Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#62901) whited válasza growler (#62897) üzenetére


whited
addikt

Windows alól, köszi :R

Ha nem válaszolok a PM-re, elképzelhető, hogy nem kaptam meg, ilyenkor kérlek küld el újra, köszönöm

(#62902) ubyegon2 válasza KaZo (#62900) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Mit akarsz tulajdonképpen? Honnan jön a képbe ez a körbekavarós tasksel-es kutyulás?
Azt se tudom, a mostani iso-val lehet-e tasksel-es telepítést csinálni, szerintem ahhoz a mini.iso kell. (de ebben nem vagyok biztos)

3. módszer, egyszerűen letöltöd és telepíted a 18.04.1 Ubuntu Mate verziót.

Normál Ubuntud lesz Mate felülettel, az Ubuntu tárolóiban ugyanazok lesznek, mint ha a sima Ubuntu-t raknád fel + a Mate tároló a DE saját csomagjaival. ;)

[ Szerkesztve ]

(#62903) King Unique válasza whited (#62901) üzenetére


King Unique
titán

Hát az mondjuk pont lemaradt és az sem világos, hogy ez esetben miért Linux topikban kérdezted, de mindegy... Akkor a már említett YUMI, valamint a MultiBootUSB, SARDU, XBOOT, WinUSB stb., Windowsra van számos ilyen grafikus program. Viszont EFI módban némelyiknél szükség lehet az annak megfelelő változat használatára, valamint a Secure Boot kikapcsolására. Például a YUMI tipikusan ilyen, amelynél ez esetben az UEFI-s verziót kell használni és az is csak kikapcsolt Secure Boot mellett működik.

[ Szerkesztve ]

(#62904) KaZo válasza ubyegon2 (#62902) üzenetére


KaZo
csendes tag

Kösz a választ. Gondoltam, ez a kezdő topic, lehet ilyent kérdezni....

Amit nem tudok, ha a sima ubuntura teszem fel a mate-t, akkor pl fenn lessz-e az ubuntu sw center

most 32 bites 18.04.1 ububtu-mate van fenn de a sw boutiqe nem megy, az ubuntu sw centert meg nem engedi telepíteni.

Tehát a klasszik ubuntu alkalmazások kellenének Mate felülettel.

Ezt találtam még, ha a 18.04.1 Ubuntut teszem fel, és Mate-t akarok telepíteni:
$ sudo apt-add-repository ppa:ubuntu-mate-dev/xenial-mate
$ sudo apt-get update
$ sudo apt-get install mate
$ sudo apt-get dist-upgrade

Amíg csak fizetgetnek, addig csak dolgozgatunk... Intel(R) Core(TM) i5-4300M CPU 8GB

(#62905) CPT.Pirk válasza KaZo (#62904) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Egyszerűbb a telepítés: https://linuxconfig.org/how-to-install-mate-desktop-on-ubuntu-18-04-bionic-beaver-linux

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#62906) ubyegon2 válasza KaZo (#62904) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Bármit lehet itt kérdezni, csak én nem értettem, miért így akarsz egy új telepítést megoldani, szerintem ugyanazok a csomagok vannak itt is értelemszerűen a DE saját programjai kivételével. Ez a sw butik vagy mi amúgy se való semmire. Mik azok a klasszik ubuntu alkalmazások amúgy? Én még mindig értelmetlennek tartom ezt az Ubuntu és utána a Mate telepítést, mert az Ubuntu Mate teljesen jól össze van rakva, ebből a keverékből nem lesz olyan soha, de ha neked ez kell, akkor csináld a Cpt. linkje alapján a tesksel-es megoldást. Ez gondolom ugyanaz, mintha a synapticból felraknád a meta-mate desktop csomagot.

szerintem ezt hagyd, ez fejlesztői PPA:
sudo apt-add-repository ppa:ubuntu-mate-dev/xenial-mate

(#62907) KaZo válasza ubyegon2 (#62906) üzenetére


KaZo
csendes tag

OK. köszi a válaszokat. Bocs ha tájékozatlan vagyok, de kb. két hete foglalkozom Linuxszal, és abból sok időt tett ki a GRUB2 belövése, hogy elinduljon a Linux a régi gép HDMI-re kötött régi DVI monitorával. Plusz kísérleteztem a videokártya beállítással (HW video legátszás és 3D támogatás), de úgy néz ki, a diszto eredeti drivere a legjob... (+mesa-utils). Most Doomozok a chokolate doommal :-).
Le akarom cserélni a 32 bites rendszert 64 bitesre, azt olvastam, hogy a 64 bites ubuntu is támogatja a gma3650-et (gma500 driver), úgyhogy ha már a proci 64 bites, akkor az ubuntu is legyen az.
Érdekes, hogy a 32 bites is látja a 4GB memóriát, és nem csak 3,2GB-ot. Valami olyasmit olvastam, hogy más a memóriakezelése ,mint a windows 32 bit desktop változatoknak...

Amíg csak fizetgetnek, addig csak dolgozgatunk... Intel(R) Core(TM) i5-4300M CPU 8GB

(#62908) sh4d0w válasza KaZo (#62907) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Pae

https://www.coreinfinity.tech

(#62909) KaZo válasza sh4d0w (#62908) üzenetére


KaZo
csendes tag

Köszi!

Elsőre azt hittem, a [PAE] valami káromkodás, mint az rtfm.

Azt hiszem maradok a CPT.Pirk által linkelt Mate-Ubuntu-nál. Ha nem megy a SW boutiqe, telepítek konzolból, már egészen belejöttem...
Kösz a véleményeket.

Amíg csak fizetgetnek, addig csak dolgozgatunk... Intel(R) Core(TM) i5-4300M CPU 8GB

(#62910) lev258 válasza KaZo (#62909) üzenetére


lev258
veterán

Javaslom elvégezni az első frissítést. A csomagkezelő szoftverek addig nem szoktak rendesen működni.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#62911) zoltanz


zoltanz
nagyúr

Cseréltem Wi-fi adaptert azóta nem használható a LinSSID. Az eszközt érzékeli a LinSSID, de keresést soha nem fejezi be, gksu-val is próbáltam (Debian). Eltávolítottam, újra telepítettem, de negatív.

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#62912) infectedmann


infectedmann
őstag

Sziasztok!

Pár hete kértem segítséget Linux telepítési problémával kapcsolatban egy régi laptopra.

[EREDETI KOMMET ITT]

[INFÓK A GÉPRŐL]

Próbált az ajánlott nomodeset-et, illetve DD mód-ban létrehozni a telepítő pendrive-ot Rufus-szal, de sajnos vakvágányra futottam.

Csináltam egy videót a problémáról, hátha valaki ki tud, valamit hámozni belőle.

[VIDEÓ]

Hasznos infó lehet, hogy bármilyen disztróval próbálkoztam (Absolute Linux, Lubuntu, Linux Lite, Peppermint, Linux Mint.), mindig a videóban látható problémába ütköztem.

[ Szerkesztve ]

(#62913) sh4d0w válasza infectedmann (#62912) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Video unavailable

https://www.coreinfinity.tech

(#62914) infectedmann


infectedmann
őstag

Most jónak kell lennie.

YT úgy gondolta tegnap este, hogy nem menti el a változtatásokat.

(#62915) lev258 válasza infectedmann (#62914) üzenetére


lev258
veterán

Kipróbálásra mit reagál?
Megnéznéd másik programmal kiírva (pl. Etcher)? A Rufus-ra néha panaszkodnak mások.
És persze megnézhetnél egy 16.04-es Lubuntut is.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#62916) infectedmann válasza lev258 (#62915) üzenetére


infectedmann
őstag

Kipróbálásra is ugyan így megakad és újra és újra és újra ugyan azokat a "hibaüzeneteket" írja.

Oké, megpróbálok egy 16.04-es Lubuntu-t (sőt még a 14.04-est is) és az Etcher-rel kiírni pendrive-ra. Délután/este írok az eredményről, mert akkor lesz legközelebb rá időm.

[ Szerkesztve ]

(#62917) King Unique válasza infectedmann (#62916) üzenetére


King Unique
titán

Meg másik pendrive-ot sem ártana kipróbálni, mert van amikor azok szarakodnak... Egyébként teljesen jó a kiíráshoz a Rufus is, semmilyen gond nincsen vele. Max. arra kell figyelni, hogy az ITT szemléltetett módon kell használni a Linux ISO-knál. De ez is már le lett írva vagy 100X...

(#62918) lev258 válasza King Unique (#62917) üzenetére


lev258
veterán

Én még sosem használtam a Rufus-t, de volt már, hogy egy-egy verzió problémás volt mások szerint.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#62919) infectedmann válasza King Unique (#62917) üzenetére


infectedmann
őstag

Három pendrive-val próbáltam, kötve hiszem, hogy mind a hárommal gond lenne :)

És igen, DD módban írtam ki az ISO-kat.

(#62920) King Unique válasza lev258 (#62918) üzenetére


King Unique
titán

Mások szerint, állítólag, meg ki tudja pontosan melyik verziónál és milyen körülmények között... Nálam még nem volt vele gond, pedig régóta használom a programot. Az meg a másik, hogy ha valakinél netán egy régebbi verzió esetleg nem működött megfelelően, az már eleve nem mérvadó, arra felesleges hivatkozni, hiszen azóta kijött számos újabb és alap, hogy mindig az aktuális verziót kell használni.

(#62919) infectedmann:
A próba kedvéért most kiírtam a program aktuális (3.3) verziójával DD képfájl módban egy Lubuntu 18.04.1-es ISO-t és gond nélkül bebootolt, nem volt olyan hibaüzenet, mint a linkelt videón.

[ Szerkesztve ]

(#62921) lev258 válasza King Unique (#62920) üzenetére


lev258
veterán

Ezzel teljesen egyet tudok érteni. De amikor nem tiszták a pontos körülmények, akkor érdemes más szoftverrel is megpróbálni.
Természetesen én sem hiszem, hogy ez a gond, a hibaüzenetek másra utalnak.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#62922) CPT.Pirk válasza infectedmann (#62912) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Hasonló problémáknál nemrég az egyik kollégánál kiderült, hogy hibás volt az egyik ram modul a gépben. A bootolás során meg a ramba tömöríti ki a dolgokat, így nem tudott bootolni.

Érdemes lenne memtest86+ -t nézni azon a gépen, hogy hardverileg okés-e.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#62923) infectedmann válasza CPT.Pirk (#62922) üzenetére


infectedmann
őstag

Okés, köszi a tippet. Akkor varázsolok az egyik pendrive-ra memtest-et :)

(#62924) kemotox válasza infectedmann (#62923) üzenetére


kemotox
addikt

Ott van a lubuntu telepítőn

(#62925) ubyegon2 válasza infectedmann (#62923) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A telepítő pendrive-on kéne lennie, bootolj be róla és 2-3. sor a memtest lesz.
Illetve bootolás előtt válaszd ki. 😉

[ Szerkesztve ]

(#62926) Norbi887


Norbi887
aktív tag

Sziasztok! ;)
Szerintetek érdemes-e hétköznapi felhasználásra Ubuntu-t választani? :U
Első sorban amiatt tartom hátrányosnak talán, mert nem tudom hogy pl. Visual Studio-ból ugye van VS Code Linuxra, na de azon mennyire lehet elsősorban C#-nyelvben dolgozni? :U (Debug,Struktúrák használata, stb.)
Tehát mennyire ér fel a Windows-os Visual Studio-hoz funkcionalitásban?
Ezen kívül Office helyettesítőnek ahogy elnéztem a LibreOffice van, állítólag jó alternatíva, és free :K .

[ Szerkesztve ]

// Apple iPhone 15 Pro Black Titanium // Apple MacBook Air M1 Space Grey // iPhone 7 Matte Black // Apple Watch Series 9 45mm Midnight // Apple Watch Series 5 44mm Space Grey // AirPods 3rd gen. // Lenovo IdeaPad S340-15API // Razer DeathAdder Essential //

(#62927) infectedmann


infectedmann
őstag

Mindegy, van itthon négy pendrive-om :D

Amúgy ennyire még sosem temettem az arcom a tenyerembe. Múltkor mindent letiltottam, ami nem lesz használatban a laptopon. Infra, serial port, mindenféle power saving inteles marhaság. Egy valamit nem próbáltam meg. Az integrált LAN-t letiltani. Úgy tűnik azzal van baja, szerintem meg is van halva, mert hiába dugok bele kábelt, nem jelez vissza. No mindegy, úgyis WiFi-vel lesz használva, max. ha LAN kell, akkor veszek egy USB-s LAN adaptert. Most megy a live kipróbálás, a telepítő is elindul, úgyhogy most már csak azt kell eldöntenem melyik disztrót akarom véglegesen feltenni.

Köszi mindenkinek a mai ötletbörzét is, végre rájöttem mi a gond :W :R :C :Y :O

(#62928) sh4d0w válasza Norbi887 (#62926) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

A VS egy komplett IDE, a VS Code egy szövegszerkesztő. Nem tudom, hogy van-e még Mono, az a .NET linuxos verziója, de ha Windowsra fejlesztesz, akkor azt használd. A Linux nem ingyenes Windows.

https://www.coreinfinity.tech

(#62929) lev258 válasza infectedmann (#62927) üzenetére


lev258
veterán

Igen, arra utaltak a kernelüzenetek.
Esetleg még meg lehet nézni, pontosan milyen LAN-od is van és talán találunk rá megoldást, hogy működjön is.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#62930) infectedmann válasza lev258 (#62929) üzenetére


infectedmann
őstag

Most, hogy már fent van a Linux (és egyértelműen nem fog be bootolni ha engedélyezem a LAN-t) mivel tudnám ezt megnézni? Hiren's BootCD vagy valami Live Windows?

(#62931) lev258 válasza infectedmann (#62930) üzenetére


lev258
veterán

Megpróbálhatod, látja-e esetleg így is a rendszer. lspci listázza?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#62932) infectedmann válasza lev258 (#62931) üzenetére


infectedmann
őstag

Sajnos nem listázza ki. Figyelmesen végig néztem minden eszközt, de nem volt köztük.

(#62933) lev258 válasza infectedmann (#62932) üzenetére


lev258
veterán

Akkor valóban más utat kell találnod.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#62934) Rimuru válasza Norbi887 (#62926) üzenetére


Rimuru
veterán

MacOS-re van "rendes" VS, viszont az is sokkal kevesebb tud mint windows alatt.. Neked tenyleg win kell ahogy sh4d0w mondja.

Vigyázat, csalok!

(#62935) Drughi


Drughi
addikt

Üdv,

Szeretnék első lépésként egy dual boot rendszert win10 pro és linux mellett, egy Thinkpad X230-as laptopon.

Egyelőre csak ismerkedem a linux-szal, évekkel korábban használtam ubuntut. De csak hetekig.

Elsőre a Linux Mintet néztem ki.

Annyi volna a kérdés, hogy MS Office telepíthető-e vagy alternatívát kell keresnem?
Láttam, hogy a steam már megy linux alatt, de nem tudom mely játékokat támogatja. Nekem a PES 2016 lenne fontos, de nem hiszem...

Ami miatt eddig kötve voltam a windowshoz és egyáltalán valami desktop géphez az a torrent. Linuxon ez megoldott?

Találtam egy jó, szájbarágós leírást a linuxmint.hu oldalon a telepítés menetéről. 2015ös cikk, de gondolom még aktuális.
Kell még valamore különösen figyelni telepítéskor?

[ Szerkesztve ]

(#62936) Rimuru válasza Drughi (#62935) üzenetére


Rimuru
veterán

Office helyett kell alternativa (pl libreoffice).

Steam-ben most mar beepitve is van egy reteg a jatekok futtatasara (proton), hivatalosan nem sok jatekot tamogat jelenelg, de bekapcsolhato hogy minddel lehessen hasznalni, ki kell probalni.

Torrentben semmi kulonos sincs, egyedul a μTorrent kliensnek nincs teljes portja (de amekkora hulladek nem is baj).

Telepitesnel a particionalasra figyelj nagyon, itt lehet a legjobban elrontani.

Vigyázat, csalok!

(#62937) ubyegon2 válasza Drughi (#62935) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Annyi volna a kérdés, hogy MS Office telepíthető-e vagy alternatívát kell keresnem?

Alapból van fenn alternatíva, a LibreOffice, MSO nem telepíthető natívan.

Ami miatt eddig kötve voltam a windowshoz és egyáltalán valami desktop géphez az a torrent. Linuxon ez megoldott?

Még jó! Alapból a transmission van fenn, de érdemes feltenni inkább a Qbittorrent-et, ez a Wines utorrenthez nagyon hasonló!

A telepítés legegyszerűbben úgy történik, hogy a Ctrl+Alt+t billentyűkombóvel előugratod a terminalt és az ablakba beírod a sudo apt install csomagneve parancsot, esetünkben sudo apt install qbittorrent,

Entert nyomsz és megadód a jelszavadat! (semmit nem fogsz látni a beíráskor, még csillagokat sem) lefut a parancs pillanatok alatt, látni fogod, ha vége.

Ezt a 2015-ös írást belinkelhetnéd, mert így fene se tudja, elég-e az neked!

Ha valami akadályba ütköznél, ezt az írást célszerű lenne elolvasnod:

Windows 10 + Linux DUAL Boot készítése UEFI -vel és GPT-vel

Ha nem tiszta valami, írd le nyugodtan.

[ Szerkesztve ]

(#62938) CPT.Pirk válasza Drughi (#62935) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A torrent annyira megoldott Linuxon, hogy sok disztró telepítőjét eleve torrenten terjesztik. :) Ha olyan torrent kliens kell ami multiplatform, akkor javaslom a Qbittorrentet.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#62939) Drughi


Drughi
addikt

Köszönöm mindenkinek a válaszokat! :R

Partícionálást a windows 10 telepítőjével végezném: 100gb Win+win apps, 30gb linux, 100gb tároló

(#62940) CPT.Pirk válasza Drughi (#62939) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Így okés a felosztás. De mikor bebootolsz a Mint telepítőről, akkor be fog tölteni a live rendszer. Az abban lévő gparted is át tudja méretezni az ntfs-es partícióidat, aztán indulhat a telepítés. Ezért külön nem kell win10 telepítőt csinálnod.

Amúgy a win8/10 dualboot mellett tud okozni 1-2 meglepetést azzal a hibrid leállítás dologgal, javaslom fusd át a téma összefoglalót, van benne pár hasznos link.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#62941) cigam


cigam
félisten

Valami történt. Nem érem el a felcsatolt merevlemezem:
ls /media/Medion/
ls: '/media/Medion/' könyvtár olvasása: Kimeneti/bemeneti hiba

És a var/log/messages tele venezzel a sorral:
kernel: [156746.851799] blk_partition_remap: fail for partition 1

Milyen adatmentő megoldások léteznek ext4-re?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#62942) mobilizmo


mobilizmo
addikt

Sziasztok!

Határeset, hogy belefér-e a topik témájába amiért ide fordulok, remélem lesz olyan aki tud segíteni.
Adott egy Zyxel NAS520, amin transmission-t használok, ami viszont már egy ideje döglődik, így kellene valamit kezdeni vele. Ha azonban már úgyis hozzá kell nyúlni a rendszerhez gondoltam megpróbálom helyette az rtorrent-et, amit anno sokáig használtam még WL-500Gp routeren és nagyon szerettem. Szóval az 520-on Entware-NG van amihez van rtorrent. Mivel linux ismereteim a 0-hoz konvergálnak, kicsit utána olvastam a telepítésnek. Létezik rá egy easy install script, ez mindent, függőségeket is felrakja elvileg, de sajnos a végén kaptam persze egy hibaüzenetet:
Do you wish to start torrent client? [y]: y
Starting lighttpd... already running.
Starting rtorrent... failed.
Collected errors:
* pkg_run_script: package "rtorrent-easy-install" postinst script returned status 255.
* opkg_configure: rtorrent-easy-install.postinst returned 255.
Ennek is próbáltam utána nézni és ezt találtam:
[link]
Itt elvileg azt írja, hogy a lighttpd telepítésnél történik valami gikszer és elvileg ezzel javítható:
setenv.add-environment = ( "PATH" => "/sbin:/usr/sbin:/bin:/usr/bin" )
Persze fogalmam sincs ezt hol, hogyan tudnám megtenni.

Bonyolult problémákra mindig akad egyszerű, könnyen érthető, téves válasz.

(#62943) frewwy


frewwy
tag

Sziasztok!
A probléma: Egy kis weblapkészítő vállalkozás vagyunk. Rengeteg kiindulási weblapalappal rendelkezünk, melyből válogathatnak a leendő ügyfeleink személyre szabva. Kijelöltünk egy gépet linuxosnak, és szeretnénk, ha ez "http szerverként" üzemelne, és képes lenne távolról megjeleníteni a feltöltött weblapsémákat. Melyik linux disztrót ajánlanátok (kevés linux tudással) erre a feladatra?

(#62944) cigam válasza cigam (#62941) üzenetére


cigam
félisten

Úgy tűnik egy fsck.ext4 -y /dev/sda1 rendbe hozta, de!
HDD Device 0: /dev/sda
HDD Model ID : Hitachi HDS721010CLA332
HDD Serial No: JP2940HQ2RGVDH
HDD Revision : JP4OA39C
HDD Size : 953870 MB
Interface : JMicron USB/ATA
Temperature : 50 °C
Highest Temp.: 57 °C
Health : 9 %
Performance : 100 %
Power on time: 1967 days, 17 hours
Est. lifetime: 9 days
There are 1499 bad sectors on the disk surface. The contents of these sectors were moved to the spare area.
Based on the number of remapping operations, the health of the disk was decreased in different steps.
There are 153 weak sectors found on the disk surface. They may be remapped any time in the later use of the disk.
It is recommended to examine the log of the disk regularly. All new problems found will be logged there.
It is recommended to backup immediately to prevent data loss.

Ráadásul tegnap pont tegnap indítottam el a havi mentést róla, és reggelre már be volt halva :( Mekkora az esélye hogy az elérhető adatok, ill. ez a rengeteg bad szektor nem férkőzött be a fájlok tartalmába?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#62945) lev258 válasza cigam (#62944) üzenetére


lev258
veterán

Semmi sem biztos.
Meg kell próbálni átnézni a lemezt, lementeni róla mindent és mentés után ellenőrizni, valóban helyes-e.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#62946) ubyegon2 válasza cigam (#62944) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Én még ezen a ponton elég nyugodt lennék, mármint az adatok miatt! A vezérlő szépen vizsgálgat és amit weak sectornak lát, azt az adatot már helyezi is át a tartalék területre, mire bad sectorrá lesz minősítve, azon már nem lesz adat. Így aztán a mentéskor jó szektorokról másolja az adatokat. Ha csak nincs valami drasztikus azonnali összeomlás, ez így zajlik, nem szaknyelven írtam, de ennyi a lényeg ebben a részben.

Ami miatt aggódnék, az az, hogy mitől kezdett el ennyi bad sector létrejönni! A legjobb eset az, ha a meghajtó hibásodott meg, de ezt a jelenséget okozhatja akár rossz tápellátás is! Ezt célszerű lenne kiszűrnöd és ha kiderül, hogy nem a lemez rossz, azt egész jól helyre lehet hozni kis területveszteséggel. ;) (így már jártam, csak azért merem leírni)
szerintem

Ha lementetted róla az adatokat, a sudo badblocks -v /dev/sdax parancsot küldd rá vagy amit ismersz hasonló célú megoldást.

# How to Check Bad Sectors or Bad Blocks on Hard Disk in Linux

[ Szerkesztve ]

(#62947) cigam válasza lev258 (#62945) üzenetére


cigam
félisten

Pedig nem tartana semeddig ellenőrzőösszeget készíteni a tartalmáról, és így "hitelesíthető" lenne, hogy a tartalma valóban az amit anno beleírtam.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#62948) Rimuru válasza cigam (#62947) üzenetére


Rimuru
veterán

ZFS, Btrfs tudja data-ra is, ext4-ben csak metadata checksum van.

Vigyázat, csalok!

(#62949) cigam válasza Rimuru (#62948) üzenetére


cigam
félisten

Mondjuk egy küső merevlemezt a Raspberry-re kötve simán formázhatom bármelyikre? Vagy van valami megkötés vele kapcsolatban (oké, majd rá is keresek :B )

globbing-al van egy kis gondom:
ls -ad .????
.kodi .nano

de
ls -ad ?????
ls: '?????' nem érhető el: Nincs ilyen fájl vagy könyvtár

Ha a . nem helyettesíthető ? jellel, akkor hogyan listázom ki a 4(5) karakter hosszú könyvtárakat?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#62950) lev258 válasza cigam (#62949) üzenetére


lev258
veterán

Még sosem láttam senkit kérdőjeleket használni. A *-got ismered?
Vagy ez valamilyen módon a karakterek számát jelentené?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.