Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#76001) májkimiki válasza #26097408 (#76000) üzenetére


májkimiki
őstag

Igen, annyi a különbség köztük. Az Xfce régebbi környezet, sok új funkció már nem érkezik bele. Nincs is vele baj, stabil. A Plasma az még viszonylag fiatal és változik is. Másabb a kinézet, a Plasma az komplexebb is, mint az Xfce.

(#76002) #26097408 válasza májkimiki (#76001) üzenetére


#26097408
törölt tag

Az alatt mit ertesz hogy sok funkcio nem erkezik bele?
Akkor ha jonnek a folyamatos frissitesek ra akkor azok mit hoznak?
Valahogy ugy erzem hogy a Plasma funkcioit amivel tobbet tud hianyolnam a XFCE alatt, viszont az utobbi sokkal letisztultabb es egyszerubb kinezetu. Talan jobban atlathatobb.

(#76003) CPT.Pirk válasza #26097408 (#76000) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Röviden összefoglalva a KDE egy fullos és közben alaposan testre szabható asztali környezet sok olyan dologgal, ami hasznos a napi munkában.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#76004) gregory91 válasza Sanyi.mTs (#75996) üzenetére


gregory91
senior tag

Egy HP-t és egy Canon-t sikerült nyomtatásra bírni.Érdemes ilyenkor megnézni hogy a gyártó ad-e a nyomtatóhoz szoftveres "támogatást".
A Office 365-al esetleg wine-alól lehetne próbálkozni,elég sokat halad az évek során mondjuk egyes dolgokat azért nem árt majd mellé telepítgetni (szintén wine alól).

[ Szerkesztve ]

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#76005) májkimiki válasza #26097408 (#76002) üzenetére


májkimiki
őstag

Új funkció nem érkezik bele. Nem modják ki, hogy kész van. De gyakorlatilag igen. A komponensek persze biztonsági frissítéseket kapnak. Sokkal ritkábban változik, mint a Plasma. Nem egy kategória a kettő. Mondjuk én Xfce-t használok, nagyon szépen be lehet állítani. Nekem nem hiányzik semmi belőle.
Régen KDE4-et használtam, az a Plasma elődje. A Plasma már nekem ne annyira jön be. Elvagyok benne, de inkább Xfce.

(#76006) májkimiki válasza #26097408 (#76002) üzenetére


májkimiki
őstag

Az is egyfajta útkeresés, ha kipróbálsz minden környezetet egy disztrón. Aztán 1-2 máshogy nézki másik disztrón. Érdekes kaland ez is, mire ki tapasztalja az ember szinte mindegyiket.

(#76007) rin33 válasza #26097408 (#76000) üzenetére


rin33
senior tag

Nálam gépigényben ugyanaz a kettő, testreszabhatóságban KDE jobb, de az XFCE stabilabb. Böngészéskor pl. a KDE simább, multitasking-ban viszont az XFCE-T érzem gyorsabbank. De ezek csak szubjektív tapasztalataim.

(#76008) Polllen


Polllen
nagyúr

Sziasztok!

Egy kis segítségre lenne szükségem. Van egy külső SSD-m, amin eddig lubuntu-t használtam. Több gépen is szoktam használni, így kényelmes nekem.

Most viszont van egy laptop, amin a secure boot-t nem lehet kikapcsolni, legacy boot off és a lubuntu elhasal az aláírás hiánya miatt.

Melyik másik disztrók mennek secure boot-tal is módosítás nélkül? Alap ubuntu, fedora?

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#76009) ubyegon2 válasza Polllen (#76008) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Nem tudom most hogyan van, de előző kiadásoknál olvastam a Linux Mint-ről, hogy meg van az a hitelesítése/minősítése, ami miatt nincs gondja secure boot-tal.
Ilyen jellegű tapasztalatom nincs, szóval mérget nem vennék a dologra.

[ Szerkesztve ]

(#76010) ubyegon2 válasza Polllen (#76008) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Épp itt ír fórumtárs, hogyan néz ki Ubuntutn a secure boot kikapcs.

(#76011) #26097408 válasza ubyegon2 (#76010) üzenetére


#26097408
törölt tag

Ugyanezt kellett nekem is kikapcsolni mert a Manjaro Grub nem jott be...Mint viszont igen. :U

(#76012) Aksomatic válasza #26097408 (#76011) üzenetére


Aksomatic
senior tag

A Manjaro nem rendelkezik az előbb említett tanúsítvánnyal

(#76013) CPT.Pirk válasza Aksomatic (#76012) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Linusnak volt némi problémája ezzel. :)
https://arstechnica.com/information-technology/2013/02/linus-torvalds-i-will-not-change-linux-to-deep-throat-microsoft/

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#76014) Aksomatic válasza CPT.Pirk (#76013) üzenetére


Aksomatic
senior tag

Nagyon szimpatikus figura, teljesen egy hétköznapi ember megjelenését mutatja.

(#76015) cigam válasza CPT.Pirk (#76013) üzenetére


cigam
félisten

7 éve. Azóta elég sokminden változhatott. Pl. Mi lesz ha opcionálisan sem lesz kikapcsolható?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#76016) CPT.Pirk válasza cigam (#76015) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Akkor még néhány .I. poszt fog születni, míg meg nem változik a helyzet. :)

Aksomatic: jaja. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#76017) anorche1 válasza onkelz (#75992) üzenetére


anorche1
őstag

Task managerben nezd meg, hogy nem fut e tovabb bezaras utan is (valoszinuleg de, engem is szivat ezzel).
Megoldas lehet, ha a vlc -ben beallitod, hogy tobb instance lehessen, es akkor hiaba fut mar, megtudsz belole nyitni tobb peldanyt.

"It never gets easier, you just go faster." Greg LeMond

(#76018) Aksomatic


Aksomatic
senior tag

Köszönöm a segítséget mindenkinek :R felment a Manjaro, remélem ezzel egy hosszú új utat kezdtem el :) annyit hozzafűznék, hogy ami leírást linkeltem az nem mountolta fel az EFI partíciót /boot/efi alá, az egy fontos lépés ami kimaradt belőle, én a YouTube-ról találtam megoldást

[ Szerkesztve ]

(#76019) Polllen válasza ubyegon2 (#76009) üzenetére


Polllen
nagyúr

Köszi, a Mint működik.

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#76020) ubyegon2 válasza Polllen (#76019) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Super! Én meg köszi a visszajelzést, ezek szerint jó volt az infó és azóta is maradt a hitelesítés. :K

(#76018) Aksomatic

Mindketten ügyesen megoldottátok! :C Sajnos ahogy látom, az a leírás tényleg jó, csak éppen virtualban csinálták, ami pont a megfelelő particionálásokat nem adja vissza. De nem adtad fel, fog ez így menni.

(#76021) #26097408


#26097408
törölt tag

Na elkezdtem hasznalni es belakni a Manjaro XFCE-t. A Plasma-t kicsit tul soknak ereztem volna. Ez egyszreubb, letisztultabb.
Elso benyomasok Mint Cinnanom utan:
- Nem gyorsabb es nem fogyaszt kevesebbet. Az en felhasznalasommal kb.ugyanott vagyok.
- Telepites is hosszabb volt, nem mintha szamitana csak megjegyeztem
- Bekapcsolasi ido egy kicsit hosszabb amin meglepodtem
- Alapbol egy csomo mindent be kell allitani. Pl. window tiling-ra nem voltak billentyu kombok, drop down terminal nem tetszett meg kellett csinalnom, hogy kulon ablakos legyen, a tapipadon nem mukodott az ujjal valo kattintas es is kulon be kellett allitani, stb.
- Vegre a hangero hiba itt nincs. Ez annyit jelentett, hogy mikor emeltem a hangot a laptopomon levo gyorskapcsolo gombbal fokozatosan, akkor neha fogta magat es maxra ugrott. Eleg idegesito volt.
- A ket ujjas gorgetes itt pont a masik iranyba mukodik. Ha lefele suhintok lefele gorget. Mint-en meg Windows-on is forditva volt.
- A Software Update nem olyan latvanyos, mint a Mint-nel volt de itt olyan alkalmazasokat is megtalalok amit Mint-en nem adott be. Viszont lasabb is es nem is olyan latvanyos.
- Software Sources itt nincs de gondolom azert nem mert a Software Update sokretu itt.
- Sok mindenben lasabbnak is talalom, mint a Mint-et. Pl. Lasabban toltodnek be az appok, vagy a windows key megnyomasara a menu lassabban jon fel. Nem is ertem.
Osszessegeben tetszik es szerintem maradok, de kicsit porgosebb rendszerre szamitottam az az igazsag.
Par kerdes a vegere:
1. Logout hatteret hol tudom modositani? Illetve a login ablak-ot lehet temazni? Mindenhol sotet temat hasznalok de az a vilagos ablakjaval nem illik a kepbe. :DDD
2. Pineltem par appot a panelra de ha azok kozul valamelyiket megnyitom akkor az odakerul a manjaro ikon melle. Most peldaul ketto Firefox ikon van ott. Nyilvan amint bezarom eltunik az egyik. De ezt valahol ki lehet kapcsolni? Nem tudom mi ez.
3. Applets-ek vagy Desklets-ek vannak itt?
4. Hogy tudok tobb plugin-eket hozzaadni a panelhez? A valasztek ami van nem valami sok. Idojarast es akkut adtam hozza. Akkut muszaj volt, mert anelkul csak egy ikon van es szazalekot nem ir ki.

(#76022) vadkörte válasza #26097408 (#76021) üzenetére


vadkörte
addikt

"A Plasma-t kicsit tul soknak ereztem volna. Ez egyszreubb, letisztultabb."
Nem feltétlenül. Más, a Plasma-t úgy kell elképzelni mint egy olyan gépet, amiben az utolsó alátétet is személyre tudod szabni, de ez a működését nem (feltétlenül) befolyásolja károsan.
Az XFCE-t ennyire nem lehet mod-dolni. Manjarora is van Cinnamon - akár XFCE-re is telepítheted, de van komplett DE-vel is - annyi, hogy az community - közösségi, de ettől még működik - fejlesztés.

"- A ket ujjas gorgetes itt pont a masik iranyba mukodik. Ha lefele suhintok lefele gorget. Mint-en meg Windows-on is forditva volt."
Beállítások/Egér és érintőtábla/Eszközök/Gombok és visszajelzés/Görgetési irány megfordítása.

"- A Software Update nem olyan latvanyos, mint a Mint-nel volt de itt olyan alkalmazasokat is megtalalok amit Mint-en nem adott be. Viszont lasabb is es nem is olyan latvanyos."
Nézőpont kérdése, nálam egyáltalán nem lassú, a látványa meg pont nem érdekel. :D

"- Software Sources itt nincs de gondolom azert nem mert a Software Update sokretu itt."
Itt nem kell PPA-kal bíbelődni, mint a Debian származékoknál.

"...de kicsit porgosebb rendszerre szamitottam az az igazsag."
Az XFCE már nem olyan lightweight, mint volt.

"1. Logout hatteret hol tudom modositani? Illetve a login ablak-ot lehet temazni? Mindenhol sotet temat hasznalok de az a vilagos ablakjaval nem illik a kepbe. :DDD"
Beállítások/LightDM GTK+ Greeter settings/Appereance/Additional font option/Background

"4. Hogy tudok tobb plugin-eket hozzaadni a panelhez?"
A szoftveráruházban elvileg tudsz keresni, de tudnod kell pontosan mit akarsz. Addig meg google az ember jó barátja. Ebben a KDE (is) jóval többet kínál.

Üdv. V. Körte

(#76023) Aksomatic


Aksomatic
senior tag

Van lehetőség használni például letöltésre a másik meghajtómat? Van az SSD-n kívül egy HDD a gépben, fel is ismeri a Dolphin, viszont azt nem tudom hogy tudnék oda letölteni.

[ Szerkesztve ]

(#76024) lev258 válasza Aksomatic (#76023) üzenetére


lev258
veterán

Add meg a letöltés helyének. Ennyi. Vagy mi a probléma?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#76025) Aksomatic válasza lev258 (#76024) üzenetére


Aksomatic
senior tag

Ennyi? Meg tudom adni simán a HDDt ha fel van mountolva? Nem számít hogy más a fájlrendszere?

(#76026) rin33 válasza vadkörte (#76022) üzenetére


rin33
senior tag

Igen, az XFCE nem mindig gyors (gépenként eltérő, egyik laptopon kifejezetten lassú volt), az új KDE meg nagyon jó a tudásához képest sztem, nálam a Mint 20 XFCE és a Manjaro XFCE ész az MX Linux XFCE ugyanolyan gyors ha egymás mellé telepítem, nagyon minimális a sebesség különbség ha azonos a DE.

(#76027) májkimiki válasza rin33 (#76026) üzenetére


májkimiki
őstag

Az Xfce az egy öreg világító torony a tengerek háborgó partjain. :B

(#76028) vadkörte válasza májkimiki (#76027) üzenetére


vadkörte
addikt

:C Ez tetszik!

#76025 Aksomatic:
Igen ennyi. Fel mount-olod - lehetőleg ne alkalmanként, hanem fstab-ba - megadod letöltési helynek - akár a böngészőben, akár letöltő kliensben - és here is the end.

Üdv. V. Körte

(#76029) #26097408 válasza vadkörte (#76022) üzenetére


#26097408
törölt tag

Koszonom.
Ezek az hibak miatt aggodnom kene:
[kép]

(#76030) lev258 válasza Aksomatic (#76025) üzenetére


lev258
veterán

Persze. Ha egyébként a rendszer tudja kezelni a fájlrendszert, akkor nincs vele gond. Viszont ha torrentezésre (vagy egyéb nagyobb mennyiségű letöltésre) NTFS-t használsz Linux-on, akkor szükség lesz Windows-ra is a tisztességes töredezettségmentesítéshez.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#76031) #26097408 válasza #26097408 (#76029) üzenetére


#26097408
törölt tag

Meg egy kerdes.
Van meg egy error message a Power Manager-tol.
Not enough swap space for hibernation.

Ez azert van, mert mikor telepitettem, akkor no swap-ot valasztottam. Lovesem sem volt mi az egeszen mostanaig. Utolag ezt rendbe lehet hozni vagy ujratelepites?

(#76032) lev258 válasza #26097408 (#76031) üzenetére


lev258
veterán

Akarsz egyáltalán hibernálni?
Ha nem vagy memória szűkében, akkor a swap nem szükségszerű. Ha mégis kellene, lehet swap fájlt csinálni.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#76033) #26097408 válasza lev258 (#76032) üzenetére


#26097408
törölt tag

Jo kozben neztem egy videot hogy kell csinalni swap-ot terminalban. Szerintem hagyom. Gondoltam beallitom hibernalasba ha lecsukom a laptopom de ahelyett inkabb suspend vagy lock screen-t allitok be. Amugy a ketto kozt mi a kulonbseg?

(#76034) lev258 válasza #26097408 (#76033) üzenetére


lev258
veterán

A hibernálás olyan leállítás, ami után hamarabb magához tér a rendszer, mivel nincs rendes inicializálás, hanem az előzőleg lementett állapotot tölti vissza. A felfüggesztés az meg inkább egyfajta takarék mód, áram alatt van minden, csak magához kell térnie.
Megjegyzés: A Windows 10 alapbeállítás szerint egy félhibernált állapotba küldi a rendszert leállításkor, csak ez sok felhasználó figyelmét elkerüli.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#76035) #26097408 válasza lev258 (#76034) üzenetére


#26097408
törölt tag

Koszonom.
Esetleg megnezned amit linkeltem kepet par hozzaszolassal lejjebb, hogy azok a hibak miatt kell-e aggodnom?
:R

Amiket olvastam neten ugy nez ki nem kell aggodni es semmit sem tudok tenni. De kell a megerosites egy hozzaertotol.
:)

(#76036) growler válasza #26097408 (#76033) üzenetére


growler
őstag

A suspend (felfüggesztés) a RAM-ba menti el a munkamenetet. (Az indulás kb. 1.5-2 sec.)
Leállítja a rendszert, és csak a RAM-ban lévő adatokat frissíti folyamatosan.
Kb. 5W a fogyasztása így a rendszernek.
Másképp kifejezve, 1-3 nap alatt meríti le az akkut.

(#76037) lev258 válasza #26097408 (#76035) üzenetére


lev258
veterán

Az ACPI hibák miatt nem aggódnék, rémlik, hogy már láttam ilyet. A többi viszont inkább valami rendszer specifikus nyavalyának tűnik. Már nem tudom, most épp mit használsz. De ha nem tapasztalsz anomáliákat, akkor figyelmen kívül hagyhatóak.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#76038) Aksomatic


Aksomatic
senior tag

Arra már rájöttem kis utánajárással hogy pinch-to-zoom nem létezik, viszont a ctrl görgetés kombináció sem nagyít a weboldalakon. Mi lehet a baj?

(#76039) lev258 válasza Aksomatic (#76038) üzenetére


lev258
veterán

Mit használsz? Nálam Firefox alatt nincs gond a Ctrl + görgetéssel (eltekintve néhány weboldal anomáliát).

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#76040) #26097408 válasza lev258 (#76037) üzenetére


#26097408
törölt tag

Manjaro XFCE 5.8.18-1 kernel-el ez van most fent.
Amugy az akku brutal jol birja. Sokkal jobban mint Mint-en es ugyanugy allitottam be mindent nagyjabol ugyanazokkal az appokkal.

growler: Koszi. Suspend-et allitottam be laptop lecsukasra. Tokeletes lesz.

[ Szerkesztve ]

(#76041) growler válasza Aksomatic (#76038) üzenetére


growler
őstag

Firefox -> Testreszabás feltehetsz egy nagyítót. [link]

(#76042) vadkörte válasza #26097408 (#76033) üzenetére


vadkörte
addikt

"...neztem egy videot hogy kell csinalni swap-ot terminalban."
Van benne partíciókezelő. :)

#76040Privacy
A Manjaro-ban integrált a TLP, a Mint-ben nem biztos. Legalábbis, amikor Mint-eztem még külön kellett telepíteni.

Üdv. V. Körte

(#76043) Aksomatic válasza lev258 (#76039) üzenetére


Aksomatic
senior tag

Chromium

(#76044) tordaitibi válasza #26097408 (#76035) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Rendbe lehet hozni.
Készíts a / alá egy swapfájlt.
Ez eddig már 1x nekem is sikerült, nem épp egyszerű mert fstabba fel kell venni és meg kell adni a lemezen/partíción belüli pontos kezdő helyét.
De ha nekem sikerült, neked is menni fog ez biztos. :)

(#76045) Yerix


Yerix
tag

Megnéztem a libtorrent oldalát és észrevettem, hogy van egy kép hogyan néz ki terminálban.

Libtorrentet lehet önmagában is telepíteni, futtatni ?

Nekem ez nagyon megtetszett. Van valaki aki tud erről valamit ? Esetleg telepítette/használja ?

(#76046) growler válasza tordaitibi (#76044) üzenetére


growler
őstag

Lehet hogy van is swapfile.
swapon --show
(Mint 20 telepítésénél nem csináltam SWAP partíciót - a telepítő automatikusan
csinált 632.7MB swapfie-t ... 8GB RAM mellé.)

(#76047) mefistofeles válasza growler (#76046) üzenetére

Igen így van! Én sem csináltam külön se fájlt se particiót de létre hozott automatikusan (Mint 20) egy 2,1 gigás swap filet!

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#76048) tordaitibi válasza growler (#76046) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

És mefistofeles.

Az egy dolog hogy van swapfájl.
Viszont ha nem nagyob némileg mint a RAM mérete, az érdekes dolgokhoz vezethet.
És mgegy, a kolléga pont hibernálni szeretne, nem csak swappolni.
Ennek a leírása itt van, egyáltalán nem olyan egyszerű mert addig okés hogy létrehozza a megfelelő méretű swapfájlt, de ettől még nem lesz hibernálás.
Be kell tenni a fstabba a swapfájl pontos uuid-t, a partíción belüli kezdeté (offset) ki kell deríteni és a megfelelő helyekre beírkálni, grubot kell szekeszteni, systemctl-t babrálni, a hibernate service se marad ki a sorból, initramfs piszkálgatása, vagyis nem 10 másodperces munka.
[link]

[ Szerkesztve ]

(#76049) mefistofeles válasza tordaitibi (#76048) üzenetére

Oké! Én csak a tényt erősítettem meg, hogy a Mint 20 már "kérés nélkül" készít swap fájlt. Igazából én sosem csináltam magamnak, hibernálni sem szoktam így számomra érdektelen a dolog, meg nem is értek hozzá. Ha már megcsinálta, hagyom, kárt nem okoz......

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#76050) #26097408 válasza tordaitibi (#76048) üzenetére


#26097408
törölt tag

Annyira nem lenyeg. Mar tultettem magam rajta. :DDD
Azok a hibak amiket lent mutattam jobban erdekel az ACPI-ket leszamitva mert azokkal nem tudok mit kezdeni.
Ez inkabb ilyen Lenovo dolog mert amiket talaltam neten ott mind Lenovo tulaj volt de ertelmes valaszt senki sem tudott irni.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.