GPU-k mindörökké

Íme a nagy GPU időtállósági teszt az elmúlt 20 év 400 játékával. FIGYELEM, MÉLYVÍZ: 117 OLDAL‼️

Ampere vs RDNA2

A "Big Navi" kártyák hatalmas késésének valószínűleg az volt az oka, hogy az NVIDIA által bevezetett Raytracing támogatást az AMD is szükségesnek látta beépíteni a csúcskategóriás modellekbe. Erre azonban már csak a következő generációs, RDNA2-es architektúrára épülő típusok esetén volt lehetőség, melyek 2020 végén jelentek meg a piacon. Ezek a kártyák végre teljesítmény és árazás szempontjából is méltó ellenfelei lettek a GeForce-oknak, így hosszú idő után ismét megélénkült versenyt láthattunk a két gyártó között.

Természetesen ez idő alatt az NVIDIA mérnökei sem tétlenkedtek, hiszen a viszonylag népszerűtlen 20-as széria után elkészítették a jóval erőteljesebb, és a nem sokkal később begyűrűző GPU-válság megjelenéséig viszonylag kedvező árú, Ampere architektúrát alkalmazó 30-as GeForce-okat. A bemutatóra már árnyékot vetett, hogy a COVID-pandémia miatt csak online lehetett megtartani, de még mindenki bizakodó volt, amikor Jensen elővette a sütőből a drasztikus méretű (és teljesítményű) RTX 3090-est. Aztán nem sokkal később az árak felrobbantak, és nem hogy 30-as GeForce-okat, de még a régebbi generáció típusait sem engedhette meg magának a felhasználók többsége.

Ennél a generációnál nem kötöttem kompromisszumot, hiszen mindkét gyártótól a csúcsmodellt szereztem be a teszthez (ha nem vesszük vigyelembe a szinte csak papíron létező, extrém tirkaságú RTX 3090 Ti-t). Az RX 6950 XT szerényebb memóriarendszere, és papíron jóval alacsonyabb számítási kapacitása ellenére sok esetben tartani tudja a lépést az NVIDIA nagyágyújával, így párharcukat mindenképp különösen érdekes lesz figyelemmel kísérni a cikkben.

A tesztelt kártyák

A Founders Edition 3090-es egy döbbenetes darab. Mindenkinek ajánlom, aki még nem látott ilyet a valóságban, hogy egyszer fogjon kézbe egyet, mert a képek nem adják jól vissza a valódi méreteit. Hatalmas és nehéz tégla, ami ennek ellenére szokatlanul csendben üzemel, így igazi szürreális élmény a használata. Az ASUS TUF RX 6950 XT modellje már jóval átlagosabb felépítésű darab, mely a manapság szokásos divatnak megfelelően nyílt bordás, háromventilátoros hűtőrendszert alkalmaz. Panasz nem lehet rá, mert szinte néma csendben dolgozik, ám a GeForce által biztosított wow-faktort nem sikerül hoznia.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Előzmények