Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#30001) Fritz Teufel


Fritz Teufel
addikt

Nah, újabb Linux felhasználó a láthatáron :DD Majd jöhetnek a kérdések :C

ext4 tökéletes, swap=cserehely

[ Szerkesztve ]

Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2

(#30002) Zedz


Zedz
addikt

Na, jövök mindenkinek egy sörrel. Köszönöm a segítséget, meglett a gyümölcse! :) Kezdő distronak szerintem jó lesz, aztán majd meglátjuk! :D

(#30003) Fritz Teufel válasza Zedz (#30002) üzenetére


Fritz Teufel
addikt

Gratula!

Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2

(#30004) Zedz válasza Fritz Teufel (#30003) üzenetére


Zedz
addikt

Köszönöm, bár ez inkább a Ti érdemetek! :D

(#30005) DittyCat válasza Zedz (#30004) üzenetére


DittyCat
tag

Ilyenek 😊! Nekem is állandóan segítenek 😊! Imádom ezt a fórumot, a srácokat meg a Linuxot is! Te is imádni fogod 😊!

"Élek... vagy csak álmodom?"

(#30006) korobi válasza CPT.Pirk (#29994) üzenetére


korobi
aktív tag

igen, a kwallet volt a gond. köszönöm.
de azt hiszem még tesztelgetek kicsit. túl sok felesleg van a kde ben. :))
és az aksi töltöttséget is rosszul jelezte ki. állandóan 59% volt. és ha kihúztam a töltőt akkor meg a vinyó úgy kezdett kattogni, mint mikor nem bír elindulni mert nincs elég áram számára...

(#30007) CPT.Pirk válasza korobi (#30006) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A vinyó kattogást lehet hogy a nepomuk asztali kereső csinálja, mikor indexel. Még soha nem használtam, nem is tudom igazából mire jó, próbáld ki hogy lekapcsolod a "nepomuk asztal"-t. Valszeg widget formájában ott lesz a tálca jobb szélén lent.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#30008) oncsi


oncsi
őstag

Sziasztok.
Van egy kis particios problémám.

[link]

Eredetileg az sda2 -ről indult az XP.
Majd az sda1 re ment egy ideiglenes win7 (ez lenne a win8 helye később)
Az sda 3-on van most az ubi amik sda5 és sda6 alatt vannak.
Az sda4 még akkor egy NTFS adat lemez volt. Most az hátra kerűlt. (nem tudom ez most okoz e gondot)
Most viszont feltennék egy Debian-t, és kérdezi, hogy hová tegye az inditó állományát.
A most az űres részre szeretném felrakni.
Nem tudom, hogy a mostani ubi hová tehette. Ebből a képből kideríthető, vagy mit futtasak?

Ja, és az sda4 az extended, úgyhogy csak 3 elsődleges van.

[ Szerkesztve ]

Kinek csak kalapácsa van, mindent szögnek vél

(#30009) ubyegon2 válasza oncsi (#30008) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha a GRUB boot loaderre gondolsz, azt a /dev/sda- ra tegye számozás nélkül.

(#30010) coco2


coco2
őstag

Tippet szeretnék kérni, linux 3.x kernel verziókhoz valami nagyon egyszerű blokk device-hoz, aminek a forráskódja is elérhető több kernel verzióhoz is. Egykoron létezett 2.x alatt "rdev", ami memóriából szimulált mass storage-et. 3.x alatt nem találom. Ha átnevezték, mi az új neve? Vagy akad helyette valami más?

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#30011) oncsi válasza ubyegon2 (#30009) üzenetére


oncsi
őstag

Nem teszi ott tönkre az ubi-ét? ami inditja a win7 indítóját, ami meg indítja az XP-t? Ha az XP megsérül, éhen halunk! :)

Kinek csak kalapácsa van, mindent szögnek vél

(#30012) psg5


psg5
veterán

Linux gép hálózatba kötve (látja a közös mappákat ahogy kell), a többi gép windows-os. A nyomtatóval van még gond, bár látja, de amikor indítunk nyomtatást, akkor kiad a nyomtató 60 üres oldalt.
Nyomtató: Konica Minolta 250 bizhub.
Milyen módon érdemes a beállításokat kutatni, állítani?

F.K.T.

(#30013) wopi válasza DittyCat (#29941) üzenetére


wopi
aktív tag

Szia!

Igen, sikerült, rendben működik. Bár tény, hogy újratettem miatta az Ubuntut, mivel korábban 32bit-es rendszerem volt. Amikor még telepítgettem, nem láttam indokoltnak a 64bit-est feltenni. Mindegy, amúgy is újra akartam tenni, mert a sok próbálkozásomnak hála, eléggé tele volt szemetelve. Csupán azt nem tudtam, hogy maradjak az Ubinál, vagy próbálkozzak-e mással... Maradok még egy kicsit. :)

Köszi a tapasztalatot!

(#30014) pittbaba


pittbaba
aktív tag

Sziasztok!

Van itt egy debian wheezy disztribúció, net gateway, dhcp szerver. Minden tökéletesen működött egy évig, aztán bekaptam egy exploitot (100%on kergette a procit az iptables...), utána néztem a dolognak, megtaláltam a jelenséget fórumon, a leírások alapján kipucoltam mindent, az óta nem észleltem ilyesmit, viszont valami gond lehet még mindig az átirányítással, vagy a tűzfallal.
Hibajelenségek: Csak a Chrome böngészőben ha elindítok egy letöltést, random helyen megáll, de van hogy többször elindítva letöltődik, teljesen random. Ez viszont minden gépen ami a hálózaton van (friss ropogós windows telepítésnél is). A port továbbítások mennek is meg nem is. Vannak nyitott portok amiken egyszerűen nem látok ki/be, pedig bárhol ha csekkolom akár open port checker online helyeken is, azt mondják a port nyitva van, az iptables -t nat -vnL szépen mutatja is.
Flash-nél is vannak gondok, youtube pl a hálózaton nem hajlandó menni csak egyetlen egy gépen... :D
Van egy kamera rendszerem a rögzítőre belső hálóról be tudok menni látom a képet, kintről nyitva van a port, még a DVR adatai is átjönnek, de a videó már nem. Olyan, mint ha csak kicsi csomagokat tudna továbbítani a GW utána viszont elfelejtené folytatni.

Hol, mit csekkoljak, milyen logot kértek? :)
iptables reset, upgrade volt már.
Előre is köszi :R

PH Konfigom: Gigabyte GA-H97M-D3H, i7 4790K,GTX 960, Seasonic SS-620GM

(#30015) Pista0001


Pista0001
addikt

Sziasztok. Van egy számítógépen Windows és két Linux disztribúció telepítve. Az a kérdésem, hogy ha a Windowst újra szeretném telepíteni, akkor a Grubban is rendet kell tenni utána, vagy azt nem tudja bántani?

(#30016) Vladi válasza Pista0001 (#30015) üzenetére


Vladi
nagyúr

Sajnos nem tudod elkerülni hogy báncsa. Utána újra kell telepíteni.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#30017) Fritz Teufel válasza Vladi (#30016) üzenetére


Fritz Teufel
addikt

Wazz! Ez szép volt: báncsa :DDD

Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2

(#30018) ubyegon2 válasza oncsi (#30011) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

No, ez már tényleg bonyolult lett!
Az Ubi GRUB- ját lecseréli a Debian a sajátjára a telepítés végén, de ilyenkor frissíti is a GRUB- ot, ezzel feltérképezi a meghajtón lévő oprendszereket és ezeket sorbarakja a boot választómenüjében pedig kiválasztod, melyik oprendszert szeretnéd elindítani. Ez szerintem eddig is így működött nálad.

ami inditja a win7 indítóját, ami meg indítja az XP-t?
No itt már fonalvesztésem van, ezt hogyan csináltad? Nagyon trükkös, ha így van, de elméletileg az új frissített GRUB ugyanazokat kezeli, mint az előző, csak felcserélődik az Ubi és a Debian.

Ha boot- nál kiválasztod az Ubuntut, majd annak a terminaljában kiadod a sudo grub-install /dev/sda parancsot, akkor visszarakja az Ubi rendszerindítóját, persze a végén add ki még a sudo update-grub parancsot is.

Az normális, hogy a sda4 van hátul, ha a sda3- at csináltad meg kiterjesztettnek.

Ha az XP megsérül, éhen halunk!
Az oprendszerre érted? Az nem sérülhet meg, letörlődhet csak, ha rosszul partícionálást választasz a telepítés során, de kézi partícionálásnál nem lesz baja, ha nem azt a partíciót jelölöd ki valamelyik Debianos partíciónak, mondjuk /- nek vagy /home- nak.

[ Szerkesztve ]

(#30019) Pista0001 válasza Vladi (#30016) üzenetére


Pista0001
addikt

Már a Grubot? Arról van szó, amit #30018-ban ír a kolléga? Win reinstall után abban a Linuxban, amelyiknek a Grubját szeretném újra kell a Grubot telepíteni?

(#30020) Rimuru válasza Pista0001 (#30019) üzenetére


Rimuru
veterán

Felrakod a Windowst, utána az egy live Linuxot el kell indítani és felrakni a grubot (az mindegy hogy melyik Linux kezeli a későbbiekben) Amúgy olyat is lehetne csinálni hogy az összes rendszernek külön lenne fent rendszerbetöltő.

Vigyázat, csalok!

(#30021) oncsi válasza ubyegon2 (#30018) üzenetére


oncsi
őstag

Ubi inditásakor nem látszik most az XP. Választani csak az ubi, ubi ext...
Memtest, és windows 7 loader-t lehet. Ha ezt választom akkor bejön a win7 inditó menűje, amiben választható az XP-is. És jól müködik. Ha linux elhalna, akkor win7 javitó cd 1 perc alatt eltünteti a grub maradványait. Muszáj voltam igy felrakni, mert amivel dolgozok gép az csak XP-n megy. A másik meg csak win7 vagy 8-on. A linux nekem a magánszféra. Mind a két notira így csináltam meg, és két éve használom.
Csak bosszant, hogy a 14.04 es ubi aprobb, de idegesítő hibákat ad, míg a 12.04 ne adott. És letöltöttem live rendszereket, és azok is egyből jól mennek.

Kinek csak kalapácsa van, mindent szögnek vél

(#30022) Vladi válasza Pista0001 (#30019) üzenetére


Vladi
nagyúr

Igen, lényegében erről van szó. A winnek tudomásom szerint nem tudod megmondani, hogy xy os már használja az mbr-t és te így szeretnéd. A grubnak meg meg lehet mondani. Tehát amelyik linuxból te a rendszerbetöltést vezényelted, onnan kellene újratelepíteni. Legtöbbször egy live os alatt történik.

(#30017) Decepticon:

Ugyi? Zsír. :))

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#30023) ubyegon2 válasza oncsi (#30021) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Értem, a GRUB újratelepítése, frissítése biztosan nem öl meg más oprendszert. Ha ennyi hibát tapasztalsz az új Ubinál, rakj fel agy MINT 17- et, Ubi alapú, de hibáktól mentesített. :)

(#30019) Pista0001
Nálad más lesz a helyzet, mert nem tudsz bootolni Linuxot Win telepítése után! Emiatt kell egy live- ról indított disztróval megoldanod a GRUB reinstallt. [link]

[ Szerkesztve ]

(#30024) tvamos válasza oncsi (#30021) üzenetére


tvamos
nagyúr

Egyszer probaltam ezt: GRUB customizer. Lehet, hogy neked is varazsolna valamit. GUI-s feluletet...
...az ubuntu olyan, amilyen, gondolom nem keves kompromisszummal jar, hogy konnyebb installalni, mint egy Windowst, es szinte minden gepen elindul, kulonosebb hekkeles nelkul... de mar tapasztalt linux felhasznalo vagy, ideje masik disztro utan nezni!

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#30025) CanibelZ


CanibelZ
aktív tag

Sziasztok!

Melyik linuxot ajánlanátok egy kezdő számára? Ezeket nézegettem leginkább: Mint, elementaryOS, ChakraOS, Ubuntu.
Úgy akarom használni, hogy újrarakom a Windowst, ezt leginkább csak játékra használnám, és emellé kerülne a Linux, mint fő OS.

Segítségetek előre is köszönöm!

(#30026) Fritz Teufel válasza CanibelZ (#30025) üzenetére


Fritz Teufel
addikt

Szia!

Jó lenne tudni valamit a konfigurációról is. Bár, ha játékra akarod használni, biztosan nem gyenge. Ha így van, akkor a DE lehet bármi (KDE, Gnome, Cinnamon, Xfce stb)

A disztribúció: itt nehéz tanácsot adni, sokban a te izlésed fog dönteni. Tanulásra, kezdésre valamilyen Debian alapú disztrót ajánlanék (Ubuntu, Linux Mint), mert nagy a mögöttük álló tábor, probléma esetén könnyebben kapsz segítséget. Picit később, ha kíváncsi vagy, képbe kerülhet a Manjaro (Xfce vagy KDE) vagy a Chakra (KDE) is, ezek mögött is van egy aktív csapat itt a fórumon is. Mind a két vonalhoz nagyon komoly irodalom is tartozik.

Mindjárt linkelek neked egy kis segítséget az alkalmazásokhoz is. Később ezek alapján majd könnyebben fogod tudni kialakítani a saját applikáció csomagodat: link

[ Szerkesztve ]

Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2

(#30027) lev258 válasza CanibelZ (#30025) üzenetére


lev258
veterán

Kezdőnek én a Mint-et vagy az Elementary-t javasolnám. Viszont döntés előtt ki is tudod őket próbálni Live módban.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30028) CanibelZ válasza Fritz Teufel (#30026) üzenetére


CanibelZ
aktív tag

A konfig tényleg lemaradt, mert a fejemben benne volt, hogy bármelyik linuxot bírni fogja (legalábbis azok alapján amiket eddig olvstam). :DDD
Asus K55VJ Intel® Core™ i5-3230M / 2,6GHz CPU; 8GB DDR3 RAM; 1TB S-ATA HDD; NVIDIA GeForce GT 635M 2GB VG
Szerintem akkor először a Mint-et próbálom ki, majd live-ként az elementary-t vagy ChakraOS-t.
A telepítésnél kell valamire külön figyelnem, így hogy már lesz fent egy Windows?
És külön köszönet a leírásért! :R

(#30029) lev258 válasza CanibelZ (#30028) üzenetére


lev258
veterán

Arra, hogy a Windows partícióját ne formázd és ne arra telepíts. :)
Én jobban szeretem a Valami más opciót (a telepítés Windows mellé helyett), így egyértelműen látni fogod az egyes partíciókat.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30030) Fritz Teufel


Fritz Teufel
addikt

Ha a Windowst újra akarod húzni, akkor én azzal kezdenék. Megmondom, hogy miért: a Windows nem fogja felismerni a Linux-szot, így a rendszerindítót felül fogja írni és a Windows fog csak indulni. Ilyenkor kézzel kell a Grub-ot helyreállítani Live-ról.
Tehát, egyszerűbb a helyzet akkor, ha már fent van a Windows és mellé megy a Linux. A Linux-nak csak üres, formázatlan helyet kell fenntartani és a 'Valami más' opcióban kézzel particionálni.
Mivel 8GB memóriád van, a Swap nem szükséges, illetve utólag létrehozható, ha mégis kell. Csak hibernálás esetére van értelme létrehozni.

[ Szerkesztve ]

Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2

(#30031) CanibelZ válasza lev258 (#30029) üzenetére


CanibelZ
aktív tag

Olvasgattam egy kicsit és megkavarodtam a partícionálást illetően. :F
Ez így megoldható-e és ha igen, akkor hogy csináljam? 1. partíción lesz a win, egy másikon a Mint. Eddig úgy használtam, hogy C-n volt a win, D-n a telepített progik meg az egyéb dolgaim. A Mint-tel meg lehet oldani, hogy 3 partíció legyen, Win+Mint+adatok, telepített progik stb.
Vagy 1 a Win-nek, 1 az ehhez tartozó dolgoknak, 1 a Mint-et és ide mennek a progik hozzá.
Vagy ti hogy oldanátok ezt meg?

#30030 Azt tudtam, hogy a win-t kell elsőnek emiatt, leginkább a particiónálással vagyok bajban, hogyan oldjam meg.
Ez a swap mi is pontosan? Arra a hibernálásra gondolsz, hogy megnyomom a kikapcs gombot, hogy majd abból az állapotból gyorsan felálljon a rendszer? Mert ha igen, akkor Linux alatt is használnám, ha lehet.

[ Szerkesztve ]

(#30032) lev258 válasza CanibelZ (#30031) üzenetére


lev258
veterán

Olvass utána a partícionálás mikéntjének, én a helyedben Windows alatt csinálnék egy új partíciót, mondjuk a D:-ből levágva egy részt. A Mint-ről el tudsz majd érni mindent, ami a Win-es partíciókon van. Fordítva már valami kiegészítő is kell hozzá, de nem is nagyon ajánlom.
Most felfüggesztésről vagy hibernálásról beszélsz?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30033) CanibelZ válasza lev258 (#30032) üzenetére


CanibelZ
aktív tag

Nem tudtam, hogy linuxban 2 lehetőség is van. Hát szerintem én többnyire a felfüggesztést használnám, legfeljebb alkalmanként a hibernálást, de ha ez nem lesz, nem baj. Ez változtat valamit a telepítés menetén? A közös partíciót meg úgy szeretném, hogyha pl filmet akarok nézni, akkor az ezen lenne, és mindkettővel meg tudjam nyitni. Így lehetséges vagy akkor is kell a win-hez az a kiegészítő?

(#30034) lev258 válasza CanibelZ (#30033) üzenetére


lev258
veterán

Windows-on is megvan mindkét lehetőség. Azt viszont te tudod, hogy melyik van hozzárendelve a kikapcsolásgomb megnyomásához. Szerintem az Adatok partíciód megfelelő lesz, tudod majd használni mindkét rendszer alól gond nélkül. A Mint partícióját nem fogod látni Win alól segítség nélkül, de ez nem is baj, jobb ha nem is nyúl hozzá.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30035) CanibelZ válasza lev258 (#30034) üzenetére


CanibelZ
aktív tag

Azt nem akartam, csak hogy lehet-e közös, az volt a lényeg, szóval köszi a segítséget. :)
Hazaérek, akkor mentés után nekiesek a dolognak.

(#30036) _Dumber_ válasza CanibelZ (#30035) üzenetére


_Dumber_
őstag

Csinálj 3 particiót:

1 WIn - NTFS
2. Mint - ext4
3. Adatok - NTFS.

A win nél ne legyen a "adatok" particion a felhasználó sokmindene. Ezen csak a közös cuccokat tárold.
A MINT telepítesekor nem kell külön HOME-ot megadnod, csak egy particiót csatolj fel ez a "/" legyen.

Hibernálás - Felfüggesztés.

Hibernáláskor lementi a RAM tartalmát egy fileba. (ezért kell mindenképpen SWAP a linuxnál) és kikapcsolja a gépet (akár a elektromos hálózatról is lehűzhatod, vagy kiveheted a laptop aksikát, de még szét is szedheted). Újbóli indításkor lefut a bios, majd visszatölti a merevlemezről a RAM-ot, és ott folytatja ahol abbahagytad. Ezért a linuxon kicsit nagyobb SWAP kell mint az aktuális RAM méreted.

Felfüggesztés - Kikapcsol mindent csak a RAM-nak ad egy kis kakaót.. minden úgy marad ahogy hagytad. Mikor visszakapcsolod akkor mindent visszakapcsol és egy pillanat alatt van újra géped. DE- ha közben elveszed a elektronokat tőle (kihúzod a konyektorból, szétszeded..stb) akkor oda az utolsó állapotod.. Újra fog bootolni legközelebb.

(#30037) CanibelZ válasza _Dumber_ (#30036) üzenetére


CanibelZ
aktív tag

Köszönöm a kimerítő választ! Nekem a felfüggesztés fog kelleni, szóval swap nem kell, de ha később mégis kéne, mennyire bonyolult létrehozni és beállítani?

(#30038) Rimuru válasza CanibelZ (#30037) üzenetére


Rimuru
veterán

Egyáltalán nem nehéz.

Vigyázat, csalok!

(#30039) _Dumber_ válasza CanibelZ (#30037) üzenetére


_Dumber_
őstag

2 módszer van.
1. A linux alapból egy külön particiót ajánl. (legalábbis a telepítő). Ez azért utólag ad egy kis munkát, de csak addig, amíg a particiót létrehozod. (Ha elég nagy a winyód, és 10 Mb hely nem fog hiányozni, akkor már most meghagyhatod neki.). Ha megvan a helyed akkor 2 perc az egész.

2. A win egy fileba menti, de ezt a linux is meg tudja csinálni... Nemrég hívták fel erre nekem is a figyelmemet.. Egyáltalán nem bonyolult, és utólag pár perc az egész.

[ Szerkesztve ]

(#30040) lev258 válasza _Dumber_ (#30039) üzenetére


lev258
veterán

10 Mb?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30041) _Dumber_ válasza lev258 (#30040) üzenetére


_Dumber_
őstag

ja.. 10Gb :)

kösz.

[ Szerkesztve ]

(#30042) lev258 válasza _Dumber_ (#30041) üzenetére


lev258
veterán

Én sosem csináltam még 2 GB-nál nagyobbat magamnak, bár természetesen attól függ, mennyire terheli majd le a gépet használatkor a kérdező.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30043) _Dumber_ válasza lev258 (#30042) üzenetére


_Dumber_
őstag

Ha jól emlékszem neki 8GB ramja van. Ha a swap hibernálásra kell, akkor min 8GB kell..+ egy kis ráadás.
Ilyen gépen már az a 2 GB nem oszt nem szoroz.

Nekem 5GB, van a 4GB-Ram mellett. Soha nem használtam :) , de az elején megcsináltam, mert akkor még nem tudtam kell e...

[ Szerkesztve ]

(#30044) psg5 válasza psg5 (#30012) üzenetére


psg5
veterán

Ötlet erre?

F.K.T.

(#30045) CPT.Pirk válasza psg5 (#30044) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Kevés az információ. Milyen Linux fut a gépen? Szoktátok frissíteni?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#30046) psg5 válasza CPT.Pirk (#30045) üzenetére


psg5
veterán

Open suse enterprise. Igen frissítve van elméletileg.

F.K.T.

(#30047) CPT.Pirk válasza psg5 (#30046) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ha van frissítve, akkor szerintem írjatok a supportjára. Fizetős disztró, így van mögötte support amit igénybe vehettek.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#30048) psg5 válasza CPT.Pirk (#30047) üzenetére


psg5
veterán

Köszi. A rendszergizda nagyon az elején van a linux tudásnak, ezért próbáltuk esetleg magunk megoldani, de akkor marad support.
Köszi!

F.K.T.

(#30049) zolka95


zolka95
őstag

lenne egy pár kérdésem teljesen kezdőként
az összefoglalót elolvastam, de erre nem találtam választ:
állítólag nincs rá vírus, de annál több exploit (ezmi?), igaz ez? és hogy ha nem vágom mi az az "ip tablets" és hogyan legyen mindig friss és biztonságos a rendszer, akkor bele se kezdjek
erről mi a véleményetek?
nagy hülyeségnek tartom, de azért megkérdezem, mielőtt belekezdek

Figyeltél rám? Vagy azt a piros ruhás nőt nézted?

(#30050) CPT.Pirk válasza zolka95 (#30049) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

IP tables inkább a hálózati szakikat érinti, azzal lehet megadni pl. hogy melyik VLAN melyik másikkal tud kapcsolatba kerülni, milyen protokollok engedélyezettek, stb. Szervereknél van nagy jelentősége, otthoni Linuxnál nem.
Ha többet akarsz tudni ezekről a dolgokról, akkor a "lartc"-t olvasd el.

Exploit az sebezhetőséget jelent, nyilván ember által írt kódban mindig lesz sebezhetőség, mindegy milyen kódról van szó. Ez se különösebben érdekes, rendszeresen jönnek a frissítések minden disztróra, telepíted őket és kész. Itt jellemzően a döntő többségük telepítéséhez nem is kell újraindítani a gépet.

Egyszóval nyugodtan telepíts bármilyen disztrót, alapból is igen biztonságos rendszerek, de igény esetén rootkit hunter, stb. is telepíthető rá.

psg5:
A nyomtatót a cups kezeli, meg tartozik hozzá valamilyen driver. Valószínűleg a supportnak jóval nagyobb rálátása lesz a problémára.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.