Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Építő/felújító topik (kiemelt téma)

Hozzászólások

(#3801) Retekegér válasza Met (#3798) üzenetére


Retekegér
HARDVERAPRÓD

Festés van, a tapétát nemrég szedtük le :)
Nekem már az is elég lenne, ha lenne egy lakástulaj, aki ismeri az elektromos hálózatot.
Vagy kérdezzem meg a gondnok nénit? :D

<< Heimdal >>

(#3802) Met válasza Retekegér (#3801) üzenetére


Met
Topikgazda

Esetleg olyat kérdezz meg akinek ugyan olyan a lakás elrendezése mint a tiétek.

"If in doubt, flat out!" Colin McRae

(#3803) Retekegér válasza Met (#3802) üzenetére


Retekegér
HARDVERAPRÓD

Klasszikus elosztás, szerintem rengeteg embernek lehet ilyen:

Hátha a fórumon is akad ilyen lakástulaj. :)

[ Szerkesztve ]

<< Heimdal >>

(#3804) csemberlen válasza Retekegér (#3801) üzenetére


csemberlen
őstag

Olyan nincs hogy szabvány 46 nm lakás villanyhálózata.
Még egy lakotelepen belül is eltérnek a dolgok.
Sajna erre nemigen találsz embert aki megmondja, hogy honnan jön a vezeték. Érdemes lenne szakembert kihivni, és megnézetni a festés előtt a hálózatodat, mert lehet nagyobb a gond mint gondolnád. 20-30 éves hálozatot érdemes teljesen felújitani, főleg festés előtt.

[ Szerkesztve ]

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#3805) Retekegér válasza csemberlen (#3804) üzenetére


Retekegér
HARDVERAPRÓD

Komplett hálózatfelújítást most nem nagyon szeretnénk, nem olyan rossz a helyzet. Az átkötéseket megcsinálom, de ehhez lehet tényleg szakember kellene, lehetőleg olcsó és megbízható.

<< Heimdal >>

(#3806) csemberlen válasza Retekegér (#3805) üzenetére


csemberlen
őstag

Kötéseket ellenörizted?
Milyen vezeték/kábel van a falban/csőben?

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#3807) Retekegér válasza csemberlen (#3806) üzenetére


Retekegér
HARDVERAPRÓD

Igen, ellenőriztem.
Csövezve van, sztem még az origi Alu vezetékkel, a konyhában és fürdőszobában földeléssel, a többi helyen csak test és fázis.

<< Heimdal >>

(#3808) Ariadne válasza Retekegér (#3807) üzenetére


Ariadne
őstag

Ezek a régi aluvezetékek nem veszélyesek kicsit? Nekünk is ilyen volt, és kapásból ajánlották, hogy vezetékezzük újra, ne legyen baj... :U

"In mountain biking, there is no destination - just a bike, a rider, and a place to ride" (The Collective:Roam)

(#3809) Retekegér válasza Ariadne (#3808) üzenetére


Retekegér
HARDVERAPRÓD

Mitől veszélyes?
Jó, el tudnék képzelni rézhuzalozást is helyette, de erre most nincs meg a keret. :)

<< Heimdal >>

(#3810) Ariadne válasza Retekegér (#3809) üzenetére


Ariadne
őstag

Ööö, nem értek hozzá... :B Tudod, női agy, csak az ragadt meg, hogy veszélyes lehet, jó lenne lecserélni. :D Valami olyan rémlik, hogy mivel számítógépek, tévé, sok minden megy róla, konyhában meg elektromos sütő, nagy hűtő, ilyenek, ezért megolvadhat. Egy régi villanyzabáló tűzhelyet használtak ott korábban, és a konyhában már meg is volt olvadva a vezeték... :Y

"In mountain biking, there is no destination - just a bike, a rider, and a place to ride" (The Collective:Roam)

(#3811) Retekegér válasza Ariadne (#3810) üzenetére


Retekegér
HARDVERAPRÓD

Ja igen, az ellenállása nagyobb. De nagyfogyasztóink nincsenek, szóval annyira nem terheljük le a rendszert. :)

<< Heimdal >>

(#3812) csemberlen válasza Retekegér (#3811) üzenetére


csemberlen
őstag

Az alurendszered 20 éves hálózatra tervezve is már elgyengült. Egy ekkora lakás átvezetékezése nem nagy történet ha tényleg csőben van.
Sok szobai cucc főképp PC igénylené a földelést!

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#3813) Retekegér válasza csemberlen (#3812) üzenetére


Retekegér
HARDVERAPRÓD

Kb. milyen költségvonzata lenne?

<< Heimdal >>

(#3814) csemberlen válasza Retekegér (#3813) üzenetére


csemberlen
őstag

biztitábla cserével, új szerelvényekkel 250-300 körül.

[ Szerkesztve ]

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#3815) Retekegér válasza csemberlen (#3814) üzenetére


Retekegér
HARDVERAPRÓD

Uhh, talán majd később... :)

<< Heimdal >>

(#3816) Drizzt válasza csemberlen (#3814) üzenetére


Drizzt
nagyúr

És mekkora felfordulással oldható meg? Amúgy úgy hallom te foglalkozol ilyesmivel. Én pont most tervezek ilyesmit. Engem leginkább az zavar, hogy mennyire kell szétbuherálni a lakást?

I am having fun staying poor.

(#3817) csemberlen válasza Drizzt (#3816) üzenetére


csemberlen
őstag

Hát az attól függ, hogy mit akarsz, és mi a jelenlegi állapot.
Volt már sokszor, hogy úgy tudtunk elosztótáblától kicserélni mindent, hogy egyetlen helyen kellett megbontani a falat.Régi bérházakat aránylag jól lecsövezték. De ekkor csak új vezetékek lesznek és minden szerelvény a helyére kerül vissza. Ha nincs csövezés, vagy ipari tanulók csinálták akkor rombolósabb a helyzet.
Akkor is ha több konektor/lámpa kerülne vissza. :K

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#3818) Drizzt válasza csemberlen (#3817) üzenetére


Drizzt
nagyúr

És mennyit szoktak kérni azért a szakemberek, hogy ezt felmérjék? Meg mondjuk amit itt láttam árat korábban, abban az is benne van, hogy amit esetleg bontani kell, azt visszafestik, meg minden?

I am having fun staying poor.

(#3819) csemberlen válasza Drizzt (#3818) üzenetére


csemberlen
őstag

Ebben más helyreállitási munka nincs benne. Tehát se horonyvakolás, se festés. Küldök pivát üzenetet.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#3820) Met


Met
Topikgazda

Hogy kell bekötni egy termosztátot?:)
Ha az 1-3-ba van kötve akkor ég a led de áramot nem ad, ha 2-3-ba van kötve akkor van áram de nem ég a led. :F
Szóval mit hova kell kötni?

[ Szerkesztve ]

"If in doubt, flat out!" Colin McRae

(#3821) csemberlen válasza Met (#3820) üzenetére


csemberlen
őstag

2 vezetéked van csak a termosztátnál?
Akkor 2-3 azért nem világit a glimm, mert nincs nulla az 1-en.

[ Szerkesztve ]

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#3822) Met válasza csemberlen (#3821) üzenetére


Met
Topikgazda

2 vezeték van igen mert kicsit bonyolult a helyzet, ugyanis egy konnektorba van bedugva egy hosszabbító és az van megszakítva a termosztáttal.
Nem "kell" annak a lednek égni? Működhet anélkül?

"If in doubt, flat out!" Colin McRae

(#3823) csemberlen válasza Met (#3822) üzenetére


csemberlen
őstag

Az nem led, és nem fog müködni ha nem jól kötöd be.
Attól még a kapcsolandó készüléket fogja vezérelni.
Ha szeretnéd, hogy világitson a glimm, akkor úgy kell bekötni ahogy a rajzon van.
Mit kapcsol különben?

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#3824) brownus


brownus
veterán

hello,

panellakásban a szoba falára szeretnék kis képeket feltenni, fúrás nélkül! mivel lehet felragasztani? (kis képek; 10*15cm) mester stukko? sziloplaszt? a falak diszperzittel vannak festve.

köszi előre is!

[ Szerkesztve ]

(#3825) Met válasza csemberlen (#3823) üzenetére


Met
Topikgazda

Nekem ilyen kis világító műanyag az led :DDD De lényegtelen mi a neve.
Igazából nem lényeges, hogy világítson, ha anélkül is működik.
Egy villanyfűtést vezérel.

brownus: kerettel vagy keret nélkül?

Kerettel: lehet kapni ilyen kis műanyag kütyüt amiben van 3 tüske, azt rádöföd a falra és megtartja a képet

Keret nélkül: 2 oldalas ragasztó, de ha leszeded lejön a festék is. Szilóval is.

[ Szerkesztve ]

"If in doubt, flat out!" Colin McRae

(#3826) Ariadne válasza brownus (#3824) üzenetére


Ariadne
őstag

Ha csak a képeket keret nélkül, esetleggyurmaragasztó? Uhu tac néven ismerem, de ha jól rémlik, a kék változat jobb. Festett falon csak kis olajos pöttyöt hagy, ha egyáltalán, nekem volt ilyennel felrakva sok kép.

"In mountain biking, there is no destination - just a bike, a rider, and a place to ride" (The Collective:Roam)

(#3827) brownus válasza Met (#3825) üzenetére


brownus
veterán

kerettel, kis fakeret üveglappal. ezért is írtam, hogy panellakás, mert beton falak vannak :(

ok, megpróbálom a sziloplasztot...

(#3828) x_o_n válasza brownus (#3824) üzenetére


x_o_n
veterán

üdv,mester stukkoragasztó,tesa két oldalú ragasztó(ez a legjobb megoldás)

(#3829) Met válasza csemberlen (#3823) üzenetére


Met
Topikgazda

úgy kell bekötni ahogy a rajzon van
az mit is jelent? :U
van 3 hely és 3 drót, kék, barna vagy fekete és ződsárga, melyiket hova?

"If in doubt, flat out!" Colin McRae

(#3830) csemberlen válasza Met (#3829) üzenetére


csemberlen
őstag

Tegyük fel, hogy a dugvillából jövő kábel szinei: fekete, kék, sárga., a készülékhez menő kábel szinei fekete,kék, zöld/sárga.
Kezdjük a zöld/sárgával: ezt nem kellesehova bekötni, csak Összekötni kell, ez adja a földelést!.
A két kéket összekötöd, és az 1-es pontra kötöd , a dugvilla feketéjét, a 3-asra
a készülék feketéjét az 1-es pontra kötöd. A rajzon az Rt jelenti a terhelést,fogyasztót.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#3831) Met válasza csemberlen (#3830) üzenetére


Met
Topikgazda

A kettesre nem kell semmit kötni?

"If in doubt, flat out!" Colin McRae

(#3832) Met válasza Met (#3831) üzenetére


Met
Topikgazda

Közben már rájöttem, hogy mit kell odakötni:)
Világít meg melegít ahol kell (remélem) :DDD

"If in doubt, flat out!" Colin McRae

(#3833) csemberlen válasza Met (#3831) üzenetére


csemberlen
őstag

A készülék feketéjét kell a 2. pontra, csak sikerült elirnom :W

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#3834) Met válasza csemberlen (#3833) üzenetére


Met
Topikgazda

Köszi, az írásodból és a rajzból összeraktam, hogy az az 1, 2 akar lenni:)

"If in doubt, flat out!" Colin McRae

(#3835) Met


Met
Topikgazda

Fali hősugárzó mögé mit tegyek, hogy a hő ne a falat melegítse?
Ilyen lap hősugárzó, 2.5 cm van a fal és a lap között, mondjuk ezen lehet segíteni...

"If in doubt, flat out!" Colin McRae

(#3836) nyunyu válasza Met (#3835) üzenetére


nyunyu
félisten

Alufoliaval kasirozott polifoam?

Legalabbis anyamnal az osszes radiator mogott az van hotukornek.

[ Szerkesztve ]

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#3837) Ariadne válasza nyunyu (#3836) üzenetére


Ariadne
őstag

Csatlakozom, nekünk is ilyen lesz, méterre lehet venni a hőtükröt. Amilyen hideg van itt most nálunk (egy szál villanyradiátor 46m2-re), szívesen beleburkolóznék. Tudtommal palmatexszel vagy ilyesmivel ragasztják fel a falra a radiátor mögé.

"In mountain biking, there is no destination - just a bike, a rider, and a place to ride" (The Collective:Roam)

(#3838) Met válasza nyunyu (#3836) üzenetére


Met
Topikgazda

A polifoam az nem gyúlékony? :F

"If in doubt, flat out!" Colin McRae

(#3839) nyunyu válasza Met (#3838) üzenetére


nyunyu
félisten

Polifoam weblapjabol ugyan nem derul ki, de ahogy olvastam a PE alapanyaga B3 osztalyu (konnyen egheto)
Elvileg -40C-tol 90C-ig alkalmazhato.

Kovetkezo otletem az XPS lett volna, de akar a DOW Styrofoam, akar a BASF Styrodur parametereit nezem, azokat 75C-ig ajanljak.

Tuzallo eternitet viszont joideje betiltotta az EU, mondvan az azbeszt rakkelto.

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#3840) Mawyx válasza nyunyu (#3839) üzenetére


Mawyx
senior tag

Nem [ilyesmire] gondolsz? Nem olyan polifoam, mint amire a strandon fekszünk, hanem nem tudom a nevét, de légpárnás buborékos fólia, amit én pl régen szerettem a körmömmel pattogtatni, csak nem áttetsző, hanem alufóliás.
[link]
Mi otthon a padlószőnyeg alá raktunk, mert nagyon hideg volt. Itt is kéne, itt se szőnyeg, se semmi, a járólap sugározza a hideget :( . Csak már be van rendezve a lakás, nyáron lett felújítva, nem gondoltam rá, hogy hideg is lesz egyszer.

Egy nő gondjait amúgy sem megoldani kell, hanem meghallgatni./Eastman/ | Ami árammal működik, vagy rá lehet tenni egy számítógép tetejére, az informatikusi munka :)

(#3841) nyunyu válasza Mawyx (#3840) üzenetére


nyunyu
félisten

De, az a polifoam, amin a strandon fekszunk. (Ugyanez a ceg gyartja azt is.)
Csak ez vekonyabb kivitelu, es az egyik felen alufolia van.

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#3842) Mawyx válasza nyunyu (#3841) üzenetére


Mawyx
senior tag

De ez szivacsszerű, tényleg ilyen a strandos, én mást linkeltem. Fényképen nem látni ezt :U A tiédet nem lehet pattogtatni, a légbuborékokat durrogtatni, kilyukasztani. A tied rücskös felületű anyag, de nem légbuborékos.
a körök levegőbubik
Na, itt egy jó kép, ilyen csak ezüst, amit én használtam. [link]

Egy nő gondjait amúgy sem megoldani kell, hanem meghallgatni./Eastman/ | Ami árammal működik, vagy rá lehet tenni egy számítógép tetejére, az informatikusi munka :)

(#3843) nyunyu válasza Mawyx (#3842) üzenetére


nyunyu
félisten

En nem arra a bubis foliara gondoltam, hanem a "strandmatracra".

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#3844) Ariadne válasza nyunyu (#3843) üzenetére


Ariadne
őstag

Én is. :) Le is fényképezhetem akár, itt áll egy nagy tekercs.
Részemről inkább azon aggódom, hogy a palmatex, amivel fel szokták ragasztani, mennyire fog mérgezni minket a fűtés hatására éveken át... Kicsit azért aggaszt a dolog... :U

[ Szerkesztve ]

"In mountain biking, there is no destination - just a bike, a rider, and a place to ride" (The Collective:Roam)

(#3845) Ariadne


Ariadne
őstag

Nyílászáró témában bolyongok egy ideje. Mivel 15 perces biztonsági ajtó a NEP-ben pályázható ÉME-ÉMI minősítésűek között alig van, ezért valszeg nem tudunk azzal pályázni (fontosabb a biztonság...). Így ablakot kell cseréltetnünk, amit egyébként is terveztünk volna. Iszonyú sokfélét találtam... Végigolvastam a korábbiakat is, és kértem pár árajánlatot.

Típus alapján eddig Kömmerling merült fel (ez két cégnél is), meg Panoráma 2000. Tudtok valamelyikről valamit esetleg pro-kontra?

Egy 127x153 bukó-nyíló ablak meg 77x232 bukó-nyíló erkélyajtó redőnnyel beépítéssel a Kömmerlingből 300k lenne :Y , igaz az argonos, ötrétegű, 1.1-es k értékű, aluredőnyös (Ablakcentrumtól, az eddigi legpöpecebb árajánlatot küldték, rendkívül szimpatikusak). A Salgó Síktól már okosabban kértem, gáz nélküli 1,4-es is elég, az övék 3 rétegűvel meg redőnnyel (hmm, talán műanyag) 200k-ra jön ki. De ez még mindig sok... Vagy nem? Nem tudom. :(

Hétvégén benézünk még egy Kömmerlingeshez, ők gyártják egyúttal az ÉME-ÉMI lista kb. egyetlen 15 perces ajtaját is, ők azok. Hátha a kettővel együtt némi engedményt el lehet érni, és ők is kifejezetten segítőkészek voltak. Viszont az ajtó a Fáraóékéhoz képest egy fokkal igénytelenebb, bár a minősítés ugyanaz.

Ehh, nem egyszerű... :O

[ Szerkesztve ]

"In mountain biking, there is no destination - just a bike, a rider, and a place to ride" (The Collective:Roam)

(#3846) R. Bagoly


R. Bagoly
csendes tag

Árulnak ilyet is, olyat is. Nekem van bubis fóliás is (ezt régebben vettem) és szilárd habszerű polifoamom is (most csak ilyet kaptam). Mindkettő jó, ugyanazt a funkciót látja el. A polifoamos talán egy árnyalattal azért jobb, mert amellett, hogy a radiátor hőjét visszatükrözi, még a falat is jobbal leszigeteli, mivel vastagabb, mint a bubisfólia.

(#3847) juliabrilke


juliabrilke
addikt

Szép napot mindenkinek!

Cirkó fűtésünk van és a radiátoroknál szeretném lecserélni a szabályzó csapokat! (csöpögés miatt) Megoldható feladat vagy inkább jobb szakemberre bízni?

(#3848) R. Bagoly válasza Ariadne (#3810) üzenetére


R. Bagoly
csendes tag

Ha jól rémlik az alumínium olvadáspontja olyan 600 fok körül van. Ha ilyen forróak lennének a falban a drótok, a rajtuk lévő műanyag pvc szigetelések és a fali csövezések is szépen lángolnának még jóval azelőtt, hogy a drót megolvadna.
Arról nem is beszélve, hogy az alumíniumnak azért nincs olyan nagy ellenállása. Egy viszonylag vastag alu dróton nem is tudom hány kW-ot, vagy hány 10 kW teljesítményt kéne átküldeni, hogy annyire felmelegedjen. Ez normál háztartási körülmények között szinte lehetetlen. Mondjuk legfeljebb ha 10 hősugárzót rákötsz ugyanarra a konnektorra. De akkor meg a kismegszakítót abban a pillanatban leküldi, ahogy bekapcsolod.

Az alumínuimot ma már azért nem használják és azért veszélyes (ha nem tévedek), mert puha fém és emiatt nagyon lassan az idő múlásával megfolyik. Ez pl sorkapcsoknál, kpcsolóknál, konnektoroknál, tehát kötéseknél okozhat idővel problémát. A fémes kapcsolat egyre gyengül, mivel az alu kifolyik a szorító csavarok alól. Így az ellenállás egyre növekszik. Annyira el is távolodhat a két fémes rész, hogy a köztük lévő levegőrétegen folyamaosan apró szikrák üthetnek át. Ekkor van az, hogy melegszik egy kapcsoló és még ciripelésszerű hangot is lehet hallani, közben pedig alig észrevehetően, de pislákol a lámap, mint egy fényorgona.
Na ez már veszélyes lehet. Az így keletkező hő már begyújthatja a a kapcsoló műanyag részeit, szigeteléseket, stb-t.

(#3849) R. Bagoly válasza juliabrilke (#3847) üzenetére


R. Bagoly
csendes tag

Én pont a napokban csináltam ezt a fürdőszobai radiátorral.
Ha nem érzed túl nagy feladatnak, van egy kis műszaki érzéked, és vannak hozzá szerszámaid (megfelelő méretű villáskulcs, svédfogó, vízpumpafogó, stb.), akkor szerintem nekiállhatsz.
A menete a következő:
Vizet leengeded. Valószínűleg hollandival vannak a csőhöz rögzítve a radiátorok, ezt kioldod. A régi szelepet lecsavarod a csővégről. Javaslom, hogy valaki egy fogóval fogja a csövet, így ellentartva, hogy ne az egész cső tekeredjen ki. Az új szelep mehet fel a helyére. A meneteket betekerheted a vízvezetékszerelésben is használatos teflon szalaggal. Így biztos jól fog tömíteni. Radiátor hollandi vissza. Mindezt megismétled a többi radiátornál is. Végül mehet vissza a rendszerbe a víz. (Ha kell, ne felejtsd el légteleníeni a rendszert, különben lehet, hogy nem indul be a kazán! Én is így jártam.)

(#3850) juliabrilke válasza R. Bagoly (#3849) üzenetére


juliabrilke
addikt

Persze ez így könnyűnek tűnik, de gyakorlatban más a helyzet. :D
Igazából csak egy helyen lenne égetően fontos, mert csak ott csöpög a radiátor. De ha már leengedem a rendszert, akkor az összeset meg kellene nézni.

Köszi a tippeket! :R

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Építő/felújító topik (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.