Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#61501) csixy válasza Frawly (#61497) üzenetére


csixy
addikt

Akármilyen SSD szaki vagy, ebben most még egy picit várj ki , mert nem olyan egyszerű a 2 , meg 4 gigás régi SSD helyére rendes SSD-t betolni egy átlagos vékonykliensbe. A SATA toldókábel pedig megint nem eccerű, mert pont fordított lesz az ADAT része. A RAM-nál meg külön élmény ha el tud tántorodni az 1 gigától. :) Jaaa!! Én most épp egy ehhez hasonló vékonykliensről folytatom veled a diskurát . :) Amiben valóban egy beleflexelt Samsung 470-es SSD van. De ezt a végét a mostani témának már Te is tudod töviről hegyire, csak akkor a lovagitornás dárdádat nem értem mostan éppen. :U

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#61502) Frawly válasza csixy (#61501) üzenetére


Frawly
veterán

RAM-ot azt nem tudom mennyit fogad. 1 GB RAM szerintem is vészesen kevés, de ha csak torrent szervernek akarja, akkor arra elég grafikus felület nélkül, SSH-n és webkliensen keresztül birizgálni.

SSD meg rámegy bármilyen SATA portra. Ezek a brand vékonykliensek igaz, hogy elég spécik szoktak lenni, mindenből csak spéci brand alkatrészt fogad, de a SATA port, ha van szabadon, az szabványos szokott lenni. Ez az egy pont, ahol a gyártók nem tudnak trükközni. Mint a példa is mutatja, a Samsung 840 simán belement neki.

(#61503) csixy válasza Frawly (#61502) üzenetére


csixy
addikt

A SATA port oké, de honnan lesz neki táp hozzá?

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#61504) Frawly válasza csixy (#61503) üzenetére


Frawly
veterán

Az ha nincs szabadon, akkor molexes csatiból is lehet átalakítóval nyerni. A molexes csatival megint nem tudnak csalni. Félre ne érts, abban egyetértek, hogy szívás az ilyen brand gép, mert nehéz bővíteni, válogat RAM-ban, videókártyában, spéci tápja van, de a SATA meghajtóval bővítése pont nem szokott gond lenni.

Egyedül az M.2-es csatival kell vigyázni, mert azzal megint tudnak a gyártók csalni, hogy csak saját engedélyezett modellt fogadjon el, az Apple is ezt csinálja a gépeiben.

[ Szerkesztve ]

(#61505) ooszi


ooszi
senior tag

Sziasztok
Letöltöttem az Ubuntu Mate 16.04.1. LTS (xenial) t, windows alatt Rufus-al kiírtam usb-re GPT be.
Van egy Samsung 250 gb ssd-m, erre menne, a gépbe van 8 gb memória.
Kérdés: live alatt, a gparted-el hogy particionáljam hogy jó legyen?

Majd később lesz még vinyó hozzá adva.

BY ooszi

(#61506) CPT.Pirk válasza ooszi (#61505) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Kérdés, mit szeretnél? Lehet egyben egy partíció a "/" számára, meg csinálhatod azt is, hogy mondjuk 50-et adsz a "/" számára, a többit meg a "/home" alá csatolod. Meg hagyhatsz pár gigát egy swap partíciónak.

Magát a partíció(ka)t meg tudod csinálni a live rendszer alatt, de konkrétan a beállításokat és a formázásokat a telepítőben kell megcsinálnod.

Egyébként most már célszerű lenne a 18.04 LTS-t telepítened szerintem.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#61507) Frawly válasza CPT.Pirk (#61506) üzenetére


Frawly
veterán

Egyetértek. Én is 50 gigát adnék a /-nak, kicsi overkill, de legalább később biztosan nem kell hozzányúlni, meg /var meg ilyesmik hízhatnak, a kihasználatlan helyet hely szűkében meg ki lehet használni, nem veszik el, befogni a /-on egy adatmappát. A többi /home-nak. Esetleg 250-500 MB a /bootnak.

Swap partíció nem kell. ext4-es partíción elég swap fájlt csinálni, és berakni a /etc/fstab-ba. Swapnak elég 4-8 GB-os fájl, lehet kisebb is, 8 GB RAM-nál úgyse sűrűn fogja használni a rendszer. A swap file azért jobb megoldás, mert később is rugalmasan növelhető a mérete, nem úgy, mint a partíciónak.

Nem kell hozzá Gparted, meg lehet csinálni a partíciókat telepítésnél, kézi particionálás rész alatt.

(#61508) King Unique válasza ooszi (#61505) üzenetére


King Unique
titán

A 16-osból is eleve a 16.04.4 a legfrissebb, de amúgy van már 18.04.1-es ISO is. Az SSD-re felesleges a partíciókat előre legyártani, bőven ráér a Linux telepítőjével létrehozni őket a telepítés során. Ráadásul, ha a leírt módon írtad ki a telepítőt, akkor az eleve UEFI-s telepítéshez való, vagyis normál esetben kell még egy EFI-rendszerpartíció (ESP) is a lemezre. De, ha mindkét rendszer ugyanazon SSD-re kerül, akkor ilyenkor a Linux a Windows által már létrehozottat fogja használni, mivel 1 lemezen eleve csak 1 db ESP lehet. Ha külön fizikai meghajtóra (SSD) lesz most telepítve a Linux, akkor is elvileg kilistázza és ESP-ként jelöli meg telepítő a másikon lévőt.

[ Szerkesztve ]

(#61509) CPT.Pirk válasza Frawly (#61507) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ezeket vágom, de swap fájlt külön még én sem csináltam. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#61510) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#61509) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Mert nem vagy Ubuntu. ;] Ez ugyanis 16.04 óta csinál swap fájlt magának.

(#61511) ooszi


ooszi
senior tag

Ubuntu 18.04.1 lts bionic letöltve.

dev/sda1: bios_grub -- hány MB ?????
dev/sda2: ext4 /root -- 50GB
dev/sda3: ext4 /home -- 190GB
dev/sda4: linux-swap -- 8gb

Samsung 860 EVO 250 gb, jó az ssd kezelése az ubuntu mate -ak

BY ooszi

(#61512) ooszi válasza King Unique (#61508) üzenetére


ooszi
senior tag

""" vagyis normál esetben kell még egy EFI-rendszerpartíció (ESP) is a lemezre """

ezt hogy is kell, csak linux lesz, nincs windows mellé linux.

BY ooszi

(#61513) CPT.Pirk válasza ooszi (#61512) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Eddig még csak MBR módban írtam ki Linux telepítőt pendrivera Rufussal.

Pont most telepítettem Linuxot egy ssd-re, nem is ment rá más csak a Linux. Csináltam egy root és egy swap partíciót a GPT-s fájlrendszerre, aztán felraktam rá a Chakrát és kész.

ubyegon2: kemény. Akkor is, ha egyébként van swap partíció?

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#61514) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#61513) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Akkor is, ha egyébként van swap partíció?

Épp ezen gondolkodtam, de nem emlékszem. Mikor volt fenn 18.04, biztosan megnéztem, de nem ugrik be. Elméletileg szerintem megcsinálja. Valahogy úgy néz ki a listában, mint nálam a zram.

ubyegon@mintcinnamon-18 ~ $ inxi -p
Partition: ID-1: / size: 18G used: 13G (78%) fs: ext4 dev: /dev/sda1
ID-2: /media/ubyegon/PCX size: 20G used: 3.2G (17%) fs: ext4 dev: /dev/sdb9
ID-3: /media/ubyegon/Data size: 107G used: 27G (27%) fs: ext4 dev: /dev/sdb6
ID-4: /media/ubyegon/TT size: 233G used: 93G (43%) fs: ext4 dev: /dev/sdb8
ID-5: /media/ubyegon/TORRENTEK size: 473G used: 279G (63%) fs: ext4 dev: /dev/sdb7
ID-6: /media/ubyegon/Partició size: 587G used: 459G (83%) fs: ext4 dev: /dev/sdd1
ID-7: swap-1 size: 2.00GB used: 0.00GB (0%) fs: swap dev: /dev/zram0
ID-8: swap-2 size: 2.00GB used: 0.00GB (0%) fs: swap dev: /dev/zram1
ID-9: swap-3 size: 2.00GB used: 0.00GB (0%) fs: swap dev: /dev/zram2
ID-10: swap-4 size: 2.00GB used: 0.00GB (0%) fs: swap dev: /dev/zram3

(#61511) ooszi

swap-ot nem megbeszéltétek, hogy nem kell? SSD-re főleg nem célszerű, de 8 GB-nál minek? Hibernálni nincs értelme szerintem SSD esetén.

[ Szerkesztve ]

(#61515) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#61514) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

ZRAM... ez technikailag nem azonos a swappal. A zram egy kernel modul, amivel LZO vagy inkább L4Z tömörített ramdiszket hozhatsz létre, de ezek is helyileg a ramban jönnek létre.

A normál ramdiszkhez képest a tömörítésük jelent előnyt, így /tmp meg /var és hasonlók hatékonyabban tárolhatóak.

Szóval ez egy jó dolog, de nem a swap partíció kiváltására. Ha kevés ram van a gépben vagy pl. kódot fordít az ember, akkor továbbra is kellhet swap partíció, akár 16GB mellett is.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#61516) King Unique válasza ooszi (#61512) üzenetére


King Unique
titán

Mármint másik gépen lett elkészítve Windowszal a telepítő, vagy ugyanazon, csak 2 db SSD van benne és az egyikre kerülne most a Linux?

Az ESP-nek FAT32 fájlrendszerűnek kell lennie, a méretére pedig pl. 200-500 MB körülit célszerű beállítani. Plusz a telepítőben is eleve az ennek megfelelő opciót kell beállítani a létrehozásánál. Viszont, ha van már egy ESP, akár azt a telepítő efi néven kilistázza és ilyenkor elvileg azt fogja használni az Ubuntu. Ezért is volt kérdés, hogy a Windowst és egyben annak ESP-jét tartalmazó háttértár másik, vagy ugyanazon gépben van-e.

A swap partíció / fájl pedig nyugodtan mehet az SSD-re, nem kell afféle túlkímélés végett lespórolni, vagy másik fizikai lemezre áthelyezni. Illetve eleve célszerű létrehozni, mivel az Ubuntu telepítője ugatni fog, ha nincsen.

[ Szerkesztve ]

(#61517) growler


growler
őstag

swapfile: [link]

(#61518) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#61515) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Tiszta a különbség a kettő között, csak amiatt raktam ide, mert hasonlóan volt felsorolva az Ubuntu által készített swap fájl is, mint itt a zram. Egyébként fura, mert a zram-ot is a kevés memória miatt hozták létre. ;) (én csak próbaképpen raktam fel, 16giga mellett nem nagyon kell)

(#61519) ubyegon2 válasza King Unique (#61516) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Illetve eleve célszerű létrehozni, mivel az Ubuntu telepítője ugatni fog, ha nincsen.

Sorry, de ez a figyelmeztetés abszolút értelmetlen. :DD (ugye nem mondod, hogy ezt komolyan vetted?)

Lehet SSD-n swap partició, de minek 8GB fizikai RAM mellett? Nem túlkímélés vagy lespórolás miatt.

(#61520) SwissAirplan válasza cigam (#61500) üzenetére


SwissAirplan
aktív tag

Bocsi igazad van akkor kezdem az elején!
Van egy Intel i5 gép! Azon fut egy OMV nagyon jo, minden tetszik benne!
Szeretnék VPN szerverre csatlakozni!
ExpressVPN nel van előfizetésem!
Ami miatt a NAS erre a célra nem volt jo, az az hogy a NAS-on nem tudtam beállítani a csatlakozást a VPN szerverhez, se magába se ha plusszba feltelepítettem az OpenVPN-t!
Probaltam berakni plussz egy routert amin futtattam a VPN kliensét, de akkor hálózaton belűl nem értem el a NAS-t csak a VPN szerveren keresztül... baromi lassan!

Ezért lett az hogy a NAS megmaradt a maga mivoltába! És kellett berakjak egy Linuxos gépet, mivel az ExpresszVPN nek van a Linuxra kliensprogramja!

Tehát a NAS maradt nas és ez a kis MINT pedig egy "Torrentszerver" tulajdonképpen! A VPN meg azért kell hogy USA-s IP-m tudjon lenni.

Amúgy a MINT most egy 1 giga ramos 1 GHz es HP ThinClienten fut.

(#61521) ooszi


ooszi
senior tag

SWAP háború

BY ooszi

(#61522) SwissAirplan válasza Frawly (#61502) üzenetére


SwissAirplan
aktív tag

Hát azért az a simán belement az egy kicsit erős csusztatás!
Mert igy néz ki

[ Szerkesztve ]

(#61523) SwissAirplan


SwissAirplan
aktív tag

De hogy ne csak off legyen a topikba!
Ahogy a képen is látszik most egy papirdarabot használok szigetelésre, ugyanis rövidre zárt a Vinyó!

De igy legalább kijött a mágikus füst amivel a VIA működött!

Ugyanis letestelt... kijött nem kis mennyiségü füst.... gyorsan kitéptem a tápot...

Gondoltam ennek már mindegy... ugyhogy "leszigeteltem", visszadugtam adtam neki tápot és az hagyján hogy elindult!

De van már 3 felbontásom ami közül választhatok!

Lehet hogy a VIA mágikus füstel megy?!?! :Y :R :C

Gyorsan csinálok megint egy ellenőrzést amit annó kértetek, és bemásolom a kapott eredményt, hatha valaki talál magyarázatot hogy hogyan indult el

[ Szerkesztve ]

(#61524) King Unique válasza ubyegon2 (#61519) üzenetére


King Unique
titán

Talán nem telepítettél még Ubuntut és nem találkoztál figyelmeztetéssel akkor, amikor nem volt létrehozva swap? Pedig van ilyen, képzeld...! :U

Aztán gyakorlatilag nem tudsz semmi egyebet felhozni ellene, csak azt, hogy van 8 GB RAM. De azt mégis honnan tudod előre, hogy ő hogyan és mire fogja használni a rendszert, milyen programokat futtat majd? Nem véletlenül szoktak létrehozni swapot, mert általában inkább jobb az, ha van valamekkora (lehet a RAM teljes méreténél kisebb is), mintha nincsen semmi. Ráadásul az automatikus telepítést választva a telepítő is létrehozza, talán nem véletlenül...

[ Szerkesztve ]

(#61525) CPT.Pirk válasza SwissAirplan (#61523) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Van egy topic erre a témára: [hazi_barkacs_ganyolas_takolas_megdobbento_gepek] - ezt ott lenne célszerű folytatnotok. :K

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#61526) SwissAirplan válasza CPT.Pirk (#61525) üzenetére


SwissAirplan
aktív tag

Termeszetesen a dolgok ezen részét a helyes topikba folytatjuk... nem offoljuk szét ezt!

Viszont ránéznetek erre?

mintbox@mintbox ~ $ inxi -Gxxx
Graphics: Card: VIA VX900 Graphics [Chrome9 HD]
bus-ID: 00:01.0 chip-ID: 1106:7122
Display Server: X.Org 1.18.3 drivers: vesa (unloaded: fbdev)
Resolution: 1024x768@61.00hz
GLX Renderer: Gallium 0.4 on llvmpipe (LLVM 3.8, 128 bits)
GLX Version: 3.0 Mesa 11.2.0 Direct Rendering: Yes
mintbox@mintbox ~ $
mintbox@mintbox ~ $ inxi -Fxxx
System: Host: mintbox Kernel: 4.4.0-21-generic i686 (32 bit gcc: 5.3.1)
Desktop: Cinnamon 3.0.6 (Gtk 3.18.9-1ubuntu3) dm: mdm
Distro: Linux Mint 18 Sarah
Machine: System: Hewlett-Packard product: HP t5570 Thin Client
Mobo: Hewlett-Packard model: 158Ch
Bios: American Megatrends v: 786R9 v1.03 date: 11/29/2010
Chassis: type: 3
CPU: Single core VIA Nano U3500 (-UP-) cache: 1024 KB
flags: (lm nx pae sse sse2 sse3 sse4_1 ssse3 vmx) bmips: 1995 speed/min/max: 1000/800/1000 MHz
Graphics: Card: VIA VX900 Graphics [Chrome9 HD]
bus-ID: 00:01.0 chip-ID: 1106:7122
Display Server: X.Org 1.18.3 drivers: vesa (unloaded: fbdev)
Resolution: 1024x768@61.00hz
GLX Renderer: Gallium 0.4 on llvmpipe (LLVM 3.8, 128 bits)
GLX Version: 3.0 Mesa 11.2.0 Direct Rendering: Yes
Audio: Card-1 VIA Device 9170
driver: snd_hda_intel bus-ID: 00:01.1 chip-ID: 1106:9170
Card-2 VIA VT8237A/VT8251 HDA Controller
driver: snd_hda_intel bus-ID: 00:14.0 chip-ID: 1106:3288
Sound: Advanced Linux Sound Architecture v: k4.4.0-21-generic
Network: Card: Broadcom NetLink BCM57780 Gigabit Ethernet PCIe
driver: tg3 v: 3.137 bus-ID: 05:00.0 chip-ID: 14e4:1692
IF: enp5s0 state: up speed: 1000 Mbps duplex: full
mac: 64:31:50:f3:35:ad
Drives: HDD Total Size: 250.1GB (3.9% used)
ID-1: /dev/sda model: Samsung_SSD_840 size: 250.1GB serial: S1DBNSBD905665H
Partition: ID-1: / size: 229G used: 8.3G (4%) fs: ext4 dev: /dev/sda1
ID-2: swap-1 size: 0.94GB used: 0.02GB (2%) fs: swap dev: /dev/sda5
RAID: System: supported: N/A
No RAID devices: /proc/mdstat, md_mod kernel module present
Unused Devices: none
Sensors: System Temperatures: cpu: 51.0C mobo: N/A
Fan Speeds (in rpm): cpu: N/A
Info: Processes: 154 Uptime: 1:06 Memory: 521.4/872.0MB
Init: systemd v: 229 runlevel: 5 default: 2 Gcc sys: 5.3.1
Client: Shell (bash 4.3.421 running in gnome-terminal-) inxi: 2.2.35
mintbox@mintbox ~ $
mintbox@mintbox ~ $ xrandr
xrandr: Failed to get size of gamma for output default
Screen 0: minimum 640 x 480, current 1024 x 768, maximum 1024 x 768
default connected primary 1024x768+0+0 0mm x 0mm
1024x768 61.00*
800x600 61.00
640x480 60.00
mintbox@mintbox ~ $

Azon túl hogy fél ciginyi füst felszállt a vinyóból azon kívül nem tettem mást!

(#61527) cigam válasza SwissAirplan (#61520) üzenetére


cigam
félisten

Pedig tuti be lehet lőni rajt a VPN-t is. Pl. itt elég szájbarágósan elmagyarázzák, hogyan kell beállítani a VPN klienst.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#61528) ubyegon2 válasza King Unique (#61524) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Talán nem telepítettél még Ubuntut és nem találkoztál figyelmeztetéssel akkor, amikor nem volt létrehozva swap?

Legalább párszáz esetben láttam, mert Mint telepítéskor is ezt írja, ettől még ez vicc. Sorry, de ha emiatt javasoltad a swap-ot, az ......

Aztán gyakorlatilag nem tudsz semmi egyebet felhozni ellene, csak azt, hogy van 8 GB RAM.

Nem kell egyebet felhozni, Linux alat tsenki nem javasol 8GB RAM mellett swap-ot, ha nincs hibernálás, de ezt gondolom olvastad már 5ezerszer. :P
Egy relatív kis méretű SSD-n ráadásul funkciótlanul swap-ot csinálni.....

[ Szerkesztve ]

(#61529) King Unique válasza ubyegon2 (#61528) üzenetére


King Unique
titán

Az lehet, hogy te viccesnek találod, csak pont az benne a poén, hogy az általános leírások is rendszerint mind arra épülnek, hogy swapot kell létrehozni és nem feltétlen térnek ki arra, hogy mondjuk 8 GB-nál biztosan nem kell senkinek... Ráadásul akkor ennyi erővel elmagyarázhatnád az Ubuntu és más rendszerek készítőinek is, hogy az automatikus particionálási sémájuk miért csinál 8 GB RAM-nál is swapot, hiszen te annyival jobban tudod náluk is... :DDD Ez a senki nem javasol pedig megint érdekes, mert pont nemrég írta itt más is, hogy a felhasználástól függően akár még 16 GB RAM-nál is szükség lehet rá. Az pedig a másik, hogy inkább abból szokott probléma lenni, ha egyáltalán nincsen és nem abból, amikor van valamekkora swap. A 250 GB-os SSD-t pedig egyáltalán mondanám relatíve kicsinek ahhoz, hogy ne férne el rajta egy swap partíció / fájl. Na szóval ennyi erről!

[ Szerkesztve ]

(#61530) ubyegon2 válasza King Unique (#61529) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

hogy a felhasználástól függően akár még 16 GB RAM-nál is szükség lehet rá.

Ez a hibernálás lehet vagy más, nem home user szintű felhasználás. Szerintem. Ettől függetlenül igazad van! :Y Mint mindig. Talán abban nem, hogy az összes Linuxos topikban le akarod beszélni a népeket, hogy csak Linuxot használjanak. Szerintem akinek nincs szüksége arra a nagyszerű Windows oprendszerre, azt hagyjuk, hadd engedje el. ;) Ettől még max respect a küldetéstudatodért. :R

Maradjunk annyiban, hogy mindenki akkora swap-ot használjon, amekkorát akar. Mivel a rendszer nem fogja használni, az tuti, fentiek kivételével.

[ Szerkesztve ]

(#61531) King Unique válasza ubyegon2 (#61530) üzenetére


King Unique
titán

Írtak rá példát a másik válaszban. Az viszont nem világos, hogy a hibernálást miért ne használhatná egy home user. Pláne, ha mondjuk laptopja van és altatja a rendszert, majd közben merül az aksi, akkor ott a hibernáláshoz kapcsolódó hibrid alvás is hasznos lehet.

A másikra válaszolva, az nem lebeszélés, ha az adott esettől függően (tehát nem mindig) megemlítem lehetséges opcióként itt-ott a dual-boot megoldás lehetőségét. Magam is többnyire ilyeneket használok és amúgy jó dolog. Ja, és nem kötelező jelleggel szoktam, hanem csak opcionálisan. Aztán azt majd eldönti mindenki maga, hogy milyen megoldást választ és melyik rendszert használja. Egyébként meg nem mintha annyira győzködni kellene itt bárkit is ez ügyben, mert rendre megjelennek a kapcsolódó topikokban olyan fórumtagok, akkor maguktól is eleve ilyet akarnak összehozni. ;)

[ Szerkesztve ]

(#61532) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ezt a swap-os kérdést célszerű annyival lezárni, hogy bár valóban, 8 vagy 12..16GB ram mellett a rendszer önmagában nem nyúl swap területhez mert ott van a ram szabadon, de bármikor futtathat az ember olyan programot, aminek viszont kell még több memória.

Szóval emiatt és a hibernálás miatt is célszerű tartani egy swap partíciót még akkor is, ha úgy általában totál üres.

King Unique: sleep-ben nekem 24 óra alatt csak 5%-ot merült a laptopom. Így emiatt kvázi értelmetlennek találtam a hibernálást.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#61533) ooszi


ooszi
senior tag

Sziasztok én csináltam swapot, az a kérdésem hogy ez így megfelelő:

BY ooszi

(#61534) CPT.Pirk válasza ooszi (#61533) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Teljesen príma, hosszabb távra is.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#61535) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#61532) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

swap file Ubuntu 17.04 óta default. (tévesen írtam 16.04-et)

(#61536) ooszi válasza CPT.Pirk (#61534) üzenetére


ooszi
senior tag

Nice, újra telepítek már most mert angol billentyűzet volt mikor a jelszót adtam meg, telepítés után meg nem fogadja el a jelszót.

BY ooszi

(#61537) King Unique válasza ooszi (#61533) üzenetére


King Unique
titán

Ha nincsen másik háttértár a gépben meglévő ESP-vel, akkor UEFI-s telepítésnél nyilván alapból kell ESP a célmeghajtóra. Viszont egyrészt a mérete lehetett volna akár nagyobb is, de egy rendszernek bőven elég a 100 MB. Másrészt az előbb pont arról volt szó, hogy a particionálást a telepítővel is meg lehetett volna oldani, sőt célszerűbb. Pláne, hogy szükség esetén az ESP-re vonatkozóan a megfelelő opciót is be kell állítani a linkelt módon.

(#61532) CPT.Pirk:
Nálam merültek már ennél többet is és jó dolog volt, hogy nem a 0-ról kellett indítani, hanem a hibrid alvásból ébresztve ott tudtam folytatni a munkát, ahol abbahagytam.

[ Szerkesztve ]

(#61538) ooszi válasza King Unique (#61537) üzenetére


ooszi
senior tag

Szia csak ez az egy lemez van a gépben.

Így jó lesz:

BY ooszi

(#61539) King Unique válasza ooszi (#61538) üzenetére


King Unique
titán

Itt pont a lényeg, hogy az egy dolog, hogy a GParted segítségével FAT32-re formázod és elnevezed EFI-nek. Viszont ESP ténylegesen akkor lesz, ha a telepítő is annak ismeri fel és arra a célra használja. A jelző is amúgy nem msftdata az ESP-nél, hanem boot, esp. De, ha a 2. screenshoton lévő módon megjelölöd és ESP-ként fogja használni a telepítő, akkor talán így is jó lesz. Aztán ami még lényeges lehet, hogy ilyenkor a rendszerbetöltő helyeként is ezt a /dev/sda1/efi-t szokás megadni. De elvileg akár még úgy is működhet, ha magára a lemezre (sda) kerül.

[ Szerkesztve ]

(#61540) Frawly válasza ooszi (#61536) üzenetére


Frawly
veterán

Akkor valamit nagyon benéztél, mert a telepítő azzal kezdi, hogy megkérdezi a nyelvet és a billentyűzetkiosztást, át is kapcsol azonnal ezekre, még mielőtt bármi jelszót írnál be.

A 16.04-est töröld le. Van már 18.04-es. Mindig a legújabb verziót használd.

(#61541) Frawly válasza SwissAirplan (#61522) üzenetére


Frawly
veterán

Nyilván azért áll ki a gépből, mert nincs még kábeled. Ha lesz, akkor el tudod fektetni. Az SSD bárhol ellehet. Nem HDD, hogy rögzíteni kelljen, meg vízszintes pozícióban tartani.

(#61542) Frawly válasza CPT.Pirk (#61509) üzenetére


Frawly
veterán

A swap fájl ugyanaz, mint a swap partíció. Csak nem partícióként terül el, hanem egy fájlon belül van a swap partíció tartalma. Épp úgy kell csinálni is, csak nem mkswap /dev/partíció-ként adod ki az utasítást, hanem mkswap /swap/fajl/helye/swap_fajl, és az /etc/fstab-ban is épp így nem partíciót csatolsz fel, hanem swapfájlt. Semmi feketemágia nincs benne.

Amúgy ugyanaz az, csak rugalmasabb, mert ha létrehozol X méretű swapfájlt, és kiderül, hogy a felhasználásodhoz nem jó (túl kevés, túl sok), akkor csak swapoff-fal lecsatolod, létrehozol helyette akkora fájlt, amekkora már jó lesz (a régivel egyező néven, helyen), azt megformázott mkswap-pal, swapon paranccsal visszacsatolod, a /etc/fstabhoz nem is kell nyúlni. Ha viszont partíciónál derül ki, hogy kicsi lett a swap, az kínosabb. Ha meg túl nagy a swap partíció, akkor szarabb utólag csökkenteni, vagy túl sok területet elpocsékolni miatta. Főleg egy kezdőnek sokkal jobb a swapfájl, mivel ha első disztrója, meg először linuxozik, nem fogja tudni mekkora swap kell neki. Az majd csak huzamosabb idő után derül ki.

Régen sokan azért preferálták a swapot partícióként, mert úgy folytonos, összefüggő területet foglalt el, nem töredezett, míg swapfájlként töredezhetett a területe. Meg swappartíciónál meg lehetett adni, hogy hová kerüljön a lemezre, tipikusan a lemez külső szélét ajánlották (első partíció), mert ott gyorsabb volt az adatelérés. Viszont ezek a megfontolások SSD-n nem játszanak, egyenletes a sebessége, nincs lemez széle, nem kényes a töredezésre. HDD ha defragolod, akkor a swap fájllal sincs gond, meg a mai HDD-k sokat fejlődtek sebességben, mindegy hol van a swap HDD-n is már. Nagyon valószínűtlen amúgy is, hogy a lemez legvégére kerüljön.

A többieknek: nem azt írtam, hogy ne legyen swap. Csak azt, hogy a swapfájl rugalmasabb, mint a swappartíció. Ha fájlként adod meg, akkor talán nem ugat a telepítő, ha mégis ugatna, figyelmen kívül kell hagyni. De az egész elméleti dolog már, mivel az indulatok hatására a kérdező swap partíciót hozott létre.

(#61543) ubyegon2 válasza Frawly (#61542) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Egyébként a szakértők mondjuk javasolhattak volna 16GB swap particiót, ha már..... Ennek lenne értelme, mert tutira meglenne az overprovisioning-nak szükséges minimal hely. Ami gyárilag a 256GB-os SSD-nél nincs lefoglalva. (talán sokan nem is tudják miért van 120 és 128 GB-os SSD is)
Ha már szaktekintélykedünk, ezeket is el kéne mondani, mert előfordulhat, hogy a többi partició tele lesz és akkor......

Ha meg nagyon swap-mániásak vagyunk, akkor zram mégiscsak, mert az nagyságrendekkel gyorsabb, hiába van a swap SSD-n! :Y Bocsi, hogy laikusként belevauzok. Aki nem hiszi, olvasgasson utána.

Ha valaki pedig Linuxot akar a gépeire, ne erőlködjünk már, hogy jajjjjj inkább hagyd meg a Wint is dual-ban, mert jujdejó lesz az kitudjamikor. :W

[OFF]no offense[/OFF]

[ Szerkesztve ]

(#61544) csixy válasza ubyegon2 (#61543) üzenetére


csixy
addikt

Nomeg ha már swap partíció, akkor kifejezetten előnyös, ha egy másik vinyón van és nem azon ahol a rendszer többi része, így a két vezérlő egymástól függetlenül tud dolgozni.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#61545) ubyegon2 válasza csixy (#61544) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha van másik vinyó, de vinyóra tenni meg főleg halál lassúság a zram-hoz képest. Persze ha nincs más.....még egy flexelt SSD sem. ;]

így a két vezérlő egymástól függetlenül tud dolgozni.

Ezt még így nem hallottam felmerülni. :N

[ Szerkesztve ]

(#61546) csixy válasza ubyegon2 (#61545) üzenetére


csixy
addikt

Van olyan szitu, amikor legalább a flexelt SSD, psszentosan bár, de befér. :DD Most is arról a gépről írok.

"a két vezérlő": na jó akkor a két vinyó író mechanikája.

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#61547) ubyegon2 válasza csixy (#61546) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

flexelt SSD, psszentosan bár, de befér

Már nem is vagy ezzel egyedüli madár, ahogy olvasgatom itt a történéseket. :D

(#61548) vargalex válasza Frawly (#61542) üzenetére


vargalex
félisten

Tegyük azért hozzá, hogy nem ugyan az a kettő. Ugyanis egyik esetben közvetlen a block eszközre kerül a swap, a másikban ott van a kettő között a filerendszer drivere (kezelése), mint overhead....

Alex

(#61549) Frawly válasza vargalex (#61548) üzenetére


Frawly
veterán

Ennek az overheadje minimális.

(#61544) csixy: ez a trükk is csak lassú IDE vezérlőknél volt fontos, meg lassabb HDD-ken. Már modern SATA HDD-ken sem számít, nem hogy a szóban forgó SSD-n.

[ Szerkesztve ]

(#61550) vargalex válasza Frawly (#61549) üzenetére


vargalex
félisten

Valamennyi mindenképpen van. Nyilván erősebb gépen kevésbé mérhető, de jelen van.

Alex

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.