Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#92001) BoB válasza tordaitibi (#91999) üzenetére


BoB
veterán

snap interfaces alkalmazásnév

Nézd meg hogy szerepel-e a removable-media. (nem fog).

Ha nem akkor dob hibát a
snap connect alkalmazásnév:removable-media
?
Ide bemásolhatnád ezeket.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#92002) tordaitibi válasza BoB (#92001) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

tibi@TibiXubuntu:~$ snap interfaces video-downloader
Slot                               Plug
gnome-42-2204:gnome-42-2204        video-downloader
gtk-common-themes:gtk-3-themes     video-downloader
gtk-common-themes:icon-themes      video-downloader
gtk-common-themes:sound-themes     video-downloader
:desktop                           video-downloader
:desktop-legacy                    video-downloader
:gsettings                         video-downloader
:home                              video-downloader
:network                           video-downloader
:opengl                            video-downloader
:wayland                           video-downloader
:x11                               video-downloader
video-downloader:video-downloader  -
'snap interfaces' is deprecated; use 'snap connections'.

tibi@TibiXubuntu:~$ snap connect video-downloader:removable-media  
error: snap "video-downloader" has no plug named "removable-media"


Lehet én rosszul gondolom de ez nem removable, ez egy fstabba bedrótozott fixen mountolt beépített sata ssd. Vagy nem jól értem az eltávolítható kifejezést, ez esetben mit jelent akkor?

(#92003) tordaitibi válasza Rowon (#92000) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Szia, semmire, kíváncsiságból feldobtam kb. 3 hónapja, azután talán 2x elindítottam és ottfelejtettem... :B

(#92004) Rowon válasza tordaitibi (#92003) üzenetére


Rowon
veterán

Jókat írtak róla, bár én még a telepítésig sem jutottam el...

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#92005) ubyegon2 válasza Rowon (#92000) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nobarát mire használod?

Szerinted? Barátnő(k) hozzáférése nyilván, csak a zasszony megtévesztése miatt nem baratno, hanem nobarat. :DDD (de ravasz módon még a t-t is lehagyta direkt)

[ Szerkesztve ]

(#92006) Rowon válasza ubyegon2 (#92005) üzenetére


Rowon
veterán

LOL :))

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#92007) BoB válasza tordaitibi (#92002) üzenetére


BoB
veterán

A rossz hír az, hogy a fejlesztő ezt a sort nem rakta bele a csomagba.

2 választásod van: vagy kibontod és újracsomagolod a snap csomagot, vagy használod a bind mount-ot. Én utóbbit javaslom inkább.

A te esetedben az /etc/fstab-ban egy új sorba:

/media/tibi/ADAT_1TB/ /home/tibi/ADAT_1TB/ none bind,nofail 0 0

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#92008) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

666!!! ;]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#92009) tordaitibi válasza BoB (#92007) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

:N
Ennek bakker sasszeme van, ez észreveszi ezt is :D

(#92010) growler válasza CPT.Pirk (#92008) üzenetére


growler
őstag

Apage satanas! :)
Mar nem sokaig nyomaszt bennunket - kiadtak a 6.6.7-est.

(#92011) BoB válasza tordaitibi (#92009) üzenetére


BoB
veterán

chmod 777 -eld a /home/tibi/ADAT_1TB/ mappát.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#92012) velizare


velizare
nagyúr

milyen gondozásmentes asztali disztrót javasoltok médialejátszónak? az általam eddig használt ubunturól itt úgy látom, hogy nem túl népszerű.

Tudod, mit jelent az, hogy nemezis? Az érintett, erősebb fél kinyilatkoztatása a méltó büntetés mértékét illetően. Az érintett fél jelen esetben egy szadista állat... én.

(#92013) CPT.Pirk válasza growler (#92010) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

:D Igen, a kép készítése után már frissítettem is le. :D

velizare: Linux Mint. Kényelmes és auto update is bekapcsolható benne. Plusz Ubuntu után nem lesz ismeretlen.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#92014) cigam válasza velizare (#92012) üzenetére


cigam
félisten

Muszály "asztali"nak lennie? Miért nem jó a kodi?
Vagy miért nem (elég) jó az Ubuntu? Azért mert itt páran nem szeretik, attól még nagyon is jó, használható rendszer.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#92015) Rowon válasza cigam (#92014) üzenetére


Rowon
veterán

*muszáj

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#92016) Tim82 válasza velizare (#92012) üzenetére


Tim82
nagyúr

Ha azért kell "asztali" disztró, mert PC-alapon menne, akkor a célra teljesen oké a LibreElec, ha megfelel az, amit a Kodi tud nyújtani.

[ Szerkesztve ]

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#92017) velizare válasza Tim82 (#92016) üzenetére


velizare
nagyúr

azért kell asztali, mert miután felraktam az ubuntu server lts-t, és felment rá 1-2 upgrade (16.04ről), kiderült, hogy pár asztali megjelenítéshez szükséges csomag nincs benne. nem részletezem, a kínlódásom a topicban dokumentálva van.

valószínűleg maradok intel platformon (6th-7th gen i3), de a gpu probléma miatt veszek egy másik procit. ha továbbra is problémák lesznek (gpu hang, lásd korábban), akkor muszáj lesz tovább gondolkozni, mi lehet a probléma.

kodin kívül fog még kelleni egy tc klón filekezelő, mkvtoolnix, chrome, és samba. a sebesség nem fontos, h264 lejátszást kell tudnia.

Tudod, mit jelent az, hogy nemezis? Az érintett, erősebb fél kinyilatkoztatása a méltó büntetés mértékét illetően. Az érintett fél jelen esetben egy szadista állat... én.

(#92018) velizare válasza cigam (#92014) üzenetére


velizare
nagyúr

mert 0ról kell megint telepítenek, szóval mindegy, mit rakok fel, és az már volt. de győzz meg, hogy az kell nekem, és marad. :DDD

Tudod, mit jelent az, hogy nemezis? Az érintett, erősebb fél kinyilatkoztatása a méltó büntetés mértékét illetően. Az érintett fél jelen esetben egy szadista állat... én.

(#92019) Tim82 válasza velizare (#92017) üzenetére


Tim82
nagyúr

Ha ezek a plusz igények a Kodin felül, akkor én is a Mint-et mondanám.

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#92021) tordaitibi válasza BoB (#92011) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

(#92022) -Skylake- válasza tordaitibi (#92021) üzenetére


-Skylake-
addikt

mondjuk nem 777-et irtal, en azzal kezdenem.

"Those who would shave the beard for pussy deserve neither the beard or the pussy." - Ben Franklin, probably

(#92023) ubyegon2 válasza tordaitibi (#92021) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Látom nagyon ragaszkodsz ezekhez a régi évszámokhoz! :DD Az 1804-et még megértem, megbeszéltük többször már, de az 1777-re nehéz lesz magyarázatot adnod! A 777 az nem 666, szóval nyugodtan leírhatnád akár...talán még sikerrel is járnál! :N

Vagy villantani akartál egyet a super asztali környezettel? Azzal nincs is semmi baj, kicsit túl színes, de az ízlések ugye... :D

[ Szerkesztve ]

(#92024) berusbacsi


berusbacsi
junior tag

Szomorúan konstatáltam, hogy az Opera böngető a beépített eszközeivel bukja a CYT tesztet, még szomorúbb voltam, amikor kiderült, hogy a kedvenc blokkolóm a Ghostery sem segít a dolgon, végül az AdGuard lett a megoldás... :W :C
Paranoiás Opera felhasználók tessenek erre figyelni!

[ Szerkesztve ]

Berus [Devuan GNU/Linux 5]

(#92025) Rowon válasza berusbacsi (#92024) üzenetére


Rowon
veterán

Ghosteryvel emlékeim szerint volt valami probléma, így nem ajánlott a használata.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#92026) tordaitibi válasza -Skylake- (#92022) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

És Uby,
3 éve nem chmodoztam és Gugli valami olyat írt erre hogy van valami sticky bit vagy mi ami 1, így lett 1777.

Korrigáltam,
tibi@TibiXubuntu:~$ sudo chmod 777 /home/tibi/ADAT_1TB/
[sudo] tibi jelszava: 
tibi@TibiXubuntu:~$ 
ez így jó?

Eredmény nulla, a snap app továbbra is "permission denied".

(#92027) BoB válasza tordaitibi (#92026) üzenetére


BoB
veterán

Kipróbáltam virtuális gépen én is (ezt a video-downloader snap-et ubuntuval) és nálam megy, végig kellene menni nálad hol akad el.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#92028) ubyegon2 válasza tordaitibi (#92026) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Én sose chmod-ozom, anno mikor muszáj volt, valamit bemásoltam, aztán működött...

sudo chmod 777 /home/tibi/ADAT_1TB/

Mivel nem értek hozzá, csak kérdezem, minek a végére az a / ? Igaz a "permission denied" az olyan, mintha sudo nélkül csinálnád.

(#92029) cigam válasza tordaitibi (#92026) üzenetére


cigam
félisten

Miért nem home-ba csatolod? Feleslegesen futod a köröket.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#92030) tordaitibi válasza BoB (#92027) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Nekem sehogyse megy, bindeltem az Adat_1TB partícióról csak magát a video_download könyvtárat a /home/tibi/Download alá, 777, és nem megy így sem. Magát a mappát az app így már elfogadja, ha le akarok tölteni akkor megint hiba.
tibi@TibiXubuntu:~$ sudo mount --bind /media/tibi/ADAT_1TB/video_downloa
d /home/tibi/Downloads  
[sudo] tibi jelszava:  
tibi@TibiXubuntu:~$ sudo chmod 777 /home/tibi/Downloads
tibi@TibiXubuntu:~$  
Eredmény, egy Yt. próbavideóval:
Feladtam :)

[ Szerkesztve ]

(#92031) tordaitibi válasza cigam (#92029) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Hát oda csatolom, a saját mappámba, /home/tibi

(#92032) cigam válasza tordaitibi (#92031) üzenetére


cigam
félisten

Hát oda csatolom, a saját mappámba
bindeltem az Adat_1TB partícióról csak magát a video_download könyvtárat a /home/tibi/Download alá

Ha oda csatoltad, miért kel bindelni? Az a bizonyos 777-re állítás megtörtént?

De hogyan csatoltad?! NTFS-nél a csatoláskor megadott user/group-hoz társítva és jogosultsággal jön létre, amit te később nem módosíthatsz.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#92033) tordaitibi válasza cigam (#92032) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Hallod, jövök neked sörrel vagy csokival! :K

Másik partícióról, konkrétan a Nobara partícióján létrehoztam egy könyvtárat, csatoltam a /home/tibi alá és működik.

De akkor NTFS miért nem működik? Mi baja az ntfs-sel, amikor azon úgy tudom automatikusan a mindent mindenkinek jog érvényes, és chmodoztam 777, az egész ntfs adatpartíciómat is amúgy.

ext4, engedélyek megadva és működik.
ntfs, minden engedély megadva és nem működik.

Akkor a feladat adott, már csa az okára kéne rájönni :)

(#92034) Warton


Warton
őstag

Az AUR-os Epic game launcherek (legandary, heroic stb.) közül melyik az amelyik működik is?

(#92035) cigam válasza tordaitibi (#92033) üzenetére


cigam
félisten

Azt is írtam. A Linux nem tudja kezelni a jogosultságokat NTFS-en. Minden fájl és mappa a felcsatoláskor megadott felhasználóhoz és csoporthoz fog tartozni, az ott megadott engedélyekkel.

Az fstab paraméterekkel szabájozhatod: uid=1000,gid=1000,umask=007

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#92036) sh4d0w válasza berusbacsi (#92024) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Paranoias Operasok nem hasznalnak Operat, mert kinai kezben van.

https://www.coreinfinity.tech

(#92037) sh4d0w válasza tordaitibi (#92033) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Tibi, ne csinald mar, NTFS-re hiaba adsz 777-et, hogyan kene ertelmeznie a filesystemnek?

https://www.coreinfinity.tech

(#92038) tordaitibi válasza sh4d0w (#92037) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Épp ez, arra csomót lehet kötni, bárki bármit írkál olvas.
Én így tudom. Akkor mi az akadálya ha elvileg minden jogosultság megvan, illetve pontosan fogalmazva, nincs semmi korlát.
Olyan mint egy 125 lakattal lezárt ajtó, de az ntfs-en se lakat se zár se rigli. Aki akar az megy be és azt garázdálkodik amit akar.
Ezért nem értem, de már nem sokáig mert Te elmagyarázod :)

A másik amit lehet tényleg rosszul gondolok.
Ha az ntfs adat_1tb partíciómon lévő video_download NTFS mappát becsatolom a /home/tibi/akármi könyvtárba, akkor nem az "akármi" jogai lesznak a mérvadók, nem az eredeti könyvtáré?
Hisz rootként sudoval csatoltam, akkor az a jogosultság lesz, vagy nem tudom jól?
Symlinknél oké, az eredeti, ez teljesen világos.
de mountolásnál..?

(#92039) sh4d0w válasza tordaitibi (#92038) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Az NTFS jogosultsagokat nem tudod allitani Linux alol - legalabbis a szabadon elerheto driverekkel (talan a Paragonnak van olyanja, ami helyesen kezeli az NTFS-t). Beallitod, azt mutatja, hogy ugy van, ahogy beallitottad, de nem.

https://www.coreinfinity.tech

(#92040) berusbacsi válasza sh4d0w (#92036) üzenetére


berusbacsi
junior tag

És amikor a kincsik profiloznak az miben rosszabb, mint amikor az amcsik profiloznak...?

Berus [Devuan GNU/Linux 5]

(#92041) sh4d0w válasza berusbacsi (#92040) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Eleg egy, nem kell 2.

https://www.coreinfinity.tech

(#92042) berusbacsi válasza sh4d0w (#92041) üzenetére


berusbacsi
junior tag

Engem már mindenki profiloz, szal egészségükre... ;)
Minden esetre a gyors, biztonságos böngető kép az Opera esetén kissé elmosódott, maradjunk a gyorsnál... A fő defekt, hogy a beépített blokkoló nem tehető "szigorú" állásba, alap beállításokkal a Vivaldi kivételével az összes általam ismert bukja a tesztet, de legalább lehet náluk állítani.

[ Szerkesztve ]

Berus [Devuan GNU/Linux 5]

(#92043) K0zm0 válasza berusbacsi (#92042) üzenetére


K0zm0
aktív tag

Brave? LibreWolf?

[ Szerkesztve ]

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#92044) berusbacsi válasza K0zm0 (#92043) üzenetére


berusbacsi
junior tag

Passz, egyiket sem használtam... Firefox és Edge beállítások módosításával, Vivaldi alapból, Opera kiegészítővel veszi az akadályt, ezeket használom.

Berus [Devuan GNU/Linux 5]

(#92045) Bici


Bici
félisten

Sziasztok!

Van egy ősöreg laptopom, aminek a BIOS-ában nincs hardveres virtualizáció kapcsoló, de a debian szerint ki van kapcsolva, pedig a proci tudja az AMD-V-t
Be lehet valahogy kapcsolni szoftveresen?

Kössz!

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#92046) berusbacsi válasza Bici (#92045) üzenetére


berusbacsi
junior tag

Nem.

Berus [Devuan GNU/Linux 5]

(#92047) Crvsh3R


Crvsh3R
senior tag

Sziasztok!

Az alábbi dologban szeretnék segítséget kérni. Kb. 2 éve üzemeltetek egy Raspberry Pi 4-es otthoni kiszolgálónak ARM64-es Rasberry OS-el. Itt a rendszer egy 64GB-os microsd-n van, a rendszer + Docker image-ek kb. a negyedét teszik ki a kártyának.
Ezt most cserélem egy Dell OptiPlex 3070 Micro-ra, amibe kerül egy 2TB-os NVMe meghajtó. Erre kerülne egy minimális rendszer GUI nélkül ugyanúgy Docker-el.
A kérdéseim a következőek lennének:
1., Mit ajánlotok rendszernek? Egy minimal Debian telepítést vagy Ubuntu Servert, esetleg mást?
2., Hogyan partícionáljam a meghajtót? Raspberry-nél nem volt gond, mert a microsd kártyán csak a rendszer volt és kész image-et írt ki a kártyára az imager. Itt viszont teljesen rám van bízva az egész partícionálás és nem tudom hogyan érdemes ennek nekiállni. Láttam olyat, hogy a /home külön partíción van, de olyat is guided partícionálásnál, hogy külön van a /home, /var és a /tmp könyvtár is. Swap kell-e még vagy az már csak a régmúltban használt, jelenleg kell-e?
Úgy gondolom, hogy a kötelező "köcölékeknek" egy 100-200GB-ot szétosztok és a maradékot meg egy adattárolási partíciónak használnám, de azt sem tudom hova kellene felmountolni (/mnt?).

Előre is köszönöm a segítséget! :R

Samsung Galaxy A52s 5G || Steam: Crvsh3R || Nintendo Switch OLED || NS friend code: SW-6235-6627-3408 || Hirdetéseim (Switch kiegészítők, stb.): https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/crvsh3r/index.html

(#92048) cigam válasza Crvsh3R (#92047) üzenetére


cigam
félisten

1. Mindenki a saját kedvencét fogja írni, szerintem Debian pont jó lesz. Nagy difit parancssorban úgy sem vennél észre a rendszerek között, hiszen mindenik a Docker saját tárolójából tölti le/frissíti a host rendszert.
2. 100GB bőven elég, a többi mehet az adatoknak. Az hogy melyik mappának készítesz külön partíciót egyéni ficam kérdése. Fontosabb, hogy az adatokról, adott esetben az egész lemezről készíts rendszeres biztonsági másolatot, pl. egy másik (külső) lemezre.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#92049) cigam válasza cigam (#92048) üzenetére


cigam
félisten

Ja és a könyvtárak ...
/home
Azért szokták külön partícióra rakni, hogy pl. újratelepítéskor megmaradjon az összes felhasználó "Home" mappája, és azon belül az adatok/beállítások.

/var és /tmp
Azért szokás külön partícióra rakni, ha egy program megbolondul, és ész nélkül hozza létre a temp fájlokat, vagy naplóbejegyzéseket, akkor az ne tudja elfogyasztani a rendszer számára fenntartott összes helyet. Így megelőzhető, hogy a rendszermeghajtón elfogyjon a hely, ami rengeteg problémát okozhat, pl. a rendszer leáll, és el sem tud indulni.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#92050) Crvsh3R válasza cigam (#92049) üzenetére


Crvsh3R
senior tag

Minek mekkora partíciót érdemes készíteni a fentieknél? Swap kellhet, ha igen mekkora?
Adatoknak (az SSD maradék nagy része) külön partíció külön könyvtárba vagy az legyen a /home?

Samsung Galaxy A52s 5G || Steam: Crvsh3R || Nintendo Switch OLED || NS friend code: SW-6235-6627-3408 || Hirdetéseim (Switch kiegészítők, stb.): https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/crvsh3r/index.html

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.