veterán

Mi a legegyszerűbb módja az nvidia driver telepítésének? Ha leszedem az nvidia oldaláról az megfelel a célnak?

(#63853) herdsman12 válasza Victor Súgó (#63826) üzenetére


herdsman12
őstag

"Új vagy, minek jöttél?"
Elég laza a rendszer, 12 perccel a reg után meg is van az első szabálysértés/hsz.

(#63854) lev258 válasza -Ben- (#63852) üzenetére


lev258
veterán

A legegyszerűbb mód a mai napig a rendszer megfelelő menüpontjának használata, esetleg az Ubuntu graphics ppa felvétele ezt megelőzően. A letöltött telepítő a legmacerásabb. És legyen kikapcsolva a secureboot (ha van ilyen).

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#63855) -Ben- válasza lev258 (#63854) üzenetére


-Ben-
veterán

Debian 9 alatt nem találom a szokásos helyen a zárt drivert....

(#63856) CPT.Pirk válasza -Ben- (#63855) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nonfree meg contrib tárolók engedélyezve vannak?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#63857) -Ben- válasza CPT.Pirk (#63856) üzenetére


-Ben-
veterán

Igen, az megtörtént.

(#63858) lev258 válasza -Ben- (#63857) üzenetére


lev258
veterán

Volt update is?
[link]

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#63859) ubyegon2 válasza -Ben- (#63855) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

(#63860) -Ben- válasza lev258 (#63858) üzenetére


-Ben-
veterán

Köszi, így már sikerült. Felismerte a kártyát, rendben van.

Még két dolog volna, amire megoldást kell találnom és akkor egészen rendben is lesznek a dolgok - egyelőre.

- Az egyik, hogy sok minden angol nyelvű, pl. a chrome is. Ubuntu alatt megnyitottam a „nyelveket” és felkínálta a frissítést, utána minden magyar lett. Debian esetében ez sajnos nem működik.

- A másik a gnome beállításai. Hogyan, hol tudnék beállítani néhány dolgot? Sajnos eléggé butácska így ez a gnome, pl. még tálcára helyezni se tudok, illetve némi csinosítás is ráférne. :)

(#63861) ubyegon2 válasza -Ben- (#63860) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A Debain DE kb mind ilyen fapados telepítés után. A 3.22 Gnome se mai gyerek már. gnome-tweak-tool nélkül nehéz dolga van az egyszerű home usernek, itt az összes stable gnome packages és csinosítgatni innen tudod.

(#63862) CPT.Pirk válasza -Ben- (#63860) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Keress rá az i18n-hu -t tartalmazó csomagokra, ott lesz pár magyar csomag ami kell neked.

"- A másik a gnome beállításai. Hogyan, hol tudnék beállítani néhány dolgot? Sajnos eléggé butácska így ez a gnome, pl. még tálcára helyezni se tudok, illetve némi csinosítás is ráférne. " - megoldás: ne Gnome-ot használj, ha variálni szeretnéd a desktopot. :N

Egyébként gnome-tweak-tool telepítése kb. az első lépés, azzal már pár dolgot be tudsz majd állítani.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#63863) -Ben- válasza CPT.Pirk (#63862) üzenetére


-Ben-
veterán

Telepítésnél kértem, hogy a KDE -t is tegye fel, de arról valamiért megfeledkezett, legalábbis bejelentkezéskor nem tudom kiválasztani, mert nincs. Sőt, fogaskerék sincs, ahol kiválaszthatnám....
Hol keressek rá az i18n-hu -ra?

ubyegon2: Köszi

[ Szerkesztve ]

(#63864) CPT.Pirk válasza -Ben- (#63863) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Debiánnál legegyszerűbb rögtön a neked tetsző DE-s verziót letölteni, azon túl meg mindegyikből van nonfree telepítő is egyben. Gyorsabb is, mint a netinstallos.
Btw a Debián sajátosságai miatt nem feltétlen javaslom asztali disztrónak, mert a DE-ket érintő javítások csak lassan csordogálnak le és nem is ugranak fő verziót.

Az i18n csomagokat a csomagkezelőben keresd. Mondjuk synaptic-ot tedd fel ha nincs ott alapból.

Arra is keress rá, hogy van-e SDDM csomag telepítve, azzal jön a KDE, mint login opció. Ha felrakta a KDE-t, akkor kell lennie SDDM csomagnak.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#63865) -Ben- válasza CPT.Pirk (#63864) üzenetére


-Ben-
veterán

Egyébként mennyivel lenne jobb a nonfree verzió? Csak annyi a különbség, hogy nem kell hozzáadni a sources.list -hez a contrib/nonfree -t?

Synapticban az i18n -re ezeket találta:

1.)

2.)

Ezek közül melyikre lenne szükségem?

Telepítve van az SDDM.

„Btw a Debián sajátosságai miatt nem feltétlen javaslom asztali disztrónak, mert a DE-ket érintő javítások csak lassan csordogálnak le és nem is ugranak fő verziót.”

Nem jó hír. Ezek frissítését valahogy meg tudom oldani a jövőben? :F

Más: Nem tudom, hogy minek köszönhető, de hihetetlenül smooth és gyors ez a Debian 9. Utoljára 3-4 évvel ezelőtt volt ennyire gyors ez a gép, azóta időről időre egyre inkább csak szenvedtem vele. Az Ubuntutól is ezt vártam, mivel 100%, hogy nem a hardver kevés.

[ Szerkesztve ]

(#63866) CPT.Pirk válasza -Ben- (#63865) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Igen, ugyanaz a nonfree.Illetve azt hiszem már a bebootoló live image is használ nonfree csomagokat, mint pl. a proci mikrokódok.

Az i18n csomagok közül azokra van szükséged, amelyik programoknál nem lett alapból felrakva a magyar nyelv és egyébként szeretnéd magyarul használni.

A bugok meg olyanok, hogy ha belefutsz valamibe akkor célszerű bugreportolnod, hogy valami történjen vele de ha főverzió váltás kellene hozzá, akkor az csak a következő hivatalos Debian kiadásban várható, vagy együtt élsz vele, vagy bepróbálkozol a testing repó használatával, ami nem javasolt.
De ezzel nem mondtam azt, hogy találkozni fogsz bugokkal, csak annyit, hogy alapból régebbi csomagokat használnak, mint más disztrók.

Az ISS-en is Debiant használnak a fent lévő ThinkPad gépeken, de ott még Debian6 van mert az már 200% megbízható. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#63867) Keef_Lee


Keef_Lee
senior tag

cron.daily működése nagyon egyszerűnek tűnik, de:
Írtam egy scriptet, adtam neki futási jogot, bemásoltam a fenti könyvtárba. De nem fut le.
Létezik az, hogy azért, mert előtte parancssorban én már lefuttattam ma és a bash history vagy miből látja, hogy ma már nem kell neki futnia? Szóval lehet, hogy holnaptól fut? :)

(#63868) Victor Súgó válasza Keef_Lee (#63867) üzenetére


Victor Súgó
junior tag

Az egy fix időpontban fut, hogy pontosan mikor, az talán a doksiból vagy a /etc/crontab átnézéséből derülhet ki. Szóval nem, nem turkál a history-ban ;)

(#63869) Keef_Lee válasza Victor Súgó (#63868) üzenetére


Keef_Lee
senior tag

Ja azt hittem, hogy elég csak ebbe a mappába másolni, mert azt olvastam. Akkor a crontab-ba is bele kell írni valami sort ehhez?
Mert akkor mi értelme a daily, stb könyvtáraknak? Hiszen a crontabban az 5 csillag helyetti paraméterezéssel ugyanaz megoldható. Azt hittem a cron.daily egy alternatív egyszerűbb megoldás.
... és mi történik akkor, ha nincs bekapcsolva a gép, amikorra időzítve van?

(#63870) ubyegon2 válasza Keef_Lee (#63869) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

... és mi történik akkor, ha nincs bekapcsolva a gép, amikorra időzítve van?

Ezt komolyan kérdezed? ;]

(#63871) Keef_Lee válasza ubyegon2 (#63870) üzenetére


Keef_Lee
senior tag

Eleve komolytalan vagyok :)
de a lényeg az lett volna a kérdésben, hogy a következő bekapcsoláskor mi történik. :DDD
Szóval azt kellene megoldanom, hogy a script minden nap lefusson, de a gép össze-vissza van napközben bekapcsolva. Ezért gondoltam beleteszem a dailybe és amikor bekapcsolom lefut. De nem így működik...

(#63872) Rimuru válasza Keef_Lee (#63871) üzenetére


Rimuru
veterán

crontab nem tudja hogy lefutott-e, ahhoz kell kiegeszites pl anacron.

Hasznalj systemd timert, az alapbol tudja ami neked kell.

Vigyázat, csalok!

(#63873) drup válasza Victor Súgó (#63833) üzenetére


drup
junior tag

Másrészt a fórummotor nem ad lehetőséget arra, hogy egy hozzászóláson belül többre tudj válaszolni, viszont kulturált fórumozó igyekszik a "válasz" linket használni, hogy könnyen követhető legyen kinek írt.

Yesssss.
A kovetkezo lepes, hogy kultiralt forumban pl. tabulalassal latszodnia kellene, hogy ki mire valaszolt, es rogton kovetheto egy-egy kerdes sorsa.

(#63874) Rimuru válasza drup (#63873) üzenetére


Rimuru
veterán

Nem kotelezo itt lenni. ;] Amugy.

Vigyázat, csalok!

(#63875) CPT.Pirk válasza drup (#63873) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

És Victor Súgó:

Figyeljetek, nem vagyok tagja a PH! stábjának, csak leírtam mi a szokás itt. Egyszerűen csak a sok év alatt bevett gyakorlat lett, hogy egy hozzászólásban több embernek is válaszolunk, a nevét, esetleg a hozzászólás számát is kivastagítva.
Nyilván csinálhatná ezt magától a RIOS fórum motor is hozzászólások összevonásával, de jelenleg nem csinálja. :)

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#63876) drup válasza Rimuru (#63874) üzenetére


drup
junior tag

Rendben, atkoltoztem a Mint-es reszre, es ha ott is megkapom a valaszokat, torlom a regisztraciomat, hogy ne zavarjam a koreiteket.

AMUGY erdekes latni, hogy hanyfele neven van regisztralva ugyan az a forum.

(#63877) Cifu válasza drup (#63876) üzenetére


Cifu
nagyúr

"AMUGY erdekes latni, hogy hanyfele neven van regisztralva ugyan az a forum."

Azért ahhoz nem kell atomfizikusi diploma, hogy kikövetkeztesd: a Prohardver! lapcsalád (ott van fent minden eleme) a tagoldalak saját webcímeiről érhetőek el - de a mögöttük lévő fórum ugyan az. Most már több, mint 15 éve, legalábbis ha jól rémlik akörül indult a lapcsalád második tagja, a mobilarena.hu.

A fórummotor nem a legjobb, de például hiába jobb (szerintem) sok szempontból az sg.hu fóruma, ha ott sacc per kábé sohasem kapnál választ az itt feltett kérdéseidre.

Az internet már csak ilyen...

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#63878) Rimuru válasza drup (#63876) üzenetére


Rimuru
veterán

Mi az erdekes rajta? Van X tematikaju oldal egy lapcsaladban, azokhoz pedig tartozik egy nagy kozos forum. ;)

Vigyázat, csalok!

(#63879) CPT.Pirk válasza drup (#63876) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A kolléga humornak szánta. Azért volt ott az ;] arc.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#63880) anorche1


anorche1
őstag

Manjaro kde alatt szeretnem hasznali a plex media servert. Sikerult feltelepiteni es elinditani a szolgaltatast majd bongeszobol megnyitni.
De nem latja /home/felhasznalonevem/ -ben levo faljokat, jegyzekeket.
Hozza adtam magam a plex csoporthoz, de igy sem jo.
Otlet? :)

Ha jol latom szimbolikus link lesz a megoldas, a home konyvtaram jogosultsagait nem nagyon allitgatnam.

[ Szerkesztve ]

"It never gets easier, you just go faster." Greg LeMond

(#63881) herdsman12 válasza herdsman12 (#56828) üzenetére


herdsman12
őstag

Ma, tök véletlenül kiderült, hogy van SMART infója a WD My Passport Ultra külső HDD-nek.
Sony Vaio i5, Linux Mint 19 (64bit) smartctl 6.6 szerint unavailable.
Ennél is régebbi, MSI/Linux Mint 18.3 (32bit) smartctl 6.5 kiolvassa az adatokat.

(#63882) King Unique válasza herdsman12 (#63881) üzenetére


King Unique
titán

Nyilván van, az ilyen külső merevlemezeknél ez kb. alap. Max. Linuxon pl. a Disks, smartctl, illetve azoknak egyes verziói van hogy nem támogatják, nem jelenítik meg. Viszont Windowson és macOS-en a diagnosztikai szoftverek általában igen, sőt ezen 2 platformra a WD-nek is van saját (WD Drive Utilities) programja, ami alapból jár a My Passport sorozathoz.

[ Szerkesztve ]

(#63883) Victor Súgó válasza herdsman12 (#63881) üzenetére


Victor Súgó
junior tag

Szerintem nem verzió függő. Vagy a kernel vagy a smartctl fordításkori beállításain múlhat. De érdemes lehet még a -d kapcsolóval játszadozni. Talán -d sat vagy -d sat, auto volt az, ami nálam segített, bár biztos nem vagyok benne.

[ Szerkesztve ]

(#63884) Frawly válasza Cifu (#63842) üzenetére


Frawly
veterán

A Double Commander alapból nem jeleníti meg a rejtett (ponttal kezdődő) fájlokat és mappákat, külön be kell kapcsolni, hogy mutassa, a Beállításoknál kiválasztod a Fájlnézet kategóriát és ott annak a szekciónak a vége felé ott lesz, hogy Rejtett és rendszerfájlok mutatása. Az elnevezés csalóka, mert a rejtett/rendszermappákra is vonatkozik, nem csak fájlokra.

(#63885) Keef_Lee válasza Rimuru (#63872) üzenetére


Keef_Lee
senior tag

Olvasgattam. Az nem az én szintem.
Továbbra sem világos számomra, hogy miként működik a cron.daily és mi a különbség közte és a crontabba beírt pl. 0 5 * * * között.

(#63886) Victor Súgó válasza Keef_Lee (#63885) üzenetére


Victor Súgó
junior tag

Nézd meg a /etc/crontab tartalmát, talán úgy érthetőbbé válik! ;)

17 * * * * root cd / && run-parts --report /etc/cron.hourly
25 6 * * * root test -x /usr/sbin/anacron || ( cd / && run-parts --report /etc/cron.daily )
47 6 * * 7 root test -x /usr/sbin/anacron || ( cd / && run-parts --report /etc/cron.weekly )
52 6 1 * * root test -x /usr/sbin/anacron || ( cd / && run-parts --report /etc/cron.monthly )

Minden óra 17. percében fut a cron.hourly
Minden nap 6:25-kor a cron.daily
Minden héten vasárnap 6:47-kor a cron.weekly
Minden hónap első napján 6:52-kor a monthly

Annak most utána kéne nézni, hogy mi lesz ezekkel egy olyan gépen, ami nincs mindig bekapcsolva, ha épp a futtatás idején ki vannak kapcsolva. Egyszer olvastam olyat, hogy a kimaradtakat a legközelebbi boot után pótolja a rendszer, de nem emlékszem, hogy ez egy létező cron megvalósítás volt vagy csak valaki álmodozott. Alapjáraton, úgy tudom, ezek elvesznek. (javítson ki valaki, ha tévedek!)

(#63887) Rimuru válasza Victor Súgó (#63886) üzenetére


Rimuru
veterán

Viszont rendszerenként eltér hogy mikor futnak ezek.
Az "álmodozásra" már írtam, anacron

Vigyázat, csalok!

(#63888) Victor Súgó válasza Rimuru (#63887) üzenetére


Victor Súgó
junior tag

Az anacron pótolja a kimaradtakat? (hogy tud róla és hogy pótolja is, az két külön dolog)
Nem bírtam végigbogarászni a manualt és megfelelő keresőkifejezés nem jutott eszembe.
Az eltérésre meg ezért írtam, hogy érdemes megnézni a crontab tartalmát. Ez csak egy példa volt az ubuntu anacron-éból.

ui: most nézem, van külön /etc/crontab és /etc/anacrontab, némileg eltérő tartalommal. Fura.
uui: ja, a || az akkor engedi tovább, ha nincs anacron telepítve. Így már O.K.

[ Szerkesztve ]

(#63889) Keef_Lee válasza Victor Súgó (#63886) üzenetére


Keef_Lee
senior tag

Napok óta azt nézem. :)
Szóval a crontab sorának az értelmezése megy.
Cronhoz a neten:
"Hibája, hogy csak akkor üzemel megfelelően, ha a rendszer folyamatosan működik, ezért érdemes felrakni az fcron csomagot, ami visszamenőleg végrehajtja a kimaradt feladatokat.
Anacron ügyben pedig ezt írja:
(Az anacron is jó megoldás lenne, de a project nincs karbantartva.)"

[ Szerkesztve ]

(#63890) ubyegon2 válasza Keef_Lee (#63889) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

http://fullcircle.hu/pics/issue70-hu.pdf

Ebben van egy Cron c. cikk, hátha ez is segít valamit.

(#63891) herdsman12 válasza King Unique (#63882) üzenetére


herdsman12
őstag

Írtad már, hogy kellene lenni SMART infonak, én meg elkönyveltem, hogy így jártam.
Azóta már telepítettem a gyári diag programot.

(#63883) Victor Súgó

Én se a verzióra, inkább a Sonyra gondoltam, GSmartControl nem bírt vele.
A smartctl kezdésnek ilyen hibát dobott:
/dev/sdb: Unknown USB bridge [0x1058:0x0830 (0x1065)]
Please specify device type with the -d option.

Magamtól biztos nem kezdek próbálkozni, de a
sudo smartctl -a -d sat /dev/sdb
kiolvasta az adatokat.
Köszi.

(#63892) Keef_Lee válasza ubyegon2 (#63890) üzenetére


Keef_Lee
senior tag

Köszönöm, megnéztem.
Ez is a sima cronról szól, ami nem alkalmas arra amire kellene nekem. Egyébként a filozófiájából látszik, hogy nonstop gépekben gondolkodtak :)

Viszont eszembe jutott egy megoldás, csak nem nagyon vágom a kivitelezését.
A crontab-ba beletenném óránkénti gyakorisággal, hogy fusson le a scriptem. Így mindennap lefutna, mert, ha be van kapcsolva, (ami random hogy mikor) akkor mindig megy legalább egy órát.

A megoldás az lenne, hogy a scriptben kellene a feltételt lekezelni. Ez most generál egy fájlt és felmásolja a nasra. Az elképzelés az, hogy a fájl dátumát megvizsgálni és ha nem egyezik a rendszer dátumával, akkor fusson le csak a scriptben az utasítás sorozat. Viszont, ha egyezik, akkor ugorjon a végére (kvázi ne csináljon semmit, mert már aznap valamikor megcsinálta.)
Anno dosban írtam ilyen bat-ot, amiben volt if, meg else ág, de nyilván itt nem tudom miként kell.

Tud ebben valaki segíteni?

(#63893) Shyciii válasza Keef_Lee (#63892) üzenetére


Shyciii
veterán

Nem non-stop gépekben gondolkoztak, hanem szerverekben. Azért ez nem egyedi. Windows alatt a task scheduler is csak akkor hatásos igazán, ha fut a gép. Ha meg valaki esetlegesen akar futtatni valamit, akkor arra ott van a startup script lehetőség, vagy a profibbak service/daemon-ként futtatják a "scriptjeiket".

(#63894) Keef_Lee válasza Keef_Lee (#63892) üzenetére


Keef_Lee
senior tag

Ötölök rajta...
Itt tartok:
A NAP2 lekérdezését kellene megoldani.
Meg észrevételezni, hogy jó irányba gondolkodok-e :)

#!/bin/bash
NAP1=$(date +%d)
NAP2= /home/usernev/valami.gz #ennek itt még kellene a dátuma
if [$NAP1=$NAP2]
then
cp /home/usernev/valami.gz /mnt/nas_public/valami.gz
else
exit
fi

[ Szerkesztve ]

(#63895) Keef_Lee válasza Shyciii (#63893) üzenetére


Keef_Lee
senior tag

Persze, de a laikusnak a server az a nonstop gép ;]

Mit szóltok ehhez:

NAP2=$(mtime +%d

[ Szerkesztve ]

(#63896) Keef_Lee válasza Keef_Lee (#63895) üzenetére


Keef_Lee
senior tag

Pont fordítva gondolkodtam, de így lenne az elképzelés:

#!/bin/bash
NAP1=$(date +%d)
NAP2=$(mtime +%d /home/usernev/valami.gz)
if [$NAP1=$NAP2]
then
exit
else
#valami.gz generálása
cp /home/usernev/valami.gz /mnt/nas_public/valami.gz
fi

[ Szerkesztve ]

(#63897) Victor Súgó válasza Keef_Lee (#63895) üzenetére


Victor Súgó
junior tag

Az mtime nekem nem ismerős, egy stat nevű parancsot ismerek, de
w=$(stat -c '%y')
NAP2=${w:0:10}

esetleg jó lehet.

(#63898) Victor Súgó válasza Victor Súgó (#63897) üzenetére


Victor Súgó
junior tag

Pardon:
w=$(stat -c '%y')
NAP2=${w:8:2}

(#63899) Keef_Lee válasza Victor Súgó (#63898) üzenetére


Keef_Lee
senior tag

Kösz, így lemegy, de most meg az a gond, hogy mindig lefut. Ha már ment előtte akkor is. Azaz nem kerül else ágba. Pedig most mivel már lefutott, a feltétel a 05 nem egyenlő 05, azaz nem szabadna lefutnia, mert egyenlő.

#!/bin/bash
NAP1=$(date +%d)
w=$(stat -c '%y' /home/usernev/valami.gz)
NAP2=${w:8:2}
if [ $NAP1!=$NAP2 ]
then
# generálja a valami.gz-t
cp valami.gz /mnt/nas_public/valami.gz
else
exit
fi

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.