GPU-k mindörökké

Íme a nagy GPU időtállósági teszt az elmúlt 20 év 400 játékával. FIGYELEM, MÉLYVÍZ: 117 OLDAL‼️

Pascal vs GCN5

2017-ben az AMD újabb kísérletett tett a Pascal alapú NVIDIA-kártyák egyeduralmának megdöntésére, méghozzá az ötödik GCN verziót alkalmazó Vega kártyák személyében, melyek ezúttal már a felsőkategóriában versenyeztek. Ezek a modellek a Fury után ismét HBM memóriarendszert kaptak, ennek megfelelően drágán előállítható, és megbízhatósági gondokkal küzdő széria hírében állnak.

A legerősebb Pascal alpú kártya a Titan Xp névre hallgató modell volt (nem összekeverendő a megszólalásig hasonlóan kinéző, ám sokkal gyakoribb Titan X-szel). Ez a csúcsvas természetesen méltó ellenfelet követelt meg, így a legerősebb Vega-alapú típus, a Radeon VII fog küzdeni ellene, melynek csíkszél csökkentett GPU-ja mellé nem kevesebb, mint 16 GB HMB2-es memória társul, vagyis minden adott lesz ahhoz, hogy a két architektúra korlátozásoktól mentes csatát vívjon egymással.

A nyers technikai adatok tekintetében ismét nagyfokú hasonlóságot mutat a két versenyző, legalábbis ami a GPU-k konfigurációját illeti. A fő különbség a memóriarendszerben rejlik, hiszen amíg a GeForce-on hagyományosnak mondható, 384 bites memóriabuszt találunk, addig a Radeon VII HBM2-es lapkái irgalmatlanul magas sávszélességet biztosítanak az AMD versenyzőjének. Az 1 TB/sec érték rekorder ebben a cikkben, még az RTX 3090 vonatkozó adatánál is magasabb! A mérésekből majd kiderül, hogy ebből előnyt tud-e kovácsolni a legőrültebb és legritkább Radeon.

A tesztelt kártyák

A gyönyörű Pascal-referenciadizájnt a Titan esetében feketére festették, ami még tovább fokozta az eleganciáját. Az esztétikailag páratlan külsőségek mellé viszonylag halk üzem is társul a blower-es hűtés ellenére, így semmi okunk nem lehet panszra. A Radeon VII-ről sajnos már nem lehet ennyi jót elmondani. Bár az anyaghasználat itt is példás, hiszen a kártya teljes egészében fémből készült, de a ventilátorok gyenge minőségűek és hangosak, ráadásul a hűtőbordát túlságosan beburkolták az AMD mérnökei, emiatt a forró levegő nehezen tud távozni, ami rontja a hűtés hatékonyságát. Ennél sokkal nagyobb probléma azonban, hogy ezek a kártyák iszonyatosan megbízhatatlanok voltak, és mára már szinte lehetetlen tökéletesen működő darabot szerezni belőlük. A hőingadozás miatt ugyanis a HBM technológia miatt alkalmazott interposerről (mely a GPU és a memórialapkák közötti kapcsolatot hivatott biztosítani) egyszerűen elválik a GPU szilíciumlapkája, ami lényegében javíthatatlan hiba, és emiatt gyakorlatilag egy időzített bomba az összes Radeon VII, amit minden egyes alkalommal félve indítottam el a mérések során.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés

Gamer vagy irodai monitor? Ezek a fő különbségek

PR A monitor kiválasztása nem csupán a méretbeli különbségekről szól – sokkal inkább a felhasználási cél dönti el, hogy milyen típusú kijelzőre van szükségünk.

Előzmények