Hirdetés

GPU-k mindörökké

Íme a nagy GPU időtállósági teszt az elmúlt 20 év 400 játékával. FIGYELEM, MÉLYVÍZ: 117 OLDAL‼️

2006 játékai - III.

Neverwinter Nights 2

Műfaj: Szerepjáték
Kiadó: Atari Interactive
Fejlesztő: Obsidian Entertainment
Engine: Electron Engine
Mérési módszer: 3

Ez a játék egy általam kevéssé ismert műfaj jeles képviselője. Általában nem szoktam szerepletetni a cikkeimben olyan címeket, amikről semmit nem tudok, de jelen esetben a sokszínűség fokozása érdekében igyekeztem szélesíteni a felhozatalt.

A DX10-es kártyákkal akár WQHD felbontást is használhatunk, bár a HD 3870 eléggé szenved ilyen beállításokkal. A GeForce előnye ismét drasztikus, a Radeon driverét nem sikerült erre a játékra (sem) megfelelően optimalizálni.

A GeForce előnye folytatódik a DX9-es kártyák esetében is, bár értelemszerűen jóval kisebb mértékben, ám a kártyák technikai adatait ismerve még ez az eredmény is megsüvegelendő.

A kisebb DX9-es kártyákkal már csak alacsony részletességi szinten kaptunk játszható sebességet. A GeForce ezúttal is vezet, vagyis az ATI driverprogramozói itt sem tettek ki magukért.

Prey

Műfaj: First-person shooter
Kiadó: 2K Games
Fejlesztő: Human Head Studios
Engine: id Tech 4
Mérési módszer: 1

Ez a Doom 3 motorjára épülő FPS nem keverendő össze a 11 évvel később, (számomra érthetetlen módon) azonos címen megjelent alkotással, mely szintén szerepelni fog a cikkben. A mérést a HardwareOC benchmark tool-jával végeztem.

Az OpenGL alapú játékok mindig is az NVIDIA felségterületének számítottak, így nem lepődünk meg azon, hogy a 9800 GTX vezet, sőt igazából a HD 3870 lemaradásának átlagosnál kisebb mértéke az, ami szemet szúrhat.

Míg a Doom 3 és a Quake 4 elnézőbb volt a DX9-es ATI kártyák driverének Windows 7 alatt nem létező OpenGL támogatása miatt, és egyfajta csökkentett módban hajlandóak voltak elindulni, addig a Prey már megtagadja a működést, és csak egy "nem támogatott funkció" hibaüzenettel örvendezteti meg a felhasználót.

A 7900 GTX-hez hasonlóan a 6800GS is ellenfél nélkül maradt az ATI driverproblémái miatt.

Star Wars - Empire at war

Műfaj: Real-time stratégia
Kiadó: LucasArts
Fejlesztő: Petroglyph Games
Engine: Alamo
Mérési módszer: 3

A Star Wars franchise-on alapuló címek közül ebben az évben egy stratégiai játékot válogattam be a cikkbe.

Egy ilyen, grafikailag nem túl megterhelő játék esetében nem meglepő, hogy a legerősebb kártyákkal WQHD felbontáson is tökéletesen játszható sebességet kapunk. A GeForce előnye számottevő, de nem eltúlzott.

Az erősebb DX9-es kártyák közül a 7900 GTX teljesít jobban, ami nem túlságosan shaderintenzív grafikáról lévén szó, megfelel a várakozásoknak.

A kis DX9-es vasak esetében fordul a kocka, és a Radeon áll az élre, a megszokottnak mondható mértékű előnyt felmutatva.

The Elder Scrolls IV: Oblivion

Műfaj: Szerepjáték
Kiadó: Bethesda Softworks
Fejlesztő: Bethesda Game Studios
Engine: Gamebryo
Mérési módszer: 3

Egy újabb szerepjáték, amit nem ismerek, de népszerűsége okán egyértelmű volt, hogy be kell válogatnom a cikkbe.

A 9800 GTX-szel WQHD felbontáson, 4x-es élsimítás mellett is tökéletesen játszható sebességet kapunk, ám a HD 3870 csak szenved ilyen körülmények között.

A DX9-es kártyákkal az élsimításról le kell mondanunk, de Full HD-ban így is szépen játszható a program. A mérés ezúttal a 7900 GTX győzelmét hozta.

A két gyengébb DX9-es kártyával már közepes szintre csökkentettem a grafika minőségét, de igazából még ennél is lejjebb kellett volna, mert mindkét versenyző foga beletört ezekbe a beállításokba. Érdekes módon ezúttal a Radeon szenved jobban, ami az eddigi tapasztalatok alapján nem volt jellemző tendencia.

Titan Quest

Műfaj: Szerepjáték
Kiadó: THQ
Fejlesztő: Iron Lore Entertainment
Mérési módszer: 3

Ebben az évben rengeteg, általam korábban ismeretlen címet válogattam be a cikkbe, ami azt mutatja, hogy a játékfelhozatal (legalábbis ami az én ízlésemnek megfelel) nem volt túlságosan kedvező.

A DX10-es kártyákkal WQHD felbontáson, élsimítás mellett is tökéletesen fut a program. A GeForce előnye, szinte már megszokott módon jelentős.

Az erősebb DX9-es párossal Full HD-ban, szintén élsimítás használatával játszhatunk. Eredményeik ezúttal szinte azonosak.

A legkisebb kártyákkal már közepes szintre kell butítani a grafikát, és természetesen az élsimításról is le kell mondanunk. A Radeon előnye jelentős, a megszokottnál nagyobb.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés

Előzmények