Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#61651) ubyegon2 válasza growler (#61646) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

és 2 TB-nál nagyobb HDD-t sem akarsz használni

Szerintem vígan használhat. ;)

(#61652) Frawly válasza Bici (#61637) üzenetére


Frawly
veterán

Nincs ezzel semmi baj, rányomsz a Continue gombra és örülsz. Vagy 32 bites UEFI-je van a gépnek, vagy az UEFI implementáció nem szabványos rajta, szerintem ezért kapod a hibaüzenetet. Vagy van benne az SSD-n kívül egy másik meghajtó, ami MBR partíciós táblájú.

(#61653) Bici válasza Frawly (#61652) üzenetére


Bici
félisten

Köszi a tippeket ( :R ), da figyelmesen elolvasod, amit írtam, akkor kiderül, hogy nincs másik meghajtó, és nem tudok continue-ra nyomni, mert semmi sem történik - 2-3 perc után sem.

A nem szabványos , vagy 32 bites UEFI azért furcsa, mert miért a 19-es mint az egyetlen, aminek baja van vele?
Volt fent 18.x, Fedora 24-28, Arch, Solus, Ubuntu, Debian, és most ez az első, aminek baja van.

De igazából nem a hibaüzenet a gond, hanem, hogy nem lehet eltüntetni. Ez 100%, hogy bug. :)

lev258: Kipróbáltam partíciók nélkül, előre elkészített partíciókkal, meg úgy is, hogy automatán hozza létre, ahogy neki jó, de minden esetben ugyanez a szitu.

De nem számít, ahogy growler kolléga is írta, jelen felhasználásra jó a legacy is.

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#61654) cigam


cigam
félisten

Tegnap jöttem rá, hogy a Fedora XFCE spin alapból nem kapcsolta be a trimmelést.
Az fstrim.timer disabled, és az fstab-ban sincs discard opció.

Egy fórumon azt írják, hogy
A legtöbb ember egyszerűen hozzáadja a "discard" opciót az /etc/fstab fájlba. Ez azonban azt jelenti, hogy minden alkalommal, amikor törölsz egy fájlt, az operációs rendszer valós időben jelzi az SSD-nek, hogy mely blokkokat foglalta el az adott fájl, és már nem használja őket. Az SSD-nek egy töredezettségmentesítést és törlést kell végrehajtania azokon a belső tömbökön, ami sok időt igényel. Annak érdekében, hogy az SSD teljesítményét optimalizálni lehessen, nem javasolt hogy a TRIM műveletet valós időben (amikor a fájlt törölted) végezze el, mert az SSD felesleges többletmunkát végezne. Más szóval: Az fstab-ban nem szabad engedélyezni a "discard" opciót.
Ehelyett azt javasolják, hogy rendszeresen futtass egy szkriptet, ami megmondja az SSD-nek, hogy mely blokkokat szabadíthatja fel az fstrim parancs. Ezt a művelet elég naponta vagy hetente elvégezni. Így a TRIM miatt sem veszítünk teljesítményt a fájlok törlésekor, és rendszeresen tájékoztatjuk az SSD-t a szabad blokkokról.

Most akkor az fstrim.timer-t engedélyezzem, vagy az fsatb-ba írjam bele hogy discard?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#61655) ubyegon2 válasza cigam (#61654) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Végzel valós idejű műveleteket nagy fájlokkal? Ha igen, nem előnyös az online TRIM, normál home user felhasználás esetén viszont jó a discard.
Az jó fórum lehet, ha azt írják, az SSD ilyenkor töredezettségmentesít! 😕

Ez komoly?
Ilyet discard nem csinál.....

[ Szerkesztve ]

(#61656) cigam válasza ubyegon2 (#61655) üzenetére


cigam
félisten

Valószínű nem a fájlrendszer töredezettségmentesítésére gondolt, hanem a magára trimmelésre hogy a blokk tartalmát küríti, vagyis olvasás, törlés, írás ciklus nélkül, elég a sima írás. Ez a nullázás felfogható defragmentálásnak is.
+ lehet az én ferdítési hibám is. Itt az eredeti: [link]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#61657) ubyegon2 válasza cigam (#61656) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Aham, látom mit írnak. Azt nem írják, hogy mikor vezethet a discard teljesítményromláshoz, erre utaltam az előzőben. Mezei használatkor szerintem és sokak szerint ez nem áll fenn. De berakhatod a heti cron-ba is az fstrim lefutását.....
Én használom a discard-ot, mióta SSD-m van, a heti cron-ban is benne van az fstrim, jó ez így. :) Ki tudja, lehet már többször is előfordult, hogy veszítettem pár microsecundumot ezzel........

(#61658) cintula187


cintula187
addikt

Sziasztok!

Windows 10 alatt elő szokott jönni egy hiba. hetente, de inkább ritkábban idle (pl. mezei böngészés alatt) eldobja a rendszer az USB billentyúzetet és egeret. Ledek a két eszközön égve maradnak. Mi baja a gépemnek topicban javasolták, hogy rakjam fel a live linuxot. USB ről fut is a 18.04.1 ubuntu. Ezáltal ki lehetne zárni, hogy oprendszer hibáról van -e szó. Kérdésem, hogy ha windows alatt virtualizálva indítom el akkor sok értelme ennek nincs gondolom. Csak mert hetekig a linuxot kéne használnom (eszembe sincs leszólni! :) ) várva hogy előjön -e alatta a hiba.

Peasant Blinding©™ Ez az állítás hamis.

(#61659) cigam válasza cintula187 (#61658) üzenetére


cigam
félisten

Virtualizálva nem ér semmit. Inkább a W10 topikban érdeklődj, ill. nézd meg az eseménynaplót, mi történik olyankor. Csak tippelni lehet, hogy lefutattál valami "optimalizáló"t, vagy az energiagazdálkodás bolondítja meg az eszköt, de a HW hibát sem zárnám ki. De ezt inkább a W10 topikban.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#61660) ubyegon2 válasza cintula187 (#61658) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Én is gondoltam már rá, hogy a kisautóm futóművizsgálatát kímélési célzattal egy vontató hátán végeztetem el. Álljon rá az közvetlenül azokra a bazi nagy forgó vashengerekre.........

Csak mert hetekig a linuxot kéne használnom

:D Ha hetekig fogod használni, úgy dobod ki az ablakon a Winx-et, mint a pinty!

(#61661) cintula187 válasza ubyegon2 (#61660) üzenetére


cintula187
addikt

Ezért mertem kérdezni, mivel az életben nem használtam linuxot, hogy virtualizálva van -e értelme a tesztnek de mindegy.

[ Szerkesztve ]

Peasant Blinding©™ Ez az állítás hamis.

(#61662) BoB válasza cintula187 (#61661) üzenetére


BoB
veterán

Nem, virtualizálva nincs értelme.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#61663) ubyegon2 válasza cintula187 (#61661) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Csak poenkodtam, nem piszkálni akartalak. Lényegében csak te használnád a Linuxod, a géped Windowst használna az alatt is. Kb erre voltál kíváncsi. ;)

(#61664) cintula187 válasza ubyegon2 (#61663) üzenetére


cintula187
addikt

:R
Értelek, nem akartam kiborulni, csak szétcsesz már ez a probléma.

Peasant Blinding©™ Ez az állítás hamis.

(#61665) ubyegon2 válasza cintula187 (#61664) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Gondoltam hátha felvidulsz kissé! 😀
Winx-et használni olyan roppant komoly dolognak tűnik.
Amúgy többen is említették már, kicsi a valószínűsége, hogy ezt a problémát ki lehetne szűrni live Linux futtatásával. Ha csak úgy nem, hogy rákattansz és kilövöd a zűrbe a Winx-et.😶

(#61666) Skullwipe válasza Skullwipe (#60226) üzenetére


Skullwipe
senior tag

Másik rendszer (Kubuntu 18.04.1 LTS x64) de nem számít, mindig kilépegetett teljesen véletlenül mindegy milyen disztró volt.
Itt a megoldás: https://forum.kodi.tv/showthread.php?tid=323412
Már egy hete tesztelve legalább és nem kaptam olyan információt hogy kilépne/kidob az asztalra/magától kilép. És úgy néz ki ez linux probléma ténylegesen nem csak nálam volt ilyen akármikor. Ez a két dolog kell a fenti parancsokkal és stabil lesz a Kodi mint windoson.

[ Szerkesztve ]

(#61667) Rimuru válasza cintula187 (#61658) üzenetére


Rimuru
veterán

Ismerősnek kínai noname "gamer" billentyűzet csinál ilyet Windows alatt, lehet ilyen HW gond is akár.

Vigyázat, csalok!

(#61668) Anakin007


Anakin007
aktív tag

Sziasztok!

Még mindig firefox/waterfox problémám van linuxon (windows-on jó, ezért csak itt kérdezhetek): a címsor melletti gombok nem működnek, ha ráklikkelek, csak sötétebb kontrasztra váltanak, de nem jelenik meg menü. Gáz, mert pl. az Adblockot sem tudom kikapcsolni :(

Linux mint 18, KDE-vel. Amit póbáltam már, de sikertelnül:
- új felhasználót csináltam és ezzel a szűz fiókkal próbálkoztam
- purge-val töröltem a firefoxot, újra letöltöttem, telepítettem
- megkérdeztem a google-t és meglátogattam a firefox oldalát, ahol kipróbálhatatlan technikát javasoltak a safe mod-al. Mivel nem jelenik meg a firefox menü sem, így esélytelen
- beállítottam az alapértelmezett skin-t
- kikapcsoltam minden bővítményt
- ellenőriztem a java-t, mert valahol ezt írták, de az jól működik
- konsole-ból indítottam, de nem "üzen" semmit

Korábban számos KDE alkalmazás is ugyanígy viselkedett, pl. k3b, kate, de erre találtam már megoldást. Ez vmi linux és mozzila specifikus gebasz lehet. Valami ötlete valakinek volna erre?

Köszönöm előre is!

Ha Isten létezne, hinnék benne.

(#61669) CPT.Pirk válasza Anakin007 (#61668) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Melyiket használod? Firefox vagy Waterfox? Normál Firefoxot használok KDE-s minten, teljesen hibátlan. Ahogy a többi KDE-s alkalmazás megjelenése is.

A gép milyen? inxi-s kimenet nem lenne rossz, megtalálod a téma összefoglalóban a használatát.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#61670) Anakin007 válasza CPT.Pirk (#61669) üzenetére


Anakin007
aktív tag

CPU~Dual core Intel Core i5 M 540 (-HT-MCP-) speed/max~1227/2534 MHz Kernel~4.15.0-30-generic x86_64 Up~22:50 Mem~2214.2/5753.1MB HDD~264.1GB(21.1% used) Procs~230 Client~Shell inxi~2.2.35

Heccből/próbából szedtem le a waterfox-ot, soha nem használatam még. A hiba ugyanúgy jelentkezik ezen is. Évek óta használom ezt a rendszert, nem "berheltem" semmit, 2-3 hete, pár frissítés óta ilyen. Most fontokkal próbálkozom és csak 2 fajta, Serif és Sans Serif van a legördülőben. Ez normális? Egy kínai haverom javasolta IRC-n reggel, hogy nézzem meg ezt is.

Ha Isten létezne, hinnék benne.

(#61671) Anakin007


Anakin007
aktív tag

update:

elvileg VGA driver hiba okozza, a mozilla helpdesk szerint ill. valakinek megoldotta a problémáját a driver csere. Működnek azok a gombok, csak a menü nem látszik... Áhá! CSak hogyan? :) windows-hoz hasonlóan "Roll back driver" megoldás kéne, csak hogy álljak neki? Mezei Lenovo T410-em van, intel-es VGA-val.

Csináltam egy ilyet:

Section "Device"
Identifier "Intel Graphics"
Driver "intel"
Option "AccelMethod" "uxa"
EndSection

Elneveztem a file-t 20-intel.conf-nak és bettem a /usr/share/X11/Xorg.conf.d alá. ALT+CTRL+Backspace, de nem jó, nem változott semmi. A Composer-t is kikapcsoltam KDE-n, de nincs változás. Voltak kernel frissítések az elmúlt 1 hónapban többször is, lehet, emiatt a gond.

lshw kimenet:

lshw -C video
*-display
description: VGA compatible controller
product: Core Processor Integrated Graphics Controller
vendor: Intel Corporation
physical id: 2
bus info: pci@0000:00:02.0
version: 02
width: 64 bits
clock: 33MHz
capabilities: msi pm vga_controller bus_master cap_list rom
configuration: driver=i915 latency=0
resources: irq:26 memory:f2000000-f23fffff memory:d0000000-dfffffff ioport:1800(size=8) memory:c0000-dffff

[ Szerkesztve ]

Ha Isten létezne, hinnék benne.

(#61672) lev258 válasza Anakin007 (#61671) üzenetére


lev258
veterán

Én inkább egy másik rendszert néznék meg Live-ban.
Elég nehéz elhinni, hogy egy grafikus driver hiba ilyet okozhat. Ha nincs kép a monitoron, akkor is rá tudsz kattintani egy menüre, ha éppen sikerül eltalálni azt.
"Korábban számos KDE alkalmazás is ugyanígy viselkedett"
Akkor ez az egész nem a KDE hibája?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#61673) Anakin007 válasza lev258 (#61672) üzenetére


Anakin007
aktív tag

Szia!

KDE hibája volt, amikor pl. nem tudtam adatlemezt írni k3b-vel, mert nem lehetett megnyomni a gombot. Hasonló gondja volt másnak, akinek a libdbus-menu csomit javasolták. Olyat talált az apt-om, hogy libdbusmenu-gtk4:amd64, ami nem volt eddig telepítve. Felraktam és ezzel megoldódott a gondom ezen része nekem is és le is vezették szépen, milyen frissítés kvar be a dbus rendszerbe. Megnéztem most log-ban, ez volt 07.17.-én, tehát kb. ekkor vettem észre, hogy grimbusz van, mert a konsole sem bírt elindulni, ami nagyobb baj, mint a k3b.
07.03-án volt egy kernel frissítés libc-el együtt majd 09.-én linux-firmware" frissítés.
Utána néztem, nincs zárt binárisos intel driver linux alá, eben a kernel firmware-ba van belepukkantva valami nem túl világos módon. Gyanítom, itt a gond, mert korábbi kernelekkel sem szűnt meg a gond, amikor próbából azok valamelyikére bootoltattam rá.
Amúgy tutira megjelnítési gond van, mert ha beleklikkelek a "levegőbe" miután megnyomtam a menu-t, történik valami attól függően, mit találok el vakon. Amúgy itt a problémám, amit tegnap találtam és a végén vagy hazudott a srác v. tényleg ez a gond:

[link]

Közben találtam egy ilyet a log-ban:

Start-Date: 2018-07-02 20:56:45
Commandline: aptdaemon role='role-install-packages' sender=':1.62'
Install: liferea:amd64 (1.10.17-1ubuntu2), liferea-data:amd64 (1.10.17-1ubuntu2, automatic), libmessaging-menu0:amd64 (13.10.1+15.10.20150505-0ubuntu1, automatic)
Error: Sub-process /usr/bin/dpkg returned an error code (1)
End-Date: 2018-07-02 20:56:50

Nem tudom még, mi ez a libmessaging-menu0 és van-e köze a gondhoz, de hiba.

Ha Isten létezne, hinnék benne.

(#61674) Anakin007


Anakin007
aktív tag

Nincs köze hozzá, de a driverrel tuti baj van. Másnak is volt olyan gondja még, hogy belefagy a vlc az mkv lejátszásba. Kipróbáltam, nekem is. mplayer megy, de annak is vmi driver baja van és nem megy fullscreen-ben. Asszem reinstall lesz, van úgyis 19-es mint, de nincs kde-vel. Szerintetek utólag lehet rá kde-t rakni? Ez a cinnamon nem jött be, pont az a pár kde-s feature hiányzik, ammit használok, pl. ALT+F2 -re futtat, ilyenre gondolok.

Ha Isten létezne, hinnék benne.

(#61675) CPT.Pirk válasza Anakin007 (#61674) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Kicsit mókolni kell vele, de úgy néz ki megoldható: [linuxhint.com/install_kde_linux_mint_19]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#61676) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#61675) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Úgy látom ez tiszta Kubuntu lesz ettől, pár Mint ikon meg háttérkép marad az eredetiből. :)

(#61677) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#61676) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Kb, de alatta a Mint csomagjaival.

Én azt nem értem, hogy 18.3 KDE alatt miért nem frissülnek a KDE csomagjai? Az még teljesen supportált KDE-s disztró, de még mindig nem stimmelnek össze a KDE alap és debug csomagjainak verziói, így a debug csomagokat nem lehet telepíteni.
Nem tudom kinek kellene megcsinálnia, de megoldhatnák ezt már végre. A debug csomagokra meg azért lenne szükség alapértelmezés szerint minden disztrón, mert ha nélkülük küldesz be egy KDE bugreportot akkor azzal semmit sem fognak tudni kezdeni a fejlesztők.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#61678) tonyrulez válasza CPT.Pirk (#61675) üzenetére


tonyrulez
őstag

Ebben mókolást nem látok, csak felteszi repóból a Plasma desktop-ot és átvált rá.

[ Szerkesztve ]

4 8 15 16 23 42

(#61679) CPT.Pirk válasza tonyrulez (#61678) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Persze. Csak azért írtam mókolást, mert ez itt a kezdő topic és behúzni egy új asztali környezetet egy olyan disztróba ami azt nem támogatja, az nem feltétlen kezdő szint. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#61680) I02S3F válasza CPT.Pirk (#61675) üzenetére


I02S3F
őstag

Ennek a hibának az oka a frissítésben keresendő? (A frissült driver). Van olyan, hogy a frissebb kernellel, driverrel egy adott gép (nem régi) működése romlik?

Ha igen a válasz megéri a stabil lts-eket alkalmazni. Plusz, ahogy emlékszem vissza lehet fogni egyes csomagokat a frissüléstől. Persze ez nem valami szép dolog, de ha a hardver működése ezen múlik...

(#61681) CPT.Pirk válasza I02S3F (#61680) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Hiba mindenhol előfordulhat, Ubuntu vonalon javasolt az LTS kiadások használata.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#61682) I02S3F válasza I02S3F (#61680) üzenetére


I02S3F
őstag

Most gondolkodom. Még az lts-eken is van egy stack, ami a kernelt+drivert frissíti. Azonban az könnyen eltávolítható

(#61683) Anakin007 válasza I02S3F (#61682) üzenetére


Anakin007
aktív tag

Az LTS-el viszont az van, hogy sok "új" cucc nincs rá. Értsd új: 2-3-4 éves programok akár.
Legalábbis ez a tapasztalatom, kipróbáltam 3-4 éve, pont amiatt, mert nem akarok rendszert berhelni 1-1 frissítés után. Viszont volt pár program amit használok/használtam akoriban és egyszerűen csak forrásból tudtam volna felrakni, mert pl ppa-s forrást nem lehetett hozzáadni. Olyan debian stable kiadásra emlékeztetett akkoriban :) De még olyannl is gond volt, mint egy viber. Vagy felrakok 200 lib-et meg franckarikát forrásból, hogy menjen egy darab cél program a függőségek miatt. Döntöttem, felejtős az LTS. :)

A cinnamon-t max. megszokja a KDE-n nevelkedett emberfia :)

Ha Isten létezne, hinnék benne.

(#61684) lev258 válasza Anakin007 (#61683) üzenetére


lev258
veterán

A Mint LTS alapú. Akkor most mi van? :F
"ppa-s forrást nem lehetett hozzáadni"
Hát, pedig Ubuntu alapú rendszereken ez nem nehéz.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#61685) pepejoe


pepejoe
tag

Sziasztok!

Adott egy régi (1.6GHz Celeron, 1Gb ram, 60Gb HDD) gép.
Milyen disztrót tudnátok javasolni hozzá? Mivel a gépet egy 6 éves gyerek fogja használni arra hogy ismerkedjem a számítógéppel ezért valamilyen grafikus interfésszel rendelkezőre lenne szükség (feltéve ha az ilyen öreg vason még elfutna).

Minden javaslatot köszönök.

(#61686) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

Hello,

Járt már valaki úgy, hogy
- két Linux verzió van használatban szervereken (az újabbik systemd-s)
- kötelezően futtatandó scriptek vannak
- a nem systemd gépeken lefut crontabból (rootként)
- a systemd-seken nem
- a crontab sor, könyvtár,annak jogai csont ugyanaz :W
- kézzel futtatva tökéletes, a többi crontab bejegyzés naponta szépen fut mindenen

0 0 1 * * sh script

Részemről kifogytam az ötletekből... Google-n semmi értelmes... Minden ötletre kívánvsi lennék :DDD

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#61687) lev258 válasza pepejoe (#61685) üzenetére


lev258
veterán

Nézz egy Lubuntut első körben.
hcl: Biztos, hogy ez a kezdő topikba való?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#61688) growler válasza pepejoe (#61685) üzenetére


growler
őstag

A 32bites Peppermint os-t említeném. De az 1GB-os RAM még ehhez is necces ! :(
[link]

(#61689) hcl válasza lev258 (#61687) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Hát... a cron nem űrtechnika...

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#61690) lev258 válasza hcl (#61689) üzenetére


lev258
veterán

Az lehet, de én még életemben nem használtam, legalábbis tudatosan biztosan nem.
Hogy valamit segítsek is: [link]
Meg van talán valami systemd-cron csomag is, ami átfordítja egyiket a másiknak.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#61691) hcl válasza lev258 (#61690) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Ezt láttam már, csak mivel többféle OS van használatban, jó lenne ebben is egységesnek maradni. Illetve, egy ilyen izé miatt nem akarok többet szívni. Ezért az a kérdés inkább, higy valaki futott-e már bele ilyenbe.

Mutogatni való hater díszpinty

(#61692) Skullwipe válasza pepejoe (#61685) üzenetére


Skullwipe
senior tag

Nem rég belefutottam ebbe, talán jó lesz kiindulónak: https://logout.hu/cikk/egy_smooth_ubuntu_rendszer_kialakitasa_sse_only_at/elozmenyek_mirol_is_lesz_szo.html
kicsit erősebb gépen próbáltam ki (folyton feljön ha nem tiltod hogy már 16-os lts-re frissítss) athlon 3000+-on, és tényleg egész jó, még beállítgatások nélkül másik desktop environment nélkül. Meg volt valami baja a szoftver központnak, de mondta hogy kijavítja magát, és tényleg utána már jó is lett tudtam telepíteni amit akartam.

[ Szerkesztve ]

(#61693) Frawly válasza pepejoe (#61685) üzenetére


Frawly
veterán

Sparky Linux vagy AntiX. Szigorúan csak IceWM vagy LXDE felülettel. Régen még az Lubuntut ajánlgattuk, de a készítők nyilatkozták is, hogy az LXDE-ről LXQt-re átállással már nem gyenge gépekre szánják.

Az sem mindegy milyen Celeron, gondolom nem P2-P3 Celeron, hanem min. P4-es, de még utána is voltak C2D alapjaira épülő P4 Celeronok, meg utána C2D alapokra épülő nem P4 Celeronok, ezek már kétmagosak, és még mostanában is vannak a procikból Celeronok. Mindenesetre az 1,6 GHz nem sejtet bivalyerőt.

(#61694) vargalex válasza hcl (#61691) üzenetére


vargalex
félisten

A Cron nagyjából üres környezetben fut. Nem lehet, hogy a scritped használna valami környezeti változót, ami nincs beállítva, viszont ha az userrel futtatod, akkor igen?

[ Szerkesztve ]

Alex

(#61695) hcl válasza vargalex (#61694) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Nem az én scriptem :S Fentről erőltetett hót' felesleges cucc. Ráadásul valami borzalmas egy monstrum.
A régebbi, init-es disztróinkon lefut. A systemd-seken nem. A környezeti változókra gyanakodtam én is, de a fene tudja, akkor szerintem a régebbin sem menne...
S azt sem tudom hirtelen, hogyan tudom meg, hogy a cron-nak milyen környezet adódik át :S

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#61696) hcl válasza vargalex (#61694) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Egyáltalán, annyit csinál ez az izé, hogy nézelődik, és leteszi egy könyvtárba a kimenetét (az mindenkinek írható).

Mutogatni való hater díszpinty

(#61697) Rimuru válasza hcl (#61695) üzenetére


Rimuru
veterán

Mond meg a fentieknek hogy irjak meg normalisan. :P vagy csinaljanak mondjuk systemd-timer-t hozza.

Egyebkent en centos (ez mar systemd-s) alatt hasznalok crontabot is, nincs vele gond.

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#61698) Anakin007 válasza lev258 (#61684) üzenetére


Anakin007
aktív tag

LMDE-t akartam, bocsi :) Még jó, hogy valaki figyel :D

PPA-t ez nem támogat. Visszanéztem, Mint 17 debütált, amikor próbálgattam az LMDE-t és ahogy itt találtam, a 19-es LMDE mint-nél a mai napig sincs másképp:

"That PPA is not yet supporting Mint 19. That's not strange because Mint 19 isn't out yet. You'll have to wait until it's supported, or find another solution."

Ha Isten létezne, hinnék benne.

(#61699) ubyegon2 válasza Anakin007 (#61698) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha már te nem figyelsz! Az OK, hogy a Cinnamont elb*-ott KDE klónnak írod, de legalább a Mint 19-et ne keverd már az LMDE3-mal! :( Így elég nehéz segíteni, ha teljesen kaotikusan írod meg, hogy mit is használsz!

(#61700) vargalex válasza Rimuru (#61697) üzenetére


vargalex
félisten

Nálam sincs gond Arch alatt a cronie-val.

Alex

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.