Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#84001) fatpingvin válasza májkimiki (#84000) üzenetére


fatpingvin
őstag

"A legsoványabb desktop rendszert, bináris alapon Arch-ból tudsz csinálni."

ez már csak a systemd miatt se nagyon tud igaz lenni... Alpine IceWM-el ha valamire tényleg nagyon vékony rendszert szeretnél húzni.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#84002) K0zm0 válasza májkimiki (#84000) üzenetére


K0zm0
aktív tag

Igen, pontosan ezért akarom előbányászni az asztalimat a szekrényből. Hely hiányában ott kötött ki, de most egy kis átrendezéssel lenne neki helye. Azért gondoltam, hogy kezdek vele valamit azon kívül, hogy csak gyűjti a port.

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#84003) májkimiki válasza fatpingvin (#84001) üzenetére


májkimiki
őstag

Tudom, tudom. Szerintem kozmo kolléga simán húzna systemd-s Gentoo-t. Aminek nem sok értelme van. Szándékosan nem tértem ki a systemd élőtti init rendszerekre, hiszen akkor a kérdése sem lenne aktuális.
Azt viszont jó lenne tudni, hogy milyen vas van a kezében, mert valamin a sovány init sem segít.

(#84004) K0zm0 válasza májkimiki (#84003) üzenetére


K0zm0
aktív tag

Ha jól emlékszem egy 2 magos Core 2-es 6GB RAM-mal. Az órajelet ne kérdezd, azt le kellene csekkolnom.
Egyébként mehet neki az OpenRC (default), vagy adjak neki valami más init-et? Ugye ddig csak a systemd-t használtam.

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#84005) #08299776 válasza K0zm0 (#84002) üzenetére


#08299776
törölt tag

Csinálj belőle NAS-t (mondjuk OpenBSD-vel), abból is tanulsz annyit, mint a Gentoos önszopatásból, gyakorlati haszna meg 100x annyi van... ;)

(#84006) májkimiki válasza K0zm0 (#84004) üzenetére


májkimiki
őstag

Hát azt kellene eldöntened, hogy a systemd-től akarsz szabadulni és exotikusabb init rendszert használni? Vagy tényleg a Gentoo filózófia vonz?
Gnome DE-t még Gentoo-n sem tudod kikerülni systemd nélkül mert annyira összedrótozták őket.
De hát 6giga memória és 2 mag sokmindenre elég lehet.

(#84007) K0zm0 válasza #08299776 (#84005) üzenetére


K0zm0
aktív tag

Na, igen az már más kérdés, hogy ez mennyire lesz lábonlövés! :DDD Próba cseresznye!

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#84008) K0zm0 válasza májkimiki (#84006) üzenetére


K0zm0
aktív tag

A GNOME-ot pont kerülöm, ha tehetem. Nekem valahogy nem áll kézre, mondom ezt annak dacára, hogy a Mint-en Cinnamont használok!

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#84009) fatpingvin válasza K0zm0 (#84004) üzenetére


fatpingvin
őstag

ne viccelj már ez egy teljesen korrekt gép...

azt hittem valami Pentium II-es asztali gép negyed giga rammal amiről beszélgetünk...

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#84010) sisi22 válasza CPT.Pirk (#83978) üzenetére


sisi22
tag

Itt nyugodtan lehet beszélgetni...

Hat, egy kesobbi beirasbol ugy latom, hogy inkabb nem erdemes ide tobbet irni.

*Arch helyett / mellett a Manjaro...

Egyiket se ismerem.

Egyébként ...

Igen.

Ma kell megtenni a tegnap eltervezetteket.

(#84011) tonyrulez


tonyrulez
őstag

Sziasztok,

van egy laptopom, benne nVidia GT750M-el. Fedora 36-ot használok X11-el (DE Cinnamon), és szeretném működésre bírni. Ehhez a szériához a 470xx driver kell, így ezeket tettem fel:

xorg-x11-drv-nvidia-470xx
akmod-nvidia-470xx
xorg-x11-drv-nvidia-470xx-cuda

nvidia-smi-t vagy a grafikus nvidia-settings-et nézve a utilization egy nagy 0. nvidia.conf-ban hozzáadtam hogy Option "PrimaryGPU" "yes", újraindítás után fekete képernyő. Recovery-vel töröltem a sort, visszatért a rendes, GPU-t nem használó működés. Ha pedig direkt a GPU-val akarok programot indítani, ez a baja:

tonyrulez@dell:~$ DRI_PRIME=1 smplayer
libGL error: failed to create dri screen
libGL error: failed to load driver: nouveau

Hogy tudnám életre kelteni a GPU-t?

4 8 15 16 23 42

(#84012) ubyegon2 válasza sisi22 (#84010) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Hat, egy kesobbi beirasbol ugy latom, hogy inkabb nem erdemes ide tobbet irni.

Dehogynem! :K Egyszerűen válaszold meg a szimpatikus kollégák kérdéseit, mert láthatóan nem látják, mi a célod, tényleg szívesen segítenek. Azzal meg ne foglalkozz, ha van egy nyersebb hsz is, sajna én néha direkt stílusban érdeklődöm, ha totál fogalmam sincs, miről van szó! Sorry!

Szóval csak nyugodtan írd le, amit szeretnél, mert ha Te írtad azokat a válogatásokat, akkor nagyon tévúton jársz, érdemes ezeket tisztába tenni, de minimum annyit írj le, mi a célod a Linux-szal való ismerkedéssel! :)

(#84013) ubyegon2 válasza K0zm0 (#84008) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A GNOME-ot pont kerülöm, ha tehetem. Nekem valahogy nem áll kézre, mondom ezt annak dacára, hogy a Mint-en Cinnamont használok!

Szerintem egy elefánt állna a kezedre, amiért ilyent írtál! :D Cinnamont a Gnome-mal így összevetni.....hát apám! :N Meg is érdemled ezek után a Gentoo-t, aztán majd jól kipereg a hajad tőle, az még OK is, hogy pár hét alatt felrakod, de majd ha jön egy izmosabb frissítéscsomag új kernellel, akkor is félnapokig forgatja majd, mint qrva a ridikült! :D

(#84014) mefistofeles válasza sisi22 (#84010) üzenetére

Nézd, először is nem kell megsértődni!
Másodszor, a kissé nyers (de roppant segítőkész) kollégának igaza van!
Készítettél egy meglehetősen szubjektív, öncélú listát, úgy, hogy fogalmunk sincs mi volt vele a valódi célod. Ráadásul az előző válaszodból kb. az is kiderül hogy ezt a listát minimális vagy semennyi tárgyi tudás nélkül készítetted. Így nem is csoda, hogy pontatlan, hiányos és sok helyen hibás.
Ha kérdésed van, nyugodtan tedd fel, ha disztró választási tanácsot kérsz szintúgy.

Megfelelő tudás nélkül ilyen értekezéseket készíteni elég értelmetlen dolog....

peace....

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#84015) Rimuru válasza ubyegon2 (#84013) üzenetére


Rimuru
veterán

Latom meg mindig nem tapasztalatbol beszelsz ha gentoorol van szo. ;]

Vigyázat, csalok!

(#84016) ubyegon2 válasza mefistofeles (#84014) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Köszi a megerősítést, Te aztán jól megérted az ilyen marhabaromok néplelkét is! :D (itt magamra utalok, nem a kérdezőre) :N

(#84015) Rimuru

Igaz, nem tapasztalatból írom, annál sokkal okosabb vagyok, jórészt az általad írtakra hagyatkozva írtam. De minek is tapasztalás amúgy, nem elég a látóasszony skillem? :P

(#84017) Rimuru válasza ubyegon2 (#84016) üzenetére


Rimuru
veterán

Szoval csak sajatosan ertelmezed, pl ezt. ;)
Szerintem te Frawlyra gondoltal, nem ram. :P

Vigyázat, csalok!

(#84018) ubyegon2 válasza Rimuru (#84017) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szerintem te Frawlyra gondoltal, nem ram.

Igazad lehet, mindenesetre főleg a ti polemizálásotokra tudtam hagyatkozni, de nyilván a linkelt hsz-edből kézzelfoghatóbb infót kap K0zm0 kolléga....no persze igen erősen számít itt a hw-összetétel. :K Nem a CPU, hanem sok más komponens is! Láttam már olyat, hogy 2-3 éves egész jó noti NVMe SSD-vel simán lemaradt egy majd 10 éves monstrum notival szemben sebességre, de nagyon, utóbbiban Sata2 csatlakozón Sata-s SSD üzemelt. Pedig mennyien hanyatt dobják magukat a NVMe SSD sebességétől...

[ Szerkesztve ]

(#84019) Rimuru válasza ubyegon2 (#84018) üzenetére


Rimuru
veterán

Amugy az emlegetett nas: athlon 200ge, 4gb ddr4 2400mhz, cheap wd green m2 sata ssd. Igy mar lehet osszehasonlitasokat csinalni.

Vigyázat, csalok!

(#84020) lev258 válasza tonyrulez (#84011) üzenetére


lev258
veterán

Két kérdés.
Van leírásod arról, Fedora alatt mik szükségesek? Mert én nem vagyok járatos benne.
Másik. Miért pont a 470-es? Nem lehet, hogy egyszerűen túl régi a legújabb Fedora-hoz? Én még azt se tartom kizártnak, hogy a legújabb Nvidia driver sem muzsikál vele tökéletesen.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#84021) lev258


lev258
veterán

Úgy tűnik, a pokol befagyott, a disznók repülnek és eljött a Linux éve.
Az Nvidia úgy döntött, hogy bár mértékkel, de rálép a nyílt forráskód mezejére. A jövőben a Linux drivereik egy kerneloldali modulra fognak épülni, hasonlóan az AMD AMDGPU-PRO megoldásához. Jelenleg nem érdemes túl messzire menni a képzelet szárnyán, de ez egy olyan lépés, ami sok éve már csupán egy lázálom a közösségben és most valósággá vált, hatása pedig mindenképpen pozitív.
Phoronix

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#84022) ubyegon2 válasza Rimuru (#84019) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Aham értem, tényleg nem egy erőgép ez a NAS-od, ettől még a kolléga copni fog rendesen a Gentoo-val, de majd pár hét múlva olvashatjuk a beszámolót! :D Azért egy ilyen konzolos install nem olyan eccerű igen/nem opciókkal operál....bár nem tudom. :N

(#84023) fatpingvin válasza sisi22 (#84010) üzenetére


fatpingvin
őstag

ez a te bajod...

egy dolog hogy itt nem fogják megenni az arcodat ha leírsz egy-két sületlenséget, viszont a minimális szakmai alázat mint mindenhol máshol itt is elvárt. nem azért kérdezel mert te tudod a legjobban, hát kezeld helyén ha kijavítanak.

(és nem, én nem kérek elnézést a kommunikációs stílusomért, nem vagyok híve a 15-20 évvel ezelőtt jellemző fórumkultúrának, azt viszont úgy gondolom bármilyen témában el lehet várni egy abszolút kezdőtől hogy vegyen vissza az arcából ha egy szakmai topikban kérdez és növesszen annyi felnőttséget magában hogy nem sértődik meg azon amikor kijavítják)

[ Szerkesztve ]

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#84024) urandom0 válasza lev258 (#84020) üzenetére


urandom0
aktív tag

470-es kell a Fedorához, újabbal nem működik, ha régi a kártya. Bár nem tudom, a szóban forgó kártyában milyen NV chip van, de az én GT 710-esem is csak a 470-essel megy.
Én úgy szoktam telepíteni, hogy feldobod az akmod-ot, elméletileg mást nem is kell, mert az hoz magával mindent:

dnf install akmod-nvidia-470xx

És utána újra szoktam generáltatni az initramdisket és a Grub configot is:

dracut --regenerate-all --force
grub2-mkconfig -o /boot/grub2/grub.cfg

Most a Fedora 35 -> 36 upgrade miatt újra is kellett telepítenem a kernel csomagokat, mert anélkül nem tudta betölteni a kernel modult:

sudo dnf reinstall kernel\*

Azóta nálam jó, annyi a probléma, hogy a Gnome csak sofware renderinggel megy (nouevau viszont megy a hardveres is).

(#84025) Sonja válasza urandom0 (#84024) üzenetére


Sonja
veterán

Viszont az utolsó driver, ami hivatalosan támogatja a GT750M chipet az a 418.113! Szerintem ezért nem megy neki a 470-el.

[ Szerkesztve ]

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#84026) fatpingvin válasza lev258 (#84021) üzenetére


fatpingvin
őstag

nohiszen, a vége még az lesz hogy megtartom a kényszerből vett quadrómat? :D

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#84027) lev258 válasza Sonja (#84025) üzenetére


lev258
veterán

Ott a pont.
Nem mindegy, milyen 750. Van GT és van GTX, utóbbi sokkal frissebb.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#84028) urandom0 válasza Sonja (#84025) üzenetére


urandom0
aktív tag

Elhiszem neked, én ezekhez a grafikus kártyákhoz meg chipekhez hót sügér vagyok :)

(#84029) tonyrulez válasza Sonja (#84025) üzenetére


tonyrulez
őstag

Áhá, lehet ez lesz a probléma. Valóban GT és nem GTX. Este próbálom :R

4 8 15 16 23 42

(#84030) sisi22 válasza ubyegon2 (#84012) üzenetére


sisi22
tag

sajna én néha direkt stílusban érdeklődöm, ha totál fogalmam sincs, miről van szó! Sorry!

OK, akkor mindjart jon a hoher akasztasa. ;]

minimum annyit írj le, mi a célod a Linux-szal való ismerkedéssel!

Szeretnek vegre tisztaba jonni, hogy mirol is van szo, mert
sajnos anno belulrol lattam, hogy mennyire dilettans a nagy linux hangoskodok kommunikacioja, igy kepesek voltak sajat magukat is tonkretenni, illetve
elmult idoszakok soran ad-hoc modon kellett hasznalnom oket es nagyon ad-hoc valaszok szulettek, ebbol alakult ki a - milyen disztribucio (hogy ez is micsoda szep magyar szo :Y ) es idonkent jottek a megoldasok, hogy azon belul is nagy kulonbsegek vannak pl. kde es xfce skalan.

Azt pedig tartosan a linuxosok szegyenenek tartom, hogy nem kepesek egy normalis "man"--t irni, egyreszt feluletes az angol szoveg is, masreszt hiaba irjak le a parametereket, keptelenek egy-ket peldat irni, igy allando szenvedes van a hibak miatt.

Igy megprobaltam egy silabuszt osszehozni remelve, hogy lesz megvilagosodas, de megint csak a "de az nem ugy van es punktum" valaszok jottek. :N

Ma kell megtenni a tegnap eltervezetteket.

(#84031) sisi22 válasza májkimiki (#83987) üzenetére


sisi22
tag

Mondd el nekünk, hogy milyen hardvered van pontosan és mire szeretnéd használni. Tanulmányaid okán kell a Linux-al ismerkedned vagy egyéni döntés, mert érdekel.

Eljutottam abba a stadiumba, hogy onkenteskent probalok segiteni, es most nagyon egyedi dolgokat probalok megmenteni. Tegnap pl. hozzam vagtak egy kis fekete zsebkonyvet, hogy talan egy hordozhato mp3 lejatszo, erre kiderult, hogy egy regi kulso DVDRW, aminek meg tipusa sincs, nem tudni, hogy milyen power kell neki, van, aki szerint nem kell neki, eleg egy usb kabel es laptoprol megkapja, ami neki kell. Amikor kinyitottam, volt benne egy igazi, eredeti win xp office telepito hologramos cd, ugyhogy most ezzel is gazdagabb vagyok. ;)

A kerdesedre a rovid valasz az elso mondat, hirtelen kell majd kitalalni, hogy mit mire es hogyan es miert.
Regi emlekeimbol jott, hogy a knoppix es puppy es ?ubuntu-k jok tesztelesre, cd-rol telepites nelkul lehet probalni a gepet vagy hwt is nezegetni, a linux tipusok (nagyon kene valami jo szo a disztrib helyett) kozotti eligazodast meg nem ertem, bar tobbek szerint egyszeru, van a debian alapu es van a tobbi. ;)

Valamint jo lenne megerteni az otfele kiadastipust is, mi az oka/ertelme/hattere.

Ma kell megtenni a tegnap eltervezetteket.

(#84032) sisi22 válasza ubyegon2 (#83981) üzenetére


sisi22
tag

Akkor itt a hoherakasztas:

Ez külön érdekelne, hol írkálnak össze ekkora baromságokat? Mi a bánat az a 66-os klub? ;]

Te irtad az osszefoglaloban eleg ledorongoloan pl. azt is, hogy mielott kerdez valaki, olvassa el a wiki-n a linux disztribeket, az altalad beirt linkre kattintva jon a wiki-n az oldal, amin ABC sorrendben 66 bejegyzes van. :R

Ha valaki ezt ellenorizni akarja, de (most se) akarja megnezni az osszefoglalot, annak beteszem ide a linket.

Ami kicsit szokatlan, hogy semmilyen kérdést nem tettél fel,

Dehogynem, visszajelzest kertem, hogy ez a csoportositas igy elfogadhato-e, amire nem kaptam valaszt.

Ami szamodra értelmetlen kérdéssor, az szamomra az a logika, hogy tudjam, hogy mivel hova nyuljak,
Alapszinten mehet egy teszt pl. ?ubuntu cd-vel, a sebessegbol mar lehet latni, hogy mire lehet szamitani az adott gepnel, ha hibauzenet van, akkor mar a puppy vagy mas tesztelo-t kell elovenni, ha viszont a cd-rol megy a probauzem, csak lassu, akkor kell varialni, hogy pl. cinnamon vagy xfce legyen.

Erre eddig egyetlen visszajelzest kaptam, ami roviditve ugy szolt, hogy "ne akarj ilyeneket megerteni, irdd meg a hw-t es majd megirjuk a megoldast", igy minden egyes esetben johetek ide kerdezni. :F

[ Szerkesztve ]

Ma kell megtenni a tegnap eltervezetteket.

(#84033) májkimiki válasza sisi22 (#84030) üzenetére


májkimiki
őstag

Figyelj sisi22! Legelőször az ebben a mondatban megfogalmazott kétségeidet kellene eloszlatni.
"Igy megprobaltam egy silabuszt osszehozni remelve, hogy lesz megvilagosodas, de megint csak a "de az nem ugy van es punktum" valaszok jottek."
Az biztos, ha egy KDE-Plasma user-t kérdezel az Xfce4 csodálatos dolgairól, az inkább haza fog beszélni és lehúzza az Xfce4-et. Vica-versa is igaz. Ezt jól látod, mert sajnos vannak ilyen emberek is akik nem képesek más szemüvegen keresztül is látni.
Én pl. kipróbáltam mindent és huzamosabb ideig használtam is Őket. Aztán kialakult a saját számíze, de emiatt nem ócsárolok semmilyen más felületet. Mert nincs értelme. Használja mindenki azt, ami a legjobban a kezére áll, a legjobban tetszik, stb..... .
A disztó választás megint összetett dolog. Van aki hosszú támogatású LTS rendszereket kíván, van aki inkább a folyamatosan frissülő "blending edge" rendszerek felé húz. Gyakorlatilag ezeket mindig a felhasználó igényei döntik el. Ami persze az idő múltával változhat is, hiszen a 0 km-es kezdőből, közép haladó, haladó, expert és guru is válhat. Mind, mind csak attól függ. Hogy Te vagy egy másik user mit szeretne elérni. Lényegtelen, hogy melyik szinten vagy, nem ebben mérik az embereket.
Akkor találtad meg magadnak az optimális Linux-ot, amikor könnyedén tudod managelni és minden hardver eszközöd kifogástalanul működik. Továbbá ennek az állapotnak a fenntartása nem jár plussz idő ráfordítással. Egyszóval, kényelmesen, pár csettintéssel. Magadnak tudod a rendszered.
Nem kell felülni semmiféle trend-nek, az kell használni úgy és amit. Ami neked a legjobb. Ez a lényeg.
Szóval én kíváncsian várom a kérdéseidet. Amire tudok válaszolok szívesen, és a gyakorlati tapasztalataimat is megosztom veled.

(#84034) tonyrulez válasza tonyrulez (#84029) üzenetére


tonyrulez
őstag

Sajnos nem jött össze. Letöröltem a 470xx drivert, feltettem 390xx-et, ami már támogatnia kellene a GT750M-et. Felment, újraindítottam, sötét képernyő. Rescue-ban kivettem nvidia.conf-ból a PrimaryGPU-t (magától beírta, 470xx-es nem), így már indult a gép, de Cinnamon azonnal összeomlik és ki sem tud jönni a tartalék módból. Driver töröl rescue-ban és újra működik rendesen. Ugyanezt eljátszottam initramdisk és grubconfig regenerálással, eredmény ugyanaz (pluszba driver törlés után regenerálást újra meg kellett csinálni).

Ha felteszem a drivert és azonnal próbálok appot indítani vele DRI_PRIME=1-el, akkor hibát már nem ír, app elindul, de ugyanúgy nem használja a GPU-t.

[ Szerkesztve ]

4 8 15 16 23 42

(#84035) lev258 válasza tonyrulez (#84034) üzenetére


lev258
veterán

Nem lehet, hogy a Fedora-d Wayland módban indul?
A DRI_PRIME Nividia zárttal tudtommal nem is működik, arra primusrun-t használ az ember.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#84036) májkimiki válasza sisi22 (#84031) üzenetére


májkimiki
őstag

Hujjuj, de sok jó kérdést tettél fel.
1: "Valamint jo lenne megerteni az otfele kiadastipust is, mi az oka/ertelme/hattere."
Fogalmazzunk úgy, hogy vannak fix kiadási ciklusú disztrók >> (ez lehet a disztrib helyett is). Azon belül hosszan támogatott LTS kiadások ( ez nem összekeverendő az LTS kernellel). És köztes kiadások, amik pár hónap-fél év támogatással rendelkeznek.
Itt fontos megjegyezni, hogy tisztán Debian alapokon vagy Ubuntu alapokon gondolkozol, mert a két disztró kiadási modelje bár fix. De a támogatási intervallumok eltérnek.
Tisztába kell tenni a fejedben a Debian-stable, LTS-stable, unstable és sid fogalmakat. Ubuntu-nál az LTS és a köztes kiadások mikéntjét. A dolgot még bonyolítja a verzió számokhoz rendelt point-release név is. (ez tényleg egy értelmetlen katyvasz).
Aztán ott van az Arch-Manjaró-Endeavour, stb..... rolling edge kiadási modell, ahol gyakorlatilag folyamatosan frissül a rendszered. Kiadnak point-release-ket, hogy ne a 3 évvel ezelőtti állapotból induljál ki.
Nagyjából ennyi.
2: "Regi emlekeimbol jott, hogy a knoppix es puppy es ?ubuntu-k jok tesztelesre, cd-rol telepites nelkul lehet probalni a gepet vagy hwt is nezegetni."
Kezdjük a puppy-val. Ez egy érdekes szegmense az egész Linux-os világnak. Sok mindenki nem foglakozik vele. Viszont Staudinger Kálmán "skamilinux" meg igen csak. Ajánlom a figyelmedbe. [link]
Szerintem Knoppix-ban is bőven több a tudása, mint itt bármelyikőnknek.
Elérkeztünk a "Live" rendszerekhez. Erre bármelyik live-iso-t szolgáltató disztró jó lehet. Mint ahogy mondod. Egy laza bootolással lehet tesztelni. Minden attól függ, hogy az adott disztró éppen hogyan áll támogatásilag az adott hardver környzethez.
Ezért nem igazán gazdaságos minden disztrónak pörkölni egy pendrájvot.
Viszont egy Ventoy prepalált 8-16-32 GB-os pendrájv egy svájci bicskát ad a kezedbe.
[link]
A lényeg, hogy egy ilyen pendrájvra csak fell kell másolnod a live-iso-kat és bármelyiket bootolhatod, tesztelés szempontjából.

(#84037) K0zm0 válasza ubyegon2 (#84013) üzenetére


K0zm0
aktív tag

Na látom én is kapok a szórásból! :DDD Jóvanna...a Cinimini is Gnome fork, de én elvagyok vele. A sima Gnome ami nekem valahogy nem jön be. Volt Ubuntuval/Gnome-al próbálkozásom pár éve, akkor egy napot nem volt fent az akkori gépemen.

Szerintem egy elefánt állna a kezedre, amiért ilyent írtál! :D

Ah-ha! Akkor miattad b*sztam be ma kétszer is a könyökömet melóban! :)

Figyelj, ha nem tetszik a Gentoo, vagy megunom, akkor félreteszem és foglalkozom mással. Azon kívül is van még pár distro amit ki szeretnék próbálni, aztán ki tudja...

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#84038) májkimiki válasza K0zm0 (#84037) üzenetére


májkimiki
őstag

Ne tántorítson el semmi, ha valami mást is ki akarsz próbálni, ami nem a mainstream.!

(#84039) májkimiki válasza K0zm0 (#84037) üzenetére


májkimiki
őstag

Én pl. a Gnome-ot állandóan Xfce kinézetre és funkciókra akartam szabni. XYx 10 a huszadikon szoros lépésekkel. Aminek túl sok értelme nincs. Aztán az Xfce-ből is kiábrándultam a GTK2-GTK3 váltások során. Úgy hogy most teljesen más két DE lett a kedvencem.

(#84040) sh4d0w válasza májkimiki (#84033) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Bleeding edge

Point release az LTS-ekből is van, legyen az bármilyen, Debian-alapú cucc.

[ Szerkesztve ]

https://www.coreinfinity.tech

(#84041) májkimiki válasza sh4d0w (#84040) üzenetére


májkimiki
őstag

Háát, igen. Köszi.
Amikor a klaviatúra verő előrébb van, mint a......... :D

[ Szerkesztve ]

(#84042) tordaitibi válasza májkimiki (#84036) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Kolléga linkelheti az én Ventoy projektemet is, az szerintem igencsak kihozza a multibootba rejlő létező összes lehetőséget. :K
[link]

(#84043) májkimiki válasza sh4d0w (#84040) üzenetére


májkimiki
őstag

Van Manjaro-ból is, de az csak egy ISO. Sokan úgy hivatkoznak rá, hogy ilyen-meg olyan Manjaro-juk van éppen. Csak már rég tovább frissült.
Igazából Arch telepítőből sem lenne épp kedélyes, ha egy 2010 előtti ISO-t vennénk elő.

[ Szerkesztve ]

(#84044) tonyrulez válasza lev258 (#84035) üzenetére


tonyrulez
őstag

Nem, mert:

tonyrulez@dell:~$ echo $XDG_SESSION_TYPE x11
x11

primusrun-t kipróbálom.

[ Szerkesztve ]

4 8 15 16 23 42

(#84045) K0zm0 válasza májkimiki (#84038) üzenetére


K0zm0
aktív tag

Dehogy! :) Annál önfejűbb vagyok! (Meg amúgy is tudom, hogy Uby szeret kötekedni! :P )

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#84046) lev258 válasza tonyrulez (#84044) üzenetére


lev258
veterán

Segíteni nem fog, csak jelezni akartam, hogy a DRI_PRIME nem releváns a te esetedben.
Rá kellene jönni, hol van a gubanc nálad. Az előző Fedora-n rendben működött a driver?
Most néztem, a 418-as driver 2019-es. Erősen kétségesnek tartom, hogy működne.
A 390-es frissebb és támogatja.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#84047) tonyrulez válasza lev258 (#84046) üzenetére


tonyrulez
őstag

Akkor tesztelek még korábbi drivereket. A Fedora teljesen friss install, korábban nem használtam semmilyen Linux-ot ezen a gépen.

Szerk: 340-es driver is offos.

[ Szerkesztve ]

4 8 15 16 23 42

(#84048) lev258 válasza tonyrulez (#84047) üzenetére


lev258
veterán

Később írtam, hogy a 390-est próbáld.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#84049) tonyrulez válasza lev258 (#84048) üzenetére


tonyrulez
őstag

Pedig azzal próbáltam :)
"Letöröltem a 470xx drivert, feltettem 390xx-et"

4 8 15 16 23 42

(#84050) lev258 válasza tonyrulez (#84049) üzenetére


lev258
veterán

Akkor az előző Fedora-t próbáld a 390-essel. A legacy státusz miatt nem várható, hogy a legújabb rendszereken jól működjön.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.