Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#62001) Frawly válasza bzolika10 (#62000) üzenetére


Frawly
veterán

Elvileg az, de azért ellenőrizzed, meg hogy pingelhető-e.

Azt nem tudom ez milyen disztró, Raspbian vagy más, hányas verzió, abban milyen tűzfalmegoldás van, de ha elvileg van is tűzfal, alapból nem szokott benne semmilyen szűrési szabály felvéve lenni, alapból be-ki enged mindent.

(#62002) bzolika10 válasza Frawly (#62001) üzenetére


bzolika10
aktív tag

Pingelhető.

Nem a raspberry tűzfalszabályára gondoltam, hanem az openwrt-ére.

(#62003) Dave™ válasza Shyciii (#61990) üzenetére


Dave™
nagyúr

Na, örülök hogy segített a döntésben anno :) Próbálgattam Ubuntut is nemrég, de az a közel vanilla Gnome ami azon van inkább elriasztott, a Manjaros változat legalább fel van turbózva használhatóra/ízlésesre. Most jó lesz ez aztán majd meglátjuk pár év múlva, szólok ha megint váltok :D

(#62004) ubyegon2 válasza Dave™ (#62003) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

No, akkor várjuk a Gnome-os Manjaro cikket is hasonlóan az előzőekhez! (azt említetted, hogy a 'szimpatikus' konnektori hozzáállás miatt címlapost nem írsz többet) :(

(#62005) Shyciii válasza Dave™ (#62003) üzenetére


Shyciii
veterán

Hehe :) :)

Antergos Gnome-ja is jobb, mint az Ubuntu-é, de valahogy kompletten nem jött be az Antergos.
Viszont csatlakozom ubyegon2-höz. Gnome-os cikket én is várok tőled, illetve más Linuxos cikk is jöhet :)

(#62006) Dave™ válasza ubyegon2 (#62004) üzenetére


Dave™
nagyúr

Ja azt már el is felejtettem, egy hülye miatt írnék szívesen, csak közben megszületett a kislányom és nem nagyon van rá időm. Amúgy olyan mint a KDE-s csak ez Gnome, röviden ;]

(#62007) BoB


BoB
veterán

Introducing GNOME 3.30: “Almería”

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#62008) ubyegon2 válasza Dave™ (#62006) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Woow, gratula a kis pingvincsajhoz! :C :) :Y

Ez felülír mindent. Így akkor felmentést kapsz egy időre a bemutatók alól.
(úgy is itt a 3.30-as, ahogy BoB koma volt szíves megosztani)

[ Szerkesztve ]

(#62009) Frawly válasza bzolika10 (#62002) üzenetére


Frawly
veterán

Ha az átjáró pingelhető, akkor lehet tényleg a tűzfal foghatja meg OpenWrt-t.

Esetleg traceroute 8.8.8.8 segítségével ránézhetnél, hogy melyik csomóponton nem mennek át a csomagok.

(#62010) ubyegon2


ubyegon2
nagyúr

Segítsetek nekem ebben a systemd-udevd gondban!

HP 8560w-n Mint Cinnamon 19 van és pár napja előjött ez a systemd-udevd CPU 100%-on pörgés gond, kilőttem a Bluetooth-t, meg is szűnt. Ma újra szóltak, hogy lelassult a gép, erre ott pörgeti a systemd-udevd a procit 100%-on újra, de a BT inaktív.
Érdemes vacakolni a Mint 19-cel vagy rakjam fel a 18.3-at? A HP 8570p-n nem volt ilyen gond, abban szerencsére nincs külön VGA, a 8560w-ben nVidia Quadro 1000M 2GB van, lehet annak köze ehhez? Életemben nem találkoztam még ezzel a systemd-udevd-del.

udevadm monitor-t nem tudom megnézni, mert folyamatosan pörög a szöveg, de az nvidia szót látom a szövegben így is.

[ Szerkesztve ]

(#62011) Shyciii válasza ubyegon2 (#62010) üzenetére


Shyciii
veterán

Ezt már anno az Ubuntu 18.04-nél leadták bugként emlékeim szerint. Ugyanez. systemd-udevd folyamatosan magasan tartja a cpu használatot. Természetesen annak rendje és módja szerint Kubuntun is megjelent ugyanezen verzió alatt.

Meg is van: Link

[ Szerkesztve ]

(#62012) ubyegon2 válasza Shyciii (#62011) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Láttam ezt a bug jelentést, de volt ahol a bluetooth-ra írták az okot és meg is szűnt azt kiiktatva.

Mivel holnap délután már visszakerül a gép baráti családhoz, így nem kísérletezem vele, mert a használók valóban csak használni tudják majd a Linux Mint-et, nem tudnak mit kezdeni egy ilyen hibával. Köszi, hogy felhívtad a figyelmem, ezek szerint valóban a 18.04 alap a gond, jobb lesz erre a 16.04 alapú Mint.

No, ezt a linket nem is láttam, köszi! Fél éves bug és még mindig nincs javítva!? :U

Többi gépen még nem jött elő, se a desktopon, se a HP 8470p és 8570p-n, egyikben sincs külön VGA, talán ez is jó lehet azoknál.

[ Szerkesztve ]

(#62013) Cifu válasza ubyegon2 (#62010) üzenetére


Cifu
nagyúr

Gyors google kereséssel az jön elő, hogy valami driver akadhat be. Ez lehet USB eszköz, bluetooth vagy akár touchpad is.

Egy ezzel kapcsolatos bejegyzés: [link]
Itt egy másik, nVidia driver konfliktusos: [link]

A journalctl | grep -i udevd illetve az udevadm monitor mit dob ki?

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#62014) ubyegon2 válasza Cifu (#62013) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

szept 06 14:51:33 izmene-HP-EliteBook-8560w systemd-udevd[487]: Process '/usr/bin/nvidia-smi' failed with exit code 9.
szept 06 14:51:33 izmene-HP-EliteBook-8560w systemd-udevd[487]: Process '/sbin/modprobe nvidia-modeset' failed with exit code 1.
szept 06 14:51:33 izmene-HP-EliteBook-8560w systemd-udevd[487]: Process '/sbin/modprobe nvidia-drm' failed with exit code 1.
szept 06 14:51:33 izmene-HP-EliteBook-8560w systemd-udevd[487]: Process '/sbin/modprobe nvidia-uvm' failed with exit code 1.

Ezeket írja a journalctl | grep -i udevd, a másik parancs pörög azóta is.
Köszi az első parancssort, ez már hasznosabb, ezek szerint valóban az nvidia driverrel is van gond.
:)

No de ha ezt is elhárítom, pár nap múlva jön majd megint valami....marad a 18.3, nincs mese.
A linkjeid is ezt erősítik bennem. Ezeket is köszi!
Ha nálam lenne a gép, nem foglalkoznék vele, de tök laikusokkal nem akarok kitolni. Még a Winhez se értenek.... :N

Épp a 390-es driver van fenn, de ha leszedem, újratelepítem, ugyanúgy előjöhet később a bug.

lefuttattam ezt a parancsot, de a gond itt is az, hogy meddig lesz jó minden:

sudo mv /lib/udev/rules.d/71-nvidia.rules ~

[ Szerkesztve ]

(#62015) Frawly válasza ubyegon2 (#62014) üzenetére


Frawly
veterán

Ó, óóó! Akkor annyi a kedvenc Tara Cinmanónak? Ha nem akarsz 18.3-ra visszamenni 5 millió éves verziókhoz, akkor itt az idő, most vagy soha alapon beleugrasz az Archba. Nem Angergos, meg Archmerged, meg Archlowfax script installerrel, hanem rendesen vanilla Archot feltéve, kézzel, Wiki alapján. Ha elakadsz, az Arch-topikban jelentkezel, segítünk. A Cinmanó feltehető arra is.

Ha meg élvezed a régi, retrós dolgokat, feldobsz jó kis CentOS 6-ost :D

Persze egyszerűbb lenne ezt az udev problémát megoldani. Különösen azért, mert ha nálad előjött, nem adok pár hetet, és tele lesz vele a Mint-topik is, hogy egy csomó ember belefutott még.

Ahogy nézem, ez nem is BT-specifikus probléma, hanem a zárt NV driver szarakodik, nem fér össze az újabb verziós systemd-vel, így első tippre.

[ Szerkesztve ]

(#62016) ubyegon2 válasza Frawly (#62015) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Akkor annyi a kedvenc Tara Cinmanónak? :D Lószart annyi! Pont az a gáz, hogy azon a gépen jött elő a gond, ami csak holnapig van a kezeim alatt. Így aztán ugyanúgy kiszúrás lenne a Wines komának, ha Arch vagy Centos kerülne fel rá. Erre a tökéletes megoldás a Cinnamon Mint 18.3! ;]

Ahogy nézem, ez nem is BT-specifikus probléma, hanem a zárt NV driver szarakodik, nem fér össze az újabb verziós systemd-vel, így első tippre.

Az első esetben valóban a BT okozta, megnéztem az udevadm monitor-ral. Van lehetőség még visszarakni a 340-es zárt drivert vagy a nyíltat, de itt is az a gond, hogy nem fogm látni a gépet, ha gáz van újra.

Ha elakadsz, az Arch-topikban jelentkezel, segítünk. A Cinmanó feltehető arra is.

Ez csak akkor lesz, ha a saját HP-m nyekereg, de azt direkt VGA nélkül választottam. Sajna semmi tapasztalatom nincs VGA-val. Egyelőre még mindig mentesültök tőlem az Arch totyikban. :D

(#62017) Cifu válasza ubyegon2 (#62016) üzenetére


Cifu
nagyúr

Távoli elérés nem játszik? Bár ha újra kell telepíteni, akkor sajna az sem opció. Így én is azt mondanám, hogy 18.3...

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#62018) bzolika10 válasza Frawly (#62009) üzenetére


bzolika10
aktív tag

Még az átjárót sem éri el.

root@raspberrypi:/home/pi# traceroute 8.8.8.8
traceroute to 8.8.8.8 (8.8.8.8), 30 hops max, 60 byte packets
connect: Network is unreachable

(#62019) Frawly válasza ubyegon2 (#62016) üzenetére


Frawly
veterán

Távsegítséget tudsz rajta csinálni utólag is, valami RDP-s vagy VPN-es távoli asztal megoldást telepítsél rá fel.

Amúgy ha wines komának lesz, menjen neki Win10. Ott nem pörgeti a systemd a procit. Csak a Windows Update. De az mindig. Kikapcsolhatatlanul. Meg közben a lemezt is a használhatatlanságig tekeri, és közben 100× indítja újra a gépet. De legalább nem kell a terminálban mókolni. Most a MS olcsóért megszámíccsalya, csak 80 kiló, de volt már 99 is. Ennyiért a hülyének is megéri, a Telemetria, Windows Update, Defender csak ezen fut, Wine-n nem. A Linuxot hagyni kell, az „halott platform”, „szerverekre való”, azzal csak pattanásos kockák villognak a Schönherz Koliban, ahogy Áron írta itt a PH-n, persze ők is újságmellékletből telepítik, mert nincs magánéletük. Majd kinövik :DDD

(#62020) Cifu válasza Frawly (#62019) üzenetére


Cifu
nagyúr

Biztos kell ide a Win10 vs. Linux mantra? :U

Tudod te is, hogy az otthoni (Home) Windows 10 valójában 42 ezer forint, már ha nem OEM-et veszel, mert az még pár ezressel olcsóbb.

Tudod te is, hogy mindkettőnek megvannak a maga nyűgjei, és a maga előnyei. Akár tetszik, akár nem, az átlag otthoni user feltehetően kényelmesebben ellenne egy Win10-el, mint Linuxxal (és akkor nem kéne ubyegon segítsége).

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#62021) King Unique válasza Frawly (#62019) üzenetére


King Unique
titán

Ha már itt tartunk, akkor mily meglepő, nálam több gépen, több telepítésnél sem tekeri a 10-esnél a WU mindig a procit, plusz szükség esetén szüneteltethetők is akár a frissítések. Meg havonta általában van 2 db összesítő frissítés és restart is rendszerint csak azok után kell 1x, szóval ez a 100x szimpla mese... Ahogyan ez a lemezt a használhatatlanságig tekeri megint az, mert még 5400-as laptop HDD-n is van normál + USB-s telepítésem és viszonylag használhatóan működik rajtuk. Aztán az áraknál megint van egy fogalomzavar, mert OEM-licencet lehet venni olcsóbban is, vagy éppen újrahasznosított formában, plusz akár az itteni hardverapró is tele van kedvezményes áru szoftverekkel...

[ Szerkesztve ]

(#62022) Shyciii válasza ubyegon2 (#62012) üzenetére


Shyciii
veterán

Fél éves még nem is olyan sok. Nekem a 4.17-es kernel összes alválfajával nem tudott a manjaro csak fél perces gondolkozás után leállni. Ahogy néztem ez régebben is gond volt. 4.17-es kernelben ezt nem is javították. 4.18-as kernel óta tud a notim normális sebességgel leállni. Még a végén visszatérek a 4.14-es LTS-re, mert azzal sose semmilyen gondom nem volt :D

(#62023) Frawly válasza Cifu (#62020) üzenetére


Frawly
veterán

Opciók valóban vannak. Ez a 42 ezer valóban megéri, fejet kell hajtanom, egy csomó korlátozással is majdnem 50 rugóért kihagyhatatlan ajánlat. OEM megvan 20k alatt, vagy még olcsóbban, ha EU-újrahasznosított OEM/refurb licencet veszel. Illetve az eBay-en is vannak alig néhány ezresért valami insider tesztertől származó generált kulcsok, ami működnek, csak a franc tudja mikor tiltja le a MS. Vagy warez Win KMS/DAZ Loaderes aktivációval. Esetleg ilyen 30-90-180 naponta hosszabbított rearm trükkel használni. Egyik jobb, mint a másik, kétségtelenül jobban megéri, mint a Linux, ha a flame-et mellőzzük :D

(#62021) King Unique: értem. Ez nagy szó, hogy nem tekeri MINDIG. Csak majdnem mindig. Ha így fejlődik felfelé az MS, egyszer talán használható is lesz. 5400 rpm-es HDD-n meg a Win10 felejtős, azokat a lemezdaráltatásokat várja ki, akinek hét anyja van, közben meg semmit nem lehet csinálni a géppel. Nálam UASP USB3-ra kötött SATA SSD-t is letérdeltet a drágalátos winten.

Kösz, inkább maradok az Archnál, ez SOHA nem tekeri. Se a systemd, se az udev, se semmi, de az igaz, hogy BT-t és NV drivert nem használok. Mondjuk így Júbájgön supportját buktam, de hát valamit valamiért.

[ Szerkesztve ]

(#62024) King Unique válasza Frawly (#62023) üzenetére


King Unique
titán

Hát maga a frissítés az mindig nyilván nem is, amiből havonta van max. pár komolyabb. Rendszeresen max. a beépített védelem frissül, már aki azt használja. De ahhoz eleve apró frissítések jönnek ki és kb. észre sem venni. Amúgy meg egy-egy nagyobb frissítés közben nyilván Linuxon is van terhelése a lemeznek és a procinak. A laptop merevlemeznél meg főleg a bootolás és utána a rendszer felállása a lassú. De ha kész, akkor utána már úgy-ahogy jól használható, sőt ilyeneken frissítés közben is szoktam netezni, vagy más programot futtatni. Külső SSD-re telepített rendszerem szintén van, de az a belsőhöz hasonlóan eleve gyors és nem nagyon volt még olyan több verziónál sem, hogy teljesen leakadt volna.

[ Szerkesztve ]

(#62025) Cifu válasza Frawly (#62023) üzenetére


Cifu
nagyúr

Látom nem sikerült megérteni és feldolgozni a leírtakat.... :U

Az értelmetlen és parttalan Win vs. Linux mantrából én kiszálltam...

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#62026) Frawly válasza King Unique (#62024) üzenetére


Frawly
veterán

Nálam az Arch alatt a nagy frissítések sem tekerik, akkor sem, ha több száz csomag frissült, összesen több GB méretben, bár ez is ritka, mert ehhez túl gyakran frissítek, és nem nagyon szokott egy napra 5-20 csomagnál többől frissítés lenni, átlag 100-200 MB méretben mindössze, de ez is max., mert vannak napok, amikor semmi nem frissül, vagy csak 1-2 darab, pár megás csomag.

Egyedül akkor szokta kicsit jobban megküldeni a procit, ha kernelfrissítés van, és az új kernelt épp csomizza be az initramfs image-be, de még itt sem szokott teljesen kitekerni egy prociszálat sem, épp csak hogy fel tud kapcsolni Turbóba a proci, de ez a művelet is csak néhány MÁSODPERCIG szokott tartani, aztán vége is van, meg nyugodtan lehet mellett mást is csinálni, böngészni, FullHD videókat nézni, játszani, meg akármit, nem akaszt meg semmit, nem lépi túl a kulturált erőforrásfelhasználás kereteit. Onnan szoktam csak róla tudni, hogy pár mp-re kicsit jobban felpörög a proci ventije, majd visszalassul hallhatatlan szintre. Bárcsak ott tartana a MS is, hogy csak ennyivel járjon a legkomolyabb frissítés is.

A lemezt meg SOHA nem tekeri, és még HDD-ről is vállalható sebességgel fut.

(#62025) Cifu: szerintem nyugodj le, ne vedd ennyire komolyan, amit írok. Én is leírtam az álláspontom, te is, meg úgy sem fogjuk tudni megtéríteni egymást.

[ Szerkesztve ]

(#62027) Flowtation válasza Dave™ (#62003) üzenetére


Flowtation
őstag

Hát nem tudom, nekem ez a manjaro mindig egy kicsit fura, egyből kernel panic-hoz jut. Régebben is volt ilyen, most is előjött. Nem emlékszem már, mi lett a megoldás. Felraktam, de úgy, hogy a mint grubja maradjon meg, ez lett a vége. Miért csinálja ezt?
1. telepítés, grubbal együtt. Indult szépen, aztán Mint-en egy grub-install /dev/sda és eltört
2. telepítés grub nélkül és egyből oda jutok.
:F

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#62028) Dave™ válasza Flowtation (#62027) üzenetére


Dave™
nagyúr

Nem tudom, nekem sose volt ilyen.

(#62029) ubyegon2 válasza Frawly (#62019) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Amúgy ha wines komának lesz, menjen neki Win10.

A használt üzleti notebook-ot én vettem itthon, de én csak Linuxot tudok telepíteni, abba a családba már került 8470p is Linux Mint 19 Cinnamonnal, a hölgy azóta is gond nélkül használja.

Távsegítséggel nem akarok vacakolni, jó lesz ez így, már elég sok Wines embernek telepítettem Linux Mint-et és nincs gond ezekkel azóta sem.

A Hp gépekben az akku alatt ott a Win kódja, ha akarja az ember, felrakja magának. ;]

(mindentől függetlenül megemlítem, hogy Win10-et még életemben nem láttam még működés közben sem, gondolom sikerülne felrakni a HP-re, de ezen még 7-esnek a serialja van) -egyszóval sajna még vitázni sem tudok a WInx-ről! :D

(#62027) Flowtation
Ezt a hsz-t fusd át!

[ Szerkesztve ]

(#62030) Frawly válasza ubyegon2 (#62029) üzenetére


Frawly
veterán

Nagyon helyes, hogy mindenkinek Linuxot telepítesz. Még az is kiderülhet, hogy te vagy a legnagyobb disztribútor az országban, és te fogod az emberek többségét áttéríteni :D

(#62031) ubyegon2 válasza Frawly (#62030) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Mióta én átálltam, nincs más opció, azért ez nem százakat jelent, de sok kollégám, barátom gyerekének, feleségének, családi notebookra telepítettem már. 2 olyan régi laptop is volt, amit már használni sem bírtak, arra Mint 17.3 XFCE volt a megoldás.

Ezek mind egyszerű home userek, akik az első használatkor nagyon ledöbbentek, hogy ez a Linux így néz ki és ezt is tudja meg azt is lehet rajta. Az emberek nem tudnak a desktop Linuxokról, aki hallott már Linuxról, az ódzkodik tőle....de ezeket az okokat, indokokat mind ismerjük. Itt egymás közt nem is annyira flame ez már, aki hozzáértő és használja mindkettőt, persze nem örül ennek. ;)

(#62032) King Unique válasza Frawly (#62026) üzenetére


King Unique
titán

Hát Arch-ot mondjuk nem nagyon használok, de frissítés közben rá szoktam nézni az erőforrásfigyelőre pl. Ubuntu, Linux Mint alatt és nyilván van processzor- és lemezterhelés. Szóval azt egyáltalán nem mondanám, hogy közben végig 0-n áll... Ráadásul egy olyan böngésző, mint pl. a Firefox azoknál is ugyanúgy megtekeri sok megnyitott lapnál a CPU-t és a RAM-ot is eszi. Vagyis azt szintén nem mondanám, hogy azzal böngészve Linuxon annyival kedvezőbben jövök ki az erőforrások használatát illetően... Az FHD, vagy akár az UHD filmek lejátszása meg eleve tekeri a processzort és annál ezért nyilván megint nem nagyon.

[ Szerkesztve ]

(#62033) ubyegon2 válasza Shyciii (#62022) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Amire én se nagyon gondoltam pár hónappal ezelőttig, hogy azért a kerneleknél sem csak az számít, hogy friss vagy nem friss, ha nem LTS kernelt használsz, ami az adott disztróhoz van optimalizálva, akkor bármi lehetséges. ;)

(#62034) Rimuru válasza King Unique (#62032) üzenetére


Rimuru
veterán

En meg minden forrasbol forditok (frissitesnel is), az rendesen megizzasztja a rendszert, nagy dolgok eseten boven tobbet fogyatsz mint egy windows update, szerintem tema zarhato. :)

Vigyázat, csalok!

(#62035) ubyegon2 válasza Rimuru (#62034) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Akkor végső konklúzióként megállapít6juk, hogy a Gentoooo még a Winnél is többet fogyaszt. :D

Más. nVidia tapasztalatúakhoz kérdés, célszerű a zárt drivert felrakni, ha első pillantásokra a nyílt is visz mindent?

8560w, nVidia Quadro 1000M 2GB. Mint 18.3 Cin

[ Szerkesztve ]

(#62036) Shyciii válasza ubyegon2 (#62033) üzenetére


Shyciii
veterán

Igazából azért szeretem az új kernelek használni, mert azért nem rossz dolog, hogy az új dolgokat támogatja. De az is igaz, hogy újra csak akkor váltok, mikor a 4-dik jön már ki. No meg ha gondot tapasztalak vele, akkor eggyel vissza. ilyen volt a 4.17. Adtam neki pár esélyt, aztán ment vissza a 16-os. Igaz abból az utolsó 3 is már ugyanazt a hibákat produkálta, mint a 17-es. 18-assal eddig semmi gondom, lekopogom...
Viszont az tény, hogy mikor a Manjaro-t telepítettem, akkor 4.14-es LTS-el ment fel, és azzal soha semmilyen problémám nem volt. Tette a dolgát, ahogy egy rendszernek kell(ene) tennie. Amúgy az LTS kernelek milyen gyakran követik egymást. A köv LTS kernel csak akkor lesz mikor a 4.14 lejár, vagy azért előbb is várható?

(#62037) Rimuru válasza ubyegon2 (#62035) üzenetére


Rimuru
veterán

Nekem pl 10 fokkal instant hidegebb a noti zart driver eseten, mar csak ezert megerne ha egyebkent nem szamitana a teljesitmeny.

(#62036) Shyciii: Nem, ilyen elgondolas mellett pl a 4.9 se lenne mar tamogatott, stb. Az meg hogy egy adott distribucio miket tamogat hivatalosan mar egyeni kerdes.
Amugy itt megtalalhato minden ilyen infomarcio. kernel.org, egeszen friss hir hogy a 4.19 lesz a kovetkezo LTS.

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#62038) csixy válasza King Unique (#62021) üzenetére


csixy
addikt

Ha van a gépben legalább 4 Giga ram a 64 bites win10-nek, vagy a 32bitesnek 2,66 Giga ram , akkor már nem olyannyira akadós a járása.Szerény tapasztalataim szerint. Azért minden gépemen van telepítve még legalább egy linux is.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#62039) Frawly válasza Rimuru (#62034) üzenetére


Frawly
veterán

Pont írtam a Linuxos OFF topikba, hogy a Win10 update-ja már olyan lassú, hogy még a gentoo-s forráskódból forgatással is beelőzöd sebességben. A fordítás ugyan jobban megizzasztja a procit, de hamarabb végez és mellett tudsz bármit csinálni. Na, ezt Win10-nél próbáld meg.

(#62031) ubyegon2: én, mikor még embereknek telepítettem gépet, mindig azt a Windowst tettem fel, amit kértek. Úgyis csak arról akartak hallani, Linuxról nem. Meg végül is azért nem győzködtem őket, mert ha Linuxot teszek fel, utána nem supportálom, így ha később elromlik valami, én nem leszek ott, ők nem értenek hozzá, és segítséget sem fognak tudni hozná szerezni, kevesebb ember tud nekik benne segíteni. Ha meg Windows van fent, ahhoz ugrasztani tudják bármelyik szomszéd Win Pistit, aki meg tudja nekik patkolni működőre vagy bárki távsegítséget tud nekik nyújtani TeamViewer segítségével. Bár szívem szerint régóta nem tennék Windowst semmilyen gépre, hacsak valami céges vagy professionális felhasználás, vagy játék nem indokolja, vagy valami komoly driver probléma állja útját a Linuxnak.

[ Szerkesztve ]

(#62040) Frawly válasza King Unique (#62032) üzenetére


Frawly
veterán

Azt nem is írtam, hogy 0 a proci és lemezhasználat, de elenyésző. Észre sem venni. Valami egy jegyű % procihasználatot produkál a terminálban futó pacman. Épp úgy lehet használni a gépet, mintha semmi nem futna a háttérben.

Az külön furcsa, amit a FF-hoz írt, mert a linuxos FF-nak pont kisebb az erőforrásigénye, mint a windowsos FF-nak. A linuxos Chromiumnál is mintha ez lenne a helyzet, de a Chrome-ra már nem igaz.

(#62041) ubyegon2 válasza Rimuru (#62037) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Köszi, 10 fok eltérés miatt már megéri felrakni valóban. :Y

Mivel van 340 és 390 számú is tárolóban a kártyához, gondolom bizonyos kártyákhoz jó csak a magasabb számú, de ha ezzel fut ez a Quadro 1000M-es, akkor azt is használhatja hozzá.

Megnéztem és ez jó hozzá: (ill. ezt írja a driver kereső az nVidia oldalon)

Version: 390.87 Release Date: 2018.8.27

[ Szerkesztve ]

(#62042) Shyciii válasza Rimuru (#62037) üzenetére


Shyciii
veterán

Uhh, én azt hittem, hogy kernelben van minden szép és jó, és azt kötelezően tudnia kell a disztriknek használni, max a konfigurálási lehetőség nem, vagy korlátozott mértékben adott. Azt meg végképp nem gondoltam volna, hogy az LTS változhat disztrinként is. Azt hittem ez központilag szabályozott.
Köszi a linket, ezt áttanulmányozom.

[ Szerkesztve ]

(#62043) King Unique válasza Frawly (#62040) üzenetére


King Unique
titán

Azért ez hardvertől, illetve processzortól is függő, hogy melyiknél milyen terhelést produkál közben. De átlagos erősségű vasakon tesztelve nálam simán össze szokott jönni kétszámjegyű terhelés is frissítés közben pl. Ubuntu, Mint rendszereknél. Ha erősebb a hardver, akkor már kevésbé lehet észrevenni, de ennyi erővel egy Windowsnál is hasonló a helyzet.

A linuxos Firefoxnak ugyan valamivel kisebb az erőforrásigénye, de azért olyan sokkal nem, hogy ugyanazon tartalomnál és ugyanannyi megnyitott lapnál a fele, vagy még kevesebb RAM-ot fogyassza. A rendszerfigyelő szimplán csak a Firefox folyamatára kevesebb memóriafogyasztást ír, de ha az ahhoz tartozó web content folyamatokat is hozzáadom, akkor már megközelítőleg majdnem kijön az, amit Windowson lefoglal.

[ Szerkesztve ]

(#62044) Frawly válasza King Unique (#62043) üzenetére


Frawly
veterán

A Web Contentet mindig hozzá kell számolni. De az valóban igaz, hogy a mai web bloat, azzal nem sokat tudsz csinálni, a sok fül megeszik bármilyen gépet reggelire, nincs az a proci, meg az isten RAM-ja, amit ne tudna megenni 64 biten (32 biten gátat szab neki az alkalmazás számára rendelkezésre álló max. 2 gigás címtér).

Ha ez neked probléma, tegyél fel uBlock-ot a reklámok kigyomlálásra, a JS-ek visszaszorítására meg Noscript. Ezekkel jelentősen lecsökkenthető a böngészés erőforrásigénye.

Egyébként Win10-en nem is az a baj, hogy a procit eszi, hanem inkább a lemeztekerés, az I/O-t tömíti el, ami lefogja az egész gépet, meg hogy rohadt sokáig is tart. Ha valami ésszerű 5-10 percig csinálná, akkor mikor én engedném meg neki, semmi baj nem lenne vele. De mindig csinálja, ha kell, ha nem, néha még akkor is sokáig tekeri, ha épp arra jut, hogy nincs frissítés. És nem te döntöd el, hogy mikor frissítsen, kapod az arcodba. Pedig be lehet állítani, ütemezni a frissítéseket, de az se ér sokat, mert ha épp akkor nincs bekapcsolva a gép, akkor a következő nap fogja közvetlenül bekapcsolás után rád erőltetni a frissítéseket.

Win10-en az egész frissítési folyamat szar. P2P kezelik a frissítéseket, apró darabonként, a települő frissítések előtt full mentés csinál a rendszer (akkor is, ha a rendszer-visszaállítás ki van kapcsolva), létrejön, átíródik kismillió registry kulcs. Ez pedig idő. Ezek egyike sincs linuxon, ahol 0,01 másodperc eldönteni a procinak a függőségeket, a csomagokat sima https-ből húzza le, nincs registryirkálás (bár vannak helyette post install scriptek, de nem minden csomagnál, meg ezek a scriptek jóval egyszerűbbek is). Meg a linuxos fájlrendszerek is sokkal lemezbarátabbak, gördülékenyek, főleg ha sok kis fájllal végzett műveletről van szó, nincs akkora töredezés, ez pedig sokat számít intenzív lemezműveleteknél sebességben, és a kernel is profibban cache-el RAM-ból, az egész sokkal simább, főleg HDD-s rendszereken jön ki ez a különbség nagyon durván, de valamenyire SSD-n is gyorsabb a Linux. Tovább oldja a gördülékenységet, hogy Linux alatt nem kell vírusirtónak, meg mindenféle security szoftvernek futni a háttérben, amik pluszban fogják a gépet.

Szerk: konkrét adatokat is tudok írni. Most frissítettem sudo pacman -Syu kiadásával, és próbáltam Gnome System Monitor Transparency-vel nézni a proci, lemezterhelést. 4 tárolónak a listáját frissítette le, összesen 10 csomag frissült, 9,76 MB letöltéssel és 46,42 MB lemezművelettel járt. A frissítések keresése (listafrissítés, verziók összehasonlítása, függőségi fa kiszámítása) nem tartott 1 mp-ig. Utána kérdezte telepítheti-e őket. Y-ra nyomva lezavarta a frissítést is nem egészen 5 másodperc alatt. Mindkét szakasz olyan gyorsan zajlott, hogy taskmanagerben nem is volt ideje a prociterhelésnek 0%-ról felmenni, meg mire a lemezműveletek is reigsztrálódtak, már végzett is az egész frissítés. Egy hasonló kaliberű frissítés (pl. csak a Defender vírusdefiníciós adatbázisa frissül) Windowson eltart vagy 15 percig minimum, ha épp nem hosszabban, közben meg a lemezhasználatot feltekeri 90% fölé, és a lemezhasználati is led is villog folyamatosan, mint az örült, mellette belassulnak a progik. Valami 6 éves mobil i7-es laptop, 35 W TDP-s, gyertyaláng teljesítményű, 2/4-es procival, és átlag SATA3 SSD-vel, igaz a Windows alatt egy UASP USB3-ra kötött SATA2 SSD van tolva, de arról is 5-6 másodpercig tart a full boot (kikapcsolt Gyorsíndítás) ideje, tehát az sem lassú meghajtó.

De pl. az is elég durva, hogy azonos felhasználás mellett a Windows többet ír az SSD-re 1 óra alatt (5 GB fölött), mint a Linux egész nap (az olyan 3 GB körül). Böngészőcache mindkettőnél a RAM-ba megy, a letöltések az SSD-re, de ezek letöltögetés nélkül lettek mérve, hogy csak offline játék ment, meg a frissítések szaladtak végig. A nagyságrendi különbségek lemezhasználatban itt is tetten érhetők.

[ Szerkesztve ]

(#62045) Shyciii válasza Frawly (#62044) üzenetére


Shyciii
veterán

Én lenni Windows rendszermérnök :) 7 évig a Microsoftnak is dolgoztam külsős cégnél.
Az igazi probléma a Windows Vista-val jött meg, és ez azóta is tart egyre jobban "rosszítva" a helyzetet. Sajnos az UI szemkápráztatóvál vállása teljesen megölte az erőforrásokat. Ahogy írtad a Windows Update-el is gondok vannak. És amit írtál az csak a jéghegy csúcsa. Sokkal rosszabb állapotban van, mint pl Windows 7-en volt. NTFS is robosztusabb lett, ezáltal belassult, viszont javarészt elpusztíthatatlan lett, szal legalább ebben fejlődött. Amúgy a procitekerés Windows Update-nél már nem gyakori jelenség. Az tény, hogy jobban lefoglalja egy update, de a 100%-os behalás régebben egy bug volt ezt javították. Pont úgy, mint az Index szolgáltatás ugyanezen gondja. Amúgy a Windows 8 előtt volt egy olyan elképzelésük (sajnos kezdeti fázisban meghalt), hogy eldobják a registry-t, mint adatbázist, és helyett egyfajta sql alapokon nyugvó adatbázisban fogják tárolni ezen adatokat. Nos amint látjátok ebből semmi nem lett. Sajnos az okát már nem tom. Már nem vagyok velük közeli kapcslatban. Az viszont biztos, hogy az elkövetkezendő 5 évig nincs tervben a registry helyett valami más megoldás, így a Windows jó sok időre belesüppedt a problémákba.

Amúgy a Linux-nál nekem is az tűnt fel mikor átálltam, hogy egy 300db-os csomag tele firmware-el, kernellel letöltés+ telepítés megvolt 9 perc alatt, míg Windows 10-nél laza 45 perc is lehet.

Viszont múlthéten volt dolgom Windows 7-el, és már totál elfelejtettem, hogy bizony az gyors. Nagyon gyors mostani szemmel nézve. Nyilván nem csili-vili, 10-ed annyi szolgáltatást ad, de gyors. Ugyanez igaz amúgy az Office-ra is. Nézz meg egy Office 2000 indulását, és nézz megy egy Office 2016 indulását. 4x-es különbség van. Ez van mikor hízik a kód, de érdemben nem ad többet.
Fősulis koromban mikor nem képekkel, flashel volt tle a weboldal, és még lynx-et használtunk minden azonnal bejött. Most meg teker-teker a weboldal mire bejön, mert tele van hányva mindennel.

(#62046) King Unique válasza Frawly (#62044) üzenetére


King Unique
titán

Általában használok a böngészőben reklámblokkolót, de úgy is lefoglalhat sok tabnál akár több GB-ot mindkét rendszeren. Némelyik kiegészítő meg eleve növeli az erőforrások használatát és az sem mindegy, hogy milyen van feltéve.

A Windows 10-nél a lemez tekerése bizonyos eseteben jellemző lehet, de leginkább akkor, ha kevés a RAM és a lapozófájlt használja inkább. Viszont azt nagyon nem mondanám, hogy normális körülmények között mindig csinálja és folyamatosan tekerne, ez megint szimpla mese és nem igaz... Azt pedig már írtam nemrég, hogy még HDD-s gépeken is használom és ott is leginkább csak a bootolás és utána a rendszer felállása a lassú. De azt követően már viszonylag jól használható a rendszer, még ha nyilván nem is lesz olyan gyors, mint SSD-n. Főleg a laptopoknál meg sokan csak altatják, hibrid alvásból ébresztik a gépet + vele a rendszert és úgy HDD-n az előbbiek sem gond.

A frissítéseknél nem teljesen világos, hogy megint miről beszélsz, mert pl. az P2P beállítás is csak opcionális, kikapcsolható. Valamint a letöltött frissítések másolatát őrzi meg a rendszer, nem teljes mentést készít minden egyes frissítés során mindenről. A másolatok pedig törölhetők a lemezkarbantartóval. Valamint a megfelelő kiadásokban a frissítéseknél van halasztási opció és a csoportházirendben is konfigurálhatók. Vagyis nem, nem tolja csak úgy az arcomba, ha nem akarom... Plusz az újraindítást is lehet ütemezni és későbbi időpontot megadni. Az viszont igaz, hogy Linuxon gördülékenyebben meg a frissítés és rendszerint hamarabb megvan, mint Windowson. De azért ott is hardverfüggő + az internetkapcsolat sebessége is számít. Ha sok csomagot, illetve egy nagyobb adagot kell letölteni, akkor nem túl gyors nettel ott is percek mennek el pusztán csak magával a letöltéssel. Az amúgy nem világos honnan szedted és mi alapján állítod, hogy egy Defender definíciófrissítéséhez min. 15 perc kell, de egyszerűen hülyeség, sőt inkább hazugság... Ott a letöltött fájlok eleve aprók és nyilván hamar megvan mind a letöltés, mind a telepítés, tapasztalat. Inkább egy havi összesítő frissítés telepítéséhez kell negyed óra, annál már reális. Ja, és közben ugyanúgy használom a rendszert, netezek, futtatok más programokat is. De egyébként hardvertől, internetkapcsolattól függően lehetnek eltérések időben. Sőt, egy erősebb vason gyors nettel volt akinél a legutóbbi teljes build upgrade is megvolt kb.10 perc alatt, a téma topikjában írta is.

Ha már fájlrendszerek, akkor az NTFS lehet jobban hajlamos a töredezésre, de az is függ a használattól. Ha az adattárolós HDD-ken beállítom torrentnél a fájlok előre lefoglalását, akkor eleve kevésbé töredezik. Sőt, nem egy olyan merevlemezem van, amik évek óta nem voltak töredezettségmentesítve, mégis bőven 10% alatti érték van mindegyiken. De amelyik rendszermeghajtóként van használva, annál sem különösebben vészes, illetve a háttérben fut a karbantartás és szükség esetén automatikusan elintézi az optimalizálást is a rendszer. Valamint az NTFS és akár exFAT támogatottság szempontjából sem rosszak, mert azokat a különféle tv-k, lejátszók, játékkonzolok is eleve inkább kezelik, mint mondjuk az Ext4-et. Az SSD-re melyik rendszer mennyit ír téma pedig nem megint nem különösebben téma, mert annyit normál használat mellett eleve nem fog rá írni a Windows sem, hogy idő előtt túllépje a garanciában foglalt limitet, avagy a sok írástól tönkremenjen...

[ Szerkesztve ]

(#62047) Shyciii


Shyciii
veterán

Van valami írás, teszt, hogy jelenleg mely Linux asztali környezetek mennyire terhelik a rendszert, mennyire erőforrásigényesek? Most pl azt látom, hogy a KDE bootolás után kevesebb memóriát zabál, mint a Gnome. Régebben mintha ennek fordítottját olvastam volna.

(#62048) King Unique válasza Frawly (#62044) üzenetére


King Unique
titán

Amúgy meg tényleg maximálisan jogos, amit nemrég más is említett. Újabban már a szakmai topikokban sem bírod ki állandó haterkedés és sárdobálás nélkül, ami nyilván nem ide való lenne... :U De az mondjuk milyen érdekes, hogy SSD-s topikokban már egyből más a hangnem, ott elmaradnak a különféle degradáló megjegyzések... :DDD

(#62049) ubyegon2 válasza Shyciii (#62047) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Linux DE/WM memória fogyasztás

Persze korántsem helyes a sorend, de van.

(#62050) Shyciii válasza ubyegon2 (#62049) üzenetére


Shyciii
veterán

Köszi :) Jó szarul szerepel a Gnome. Akkor nem véletlenül tapasztaltam, hogy Gnome jobban zabál, mint a KDE.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.