Bevezetés és fontos információk
Hosszas várakozás után, 2020. április 23-án végre megjelent az Ubuntu 20.04, ami egy hosszútávon támogatott (LTS) verzió, így 2025. áprilisáig érkeznek biztonsági frissítések és kisebb-nagyobb funkcionális fejlesztések ehhez a rendszerhez. Az Ubuntut használók köre már elég régóta várta ezt a verziót. Az Ubuntu 20.04 LTS a "Focal Fossa" kódnevet kapta. Ebben a cikkben az Ubuntu 20.04 LTS újdonságairól, kipróbálásáról, valamint a személyes tapasztalataim és véleményemről lesz szó. Szóval vágjunk is bele!
Hirdetés
Egy fontos információ: Az alábbi cikk NEM oktató jellegű! Aki most ismerkedik a Linux rendszerekkel, annak azt javaslom, hogy látogasson el a Ubuntu Linux topikba és a téma összefoglalót elolvasnia.
Nézzük is meg, milyen újdonságokat tartalmaz az Ubuntu 20.04 LTS:
- Gyorsabb bootolási idő
- A bootolás során az OEM logó jelenik meg egyes számítógépeknél
- Javított és kifinomultabb megjelenés
- Új Yaru téma, melynek sötét változata is kiválasztható
- Az alapértelmezett asztali felület a GNOME 3.36 némi teljesítményjavítással
- Új képernyőzár
- Lehetőség van kikapcsolni az asztali értesítéseket a 'Ne zavarjanak' üzemmód használatával
- Lehetőség van az asztal frakcionális méretezésére
- Az Amazon alkalmazás eltávolításra került
- A Snap Store integrálva lett az Ubuntu szoftverközpontba
- Új Linux kernel (5.4)
- Frissebb alkalmazások (Firefox, Thunderbird, LibreOffice stb.)
- A ZFS telepítési támogatás finomítva lett
Az Ubuntu 20.04 LTS ajánlott rendszerkövetelménye (gépigénye) a következő: Kétmagos 2 GHz órajelű processzor, 4 GB rendszermemória, és 25 GB szabad terület a merevlemezen vagy SSD-n.
Ami fontos, hogy az Ubuntu 20.04 LTS csak 64 bites verzióban érhető el. Az alapértelmezett asztali felület a GNOME, így akinek egy másik asztali felületre van szüksége, annak más megoldás után kell néznie.
Az Ubuntu 20.04 LTS lemezképfájlját (ISO) az Ubuntu hivatalos weboldaláról (ubuntu.com) tölthető le.
A teszteléshez használt számítógép konfigurációja a következő: ASUS M2N-E SLI alaplap, 2 GB DDR2 memória, AMD Athlon 64 X2 4800+ (kétmagos 2,5 GHz órajelű) processzor, NVIDIA GeForce GT630 videokártya, valamint egy Toshiba DT01ACA050 merevlemez meghajtó (HDD).
Az Ubuntu 20.04 LTS tesztelését natív (éles) környezetben fogjuk végrehajtani. Nem lesz itt semmiféle virtualbox meg ákom-bákom.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!