Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Notebookok  »  ThinkPad (NEM IdeaPad) (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2020-06-17 21:32:33

LOGOUT.hu

Az eddig párhuzamosan futó T, X, A és W, valamint R, Z és SL topikokat összevontuk, hogy egy topikban lehessen ezekről a notikról beszélni.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#118001) barnam_ válasza Tim82 (#117999) üzenetére


barnam_
nagyúr

Annyit hozzátennék még, hogy érdemes olyan helyről rendelni ahová könnyen és olcsón vissza lehet küldeni, ha esetleg nem válna be.
Nekem eddig Green Cell-ből 2-ből 1 volt jó, visszaküldeni Lengyelországba kellett, és a vételárat is több hét után adták vissza.

(#118002) Tim82 válasza HSM (#117992) üzenetére


Tim82
nagyúr

Ja igen, erre lemaradt:

A 3rd party töltőkkel akkor is csinálja, amikor közvetlenül vannak csatlakoztatva?

Nem, úgy nincsen semmi gond. Csak akkor, ha közbeiktatom a VE Megatront a töltő és az L380 közé. Akkor sincsen gond, ha a Megatron a noti másik USB C portjára csatlakozik.

Amúgy legfrissebb BIOS stb., rendszeresen frissített OS.

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#118003) daddy9 válasza barnam_ (#118001) üzenetére


daddy9
tag

Sziasztok!
Köszönöm a válaszokat!
Megpróbálok valami hazai boltból rendelni. :)

(#118004) Upo válasza daddy9 (#118003) üzenetére


Upo
addikt

Emagon vettem green cell-t x220t-be, október óta rendben működik.

Blogom: https://logout.hu/blog/upo/index.html | "Az átlagember alvásigénye még 5 perc"

(#118005) HSM válasza Tim82 (#117997) üzenetére


HSM
félisten

"a túltolt vékonyításnak ... milyen egyéb, valóban hasznos feature-k esnek áldozatul"
Egyébként magam sem vagyok pártján ennek. :N Kulcsszó a túltolt... Ha már szóbakerült, én a T480s-t tartom egy jól sikerült kompromisszumnak, vékony, masszív, jól szerelhető, jó a port kínálat, és bőven elfogadható a bővíthetősége az egy RAM-slottal, cserélhető a WIFI-vel és M2 SSD-vel, korrekt méretű a beépített akku, jók a beviteli eszközök, elfogadható hűtés. Ami nekem nagyon fáj, az olcsón cserélhető hagyományos táp-csatlakozó hiánya, de ez sem a vékonyításnak lett szvsz áldozata, hanem inkább egyéb megfontolásoknak. Azt gondolom, az ezt követő S-szériáknál tolták túl a vékonyítást, ahol tized-milliméterek kedvéért eltűnt a LAN port és a RAM-slot is. Itt nincs számottevő előny valójában a felhasználónak, csak hátrány.

Megértem amúgy az álláspontod. Látatlanban először én is inkább úgy voltam vele, mint te is, lemondani erről is, arról is, de aztán néhány év használat után ez lett a tapasztalatom. Nyilván, felhasználási szokás függő is, nekem pl. erősen hozzáadott a praktikumhoz, amiket felsoroltam. A mai napig megvan egyébként a jól felszerelt T420, van itthon négymagosított T430, T460s, T480s, T14, van tapasztalat mindegyikkel bőven. :)

#117998 SzalaiG: Ránézésre hasonlónak tűnik, mint a T14, kis magnézium váz az alaplap felett, és arra pattintgatós műanyag ház.

#118002 Tim82: Gyanús akkor, hogy vagy a 65W helyett 60W, vagy a Megatron viselkedése zavarja meg valamiért a 380-ast. :( Ennyiből mondjuk szívás az USB PD, nem elég rámérni egy multiméterrel, van áram/nincs áram, a protokoll analizátor már kicsit macerásabb (és drágább) szerkezet... :DDD

(#118006) Tim82 válasza HSM (#118005) üzenetére


Tim82
nagyúr

Gyanús akkor, hogy vagy a 65W helyett 60W, vagy a Megatron viselkedése zavarja meg valamiért a 380-ast.

61W-os Rampow töltővel is jól működik az L380, szóval a Megatron és/vagy a Win 11 alatti töltéskezelés valamilyen furcsasága lehet a ludas szerintem.

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#118007) Scalpel válasza Babetta-X (#117996) üzenetére


Scalpel
senior tag

Meg a P5x(s) illetve P15(s) szériákról se feletkezz meg, ha 15-öst keresel. Ugyanazok mint a T5xx gépek, csak sokszor nagyobb teljesítményű procival, dedikált VGA-val etc. Szóval hordozható workstationök.

(#118008) vicze válasza HSM (#118005) üzenetére


vicze
félisten

"Azt gondolom, az ezt követő S-szériáknál tolták túl a vékonyítást, ahol tized-milliméterek kedvéért"
A kamu spec-nek ne higgy...

T14G3 AMD 16,9-nek van hazudva, a valóságban 18,8mm, nagyon összenyomva a tomómérőt, giga gumi lábbal meg 22,7.
Ugyanez T480s-nél 18,4 simán(ez a spec), ha nyomom mint T14-nél akkor 18,2, a lábbal 20,8.
Nyiván nem kalibrált a tolómérőm, de nincs az isten, hogy a T480s vastagabb...

T14s-ből a korábbiak nincsenek most nálam, de van egy gyanúm, hogy a valóságban nem vékonyabb az se.

A súlyok sincsenek köszönő viszonyban a hivatalos spekkel, +150g mindegyknél.

(#118009) FoxiestFox


FoxiestFox
félisten

Napi cukiság, NOS X60 unboxing. :D

(#118010) Ogard válasza FoxiestFox (#118009) üzenetére


Ogard
tag

Nagyon köszi ezt. Életem egyetlen újonnan vett TP-je amit rendesen kicsomagolhattam épp egy x60 volt, a fotók hozták szépen a nosztalgiarohamot.

(#118011) vicze válasza vicze (#118008) üzenetére


vicze
félisten

Annyit még hozzátennék, hogy a gyakorlatban a vékonyításnak 0 köze van a cserélhető aksi eltűnéséhez.
Jelenleg alig találni laptop a piacon, ami cserélhető aksival rendelkezik, Thinkpad P, ZBook (kivéve a 17-es az tool less cserélhető még), Precision, mindenhol fix beépített aksi. Miért? Mert nemes egyszerűséggel nem kell cserélni. Olyan nagyon megnőttek az ultramobil és mobil üzemidők, és annyira lement a fogyasztás (jó ez nem igaz Intelnél), hogy nincs szükség cserélhető aksira.

Nyilván a roncsvadászoknak ez szívfájdalom lesz, hisz macerásabb feújítani, de gyakorlatilag napi használatban 0 hátránya van már.

Az hogy én biztonsági szemponból meg csak örülni tudok, hogy nem tudja a user basztani még véletlenül se, elég erőtelejs extra.

(#118012) Tim82 válasza vicze (#118011) üzenetére


Tim82
nagyúr

Nyilván a roncsvadászoknak ez szívfájdalom lesz, hisz macerásabb feújítani, de gyakorlatilag napi használatban 0 hátránya van már.

Csak egy picit gondold ezt inkább végig, józan paraszti logikával: igazából roncsvadász szempontból pont oly' mindegy, hogy ezért is valamit csavarozni kell, pont nem jelent semmi nagy extra erőfeszítést a felújítás szempontjából.

Gyakorlatilag azonban pont napi használat esetén (ha hirtelen lehal az a beépített akku és szarban van a felhasználó) jelent inkább macerát a dolog...

Arra meg őszintén kíváncsi vagyok, hány olyan felhasználód van, aki rendszeresen "basztatta" az akkut, amíg az még cserélhető volt.

[ Szerkesztve ]

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#118013) Apollyon válasza FoxiestFox (#118009) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Ezt amúgy hogy? Valahol ráakadtak egy raktárra ahol tizenéve' bontatlan gépek vannak?

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#118014) zsolti75 válasza vicze (#118011) üzenetére


zsolti75
senior tag

Én azért hiányolom a "külső" akksit, mert történt már velem vizes baleset. Olyan gyorsan sem kaptam még szét gépet soha azt tuti :D
A thinkpad vízelvezetés tökéletesen működött, az alaplapon egy csepp se volt, a klavi is túlélte, de közel voltam a szívrohamhoz.
Meg szerintem sok szervizbaleset megelőzhető egy külső akksival.

[ Szerkesztve ]

(#118015) Scalpel válasza zsolti75 (#118014) üzenetére


Scalpel
senior tag

Ne is mondd. Most cseréltem egy gépben WWAN kártyát, meg SSD-t. A WWAN cserét sikerült akksival a gépben abszolválni... :DDD Az SSD-hez már kivettem...

(#118016) FoxiestFox válasza Apollyon (#118013) üzenetére


FoxiestFox
félisten

Úgy szokott lenni, de ahogy néztem ezt benézte a posztoló ahonnan a linket szedtem, mert a képek is 2006-osok. :D Mondjuk attól még cuki. Micsoda éra volt.
Most meg azon vitatkozunk, miért "jó", hogy alig cserélhető valami, és lehetőleg az akku is legyen beleolvasztva. :DDD

(#118017) HSM válasza Tim82 (#118006) üzenetére


HSM
félisten

Gyanús. :R

#118008 vicze1 : No de várj! A T14 G3 nem S-modell... Persze, érdekes egy összvér lett, hogy az AMD-s verzióban integrálták az LPDDR5 ramot standard bővíthető memória helyett, de az Inteles maradt bővíthető DDR4... :DDD

Én amúgy élnék a gyanúval, hogy régebbi T14s-ek vékonyabbak lennének, ha nem is sokkal.

#118016 FoxiestFox: A T480s féle beépített akku a vékony, könnyű gépben számomra pokoli kényelmes. A kilógó nagy akku a nehéz és vastag T420-ban sokkal kényelmetlenebb. Ilyen egyszerű. :P
Persze, ettől még én is szívesen nosztalgiázok X60-akkal, de napi használatra nem ez fog boldoggá tenni. ;)

[ Szerkesztve ]

(#118018) vicze válasza HSM (#118017) üzenetére


vicze
félisten

Bocsi az S lemaradt először... :(

Azt írtam korábban kiért kellett integrálni az simánál sajnos.

(#118019) HSM válasza vicze (#118018) üzenetére


HSM
félisten

Kellett? Lemaradtam róla, és a kereső sem segít. :B
Naívan én abban a hitben voltam, hogy DDR5-öt tud a CPU, van olyan SODIMM is.... :F

(#118020) vicze válasza HSM (#118019) üzenetére


vicze
félisten

DDR5-ből nem volt csak 4800-as SODIMM, ami nagyon visszagoná az AMD SOC-ot. Csak LP-ből volt gyorsabb, az meg csak forasztott lehet. Illet azt is irtam, hogy így Quad channel lett a forasztott.
Amúgy DDR5 is probléma általánosan a magas órajel miatt, részben ezért csinálta ki a Dell a CAMM-et.

(#118021) HSM válasza vicze (#118020) üzenetére


HSM
félisten

Szerintem elég lett volna alá amúgy a sima DDR5... Az 5800-asokat sem fogta túlzottan meg a DDR4. Sajnos integráltan nem szoktak túl pénztárcabarátok lenni a 32GB-al szerelt modellek. Nagyon tetszett volna pedig egy T14s G2a 5850U-val, de a 32GB-os ~2000€-ért már túl volt az ingerküszöbömön, használtan meg mint a fehér holló.... :DDD
A quad channel egyébként emlékeim szerint a más szervezésből jön (32 bit szélesség), bitszélességre az épp ugyanaz, mint a simából (64bit) a dual.
Érdekes koncepció amúgy a CAMM, kíváncsi leszek, mi fog kisülni belőle ha JEDEC szabvány lesz belőle. :)

(#118022) zsolti75 válasza HSM (#118021) üzenetére


zsolti75
senior tag

"Érdekes koncepció amúgy a CAMM, kíváncsi leszek, mi fog kisülni belőle ha JEDEC szabvány lesz belőle."
Semmi nem lesz belőle. Alig rendelnek camm-os gépeket, a legtöbben sodimm verziót veszik. 1-2 verziófrissítés és forrasztottak lesznek a workstation-ok is.

(#118023) HSM válasza zsolti75 (#118022) üzenetére


HSM
félisten

A CAMM-ból így nem, de ha JEDEC szabvány lesz, akkor lehet, hogy megnő az érdeklődés [link] .
De persze senki nem tudja előre. A fixen forrasztott megoldás elég szomorú végkifejlet lenne. :(

(#118024) zsolti75 válasza HSM (#118023) üzenetére


zsolti75
senior tag

Szerintem zsákutca. A baromi nagy modul méret miatt csak ilyen szerencsétlen hűtést tudtak csinálni a 7670-be, érdemes utánaolvasni, háborognak a user-ek, mert a throttling miatt sok tesztben a 7560-as elveri az új precision-t. Aztán lehet mégis megoldják valahogy, de olcsó nem lesz az tuti.

(#118025) HSM válasza zsolti75 (#118024) üzenetére


HSM
félisten

Nekem is túl körülményesnek és túl nagynak tűnik. :K Meglátjuk, mit találnak majd ki. Kár, hogy a jól bevált SODIMM nem komálja a magas órajeleket. :(

(#118026) azbest válasza zsolti75 (#118024) üzenetére


azbest
félisten

valamelyik videóban magyarázták, hogy azért jó, mert közelebb tehetik a ramot a procihoz, ami a magyas órajelhez kell. A bibi csak az, hogy más gépeknél eddig is meg tudták oldani, hogy a proci mellett, a proci felöli oldalon legyen a sodimm csatlakozója. Akár az alalap két oldalán. Se nem foglal több helyet, se nem rosszabb. De "ügyes" próbálkozás a delltől, hogy saját vackát tolja.

Mostani ddr4 asusoknál értelmesebb a ram elhelyezés. Ddr5 meg azért forrasztott mert olcsóbb chipeket venni.

[ Szerkesztve ]

(#118027) zsolti75 válasza azbest (#118026) üzenetére


zsolti75
senior tag

Igen ezeket én is olvastam. Az egyetlen előnye a CAMM-nak a 4 csatornás memoriakezelés. De nehogy már ezt ne tudják megoldani 4db SODIMM-el! Tuti megtudnák, ha akarnák. Én úgy látom, hogy nagyon kiforratlan még a DDR5 és (az ecc modulok kivételével) vackokat raknak a gépekbe. 1R16-os 16GB-os modulokkal dobják piacra az új gépeket, amik lasabbak mint a DDR4-3200-as modulok.
De igazából már a 3200-nál is látszott hogy nagyon határon van a technika, cl20-nál gyorsabbat (alapfeszen) nem nagyon láttam sodimm-nél, de cl22 volt inkább a jellemző, és semmivel sem volt gyorsabb mint a 2666-os cl15-ös hyperx-eim. De a számháborút folytatni kell, itt a 4800, igaz hogy valójában 4000-en mennek és Cl40-44-en, de ezzel el lehet adni megint egy csomó gépet.

(#118028) azbest válasza zsolti75 (#118027) üzenetére


azbest
félisten

Ha tényleg 4x 64 bit lenne, akkor az lehetne jó érv mellette.
Ha csak a marketing 4x32, akkor ugyanott van, mint két slot.

Meg ugye ekkorában már nem kicsi. [link]

Meg jók az ilyen marketing képek, hogy milen vékony, de a csatlakozó szendviccsel együtt kellene nézni, ha a sodimmnél azzal nézik.

a számháború marketing megy ddr4-gyel is. Az intel evo a 3200as modulokat 2666on hajtja 99%.

[ Szerkesztve ]

(#118029) FoxiestFox


FoxiestFox
félisten

Van valakinek naprakész infója, hogy W500-on Win10 alatt működik-e a switchable grafika, vagy csak a bios váltogatás marad?

(#118030) Tim82


Tim82
nagyúr

Ilyen (Lenovo kerek csatlakozóról USB C-re alakító) adaptert vagy hasonlót használ valaki innen? Ha igen, milyen tapasztalatok vannak vele?

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#118031) Francia91 válasza FoxiestFox (#118029) üzenetére


Francia91
veterán

T500-ason próbáltam decemberben, akkor nem tudtam működésre bírni a VGA váltást, csak maximum Windows 8.1 alól.
Gondolatom szerint egy kutya a W500-assal a helyzet, tekintve, hogy 99%-ban ugyanaz a két gép. Még idén tavasszal kezeim közé kerül a T500-as (családban van, én telepítem és tartom karban, ha bármi van vele), akkor nekifutok még 1x, és írok ide, ha nem felejtem el

"Nincsenek példaképeim. A munkát, az elkötelezettséget és a versengést csodálom." /Ayrton Senna/

(#118032) HSM válasza zsolti75 (#118027) üzenetére


HSM
félisten

És ugyan minek 4 csatorna egy notebookba? Asztali gépek vidáman elvannak két DDR5 csatornával, 100GB/s tempó körül, akár 16 magos CPU-val, lásd Ryzen 7950X. Kb. 5 éve ez egy alsó-középkategóriás dedikált VGA sávszélessége volt... (Pl. RX460, 112GB/s [link] )

"De a számháborút folytatni kell"
Ez egyébként nem teljesen igaz. Az a rész rendben van, hogy minden generációváltásnál eddig ez volt, hogy a sávszélesség jelentősen nőtt, de sajnos a késleltetés is, emiatt az előző generáció kiforrott megoldásai kezdetben mindig gyorsabbak voltak valamivel.
Asztali gépen egyébként szép gyorsulást mértem az alap 2133Mhz CL15-hez képest 3200Mhz CL22 időzítéssel. [2133Mhz CL15] [3200Mhz CL22] És persze az egészet körbefutotta a finomhangolt időzítésű 3733Mhz CL16 [link] . ;)
A probléma inkább az, hogy a magasabb órajelű megoldásoknál már általában nagyon konzervatív időzítéseket vezet be a JEDEC, így a gyakorlati előrelépés egy lassabb, de feszesebb időzítésű modulhoz képest gyakran elég csekély. Laptopban pedig általában nem opció a memória OC. :D

#118026 azbest : Az összes általam ismert gépben így van elhelyezve a DDR4, hogy ott van egyből a CPU mellett vagy forrasztva, vagy a SODIMM foglalat. Nagyon máshol nincs is értelme, és nem is lehetne.

#118028 azbest : A fotó a linkeden a SODIMM adapter CAMM modulról kb. beismerő vallomásnak is jó lenne, hogy mennyi értelme van az egésznek. :C

[ Szerkesztve ]

(#118033) FoxiestFox válasza Francia91 (#118031) üzenetére


FoxiestFox
félisten

Igazából csak lusta vagyok kipróbálni, de lehet még a héten rászánom magam. :D

(#118034) ChRiS_RS


ChRiS_RS
aktív tag

Sziasztok!

Adott egy (igazából kettő) E14 G2 jómagam telepítettem rá a W11-et, és - valószínűleg itt követhettem el a hibát - frissítettem a meghajtókat a Driver Booster nevü "csodával", aminek az lett az eredménye, hogy a gépek újraindítás helyett leállnak. Találkoztatok már ilyen jellegű problémával?

+1 jelenség: windows alól nem tudtam sikerrel frissíteni (emiatt?) a BIOS-t sem.

Üdv.
ChRiS

A 852-es kídlap telepötúsa sike#esen befejezádött.

(#118035) Surfym@n válasza ChRiS_RS (#118034) üzenetére


Surfym@n
senior tag

Probléma ott kezdődik, hogy a Lenovonak az adott termékhez szükséges driverei nem azonosak az ilyen kommersz driver összegereblyéző programok által felkínált verziókkal. Sőt még a Windows driver update által javasolt driverek is tudnak anomáliát okozni. Azt javaslom, hogy a drivereket mindig hivatalos Lenovo forrásból szedd le s telepítsd, aztán a többit hagyd figyelmen kívül. ;)

28 év és 2.8-as rekesz felett már nincs mese...

(#118036) ChRiS_RS válasza Surfym@n (#118035) üzenetére


ChRiS_RS
aktív tag

Sejtettem, hogy valami efféle gond lesz, köszi!

A 852-es kídlap telepötúsa sike#esen befejezádött.

(#118037) vasalarcos


vasalarcos
csendes tag

Sziasztok!
X220-al a "Power on when AC attached" funkciót szeretném megéleszteni, de nem megy egyálalán. A gép akksi teljesen kuka. Nincs valakinek egy eladó valamennyire funkcionáló akksija?

(#118038) azbest válasza HSM (#118032) üzenetére


azbest
félisten

azért a sodimmet is lehet úgy elhelyezni, hogy a procitól távolabbi részen van a csatlakozó és átvezetik a sodimm alatt vissza - hogy mi értelme nem tudom :D
Meg vannak olyan elrendezések is, amikor keskenyebbik élével áll a proci felé talán.
Szóval rossz példát lehet találni sokat, azt szokták mutogatni összehasonlításkor. De jó elrendezésre is van azért példa.

Például inteles T14 változatokan mintha jó irányban állna [link] , de az E14-en meg fordítva [link]

#118035 Surfym@n
ha nem lőtelepített a win, akkor 11nél az az alap, hogy cserélgeti a drivereket ő. Akkor is ha ő régebbire cserélgeti. Gpedittel vagy más módon kell kihekkelni a winből, hogy ne legyen hülye.

[ Szerkesztve ]

(#118039) HSM válasza azbest (#118038) üzenetére


HSM
félisten

"a procitól távolabbi részen van a csatlakozó és átvezetik a sodimm alatt vissza - hogy mi értelme nem tudom"
Az optimális vezetékhosszra tippelnék. Az E14-es képeden látszik, azzal az elrendezéssel jobban rá tudták tolni a CPU-ra a slotot, cserébe vélhetőleg némileg hosszabbak a vezetékek.

(#118040) vicze válasza HSM (#118032) üzenetére


vicze
félisten

"És ugyan minek 4 csatorna egy notebookba?"
Ööö, speed? ;] Ráadásul az AMD-nek minden bit kell, mert egy rakás **** a mem kezelése még mindig Intelhez képest. 4800 vs. 6400 jelentős hátrány lenne az AMD-nek, míg az Intelnek kb. mindegy. T14s G3-nál az Intel 4800-on megy úgy hogy 6400-es chipeket raknak rá, de limitál a CPU és mégis gyorsabb mem-ben mint a 6400-rel menő AMD. Nevetséges...

De hogy értsük, minél nagyobb az órajel, annál rövidebb huzalozás kell, hogy megmaradjon a jel integritás. A huzalozás, pedig mindegyik modulhoz pontosan ugyan olyan hosszú kell legyen, különben a késeltetési különbségek miatt out of sync lesz a mem és jobb esetben jelentős lassulás, rosszabban error lesz belőle.

Miért van fordítva E14-en a DIMM slot? Mert single channel és tök mindegy milyen hosszú, amíg nem túlságosan. T14 már dual, és a huzalozás azonos hossz kell legyen a forrasztottal.
Quad + DDR5 esetében már az egymás felett lévő DIMM-ek huzalozási hossz különbsége olyan jelentős különbség, ami megakadályozza, hogy DIMM-mel legyen megoldva, ezért kell a hülye CAMM és ezért szabványosítja a JEDEC, mert tudják nagyon jól a problémát. Az hogy a marketing milyen hülyeségeget talál ki lényegtelen.
Gyakorlatban ezek valós mérnöki problémák.

A DIMM slot elhagyása semmilyen formában nem költség megtakarítás és ha teheti a gyártó akkor nem hagyja le pont ezért van az olcsóban és nincs a drágában. A forrasztott RAM jelentősen növeli a SKU-kat bonyolítja a gyártást, növeli a raktárkészletet, problémássá és drágábbá teszi a gariztatást, így ha lehet kerülik.

(#118041) donjohnson válasza vasalarcos (#118037) üzenetére


donjohnson
addikt

"Power on when AC attached" funkció arra való, hogy amikor bedugod a töltőt a konnektorba (áramot kap a gép a töltőn keresztül) akkor arra bekapcsoljon a gép és elinduljon kikapcsolt állapotból (nem hibernált és nem alvó állapotról van szó, hanem teljesen kikapcsolt állapotról).
ehhez nem kell működő akksi. akku nélkül is működik ez a funkció.

ha win10 esetén nem kapcsoltad még ki a gyorsindítást a vezérlőpultban, akkor elképzelhető hogy amiatt nem megy ez a funkció.

[ Szerkesztve ]

ThinkPad P51 | ThinkPad X250 | http://www.youtube.com/watch?v=Hp6UjOL0s2Q

(#118042) Surfym@n válasza azbest (#118038) üzenetére


Surfym@n
senior tag

így van, nekem is volt egy fejvakarós 2 hetem, mire mindennek utánajártam.
lenovo drivert leszedtem és felraktam, többi forrást letiltottam.

ami biztos, hogy a gpu, power management, ultranav, bluetooth driverekből csak a gyártói (lenovo) jó, hiába van gyáriból frissebb ;)

[ Szerkesztve ]

28 év és 2.8-as rekesz felett már nincs mese...

(#118043) vasalarcos válasza donjohnson (#118041) üzenetére


vasalarcos
csendes tag

Igen, pont erre szeretném használni. Szerverként megy a gép. Keveset bír a szünetmentes, jó lenne, ha bekapcsolna miután újra áram alatt van.
Fedoraval próbáltam, normál leállítás után, táp ki majd be, semmi. Hiberálásnál is mennie kéne, ott sem kapcsolja be a gépet.
Egy T14s gen 1-en próbáltam ugyanezt, ott szépen megy minden scenarió - persze jó az akksi.

(#118044) donjohnson válasza vasalarcos (#118043) üzenetére


donjohnson
addikt

és úgy próbáltad esetleg hogy kiveszed a rossz akkut? akkor sem jó?

[ Szerkesztve ]

ThinkPad P51 | ThinkPad X250 | http://www.youtube.com/watch?v=Hp6UjOL0s2Q

(#118045) HSM válasza vicze (#118040) üzenetére


HSM
félisten

A sebességhez CPU is kell ám... Nem véletlen nem tesznek az asztali 16 magos csúcsmodell alá sem többet két csatornánál...

"és mégis gyorsabb mem-ben mint a 6400-rel menő AMD"
Pontosan mire gondolsz? Ne a szintetikus számokat nézd, hanem hogy milyen tempó lesz a végén ram-igényes feladatokban. Én személy szerint semmi lényeges lemaradást nem láttam asztali fronton.

"De hogy értsük..."
Pontosan ezt értettem optimális távolságon. Ennek kivitelezéséhez ugyanis hely kell, se túl sok, se túl kevés. ;)

"A DIMM slot elhagyása semmilyen formában nem költség megtakarítás ..."
Más szempontból érdekeltek benne. Gyorsabban avul, ha nem bővíthető a főleg kevés (8, esetleg 16GB) ram. Szvsz nem véletlen tűnt el jópár olyan gépből is, ahol azért találhattak volna neki helyet.

(#118046) vicze válasza HSM (#118045) üzenetére


vicze
félisten

Kizárólag RAM tesztet néztem, és főleg RAM igényes tesztek, ahol a Quad X1C 11gen simán üti a 6000-es R7-em, pedig CPU-ban halálra alázza. iGPU-s dolgokon is nyilván sokat dob.

"Gyorsabban avul, ha nem bővíthető"
Céges gépekről beszélünk fix 4éves ciklussal, lényegtelen amit írsz, egy cég szinte soha nem fog bővíteni. Nem szempont a gyártónak se.
Illetve az azonos olcsóbb miért bővíthető? :U Az nem kell elavuljon? Logikátlan.

Nézz egy alaplapot és logikázd oda a 2 DIMM-et úgy, hogy ne legyen útba seminek.

(#118047) HSM válasza vicze (#118046) üzenetére


HSM
félisten

Na jó, de a kizárólag ram teszt... :N
Persze, látom az adataid, van pár érdekesség, az asztali Ryzen 5600 + DDR4 3733Mhz CL16 eredményeimhez képest [link] érdekes dolgokat dobál nálad a 6850U az LPDDR5-el. :K

"Illetve az azonos olcsóbb miért bővíthető?"
Nem tartom logikátlannak, de érdekes tény. Pl. lehet mások ott a piaci igények, a célcsoport?

"Nézz egy alaplapot és logikázd oda a 2 DIMM-et úgy, hogy ne legyen útba seminek."
Túl könnyű feladvány. :P Megfejtés: Dell E7480: [link].
De egyébként visszafelé is el tudom sütni a kérdésed, magyarázd meg kérlek, a T490s-ről miért kellett elhagyni a SODIMM slotot, amikor ott tátong a PCB-n a helye üresen, és az elődön még volt slot? [link] :DDD Ugyanez a PCB-ből az X390-ről, ott még jobban látszik: [link] . A T480s-re ráadásul úgy fért el röhögve a slot, hogy a PCB-n ott volt a hely egy komplett dedikált VGA-nak, többnyire üresen [link] ... :Y :W
Gondolod, hogy direkt elvették a bővítés lehetőségét, hogy nekik is rosszabb legyen meg a vásárlónak is? Valami itt nem stimmel.... :DDD

[ Szerkesztve ]

(#118048) vicze válasza HSM (#118047) üzenetére


vicze
félisten

Nem csak az én eredményeim, már Notebookcheck is tesztelte mind, ott ellenőrizheted.

Amit írsz az ugye 1db slot lenne, de a valóságban nem fér oda, az csak a nagyobb RAM-os chipek helye sokkal keskenyebb mint a slot.
Amúgy egy mai gépre gondoltam DDR5-tel.

Még egy érdekesség, P16 vs. 7670 CAMM-mel, azonos HW, dual, azonos órajel, a CAMM 15-20%-kal gyorsabb.

[ Szerkesztve ]

(#118049) azbest válasza vicze (#118048) üzenetére


azbest
félisten

Megmondom a megfejtést: a proci power limit más.

dell: 153 W PL2 / Short Burst, 72 W PL1
lenovo: 125 W PL2 / Short Burst, 95 W PL1

Emiatt a ramot is máshogy kezeli. Ha megnézed a cpu-z képeket, akkor a lenovonál 4000-en megy a ram, míg a dellnél felengedi 4800-ra tényleg.

Azért tudom határozottan állítani ezt, mert az asus notimban is belefutottam ebbe. Az i7-12700h procira 80W a PL2 limitem, amit az intel 125W-ig engedne és gamerebb gépekben tolják is neki. Emiatt a proci 30%-kal lassabb, mint kéne, mert lekorlátozza a turbót, a performance magokat. Valamint a 3200as ddr4 ramot csa 2666 módban hajtja szinte mindig. A power limit miatt a ramot is lehúzza a proci.

[ Szerkesztve ]

(#118050) zsolti75 válasza azbest (#118049) üzenetére


zsolti75
senior tag

Ez csak a szokásos Notebookcheck elírás, a P16 PL2: 157W, PL1: 110W,
és a memoria sebesség kivételével gyorsabb a dell-nél. A P16-ban 4000-en mennek a ram-ok, én is nagyjából ennyit mértem R/W 56K/56K, majd ha megjönnek az ecc moduljaim, azok kicsivel gyorsabbak lesznek, de 10-15% elmaradás az reális. A gpu meg saját teszt szerint gyorsabb mint ami a P15-ben van, szóval passz mit bénáztak megint.
A CB pontszámok is érdekesek mert sokkal többet mutat nálam mindegyik. De nem idegelem rajta magam a notebookcheck tesztek ilyenek már pár éve.

Útvonal

Fórumok  »  Notebookok  »  ThinkPad (NEM IdeaPad) (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.