Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#63651) kemotox


kemotox
addikt

Üdv!
Tegnap este lecseréltem a fahéjas mintot egy 18.10-es uborkára. Megtetszett az új 3.30as gnóm kinézete :D
Na de. Csak másodjára képes bebootolni. Tegnap telepítés után restart, már vagy 6-7 perce állunk az Ubuntu feliratos, pöttyös loading screen-nél. Ok, kikapcs, vissza, bumm, mint a villám, be is bootol.
Ma reggel dettó ugyanez. Másodikra pöccre indul. Vagy olyan ez, mint az autóknál, hideg van és nehezen indul elsőre? :D
Mivel még teljesen friss a rendszer, ezért gyorsan újrahányom, hátha. De azért érdekes jelenség. Valakinek valami ötlet?

(#63652) lev258 válasza kemotox (#63651) üzenetére


lev258
veterán

A log-okat kellene megnézni, hol akad el.
Ugye tudod, hogy jövő nyáron lejár a támogatása?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#63653) kemotox válasza lev258 (#63652) üzenetére


kemotox
addikt

Baszki tényleg. Mostmár megy a reinstall. Eszembe sem jutott ez a logos dolog :(
Nembaj, csak sulizós laptop, lassan kész a szagdoga aztán "nem fog kelleni" (=azaz lehet distro hoppingolni ezerrel, meg belevetem magam most már rendesen az i3 világába)
Amúgy az LTS és nem LTS verziók között támogatáson kívül van igazi különbség? Tényleg annnnnyival rosszabb, kevésbé stabil a nem-LTS?

(#63654) ontheground válasza Victor Súgó (#63649) üzenetére


ontheground
tag

Köszönöm szépen a választ.

Újabb rendszereket akkor meg sem próbáljak, ennyire éhesek lettek? Pont 14.04 LTS-t használtam utoljára Ubuntu-ból, egy másik gépen. 18-ast hagyjad, megnézem én. Csak egyáltalán érdemes-e?

Red Hat-tel sajnos nem voltak valami jó tapasztalataim anno, inkább hanyagolnám.

Linux-on némileg egyszerűbb androidos, pi-s, egyéb linuxos dolgokat mókolni, side projecteket összerakni,azért írtam a parancssort, erre használnám, de ha egy normális desktopként is működne akkor lehet át is állnék rá.

Eddig XP-t használtam(tudom, kőkorszaki), de nekem gyors, atomstabil, van majdnem minden ami nekem kell, csak meguntam, hogy Chrome ezer éves van rá, megvannak a betegségei(csomó oldalt nem tölt be,ssl mismatch miatt), a többi böngészővel szintén csak a baj van, meg 1-2 dolog már csak újabb 64bit-es Windowsokra elérhető, ezért raktam fel a gépre megint Win7-et, sok év után.

Most meg úgy vagyok vele, hogy régebben is használtam Linuxot, jól jönne most is egy a mindennapokban a fent említett dolgokra, körbenéznék, mik a lehetőségeim.

Egy offos kérdés még, Ubuntu alatt a Chromium elmegy még ALSA-val, Pulseaudio nélkül, vagy már az is olyan, mint a Firefox, hogy csak Pulseaudio-val van hang?

[ Szerkesztve ]

(#63655) Victor Súgó válasza kemotox (#63653) üzenetére


Victor Súgó
junior tag

Az ubuntu feliratos képernyőn ha elakad, akkor nyomj egy ESC-t és nézd meg, hol áll éppen (16.04 legalábbis viszonylag szekvenciálisan bootol, talán a tiéd is, akkor meg lehet látni, hogy mely taskon áll)
Logot nem biztos, hogy találsz, mert a systemd nem ír mindent a hagyományos logokba, a journal meg törlődik, ha nem rendelkeztél másként (értsd: létre kell hozni egy /var/log/journal könyvtárat, hogy megőrizze a journalokat is)

[ Szerkesztve ]

(#63656) lev258 válasza ontheground (#63654) üzenetére


lev258
veterán

Azzal a géppel egy friss Ubuntu MATE és minden, ami erőforrás igényben alatta van, futni fog és nem fog akadozni. A Youtube az más tészta.
Mi a gond a pulse-zal? Ma már megkerülhetetlen (meg eleve a disztrók része).

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#63657) kemotox válasza kemotox (#63653) üzenetére


kemotox
addikt

Bocs, lejárt a szerk idő.
Ha 18.04-re felrakom a 3.30as gnome-ot, akkor jól sejtem, hogy nem úgy fog kinézni, mint a 18.10? Mert ugye valami saját ubis témát használ, nem valami default gnome-os dolgot.
Haljak meg akármennyire is hülye windózos pleb dolog, de nagyon tetszenek az új ikonok :D Mondjuk lehet már valaki kihekkele, és letölthető külön is, hm..
Btw most elsőre elindult az újratelepített ubi.

(#63655) Victor Súgó: kösz, ezt megjegyzem!

[ Szerkesztve ]

(#63658) Cifu válasza gabe_ (#63650) üzenetére


Cifu
nagyúr

NTFS a fájlrendszer a meghajtón? A Windows nem nagyon eszik meg a Fat16, Fat32, NTFS-en kívül mást... :(

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#63659) ubyegon2 válasza Victor Súgó (#63655) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az igaz, hogy nem minden disztró hoz létre könyvtárat és menti el a naplózást, de szerintem az Ubuntu-nál ez nem így van, valaki megnézhetné mi a helyzet ezzel.

Mint esetén default a /var/log/journal könyvtár és hízik is rendesen benne a fájl. (nem is árt beállítani a max méretét)
A /etc/systemd/journald.conf fájlban a storage=auto van beállítva. A leírás szerint persistent az érték, de ez lényegtelen.

Akár boot-ra de dátumra is lehet listázást kérni, de ebben a leírásban minden szépen benne van:

How To Use Journalctl to View and Manipulate Systemd Logs

(#63660) Victor Súgó válasza ubyegon2 (#63659) üzenetére


Victor Súgó
junior tag

Ubuntun, 16.04, illetve ubuntu 18.04 server esetében nincs journal könyvtár.
Nálam egy év alatt 3.1G jött össze. Végső soron ezt nevezhetjük soknak, de nálam elég sok dolog naplózva van (tűzfal, audit stb.)

A journal.conf-ban a storage=auto azt jelenti, hogy ha van könyvtár, megtartja, ha nincs akkor csak a boot idejére él a journal.

(#63661) gabe_ válasza Cifu (#63658) üzenetére


gabe_
őstag

Igen, NTFS partíció van a hdd-n

Sovány szakácsban sose bízz!

(#63662) Cifu válasza gabe_ (#63661) üzenetére


Cifu
nagyúr

Akkor nem tudom. Ha csak valami miatt nem fér hozzá a KVM a meghajtóhoz, akkor látnia kellene... :F

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#63663) ubyegon2 válasza Victor Súgó (#63660) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Köszi, eddig nem néztem még, de valóban a Mint 18.3-ban sincs alapból a könyvtár.
3.1G naplófájl csak home user-nek sok. ;)

A journal.conf-ban a storage=auto azt jelenti, hogy ha van könyvtár, megtartja, ha nincs akkor csak a boot idejére él a journal.

Akkor lenne igazi, ha úgy is megtartaná, ha nincs is könyvtár! ;] Gondolom a perzistens se nagyon tudná megtartani másképpen.

(#63664) Victor Súgó válasza ubyegon2 (#63663) üzenetére


Victor Súgó
junior tag

A doksi úgy szól, hogy persistent esetében létrehozza a könyvtárat, auto esetében meg akkor írja és tartja meg a logot, ha van könyvtár. Lásd man journald.conf /storage=

Lehet, hogy home user esetében soknak tűnik, de mondom: ufw is elég pofázós, az auditd is rengeteget ír és egy évnyi szemét van benne.
Egyébként ritka elcseszett egy dolog ez a journalosdi... :(
Könnyen megsérülhet a journal file, utána meg cseszheted az egészet, mert nincs eszköz, ami helyreállítaná legalább annyira, hogy a hibás rekordokat kiszedi.
Vagy legalábbis úgy fél éve én nem találtam erre alkalmas eszközt.

ui: most nézem, kb. 3.5 millió sor, az ha jól saccolom, közel 1KB/bejegyzés. Az tényleg nagyon sok. :(

[ Szerkesztve ]

(#63665) ubyegon2 válasza Victor Súgó (#63664) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Lásd man journald.conf /storage=

Nem néztem ebben, a linkelt leírás viszont írja, hogy hozzuk létre manuálisan, de minek, ha a perzistens létrehozza, persze csak futólag néztem át a lényeges sorokat, lehet benne van ez is!

Ugye, hogy sok a 3.1giga, az ufw-t én ki is kapcsoltam, te esetedben persze más a helyzet, ott kellhet. Systemd-t csak a home userek nem szidják! :D

(#63666) Victor Súgó válasza ubyegon2 (#63665) üzenetére


Victor Súgó
junior tag

Ezt kikérem magamnak, én home user vagyok! :DD
(igaz, magát a systemd-t annyira nem szidom, csak egyes "fícsöreit" ;) )

(#63667) gabe_ válasza Cifu (#63662) üzenetére


gabe_
őstag

Ezt nem igazán tudom értelmezni:
"Hiba az adatgyűjtés készítésekor: Nem lehet elindítani a tároló készletet: Requested operation is not valid: Format of device '/dev/sdb1' does not match the expected format 'dos'"

Sovány szakácsban sose bízz!

(#63668) Victor Súgó válasza gabe_ (#63667) üzenetére


Victor Súgó
junior tag

Nem azt írtad korábban, hogy ez ntfs?

(#63669) Cifu válasza gabe_ (#63667) üzenetére


Cifu
nagyúr

Ha tényleg NTFS, akkor furi...

Akkor próbáld meg a fájl csatolásakor nem az /dev/sd*, hanem a /dev/disk/by-id/[a lemez ID-je] használni. Hátha...

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#63670) Victor Súgó válasza Cifu (#63669) üzenetére


Victor Súgó
junior tag

Ezt elmagyaráznád, hogy én is értsem?
Ha "dos" formátumot vár, akkor az ntfs miért lenne jó neki?

(#63671) Cifu válasza Victor Súgó (#63670) üzenetére


Cifu
nagyúr

A lenti képen ugye /dev/sd* volt a meghajtó célja, a VM-hez adni szándékozott lemez esetében. Feltételezem ő is ezt használta, ezért javasoltam, hogy ne azt válaszd ki, hanem próbáld meg ID alapján. Hátha.

Hogy miért dos? Nos a Disk Pool-ra az érvényes azonosítók: dos, dvh, gpt, mac, bsd, pc98, sun és lvm2. Igazából gpt is lehet (a dos az mbr partíciós táblára utal), lehet, hogy itt van a kutya elásva amúgy.

Bővebben: erre

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#63672) lev258 válasza Victor Súgó (#63670) üzenetére


lev258
veterán

Ha nem tévedek, a dos az MBR partíciós táblát jelöli. Vagy legalábbis néha szokta azt is.
Cifu: Az NTFS már a GPT előtti időkben is létezett. Viszont fogalmam sincs, a Virtualbox mit támogat és mit nem.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#63673) Cifu válasza lev258 (#63672) üzenetére


Cifu
nagyúr

Yepp, így a helyes a megfogalmazás! :R

Szerk.: Igen, hülyeséget írtam, már javítottam. ;)

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#63674) jackal79 válasza ubyegon2 (#63642) üzenetére


jackal79
aktív tag

Szia!
Tök meglepődtem, hogy így emlékszel a hsz-eimre.
Annyit hozzáfűznék, hogy nagyban hozzásegítettetek abban, hogy Linuxot használjak. Ezen a fórumon nagyon segítőkész mindenki még a teljesen hülyékkel is.
Több mint egy éve használom a Mint-et, de már elképzelni sem tudom, hogy újra Wint tegyek a gépre. Pedig pár éve, amikor vettem a laptopot még elvárás volt, hogy Win10-et adjanak hozzá :)

(#63675) Victor Súgó válasza Cifu (#63671) üzenetére


Victor Súgó
junior tag

A dos vs ntfs nem volt tiszta. És igen, a példában felsoroltak alapján (is, meg a saját emlékeim szerint is) ez úgy néz ki, hogy egy MBR-t vár a disk elején, helyette egy ntfs partíciót kapott (a sorszám nem kellene a végére szerintem),.
Viszont továbbra is ott tartok, hogy kvm alatt talán, virtualbox alatt szinte biztosan életveszélyes a rajta tárolt adatokra nézve az ilyen megosztás.

[ Szerkesztve ]

(#63676) Cifu válasza Victor Súgó (#63675) üzenetére


Cifu
nagyúr

Szerintem gpt-t kap mbr helyett, legalábbis ha most tippelnem kellene.

Azt én sem mondtam, hogy életbiztosítás, de azért nem is ördögtől való...

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#63677) ubyegon2 válasza jackal79 (#63674) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Ja, amíg ki nem vágtak a Tg roppant hálás szerepköréből, addig elég jól nyomon tudtam követni, ki hol tart körülbelül, tudásban és rendszerben.....igaz ez az idő haladtával eléggé változhat! ;]

Az itteni segítők minden egyes újabb Linuxosnak örülnek, mert szeretik a Linuxot (ez nem jelenti azt, hogy értenek is hozzá) és így valóban jó érzés megosztani egy jó dolgot, ami ráadásul ingyenes!

Ha már ez is felmerült, kb 30 eft-tal drágább egy WinX-es gép, mint ugyanaz Linux-szal szerelve. :W Épp minap 'vettem' egy ennyit érő Winx-et, igaz sosem fogom látni...de ez már másik történet. Valaki viszont jól járhatott Linuxos árban kapta a Wines laptopját! ;)

Egyébként nincsenek teljesen hülyék, egy abszolút kezdőtől minden kérdés elfogadható, minössze annyit kérnek az itteni segítők, hogy legalább arra vegye a fáradtságot a kérdező, hogy pár részletet elárul a hw/sw-ről és leírja a problémát minél részletesebben. Sajna ennek ellenkezőjére is sok példa van. Utóbbi engem qrvára tud bosszantani!

(#63666) Victor Súgó

Lófütty....home user az a teljesen laikus, nem serverbizergáló! :D Én például azt se tudom, hogy néz ki egy server! :P

Virtuált se ismerem sajna, de érdekel, mi lesz a kolléga gondja végül ezzel a kérdéssel.
Annyit tudok, hogy normál esetben a GPT particiós séma nem akadály az MBR-nek.....

Egy sudo fdisk -l kimenet sokat segítene kideríteni, mi van neki.

[ Szerkesztve ]

(#63678) gabe_ válasza Cifu (#63669) üzenetére


gabe_
őstag

Sikerült megoldani, megjelent a meghajtó a windowsban. :)
A betallózott /dev/sdb1 nem tetszett neki. Manuálisan átjavítva /dev/sdb -re, amire azt írta ki, hogy ismeretlen, már működik.
Köszi a segítséget

Sovány szakácsban sose bízz!

(#63679) Victor Súgó válasza ubyegon2 (#63677) üzenetére


Victor Súgó
junior tag

https://www.kitguru.net/wp-content/uploads/2015/02/hp_integrity.jpg

Valahogy így ;)

(#63680) ubyegon2 válasza Cifu (#63676) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Annyit tudok, hogy normál esetben a GPT particiós séma nem akadály az MBR-nek.....

Az előbbi neked kellett volna írnom, bocsi.....

ezek így vannak párban, gondolom elírtad:

Legacy BIOS - EUFI
MBR -GPT

Az az érdekes a GPT táblában, hogy ez Linux alatt Legacy BIOS módban is használható, míg Windowsnál ez nincs így, ill. bootolni nem tud róla csak R/W van.

(#63679) Victor Súgó

Ez nagyon ravasz volt! Képlinket képként beilleszteni...... :P Közben megjött a kép is! Szép kis server, de láttam már nagyobbat kínaiaknál főleg! Külön parkjuk is van nekik, nagyobb, mint a mi GrafiSoft parkunk, sokkal.....

[ Szerkesztve ]

(#63681) Cifu válasza gabe_ (#63678) üzenetére


Cifu
nagyúr

Bakker, tényleg, nekem is feltünhetett volna, hogy a hibaüzenetben is /dev/sdb1 van, ami ugye az első partíció, és nem a komplett meghajtó. :W

Az volt a baja, hogy keresett egy meghajtót, partíciós táblával, erre kapott egy partíciót.

Örülök, hogy sikerült megoldani! :C

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#63682) Cifu válasza ubyegon2 (#63680) üzenetére


Cifu
nagyúr

Igen, már teljesen belezavarodtam. :O

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#63683) gabe_ válasza Cifu (#63681) üzenetére


gabe_
őstag

Akkor így már értem ezt a partíció jelölés dolgot. Köszi még1x.
(Kezdő linuxos vagyok, kb. 2 hete raktam fel...)

Sovány szakácsban sose bízz!

(#63684) Victor Súgó válasza ubyegon2 (#63680) üzenetére


Victor Súgó
junior tag

Te mondtad, hogy azt se tudod, hogy néz ki egy szerver :)
Egyébként ez sok, némelyiken (típuson) tán még dolgoztam is.

(#63685) Frawly válasza anorche1 (#63628) üzenetére


Frawly
veterán

KDE-n is ki lehet tenni a tálcára Billentyűzetváltó widgetet/plasmoidot. Egyszer kell csak root jelszó, amíg hozzáadod a listához a használt kiosztásokat meg hogy melyik legyen default, és milyen hotkey-vel vált közöttük, onnantól fogva többet nem fog kelleni hozzá jelszó, és az egész úgy fog működni, ahogy Windowson.

(#63686) ubyegon2 válasza Victor Súgó (#63684) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Te mondtad, hogy azt se tudod, hogy néz ki egy szerver

Ez igaz, bár inkább szoftverre gondoltam, szóval poennak szántam! Mivel akár én is csinálhatok a desktopomból servert és akkor az most hogy néz ki? Úgy, mint egy asztali gép! :D
Nem?
De!

[ Szerkesztve ]

(#63687) ubyegon2 válasza Frawly (#63685) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Egyre inkább elképedek, mennyi minden nincs alapból azon a super KDE-n! Legalábbis a panel/tálca részen egy nagy nulla a DE a Cinnamonhoz képest, itt teljeskörű billentyűzet kezelő applet van. ;]

Ezek mind előjönnek, ha a kis zászlócskára kattintok(igazából csak most látszik, mert ha egy nyelv van, akkor nincs látható ikonja)

[ Szerkesztve ]

(#63688) Frawly válasza ubyegon2 (#63687) üzenetére


Frawly
veterán

Elvileg a KDE-n is ott van ez alapból, nem is értem a kolléga problémáját. Sőt, még applet sem kell hozzá, a Rendszerbeállítások - Beviteli Eszközök résznél hozzá lehet adni listában a kiosztásokat, meg hogy melyik legyen default, és milyen kombóra váltson közöttük és menni fog. Az applet az arra kell, ha kijelzést akarsz neki vagy egérrel akarod átkattintani egy klikkből.

(#63689) ubyegon2 válasza Frawly (#63688) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Kicsit ironizáltam, de KDE-n is az lehet, hogy egyetlen nyelv van beállítva, ilyenkor nem látszik a panelapplet ikonja, legalábbis jobb DE-knél.... Az OK, hogy az applet csak előhívja a rendszerbeállítások elemeit, de a kolléga pont rapido módban akarja a váltást. Amit imént leírtál neki, az egy Mint install ideje kb. ;)

Az amúgy nem lep meg, hogy a kolléga sem talál semmit a KDE Rendszerbeállításaiban, nekem az mindig olyannak tűnik, mint ha nem is akarnák, hogy bárki túl könnyen rájuk találjon. Ezt most nem poenból mondom, szívtam vele eleget, teljesen összetartozó dolgokat abszolút más kategóriákban találni meg, de olyan megnevezéssel, hogy ......

Amiatt nem használok KDE-t egyébként, mert a panelt rendkívüli módon elhanyagolják, mint ha csak úgy lenne az is, nekem meg egy asztali rendszer egyik legfontosabb alapja.

[ Szerkesztve ]

(#63690) anorche1 válasza gabe_ (#63619) üzenetére


anorche1
őstag

Ahogy en csinaltam:
A gepben levo 1 terras, ext4 -re formazott merevlemezt fstab -ban /home/felhasznalonevem/HDD -be/re csatoltam.
Majd virtualboxban a virtualis gep beallitasai kozt, a shared foldersben hozza adtam a /home/felhasznalonevem mappat auto-mount es full access beallitassal. Igy virtualisgep alol nem csak a hdd tartalmat latom, de a teljes home konyvtaramat is, irni es olvasni is tudom.
Extension pack legyen fent, meg a virtualis gepen a guest additions legyen felrakva.
Es add hozza a felhasznalodat a vboxsf csoporthoz (meg az usb eszkozok miatt a vboxusers csoporthoz is).

Szerk.: Koszonom a tippeket kde alatt gyors bevitel valtashoz sikerult :)
Input beallitasban hozzadtam a magyart, igy meg is jelent a talcan us/hu ikon, es crtl+alt+k komboval gyonyoruen valt :R

Szerk2.:(#63689) ubyegon2
Tenyleg ez volt a baj, nem az input ful alatt turkaltam hanem a manjaro keyboard setting reszeben. Ott pedig beviteli mod valtashoz root jelszot ker. Input reszben nem.
Tenyleg katyvasz, de legalabb sok benne a lehetoseg.

[ Szerkesztve ]

"It never gets easier, you just go faster." Greg LeMond

(#63691) Victor Súgó válasza anorche1 (#63690) üzenetére


Victor Súgó
junior tag

Nem ő volt, aki régi MS rendszereket akart virtualizálni, amihez nincs ext.pack?

(#63692) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#63689) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Mi a fenét bonyolítotok el ennyire? ;]

Regionális beállítások -> beviteli beállítások -> beviteli beállítások -> hozzáadod a 2. billentyűzetkiosztást. A mellette lévő fülön meg rögtön láthatod is, hogy a CTRL + Space kombinációra vált a kiosztások között. Sőt, mikor váltasz kiosztást, azt meg is jeleníti egy rövid időre ott, ahová írni szeretnél.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#63693) gabe_ válasza anorche1 (#63690) üzenetére


gabe_
őstag

Köszönöm a választ neked is, a virtualboxot már le is szedtem, így hogy a KVM-el sikerült ezt megoldanom.

Sovány szakácsban sose bízz!

(#63694) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#63692) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Regionális beállítások - Aham, tényleg nem bonyolult ez, csak én kerestem volna a beviteli eszközöknél a beállítását egy billentyűzetnek. Lehetőség az van, ahogy a kolléga is említette, ebben nehéz lenne vitázni! :D

beviteli beállítások van itt is, persze avatatlan szemek elől elrejtve.... ;)

[ Szerkesztve ]

(#63695) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#63694) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Bocs, magyar KDE-ben terültei beállítások van írva. A beviteli eszközök kifejezetten az eszköz viselkedésére hat ki, a nyelv az egy másik terület...
Tudom szereted trollkodni a KDE-t, de ez egyszerűen így logikus.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#63696) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#63695) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Értem, tehát logikával kell rájönni, hová rejtették! Ez most nem trollkodás ám, rögtön meglátod miért:

Mi van ha egyszerűen így rejtik el a beállításokat? Megmondom én, nyer a felhasználó 10-15 percet. :P

;]

A billenytűzet ikonra bökésre ez ugrik elő:

Persze, nem logikus....csak egyértelmű. Na, mit szólsz ehhez? :P

[ Szerkesztve ]

(#63698) ubyegon2 válasza #20749568 (#63697) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

ubyegon@ubymint19cv2:~$ whereis gdebi
gdebi: /usr/bin/gdebi /usr/share/gdebi /usr/share/man/man1/gdebi.1.gz

Szerintem nézd meg a fenti paranccsal, mert lehet nálad nem oda települt, mivel idegen abban a környezetben, így nem viselkedik megfelelően. Hirtelen nem jut okosabb eszembe, de amúgy nem kell KDE alatt valamilyen engedélyezés a gtk-s programok futtatásához?

A Dolphinban kiválasztok egy .deb fájlt, de csak a QApt jelenik meg

Ez a fájlon jobbgombos módszernél van így?

Mint itt:

[ Szerkesztve ]

(#63700) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#63696) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ronda. :K

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.