Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#61701) hcl válasza Rimuru (#61697) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Egy multinál mikor láttál olyat, hogy valami baromságot letoló managernek lehet értelmeset mondani? :D De pont ez a baromi furcsa, hogy az összes többi crontab cuccom lefut, aminek egy része saját script, más részét ugyanígy csak felhasználjuk.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#61702) vargalex válasza hcl (#61695) üzenetére


vargalex
félisten

A régebbi és az új rendszer között biztos, hogy nem csak a systemd a különbség... Nem tudsz logolni a scriptből? Gondolom elindul, csak elhasal valahol. Ugye az error output nincs a crontabban /dev/null-ba irányítva?

Alex

(#61703) ubyegon2


ubyegon2
nagyúr

lefut-e a srcipt itt vagy-ott, init-es disztrókon lefut systemd-sen nem,ha nem miért nem, miért nincs systemd-timer, milyen környezet adódik át a cron-nak......

Mint ahogy az már elhangzott, van erre egy Haladó topik, mert ez szerintem elég egyértelműen nem kezdő témakör. Mi a fene olyan bonyolult ebben? :(

(#61704) Dave™ válasza ubyegon2 (#61703) üzenetére


Dave™
nagyúr

Mi a fene olyan bonyolult ebben?

Na, pont ezért van a kezdő topikban! ;] (bocsi)

(#61705) hcl válasza ubyegon2 (#61703) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Nem hittem, hogy a cron olyan nagyon haladó lenne.
Ugyanakkor a hozzáértőbbje mind a kettőben ott van, csak ide többen jönnek.

@Vargalex : Ja, csak nem írhatunk át mindent ész nélkül, így mielőtt engedélyt kérek tesztelni, muszáj valami infót gyűjteni, hogy merre induljak. (Idióta egy bagázs ez, tesztrendszer nincs, élesen meg nem lehet csak úgy módosítani, hiába te felelsz érte.)

De a kérdés inkább arra vonatkozott, hogy szívot-e már valaki ilyet, de ha nem, akkor nem (örüljetek neki, ha nem :) )

@Dave : :DDD

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#61706) vargalex válasza hcl (#61705) üzenetére


vargalex
félisten

Ha nem nyúlhatsz hozzá (vagy nem akarsz hozzányúlni), akkor én a crontab-ba futtatnám debug módba (azt írtad, hogy ez egy shell script) és az error output-ot egy file-ba irányítanám. Azaz valahogy így:

0 0 1 * * sh -x script 2>>/var/log/script.out

[ Szerkesztve ]

Alex

(#61707) hcl válasza vargalex (#61706) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

-x? Hó, ezt nem ismertem.
Az a baj, hogy a crontabot sem lehet módosítgatni, a scriptbe meg nem nyúlunk bele, mivel nem a miénk. De mindegy, ha senki nem találkozott hasonlóval, akkor kérek szépen jóváhagyást, azt' nekiállunk próbálgatni, és reméljük, hogy sikerül valamit :D

Mutogatni való hater díszpinty

(#61708) ubyegon2 válasza hcl (#61705) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Önmagában a cron talán nem, de az alábbi két kulcsszó külön ki is van emelve az Összefoglaló elején, mint nem kezdő témák: (ahogy látom, már nincs ott az Összefoglaló elején)

- két Linux verzió van használatban szervereken (az újabbik systemd-s)
- kötelezően futtatandó scriptek vannak

A problémafelvetésben persze szerepel a cron szó, meg ide többen is jönnek.

Értem.

(#61709) hcl válasza ubyegon2 (#61708) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Ugyanakkor nem konkrét választ vártam, hanem ötleteket, illetve esetleges tapasztalatot.

Mutogatni való hater díszpinty

(#61710) ubyegon2 válasza hcl (#61709) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Csak halkan mondom, hogy onnan sokan nem is néznek be ide, akik dobnák neked a tippeket, de te tudod...... ;)

(#61711) hcl válasza ubyegon2 (#61710) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

OK, belinkelem majd oda is. Munkaidőben telefonról limitáltak a lehetőségek.

Mutogatni való hater díszpinty

(#61712) jimmy399 válasza Tim82 (#61638) üzenetére


jimmy399
senior tag

a linux-os tar parancs csodákra képes. Archivál minden fájtl, aztán akkora partícóra teszed, amekkora kell.

--- N/A ---

(#61713) Tim82 válasza jimmy399 (#61712) üzenetére


Tim82
nagyúr

Már rég megoldottam, ahogy írtam is itt, de azért köszi.

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#61714) Alcsi69


Alcsi69
senior tag

Sziasztok!
Vettem egy laptopot, amire Kubuntu van telepítve. Na én e helyett szeretnék telepíteni windows 10-et, viszont egyszerűen sehogy se tudok bootolni pendrive-ról. Átállítottam a boot priority-t, a boot menu-ben kiválasztottam hogy a pendriveról bootoljon, de mintha mi sem történt volna, simán megy tovább a kubuntu-val. A pendrive-ot kb 2 nappal ezelőtt használtam egy másik gép újratelepítésére, szóval azzal nem lehet probléma szerintem.
Valaki tud erre valami megoldást? :)

(#61715) CPT.Pirk válasza Alcsi69 (#61714) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Hát, a Linuxhoz biztosan semmi köze. Esetleg próbáld meg mással kiírni azt a telepítőt, pl. rufus. Külön boot választó gombot nyomkodtad és ott sem tudtál bebootolni a telepítőről? F12 szokott lenni.

Amúgy ez a win10 egy csoda... Nálam újabba van, hogy leakad a karikák pörgésénél boot alatt és újra kell indítani kézzel, mostanában meg azt játssza, hogy a képnézegetője olyan 2 másodperc alatt tölt be egy képet, addig az egér is megáll a képernyőn. :Y

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#61716) usergefi válasza Alcsi69 (#61714) üzenetére


usergefi
kezdő

Szerintem ehhez semmi köze a Kubuntunak, ha a BIOS-ban be van állítva boot device-ként a pendrive és sorban előrébb van a HDD-nél, valamint a pendrive is bootolható, akkor még mielőtt eljutna a bootolási sorrend a merevlemezedig és a grub elindítaná a Kubuntut, azelőtt megjelenne a Win10 install.

Tehát meg kéne győződni róla, hogy:
- az USB előrébb van a boot menüben, mint a HDD
- az USB tényleg bootolható (esetleg másik gépben kipróbálni)

https://www.youtube.com/channel/UCOUWT6usZkzhcyJKaA3e-QQ

(#61717) Alcsi69 válasza CPT.Pirk (#61715) üzenetére


Alcsi69
senior tag

Igen, boot választóban is kiválasztottam, akkor a boot prioritást is átállítottam hogy ez a pendrive legyen, és egyszerűen nem akarja az igazságot. :D
Végső esetben lehet megpróbálom kiírni egy DVD-re és onnan telepíteni, hátha az tetszik neki. :U

(#61716) usergefi
Mint írtam az előbb is, ezeket megtettem, és a pendrive-val sem lehet probléma, hiszen 2 napja használtam egy másik gép újratelepítéséhez.

[ Szerkesztve ]

(#61718) CPT.Pirk válasza Alcsi69 (#61717) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Próbálj meg egy másik pendriveot, ha van. Régebben találkozta olyannal, ami nem működött ha engedélyezve volt az alaplapban a legacy device support az usb-nél. Manapság elég valószínűtlen, de nem lehetetlen ilyen inkompatibilitás.

Ha a Kubuntu alatt bedugod a telepítőt, akkor megjelenik mint eszköz? Jobb alsó sarokban, ahol win alatt is.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#61719) Alcsi69 válasza CPT.Pirk (#61718) üzenetére


Alcsi69
senior tag

Igen, ez lesz a következő próba, hogy próbálok egy másik pendrive-ot. :D
Amúgy igen, látja a gép a pendrive-ot. :K

(#61720) CPT.Pirk válasza Alcsi69 (#61719) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Innentől a géped bioszán a sor... De én megírnám újra azt a pent rufussal, ha eddig nem azzal volt kiírva.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#61721) ubyegon2 válasza Alcsi69 (#61719) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha Win10-et akarsz telepíteni, nem annak a topikjában kéne érdeklődnöd? ;)
Én így laikusként úgy látom itt a Linux telepítése a fő profil.

Elég sok gépet adnak el Linux-szal, gondolom van már kialakult metodika az eltávolítására a WinX topikban, nagyon nem kezdő Linuxos ez a téma.

[ Szerkesztve ]

(#61722) lev258 válasza ubyegon2 (#61721) üzenetére


lev258
veterán

"van már kialakult metodika az eltávolítására a WinX topikban"
Az, hogy a telepítő majd formázza. De tényleg.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#61723) IstvánLászló válasza ubyegon2 (#61721) üzenetére


IstvánLászló
senior tag

ubyegon2 - lev258 - CPT.Pirk Szép napot itt mindenkinek.
+1 Igen, szerintem is nem kezdő Linuxos ez a téma és bocsánat hogy mondom - nem kötekedésből mondom 100% -ig biztosan nem, mert nem vagyok troll.

Tisztelettel, István László

[ Szerkesztve ]

Privátot ne írjál csak ha fontos, válaszolok biztosan. Köszönöm mindenkinek türelmét idejét segítségét.

(#61724) Cifu


Cifu
nagyúr

Üdv mindenkinek!

Szóval ez amolyan önsegítő dolog, beírom, hátha más is találkozik vele, vagy esetleg később belefut.

Szóval Kubuntun mentek folyamatosan a frissítések, és szükség volt egy újraindításra. Gondoltam nosza, ebből nem lehet baj. Aha. Móricka-eset. A Kubuntu logo után fekete képernyő és egérkurzor, más semmi. A többi tty-be be lehet lépni, mindent lehet állítani, szóval nem fagyott meg a rendszer, csak megállt, mint tini srác a nudista strandon. Innen jött a próbálkozás a csomagok ellenőrzésével, aztán a lightdm / sddm váltással, purge-install párosok. Erre a problémára írták a videókártya drivereket is, de főleg nvidia esetén, itt viszont AMD volna, de azért ez is megvolt. Nézegettem a logokat, de sehol sem volt semmi látványosan kiugró probléma, szóval nem értettem hol a gubanc (ez annyira nem meglepő, de hát mégis).

Egyszer csak belefutottam egy olyan fórumbejegyzésbe, ahol kritikus fájloknál felhasználó jog helyett root jogot kapnak, és innentől se előre se hátra.

Szerk.: cigam javaslatára: szóval igen, ha nem automatikusan logol be a linux, akkor a lentiek a felhasználóként való belépésre (belogolásra) vonatkoznak. Ha rootként lépsz be mindig, akkor sose lesz ilyen gondod. :)

Szóval a megoldás:

Belogolás (vagy automata belogolás esetén egyből) betölt a fekete képernyő, egérkurzor, de itt ugye semmit sem lehet csinálni. Tehát ALT + F2 (ezzel ugye a tty2-őbe lépünk át, akinek új: az ALT + F1-F6 gombokkal lehet ezek között váltani), itt kéri a felhasználónevet és a jelszót, amit adjunk meg.

Most pedig ls -lA (I = l betű (mint lászló) és nem 1-es vagy nagy i betű), felsorol egy csomó fájlnevet, előtte a jogosultságokat, valami ilyesmi:

-rw------- 1 [felhasználónév] [felhasználónév] [fájlnév] dátum

A lényeg az, hogy ha valahol a felhasználónév helyett root root látható. Mert az annyira nem jó. Potenciálisan a .Xauthority a .ICEauthority és a .gvfs fájlok fognak ez esetben problémaforrásként feltűnni. Esetemben csak a .gvfs, de az elég volt erre.

Itt jön a következő lépés:

chown [felhasználónév]:[felhasználónév] [fájlnév]

Esetemben:

chown cifu:cifu .gvfs

Ez után pedig mehet a sudo reboot.

Ahogy az egyik hozzászóló megjegyezte, azért a T. fejlesztők lehetnének olyan kedvesek, hogy ilyenkor feljöjjön egy ablak vagy legalább logba megjegyezné, hogy

Hiba! XY fájlhoz nincs hozzáférés, nem tudunk továbblépni, tessék valamit csinálni!

Mert ilyen fogódzkodó nélkül eléggé vakrepülés a hibafeltárás... :U

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#61725) Alcsi69 válasza CPT.Pirk (#61720) üzenetére


Alcsi69
senior tag

Hatásos volt a másik pendrive használata, mert így működött. :R

(#61726) cigam válasza Cifu (#61724) üzenetére


cigam
félisten

Tegyük hozzá, hogy felhasználóként, és nem root-ként kell bejelentkezni, és a ~ (home) mappában kiadva az ls -la parancsot. Persze lehet csak nekem nem volt egyértelmű.

Amúgy meg tényleg gáz, hogy figyelmeztetés nélkül eltekeri a jogosultságokat úgy hogyaz megakadájozza a rendszer indulását. Ilyet nem lenne szabad!

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#61727) Cifu válasza cigam (#61726) üzenetére


Cifu
nagyúr

Jogos, beleírtam. ;)

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#61728) CPT.Pirk válasza Alcsi69 (#61725) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Hurrá. :) A 10 legalább nem annyira borzalmas, mint a 8. :N

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#61729) lev258 válasza Cifu (#61724) üzenetére


lev258
veterán

Végső megoldás: ...
Na jó, csak az a lényeg, hogy sudo-val ne indíts grafikus programot. Akkor ez elkerülhető. Ha itt nem is, az Ubuntu magyar fórumán sokszor volt már róla szó (nem te vagy az első, aki így járt).

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#61730) I02S3F válasza Cifu (#61724) üzenetére


I02S3F
őstag

A műszaki probléma megoldás kihívás. Ezt nem is kifejezetten neked írom, csak basszus, mire rájön az okra az ember...

(#61731) IstvánLászló válasza Cifu (#61724) üzenetére


IstvánLászló
senior tag

Köszönöm ezt a fontos infót és a munkádat.

Privátot ne írjál csak ha fontos, válaszolok biztosan. Köszönöm mindenkinek türelmét idejét segítségét.

(#61732) Csavargoo8 válasza Anakin007 (#61674) üzenetére


Csavargoo8
csendes tag

Ugyanez a problémám nekem is. Végül sikerült megoldanod valahogy egyszerűbben?

(#61733) CPT.Pirk válasza Csavargoo8 (#61732) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

SMPlayer használata VLC helyett? Pár gépen Ubuntu és Mint 18.3 alatt is problémás volt a vlc...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#61734) IstvánLászló


IstvánLászló
senior tag

Megjelent a VLC 3.0.3 -as verziója, hátha más is használja.

Privátot ne írjál csak ha fontos, válaszolok biztosan. Köszönöm mindenkinek türelmét idejét segítségét.

(#61735) Csavargoo8 válasza CPT.Pirk (#61733) üzenetére


Csavargoo8
csendes tag

Igazából nekem a #61668 -nál leírt probléma jelentkezett. Erre kellene egyszerűbb megoldás.

(#61736) darkhorse


darkhorse
tag

Üdv!

Adott egy raspberry pi egy samba megosztással ami windows 10 alatt el is érhető, rendben működik, viszont linux alól valamiért nem megy. Így próbálom csatolni: sudo mount -t cifs -o user=,password= //192.168.0.100/share /mnt/smb de elszáll ezzel a hibával: mount error(13): Permission denied.

A raspberry-n így néz ki az smb.conf-ban a megosztás:

[share]
comment = raspberry pi
path = /media/pi/wdred
browseable = yes
writeable = yes
create mask = 0777
directory mask = 0777
public = yes
guest ok = yes

Mi lehet a gond?

[ Szerkesztve ]

(#61737) CPT.Pirk válasza darkhorse (#61736) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az opciós rész jó? Szerintem valahogy így kellene kinzénie:

mount -t cifs -o user=quest //192.168.0.100/share /mnt/smb

Gondolom a /mnt/smb létezik.

A másik lehetőség, hogy a user=quest helyére a Linuxod felhasználónevét írod, de akkor a megosztó gépen kell neki a jogokat beállítanod.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#61738) Frawly válasza Alcsi69 (#61714) üzenetére


Frawly
veterán

Szerintem az a baj, hogy UEFI bootra van állítva a gép, és UEFI boottal indul a Kubuntu, míg a te pendrive-od MBR+legacy boothoz lett kiírni, ami a másik gépen még nem volt gond, de ezen a gépen az.

Vagy fordítva, Legacy Bootra van állítva a BIOS és Kubuntu is így lett telepítve, de te UEFI-re készült telepítővel próbálkozol. Akárhogy is, meg kéne győződni, hogy a Boot Mode: Legacy + UEFI-n legyen, hogy a gép mindkét módszert megpróbálja.

A bootmenüben látszott a pendrive?

Szerk.: á, most veszem észre, hogy már megoldódott.

[ Szerkesztve ]

(#61739) darkhorse válasza CPT.Pirk (#61737) üzenetére


darkhorse
tag

Köszönöm, sikerült! :R

(#61740) trapi007


trapi007
tag

Sziasztok!

Win10, megosztott mappa, jelszó kikapcsolva.
Debian 9, nem nyitja meg a WIN10 megosztott mappáját. felhasználói nevet és jelszót akar. De nincs.
Ezen a gépen a Kodi is kéri a felhasználót és a jelszót.
A többi Win7-es gép megosztott mappáját sem tudja megnyitni.

androidos telefon, tablet, MIbox, Kodi-val nem kér jelszót és működik.
A többi Win7-es gépen a mappához nem kér felhasználói nevet és jelszót, működik

Van valami megoldás, hogy a Debian se kérje.

Steam:G@-Bika NFSW:GABIKA

(#61741) trapi007 válasza trapi007 (#61740) üzenetére


trapi007
tag

Google a barátod :))

itt a megoldás:
http://dirtywindows.hu/2014/01/03/fajlmegosztas-windows-es-ubuntu-kozott/

Steam:G@-Bika NFSW:GABIKA

(#61742) lev258


lev258
veterán

Jelen esetben talán megengedett a duplázás. :DDD
A Prohardveren már volt említve, de most már hivatalos.
A Valve egy Wine-on alapuló megoldással elkezdi elérhetővé tenni a Windows-os játékokat Linuxon. Többek között a már egy ideje népszerű DirectX to Vulkan leképezőt is alkalmazzák.
[link]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#61743) Cifu válasza lev258 (#61742) üzenetére


Cifu
nagyúr

LoL. Ez érdekes. Ha ez tényleg működik, akkor tényleg el lehet hagyni végre a Win10-et (a játék az utolsó dolog, ami rajta tart).

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#61744) b3Ro válasza Cifu (#61743) üzenetére


b3Ro
senior tag

A Koma itt ki is probalja Doom-al. Meggyozo.

(#61745) lev258 válasza Cifu (#61743) üzenetére


lev258
veterán

Én egyébként eddig is használtam Windows-os Steam-et Wine-nal, saját kútfőből. Ez meg sokaknak leegyszerűsíti a dolgot.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#61746) Sonja


Sonja
veterán

Én is most reggel próbáltam ki (átváltottam beta Steam-re). Ami alapból nem támogatott, az egyelőre nem biztos, hogy elindul vagy jól működik (logikus nyílván). Viszont legalább csak egy kattintás, és már települ/indul is a win-es játék. :K :C Tetszik! :R

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#61747) IstvánLászló válasza lev258 (#61742) üzenetére


IstvánLászló
senior tag

lev258 Szép napot neked és mindenkinek.

A Prohardveren már volt említve igen, én is örülök hogy most már hivatalosan is a Valve-n a Steam új fejlesztése elérhető, igaz még béta is de fontos hogy most már működik.
A tapasztalataim a játékaimmal,hogy mind jól futnak és Steamen és ennek a kapcsán, hátha ez itt mindenkinek segítség - igen.
A Feral is dolgozik és portolta Linuxra az egyik kedvencemet és Vulkan-t használnak : Warhammer 40000 3-at , ez a játék csak Steamen érhető is el - ezt mindenki tudja, aki ismeri ezt a valós idejű stratégiai játékot.
A játék új ++ verziójú és 2017. április 27.-én jelent is meg Ms-re és máma már, nálunk a fiamnak a gépén, Vga - ami vulkán driver suppor: Antergos Arch Lunux rendszeren élesben: Lutris-al next next finis az installálása és jó teljesítménnyel fut, minden hókuszpókusz nélkül .
A lényeg nekem is Antergos Arch Lunux az éles rendszerem és az összes játékaim Steamen mind jól futnak, csak Vga-t kéne is cserélnem, csak az ára tart is vissza a váltástól, hogy vulkán driver support legyen a gépem, ha én is játszani szeretnék a Warhammer 40000 3-al és más komolyabbakkal is.

A Linux 1 év alatt rengeteget fejlődött és grat a fejlesztőknek, hogy mára már - Linuxon is jól lehet játszani.

Másik témám a tanulás a Linux kapcsán - mint örök kezdőként, ha valakit komolyan érdekel a Linux - tanácsolnám is saját tapasztalataimnak az alapján - mondanám is az alábbiakat.

Az igazság az hogy kellett is akarat és kellő alázat és kitartás is az új os -nek - megismerésére, rengeteget is kellet olvasnom és jegyzetelnem is tanulhassam is hogy - Linux-on - most itt tarthatok is veletek, 5 év után is nagy nagy őrömmel.

Köszönetemet - szeretném kifejezni itt mindenkinek - ezúton is mert - illik is megköszönnöm és itt kaptam - igazi segítséget is tőletek és sok sok biztatást, hogy megtalálhassam a Linux-on is az örömömet.

Remélem nem is voltak off a mondataim.

Tisztelettel, István László

[ Szerkesztve ]

Privátot ne írjál csak ha fontos, válaszolok biztosan. Köszönöm mindenkinek türelmét idejét segítségét.

(#61748) safranyek válasza lev258 (#61742) üzenetére


safranyek
tag

Ennek a hírnek örülök is meg nem is. Örülök mert nekem is sok windowsos játékom van, sok még be sincs aktiválva. Viszont nem vagyok benne biztos hogy ez jó lesz a natív linuxos játékok fejlesztésének. Lehet hogy azt mondják a fejlesztők, hogy minek készítsünk játékokat linuxra, ha ezt a valve megoldja helyettünk.

(#61749) Cifu válasza safranyek (#61748) üzenetére


Cifu
nagyúr

A Valve-t nem lehet hibáztatni.

Megadták a lehetőséget, hogy a játékfejlesztők Linuxra és MacOS-re is kihozzák játékaikat. A realitás viszont az lett, hogy a játékfejlesztők döntő többsége nem foglalkozott az alternatív platformokkal - arra hivatkozva, hogy akár csak a Steam-et nézve is a Linux a közösség 0,5%-át hozza, még a MacOS is 2.66%-on áll hozzá képest - a maradék nem egész 97% meg Windowson van. Lássuk be, 0,5% olyan kevés, hogy ésszerűen nézve senki sem fog ennyi ember miatt multi-platform felé nyitni.

Ha a közvetlen út nem járható, de a Valve el akarja hozni a játékokat Linuxra (és SteamOS-re), akkor ez a megoldás marad.

Nézd a másik oldalról tehát: ha te szeretnéd a játékosokat kiszakítani a Windows-os környezetből, és az első nekifutás (vagyis a játékfejlesztők csinálják meg a Linux kiadásokat) nem megy, akkor kézenfekvő ez a megoldás, mert megadja a lehetőséget arra, hogy a játékokat futtasd Linuxon. Ha pedig már a Linux látható és valóban mérhető mértékű lesz, akkor jöhet újra a próbálkozás, hogy natívan Linuxra való fejlesztésre bírják rá a játékfejlesztőket...

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#61750) Cifu


Cifu
nagyúr

Hogy kicsit ON is legyek, lenne egy kis problémám...

Szóval balkezes volnék, alaphelyzetben tehát fel vannak cserélve a patkánygombok (jobb a fő kattintás, bal gomb a másodlagos). Eddig oké. De ha valami távoli eléréssel próbálkozok (Teamviewer és társai), ahol szintén bal kezesre van konfigurálva az élet, akkor felcserélődnek a szerepek. Tehát ha megnyomom a távoli eléréssel bíró gépen a fő gombot (ami szintén a jobb oldali), akkor az másodlagos kattintásnak van tekintve és vica versa.

A jelek szerint a legtöbb ilyen távoli elérést nyújtó program "csak" átviszi a kattntásokat, és a Kubuntu meg szépen "megfordítja" a beérkező kattintást, mert hát a bal kezesre van állítva az egérke.

Ilyen problémám Windows alatt soha sem volt, ott valószínűleg valami más trükk van, tehát nem megcseréli a gombokat, hanem átkonfigurálja talán? Whatever.

Szóval a kérdésem az, hogy van-e valakinek valami ötlete ilyen problémára? Esetleg van olyan segédprogram, ami az OS "értesítése" nélkül felcseréli az egér két gombjának feladatát?

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.