Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#61351) jackal79 válasza safranyek (#61350) üzenetére


jackal79
aktív tag

Half life 2-t és CS-t nyomtam. Kicsit nosztalgiáztam :)

(#61352) safranyek válasza jackal79 (#61351) üzenetére


safranyek
tag

A Half Life 2 adatlapján ott van a Steam felhő.A cs-nél nem láttam. Én Google Drive-ra szoktam feltölteni a mentéseket.,így biztos megmarad.

(#61353) jackal79


jackal79
aktív tag

Nekem valójában a Thunderbird és a Firefox fileokra van szükségem. Pl a Thunderbird úgy van beállítva, hogy a naptár a google calendarral szinkronizál.
Ezeknek az appoknak a beállításait meg lehet menteni vagy minden egyen újratelepítés/főverzió frissítés után újra be kell állítani. Úgy e a Thunderbirdhöz külön kiegészítőt is le kell tölteni, h működjön a naptár szinkronizálás.
Megígérem, hogy ez az utolsó hozzászólásom ebben a témában és többen nem faggatlak benneteket :)

Ja még annyi, h gondolom a telepített témák és beállításaik azok mennek a kukába...

[ Szerkesztve ]

(#61354) Cyrin válasza jackal79 (#61353) üzenetére


Cyrin
addikt

home-on belül .thundebird rejtett mappát kimásolod, majd újratelepítés után visszateszed.

(#61355) jackal79 válasza Cyrin (#61354) üzenetére


jackal79
aktív tag

Megpróbáltam ez alapján frissíteni:
http://falu.me/20180706/igy-frissithetsz-linux-mint-19-re-egyszeruen
A kinézet megváltozott 19-re + a frissítéskezelő is. Viszont a rendszerinfóban még a 18.3 volt látható. Probléma volt még, hogy a frissítéskezelő kiírta, hogy 5 törött csomag van és onnantól kezdve nem csinált semmit. Újraindítás után a frissítéskezelő sem volt elérhető.
Még jó, hogy volt mentés, így backup-oltam. Egyenlőre marad a 18.3, ha lesz egy kis időm majd 0-ról újrarakom.
18.3 problémamentesen működik.
Azért köszi mindenkinek a segítséget!

(#61356) távcsőves válasza cigam (#61277) üzenetére


távcsőves
senior tag

Köszönöm a segítséget, :R sajnos nem oldódott meg a probléma, más baj is van. Írtam a forrás gazdájának segítségért.

(#61357) leviske


leviske
veterán

Sziasztok!

Az Ubuntu alapú disztrók telepítés során előkerülő harmadik féltől származó szoftverek opció mégis mit csinál? Én telepítésnél eddig folyton bejelöltem, de valahogy mindig ott kötöttem ki, hogy rosszabb volt a felhasználói élmény, mint "live CD"-n. Most kihagytam és így semmi gondom.

Egyébként megint anyám gépéről van szó (Phenom II 955, HD5770, 4GB ram, 120GB SSD), ami valamelyik Windows frissítés óta random befagyogat. A KDE neon felhasználói kiadása egyelőre úgy tűnik gond nélkül szalad rajta.

(#61358) Rimuru válasza leviske (#61357) üzenetére


Rimuru
veterán

proprietary dolgokat jelenti, pl ilyen volt tavalyig az mp3 is.

Vigyázat, csalok!

(#61359) kovaax válasza jackal79 (#61353) üzenetére


kovaax
őstag

Ha külön particióra rakod a /home-ot, és újratelepítéskor nem formázod, akkor megmaradnak a beállításaid.

-=- There's no place like /home -=-

(#61360) leviske válasza Rimuru (#61358) üzenetére


leviske
veterán

Szóval akkor a driverek tekintetében nem jelent különbséget?

(#61361) lev258 válasza leviske (#61360) üzenetére


lev258
veterán

Nem jelent. Zenei és médiaformátumok, esetleg java támogatását segítő csomagokat jelent (korlátozott jogi háttérrel).

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#61362) leviske válasza lev258 (#61361) üzenetére


leviske
veterán

Köszönöm mindkettőtöknek.

(#61363) Geripapa


Geripapa
aktív tag

Sziasztok,

már három napja küzdök de most már elég és inkább kérdezek.

Szeretném az Garmin Oregon gpsemet összekötni a géppel.
Jelenleg a gpsbabel meg a viking van feltelepítve.

De mikor rányomok a vikingben hogy Adatok letöltése gpsről ez a hibaüzenet jön:

Hiba:a gpsbabel nem található. GPS eszköz:N/A

Ha megnyitom a gpsbabelt ott ezt a hibát kapom:

Found no Garmin USB devices.

Error running gpsbabel: Process exited unsucessfully with code 1

Ettől függetlenül fileböngészőben megtudom nézni tudok rá fileokat másolni stb...

Kérdésem:
Tud e valaki segíteni hogy hogy kell beállítani hogy működjön.
(több honlapot végigzongoráztam de nekem nem jött össze)

Van egy olyan live disztró ami alapból gpsezésre van kitalálva és letudom tesztelni hogy működik e?

Célom hogy gépen megtervezek egy kirándulást, az útvonalat feltöltöm a gpsbe, majd a kirándulás után letöltöm a nyomvonalat és megnézegetem hogy merre járunk stb. tehát minden megoldás érdekel :)

Akár diszto csere is lehet ha szükséges.

Jelenlegi:
4.15.0-29-generic #31~16.04.1-Ubuntu SMP Wed Jul 18 08:54:04 UTC 2018 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux

Segítségkéréshez: NSA320+FFP; Raspberry Pi2 Openelec/Kodi ;

(#61364) BoB válasza Geripapa (#61363) üzenetére


BoB
veterán

Segíteni nem tudok benne mivel nincs Garmin Oregon-om, de ezt kövesd: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/USB_Garmin_on_GNU/Linux

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#61365) hódmaci


hódmaci
senior tag

Sziasztok!
Reklám és egyéb dolgok blokkolására ajánlották ezt nekem.
Eltudnátok egyszerűen magyarázni mi is akar ez lenni illetve érdemes-e vele foglalkozni?

Unnom már hogy valamely weboldalak folyton tudja valahonnan hogy mire kerestem már rá illetve miket néztem.
Pedig már van fenn Adblock plus, Adguard, Privacy badger.
Ezeket szeretném valahogyan blokkolni

[ Szerkesztve ]

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#61366) Rimuru válasza hódmaci (#61365) üzenetére


Rimuru
veterán

Az a lenyeg hogy ami a listaban szerepel annak a dns feloldasat ez alapjan a fajl alapjan csinalja a rendszer. Jellemzoen localhost-ra vagy 0.0.0.0-ra szoktak rakni ha blokkolas a cel.

pl

0.0.0.0 google.com , ha ilyen van benne akkor nem fogod tudni megnyitni a google.com-ot (egeszen addig amig kozvetlenul meg nem adod az ip-t).

Vigyázat, csalok!

(#61367) lev258 válasza hódmaci (#61365) üzenetére


lev258
veterán

Időnként töröld a sütiket. Meg persze hanyagolni kell a google keresőjét, valamint a facebook használatát. Akkor kevésbé tudnak nyomon követni.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#61368) hódmaci válasza lev258 (#61367) üzenetére


hódmaci
senior tag

colomb2 ; lev258

Köszönöm.

Google kereső helyett tudnátok valamit ajánlani?

[ Szerkesztve ]

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#61369) CPT.Pirk válasza hódmaci (#61368) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

duck duck go, ez van alapból a Firefoxban kiválasztva.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#61370) lev258 válasza hódmaci (#61368) üzenetére


lev258
veterán

Én mostanság a duckduckgo-t használom.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#61371) leviske


leviske
veterán

Azt KDE esetén be lehet állítani valahol, hogy üresjáratban ne jelentkeztesse ki a felhasználót?

(#61372) CPT.Pirk válasza leviske (#61371) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Azt hiszem az asztali működés, azon belül is a képernyőzár alatt találod meg.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#61373) idegen lény válasza hódmaci (#61365) üzenetére


idegen lény
őstag

Jó lenne ilyen W10-re is. ABP és Adguard egyszerre nekem túlzásnak tűnik. Vagy egyik vagy másik, mert szerintem nagyon visszafogják a gépet.

AVerMedia Game Capture HD C281 játékfelvevő olcsón eladó! Xbox360, PS3 és Wii játékokhoz! Pesten házhoz viszem!

(#61374) cigam válasza idegen lény (#61373) üzenetére


cigam
félisten

Van, hiszen ugyanúgy működik ebből a szempontból. pl. [link]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#61375) idegen lény válasza cigam (#61374) üzenetére


idegen lény
őstag

:R Közben rájöttem, hogy ezt a beállításoknál is ki tudom kapcsolni.

AVerMedia Game Capture HD C281 játékfelvevő olcsón eladó! Xbox360, PS3 és Wii játékokhoz! Pesten házhoz viszem!

(#61376) Frawly válasza hódmaci (#61365) üzenetére


Frawly
veterán

uBlock Origin addont tegyed fel. Az Adblock és Adblock Plus sokkal jobban fogja a gépet.

(#61377) hódmaci válasza Frawly (#61376) üzenetére


hódmaci
senior tag

Köszönöm.

Megnézem.

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#61378) jackal79 válasza lev258 (#61370) üzenetére


jackal79
aktív tag

Szia!
Ha már szóba került, hogy lehet a DuckDuckGo beállításait megtartani? Én mobilon és laptopon is használom a Firefoxban, da ha bezárom a böngészőt elfelejti az összes beállítást.

(#61379) Rimuru válasza jackal79 (#61378) üzenetére


Rimuru
veterán

Engedélyezd a sütiket :DDD

Egyébként itt le vannak írva a lehetséges módok. [link]

Vigyázat, csalok!

(#61380) Geripapa


Geripapa
aktív tag

Üdv, vettem egy újjabb gépet a mostani helyett. Az a kérdésem ha beteszem a régiből a merevlemezt, megy minden tovább és boldogság az erősebb hardver miatt vagy érdemes egy új telepítést csinálni?

Segítségkéréshez: NSA320+FFP; Raspberry Pi2 Openelec/Kodi ;

(#61381) CPT.Pirk válasza Geripapa (#61380) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Általában megy simán, állítani való akkor lehet, ha pl. másik cég videokártyája van az új gépben. Szóval ha használsz pl. nVidia zárt drivert de Radeon kerül az új gépbe, akkor először célszerű deaktiválni a zárt nVidia drivert.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#61382) ubyegon2 válasza Geripapa (#61380) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Jó eséllyel működni fog minden ugyanúgy, a kernel felismergeti a hardvereit az új gépnek és bebootol. Én már raktam át meghajtót és nem volt gond a disztrók futásával. Ettől lehetnek olyan esetek, amikor gond van, ha ezt tapasztalod, ráérsz a reinstallra akkor. Például a VGA-k, amiket a Kapitány is említ.

[ Szerkesztve ]

(#61383) Geripapa


Geripapa
aktív tag

Öröm és boldogság. 😁

Segítségkéréshez: NSA320+FFP; Raspberry Pi2 Openelec/Kodi ;

(#61384) Asztee


Asztee
aktív tag

Sziasztok !
Új vagyok még itt (és linux-on is) és van most egy kis (?) problémám. Csináltam egy rendszert (próbálkozok :U )
Debian9 + Kodi autó start egy Intel Core2-es gépen. Idág müködött is ,de gondoltam (megnehezítem az életem :D ) feltelepítem az nVidia drivert is hozzá (mert feltünt ,hogy az (is) még hiányzik) és azóta bootolás után csak egy fekete képernyő fogad. :O :F Elképzelhető,hogy nem a megfelelő sorrenben csináltam :W ,de akkor most mi a teendő ? :F Hogy tudnám ezt rendbe rakni ? :F SSH--n még hozzáférek ,szóval a rendszer az gondolom fut csak a grafikus felülettel/driverrel nem stimmel valami. :( :O
Köszi. :R

''A világon 10 féle ember létezik : az egyik ismeri a kettes számrendszert a másik nem."

(#61385) CPT.Pirk válasza Asztee (#61384) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Hogyan telepítetted az nVidia drivert? Debian alatt ezek a dolgok nem annyira egyszerűek, mint kezesebb disztrók alatt.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#61386) lev258 válasza Asztee (#61384) üzenetére


lev258
veterán

nomodeset-tel kellene próbálkozni először.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#61387) Asztee válasza CPT.Pirk (#61385) üzenetére


Asztee
aktív tag

Ez alapján csináltam.

''A világon 10 féle ember létezik : az egyik ismeri a kettes számrendszert a másik nem."

(#61388) CPT.Pirk válasza Asztee (#61387) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az utolsó két lépés szerintem nem jó. ssh-n próbáld meg, hogy rootkén futtatod ezt a parancsot: nvidia-xconfig, aztán reboot.

De amúgy ha a nyílt driverrel jól működött a gép, nem szaggattak a videók, stb. akkor maradhatna az is a zárt helyett.

szerk: illetve, ha eddig nem volt, akkor egy apt-get update && apt-get upgrade is mehetne rootként, még a fenti előtt. Ha rak fel új dolgokat, akkor egy reboot is ajánlott a kettő között.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#61389) Asztee válasza lev258 (#61386) üzenetére


Asztee
aktív tag

Ez nekem nem mond semmit... :F Esetleg kifejtened bővebben ? :U

''A világon 10 féle ember létezik : az egyik ismeri a kettes számrendszert a másik nem."

(#61390) Asztee válasza CPT.Pirk (#61388) üzenetére


Asztee
aktív tag

nvidia-xconfig: parancs nem található. :(
Az nvidia driver-től a hdmi-s hang továbbítást és esetleg alacsonyabb processzor terhelést vártam.

''A világon 10 féle ember létezik : az egyik ismeri a kettes számrendszert a másik nem."

(#61391) CPT.Pirk válasza Asztee (#61390) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem akarsz inkább feltenni egy Linux Mint-et? Szintén Debian vonalas disztró, de a driverek cserélgetését egy gombnyomással meg lehet oldani a grafikus felületen.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#61392) Asztee válasza CPT.Pirk (#61391) üzenetére


Asztee
aktív tag

Nem , kösz. :N

''A világon 10 féle ember létezik : az egyik ismeri a kettes számrendszert a másik nem."

(#61393) CPT.Pirk válasza Asztee (#61392) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Akkor marad a kínlódás. Meg a Debian wiki. :D https://wiki.debian.org/NvidiaGraphicsDrivers

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#61394) lev258 válasza Asztee (#61389) üzenetére


lev258
veterán

Első körben a Grub indítómenüben kellene hozzáadni a kernelhez, mint paramétert.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#61395) Frawly válasza Asztee (#61392) üzenetére


Frawly
veterán

És miért csak a Debian jön szóba? Nem kötözködésből, csak úgy érdekel, hogy egy kezdő miért ragaszkodna hozzá mindenáron. Persze használható az is, be lehet állítani, hogy menjen, csak a hozzá való ragaszkodást nem értem.

(#61396) CPT.Pirk válasza Frawly (#61395) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Tulajdonképpen normális wikije van, míg Ubuntu és társainak meg nincs. Szóval a kezdő is el tud vele boldogulni, ha akar.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#61397) Frawly válasza CPT.Pirk (#61396) üzenetére


Frawly
veterán

Tőle szeretném olvasni az okot. A Wiki-t érvnek nem tudom elfogadni, az Archnak és a Gentoo-nak is nagyon baró Wikije van, meg lehetne oldani azok alatt is, kezdőnek mégsem javaslom azokat sem. Vagy nincs valami jó Wikijük, de a LFS-szel és a Slackware-rel is, és azokat sem javasolnám neki. Ugyanakkor a distrowatch top10-e rogyásig van felhasználóbarát disztrókkal, ha valakinek nem tetszik az Ubuntu/Mint, még mindig tud sok másból választani, és azok teljesen felhasználóbarátak, nem kell hozzájuk külső tárolózni, meg nonfree vergődést levágni, hanem rendesen hivatalos tárolóból egy gombnyomásra cserélhető a GPU driver. De vannak speciális Kodi-disztrók is, amelyeken könnyű GPU drivert váltani.

Mondom, nem akarok konkrét disztrót reklámozni, csak a mögöttes motiváció érdekel, ami a Debiant kizárólagossá teheti. Valahogy sok emberben az él máig, hogy a Debian „A” Disztró, „A” Szent, kultikusan tisztelik, szerintük a többi disztró amatőr és instabil. Közben meg rohadtul nem, nagyon sok disztró, disztrócsalád kinőtte magát mára elég stabilra, felhasználóbarátra, jól támogatottra.

(#61398) ubyegon2 válasza Frawly (#61397) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Kicsit én is kezdtem kíváncsivá válni, mikor ezt (#61389) olvastam, én is meg akartam kérdezni, miért nem a Mint/Ubuntu páros (de csak azért ezek, mert közös tőről fakadnak, akár Manjaro-t is írhattam volna amúgy)

Egyszóval a fenti kérdéshez viszonyítva a Debian picit még nehézsúlyú, lósz*rt se számít, hogy van wiki vagy nincs. Rakjon már fel egy kezdő a wiki alapján szükséges multimedia meg egyéb plusz repókat, ha arra van szükség, no meg kezelje a szükséges függőségi problémákat. (persze nem lehetetlen, kezdő koromban én is szívtam a fglrx telepítésével)

Ugye a Mint-nek nincs wikije, mégis kicsit könnyebb vele boldogulni kezdőként. :)

(#61384) Asztee

Idág müködött is ,de gondoltam (megnehezítem az életem :D ) feltelepítem az nVidia drivert is hozzá

Ha működött, miért érezted, hogy hiányzik a zárt nvidia driver? :Y

[ Szerkesztve ]

(#61399) CPT.Pirk válasza Frawly (#61397) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Csak arra utaltam, hogy egy Debiant a használható wikijével oda lehet adni egy kezdőnek is, ha az illető szeretne tanulni. Gentoo-t ne keverjül ide.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#61400) hódmaci


hódmaci
senior tag

.

[ Szerkesztve ]

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.