Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#61451) ubyegon2 válasza cigam (#61450) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Igaz, tényleg ott az egér a balfelső sarokban. Tegnap csak a szövegre koncentráltam.
Mindegy is, nem a felület okozza itt a gondot meg amúgy a Synaptic biztos van alapból. Az meg grafikus csomagkezelő. Valami kavarc lehet kollégánál a sources.list-ben.

(#61452) SwissAirplan válasza ubyegon2 (#61443) üzenetére


SwissAirplan
aktív tag

Helyemen vagyok!
LinuxMint topic!

Köszönöm

(#61453) BoB


BoB
veterán

Lubuntu To No Longer Target Older Computers

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#61454) _ _ _ _ _2 3


_ _ _ _ _2 3
tag

Fedora 28

Sziasztok!

Szóval feladtam a Windows-t x év után és Linux user lettem -ez a disztro tetszett meg, a szervíz némi fennakadás után ,de végül sikeresen telepítette... Na ,de kit érdekel -:) nem ezért vagyok itt!

Többnyire mindent telepítettem (teljesen kezdő LINUX felhasználóként! ) Adobe Flash ok, Vlc ok fut egy Deluge torrent manager ok Libreoffice magyar helyesírásellenőrzől Office betűkészlettel ok, Winace -igaz ezt ,ha jól értem, majd a Terminalból kell használni ok felraktam három játékot -nagyon tetszenek, Firefox-ot még szervíz felrakta... ennyi ,ha jól emlékszem... ,most ügyködöm egy Smoothwall tűzfalon ,de amire igazán próbálok rátérni az a kinézet:

Nevezetesen:
cairo install
https://glx-dock.org/ww_page.php?p=Fedora%20repository&lang=en
sudo yum install cairo-dock (ennyi volt)
Cairo-Dock-ot nyűvöm ,de valamit elállíthattam ,mert annyit csinál ,hogy bejön ez a mini predator jel három funkcióval (kijelző - háttérkép megváltoztatás -mittomén-) azt semmi... bezárni se lehet

ebből a kis izéből nyithatsz akármennyit... futott már rendesen is, arra próbáltam rájönni ,hogyan kell parancsikont beilleszteni a nekem egyébként teljesen megfelelő saját kis felső sávjába ,de nem jöttem rá...

közben annyi történt ,hogy leszedtem egy Dash to Dock-ot, mert nem futott: - ezt se adtam fel ,csak "HOGY?" kiindulás: https://micheleg.github.io/dash-to-dock/download.html
meg készült valami firefox extension

hozzátenném ,hogy újraraktam egy remove yum-al a Cairo Dock-ot ,de ugyanaz, nem tudom

+felraktam ezt gnome-tweak-tool dolgot is elvben ,de hangolásnál közel nem jelenik meg annyi lehetőség ,mint ezeken az ábrákon
,ami szerinte alább állítható
Link: https://linuxhint.com/install-gnome-tweak-tool-fedora-27/

szóval itt ,most elakadtam:
várom az ötleteket, ha vannak -főleg a Cairo-val kapcsolatban és köszönöm!

Felelős vagy a korért, amelyben élsz. Sose halunk meg.

(#61455) cigam válasza _ _ _ _ _2 3 (#61454) üzenetére


cigam
félisten

Elég lett volna 1 topikban feldobni kérdést.

Nem ismerem a programot, de probáld meg kitörölni a konfigurációs beállításit a home mappádból.
rm .config/cairo-dock
Aztán próbáld meg újra belakni.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#61456) _ _ _ _ _2 3 válasza cigam (#61455) üzenetére


_ _ _ _ _2 3
tag

:DDD elnézést

ÉS IGEN! :C

már ,csak a többit megmagyarázhatná valami nagy fedora-s... :Y köszi

gnome-tweek-tool

dash to dock

(,ha valaki ismeri - használja)

Alapproblémám ,hogy ez az ikonrendszer oldalt ,amit a start menüvel hozok fel maradhatna állandóra is...
+asztal ikonok?

amúgy a Fedora nagyszerű -különösen ez a Red Eclipse tetszik (shooter) -:) ,de félreértés ne essék, dolgozom rajta.

És lassú a többi diszztrohoz képest (youtube-on valaki megjegyezte -utánanéztem utána ,hogy mit választottam) biztosan ,mert csicsás a többihez képest -vannak vele gondok ,de igazából majdnem tökéletesen üzemel ,én imádom.

azért leírást találni ezekhez a dolgokhoz... pl.: mire megértettem ,hogy dnf install *.rpm az adott mappából -így telepítgetek ... szóval nem egyszerű. Ott kezdődött ,hogy terminal-ban ugye nem mutatja a jelszót -,csak néztem ,hogy miért nem villog a kurzor.. aztán ctrl SHIFT v a beillesztés és ennek mind utánanézhettem, ,mint valami folyamatos iq teszt. :K :F :W :)) :N :( :(( :Y

Felelős vagy a korért, amelyben élsz. Sose halunk meg.

(#61457) cigam válasza _ _ _ _ _2 3 (#61456) üzenetére


cigam
félisten

Gnome-ot sem használok, de az a tendencia, hogy egyre kevesebb dolgot lehet elpiszkálni benne. Pontosan mit szeretnél beállítani?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#61458) Frawly válasza _ _ _ _ _2 3 (#61454) üzenetére


Frawly
veterán

Adobe Flash-t (NPAPI Flash) felesleges volt telepíteni. A modern böngészők régóta nem használják, a Chrome kapásból Pepperflash-sel jön, Chromium, Operához, Vivaldihoz, Firefoxhoz pedig a Pepperflash csomagot kell feltenni, ezek már PPAPI Flash megoldások. Plusz a legtöbb weboldal sem használ már Flasht, a videós oldalak is már szinte mind áttértek HTML5 webplayerre. Winace felesleges, a Gnome-ba van beépítve grafikus Archívumkezelő, ami meg tud nyitni mindenféle tömörített formátumot. Deluge egy elég lassú Python-fos, helyette sokkal jobb a qBittorrent, ami sokkal jobban hasonlít a windowsos uTorrentre. Esetleg ha kisebb, egyszerűbb torrentkliens kell, akkor meg Transmission. A VLC az még okés, de mellette mindenképp próbáld ki az mpv-t vagy az SMPlayert, szerintem azok jobbak.

Tűzfal nem kell, vírusirtó sem. Ez nem Windows. Majd belejösz, előbb meg kell szokni hogyan működik az egész, miből milyen progit/csomagot érdemes használni. Utána már megtanulod mire van szükséged, meg hogy kell a Fedorát is feltelepíteni, onnantól nem leszel szervizre meg senki másra rászorulva.

A Gnome Tweak Tools-t passzolom, elvileg minden állítási lehetőségnek meg kéne jelennie, amit támogat. Dokkokat nem használok, abban nem tudok segíteni, meg kell várnod egy dokkos szakit.

Fedorán kéne lennie grafikus csomagkezelőben is, hogy ne kelljen mindig terminálból yum-ozni, bár utóbbit célszerűbb használni, de kezdőként lehet nem kényelmes először.

[ Szerkesztve ]

(#61459) cigam válasza Frawly (#61458) üzenetére


cigam
félisten

Van is, de a "Szofverek" áruházból inkább a népszerű programok érhetők el egy kattintással. Természetesen van grafikus csomagkezelő is, pl. dnfdragora.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#61460) ubyegon2 válasza _ _ _ _ _2 3 (#61456) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az alap probléma az, hogy akkor kérdeztek a Kezdő topikban, amikor már összehoztok egy jó nagy katyvazt. Valamit felraktok azt elkezditek átalakítani Windózzá és utána kérdeztek. Érdemes lenne pár alapdolgot elolvasni, itt az Összefoglalóban is lehet ismerkedni a rendszerrel. Tök mindegy, hogy Fedorát vagy mást raksz fel, mert a problémák egy része attól független, kifejezetten DE-függő. (DE - asztali kezelőfelület)

Érdemes lenne kicsit az alapvetésekkel ismerkednetek, mert anélkül még kérdést sem fogtok tudni feltenni.

Ahogy kollégánk említette imént, a Linux telepítésekor gyakorlatilag el kell felejteni a Windowsos beidegződéseket. Az összeset úgy, ahogy van. ;]

(#61461) kovaax válasza Frawly (#61458) üzenetére


kovaax
őstag

Tűzfal kell.

-=- There's no place like /home -=-

(#61462) vargalex válasza Frawly (#61458) üzenetére


vargalex
félisten

Ugyan nem ismerem a Deluge-t, de a qBittorrent-től sem vagyok elájulva (sokkal gyengébben seed-el, mint pl. az rTorrent). De ezek alapján a qBittorrent is python-os f.s.

Alex

(#61463) SwissAirplan


SwissAirplan
aktív tag

Teljesen igazatok volt a MINT-el kapcsolatban!

Simán "összehoztam" rajta mondent ami nekem kell! még a távoli fájlelérésen bütykölök hogy menjen de amugy minden ok!

Csak még a monitort nem akarja felismerni és siralmas 640*480-as felbontással vagyok és a fele képernyő le van csuszva a monitorrol

Egy olyan kérdésem had legyen hogy van a "VPN kliensem "
ez terminálból - expressvpn connect xyz itt az xyz a szerver kódja
aktiválódik és indul el a program.

Lehet valami olyasmit csinálni hogy beállitok egy autómata inditást?
Lehet hülyeséget kérdek, de hogy miután tápot kapott és felállt a rendszer azok után "magátol irja be" ezt a parancsot??

[ Szerkesztve ]

(#61464) bandras0226 válasza vargalex (#61462) üzenetére


bandras0226
aktív tag

Torrentre jó lehet a Tixati is. Megelégedéssel használtam amíg nem vettem egy Synology NAS-t.

Miért lakik mindenki pont azon a bolygón, amelyiken én???

(#61465) Shyciii válasza CPT.Pirk (#61426) üzenetére


Shyciii
veterán

Köszi megnézem. Jellemzően azóta nem csinálta, pedig vagy 10x kapcsoltam ki-be :)

(#61466) _ _ _ _ _2 3


_ _ _ _ _2 3
tag

Ez volt a cél:

How to always show favorites bar?
https://ask.fedoraproject.org/en/question/32560/how-to-always-show-favorites-bar/

mellékes -nekem volt egy ilyen problémám....
"Although GNOME Shell integration extension is running, native host connector is not detected."
erre itt:
https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeShellIntegrationForChrome/Installation#Fedora_Linux

és akkor itt lehet beállítani a Dash to Dock-ot

https://extensions.gnome.org/local/

végülis nem volt nehéz

dnfdragora remek ,de sok dolog nincs ott (.. vagy nem találom) viszont találtam gy Fantasdic dictionary-t az nagy! meg nem volt evidens ,hogy mit is kell vele csinálni ,de már ezt is értem (tudom használni)

Cairo Dock érdekes ,de igazából egy Manjaro Xfce desktop-ot akarok.... ,hát most lehet mondani, mert "windows beidegződés " ;] :P :( ,de ez néz ki a legjobban:

https://www.zdnet.com/article/how-to-customise-your-linux-desktop-xfce/

ezt is használom _ ez is windows beidegződés...
https://www.deviantart.com/charliecnr/art/Office-2013-theme-for-LibreOffice-512127527

és Times New Roman-ban írok -:) gyalázat :)) :((( :DDD

Felelős vagy a korért, amelyben élsz. Sose halunk meg.

(#61467) Frawly válasza vargalex (#61462) üzenetére


Frawly
veterán

Alapból a qBittorrent Qt4-et meg libtorrent-rasterbart használ, nincs benne Python. Lehet a webes interface-hez vagy valami kiegészítőhöz már Pythonban kell gányolni (a pacman -Qi qbittorrent alapján a python csomag csak opcionális függőség a torrent search funkcióhoz, amit alapból nem éri meg használni), de alapból nem használja és kötelező függőségnek sem telepíti. Ezzel szemben a Deluge kompletten egy Python-script, elég magas proci és memóriahasználattal. Közben meg nem nyújt semmivel többet, mint a natív torrentkliensek. Nem a Patika Magazinban meg a Burdában olvastam, hanem majdnem egy évig használtam Deluge-ot többféle disztró alatt is. Egyébként nem azt írtam, hogy a qBittorrent minden áron (bár továbbra is tartom, hogy a legjobb alternatíva), hanem hogy Windowsról jövő, uTorrent/Bittorrent-hez szokott usernek a legkevésbé traumatikus váltás (sőt, az ingyenes uTorrentet/Bittorrentet érintő cryptominer malware botrány miatt a legtöbb windowsos user is erre áll át). De ha valakinek csak alap torrentes igényei vannak, vagy Gtk-s klienst akar, a Transmission is használható, vagy ha nagyon minimalista megoldást akar, akkor rTorrent konzolban. Illetve ha valaki Qt-s rendszeren van, szóba jön még a KTorrent, de azt pl. az nCore nem szereti, bugosan működik vele a tracker, de előfordulhat probléma más trackerek felé is.

Tűzfal meg csak akkor kell, ha egyenesben van a netre kötve a gép. De ma már a legtöbb gép min. NAT-os router mögött van, ha más nem amiatt, hogy okostelefon, táblagép, okostévé, médiadoboz, stb. is netre tudjon menni. Plusz mivel nem Windows, Linux alatt az alkalmazások nem kommunikálgatnak ki gerinctelen dolgokat a netre, meg nem nyitogatnak trójai csatornákat, már csak azért sem, mert a hivatalos tárolókban ellenőrzött, aláírt csomagok vannak, amik megbízhatók. Linux alatt ezért nem kell sem tűzfal, sem vírusirtó, nem véletlen, hogy a legfelhasználóbarátabb és legkomplettebb disztrók sem tartalmazzák. Ha annyira elengedhetetlen lenne, akkor eleve mindbe be lenne építve. Egyszerűen linuxos átlag felhasználás során nincs rá szükség. Még a legrosszabb esetben is, ha egy progi nem kívánatos kommunikációját kell letiltani, elég a hosts fájlban az általa elérni kívánt szervert átirányítani a localhostra vagy 0.0.0.0-ra.

(#61464) bandras0226: a Tixati is egyre népszerűbb, még nem próbáltam, de sort fogok rá keríteni. Mindig tervben van véve a kipróbálása, aztán elfelejtem. Állítólag elég sovány és elég sokat tud.

(#61468) ubyegon2 válasza _ _ _ _ _2 3 (#61466) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Manjaro Xfce desktop-ot akarok.

Sorry, nem akartam a lelkedbe gázolni ezzel a Wines beidegződéssel. Ha neked a Manjaro XFCE desktop tetszik, okkor OK, csinálj azt a Fedora Gnome-ból. Egy blogbejegyzést azért csinálj majd róla. :R

(#61469) _ _ _ _ _2 3 válasza ubyegon2 (#61468) üzenetére


_ _ _ _ _2 3
tag

-:) :N nem úgy tűnik ,mint ami lehetséges.

Én név alapján választottam... az Ubuntu túl hülyén hangzott :K :K :K :K :K

tűzfal lesz s kész

erre kaptam 1452 értesítést ... ,akkor döntöttem el ... mi ez? amúgy

[ Szerkesztve ]

Felelős vagy a korért, amelyben élsz. Sose halunk meg.

(#61470) ubyegon2 válasza _ _ _ _ _2 3 (#61469) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ezt érdemes lenne újra elolvasnod, nem viccnek szántam.

Érdemes lenne pár alapdolgot elolvasni, itt az Összefoglalóban is lehet ismerkedni a rendszerrel.

Érdemes lenne kicsit az alapvetésekkel ismerkednetek, mert anélkül még kérdést sem fogtok tudni feltenni.

[ Szerkesztve ]

(#61471) vargalex válasza Frawly (#61467) üzenetére


vargalex
félisten

Én torrentet csak egy headless mini szerveren használok, azaz az alap GUI nem érdekes...

Alex

(#61472) _ _ _ _ _2 3 válasza ubyegon2 (#61470) üzenetére


_ _ _ _ _2 3
tag

Karácsony körül befejezem :)) -jól fest __nem kötelező ,de szeretnék érteni hozzá___ végülis tök szívesen lennék Linux rendszergazda.... :R ---köszönöm a gyors és intelligens válaszokat ,ha van valami azért még lehet ,hogy kérdezek... amúgy persze lassult mióta teliraktam programokkal ,de még így is százszor gyorsabb ,mint egy Windows.

http://tparser.org/

Felelős vagy a korért, amelyben élsz. Sose halunk meg.

(#61473) Frawly válasza _ _ _ _ _2 3 (#61472) üzenetére


Frawly
veterán

Nem baj az. Ha az Xfce meg a Manjaro jobban tetszik, tedd fel azt. Az is teljesen jó. Nem jobb, mint a Fedora, nem is rosszabb, talán kicsit kezdőbarátabb (meg az Xfce a Gnome-nál kevésbé hardverigényes), de pl. egy Mint meg még annál is kezdőbarátabb (cserébe viszont kiadás alapú, meg régebbi verziós csomagokat tartalmaz emiatt). A Mintnek még az az előnye, hogy a legtöbb netes leírás (meg csomag) ahhoz meg Ubuntuhoz készül, és 1:1-ben alkalmazható, míg Arch/Manjaro meg Fedora/egyéb-rpm-alapú vonalhoz meg kevesebb ilyen van.

Majd belejössz. A Linux olyan, hogy ahogy használod, fokozatosan alakítja majd át a szemléleted, géphasználati szokásaidat, szép fokozatosan távolodsz majd azoktól a régi windowsos beidegződésektől és szokásoktól, ahogy egyre hosszabban használod. Egyre inkább látni fogod, hogy a Windowson kívül is van élet, nem is akármilyen. Nem is szabad túl hirtelen, nagy ugrásokat erőltetni, mert csak elveszi a kedved. Ez egy folyamat, fokozatos állomásokkal, aminek nagyon ez elején tartasz.

(#61474) SwissAirplan


SwissAirplan
aktív tag

Hát fél nap Guuglizás után feladom! :W

Nem tudok dűlőre jutni!
A gep egy HP ThinClient 5570
a monitor egy régebbicske Sony monitor DVI kábellal csatlakozik alaplapi kártyához.... (gyárilag DVI van rajta, nincs átalakíto köz)
bekapcsoláskor figyelmeztetest kapok... hogy az üzemmodoz csak hibakeresésre hasznaljam és hogy a proci terhelve van a képalkotás miatt!

Probálok állitani a felbontáson de nem enged 640x480
Monitor tipusnál Lapto Default van... pedig ez desktop.
Mintha ez csak a kiterjesztett kijelzőre vonatkozna! De akkor holvan az eredeti kezelője?

Mit csináljak hogy jobb legyen?

(#61475) Sonja válasza SwissAirplan (#61474) üzenetére


Sonja
veterán

Egy ilyet találtam. Linux on the HP t5570 Thin Client

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#61476) ubyegon2 válasza SwissAirplan (#61474) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem sokat árultál el a DE-ről, de ha Cinnamonnal telepítetted a Mint-et, akkor hátha segít valamelyik hsz link. Az általad leírtak alapján szoftveres módban indul a megjelenítés. (lehet, hogy azon a gépen ilyen a VGA....)

[link]

[link]

[ Szerkesztve ]

(#61477) CPT.Pirk válasza SwissAirplan (#61474) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nézz nekünk kérlek egy inxi -Gxxx kimenetet, majd egy inxi -Fxxx kimenetet, ez utóbbi mehet pastebinre, ha a hosszú és azt linkeld be ide.

Ha nincs fent az inxi alapból, akkor sudo apt install inxi parancs felteszi.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#61478) SwissAirplan válasza CPT.Pirk (#61477) üzenetére


SwissAirplan
aktív tag

Szia!

Ezt dobta arra a kettőre:

quattro@quattro-HP-TC ~ $ inxi -Gxxx
Graphics: Card: VIA VX900 Graphics [Chrome9 HD]
bus-ID: 00:01.0 chip-ID: 1106:7122
Display Server: X.Org 1.18.3 drivers: fbdev (unloaded: vesa)
Resolution: 640x480@73.00hz
GLX Renderer: Gallium 0.4 on llvmpipe (LLVM 3.8, 128 bits)
GLX Version: 3.0 Mesa 11.2.0 Direct Rendering: Yes
quattro@quattro-HP-TC ~ $
quattro@quattro-HP-TC ~ $ inxi -Fxxx
System: Host: quattro-HP-TC Kernel: 4.4.0-21-generic i686 (32 bit gcc: 5.3.1)
Desktop: Cinnamon 3.0.6 (Gtk 3.18.9-1ubuntu3) dm: mdm
Distro: Linux Mint 18 Sarah
Machine: System: Hewlett-Packard product: HP t5570 Thin Client
Mobo: Hewlett-Packard model: 158Ch
Bios: American Megatrends v: 786R9 v1.03 date: 11/29/2010
Chassis: type: 3
CPU: Single core VIA Nano U3500 (-UP-) cache: 1024 KB
flags: (lm nx pae sse sse2 sse3 sse4_1 ssse3 vmx) bmips: 1995 speed/min/max: 1000/800/1000 MHz
Graphics: Card: VIA VX900 Graphics [Chrome9 HD]
bus-ID: 00:01.0 chip-ID: 1106:7122
Display Server: X.Org 1.18.3 drivers: fbdev (unloaded: vesa)
Resolution: 640x480@73.00hz
GLX Renderer: Gallium 0.4 on llvmpipe (LLVM 3.8, 128 bits)
GLX Version: 3.0 Mesa 11.2.0 Direct Rendering: Yes
Audio: Card-1 VIA Device 9170
driver: snd_hda_intel bus-ID: 00:01.1 chip-ID: 1106:9170
Card-2 VIA VT8237A/VT8251 HDA Controller
driver: snd_hda_intel bus-ID: 00:14.0 chip-ID: 1106:3288
Sound: Advanced Linux Sound Architecture v: k4.4.0-21-generic
Network: Card: Broadcom NetLink BCM57780 Gigabit Ethernet PCIe
driver: tg3 v: 3.137 bus-ID: 05:00.0 chip-ID: 14e4:1692
IF: enp5s0 state: up speed: 1000 Mbps duplex: full
mac: 64:31:50:f3:35:ad
Drives: HDD Total Size: 250.1GB (2.5% used)
ID-1: /dev/sda model: Samsung_SSD_840 size: 250.1GB serial: S1DBNSBD905665H
Partition: ID-1: / size: 229G used: 5.0G (3%) fs: ext4 dev: /dev/sda1
ID-2: swap-1 size: 0.94GB used: 0.00GB (0%) fs: swap dev: /dev/sda5
RAID: System: supported: N/A
No RAID devices: /proc/mdstat, md_mod kernel module present
Unused Devices: none
Sensors: System Temperatures: cpu: 51.0C mobo: N/A
Fan Speeds (in rpm): cpu: N/A
Info: Processes: 159 Uptime: 3 min Memory: 365.6/872.0MB
Init: systemd v: 229 runlevel: 5 default: 2 Gcc sys: 5.3.1
Client: Shell (bash 4.3.421 running in gnome-terminal-) inxi: 2.2.35
quattro@quattro-HP-TC ~ $

(#61479) SwissAirplan válasza ubyegon2 (#61476) üzenetére


SwissAirplan
aktív tag

A kijelző beállitást megtaláltam.. de a "legördülő " menübe csak az az gy felbontás van!

(#61480) CPT.Pirk válasza SwissAirplan (#61478) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Via vga, ez nem jelent jót... :(

Még egy xrandr kimenet dobj be, ezt elfelejtettem mondani.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#61481) ubyegon2 válasza SwissAirplan (#61479) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Memory: 365.6/872.0MB

Ennyi lenne a memória? Az Cinnamonhoz nagyon kevés. Én a helyedben a leglightosabb XFCE-t tenném fel, de még inkább a Mint 17.3 XFCE lenne talán használható. A VIA VGA.....szóval ahhoz nem találsz jobb felbontást ebben a felállásban.
Meg kéne próbálnod innen felrakni valamelyik verziót, kezdve az elejéről (Wheezy)

X.Org X server -- VIA display driver

xserver-xorg-video-openchrome (1:0.2.906-2+deb7u1)

Semmi biztosat nem mernék mondani, a VIA az ...phhhúúúú

(fenébe....közeben kezd kiakadni a tápegység a melegben, csoda, hogy reboot után megmaradt amit írtam)

[ Szerkesztve ]

(#61482) SwissAirplan


SwissAirplan
aktív tag

Ezzel a VIA val rámilyesztettetek.. igaz foggalmam sincs mit jelent... de gondolom Phuuuuu! ;)

Ő feltelepitettem az elsőt amit javasolnak hpt5570 hez,
Hát... szépen feltelepült a csomag, hozta a haverjait is ( összetevök)
Utána kért egy rebootot.... Rebootolt... és semmi
Csak egy nagy feketeség a bal felső sarokba egy kurzolvonallal... de nem villog nem csinál semmit nem reagál!
Gondoltam újraindítom megint... semmi... gondoltam várok... semmi!

Úgyhogy fél óra múlva jövök mert gyorsan ujratelepitem! :)

Igen 1 giga van benne, már rendeltem neten hozzá egy 4 gigásat, de azt meg lehet hogy az alaplap nem támogatja!

Amúgy annyira nem katasztrófa a kijelzőfelbontás / ugyse lesz rajta monitor/ csak gondoltam megprobálom teljesen beállítani!

(#61483) ubyegon2 válasza SwissAirplan (#61482) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Gondoltam, rosszabb már nem lehet. Remélem nem a Cinnamonnal telepíted..... 1 GB már elég kevés, bár most már beugrott, hogy kijelző nélkül fogod használni. Így ez a felbontás dolog se túl nagy gond. És valóban, a VIA roppant rémisztő tud lenni, ha ilyen van a gépedben. ;]

Inkább hagyd ezeket a .deb fájlokat, nehéz lenne összehozni Mint alatt amúgy is.

[ Szerkesztve ]

(#61484) SwissAirplan válasza ubyegon2 (#61483) üzenetére


SwissAirplan
aktív tag

Hallgatok rátok... és asszem leülök a seggemre, és örülök annak ami müxik!
Puttyi megy, TeamViewer megy, Transmission és a távja megy!
Meg a fájlok átpakolására kotrok valamit hogy elérjem hálózatba és akkor meg lesz a hab a tortán!

(#61485) ubyegon2 válasza SwissAirplan (#61484) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szerintem az is maga a csoda, hogy elindult a rendszer Cinnamon felülettel, KDE fanok el se hinnék. :D

Itt már 6 éve is gond volt hasonló eszközön és lehet, hogy igaz amit írnak, egyszerűen kevés volt a memória a VGA driverhez. Legalbbis az akkori Maya Mint verzióban még volt driver. (emiatt is említettem a legrégebbi, de még frissülő 17.3-at)

(#61486) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#61485) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Most hogyan jött ide a KDE? Amúgy egy KDE-s disztró is elindulna ennyi ramon, csak egy kicsit fogyasztana többet. :P

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#61487) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#61486) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Épp ez az, hogy a fanok szerint a KDE éri csak be kevés memóval, a Cinnamon meg memória zabáló. 😳
(nem akartam a KDE-sek lelkébe gázolni, főleg, hogy Mint-ről van szó)

[ Szerkesztve ]

(#61488) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#61487) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Szerintem meg ezt csak álmodtad. :K Mi KDE fanok csak annyit mondtunk, hogy 400.460MB körül alakul egy KDE-s disztró ram fogyasztása, ami igen kellemes.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#61489) cigam


cigam
félisten

Szerintem meg eleve felesleges rá bármelyik DE. Egy OMV-vel előrébb lenne.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#61490) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#61488) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Akkor jó, mert ha álmodtam, akkor nem is léteznek azok a KDE fanok, akik sok hónapja elég vehemensen győzködtek. 😀
Ráadásul feleslegesen, mert azt én is látom, mennyit eszik egy-egy rendszer induláskor! Utána elvész az előny persze, de erről a vita során képeket is raktam be.

(#61491) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#61490) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Műbalhé. :) Ahogy mi is raktunk fel cáfoló képeket. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#61492) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#61491) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Aham, mondjuk ezekre az általad említett képekre meg én nem emlékszem! 😁

Amúgy mi a javaslat Minteseknek, ha továbbra is használnák KDE-vel?
Tippem az lenne, hogy ha fenn van a Kubuntu repo az Ubuntus alaprepókkal, akkor még jó ideig használható lenne a Mint KDE.
Hogy látod ezt, mint érintett?

[ Szerkesztve ]

(#61493) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#61492) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A Mint KDE 18.3-at még jó ideig támogatják, addig maradhat. Azt nem tudom, hogy ez idő alatt kap-e KDE csomagfrissítéseket is, de azért jó lenne bár pl. a KDE debug csomagjainak a verziója most sem stimmel az aktuális elérhető KDE csomagverziókkal a Mint tárolóiban, ami miatt fel sem lehet őket tenni, ami érthetetlen...

Viszont KDE-s 18.3-ról frissíteni azt úgy tudom nem lehet, de a Mint Cinnamon 19-re fel lehet varázsolni a KDE-t, vagy legalább is lesz rá mód.
*Egyéb repókkal való mixelés járhat nem kívánt gondokkal.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#61494) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#61493) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az OK, hogy a 18.3 mint alaprendszer támogatott lesz, de magával a KDE-vel már nem foglalkozik senki vagy rosszul tudom? Igaz túlzottan eddig se volt sok spéci Mint-es rész benne, szinte Kubuntus volt az egész.

Viszont KDE-s 18.3-ról frissíteni azt úgy tudom nem lehet

Sajna egyik DE-nél sem, elég sokan kérdezgették utóbbi időben. Na majd meglátjuk, azért elég sokan bánják, hogy levették a kezüket a KDE-ről. Legalább a Cinnamonon meglátszik majd a még több törődés.

Sajna a HP8470p-re már nem volt időm felrakni a KDE verziót, pedig kíváncsi voltam rá, de az utódjára felrakom.

(#61495) Frawly válasza SwissAirplan (#61484) üzenetére


Frawly
veterán

TeamViewer felesleges. Puttyval be tudsz SSH-zni konzolban, ott tudod állítgatni a gépet, még grafikus felület sem kell rá. A Transmissiont meg csak elindítod, legyen beállítva a webui, és onnantól fogva böngészőben távolról eléred.

Amúgy a VIA GPU elég nagy rakás trágyadomb, de a xf86-video-openchrome csomag feltétele után mennie kéne nem szoftveres módban is elvileg, meg néhány hónap múlva érkezik a drivertámogatás a kernelbe is.

(#61496) csixy válasza SwissAirplan (#61482) üzenetére


csixy
addikt

A gépedbe simán belefért az SSD?

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#61497) Frawly válasza csixy (#61496) üzenetére


Frawly
veterán

Nem, csak göcsörtösen fért bele neki, ezért a végét ő is leflexelte :DDD SSD-nél nem is nagyon értelmezhető ez a belefér-e, hacsak nem laptop, de ez egy desktop vékonykliens, amiről szó van. Ha van szabad SATA port, csak rá kell kötni az SSD-t, hely lesz neki, legfeljebb szabad sín nem lesz, de csak úgy oda lehet tenni, lóghat a kábel végén is, alig pár gramm az egész.

(#61498) SwissAirplan válasza cigam (#61489) üzenetére


SwissAirplan
aktív tag

Szia!

Ebbe lehet igazad van, és már lassan fél éve nyúzok egy OMV-t egy i5-ön! Nagyon jó.. nagyon tetszik.. és nagyon örülök hogy anno "nem engedtetek" új gyari NAS-t venni!

Egyetlen egy bajom van vele ami miatt kellett ez a linuxos gép is, az pedig a VPN.

Mivel azon nem tudtam beállítani az OpenVPN-t, ha plussz router mögé raktam ( hogy a router csatlakozzon a vpn szerverre) akkor pedig LAN on nem láttam a NAS-t.
ugyhogy sajna emiatt kell. Mert linuxhoz meg van a VPN szervernek saját kliense

De ha tudsz segíteni OpenVPN be akkor szivesen veszem! :R

(#61499) SwissAirplan válasza csixy (#61496) üzenetére


SwissAirplan
aktív tag

Hát necces lesz!
Nekem a 2 bordás alaplap van benne, a flash oldalom nem fér el az eredeti oldalán pedig az lpt port csatija nyulik be nagyon volt egy Seaget SSD azt nem tudtam benne elrakni sehova! Most egy Samsung 480Evo van benni, igaz csak ugy egyenesbe rádugva az alaplapra! :C mert a kábel még nem jött meg de ez az SSD be fog férni a borda és az LPT közé.

Délután teszek fel róla képet csak már elindultam dolgozni

(#61500) cigam válasza SwissAirplan (#61498) üzenetére


cigam
félisten

Egy kicsit sem tudtam követni, hogy mi hol van, és mire csatlakozik. Első körben eszt kellene tisztázni.
Tehát addig értem, hogy van egy gép amin futna VPN klines. Hova csatlakozna, és mit nem látsz?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.