Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#63151) JetiRulez válasza cigam (#63136) üzenetére


JetiRulez
őstag

dmesg

(#63137) CPT.Pirk: Sajnos nem jött be:
petya-munkas@petyamunkas:~$ pkexec env DISPLAY=$DISPLAY XAUTHORITY=$XAUTHORITY gedit /etc/default/grub
/usr/bin/env: ”gedit”: Nincs ilyen fájl vagy könyvtár

(#63138) ubyegon2: Sajnos még csak ez sem működött:
petya-munkas@petyamunkas:~$ gksudo gedit /etc/default/grub
„gksudo” parancs nem található, erre gondolt:
„gfsudo” parancs gfarm-client deb csomagból
Próbálja ki ezt: sudo apt install <deb_neve>

Lehet, megfogadom a tanácsodat és váltok Mint-re.

"Nem tudom, hányas a kabát nekem, Kakaógengszter rég a nevem, mint az a napközis, ki jól lakott..."

(#63152) CPT.Pirk válasza JetiRulez (#63151) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Várj egy picit, én mondtam neked elavult dolgokat. Mindjárt összeszedem megint.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#63153) CPT.Pirk válasza JetiRulez (#63151) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ez a dmesg kihozta a problémát. Valami gebasz van a vga drivere terén, mert ilyenek ismétlődnek benne:

RIP: 0010:drm_wait_one_vblank+0x181/0x190 [drm]

Kezdésnek azt mondanám, hogy csináld meg a frissítést és az intel-microcode csomag telepítését.
sudo apt update
sudo apt upgrade
sudo apt install intel-microcode

Aztán reboot. De van egy olyan érzésem, hogy egy nem létező s-video kimenetet keres, meglátjuk reboot után. Ha reboot után sem jó, tegyél fel még egy dmesg kimenetet pls.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#63154) Frawly válasza JetiRulez (#63151) üzenetére


Frawly
veterán

Tedd fel az inxi csomagot és terminálban nézzünk rá az inxi -Gxxx kimenetre is, biztos, ami biztos alapon.

(#63155) cigam válasza JetiRulez (#63151) üzenetére


cigam
félisten

Már meg is van a hiba. A 127. sorban kezdődik. Sajna megoldás nincs, csak annyit tehetsz, hogy letiltod az (s)video kiemenetet.

Terminálban az alábbi parancsokat kell kiadni:
sudo nano /etc/default/grub

Keresd meg a GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT sort, és annak a végére írd be ezt: video=SVIDEO-1:d

CTR+O-val elmented a módosításokat, CTR+X-el kilépsz.

Majd jöhet a
sudo update-grub
parancs, amivel élesíted a rendszerbetöltő(grub) módosított konfigurációját. Miután újraindítottad a gépet, helyreáll a világ rendje, és hasítani fog a rendszer.

CPT.Pirk
Létezik az a kimenet, itt figyel a gépem oldalán. Évekkel ezelőtt "belefejlesztették" és azóta ilyen minden kernellel. Régebben elintézte egy hibaüzenettel:
[Firmware Bug]: Duplicate ACPI video bus devices for the same VGA controller, please try module parameter "video.allow_duplicates=1"if the current driver doesn't work.

De nem okozott ekkora fennakadást a rendszerben. Az új kernelek mindegyik bepánikol tüle, és ezért vannak a pár (másod)perces mikrofagyások.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#63156) Frawly válasza JetiRulez (#63151) üzenetére


Frawly
veterán

Nincs sem gedit, sem gksudo telepítve nálad. Igazából bármelyik terminálos szövegszerkesztővel is át tudod szerkeszteni, nézz szét mi van telepítve, és azt indítsd sudo-val.

(#63157) JetiRulez válasza CPT.Pirk (#63153) üzenetére


JetiRulez
őstag

Update-ek lefuttatva. Bootidő tekintetében semmi változás. Valóban van egy S-video kimenet a laptopon. Itt az újabb dmesg

(#63154) Frawly: inxi -Gxxx

"Nem tudom, hányas a kabát nekem, Kakaógengszter rég a nevem, mint az a napközis, ki jól lakott..."

(#63158) JetiRulez válasza cigam (#63155) üzenetére


JetiRulez
őstag

Helyreállt a világ rendje! 35 másodperc a teljes felállási folyamat. Köszönöm srácok! ;)

"Nem tudom, hányas a kabát nekem, Kakaógengszter rég a nevem, mint az a napközis, ki jól lakott..."

(#63159) CPT.Pirk válasza cigam (#63155) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Találkoztam ezzel a hibával a Debian9-re frissítéskor a céges laptopon, de azon nem is volt s-video port, legalább is kivezetve nem. Ott is ez a letiltás volt a megoldás. :U
Csak a Debian vonalat érinti ez a dolog, vagy generic?

JetiRulez: zsír!

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#63160) Frawly válasza CPT.Pirk (#63159) üzenetére


Frawly
veterán

Ezt igazából a driver okozza, nem az S-video kimenet. Az Intel driverek egyre x@rabbak sajnos. A Xorg-Intel drivert nem nagyon gondozzák. A kernel modesetting drivert meg nem szereti a Xorg újabban. Én is ezért váltottam Waylandra, abból is a Gnome tűnt a legműködött alternatívának, de talonban van tartva a Sway (i3wm-klón Waylandre). A Wayland teljesen jól elvan a kernel modesetting driverrel.

Nálam a Wayland is szórakozik egy ideje, néha nem áll le a GDM, 1 perc 39 másodpercig tart, mire leálláskor néha lelövi a rendszer, ilyen A stop job is running jeligével számol vissza. Ezt sajnos meggyorsítani sem tudom, pedig átírtam a systemd konfigjában (DefaultTimeoutStopSec értékét levettem az /etc/systemd/system.conf-ban), de nem segít, állítólag ezt csak a systemd újrafordításával lehet rövidíteni. Be kéne vezetniük erre egy billkombót, aminek a lenyomása után azonnal lelőlné az adott folyamatot. Mert így is kilövi, szabálytalan leállítással (sigterm helyett sigkill), csak sokat kell rá várni. Pöcstering dolgozhatna még ezen.

Még az is lehet, hogy a GDM Xorg-emulációt használ, nem Waylandet, és ez amiatt van. Az biztos, hogy driver gond, de más baj nincs vele, a képi megjelenés tökéletes, fagyások sincsenek, sem más anomália, csak néha leragad ennél leállításkor.

(#63161) Silεncε


Silεncε
őstag

Nem tudom mennyire kapcsolódik ide a kérdés, előre is sry ha nem!

Laptopon dual bootba van rakva az ubi 18.04 mate + windows 10. Nemrég kész lesz az asztalim, szerettem volna arra is tenni egy Linuxot, de mivel csak 128 giga az ssd és win10 az elsődleges rendszerem, inkább egy virtualboxba akartam földobni. Namármost: tudja valaki, hogy mégis mit kéne tenni azért, hogy vboxban normális sebességgel lehessen linuxot futtatni? Adtam neki 4 szálat (ryzen 5 2600), 2 giga ramot, fölraktam a guest csomagot, de még mindig szaggat a rendszer. Ahogy látom, másnál ez azért nem így van, simán tudnak jól futó rendszert Vboxba telepíteni (a hardver: Ryzen 5 2600, 8GB RAM, GTX1050). Mit cseszek el?

(#63162) Shyciii


Shyciii
veterán

Más is tapasztalta már, hogy bár őmaga nem rakta fel az Intel procis és intel+nvidia procis gépére az amd-ucode csomagot és az xf86-video-amdgpu csomagot, ennek ellenére mégis fent van?
Nyugodt szívvel lekaphatom?

(#63163) cigam válasza CPT.Pirk (#63159) üzenetére


cigam
félisten

Általános probléma, a Fedora-n is előjön. Ott annyival jobb a helyzet, hogy ha a telepítő indulásakor megadom ezt a paramétert, a telepített rendszerben is ott lesz. Nem kell azzal kezdeni, hogy a grub-ot masszírozom.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#63164) CPT.Pirk válasza Shyciii (#63162) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Teljesen normális, ezek fent vannak mindenkinél. Ettől működik az, hogyha beraksz egy AMD-s vga-t az nVidia után mert éppen valamiért azt akarod használni, akkor nem fog megállni az élet. Gyakorlati előnye nem lenne a csomagok leszedésének, inkább ne bolygasd őket.

cigam: milyen gépen?

Silenc3Hun: vbox alatt van egy-két gyorsítás opció, ami érdemes bekapcsolni. Meg a disztrónak megfelelő géptípust kell vállasztani, ha nem látod a listában a tiedét, akkor az általános 64 bites Linuxot kell megadni. Elég sok disztrót raktam már vbox alá, de sose volt ilyen gondom.

Frawly: passz. Igaz én csak KDE-zek, de totál ismeretlen nekem ez a problémakör.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#63165) cigam válasza CPT.Pirk (#63164) üzenetére


cigam
félisten

Dell D630 (Intel C2D, 965-ös integrált VGA-val)

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#63166) Silεncε válasza CPT.Pirk (#63164) üzenetére


Silεncε
őstag

A vboxban a beállításoknál mindig a megfelelőt választom, azzal nincs gond. 3D gyorsítást be szoktam kapcsolni a Vboxban, telepítem a guest packot, de még mindig nem jó. Lehet, hogy inkább lecsípek neki egy 20giga helyet aztán fölrakom, vagy marad a WSL

(#63167) CPT.Pirk válasza Silεncε (#63166) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Érdekes, itt van egy friss leírás a témában, de még csak nem is foglalkozik a vbox iommu meg egyéb beállításaival. https://itsfoss.com/install-linux-in-virtualbox/

cigam: érdekes.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#63168) Frawly válasza JetiRulez (#63158) üzenetére


Frawly
veterán

A 35 másodperc továbbra is sok egy kicsit SSD-vel. 10 mp-hez kéne közelebb lennie.

(#63169) Flowtation


Flowtation
őstag

sziasztok!
Ezt kapom mióta leszedtem a lutris-t (mint 18.3), és nem tudom, hogyan lehetne kivenni:
N: „lutris.listecho” fájl figyelmen kívül hagyása a(z) „/etc/apt/sources.list.d/” könyvtárban, mert érvénytelen fájlkiterjesztése van

Nem okoz gondot, inkább csak kellemetlen mint a lábszag. Viszont kíváncsi lennék, hogyan tudom eltávoltítani? Régebbről rémlik a sources.list, amiben a tárolók vannak, de ez a .d akármi nem kerek...elmagyaráznátok ezt?

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#63170) ubyegon2 válasza Flowtation (#63169) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

„/etc/apt/sources.list.d/” könyvtárban

Ott van abban, amit beraktál! Nézz be a könyvtárba és biztosan lesz valami nem odaillő. Eltávolítani a Frissítéskezelőből is lehet:

Nézz bele mindbe, nem ismerem ezt a lutris-t, ha PPA volt, akkor azok közt keresd.
Vagy töröld a Fájlkezelőből.

ezzel a paranccsal megnézheted a listát:

cat /etc/apt/sources.list.d/*

[ Szerkesztve ]

(#63171) Flowtation válasza ubyegon2 (#63170) üzenetére


Flowtation
őstag

Ezaz, hogy nem találok semmit a frissítéskezelőben, pedig átnéztem mindent. PPA-k között sincs. Azt tudom, hogy könyvtár, oda is van írva, :)) csak nekem régen ez úgy rémlik, hogy egy fájl volt (sources.list) aztán nem akarok belerondítani.

más: nemrég colt itt egy probléma a fontokkal, betűmegjelenéssel. Linkeltetek egy képet, hogy az oldalak a saját fontjukat használják, vagy mi, na ezt hol találni? Mert nekem csak a betűtípus beállítás jön elő, de ott nincs.

[ Szerkesztve ]

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#63172) longhair válasza Flowtation (#63171) üzenetére


longhair
csendes tag

sudo /etc/apt/sources.list

de tényleg vigyázz :D. Egyszerűbb, ha csinálsz egy mentést mielőtt módosítasz valamit

(#63173) Flowtation válasza longhair (#63172) üzenetére


Flowtation
őstag

Köszi, igen ezt ismertem, még a deb időkből ebben voltak pl. netes, meg a cd-s tárolók is. Most is 1 db cd tároló van benne, a sources.list.d mappában meg a többi official, ppa-s, .listek. Kitöröltem ezt a lutris.listecho fájlt, most már nem reklamál.

[ Szerkesztve ]

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#63174) ubyegon2 válasza Flowtation (#63173) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Akkor hol volt az a zavaró fájl? Nem raktad be a terminal kimenetet, nincs már abban semmi fura?

Nem erre gondolsz? Ez a FF-ban található: [link]

(#63172) longhair
:N
ez a parancs nem néz ki túl jól, nem a cat-ot akartad oda? Ha meg szerkeszteni akarnál ezzel, akkor hiányzik a nano.....(ha már sudo-t használunk)

sudo /etc/apt/sources.list

[ Szerkesztve ]

(#63175) longhair válasza ubyegon2 (#63174) üzenetére


longhair
csendes tag

Persze hogy lemaradt a nano :C De mentségemre legyen mondva, hogy 4 napos hétvége van mögöttem :D

(#63176) Flowtation válasza ubyegon2 (#63174) üzenetére


Flowtation
őstag

a sources.list.d mappában volt. Most már oké a terminál. Igen ezt a beállítást kerestem, de valamiért az OS ben, nem az FF-ben. Most már zsír a betűkinézet, köszi! :R

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#63177) sh4d0w válasza Flowtation (#63169) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

A sources.list.d könyvtárban csak ".list" névvel végződhetnek állományok.

https://www.coreinfinity.tech

(#63178) ubyegon2 válasza Flowtation (#63176) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Én az ilyenek miatt telepítek csak ismert tárolókból az apt használatával.Ez a snapd meg flatpak meg kitudjamilyen PPA-k - olyan szöveggel erőltetve, hogy minden rendszerben integrált lesz ugyanazon verziója vagy mi a manó.....na ezeket kerülöm erősen. :((

Örülök, ha a betűkkel is alakulnak a dolgok. Utóbbi pár napban rájöttem, hogy fontokkal és azok optimalizálásával kell mostanában a legtöbbet bíbelődni. Ráadásul GUI-s alapon se könnyű mindent csak úgy hipphopp beállítani.

(#63175) longhair

Már megint 4 napos hétvége volt? Mi lesz így a GDP-vel? :Y Még jó, hogy nagyjaink nem ebből a kasszából markolgatnak, így nem maradnak éhkoppon.

[ Szerkesztve ]

(#63179) Frawly válasza Flowtation (#63169) üzenetére


Frawly
veterán

Szerk.: látom már törölted a fájlt.

(#63178) ubyegon2: a snap-pal nekem is az a bajom, hogy belehányt a rendszerbe, ami eltávolítás után sem tűnt el. A flatpakkot még nem próbáltam, de félő, hogy az is ilyen. Én is a hivatalos tárolóból telepítek. Ha nagyon nagy a kényszerűség, akkor külső tárolóból. Az már nagyon ritka, ha valamihez binárist szedek le, vagy forráskódból forgatom.

[ Szerkesztve ]

(#63180) Flowtation válasza sh4d0w (#63177) üzenetére


Flowtation
őstag

Igen rájöttem közben, csak megint előbb kérdeztem, mint néztem... :B Ez a mappa egyébként valami újabb dolog?

(#63178) ubyegon2
Hidd el, hogy én sem kalózkodok, videátor kolléga bemutatója miatt raktam fel, de nem igazán foglalkoztam vele utána.

(#63179) Frawly
Jaja, csak törölni kellett. Pedig a lutris csomag már nem volt fent, ez valahogy ott maradt.

[ Szerkesztve ]

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#63181) ubyegon2 válasza Flowtation (#63180) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Biztos voltam benne, hogy a videátor keze van a dologban. Azért nem kéne minden marhaságot kipróbálni, amit ő ott ajánlgat! :D

(#63182) Flowtation válasza ubyegon2 (#63181) üzenetére


Flowtation
őstag

Ugyan már, azokat a marhaságokat is ki szoktam próbálni amiket Te ajánlasz! :D ;]

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#63183) JetiRulez válasza Frawly (#63168) üzenetére


JetiRulez
őstag

Mit lehetne még a gyorsítás érdekében elkövetni?

"Nem tudom, hányas a kabát nekem, Kakaógengszter rég a nevem, mint az a napközis, ki jól lakott..."

(#63184) CPT.Pirk válasza JetiRulez (#63183) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Most kellene egy olyan blame-es systemd kimenet megint, hogy mi mennyi idő.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#63185) ubyegon2 válasza Flowtation (#63182) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A manó csípne meg! ;] Erre kell hazaérnem bevásárlásból!?
(no megállj csak, lesznek még nekem 5leteim) :P
Ha még a discord csoportban is benne vagy........

[ Szerkesztve ]

(#63186) Flowtation válasza ubyegon2 (#63185) üzenetére


Flowtation
őstag

nem, ott nem vagyok, nincs rá időm. Másik os-t is épp most telepítettem vagy 3-4 hónapja. Unalmas a mint, kellett valami új. :)) Remélem sört is vettél. :DDD

[ Szerkesztve ]

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#63187) ubyegon2 válasza Flowtation (#63186) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Mint tényleg unalmas, főleg 5 év után! 😉 <br/>Sört csak nyáron iszom, ha nagyon olyan az idő. Állítólag alkohol nélkül is elég hülye vagyok.....😎

A Kapitány cigibetiltós topikjában amúgy is most idiótáztak le! :Y

[ Szerkesztve ]

(#63188) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#63187) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Bárcsak lenne időm olvasgatni. ;] :P

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#63189) Vladi válasza CPT.Pirk (#63188) üzenetére


Vladi
nagyúr

Nem kén annyit cigizni s lenne időd. :P

Nem nagy cucc, a szokásos egymást gyeplás, ami minden cigis témában megy. Vagy inkább: minden témában. :DDD

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#63190) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#63188) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

&(#63189) Vladi

A szokásos win/linux megbeszéléshez képest majdnem felüdülés...... ;]

(#63191) Flowtation válasza ubyegon2 (#63187) üzenetére


Flowtation
őstag

Nekem mindig olyan az idő. :B Vagy jó kis házi kisfröccs. A második állításodat nem tudom megerősíteni. Mondjuk cáfolni sem. :DDD ;]

A mint pedig tényleg unalmas, kiválóan működik. Egyébként meg ne dohányozzatok!

Azért egy mx linux telepítés most befigyelt, ha már a marhaságoknál tartunk. Szintén videátor ajánlásra. :))

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#63192) ubyegon2 válasza Flowtation (#63191) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szintén videátor ajánlásra.

Mi másért, de ha már nem tudtok önállóak lenni! :P Én is kipróbáltam fél éve, mikor a 8470p-t hazahoztam, nagyon jó kis disztró, elég sok egyéni megoldása van, nem csak egy plusz disztró, emiatt is lett népszerű. Én nem várok videátorra, már a MX16-ot is próbáltam régebben. MX-nek kicsit a telepítősegédje fura, de vannak jó megoldásai annak is.

Sajna a Mint Cinnamonról is készített bemutatót videátor koma, ami nem lett volna baj, de amikor a fájlok másolását úgy mutatta be, hogy megnyitott még egy Nemo-t és úgy húzta át a fájlt.....mindegy, látszott, hogy annyit tud a Nemoról, hogy megnyílik közepes ablakban........ :N (inkább sírok még kicsit....)
Nem is írom már be oda ezeket az agyzsibbasztó elnézéseket, mert úgy láttam a legutóbbi megjegyzésemnél, hogy nem veszi jó néven, nem az ő hibája, egyszerű pszichológia ez, mindenki csak elaléltan dicsérgeti az egyébként super videókat, én meg belekérdezek, javaslok. Inkább hagyom, akik ott látják ezeket először, azoknak tökéletes így is. :P

[ Szerkesztve ]

(#63193) ubyegon2 válasza JetiRulez (#63183) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Hol a systemd-analyze blame kimenet?

Mondjuk én túl sok javulást a 35sec-hez képest annál a gépnél nem várnék már, 25 alá nem fog menni, az SSD-vel sem várható. Frawly koma nagy SSD betyár, de van azért még pár alkotóelem abban a gépben, ami kacajg egyet az SSD ugrálására, hogy mi lesz már!? ;]

Az se mindegy mikor indítod el a gépet, hétfő reggel például nálam is két plusz service lassítja a bootot. Ezeket viszont nem célszerű leölni....öööö illetve most látom, hogy a daily kicsit feleslegesen szüttyogtat, mindegy, nincs még belakva a rendszerem.

1min 55.073s fstrim.service
22.657s apt-daily.service

2.285s NetworkManager-wait-online.service
988ms apt-daily-upgrade.service
948ms udisks2.service
786ms keyboard-setup.service
496ms dev-sda5.device
343ms NetworkManager.service
313ms packagekit.service
242ms systemd-resolved.service
231ms systemd-logind.service
213ms networkd-dispatcher.service
201ms accounts-daemon.service
......
.....

[ Szerkesztve ]

(#63194) Frawly válasza ubyegon2 (#63193) üzenetére


Frawly
veterán

Tudom, a gép sem villám, régi C2D proci, azért is írtam, hogy közelebb van a 10-hez, mint a 35-höz. Core i procival lenne 10 mp. alatt is akár. Azt mindenképp elismerem, hogy a régi proci, főleg, ha gyengébb széria, nem tudja kihajtani az SSD-t. Emiatt mindenképp lassabb lesz ilyen gépekben.

(#63195) Flowtation válasza ubyegon2 (#63192) üzenetére


Flowtation
őstag

A kezdeményezés jó, a megvalósítás ha nem, azért legalább van ilyenünk is. Te csak javasold itt a dolgokat, mi (én) meg megpróbáljuk.
Egyébként én teljesen önállóan csinálok mindent. Mindent amit mondanak. ;]

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#63196) ArthurShelby válasza lev258 (#63071) üzenetére


ArthurShelby
addikt

Közben anno megcsináltam mbr-rel sikeresen, később sikerült gtp-vel is. :W
Nem tudom az elején miért nem sikerült, a végén meg meg miért igen, valószínűleg az ok én vagyok.

Ugye így lehet ext3-mat csinálni (mkfs.ext3 /dev/sda1), és közben kiderült, hogy így ext4-et(/usr/sbin/mke2fs -t ext4 /dev/sda1). Így még nagyobb a káosz a fejemben, mert a 2. parancsot én nem tudom értelmezni, csak végrehajtani.

[ Szerkesztve ]

A rosszban mindig van valami megtévesztően jó, különben nem választanánk a rosszat

(#63197) ArthurShelby válasza Frawly (#63194) üzenetére


ArthurShelby
addikt

Ez alapján az i7-3740M-nek Hyperx savage 240-es SSD-vel 10mp alatt kéne bootolnia ubuntu-mate-tel?
Btw ezt disztrót egyre jobban gyűlölöm, állandóan hibát dob ki (valami ablak felugrik, hogy rendszer hiba, és le kell okézni), pedig full üres disztró, csak frissítéseket kapott kb. Vagy valamikor bejelentkezés után 2db wifi ikon lesz.

A rosszban mindig van valami megtévesztően jó, különben nem választanánk a rosszat

(#63198) ubyegon2 válasza Frawly (#63194) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem fog 20 alá menni, a régi Toshiba Satellite L305 is 15 körül volt SSD-vel, de végül is ez már kezelhető, utána legyen ropogós minden, egy nap túl sokszor csak nem bootol a kolléga sem! :N

Boot után meg az SSD sokat segít majd, jó tudom sokan mondják, hogy Linux alatt a HDD is egész jó. Hogyne, egy 3.5-ös WD FZEX1003 Black az alig észrevehetően lassabb, de a laptokokban lévő HDD-k.....

(#63195) Flowtation

Ne értsd félre, teljesen jó a Linux Mind csatorna (főleg jól indult), hiánypótló, nagyon érthető kezdőknek és ez a lényeg. Csakhogy én maximalista vagyok! (ha más dolgába kell belekötni...) :DD

[ Szerkesztve ]

(#63199) Sonja válasza ubyegon2 (#63193) üzenetére


Sonja
veterán

Az apt-daily.service ilyen lassú szuttyogására a megoldás, hogy terminálba sudo systemctl edit apt-daily.timer, majd beírni ezt és mentés:

# apt-daily timer configuration override
[Timer]
OnBootSec=15min
OnUnitActiveSec=1d
AccuracySec=1h
RandomizedDelaySec=30min

A következő boot már gyorsabb lesz. Nálam majd egy perc volt, és akkor olvastam utána (most már ~700ms).

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#63200) lev258 válasza ArthurShelby (#63196) üzenetére


lev258
veterán

Normál, viszonylag friss rendszeren az mkfs tud ext4 partíciót is készíteni. Hogy a te eszközöd mire képes, azt csak te tudod.
Az Ubuntu Mate 16.04-ben valóban tapasztalom egy gépen a hibaablakot én is, de nem okoz gondot. És csak egy gépen, régi Intel hardverrel (a videókártyára és a xorg-ra gyanakszok). De bármikor kikapcsolható, ha ki akarod kapcsolni.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.