Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Notebookok  »  ThinkPad (NEM IdeaPad) (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2020-06-17 21:32:33

LOGOUT.hu

Az eddig párhuzamosan futó T, X, A és W, valamint R, Z és SL topikokat összevontuk, hogy egy topikban lehessen ezekről a notikról beszélni.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#12851) adorjant válasza audi100td (#12850) üzenetére


adorjant
senior tag

Felejtsétek már el ezt a hangosabb és melegebb 7200-es dumát :)

(#12852) audi100td válasza adorjant (#12851) üzenetére


audi100td
nagyúr

Ez nem duma, tapasztalat, amugy nem seek zajra gondolok, hanem motorhang, rezonancia es több hö is keletkezik, ezutobbi geptöl függ mennyire jelent gondot.

(#12853) adorjant válasza audi100td (#12852) üzenetére


adorjant
senior tag

Nekem abszolút nincs ilyen panaszom,sőt a mostani 500-as 5400 Seagate hangosabb,mint anno a Scorpio Black,pedig ugye nem régi 5400es széria.

(#12854) audi100td válasza adorjant (#12853) üzenetére


audi100td
nagyúr

Persze ennyire nem lehet altalanosítani, meg gyartotol is függ a dolog, pl. a WD mostani szeriai nagyon halkak, nekem Blue volt, kb. mint ha SSD lett volna a gepben, de altalaban a 7200-asok zajosabbak, pl. faterom D630-asaban Seagate 7200.3 van, eleg zavaroan bug.

[ Szerkesztve ]

(#12855) laci1128 válasza adorjant (#12853) üzenetére


laci1128
tag

Szerintem sincsen gond a 7200-asok hangjával. :K Ha nem forog éppen a ventilátora a TP-nek, akkor csendes környezetben hallani, hogy működik a Scorpio Black, de szerintem nem vészes. Kb. ennyi hangja van a TravelStar-nak is, ami gyárilag volt a TP-be szerelve.
Szóval nekem eddig kellemes tapasztalatom volt a 7200-asok orgánumával kapcsolatban. :)
Ha a szenzornak hinni lehet, akkor töredezettségmentesítés alatt elérte a 40 fokot, ami szvsz nem rossz, annak fényében, hogy a nem megfelelően szellőző asztali gépházamban semmiféle terhelés nélkül ~38-40 fokot adnak le a lemezek.

[ Szerkesztve ]

"But at least the code looked good, which is the main thing."

(#12856) lapa válasza adorjant (#12851) üzenetére


lapa
veterán

felejtsd már el, hogy megkérdőjelezed más tapasztalatait.

nekem a T61-ben szenvedés volt a 7200 hita travelstar, rendesen égette a csuklóm.

a mostani meg a várható árak ismeretében biztos nem vennék másra hdd-t, csak bakup vinyónak. még a V intel is akkora hihetetlen különbség egy 7200-eshez is, hogy hű.

más kérdés, hogy a 40 giga nekem nem elég, a 80 gigán mondjuk pont elférek. de azt csiripelik, hogy nemsoká lesz 80 gigás V a mostani 40-es árában.

szóval én azt mondom, hogy ha van rá lehetőség, akkor (intel) SSD, meg nagy 5400-es mentésre meg filmeknek meg ilyesmi az ultrabayba.

mondjuk a T61-ben esélye se volt vinyónak túlhangoskodni a ventit, de az idleben passzív x-ben már fájna azért. egy 500 gb-s 5400-as samum van, annak búg a teteje (ujjad rárakod elmúlik). egy másik 500 / 5400 blue wd hallhatóan seekel, de annál nem tűnt fel súgás. a 320-as szerver szériás 7200-es travelstar csendes.

(#12857) laci1128 válasza lapa (#12856) üzenetére


laci1128
tag

Fura, nekem nem szokott veszélyes mértékben átjönni a hő T60-nál a winyóról a csuklótámaszra. Langyosabbnak persze langyosabb lesz, viszont nem hogy égetni nem szokott, de melegnek sem nevezném egyáltalán.

[ Szerkesztve ]

"But at least the code looked good, which is the main thing."

(#12858) audi100td válasza laci1128 (#12857) üzenetére


audi100td
nagyúr

A Hita vinyok altalaban eleve jobban melegszenek...

(#12859) BobChemistry válasza audi100td (#12850) üzenetére


BobChemistry
őstag

Jelenleg ez van a gépben:

WDC WD1600BEVS-08VAT1

és több alkalmazás - firefox, photoshop, illustrator, stb. - egy idejű futtatása esetén nagyon belassul, kapar perceken át, pedig kis file-okkal dolgozok

Bármilyen közel vagy valakihez, végtelen a távolság köztetek.

(#12860) laci1128 válasza BobChemistry (#12859) üzenetére


laci1128
tag

Az is lehet, hogy a lemez és a lapozófájl (Windows esetén) túlzottan töredezett.
A Windows ha automatán kezeli a lapozófájlt, vagy a mérete keretek közé van beállítva, akkor képes gyönyörűen elhelyezni a darabokat, széttördelni a fájlt. Ez értelemszerűen nem egy szerencsés felállás egy merevlemez esetén. Tehát bőven okozhatja a lemez "kaparását" mondjuk 2 GB fizikai memória és megfelelően sok alkalmazás egyidejű futtatása esetén.

"But at least the code looked good, which is the main thing."

(#12861) audi100td válasza BobChemistry (#12859) üzenetére


audi100td
nagyúr

Egy HD Tune teszt lenne jo, abbol ki lehet deriteni milyen adatsürüsegü korongokkal szereltek, WD-nel sajnos több generacio egy neven fut. Amugy szerintem is töredezett lehet a fajlrendszer es pont a kis fajlokkal gyülik meg a baja egy vinyonak. O&O Defrag nevü progit szoktam hasznalni, az eleg szepen rendbe tudja hozni.

[ Szerkesztve ]

(#12862) fairi válasza Napfénysüti (#12848) üzenetére


fairi
addikt

minden driver feltelepült elvileg ,de nem látok olyan menüpontot amit mondasz..
Van power manager,ott kattintatok mindenfélére,de melyik ami a kártyák közt vált?

(#12863) lapa válasza laci1128 (#12857) üzenetére


lapa
veterán

az "éget" persze nem szó szerint értendő. hosszabb távú gépelésnél, mikor folyamatosan rajta tartom a csuklóm belső felét, akkor nagyon kényelmetlenül meleggé válik. mivel a csukló belső fele érzékeny, ez nem feltétlenül jelent igazi forróságot.

más: volt egy olyan felvetés, hogy a dvd fogyaszt használaton kívül is. most mértem egy kört a T61-gyel, 0,1-0,3W körül van a fogyasztás (ubuntu alatt).

megmértem a T61 fogyasztását megint. nvidia 140 gpu, ubi 10.10, akksi, usb nélkül, ssd-vel, U7600 procival, phc kernellel, jellemzően 20 wakeup / mp.

slim adapter 12v dc:

bedugva, gép kikapcsolva 0,27A@12,01V = 3,24W (anyád)
standby centire ugyanez (pláne anyád)
idle min fényerőn 1,56A@11,88V = 18,53W (lásd előző kommentek)
idle monitor kikapcsolva 1,33A@11,9V = 15,83W
idle max fényerőn 2,03A@11,84V = 24,03W (hujujuj + előzőek)

persze a mainstream ac adapterrel ennél szebbek a számok, ami az én szempontomból talán még bosszantóbb. itt hozzáteszem, hogy szándékomban állt mind a 65w, mind a 90w adaptert külön megmérni, de a 90w adapternél a fogyasztásmérő idle terhelésen gyakorlatilag 0 értéket írt.

kicsiny 65w ac adapter:

bedugva, gépből kihúzva: 0,0W (jé, megy ez)
bedugva, gép kikapcsolva: 0,4W (megint nem 3W ez se)
standby: 0,6W (kifejezetten szép érték)
idle minimum fényerőn: 16,7W (ez önmagában 2W mínusz a dc táphoz képest)

a minimum fényerő akksiról megáll 12,8-13W körül.

ez azt jelenti, hogy az ac táplálás eredő hatásfoka ennél a típusnál 77%, a dc táplálásé pedig mindössze 70%.

mindig oda lyukadok ki, hogy az akksit kéne kitrükközni valahogy. ha közvetlenül a cellák helyére kötném a betápot majdnem jó, csak egy-egy drót még az sor egyes celláit is külön méri. azaz ha jól értem 4 meg 8 voltot is külön meg kéne mutatnom neki, hogy elhiggye az akksi elektronikája.

vagy megnézek egy használt dell dc adaptert, hátha az nem ilyen béna. bár illúzióim nincsenek.

(#12864) brd válasza fairi (#12862) üzenetére


brd
nagyúr

Switchable Graphics, de a bájost is megfelelően kell beállítani hozzá, itt leírják. Bár ügyesen csak azt írják le, hogyan tudod kikapcsolni (a Can I disable Switchable Graphics? bekezdés), de a bekapcsolt állapothoz értelemszerűen a fordítottja kell. ;)

The only real valuable thing is intuition.

(#12865) mazsonpopo


mazsonpopo
tag

No, üdvözletem mindenkinek, tegnap vettem mobileman fórumtárstól egy T61-et! Eddig nagyon tetszik, de lenne két kérdésem:
(1) Kicsit fényes a billentyűzet, ezt van lehetőség valahogy szebbé varázsolni?
(2) A fedél, lecsukott állapotban, lötyög. Másnak is ilyen? Lehet ezen orvosolni valahogy, vagy ez gyári "extra"?

Köszönöm előre is!

(#12866) audi100td válasza mazsonpopo (#12865) üzenetére


audi100td
nagyúr

A billentyüzet meg van kopva, azon nem lehet mit javitani, amugy nem nagy ügy csak esztetikai dolog, ha lecsukott allapotban függölegesen van 0,5-1mm jateka teljesen normalis.

(#12867) ZSOOLT2


ZSOOLT2
tag

Üdv! Gondolkodom használt laptop vásárláson, 50k környékén, emiatt lenne egy kérdésem:

Az IBM Thinkpad T43 Radeon X300-as GPU-s változatában alapból a "hosszú" hűtőblokk van, ami a CPU-t és GPU-t is hűti, vagy csak a rövid?

Mert láttam videókat a youtube-on, amiken T40-41esek Radeon 7500as GPUi leváltak az alaplapról a gyakori hőmérséklet ingadozások, és a GPU hűtés hiánya miatt.

(#12868) ^Clown válasza ZSOOLT2 (#12867) üzenetére


^Clown
veterán
LOGOUT blog

A T43-nál az általad említett hiba nem jelentkezik, ez csak a T40-T41-T42 gépeknél van sajnos.

(#12869) modeller válasza fairi (#12862) üzenetére


modeller
aktív tag

Nem kell megnyitni a power managert, csak jobbkatt az óra melletti elem ikonon:

(#12870) ZSOOLT2 válasza ^Clown (#12868) üzenetére


ZSOOLT2
tag

Ok, köszönöm a választ!

(#12871) rauschie


rauschie
senior tag

Rajtam kívül van valakinek olyan problémája, hogy a gép beépített tápja egy rendkívül idegesítő frekvencián cicereg?
Egy t61-ről van szó, most került bele ssd, már beleéltem magam a tökéletesen néma gépbe, mivel úgy vettem észre, hogy ha áll a venti és 100%os a prociterhelés, akkor is megáll a hőmérséklet 63 foknál, így ha megmondom a ventinek, hogy csak 65-nél kapcsoljon be, akkor tökéletesen néma lesz a gép. Ehelyett most az a helyzet, hogy amióta nincs vinyó feltűnőbb ez a cicergés és jobban idegesít mint a vinyó, komolyan azon gondolkodom, hogy elpasszolom az ssd-t és visszarakom, seekeljen csak, addig sem hallom ezt. Nincs valakinek tippje, mit kell körbenyomni ragasztópisztollyal, hogy megszűnjön?

[ Szerkesztve ]

(#12872) adorjant válasza rauschie (#12871) üzenetére


adorjant
senior tag

Az SSD is ciripelhet,többen jelezték már ezt az SSD topikban (konkrétan nálam is előfordul)
Akkuról meg sajna szinte mindegyik gép :(

(#12873) lapa válasza rauschie (#12871) üzenetére


lapa
veterán

valamit benézhettél. olyan nem lesz, hogy a cpu csak úgy megáll valami hőmérsékleten álló ventivel. legalábbis tartósan nem.

ha belegondoldz nyilvánvaló, hogy a gép teljes fogyasztása hővé alakul, a burkolaton meg legfeljeb 1-2 watt ha eltávozik. vagyis a ventid előbb-utóbb el fog indulni. még idlében is van 8-10w maradék (nvidia gpu-val meg + 3-4), amit a ventinek ki kell nyomnia a dobozból.

[ Szerkesztve ]

(#12874) BobChemistry


BobChemistry
őstag

O&O Defrag-ot ráeresztettem a gépre, dolgozott vagy egy órát - vagy többet - de a boot ugyanannyi idő, és a gép működése sem lett sokkal gördülékenyebb.
Ha hazaértem, megnézem a HD Tune tesztet újra, mert nem vártam végig. (A 63,3 MB/s max. érték az jónak számít? Onnan folyamatosan csökkent.)

SSD: Az Intel SSD-i elég jók a tesztek alapján, de gondolom egy kevésbé gyors - és lényegesen olcsóbb - is nagy előrelépés lenne ehhez a vinyóhoz képest.

Ja igen, még valami: van Vista alatt működő TP Fancontrol verzió? Mert ami XP alatt ment, az Vista SP2 alatt nem működik :F

[ Szerkesztve ]

Bármilyen közel vagy valakihez, végtelen a távolság köztetek.

(#12875) Napfénysüti válasza modeller (#12869) üzenetére

Így van ahogy mondod csak nem volt előttem a saját gépem így emlékezetből írtam neki. :B

Més que un club!

(#12876) rauschie válasza adorjant (#12872) üzenetére


rauschie
senior tag

Ez nem az ssd. Nem onnan jön a hang, hátulról, a proci környékéről, kicsit hátrébbról. Gondolom, mivel arra van az akksi, a tápáramköröknek is valahol ott kell lenni.

lapa: Nem vagyok egy hőtani zseni, de miért ne lehetne? Kifejtem:
100%-ra terheltem a procit orthossal, tpfannnal pedig manuális módban lekapcsoltam a ventit, figyelve a hőmérsékletet. folyamatosan emelkedett, aztán 63 fokon egyszerűen megállt.

Természetesen a hőtermelés folyamatos, tehát a processzor a megtermelt hő legnagyobb részét ideális esetben átadja a rátaknyolt réz blokknak, ami pedig a levegőnek kéne átadja, és ezt meg is teszi, attól függetlenül, forog-e a venti, vagy nem. Gond ugye akkor van, ha a levegő is fölmelegszik ami benne van, ekkor kellene a venti, hogy kicserélje a meleg levegőt szobahőmérsékletűre. Viszont úgy gondolom, hogy ha nincs venti, akor is működik a folyamat, csak lassabban, ugyanis a meleg levegő térfogata nagyobb, mint a hidegé, ezért távozni fog a házból, viszont törekszik a nyomás kiegyenlítésére, így a helyére vissza kell, hogy áramoljon a hideg levegő. Természetesen így lassabb a csere, tehát magasabb lesz az a hőmérséklet, amin a körfolyamat fenntartható, de ha ez tolerálható határon belül marad, akkor miért ne?

Közben indítottam megint egy orthost, hogy a hőmérséklet görbe screenshotjával igazoljam magam és tényleg nem áll be 63 fokon, valamit benéztem a múltkor. :B

BobChemisrty: az ezen oldal alján található verziót használom win7 alól, megy 64 és 32 bites win7 alatt is, vistával sem szabadna hogy baja legyen.

[ Szerkesztve ]

(#12877) brd válasza rauschie (#12876) üzenetére


brd
nagyúr

Közben indítottam megint egy orthost, hogy a hőmérséklet görbe screenshotjával igazoljam magam és tényleg nem áll be 63 fokon, valamit benéztem a múltkor.

Ezt én is nagyon furcsálltam volna, mert ha jól terheli az az Orthos a gépet, akkor még ventivel sem nagyon áll meg 63-on. ;) (Ill. pont akörül alakul a max. ventifordulaton a hőmérséklet ilyen terhelés alatt.)

The only real valuable thing is intuition.

(#12878) BobChemistry válasza rauschie (#12876) üzenetére


BobChemistry
őstag

Köszönöm, ha hazaértem, kipróbálom :R

Bármilyen közel vagy valakihez, végtelen a távolság köztetek.

(#12879) BobChemistry


BobChemistry
őstag

A hétvégén kicsit barangoltam a BIOS-ban, meglepődve tapasztaltam, hogy a memória időzítéseket nem lehet változtatni
Így ha bővítem a memóriát, nincs értelme gyorsabb ramoknak?

Bármilyen közel vagy valakihez, végtelen a távolság köztetek.

(#12880) audi100td válasza BobChemistry (#12879) üzenetére


audi100td
nagyúr

Notiknal ilyesmit altalaban nem lehet allitani, olyan RAM-ot vegyel bele ami minimum olyan gyors mint ami gyarilag elö van irva, egyebkent az idözitesnek amugy sincs sok jelentösege, csak nagyon keves program profital belöle.

Amugy max. ~60MB/s nem valami sok, de azert nem is veszesen keves, hasznalhato kategoria. Vista eleve agyonkinozza a vinyot, en Xp-böl indultam ki oda eleg egy mai 5400-as, de meg Win7-hez is szerintem. Egyebkent SSD sokat dob a rendszeren, nem muszaj intel, pl. az OCZ Onyx szeria nagyon jo ar/ertek arannyal rendelkezik es az is joval gyorsabb barmilyen vinyonal.

[ Szerkesztve ]

(#12881) CPT.Pirk válasza rauschie (#12871) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Sajna gyakran ilyenek a kapcsoló üzemű tápok, főleg terheletlen állapotban. Tekercsek, trafók szokták okozni ezt a jelenséget, sokat nem tudsz vele kezdeni, maximum ha behatárolod az alkatrészt, akkor valami rugalmas anyaggal megpróbálhatod fixálni, mint pl. sziloplaszt. Ragasztót ne használj, mert az merev kötést alkot, és kicsatolja a rezgést, amitől még hangosabb lesz utána.

Egyébként jellemző jelenség más téren is, pl. silent PC tápokból is gyakran kihallani, vagy akár alaplapon a proci tápköre is csinálhat ilyet, de még videókarin a gpu táp is, utóbbi kettő konkrétan előfordult nálam.

Nekem T60-am van, az is magas hangon sípol, ha akkuról megy, és nem csinál semmit a gép. Terhelve megszűnik...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#12882) ^Clown válasza CPT.Pirk (#12881) üzenetére


^Clown
veterán
LOGOUT blog

Szintén zenész, az X41 akkuról üzemelve sistereg (terheletlenül). A ThinkWiki-n elég jó leírás van erről a problémáról ( high pitch noise néven keressetek rá ), illetve a lehetséges gyógymódokról. Elég szerteágazó kérdéskör ez, mert a tápellátástól kezdve a procin keresztül az usb portokig elég sok minden okozhatja. Nekem eddig nem volt türelmem utánajárni...

(#12883) audi100td válasza ^Clown (#12882) üzenetére


audi100td
nagyúr

Erdekes, nekem egyik X41-em sem csinalta, illetve egyetlen egyszer az ujabbik, viszont a Dell, HP gepeim folyton amikor akksirol mentek.

(#12884) TOZ válasza brd (#12877) üzenetére


TOZ
addikt

Napkozben nem volt erkezesem raterni a kerdesre... Szoval... Tapasztalataim nekem is ezt tamasztjak ala. T7500as procival a T61 cpubrunnal megterhelve 63-65 fokig melegszik. Persze ilyenkor a venti mar ezerrel porog.
(lapa: a termelodo hot illetve a venti forgast valami modon nem tudnank hasznositani, mondjuk akkutoltesre? ;-) )

(#12885) TOZ válasza brd (#12877) üzenetére


TOZ
addikt

Nu aszem atterek a nativ symbianos opera minire, mert ez a javas megint beduplazta...

[ Szerkesztve ]

(#12886) CPT.Pirk válasza ^Clown (#12882) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ok, majd megnézem. Bár nem adok sok esélyt a javítás lehetőségére...

TOZ: Építs egy Stirling motort a procihűtő helyére, amink a tengelyét egy kis dinamóval kapcsolod össze, és lesz egy kis energiatermelési képességed, akkut ugyan nem kell vele tölteni, de talán egy ledes kulcstartós zseblámpát feltöltene pár óra alatt. ;]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#12887) Tim82 válasza audi100td (#12883) üzenetére


Tim82
nagyúr

Nekem csinálta az X41 tablet. Akkor is, amikor hibernálta magát. Akkor is, amikor kikapcsoltam. Aztán rájöttem, hogy a fűtőtestből jön a hang. ;]

Én kérek elnézést! :U :DDD

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#12888) dbius válasza Tim82 (#12887) üzenetére


dbius
veterán

Köszönjük, Emese :DDD

(#12889) Tim82 válasza dbius (#12888) üzenetére


Tim82
nagyúr

Nem lehetett kihagyni! :DDD

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#12890) BobChemistry válasza audi100td (#12880) üzenetére


BobChemistry
őstag

Jelenleg 2*1 GB DDR3 1066 MHz modul tanyázik a gépben, a már fent említett, nem túl gyors HDD mellett. Gépbővítés címén először azt akarom lecserélni.
Köszönöm a tanácsot, utánanézek.

Bármilyen közel vagy valakihez, végtelen a távolság köztetek.

(#12891) k-rock-atona


k-rock-atona
csendes tag

Sziasztok!

Még régebben érdeklődtem Tőletek az ubuntu telepítéséről T500-ra, s javaslatotokra belevágtam. 10.10-est tettem fel, nem bántam meg, minden szépen muzsikál. Egy dolgot nem tudok elintézni benne, ez pedig a következő. Ugyebár két vidikártyám van. Egy Intel, meg a HD3650-es ATI. A BIOS-ban elsőre intelt állítottam be, fel is ment a rendszer rendesen. Aztán ATI-t állítottam be, feltelepítettem a driver-t (ati honlapról leszedettel jobban mentek dolgok, mint a zárt meghajtó engedélyezése úton), s minden, ami kell, szépen működött. Mikor azonban ezek után cserélgetnék boot-kor, meghal az egész, hol fekete képernyő, hol nem, széthullott splash screen, nem induló X, stb. Biztos, hogy egy-egy vidikari belemászik valami beállításba, amivel a másik pedig nyilván ütközik, vagy ilyesmi... Nem bírok rájönni, mi lehet, s gugliban sem találok semmit... :W :W :W Találkozott már valamelyikőtök ilyesmivel? Esetleg két xorg.conf-ot kellene csinálnom, vagy mi lehet a megoldás?

Előre is köszönöm, ha tudtok esetleg segíteni, üdv,

k-rock

(#12892) lapa válasza rauschie (#12876) üzenetére


lapa
veterán

amit írsz a levegő áramlásáról természetesen igaz, csak kb. két nagyságrenddel kisebb méretben történik. azok a bordák nagyon sűrűk, meg rendes kéményed sincs. vagyis nem szívja semmi ki az egyik oldalon a meleg levegőt, hanem legfeljebb a borda általad is látható csücskeinél keletkezik egy minimális mozgás, ahogy belenyal oldalról a luft.

mondom, az egész házon jó, ha 1w eldisszipálódik. persze ez is attól függ min áll a noti. egy bekormozott 3 centis réz asztalon lehet, hogy 1,4w, míg egy farostlemezen talán csak 0,9w.

hasonló dolgokat lehet számolgatni is, egy atx ház belsejét koromfeketére festve +1w hőt nyel el.

[ Szerkesztve ]

(#12893) lapa válasza TOZ (#12884) üzenetére


lapa
veterán

tudom, hogy költői kérdés volt, de csakazértis:

passzív hűtés kb. úgy lenne lehetséges, hogy a venti nyílására ráraksz egy függőleges csövet. mondjuk egy noti esetében az 50-es és 100-as pvc lefolyócső közül választanék.

ha a T61-et nézem, ott mindkét oldalon van rostély, tehát eleve problámás induláskor elmondani a levegőnek, hogy a kéményed felé induljon. elvileg persze megindul egy kényszeráramlás, de időbe telhet.

a másik gond, hogy a rács nagyon sűrű, nagyon nagy nyomásvesztés van a bordákon a kialakuló légnyomáskülönbséghez képest. sokkal nagyobb és ritkásabb borda kell. szemléltető ábrának itt van hasonló 2 3, bár ez nagyjából 60-80w tdp-re van méretezve. anno raktam felülre gombostűn forgó alufólia-ventit, ment.

a kémény a lényeg, az abba alul bejutó melegebb, azaz könnyebb levegőt nyomja a másik rostélyon keresztül a hideg levegő a kémény teteje felé.

a kémény munkavégző képessége a benne lévő meleg levegő és egy ugyanakkora térfogatú szobahőmérsékletű levegő tömegének különbsége. tekintve, hogy egy litér levegő 1g, a meleg meg a hideg különbsége ennél jóval kevesebb.

egy nagyon magas és nagyon jól szigetelt kéménnyel sem nagyon lehetne megpörgetni a ventilátort, mert a kémény falával súrlódva a felfelé áramló levegő lelassul.

mindazonáltal ezek a ventik nem hagyományos elvűek, ha jól értem nem lehetséges őket dinamóként használni.

a stirling természetesen elvben jó lehet, de nagyon kicsi a hőmérséklet-különbség (azaz nehezen gyűrné le a belső súrlódást).

egyébként fűtési szezonban 100% hatásfokkal fűtesz a notival, az ellenállást nem érdekli merre megy és milyen vastag a vezeték, ami a procidban számolgat.

[ Szerkesztve ]

(#12894) BobChemistry


BobChemistry
őstag

Ezeket a hűtéssel kapcsolatos hsz-eket olvasgatva azon gondolkodtam, hogy vajon mennyire lehet eltömődve a portól, szöszöktől a hűtés a gépben. Szét lehet szedni valahogy, vagy csak simán fújjak be a rácson egy sűrített levegős spray-el?

Bármilyen közel vagy valakihez, végtelen a távolság köztetek.

(#12895) lapa válasza BobChemistry (#12894) üzenetére


lapa
veterán

ha a gépen csak egy kimeneti nyílás van, akkor nem biztos, hogy célszerű befújni. ha van látható be- és kimeneti rács, akkor jó lehet rendszeresen kicsit átfújni.

(#12896) dbius válasza Tim82 (#12889) üzenetére


dbius
veterán

nem is baj, kellenek az ilyen színfoltok ;) Nekem nagyon tetszett :K

(#12897) TOZ válasza lapa (#12893) üzenetére


TOZ
addikt

Mit is mondhatnék erre?
NAGYSZINPAD, BAZZEG!
:R

(#12898) lapa válasza TOZ (#12897) üzenetére


lapa
veterán

találtam még neked egy szimpatikus John Cleese imitátort, aki kicsinyített modellen elmagyarázza milyen jópofa dolog ez. a teljes méretű berendezésekhez 2km magas kéményt álmodtak meg, aminek már jelentős energiatermelése lenne. meg jelentőset is puffan, ha ledőjti a szél.

ebben a főpláne az, hogy (kissé szeles) melegház is van alatta. de hasonlóan "melléktermék" a hő, mint a notinál.

[ Szerkesztve ]

(#12899) Benoe77 válasza k-rock-atona (#12891) üzenetére


Benoe77
őstag

Ez ha jól tudom még nem teljesen megoldott.
Itt vannak erre irányuló törekvések, de jelenleg még elég macerás működésre bírni.

(#12900) TOZ válasza lapa (#12898) üzenetére


TOZ
addikt

Na ezt korbekuldom a lepcsohazban odahaza. Levalunk a tombfutes kazanrol es felnyomjuk a holdik a csovet, aztan eladjuk az felesleges energiat az ELMU-nek 8-)
na persze elotte loromboljuk a tobbi hazat a Centin, hogy legyen hely a folianak 8-)

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Notebookok  »  ThinkPad (NEM IdeaPad) (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.