Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#62351) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#62350) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Még mondja valaki, hogy nem felhasználóbarát a Linux! ;]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#62352) Bici válasza ubyegon2 (#62350) üzenetére


Bici
félisten

Szerintem valamennyit minden Benelux allam nyelvebol tud. :P
Nemetul, franciaul felsofokon, az meg ott elegge elterjedt.
Mondjuk a os-nemzeti belga nyelvet eleg keveseb beszelik, igy lehet, hogy ebben igazad van. :D

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#62353) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#62351) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az már bizonyított tény! 😀 Rá is kattantam, hogy feldobom a Mint mellé, de már fáradt lehetek, mert még se nyikkant a pendrive-ról.
A szokott menetet követtem, valami mégse jó, igaz nem mostanában telepítettem nonPAE 32bitest.
A HP 8570p-re menne. Tudsz valami trükköt vagy, hogy mi az általános hiba?

(#62354) ubyegon2 válasza Bici (#62352) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Akkor neki nem előny, hogy ez a mostani Unikorn Puppy már magyar nyelven indul! (már akinél indul persze)

Luxemburgi nyelv nekem is megy nagyon. :D

(#62355) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#62353) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem, kiírtam és ment. Mivel írtad ki?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#62356) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#62355) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Mintstick-kel, ahogy eddig mindent. Az dd-t használ.
Elég furmányos a HP BIOS-a, így még azt sem tartom kizártnak, hogy ott kell valamit állítani.....
legutóbb a 8470p UEFI-re állítása viccelt meg, jó ideig még a BIOS-ba sem engedett be. Emiatt tudok elképzelni bármit! :)

[ Szerkesztve ]

(#62357) sh4d0w válasza ubyegon2 (#62356) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

A HP, meg a fos cuccai...:F

https://www.coreinfinity.tech

(#62358) Flowtation válasza ubyegon2 (#62356) üzenetére


Flowtation
őstag

mer' unikuriózum, azé'

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#62359) cigam válasza sh4d0w (#62357) üzenetére


cigam
félisten

Bezzeg a kínai lenovó... Eh.. Tipikus márkafétis.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#62360) ubyegon2 válasza sh4d0w (#62357) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Lekopogom....nekem eddig használt üzleti gép esetében nagyon megfeleltek, eddig 8470p, 8560w és 8570p-t szereztem be utóbbi negyedévben és abszolút tökéletesen működnek. Ez az UEFI átállás volt fura a 8470p-n, de enélkül meg jól elvagyok így is, szerencsére a Linuxok is lubickolnak mind3 gépen. :)

(#62358) Flowtation

unikuriózum... ez nagyon jó!
Nekem azzá is vált hamar, mert mindkét letöltési csatornáról leszedtem, két íróval is próbáltam, de semmi.... :N

(#62359) cigam

Nekem szerencsére nem volt gondom, hogy milyen márkájú legyen az üzleti gép, de a HP magasan jobban bejött, mint az ajánlott Dell és Lenovo-k. Ezután is csak HP-ket vennék használt üzletiben. :)
Nekem itthonra kellett másodgépnek a desktop mellé és kifejezetten tetszenek az ún. strapa eszközök telóban is és laptopokban is. A 8560w-nél olyan érzésem volt, hogy egy lovat agyon lehetne ütni vele. A 8570p-t sem kell félteni, elég jól össze van rakva. A mai customer gépeknél ezerszer jobbnak tartom.

[ Szerkesztve ]

(#62361) sh4d0w válasza cigam (#62359) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

TP-t évekig használtam gond nélkül. A mostani HP-m töltőaljzata lötyög, a jack kontaktos lett, az USB szintén mozog - mindezt úgy, hogy noha laptop, ideje 99.8%-át egy helyben tölti.

Ha ehhez hozzáadom a kolléga UEFI-s nyűgjét egy üzleti laposon, meg a HP mérnökének a kijelentését, miszerint "az USB nem alkalmas kétirányú adatátvitelre", akkor a gép azt dobja ki, hogy a HP és a körítése egy kalap szar.

https://www.coreinfinity.tech

(#62362) Shyciii


Shyciii
veterán

ubyegon2

Sajnos a gnome-keyring mégsem távolítható el nálam, mert a Remmina aktívan használja. És sajnos a munkámhoz kell a Remmina. Annál jobb távasztal-kezelő progit nem találtam. Viszont az arco-keyring eltávolítható volt, az arch-keyring meg szintén kötelező a pamac miatt. Viszont most egyelőre úgy néz ki, hogy megoldódott a Chromium induláskori jelszókérelme. Csak maradjon is így.

(#62363) ubyegon2 válasza Shyciii (#62362) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Annyi már tisztán látszik, hogy igen különleges azaz Arch alapú disztró, mert meg mernék esküdni rá, hogy ennyi keyring más disztrón nem szokott lenni, max 1 darab. Az is gyanús, hogy valami program működéséhez ez szükséges lenne, de ha most így működik nálad minden (egyelőre), akkor jó így. ;]

Most ez az AchoLinux van fenn nálad? Nagyon bejött nekem még leánykori nevén az ArchMergeD, de a mostanin képtelen vagyok eligazodni, van sima, D-s végű és B-s végűek is. Meg 5 fázis a honlapjukon.... :U De legalább a scripteket megtaláltam! [link] Már csak azt kéne kisilabizálni, hol az alap alájuk, de rájöttem, hogy a telepítéssel elbíbelődöm szívesen, de egy honlapon barkóbázni, mit és honnan töltsek le.... Mondjuk ebben legalább hasonlít a Debianra, másban nem nagyon hiszem. :N

(#62364) Shyciii válasza ubyegon2 (#62363) üzenetére


Shyciii
veterán

Igen most az ArcoLinux van fent nálam. Ez volt régen ArchMerge. Én az ArcoLinuxB-t használtam előtelepített XFCE-vel. Igazság szerint eredendően az ArchLabs féle Archot akartam felrakni. Ez egy szöveges telepítővel ellátott telepítő. Még azt is kiválaszhatod, hogy mi legyen benne, és mi ne, meg persze hogy milyen DE/WM-et rakjon fel. Egy bajom volt vele, amit majd a teszt notin valahogy összehozok, hogy meg legyen oldva, azaz, hogy ennél is XFCE-t raktam fel, viszont a témánál nem találtam olyat, hogy fehér téma, de a gombok rajta rendesen látszódjanak, és ugyanakkor a panel maradjon fekete, és a gombok rajta fehérek. Mert ha fehéret választottam vagy világosat, akkor pár ablak esetében a gombok nem igazodtak hozzá sötét színnel, és nem vagy alig lehetett látni. Az ArcoLinux alatt van egy sima Arc nevezetű stílus fehér-fekete-kék kombóval, ami nagyon jó, csak nem tom mi tartalmazza ezt (lehet hogy az Arco sajátja, mert van saját repojuk...). Szal keresgélnem kell, meg kellene normális ikon a wifi jelölésére a panelre, mert amit tartalmaz wanlan vagy mi, az semmire nem jó. Szal "majdnem" olyan csupasz az Archlabs mint az Arch, épp ezért szenvedtem vele, hogy kinézetre olyan legyen ami nekem jó. Időm meg nem volt keresgélni asszony miatt :) :) De mindenképp ArchLabs lesz a befutó, mert az valami veszett gyors volt...Arco is persze jóval gyorsabb, mint a Manjaro, vagy Linux Mint (azt is nemrég próbáltam az USB3-as winyóm miatt), de maximalista vagyok, és ArchLabs kell (az még úgy települ, hogy a wifim működik, nem úgy, mint a pure Archnál). Jah és ArchLabs tudta egyedül úgy felrakni a bumblebee drivert (intel+nvidia), hogy működik is, és nem hal meg :)

[ Szerkesztve ]

(#62365) ubyegon2 válasza Shyciii (#62364) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha felrakod az Archlabs-ot, átemelhetsz akár témákat is máshonnan vagy rengeteg gyűjtőhelye van témáknak is. [link]

Érdekességként az előbbi hsz-ben linkelt oldalon ilyen megoldásokat is találsz script-ben....

firefox-fix-unreadable-text-for-dark-themes-settings-v2.sh

Ilyen oldalakon is rengeteg hasznos infót lelni, ha használnám az XFCE-t, biztos ezekből merítenék megoldásokat. Kezdetnek. :)

Ha jól látom, innen az ArcoLinux témákat is ki tudod puskázni.

Nekem ez a scriptes telepítés tetszett, mert azt kommentelek ki a script-ből és azt rakok bele pluszban, amit fel akarok tenni:

például
echo "Installing category Internet"

sudo pacman -S --noconfirm --needed chromium
#sudo pacman -S --noconfirm --needed filezilla
sudo pacman -S --noconfirm --needed firefox
#sudo pacman -S --noconfirm --needed hexchat
sudo pacman -S --noconfirm --needed transmission-cli
sudo pacman -S --noconfirm --needed transmission-gtk
#sudo pacman -S --noconfirm --needed

echo "Installing category Multimedia"

#sudo pacman -S --noconfirm --needed clementine
#sudo pacman -S --noconfirm --needed deadbeef
#sudo pacman -S --noconfirm --needed mpv
#sudo pacman -S --noconfirm --needed openshot
sudo pacman -S --noconfirm --needed pragha
#sudo pacman -S --noconfirm --needed shotwell
sudo pacman -S --noconfirm --needed simplescreenrecorder
#sudo pacman -S --noconfirm --needed smplayer
sudo pacman -S --noconfirm --needed vlc
#sudo pacman -S --noconfirm --needed

, ráadásul egész csoportokat is ki lehet hagyni a telepítésből:

000-use-all-cores-makepkg-conf-v2.sh
100-display-manager-and-desktop-v1.sh
110-install-sound-v3.sh
120-bluetooth-v2.sh
130-install-printers-v3.sh
140-install-samba-v3.sh

[ Szerkesztve ]

(#62366) Shyciii válasza ubyegon2 (#62365) üzenetére


Shyciii
veterán

XFCE4 oldalán néztem a témákat, de amit kerestem ott nem volt, meg jó nagy a választék is.
Ezt a scriptes dolgot én még ArchMerge videón láttam, ráadásul magyar sráctól. Asszem LinuxMind-tól vagy hogy hívják. Ez is ötletes. Gondolom az ArchLabs is scriptet használ, csak a választásodtól függően vagy realtime módosítja a scriptet, vagy mindegyik variációt legyártotta :)
Szal a témák valójában nem is települnek, csak bemásolódnak egy helyre? Tehát ha onnan egy másik gépre átmásolom ugyanabba a mappába, akkor már ott is kiválasztható? Mert az elég baba lenne.
Ezt az XFCE customize link amit küldtél ezt most átolvastam, de semmi újat nem mondott. Ezek alap beállítások. Legalábbis nekem :) Nálam csak a színek ártfedése probléma volt, de szerintem azt az Arco saját témával oldotta meg. Amúgy az fekete témáknál ilyen gond nincs, csak pechemre én pont azokat nem szeretem. Mindegy, majd a teszt notin hosszabban tudom nézegetni, mert az Arcos notin nézni a pontos téma neveket, mappákat, és akkor lehet már próbálkozni.

[ Szerkesztve ]

(#62367) ubyegon2 válasza Shyciii (#62366) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Én is Zoli Linux Mind videóján láttam, ötletes a megoldás, mert így saját magad válogatsz, persze az öreg Archerek is saját scripteket csinálnak maguknak, de ezekkel az ArchMergeD scriptekkel egy kezdő is elboldogul.

A témák elméletileg bemásolódnak a ./themes mappába valahol a legtöbb DE-nél, de lehet, hogy kell még valami, hogy alkalmazni tudd. Nem nagyon emlékszem, rég csináltam, de alapvetően így működik, érdemes megpróbálnod, gondolom van XFCE-n is témakezelő.

(#62368) Rodemkin válasza Shyciii (#62366) üzenetére


Rodemkin
újonc

Úgyvan ahogy ubyegon írta, de pontosítok:

2 mappát vizsgál az xfce megjelenés beállítása,
vagy a /usr/share/themes
vagy a /home/felhasználóneved/.themes

utóbbinál figyelj arra, hogy ponttal kezdődik, és csak az egyes felhasználókhoz van kötve
előbbi root jogot kér, többfelhasználó esetén hasznos, vagy ha nem szereted teleszemetelni új könyvtárakkal a home/felhasználó könyvtárad

Ugyanez igaz az ikonkészletekre is. Csak ott a themes helyett icons-t kell használni. Én is az archmerge miatt tanultam ezt, a halodark ikonkészletét használom debianos vonalon.

Egyébként ha arch-on vagy akkor van egy egyszerűbb 2 klikkes 4 billentyűzetes megoldás, AUR tárolók, gondolom nem kell bemutatnom :) ARK-themes-re rákeresel, telepíted.

(#62369) ArthurShelby


ArthurShelby
addikt

Kipróbáltam az ubuntu-mate-et, de több dologgal is küzdök.
1. Az alap alkalmazások, amik a rendszerrel jöttek (ff, openoffice, intéző) maximális ablakméretben nincs meg a 3 kis ikonuk (minimalizálás, kisebb méret, bezárás)
2. Samba/smb
Itthon 2 megosztás van. Egy smbv1-es: ezt nem éri el. Azaz állandóan kéri a felhnév+jelszó párost, de nem jó neki (pedig jó adatokat adok meg neki). Az első mappába, ahova még nem kell jelszó, még el tud menni.
Az smbv2-es: ez nagyjából jó, de pl ma nem akart egy 19gb-os fullhd filmet lejásztani (vlc), de a sima sample-t simán. Windows-on semmi probléma nem volt (mpc-hc, vlc, potplayer).

A rosszban mindig van valami megtévesztően jó, különben nem választanánk a rosszat

(#62370) wopi


wopi
aktív tag

Sziasztok!

Jogosultsági kérdés. Adott egy mappa, amit szeretném, ha a rooton kívül csak egy user tudna írni, helyben, és Samba megosztáson keresztül is, olvasni, futtatni viszont bárkinek legyen joga.

Ezt hogyan kivitelezzem? Chmod? Chown?

Illetve a Samba beállításai között hogy állítsam be a mappa megosztását? Konkrétan:

create mask =
directory mask =

Remélem érthetően fogalmaztam meg, mit is szeretnék. :) Nagyon köszönöm a segítséget,
Peti

(#62371) csixy válasza sh4d0w (#62342) üzenetére


csixy
addikt

Köszönöm. Ezt teszem.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#62372) hypno skate


hypno skate
senior tag

Sziassztok.

Egy Dell latitude e5420 laptopra (i5-2xxx/8 GB RAM/250 GB SSd/250 GB HDD) kell egy Linux -ot telepíítenem a meglévő windows 10 mellé.

Az egyetlen kérdésem az lenne, hogy a windows rendszert tartalmazó SSD-re, vagy az adattárolásra használt HDD-re célszerű telepíteni. Mindkét meghajtón van szabad hely gazdagon (160 GB az SSD-n és 180 GB a HDD-n), így akármelyiken le lehet csípni akár 40 GB-ot is a Linuxnak.

Ubuntu lesz a társbérlő és vélhetően egy évig marad fenn.

A vegetariánus ősi indián szó. jelentése: ''Béna vadász'' TELEFONSZÁMOM a profilomban

(#62373) lev258 válasza hypno skate (#62372) üzenetére


lev258
veterán

A későbbi eltávolítás miatt praktikusabb lenne a Windows-tól különálló lemezre tenni.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#62374) ubyegon2 válasza hypno skate (#62372) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Technikai értelemben mindegy, mindkettő meghajtó, csak az egyikben nem mozog semmi. ;)
Az SSD mellett szól, hogy "igen enyhén" gyorsabban fut róla a rendszer, mint egy 5400rpm-es HDD-ről.

Egyszóval, ha van szabad hely valakinek SSD-n és mégsem arra telepít akármilyen oprendszert, azon én képes vagyok hosszan elcsodálkozni....mivel szinte kizárólag erre veszi a zember az SSD-t!

40GB Winnek kellhet, Linuxnak elég 20GB is bőven, a letöltéseket meg lehet irányítani a HDD-re.

(szerintem)

[ Szerkesztve ]

(#62375) hypno skate válasza ubyegon2 (#62374) üzenetére


hypno skate
senior tag

Az első ijedtségen túl vagyok. :)

Nem teljes a siker, mert bár feltelepült az Ubuntu, csakis a Windows volt hajlandó elindulni, úgyhogy letakarítottam. Jelenleg azon agyalok, hogy hol rontottam el.
Szerintem ott, hogy amikor a telepítés helyét beállítotam, "rendszerbetöltő erre az eszközre kerül" beállítását átállítottam a telepítő által felajánlottról a HDD-re.

A Linux sebessége jelenleg nem szempont. Pláne, hogy annak alapján amit pendrivról produkált egészen fürge kis oprendszer.

[ Szerkesztve ]

A vegetariánus ősi indián szó. jelentése: ''Béna vadász'' TELEFONSZÁMOM a profilomban

(#62376) lev258 válasza hypno skate (#62375) üzenetére


lev258
veterán

Ha célod, hogy minél egyszerűbb legyen az eltávolítása, akkor ne a Windows-os lemezen legyen az se.
Az más kérdés, hogy pl. UEFI esetén kellene EFI patíció is, meg a secureboot kikapcsolása, valamint a gyorsindításé a Windows-on belül.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#62377) ubyegon2 válasza hypno skate (#62375) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szerintem ott, hogy amikor a telepítés helyét beállítotam, "rendszerbetöltő erre az eszközre kerül" beállítását átállítottam a telepítő által felajánlottról a HDD-re.

Jó az úgy is, csak ebben az esetben BIOS-ban kellene kiválasztani, hogy a másik meghajtóról boot-oljon. (UEFI-ben is így van gondolom)

A Linux sebessége jelenleg nem szempont. Pláne, hogy annak alapján amit pendrivról produkált egészen fürge kis oprendszer.

Egyébként jól látod, a Linux kevésbé érzékelhetően lassú egy alacsony rpm-es HDD-n, mint a Win.
Attól függetlenül érezhető, hogy SSD-ről vagy HDD-ről futtatod, néha szoktam futtatni régebbi rendszert egy igazán oprendszer alá való HDD-ről, innen tudom, hogy így van. (nem csak úgy mondom) :)

(#62378) hypno skate válasza lev258 (#62376) üzenetére


hypno skate
senior tag

Egyelőre az a célom, hogy legyen a laptopon a windows 10 mellett egy Linux is. Az eltávolítás most olyan távoli dolognak tűnik.

Az alapprobléma az, hogy a két gyerekem közül az egyiknek a windows 10 kell, meg azok az egyetemi cuccok, amik az SSD-n vannak, a másiknak viszont egy működő Ubuntu Linux kell, amin gyakorolni tud.

Most telepítés utáni indításnál nem volt olyan boot menűm, ahonnan a két rendszer közül választhattam volna.

(#62377) ubyegon2 7200-as fordulatú a vinyó, szóval annyira nem lassú

[ Szerkesztve ]

A vegetariánus ősi indián szó. jelentése: ''Béna vadász'' TELEFONSZÁMOM a profilomban

(#62379) King Unique válasza hypno skate (#62375) üzenetére


King Unique
titán

Az nem írtad, hogy milyen a laptop, mármint legacy BIOS-os, vagy UEFI-s, illetve melyik bootolási mód szerint telepítetted az Ubuntut. Ha a HDD-re telepítetted és oda került a rendszerbetöltő is, akkor a BIOS-ban a HDD-t kellene beállítani elsődleges meghajtóként, ha azt akarod, hogy az Ubuntu induljon. Ha az SSD, illetve a Windows Boot Manager van az első helyen, akkor nem meglepő, ha az indul. Aztán egy update-grub sem ártana, ha esetleg a GRUB nem listázza ki a a másik fizikai meghajtón (SSD) lévő Windowst.

A pendrive-ról való futtatás egyébként kissé csalóka, mert ott a Live rendszer eleve többnyire a RAM-ból fut és azért olyan gyors. Sőt, hasonló megoldás van WinPE alapon is, ami szintén ilyen. Ellenben ha pl. fullosan feltelepíted az Ubuntut a pendrive-ra, akkor más lassabb lesz az is, pláne ha egy lassú pendrive-ról van szó.

[ Szerkesztve ]

(#62380) hypno skate válasza King Unique (#62379) üzenetére


hypno skate
senior tag

Legacy Bios-os a laptop, mert így vettem évekkel ezelőtt, aztán amikor grátisz frissíteni lehetett bármilyen szutyok win7-et jogtiszta win10-re, akkor lefrissítettem, majd amikor átköltöztettem a boltot SSD-re, akkor megint nem változott.

Közben újra nekifutottam a dolognak, csak a renszerbetöltőt nem buzeráltam, rakja ahova akarja. Így már elindul szépen mindkét rendszer. Ott a GRUB, látszik az összes windowsos partíció és a rajtuk lévő adatok, mindenki boldog.

Nyilván új, szűz rendszer másképp viselkedik mint egy évek óta masszívan amortizált, de egészen fürge az Ubuntu. Pontosabban azt mondanám, hogy valahogy más ritmusban dolgozik mint a windows. Meg minden máshol van.
Mindegy, ebben nekem nem kell elmélyednem túlságosan, a gyerek meg majd megtanulja. :D

A vegetariánus ősi indián szó. jelentése: ''Béna vadász'' TELEFONSZÁMOM a profilomban

(#62381) lev258 válasza hypno skate (#62380) üzenetére


lev258
veterán

Már mindegy, de a "minden máshol van" problémát úgy oldja meg az ember, hogy azt az Ubuntu változatot teszi fel, amelyik kezelőfelülete leginkább passzol neki.
Most szólok, hogy valószínűleg újra kell majd tenned a Windows boot-ját, ha eljön az ideje az Ubuntu eltávolításának. Rosszabb esetben maga a Windows fogja megpiszkálni, ha érkezik egy komolyabb frissítés hozzá (sajnos a 10-es képes ilyenre).

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#62382) hypno skate válasza lev258 (#62381) üzenetére


hypno skate
senior tag

Akinek van rutinja, az valószínűleg úgy tesz ahogyan mondod
Aki viszont azt kapja feladatul, hogy Ubuntut telepítsen, annak nincsenek ilyen dilemmái. Felteszi a legújabb verziót a legjobb tudása és a jó tanácsok (videók, leírások, stb.) szerint aztán kész.
Ha rajtam múlt volna, valószínűleg a Mint lett volna az, amivel először próbálkozom.

Szerencsére a Windows-zal nem vagyok ennyire tapasztalatlan. Működő telepítő is mindíg van katasztrófa esetére, szóval egy boot helyrekalapálása nem rettent meg túlságosan.

A vegetariánus ősi indián szó. jelentése: ''Béna vadász'' TELEFONSZÁMOM a profilomban

(#62383) ubyegon2 válasza hypno skate (#62382) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Mindegy, ebben nekem nem kell elmélyednem túlságosan, a gyerek meg majd megtanulja.

Maga a telepítés is a tanulás része, elég fontos része ráadásul. Miért nem a gyerek csinálja? ;)

(#62384) Shyciii válasza Rodemkin (#62368) üzenetére


Shyciii
veterán

Rodemkin

Köszi, de addigra már megtaláltam, illetve ki is néztem, hogy pontosan milyen témákat használ, így implementáltam a másik disztrire is. Az AUR-t persze használom, csak ugye nehéz telepíteni, ha nem tudni pontosan, hogy az a téma melyik csomag része, de kiderítettem még aznap estére :)

ubyegon2

Még aznap kideríttem, hogy mely témákat használom illetve melyik csomagban van. Fel is raktam az ArchLabs-ot, beállítottam minden ahogy kell örültem neki veszettül, erre kiderül, hogy ennél megint jelentkezett a userrel létre nem hozható ékezetes mappa gond. Sudo-val persze megy. És a múltkor kitalálta és működött megoldás ennél nem hatásos, úgyhogy mehettem vissza az ArcoLinuxB-re. Nem tom, hogy mivel tud többet a grafikus felületű telepítők, amiknél az angol megjelenítésű nyelv és minden más magyar, mint a szöveges telepítőknél. Tán a user-t más kapcsolókkal hozhatják létre? Mert ugye root joggal létrehozhatóak az ékezetes mappák...De most már kezdek agyf--zt kapni. Annyi haszna volt, hogy így kipróbáltam a Gnome Disk programot, ami amellett, hogy jobb a Gparted-nál képes adott partícióról image-et készíteni, így visszaálláskor az Arco usb installert elindítottam, majd restore-oltam a komplett / partíciót, és kompletten mindent visszakaptam bit pontosan. Mondjuk volt egy kis gubanc, mert miután megcsináltam az image-t, utána az Archlabs újrapartícionált, én meg hiába tettem vissza ugyanazt a struktúrát ugyanazt az UUID-et már nem kaptam vissza, így image restore után meg is halt bootkor, úgyhogy az fstab-ban az új UUID-kre kellett átírni, de amúghy a restore szépen pár kattintással végigment, és nem kellett telepíteni, másolgatni konfigokat. Már majdnem olyan profi megoldás ez, mint ANdroid-on a TWRP-s mentések.

(#62385) hypno skate válasza ubyegon2 (#62383) üzenetére


hypno skate
senior tag

Történelmileg így alakult. :D :D

A vegetariánus ősi indián szó. jelentése: ''Béna vadász'' TELEFONSZÁMOM a profilomban

(#62386) b3Ro válasza hypno skate (#62385) üzenetére


b3Ro
senior tag

.

[ Szerkesztve ]

(#62387) b3Ro


b3Ro
senior tag

Kiadtak vegre a frissitett solus iso-t. Akinél a regivel fagyott/black screen frissites utan, most jo esélyel nem lesz hiba.

(#62388) Flowtation válasza b3Ro (#62387) üzenetére


Flowtation
őstag

No ez jó hír. Neki is állok akkor.

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#62389) lck válasza b3Ro (#62387) üzenetére


lck
senior tag

Teszt-vinyóra hibátlanul felment.
/ Most már dobhatnának valamit a négyessel - elfogynak a kilencesek :) /

(#62390) b3Ro válasza lck (#62389) üzenetére


b3Ro
senior tag

Örülök neki.
Jön az is hamarosan. Történnek a valtozasok/fejlesztesek solus haza tajan szepen takarosan. Bar az csak egy szam lesz, max az uj szoftver aruhaz jön vele.

(#62391) Tanisz


Tanisz
senior tag

Sziasztok,

Szeretnék egy kis tanácsot kérni.
Van egy E-350-es ITX-es konfigom, 4 GB RAM-mal.
Szeretnék rá egy linuxot napi felhasználásra.
Nem munkára, csak netezés, zenehallgatás, szövegszerkesztés, böngészés...stb.

Legtöbb tapasztalatom a RedHat alapú linuxok területén van, de bármi szóba jöhet.
Jó lenne KDE, de lehet bármilyen felület, ha kis gépigényű az OP.

A Fedora-t néztem ki, valamint az Ubuntut, de bármi szóba jöhet :)

Melyik a legjobb egy ilyen kis gépre? Aminek a támogatottsága is jó.
Mit javasoltok?

Segítségeteket előre is köszönöm.

[ Szerkesztve ]

http://projekt.azigazikincs.hu/ ''Homo loquax nonnumquam sapiens''; "Nam et si ambulavero in valle umbrae mortis, non timebo mala, quoniam tu mecum es. Virga tua et baculus tuus, ipsa me consolata sunt. "

(#62392) cigam válasza Tanisz (#62391) üzenetére


cigam
félisten

Szerintem legyen Fedora KDE spin.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#62393) lev258 válasza Tanisz (#62391) üzenetére


lev258
veterán

"kis gépigényű az OP"
Amennyire tudom, a KDE nem erről híres. Egyébként nem kellett volna OFF-ba tenni.
A proci és videókártya miatt MATE, vagy inkább Xfce változatot javasolnék.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#62394) Tanisz válasza cigam (#62392) üzenetére


Tanisz
senior tag

Köszi a megerősítést :)
Igen, de ahogy utánaolvastam (mivel a google a barátom) nem túl kis gépigényű a Fedora KDE, nem vészes, de ilyen kis gyenge vasnak azért minden számít :) Bár egy Win7-et simán futtatot korábban, szóval nem hiszem, hogy egy KDE-vel ne bírkózna meg :)

(#62393) lev258 :R Igen, ahogy olvastam nagyobb az igénye mint a GNOME-nak, bár állítólag nem vészesen.

Ohhh...megnézem a Mate és Xfce-t is. Köszi.

Ami biztos, hogy Fedora lesz, csak még kitalálom hogy GNOME vagy KDE :)

Nagyon szépen köszönöm.

[ Szerkesztve ]

http://projekt.azigazikincs.hu/ ''Homo loquax nonnumquam sapiens''; "Nam et si ambulavero in valle umbrae mortis, non timebo mala, quoniam tu mecum es. Virga tua et baculus tuus, ipsa me consolata sunt. "

(#62395) lev258 válasza Tanisz (#62394) üzenetére


lev258
veterán

Ajánlom, hogy Live-ban nézd meg először.
Én inkább a videókártya miatt gondoltam, hogy nem KDE vagy Gnome kellene annak a gépnek.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#62396) ubyegon2 válasza Tanisz (#62391) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem munkára, csak netezés, zenehallgatás, szövegszerkesztés, böngészés...stb.

Csak halkan kérdem, miért az igencsak fancy KDE-t erőlteted? A plasma5-tel már nem annyira vészes annak sem a gépigénye, de minek fenti célokra egy halálmélységekig konfigolható asztali felület? (jóval több probléma forrással)

Mate vagy XFCE lehetne a tuti választás, ahogy már elhangzott, bár én nem vagyok látóasszony, fogalmam sincs, milyen VGA-d van. :D

A Gnome....... :N

[ Szerkesztve ]

(#62397) BoB válasza Tanisz (#62394) üzenetére


BoB
veterán

Nem, a GNOME gépigénye nagyobb mint a KDE-nek. A legutolsó, 3.30-as (GNOME) verzióval ezért is mentek rá kicsit az erőforrás megtakarításra. Ezzel a helyzet már valószínűleg kiegyenlítettebb.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#62398) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Tisztázzuk, 400..450MB memória igénye van egy KDE-s disztrónak, azon túl grafika terén megelégszik OpenGL 2-es ősi kártyával is, de annak hiányában cpu-n is elmegy Xrenderrel.

Szóval a gépben amiben van 4GB ram meg egy normális vga, oda nyugodtan lehet ajánlani KDE-s disztrót. Az első céges gépem tavaly szintén csak 4GB rammal volt "megáldva", mellette egy Intel integrál grafikus lassító volt egy régi Core i3 procival. Teljesen jól működött, azon fejlesztettem QT/C++ progikat, Mint KDE alatt.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#62399) -Ben- válasza CPT.Pirk (#62398) üzenetére


-Ben-
veterán

Nekem a gnome jobban akadozik, mint a KDE, és ez igaz nagyjából az összes gépre/laptopra, amin kipróbáltam.

(#62400) CPT.Pirk válasza -Ben- (#62399) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Mit értesz akadozás alatt? Egyiknél se normális ilyesmi.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.