Hirdetés

2024. május 11., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Sport, életmód, utazás, egészség  »  Hardcore café (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-21 23:22:24

LOGOUT.hu

Ez a KOMOLY kávé topik. Kérjük, olvasd el az alábbi téma összefoglalót!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#108151) Parci válasza Gery0505 (#108149) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

például a kés profilja... sokkal több számít, mint a mérete.

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#108152) WarLock07222 válasza Gery0505 (#108149) üzenetére


WarLock07222
tag

Leginkább amúgy a kosárban az örlemény eloszlására, majd annak szintben való tömörítésére - az előkészítés oldalon. Illetve ezután a vízterítésre a főzés oldalon. A többi (hőmérséklet, flow/nyomás viszonya) talán kevésbé izgi "karcosság" szempontjából, mert azokra úgyis mindig mindenki figyel alapból. Viszont előbbi kettő nekem eszközcsere nélkül is mindig nagyságrendeket javított a kávé kerekségén. Amikor ratyi disztribútor helyett saját kezűleg oszlattam el a kávét, majd a dugó + gyöngyfűző tűs eloszlatásra váltottam, mindkét alkalommal iszonyat nagy ugrás volt. De ha mondjuk a Robotot tekintjük, akkor ott is ég és föld a gyári vízterítő cucchoz képest pl. a BPlus-os sűrű fémhálós vízterítő ilyen szempontból.

(#108153) WarLock07222 válasza Parci (#108151) üzenetére


WarLock07222
tag

Ott a pont. Már ha a késeknél maradunk kizárólag. Itt van a Lagom P64-hez kiadott flowchart az SSP késekhez. Ez ugyanazon gyártó, ugyanazon méretű, ugyanazon bevonítú kése, csak különböző profilokkal. Itt is viszonylag világos, hogy arra veszed, amire leginkább használni akarod. Itt sincs svájci bicska (sajnos).

(#108154) Gery0505 válasza WarLock07222 (#108153) üzenetére


Gery0505
tag

Kezdem kapiskálni, tehát a késprofil határozza meg igazából, hogy melyik fajta pörköléshez, milyen késprofil illik. Tehát ha mondjuk én világos kávékat akarnék inni, akkor ahhoz kell választani késprofilt, ha meg sötét olaszos pörkölést innék, akkor meg másik fajta profil kell. Ezt jó lenne Mazzerra is lefordítani, ehhez is van néhány késfajta, a 151A-C-ig, és van hozzá SSP is. Lehet amikor Zsolti csinálta a késtesztet a Majorban, akkor csak egyféle kávéval próbálta? Lehet az SSP is jó lett volna, csak másfajta pörkölésű KV-val brillírozott volna az a kés? Sötétebb, világosabb?

"Failure is always an option." Adam Savage

(#108155) bencefica13 válasza Gery0505 (#108144) üzenetére


bencefica13
csendes tag

A nagyon fiatal "karrierem" alatt ebben az otthoni kávé, főleg espresso készítés topikban egy dolgot tanultam meg biztosra, nincs olyan, hogy végállomás és olyan daráló, vagy gép, amit ne tudnának űberelni :D
Más kérdés, hogy megéri-e azért a nagyon apró különbségért több, mint 3-4 ezer eurot kiadni, valószínűleg nem, nekem legalábbis biztosan nem.

(#108156) WarLock07222 válasza Gery0505 (#108154) üzenetére


WarLock07222
tag

Nem tudom Zsolti pontosan milyen SSP késsel próbálkozott a Majorban anno. De pl. ennek a Red Speed-nek olyan 5kg kávét ajánlanak bemelgítésnek, hogy helyre rázódjon a rend a szemcseméret eloszlást illetően. Én 1kg. után meguntam a folyamatot és inkább főztem magamnak egy V60-t :D Majd valamikor átküldöm rajta a többit is. De amúgy igen, alapvetően máshol jó mindegyik kés. Nem ismerem pontosan a Mazzer késeit, mert sosem volt ilyen gépem, szóval azt rábíznám a többiekre. Az SSP mostani, furcsa elnevezéseit/terminológiáját végre sikerült kitúrni az internetből az utóbbi pár hétben.

(#108157) Parci válasza Gery0505 (#108154) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

picit azért túl van ez lihegve. egy friss és jó zöldből csinált jó és friss pörkölést egy normális darálóval mindenképp élvezet lesz inni. de ha nagyon kombinálunk, a világos pörkölés sokkal nehezebb ügy, szóval én arra céloznék, mert egy ahhoz jó késsel a sötét pörik is rendben lesznek. maximum csak 90%-osak, de finomak.

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#108158) Gery0505 válasza bencefica13 (#108155) üzenetére


Gery0505
tag

Így van, ez a hobbi is nagyon hasonló a hifizéshez, amiről Parci is mesélt, hogy ott is kemény milliókat el lehet költeni egy apró változásért, és a kérdés az, hogy megéri-e. A Hifiben sincs végállomás, ott is mindig lesz egy jobb készülék, nüanszokon múlik ott is sok minden. Nyilván az ember mindent megtesz egy bizonyos határig, hogy a saját szája íze szerint megtalálja azt a legjobb élményt ami neki a legjobb.

"Failure is always an option." Adam Savage

(#108159) Bazsee71 válasza Parci (#108157) üzenetére


Bazsee71
őstag

Szerintem is itt rejlik a lényeg, hogy mit töltesz bele. Alapvetően imádtam a Majort a felépítése miatt, az örökkévalóságnak építették, jól seperhető a garat, egyadagos őrlésre is kiváló volt. Csak a világos pörikkel küzdöttem, sehogy nem akartak domborítani. A fordulatszám-szabályzóval javult a helyzet, illetve a ZM kés is nagy előrelépés volt. Aztán jött a K30 kés, és a kis csúnyaság kitúrta a Majort.
Az meg be****ás, hogy a Forte 54 mm-es kése mit tol ízben.
Egyébként a Fiorenzato úgy promózza, hogy maga gyártja a kést, így a válasz szerintem az, hogy saját van az AllGroundban is. A saját tapasztalatot úgy szummáznám, hogy nem tűnt fel, hogy rosszabbak lennének a kávék vele, mint bármelyik másik őrlővel, ami mostanában megjárta a pultot.

(#108160) p.lac válasza Gery0505 (#108154) üzenetére


p.lac
tag

Épp ma gondolkodtam azon, hogy sötétebb pörkölésű kávénál szép tigriscsíkos cremát kapok, világosabb pörkölésűnél pedig gyakorlatilag nincs tigriscsík. A szakirodalom szerint a tigriscsíkot az apró kávérészecskék okozzák (gondolom gyakorlatilag a fine).

1Zpresso JE-PLUS-sal őrlök, a világosabb kávékat még finomabbra is őrlöm, elvileg több fine kellene hogy legyen, de semmiképpen se kevesebb, mint sötét pörkölésnél. Nyilván a sötétebb pörkölésű kávé finomabbra törik, mondjuk nem nagy következtetés... De ez azt is jelenti, hogy elvileg igen, a különböző (pörkölésű) kávékhoz elvileg más-más lehet az ideális késprofil.

Kézi őrlőnél egyébként tekerés közben egyértelműen érezhető, hogy milyen pörkölésű a kávé.

(#108161) Peti...(16v)


Peti...(16v)
tag

Piccolások: a Sarának ennyi a felső vízterítője, vagy innen még hiányzik vmi?

[ Szerkesztve ]

(#108162) sz.zs. válasza Peti...(16v) (#108161) üzenetére


sz.zs.
senior tag

Elvileg ennyi.

Mini Gaggia (Aplimont) pid box-szal vagy nélküle eladó

(#108163) Peti...(16v) válasza sz.zs. (#108162) üzenetére


Peti...(16v)
tag

:R

(#108164) Parci válasza Bazsee71 (#108159) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

jól hangzik ez a fiorenzato akkor!

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#108165) WarLock07222 válasza billyjoe (#108140) üzenetére


WarLock07222
tag

Most kipróbáltam 20g-os adaggal (előtte 19 de ott kb ugyanez az eredmény), CasMo filter Burundival. Először megörültem, hogy micsoda kombót találtam a workflow rövidítésére (lásd alább). Aztán picit szomorú lettem hogy 3-4 bar körül átszaladt a víz az egészen elég gyorsan. Allongénak viszonylag iható lett, de ezzel a kávéval esélytelen lesz. Később nontok valamit ami jó eséllyel sötétebb, mint ez (Bagira Ádám elvileg délelőtt érkezik pár kávéval), aztán majd folytatom.

Szóval itt a megörülés pillanata:

(#108166) sz.zs. válasza Gery0505 (#108154) üzenetére


sz.zs.
senior tag

Próbáltam világosabb és sötétebb pörköléssel is, az SSP kés még a 151 B kés szintjét sem hozta. Viszont hozzáteszem, hogy nem járattam be, mivel nem akartam azt, hogy esetlegesen ne tudjam gyakorolni a 14 napos elállási jogomat valami miatt. Ahhoz túl drága volt hogy rajtam maradjon…

Mini Gaggia (Aplimont) pid box-szal vagy nélküle eladó

(#108167) koxx válasza Parci (#108164) üzenetére


koxx
MODERÁTOR

Egy kicsit lehetne nehezebb a gép mert a tárcsa állításakor elég könnyen elmozdul a pulton. Most kezdem kb belőni az időzítőt, a reggeli shot niagaraként zubogott át. Olyan 1,8g/secet tud espresso finomságon ami annyira nem rossz.

(#108168) bencefica13


bencefica13
csendes tag

Közben megkezdődött a KOPI Deva kickstarter, ha jól látom. Maga az ár 40 fonttal olcsóbb mint a NZ és még pluszban a szállítás is 50 fonttal olcsóbb itt jelenleg. Mindennel együtt, ha kb jól számolok ez olyan 250-260.000 körülre jönne ki vámmal, szállítással, minden költséggel.
Érdekes ez is, nekem az az egy nem tetszik, hogy ekkora üres tér van a gép alja és a darálórész között, nem tudom mennyire lenne ez kényelmes.

(#108169) Cathfaern válasza WarLock07222 (#108165) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Jól értem, hogy az eredeti kések vannak benne, nem az SSP? Espresso-ra az szerintem esélytelen lesz kávétól függetlenül, mert filterre is az a kritika az Oda-val kapcsolatban, hogy nem tud elég finomra őrölni bizonyos technikákhoz / kávéhoz...

(#108170) WarLock07222 válasza Cathfaern (#108169) üzenetére


WarLock07222
tag

SSP Red Speed Brewing kések vannak benne.

Picit följebb:
#108139 WarLock07222
#108148 WarLock07222

Az örlemény finomságával amúgy nincs gond ezzel a késsel. Szemre simán espresso méretűre hozza, ha kell, viszont zérus fine-t dob mellé a Brewing kés.

[ Szerkesztve ]

(#108171) bluesfan válasza bencefica13 (#108168) üzenetére


bluesfan
tag

Azért azt jó látni, hogy egyre több életképes próbálkozás történik célirányosan otthoni használtra készülő, színvonalas őrlők, kávégépek terén.

(#108172) koxx


koxx
MODERÁTOR

Rohadt jó a Kalmár féle Myanmar kofi, de még mindig nem találom a megfelelő beállítást, visszatekertem oda ahol a Kenya befulladt, ez még simán átzubog. :U

(#108173) Parci válasza bencefica13 (#108168) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

jópofa cucc, de azért ez a "same 64 mm profi kések, mint a profi grinderekben" gyenge duma, megadhatta volna, hogy mit használ :U

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#108174) Toobee


Toobee
veterán

Sweet Valley szerintem van még az Embassyban, aki Bp-en jár. Kóstolni meg egy fermentet lehet, ezt is ajánlom, de csak óvatosan, mert eléggé el tud téríteni a klasszik kávé iránytól. Mintha valami ízfokozó lenne benne.
Presszónak is marha jó, én filter pörit szoktam venni monstanában, ha van választási lehetőség.

https://barbieripnk.hu/

(#108175) bencefica13 válasza Toobee (#108174) üzenetére


bencefica13
csendes tag

Imádom ezeket a Kruve poharakat, egyelőre még csak a PROPEL espresso glass-t rendeltem, de ez is baromi jól néz ki.

(#108176) billyjoe válasza Toobee (#108174) üzenetére


billyjoe
csendes tag

Milyen árban van?

(#108177) Toobee válasza billyjoe (#108176) üzenetére


Toobee
veterán

4400 Ft, de 250 grammos.

[ Szerkesztve ]

https://barbieripnk.hu/

(#108178) bl4ze válasza Toobee (#108177) üzenetére


bl4ze
veterán

aty+%%aaaa
közel 18 ezere forintos kávé per kiló??? OMG :o

.:. bl4ze .:.

(#108179) billyjoe válasza Toobee (#108177) üzenetére


billyjoe
csendes tag

Köszi, nem olcsó, bár még mindig olcsóbb mint egy friedhats, fjord, april kávé.

(#108180) sz.zs. válasza bl4ze (#108178) üzenetére


sz.zs.
senior tag

Nem sokkal drágább egy CasMo kávénál .

Mini Gaggia (Aplimont) pid box-szal vagy nélküle eladó

(#108181) Toobee válasza bl4ze (#108178) üzenetére


Toobee
veterán

Te új vagy itt? ;]
Van egy híres mondás is ebben a témában: gazdag, aki szenet iszik!

[ Szerkesztve ]

https://barbieripnk.hu/

(#108182) Csápájev válasza bl4ze (#108178) üzenetére


Csápájev
őstag

Ha esetleg érdekelne egy 11000 $ / kg innen tudsz rendelni : [link] :DDD
Igaz van 10g-os kiszerelés is,az csak 260$ :))

[ Szerkesztve ]

(#108183) Toobee


Toobee
veterán

Arco 1000 km hosszú levélből a lényeg:
Here is the new delivery date that we have set: ARCO will be sent out in October.
Várható volt

https://barbieripnk.hu/

(#108184) koxx válasza bl4ze (#108178) üzenetére


koxx
MODERÁTOR

Goosebumps kávéi 5k/200g :o

(#108185) 72lakiluk válasza Toobee (#108181) üzenetére


72lakiluk
tag

Én annak idején ezt kaptam egy hsz-ra: Aki majmot vesz, annak legyen pénze banánra is ! :)

(#108186) bbuffy válasza Toobee (#108183) üzenetére


bbuffy
senior tag

Hát ez szépen megcsúszott akkor.

...és jól jegyezd meg fiacskám, az élet, ha kicsit is jól jön ki a lépés, annyira, de annyira gyönyörű. /Bohumil Hrabal/

(#108187) Bazsee71


Bazsee71
őstag

Eladó Rancilio Siliva V5 (fragola tuning), ismerem a hirdetőt, nagyon megkímélt a gép.

(#108188) MPowerPH válasza koxx (#108121) üzenetére


MPowerPH
félisten

Vegigolvastam a topikban a daralos hsz -eket, szvsz nem tudok donteni. :B

Don't Tread On Me

(#108189) Bazsee71 válasza MPowerPH (#108188) üzenetére


Bazsee71
őstag

Érdemes lehet megírni, mik maradtak a kalapban, aztán tuti lesz olyan fórumtárs, akiknél meg tudod őket nézni. :)

(#108190) koxx válasza MPowerPH (#108188) üzenetére


koxx
MODERÁTOR

Az all ground nem rossz választás ebben az ársávban, esetleg még Eureka atom 75 jöhet szóba, de az jóval drágább. (csak sztem csúnyák, de ez ízlés dolga)

(#108191) WarLock07222 válasza WarLock07222 (#108165) üzenetére


WarLock07222
tag

Rápróbáltam a Bagira kongói kávéjával is. Ez picit sötétebb volt mint a CasMo Burundi filter pörkölés, szóval azt vártam, hogy picit több ellenállást sikerül kicsikarni a kávépogácsából. Ez a tipp végülis megvalósult, olyan 4-5 bar körül tudtam tartani, de viszonylag nagy flowrate-tel, úgyhogy ez is inkább allongé lett, mintsem hagyományosabb espresso. Finomnak finom amúgy. Illetve mindhárom shot ami kijött a Robot + SSP Brewing kombóból iható volt, de szerintem amíg nem futok bele valami közepesen világos pörkölésbe itthon, addig nem próbálgatom tovább, mert a NZ-val is lehet hozni egy határozottan kellemes szintet.

Filterre viszont életem V60-jeit húztam ezekkel a késekkel, de az megint másik történet.

(#108192) billyjoe válasza WarLock07222 (#108191) üzenetére


billyjoe
csendes tag

Kár érte, pedig erre a kombóra talán lecserélném az nz-t, de így legalább nem kell ezen gondolkodnom.
Még azt a fent említett Kopi-t kellene letesztelned :D

(#108193) 72lakiluk válasza MPowerPH (#108188) üzenetére


72lakiluk
tag

Igen, ez nem könnyű téma. A topik meghatározó tagjai - valós tapasztalattal persze a hátuk mögött - nagyban befolyásolják az 'újoncok' döntéseit. El tud szaladni egy-egy termék irányába rendesen a ló :) Én is ültem fel nem egy hullámra már, de mondhatni, nem bántam meg. Eddig. De volt olyan is ami csábított, de ellenálltam és jól tettem, azt gondolom. Ez jelen van főző, őrlő, manuális őrlő, karos főző, habosító.. szóval minden érintett területen. Még a BWT meg egyéb is ide vehető. Na arra is felültem :B

(#108194) Tragger


Tragger
tag

Új JH vidi érkezett a 1500 font alatti presszó gép kategóriáról. [link]

(#108195) MPowerPH válasza 72lakiluk (#108193) üzenetére


MPowerPH
félisten

En a gepet is 2 honapig nezegettem, mire raszantam magam. Innen tajekozodtam. A daralo pont ugyan olyan kenyes.
Sok penz, es nem szeretnek rossz dontest hozni, es csalodni, de probalok a foldon is maradni, mert nem vagyok professzionalis barista.

[ Szerkesztve ]

Don't Tread On Me

(#108196) WarLock07222 válasza billyjoe (#108192) üzenetére


WarLock07222
tag

Nekem meg se fordulna NZ-t cserélni erre a kombóra. Multipurpose késsel valszeg amúgy élhetőbb lenne espressora, mert ez a kés tényleg semennyi fine-t nem ad ki magából, az viszont igen, a szélén lévő más kialakítás miatt. Mindenesetre teljesen más műfaj az NZ-hez képest.

(#108197) bayarena válasza koxx (#108190) üzenetére


bayarena
aktív tag

Esetleg a 65-os verzio ami picit olcsobb, es nem nagy a kulonbseg, picit lassabb. De nagyon csondes.

(#108198) Zen42 válasza Gery0505 (#108101) üzenetére


Zen42
tag

Ezek rövid elejűek ( :) ) valóban, de újak. Használtat keresek, egy új nem fér bele a büdzsébe.

(#108199) Zen42 válasza Bazsee71 (#108137) üzenetére


Zen42
tag

"Volt Major, gondolkodás nélkül az AllGround" Írtad még, hogy a K30 kitúrta a Majort.
A Majort milyen késsel használtad?
A K30 is fölmerült, de csak késileg. Viszont nem tudom mibe lehetne beletenni azokat a késeket ha egyáltalán. Valaki épp hirdet egy SJ-t K30 késekkel. Abban viszont vagy nem gyári a késtartó vagy megfúrta még egy ponton, az ilyesmit meg kihagynám.

(#108200) Zen42 válasza sz.zs. (#108099) üzenetére


Zen42
tag

Köszi, pedig reménykedtem nagyon. :(

Útvonal

Fórumok  »  Sport, életmód, utazás, egészség  »  Hardcore café (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.