Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Sport, életmód, utazás, egészség  »  Hardcore café (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-21 23:22:24

LOGOUT.hu

Ez a KOMOLY kávé topik. Kérjük, olvasd el az alábbi téma összefoglalót!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#114801) general válasza bluesfan (#114799) üzenetére


general
addikt

Szebb vagy jobb/finomabb? :) Mert azért nem mindegy. Ha ízre ugyanaz, akkor nyilván a szebbet választja az ember. Én is mindig árgus szemekkel nézem azt a 20-30 mp-et. :D

Nekem is Victoria lenne majd a következő szint, ezért is figyelgetek mindent, ami ezzel a típussal kapcsolatos.

(#114802) public NMY válasza waxos (#114798) üzenetére


public NMY
csendes tag

valójában igen proli megoldás, de én is használom így, full egyszerű a képlet :-)

(#114803) icm válasza Flashback (#114795) üzenetére


icm
tag

Próbálkoztam vele, de azért... nem az csak 10ezres nagyságrendtől indul valami, hogy 2 óra alatt elpöfékeld és kb kezdőként nem is tudod mit keresel, meg hogyan szivarozz. Ugye nem tüdőzöd le, mivel nem dohányzom kb reflex szerűen tudőre ment :D
A szivarka viszont megmaradt de alkalmankénti, nem rendszeres. Al Capone és a Toscanello voltak a beváltak számomra.

"Simplicity is the ultimate sophistication." Leonardo da Vinci

(#114804) McNamara


McNamara
Ármester

Eladó Eureka Specialitám feljebb váltás miatt: [link]

(#114805) sz.zs. válasza McNamara (#114804) üzenetére


sz.zs.
senior tag

Mi az utód?

Mini Gaggia (Aplimont) pid box-szal vagy nélküle eladó

(#114806) bluesfan válasza general (#114801) üzenetére


bluesfan
tag

Nemtom, mennyire tejezel, de eszpresszó vonalon a Victoria, preinfusion ide, vagy oda, a fullos GC-nek csak jelenthet. Napi tapasztalat. :K

(#114807) mutyi


mutyi
őstag

Tudtok ajánlani olyan tisztítószert, ami nem marja meg a kávégép krómozott felületét és szép foltmentes és vízkőmentes lesz?

A következő "problémával" küzdök. Van egy Lelit Bianca, aminek van két elég nagy kazánja. Citromsavazáskor iszonyatosan sok vizet használok el, mire valóban ki tudom a kazánokból öblíteni a citromsavas vizet. Lehet rosszul csinálom. Felváltva szoktam 15-20 mp-ig engedni a vizet. Van a melegvíz kar, ha abból engedem, akkor nagyon sokáig kékes színű a víz.
Mivel a vízkőtlenítés a feladat, ezért ugyanabból a vízből engedek át a mosás során, mint amit amúgy is használok. Az utolsó alkalommal elment 6x1.5 liter és még így is azt láttam hogy picit kékes volt a forróvíz karból jövő víz.
Hogy csináljam máskor? Sokáig engedjem a vizet az egyik tartályból, hogy valóban teljesen kiürüljön belőle a citromsavas víz?
Régen nem volt ekkora macera a Gaggia Baby-vel.

(#114808) McNamara válasza sz.zs. (#114805) üzenetére


McNamara
Ármester

FAG lesz ha minden igaz :)

(#114809) HSM válasza bluesfan (#114799) üzenetére


HSM
félisten

Én a Lelit Glenda-val világosabb pöriknél szoktam próbálkozni "kézi" előáztatással, valóban más ízt hoz ki. :K Az AP papírral a pogácsának sem lesz az égvilágon semmi baja tőle, nem megy vissza kávés víz a csöpögtetőbe a háromjáratún keresztül sem.

A Victoria-nál mondjuk érdekes, hogy az automata honnan tudja, mikor hagyja abba, +1 pont a Glenda-nak, ahol én szépen látom, mikor jelent meg az első csepp a szűrő alján. ;]

#114806 bluesfan : Én arra leszek kíváncsi, mit fog tudni a Glenda, ha egyszer rászánom magam a nyomásszabályozás beépítésére. Nekem nagyon úgy tűnik, hogy gyári állapotában sok a vízhozam/nyomás, főleg a főzés vége felé. :K

[ Szerkesztve ]

(#114810) vicces1 válasza RetepNyaraB (#114766) üzenetére


vicces1
aktív tag

Tescos ilyen, van 3 is.

Xiaomi Mi2s, Mi4c, Mi5s plus

(#114811) bluesfan válasza HSM (#114809) üzenetére


bluesfan
tag

Ha nagy a nyomás, az OPV-n állítható, a vízhozamon meg szűkítővel tudsz csökkenteni.
Ha csak a csapolás vége felé jelentkezik, nem lehet, hogy csatornásodik?

(#114812) eastsider válasza waxos (#114798) üzenetére


eastsider
nagyúr

pont ezen gondolkodtam, hogy van ilyen vekony muanyag "foliam" inkabb hajlithato muanyag lap, abbol tudnek barmilyet eszkabalni...
tetszik a normcore-os, de nevetseges, hogy majdnem annyiba kerul, mint a tamperjuk.
az alis olcso meg nem tetszik. nagyon belog a kosarba.
egyelore pressos cseszebe orlok es atontom a kosarba zero retentionnel :D de jobb lenne csak kosarba tolni a naftat

mas:
Mazzer serpest hogy csinaljatok? fentrol vagy lentrol? meg nem jottem ra a technikara. de 0g kave marad benn egyelore :) (sepresem utan)

mas2: mennyire baj, ha az elso par (10) mp-ben ilyen a lefolyas? [kép]
aztan kesobb valik egye: [kép]

[ Szerkesztve ]

(#114813) sz.zs. válasza mutyi (#114807) üzenetére


sz.zs.
senior tag

Szerintem sokkal egyszerűbb célravezetőbb olyan vizet használni a kávéfőzőbe a kávékészítéshez ami mellett nem kell savazni. De ez csak az én véleményem.

eastsider: seprés [link]
Nálad annyiban más, hogy 1x, 2x rá is kell közben indítani. De az egyik kezedben a fedlap, újjad a nyomógombon, másik kezedben az ecset.

[ Szerkesztve ]

Mini Gaggia (Aplimont) pid box-szal vagy nélküle eladó

(#114814) eastsider válasza sz.zs. (#114813) üzenetére


eastsider
nagyúr

tyu ez szepen kiporgeti a garatbol a kavet :DD
koszi igy fogom csinalni. igen ra is inditottam, csak nem tudtam, hogy fentrol kell-e

[ Szerkesztve ]

(#114815) Warloo93


Warloo93
tag

Sziasztok. Ez a víz megfelelő lehet presszóhoz?
Köszönöm.

(#114816) koxx válasza Warloo93 (#114815) üzenetére


koxx
MODERÁTOR

Nestlé vera szint össz ásv anyagban, de a Mg nekem kicsit kevésnek tűnik.

(#114817) mutyi válasza sz.zs. (#114813) üzenetére


mutyi
őstag

Alapvetően elvileg olyan vizet használok. Lidl lúgos vizet szoktam betölteni évek óta. Őszintén szólva kb semmi üledék nem volt a citromsavazásnál, szóval konstatáltam, hogy jó a víz és nem is fogok a közeljövőben citromsavazni,mert felesleges.
Ha van valakinek TDS mérője, megtenné, hogy megméri a Lidl lúgos vizet,hogy milyen kávézásra? Nekem bevált, de kíváncsi lennék mások véleményére.

(#114818) hogyaza válasza Warloo93 (#114815) üzenetére


hogyaza
csendes tag

A karbonát tartalmat én nem látom feltüntetve,pedig nem lényegtelen.
Azonkívül rengeteg benne a nitrát és a klór.
Szerintem ez nem egy jó víz.

(#114819) RetepNyaraB válasza vicces1 (#114810) üzenetére


RetepNyaraB
veterán

Nem akarod az egyiket eladni nekem?
Nem járok Tescoba, az online vásároltak pedig mind zsákbamacska. Kivéve a Bodum, ami nem kapható :(((

"I don't know half of you half as well as I should like; and I like less than half of you half as well as you deserve."

(#114820) koxx válasza koxx (#114816) üzenetére


koxx
MODERÁTOR

Rendeltem egy pakk Volvic vizet, meglátjuk milyen lesz.

(#114821) HSM válasza bluesfan (#114811) üzenetére


HSM
félisten

Igen, ezek az opciók is adottak. :R Sajnos nincs nyomásmérőm, hogy magamnak beállítsam az OPV-t. Leginkább annak örülnék, ha magam tudnám szabályozni a pogácsára jutó nyomást, ahogy pl. #114719 hogyaza fórumtárs is megoldotta szeleppel, de ez a Glendán a nyomásmérő beépítésével együtt már azért komolyabb tuning.

Amennyire meg tudom ítélni, nincs feltűnő csatornásodás, egyenletesek szoktak lenni a lefolyások, a pogácsa is szép, nem látni rajta lyukat vagy más árulkodó jelet, de nincs meg az a fajta finomság a végén, amit egy csökkenő nyomásprofilú pl. manuális presszógéppel el lehetne érni. Ilyesmire gondolok: [link] .

Ez pl. a mai pogácsa, kb. 5s "manuális" előáztatással a gyári állapotú Glendával, VST 18g szűrővel, 14g etióp kávé (nem tökéletesen friss, kb. egy hónapja nyitottam), 34g végeredménnyel PID szerint 90 fokon, enyhén nem vízszintesre tömörítve (pogácsa előkészítésben még azt hiszem van hova fejlődni).

A hosszanti csík felül a kb. 3 réteg AP papír nyoma, nem mindig sikerül tökéletesen simára.
Ízre nagyon kellemes volt, enyhén savas, nem keserű. Teljes mértékben megfelelt a pörkölő leírásának: [link] . :)

#114813 sz.zs.: SuperJolly még az F64 EVO késsel sem ilyen egyszerű, nekem szépen elzáródik a garat a végére. Azt egy műanyag fogköztisztítóval szoktam kiseperni [link] , majd ráindítás, és a maradék már szépen kirepül, utána már úgy néz ki, mint nálad, így az ecset sem fárad meg tőle idő előtt. :) Leírni több idő volt, mint megcsinálni. :D

[ Szerkesztve ]

(#114822) verti1 válasza sz.zs. (#114813) üzenetére


verti1
tag

Repülők és kávé, jó kis csatorna! Fel tudok ajánlani egy 2022-es Goldtimer naptárat ha nincsen még. Illetve az LKK oldalán vannak nagyon jó reptér túrák, azokat is tudom ajánlani ha érdekel a dolog. Hozzánk is szoktak mostanában szervezni a hangárba és a műhelyekbe.

[ Szerkesztve ]

(#114823) bluesfan válasza HSM (#114821) üzenetére


bluesfan
tag

Így szemre rendben van a pogi, nem látszik csatornásnak. Én a felső szűrőre szoktam feltapasztani a nedves AP papírt, miután kiengedek egy kevés vizet a csapolás előtt, szerintem úgy kevésbé hajlamos a gyűrődésre. A "manuális" előáztatás hogy történik?

(#114824) kfjoco


kfjoco
csendes tag

Üdv.Gaggia classik mellé vennék egy kávéfőzőt amivel reggel gyorsan lehet inni egy kávét,kapszulás vagy e.s.e pod főzőkre gondoltam,valakinek esetleg van tapasztalata hogy a kettő közül melyik áll közelebb ízben és állagban a G.C. hoz. :R

[ Szerkesztve ]

(#114825) stereofan válasza kfjoco (#114824) üzenetére


stereofan
tag

a gc-vel szimplázol? ese pod jó esetben 7-7,3g között van, a kapszula szerintem kevesebb.
én a podot valasztanám egy kis termoblokkos géppel, de ezzel nem nagyon lesznek hosszabb csapolásaid.

minőségi kavéscsészék: https://bit.ly/2zlhnDo

(#114826) Warloo93 válasza hogyaza (#114818) üzenetére


Warloo93
tag

Csehek és a szlovákok kozül sokan ezzel presszóznak.
Esetleg ez a másik, sokak álltal kedvelt:

(#114827) HSM válasza bluesfan (#114823) üzenetére


HSM
félisten

Én a felső szűrőhöz ilyenkor nem nagyon nyúlok, elég forró. :B De valószínűleg az lenne a legjobb megoldás.

A manuális előáztatást úgy csinálom, hogy bekapcsolom a pumpát mintha kávét főznék, megvárom, míg a szűrő alján körben megjelenik a kávé, akkor lekapcsolom (solenoid nyit persze, elengedi a nyomást) majd néhány másodpercet (~5) hagyom így ázni, majd újraindítom a pumpát és főzöm tovább. A leírásod alapján ez gyakorlatilag ugyanannak tűnik, mint amit a Victoria is csinál. Számomra meglepő módon (hiszen kicsit alul is van töltve a kosár), de így az AP papírral nem szedi szét a pogácsát, és bizonyos kávékból eddig ezzel jobb italt is sikerült főzzek, mint enélkül. De hozzá kell tegyem, hogy nem túl régóta próbálkozom ezzel a módszerrel. :)

[ Szerkesztve ]

(#114828) Zen42 válasza JózsefK (#114381) üzenetére


Zen42
tag

A borzasztó rögösödést végül vizes technikával küzdöttem le. A lényeg, hogy bizonyos kávékkal annyira rögösödött, hogy nem lehetett szétverni sem a rögöket. Másokkal átlagosan viselkedett, wdt-vel kezelhető volt, míg voltak olyan kávék is melyekkel alig rögösödött. Sajnos holnap visszakerül a tulajdonoshoz így nem tudtam rendesen kitesztelni.
Abból, hogy nálad sosem rögösödik arra következtetek, hogy a lakásodban határozottan magasabb a relatív páratartalom, vagy inkább sötét pörikkel nyomod. Eltaláltam?

(#114829) Cathfaern válasza HSM (#114827) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Espressonál nem működhet a kotyogós-féle manuális előáztatás? Simán csak óvatosan forró vízet önteni a pogácsára, mielőtt bekerülne a gépbe. Annyiból plusz macera, hogy akkor külön vízet kell forralni.

(#114830) konzumpro válasza Cathfaern (#114829) üzenetére


konzumpro
senior tag

Hamarabb volt mint a kotyogós, eredetileg ezzel kezdődött, de itt a fórumon már csak úgy találkoztam vele, hogy "már megint egy hype", spanyolviasz.

Épp ma gondolkodtam, hogy felöntöm az automatát, fel én!
De aztán győzött a józan ész... :)

(#114831) HSM válasza Cathfaern (#114829) üzenetére


HSM
félisten

Nem tudom. Én biztos előbb utóbb leforráznám vele magam, így saját célra kiesik. :D Illetve ami még gond lehet, hogy az összetömörített kávén szerintem nem nagyon menne át. Illetve, ha át is menne, az a tapasztalatom, hogy ha túl sokat áztatom akkor elég rossz lesz az eredmény. Így a pumpa kontrollálható módon viszonylag gyorsan megcsinálja a pogácsa átnedvesítését. És nem jön vissza kávé a háromjáratún, direkt kerestem a csepptálcában, de csak víz volt benne.

(#114832) Flashback


Flashback
addikt

Flair 58 mennyi idő alatt képes felmelegíteni a szobahőrésékletű vizet?

Bocs nincs hosszú ö, ü és néha az á is ä :)

(#114833) WarLock07222 válasza Flashback (#114832) üzenetére


WarLock07222
tag

Nem erre való a benne lévő hőelem, ahogy a gyártó sem javasol ilyesmit. Szerintem ezzel legfeljebb némi előmelegítős mókát tudsz megspórolni, de ugyanúgy forralót igényel.

(#114834) Cathfaern válasza Flashback (#114832) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Manual alapján 96W-os táppal működik. Szóval valamivel kevesebb, mint egy óra - ha jól számolom - hőveszteséggel nem számolva.

(#114835) icm


icm
tag

Sziasztok!
Ráfutottam egy kis problémára.. sikerült egy pulsort beszerezzek, viszont az ulkára rakva ha a gaggia fedelet rárakom beleér a vízbetöltő tölcsérbe, és ha a puNpát bekapcsolom akkor a rezgés miatt hangosabb az egész mint előtte. Ez így nem teljesen jó nekem. A kérdésem az volna, hogy ha könyököt berakok az ulka és a pulsor közé az a működést befolyásolja? Felfelé kell-e álljon a pulsor kupakja vagy csak az a lényeg, hogy a víz belépéssel szemben legyen a teteje? Létezik rövidebb kimenő csatlakozó szár az ulkához?

"Simplicity is the ultimate sophistication." Leonardo da Vinci

(#114836) general válasza bluesfan (#114806) üzenetére


general
addikt

Én csak gőzölt tejjel és zabtejjel iszom, üresen nem ajánlott sajnos a sava miatt, GC így felejtős. Párom is csak tejesen szereti.

(#114837) qvik27 válasza Zen42 (#114828) üzenetére


qvik27
tag

Bevallom, nem annyira értem ezt a rög-iszonyt.
Nem nagyon tudom elképzelni, hogy egy ilyen rögben akkora kohézió volna, amekkora ellen tudna állni észlelhető mértékben annak a mechanikai hatásnak, amit a tampereléssel teszünk ( kb. 26,5 cm2-en 100N erő).
A perfetto is rögösít kicsit, néha előkezelem a babokat vizes kiskanál nyéllel, akkor gyak. nem, de nem is láttam különbséget a lefolyásban, és nem is éreztem.
Persze lehet, hogy nem vagyok elég vájtszemű, sem vájtnyelvű, de ez összecseng a fizikai okoskodással.
Epként látott már valaki pl. MRI-s kávépogácsa képeket, amik rögös őrlemény tamperelése után készültek?

10 féle ember létezik: aki érti a digitális világot és aki nem.

(#114838) general


general
addikt

Tudja esetleg valaki, hogy a 2020-as Lelit Victoria v2 miben különbözik a v1 verziótól?

(#114839) SoundON válasza icm (#114835) üzenetére


SoundON
tag

egy fótó sokat segítene... van gumibakod ami fogja a pumpa nyakát?...
de próbáld meg hogy az ulkát elforgatod 90fokkal, vagy csak a könyökidomot

[ Szerkesztve ]

(#114840) roBEEsz


roBEEsz
csendes tag

Sziasztok!

Tegnap megérkezett hozzám a Tadamm-féle maroktamperem (köszi Ádám, nagyon szép lett) és meg is próbáltam beállítani. Ma húztam vele az elsőt és amit tapasztaltam, hogy nakedben középen 2 sugárban kezdett lefolyni a kávé és egy kis idő múltán állt csak össze, valamint a megszokottnál sokkal hamarabb kiszőkült.

Kérdés: Lehetséges, hogy nem elég mélyre állítottam és nem tudta letömöríteni megfelelően a kávét?

Válaszokat köszi ;)

(#114841) sz.zs. válasza roBEEsz (#114840) üzenetére


sz.zs.
senior tag

Tömörítsd le a kávét a normál tamperrel, majd úgy állítsd be ezt, hogy pont annyira lógjon be, hogy a tömörített kávét elérje.

Mini Gaggia (Aplimont) pid box-szal vagy nélküle eladó

(#114842) Daneeka


Daneeka
senior tag

Láttam páran használtok 9barista-t itt régebben, nap indító eszköznek milyen? Sokkal többet kell vele vuduzni mint egy kotyeszzal? Nagyon érzékeny a gáz láng erősségére? Felkészülhetek arra, hogy minden reggel WDT, RDT, csatornásodás, köpés, fulladás, első shot kuka, daraló újra állítás stb. vagy ennél elnézőbb?

[ Szerkesztve ]

(#114843) roBEEsz válasza sz.zs. (#114841) üzenetére


roBEEsz
csendes tag

Hmm, így állítottam be.. sőt még ennél is egy picit lentebb.. Lehet akkor a puck prep egyéb része ment félre..

(#114844) Toobee válasza Daneeka (#114842) üzenetére


Toobee
veterán

Nevemre keress rá + 9Barista szóra. Elég sok dolgot leírtam már róla ide.

https://barbieripnk.hu/

(#114845) icm válasza SoundON (#114839) üzenetére


icm
tag

igen valóban :)
csatolom is, így működik de ha a gaggia fedelét visszarakom akkor beleér a pulsor a tölcsér oldalába...
és igen, van bakja a punPának, ez már a 2018+ classic pro ultimate titanium golden stb... :D

kipróbáltam, hogy megcserélem a csatlakozást így egy 90 fokos könyököt csináltam a pulsorból... azzal meg nem voltam előrébb. Az a kérdés, hogy ha most egy könyököt beraknék akkor ellátná-e a feladatát vagy ez csak úgy tud működni, hogy az a nagy bumszli fej felfelé van?

[ Szerkesztve ]

"Simplicity is the ultimate sophistication." Leonardo da Vinci

(#114846) icm válasza icm (#114845) üzenetére


icm
tag

áhh elírtam, helyesen puNpa... :D :D :D :D

"Simplicity is the ultimate sophistication." Leonardo da Vinci

(#114847) zolnagy válasza icm (#114845) üzenetére


zolnagy
őstag

Mi ér bele a tölcsérbe? A pulsor fehér bumszli vége, vagy a vízcső a csatlakozóval? Ez utóbbi esetben egyszerűen forgasd el. Vagy a vízcső esetleg olyan merev, hogy eltolja abba a pozícióba? Esetleg valami szivacs oda nem megoldás? Vagy annyira közel van? Van manométer bekötve? Mert, ha semmi más nem működik, akkor kipróbálhatod könyökkel, ahogy írtad és megnézni, hogy jobban remeg-e a mutató + élőben csapolással.

A pumpa direkt rossz helyesírását én nem tudom értelmezni. Ez valami vicc?

(#114848) stereofan válasza icm (#114845) üzenetére


stereofan
tag

"vagy ez csak úgy tud működni, hogy az a nagy bumszli fej felfelé van?"

szerintem vízszintes pozícióban is működik, legalább is a quick mill gépekben így van szerelve.

minőségi kavéscsészék: https://bit.ly/2zlhnDo

(#114849) zolnagy válasza stereofan (#114848) üzenetére


zolnagy
őstag

Igen, de ott a pumpa is vízszintes vele együtt. Ki kell próbálni mindenesetre. :)

(#114850) icm válasza zolnagy (#114847) üzenetére


icm
tag

A pulsor fejrésze ér bele a vízbetöltő tölcsérbe. Ha el is forgatom báermelyik irányban nem vagyok előrébb mivel koncentrikus a tengelyre a fejrész. Egyébként nem lett volna rossz ötlet.
Nincs manométerem. OPV az fix a rugó függvényében, nem is foglalkoztam ennél többet evvel.
Könyököt be fogok kötni szerintem. Sok gondolkodás után arra jutottam, hogy vízszintesen is - tehát a 90 fokos könyököt beszerelve is működnie kell - csak az a lényeg, hogy ami a belépő oldal ott kapja meg a vizet. Ezt mondom azért mert tegnap próbálkoztam avval, hogy nyerek helyet avval, ha azt a réz csatlakozót áthelyezem: így az eredeti belépő oldal lesz a kilépő oldal és az eredeti kilépő oldali csatlakozó az a belépő. Így elfért, nem volt gond csak hatása nem volt. Ebből következtettem kicsit tévesen arra, hogy a fejrésznek felfelé kell állnia, de átgondolva inkább azt mondom, hogy a fejrészen lehet valami ami tompítja a rezgést és annak kell irányban lennie a belépő vízzel. Hosszúra sikeredett a következtetésem...

"Simplicity is the ultimate sophistication." Leonardo da Vinci

Útvonal

Fórumok  »  Sport, életmód, utazás, egészség  »  Hardcore café (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.