Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#61951) enginev3.0 válasza lev258 (#61948) üzenetére


enginev3.0
félisten

:R

A lezárást nem kapcsoltam ki

Nekem Rtorrent kellene, ahhoz van rutorrent és autodl irssi

[ Szerkesztve ]

A sas száll ide - száll oda, de a szálloda nem sas ide - sas oda || Logitech <3

(#61952) lev258 válasza enginev3.0 (#61951) üzenetére


lev258
veterán

Bizonyos hardvereknél előfordult már, hogy a zárolásból nehezen jött vissza. Meg persze a Felfüggesztést is ki kell kapcsolni (ha nem lenne).

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#61953) Frawly válasza enginev3.0 (#61939) üzenetére


Frawly
veterán

Hogy makkant meg? Lement zárolásba, vagy energiatakarékosságba, és nem éledt fel? Esetleg videódriver hibának hangzik, milyen GPU van a gépben?

Meg attól, hogy megmakkant, lehet befejezte a letöltéseket, vagy még fut a rendszer, csak nem tudsz hozzáférni. Engedélyezd rajta a WebUI-t, és próbáld egy újabb napi kísérletezés után webről elérni, ha megint fekete képernyő fogadna.

Esetleg qbittorrent-nox futtatása terminálból, vagy screen-ből. Ahhoz nem kell GUI, és épp úgy lesz WebUI.

Esetleg ha nem ragaszkodsz qBittorrenthez, akkor Transmission deamonként futtatása szintén webes interface-szel, GUI nélkül.

Ez utóbbi kettőnek nem kell semmilyen grafikus felület, egyszere Ubuntu minimal telepítésre felmennek.

Zip fájlt grafikus felületen a Double Commander megnyitja. Terminálban meg az mc.

(#61954) Frawly válasza enginev3.0 (#61951) üzenetére


Frawly
veterán

Az rtorrent is járható út, csak azt nehezebb konfigurálni, de webes felület van ahhoz is. Annak sem kell grafikus felület.

(#61955) enginev3.0 válasza Frawly (#61953) üzenetére


enginev3.0
félisten

Olyan kliens kell amihez van autodl
Próbáltam chatzillat futtatni wine alól de nem csatlakozik az irc szerverhez

A sas száll ide - száll oda, de a szálloda nem sas ide - sas oda || Logitech <3

(#61956) lev258 válasza enginev3.0 (#61955) üzenetére


lev258
veterán

"chatzillat futtatni wine alól"
Na ezért kell megismerni a rendszert. Van natív változat, vagy más kliensek.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#61957) Frawly válasza enginev3.0 (#61955) üzenetére


Frawly
veterán

De ez egy szerverfeladatokat ellátó gép? Minek rá IRC-ből KLIENS? Az a felhasználók gépére kell, és elérhető böngészőkbe is web extension-ként, bár a Chatzilla oldala szerint Firefox 57+ (Quantum) verziótól felfelé nem megy már. De IRC kliensekből vannak natívak Linux alá, de továbbra sem értem, minek kliensprogi egy szerverre.

Ezt az autodl-t passzolom, nem használtam még, nem tudom milyen kliensek támogatják. A net szerint a Deluge-ot és a ruTorrentet találtam csak.

Ha nem ragaszkodsz az IRC-hez, hanem elég az RSS-es feliratkozás, azt szinte minden linuxos torrentkliens tudja.

[ Szerkesztve ]

(#61958) Shyciii válasza Frawly (#61938) üzenetére


Shyciii
veterán

Igen. Remélem a frissebb 4.18-as kernellel nem jönnek vissza a problémák.

(#61959) Dave™ válasza Shyciii (#61958) üzenetére


Dave™
nagyúr

Nemrég felraktam a munkahelyi gépemre a 4.18-at (Manjaro Gnome, intel 8. gen a CPU/GPU), és random fagyásokat produkált, teljesen beállt a GUI meg minden, csak kikapcs segített. Aztán ment vissza a 4.17 és azóta semmi ilyen.

(#61960) enginev3.0 válasza Frawly (#61957) üzenetére


enginev3.0
félisten

Azért kell irc mert onnan tölti le az autodl plugin a torrent fájlokat

Ez a része már készen van

Egy dolog nem megy
Hiába adom hozzá a filmek mappát plexhez nem talál benne filmet

A sas száll ide - száll oda, de a szálloda nem sas ide - sas oda || Logitech <3

(#61961) Shyciii válasza Dave™ (#61959) üzenetére


Shyciii
veterán

Fasza. Épp most próbálom a régi notimon a Manjaro Gnome-ot (lehet hogy váltanék KDE-ről, és itt nyomogatom, konfigolom. Igazából nincs bajom a KDE-vel, csak kicsit másra vágyom) szintén 4.18.5-öt. Egyelőre nem fagyott le, de felcsatoltam egy új partíciót a home/shyciii/Data alá, és nem tudok létrehozni könyvtárat, mert közli hogy nem írható. Pedig fstab-ba úgy raktam be, hogy defaults,noatime 0 1

Ez alapján a defaults miatt van rw jog is, és mégse. Rémlik, hogy mikor először raktam fel a Manjaro-t, akkor ebbe belefutottam, de már nem emlékszem, hogy mi a baja.

(#61962) Frawly válasza Dave™ (#61959) üzenetére


Frawly
veterán

Ne dobd ilyen gyorsan a 4.18.x-es vonalat, Intel procikon több embernek is volt problémája a 4.18.1-4.18.4-es verziókkal, de állítólag a 4.18.5-ösben és attól felfelé javítva van.

(#61963) Shyciii válasza Dave™ (#61959) üzenetére


Shyciii
veterán

Nem szóltam. Mindig elfelejtem, hogy Linux esetén felmountoláskor nem örökli a szülőköbyvtár jogait, szal kell egy chown...meg kéne már jegyeznem ezt a szabályt :)

(#61964) Dave™ válasza Frawly (#61962) üzenetére


Dave™
nagyúr

Nem dobtam semmit, csak várok vele még pár alverziót.

(#61965) Shyciii


Shyciii
veterán

Van valakinek tippje, hogy miért mutatja a Manjaro a statusbar-on a csatlakoztatott drive-ikont jelezve az újonnan létrehozott partíciómat, mikor ez a winyón egy új partíció és nem cserélhető adattároló? Manjaro KDE alatt ilyet nem csinált.
Most Gnome alatt mindenképp mutatja. Annyit tudni kell, hogy ezt az új partíciót nem telepítéskor hoztam létre, hanem utána GParted programmal. Kivéve a felcsatolást, mert a GParted alól eza funkció nem akar nekem aktív lenne. Konzol alatt a sudo mount -t /dev/sda7 /home/shyciii/Data -val csatoltam fel, majd utána az fstab-ba is beírtam tesrmészetesen a megfelelő UUID-vel:/home/shyciii/Data ext4 defaults,noatime 0 2

Működik minden, csak úgy érzékeli, mintha usbá-s winyó lenne, így megjelenik az ikon a statusbaron, és le is csatolhatom. Hogyan lehetne rávenni, hogy ez fix, és ne tegye oda ki, mintha eltávolítható eszköz lenne?
Eleve a Gnome beállítáai között sem látok olyat, hogy egyáltalán milyen ikonokat rakjon ki. Ehhez képest a KDE beállítás dömpinget ad :)

(#61966) Cifu válasza Shyciii (#61965) üzenetére


Cifu
nagyúr

Kapcsold ki BIOS-ban a Hot Plug lehetőségét, amiatt ugye teljesen logikus, hogy leválasztható meghajtónak észleli, és annak megfelelően kezeli a meghajtót...

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#61967) CanibelZ


CanibelZ
aktív tag

Sziasztok!
Szeretnék dual boot-ban Manjarot és windows10-et használni (remélem már nem kell sokáig, csak egy játék tartja fent a gépen), de sehogy se sikerül rendesen megoldanom. Akárhogy próbáltam megcsinálni, a grub nem töltött be, hanem egyből a windows indult.
A gépben van egy SSD és egy HDD. Úgy szeretném megoldani, hogy a rendszer az ssd-ről bootoljon, mellette a linux root legyen, a hdd-n meg a linux home és a windows maga, hogy minél kevesebb dolgom legyen, hogyha letörlöm. UEFI-GPT párossal próbálkozom. Valami ötlet, hogy mit állítsak, hogyan partícionáljam a dolgokat?

(#61968) lev258 válasza CanibelZ (#61967) üzenetére


lev258
veterán

Windows-ban a gyorsindítást kikapcsoltad?
A megfelelő lemez van kiválasztva boot-olásra? EFI partíciót csináltál?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#61969) CanibelZ válasza lev258 (#61968) üzenetére


CanibelZ
aktív tag

Igen, kikapcsoltam. De ez amúgy nem csak azt okozza, hogy linux alól nem lehet elérni a windows-os partíciókat?
Szerintem jól választottam ki és az EFI partíciót is megcsináltam, ezt a leírást követtem, máshol is így láttam. Még bcdedit /set {bootmgr} path \EFI\manjaro\grubx64.efi parancsot írták több helyen, hogy futtassam le CMD-ben, de ez se használt.
Mondjuk az furcsállom, hogy a leírások nagy része nem is választ ki boot partíciót a manjaronak és úgy telepíti.

(#61970) lev258 válasza CanibelZ (#61969) üzenetére


lev258
veterán

Nem vagyok otthon a Manjaro-ban, de szerintem hasznos lenne, ha lépésenként leírnád, mit csinálsz a telepítőben.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#61971) Shyciii válasza Cifu (#61966) üzenetére


Shyciii
veterán

Nekem nincs ilyen állítási lehetőség a BIOS-ban. Ez egy notebookban levő sata portra dugott 1TB-os WD winyó. Addig nem volt gond ezzel a partícióval, amíg a telepítővel hozattam létre. Csak aztán törölem azt a partíciót a Gpart progival és újra létrehoztam, és azóta csinálja. De szerintem semmilyen körülmények között nem kellene egy belső sata-s winyón levő partíciót removable device-nak kezelnie.

(#61972) Frawly válasza Shyciii (#61971) üzenetére


Frawly
veterán

Ez nem bug, hanem feature. Nem csak a Manjaro, hanem minden linuxos DE, meg sok WM is, az utólag csatlakoztatott partíciót úgy kezeli, ahogy a Windows az eltálítható USB-s drive-okat. Tehát bármikor lecsatolhatod és a SATA vezérlők is régóta how swap-ot tudnak. Nyilván nem kötelező használni. Ott lesz a rendszerértesítéseknél is, de ne foglalkozz vele.

(#61973) CanibelZ válasza lev258 (#61970) üzenetére


CanibelZ
aktív tag

Feltelepítettem először a windowst úgy, hogy a recovery és boot partíció az ssd-re, maga a win a hdd-re ment. Ezután a manjarot úgy, hogy a root ment a maradék ssd helyre a manjaro root, a hdd maradékra a home.
Több módon próbáltam a boot partíciót. Régen mikor debiant felraktam, akkor annak nem kellett külön létrehozni, megcsinálta magától, itt nem ment. Utána próbaltam, hogy külön 1GB boot-ot létrehoztam az ssd-n, majd hogy a windows által létrehozott boot-ban rendeltem hozzá /boot/efi alatt. Úgy még nem próbáltam, hogy én hozok létre egy fat32-es /boot/efi partíciót, lehet ezt még megpróbálom.
Eddig itt tartok.

Közben eszembe jutott valami a debiannal kapcsolatban. Azt lehet-e benne csinálni, hogy az unstable repoból csak bizonyos dolgokat, mondjuk csak a mesa-t frissítem, mást nem?

[ Szerkesztve ]

(#61974) Shyciii válasza Frawly (#61972) üzenetére


Shyciii
veterán

De megőrülök attól hogy kirak egy ikont, pedig nincs is USB rádugva, és amikor USB-s winyót dugok rá, akkor meg figyelnem kell, hogy mit csatolok le. Tudom hülyeség, de rettentően iritál. Ha meg a Gnome tweaks alatt kikapcsolom, hogy mutassa az ikont, akkor meg nem lehet két kattintással leválasztani az USB-s winyót, mert ugye semmit sem mutat. Mondjuk eleve nem értem, hogy miért van Gnome tweaks, és miért nincsenek azok benne alapból a Settingsben.

Kezdem azt érezni, hogy a Gnome beállításai a KDE-hez képest eléggé el vannak maradva.
Nem lehet konfigolni rendesen, hogy mi legyen, mi ne legyen a locksreenen (baromira idegesít, hogy egy "függönyt" fel kell húzni, hogy beírhassam a felhasználóm jelszavát, hogy a laptop fedelének lecsukásakor mi történjen, mi jelenjen meg és mit hide-oljon a statusbaron stb. Lehet hogy így nem cserélem le a KDE-t, pedig minden mást már úgy konfigoltam be a teszt notebookon, mint ahogy élesen használnám.

(#61975) Rimuru válasza Shyciii (#61974) üzenetére


Rimuru
veterán

Nem olvastam az elozmenyeket.
Miert hasznalsz Gnome-ot ha nem felel meg neked?

Vigyázat, csalok!

(#61976) King Unique válasza CanibelZ (#61973) üzenetére


King Unique
titán

Ennek a felemás telepítésnek aztán mégis mi értelme van? Azt általában úgy szokták dual-boot megoldásnál, hogy vagy mindkét rendszer teljes egészében (/home lehet kivétel) 1 fizikai meghajtóra van telepítve, vagy 2 külön meghajtóra mind a kettő. De ez a "keresztbetelepítés", hogy a rendszer számára fenntartott kisebb partíciók egyik lemezre, a rendszer a másikra stb., ez így elég tré... :D

Ha a linkelt leírás szerint csináltad a telepítést, akkor annak normál esetben működni kellene. Ha van már egy másik rendszer (Windows) által létrehozott ESP a célmeghajtón, akkor a Manjaro is alapértelmezetten azt fogja használni, ami ezen és ezen a screenshoton is szemléltetve van. Aztán ami még lényeges, az pl. a Secure Boot, mivel annál a Manjaro általában nem támogatott. Viszont az nem derült ki, hogy az UEFI BIOS-ban ki van-e kapcsolva.

[ Szerkesztve ]

(#61977) CanibelZ válasza King Unique (#61976) üzenetére


CanibelZ
aktív tag

Az volt az alap gondolat, hogy mivel nálam a win nagyon nem szereti a hdd-t (iszonyat lassú néha a rendszer, de a programok rendesen mennek...), akkor hátha a boot kicsit normálisabb lenne. :)) De hagyni fogom, szerintem nem lesz már egy évig fent úgy sem, addig kibírom.
A secure boot-ra én is gyanakodtam, de ahogy néztem, nincs bekapcsolva, de meglesem megint, hátha. Mas nagyon nem lehet a ludas, mert tényleg minden lépést úgy csinálok, ahogy ez a leírás mutat.
De agyalok, hogy megnézem megint a debiant, azt is így kéne telepítenem, vagy ott változik kicsit a dolog?

(#61978) King Unique válasza CanibelZ (#61977) üzenetére


King Unique
titán

Azért attól is függ milyen HDD, de ha valami 5400-as mobil típus, annál nem csoda, sőt azon egy Manjaro KDE sem lesz annyira pörgős. Ha a gyors működés a cél és van SSD, akkor nyilván eleve arra kellett volna telepíteni a rendszert, beleértve a rendszerpartíciót is.

Ha tényleg mindent a leírás szerint csináltál és a meglévő EFI partíción létrejött a Manjaro bejegyzése, rendben települt a GRUB is, a BIOS boot menüben ott van az indítóbejegyzése, akkor elvileg annak működni kellene. Az utóbbi frissítését, vagy újratelepítését esetleg még lehetne még próbálni, ha más nem megy.

[ Szerkesztve ]

(#61979) ubyegon2 válasza CanibelZ (#61973) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A Debianos részhez:
A mesa, a kernel, xorg jóval magasabb verziójú a Buster-ben, mint a stable-ban. Egyébként fel lehet venni Buster repot egyes csomagok frissítésére, de jó pár esetben erősen függőségeket is kell felrakni. Mesa biztosan frissíthető, a Xorg viszont kampecát okoz.

Ezzel el lehet játszani, de fel kell készülni a konzolos helyreállításra is ilyenkor, nekem egyszer a DE magasabb verziója omlasztotta a rendszert.

A gdebi .deb csomagok telepítése egyértelműen kiírja, ha függőségi gondjai vannak, de terminalban is látni fogod ezt ugyanúgy. Érdemes terminalban először kiadni a tesztelj paranccsal és akkor látod, miket hogyan rak fel.

sudo apt install csgneve -s

************
lev258 szaki egyébként nem a secure boot-ra tett utalást.

"Windows-ban a gyorsindítást kikapcsoltad?" (ez nem ugyanaz)

[ Szerkesztve ]

(#61980) CanibelZ válasza King Unique (#61978) üzenetére


CanibelZ
aktív tag

WD blue 7200-as, szóval nem kéne ennyire rossznak lennie, de haverom is panaszkodik, hogy nála se valami gyors.

ubyegon2: okés, köszi. Annyira nem akarok nagyon előre menni verzióban, a mesa 18.2.x lenne a fontosabb csak főleg steamplay miatt. Állítólag sok esetben javít a teljesítményen.
Tudom, hogy nem ugyanaz, az az első dolgom volt a win telepítése után kikapcsolni. A secure boot-ot most néztem meg, az is ki van kapcsolva. Valami MSI fast boot is van még mellette, de az sincs bekapcsolva.

[ Szerkesztve ]

(#61981) ArthurShelby


ArthurShelby
addikt

Már többször telepítettem uefi-s gépre linuxot, aztán letöröltem a partíciót (kipróbáltam pár linuxot). Most a gépemen jelenleg 2 windows van (8.1, 10), de a grub is ott van valahol, és szeretném letörölni (de hol van?), a bios boot menüben pedig ott vannak a régi linuxok nevei, amiket nyilván nem tud betölteni, hanem csak a rossz grub jön be. Most szerettem volna kipróbálni az ubuntu mate-t, de csak csak a grub jött be.

Vagy dd-ben kellett volna az iso-t kiírni rufus-szal?

A rosszban mindig van valami megtévesztően jó, különben nem választanánk a rosszat

(#61982) Rimuru válasza ArthurShelby (#61981) üzenetére


Rimuru
veterán

Linux alatt efibootmgr -el tudod szerkeszteni az EFI bejegyzeseket, plusz esetleg szemet maradhat az ESP particion.

Vigyázat, csalok!

(#61983) King Unique válasza CanibelZ (#61980) üzenetére


King Unique
titán

Mondjuk attól is függ, hogy menyire van telemásolva a HDD, meg a fájlrendszer mennyire töredezett. Na meg, hogy kinél milyen állapotban van a rendszer, mennyire van szétcseszve, telerakva a sebességet visszafogó programokkal stb. Nekem van 10-es telepítésem 7200-as WD Black-en és viszonylag gyorsan működik, de azért az SSD-től nyilván elmarad. A 2,5"-os 5400-as laptop HDD-ken már lassabb, de ott is inkább a bootolás és a rendszer felállása, viszont utána már úgy-ahogy jól használható.

Az amúgy nem derült ki, hogy a BIOS boot menüben jelenleg milyen indítóbejegyzések vannak, de Linux alól az efibootmgr lehetőséget ad a szerkesztésre. Windowsnál meg parancssorban ott van erre a célra a bcdedit, grafikus felületen meg pl. az EasyUEFI.

[ Szerkesztve ]

(#61984) CanibelZ válasza King Unique (#61983) üzenetére


CanibelZ
aktív tag

Nem találtam semmit manjaroval kapcsolatban, de nyomtam egy resetet a bios-nak, utána megjelent és be is tudtam állítani, hogy a grub töltsön be, a windows bootloader is ott van. Fura, de most megy, szóval legközelebb tudni fogom, hogy a bios akar szívatni.

Lehet csak azért tűnik lassúnak egyébként, mert eddig ssd-n volt. Amúgy teljesen új telepítés, a partíció félig sincs tele, 2 hete ment a töredezettségmentesítés is. Automata frissítések meg minden vacak kikapcsolva, szóval azoknak se kéne fogni, aztán ki tudja milyen dolgok futnak még a háttérben.
Ez az EasyUEFI viszont jó cucc, köszi a linket.

(#61985) ubyegon2 válasza CanibelZ (#61980) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

experimental repoban van még csak a 18.2.x mesa csomag, a 18.1.x már a backport stable-ban is benne van. Az experimental-ból frissítés már nem kockázatmentes. ;)

(#61986) Shyciii válasza Rimuru (#61975) üzenetére


Shyciii
veterán

A főgépemen KDE van, amit nem is tudom már mióta használok, csak egy kis változatosságra vágyom. Ezért gondoltam a Gnome-ra (meg persze próbáltam mást is Live USB-n).

(#61987) Dave™ válasza Shyciii (#61986) üzenetére


Dave™
nagyúr

Én is nemrég váltottam, és bár hiányzik pár dolog, sok minden jobban működik Gnome alatt, meg egységesebb, következetesebb is a UX (főleg a megjelenés).

(#61988) King Unique válasza CanibelZ (#61984) üzenetére


King Unique
titán

Amikor ennyire nem megy, akkor valóban megoldás szokott lenni a BIOS resetelése, vagy problémásabb eseteknél a frissítése. Ezek lettek volna a következő javaslatok. Ha az előbbi is megoldotta, akkor OK. A BIOS boot menüjében pedig ott kellene lenni mindkét rendszerbetöltőnek és a sorrend is számíthat. Ha a Windows Boot Manager van az első helyen, akkor értelemszerűen a Windows fog indulni, hacsak pl. F11/F12 stb. funkcióbillentyűvel a gyors boot menüben ki nem választod a Manjaro-t.

[ Szerkesztve ]

(#61989) Frawly válasza CanibelZ (#61980) üzenetére


Frawly
veterán

A KDE, Gnome Shell nem valami villám HDD-vel, bár azért még elmegy. A Win10 meg használhatatlan HDD-n, nálam újabban az SSD-t is megeszi reggelire, de még a fél fogára sem elég, nem hogy egy jó parasztkolbászosat böffentsen utána.

Meg ez pszichikai megszokás is, ha egyszer a lassú HDD után hozzászoktál az SSD által nyújtott pattogóssághoz, akkor utána bármilyen HDD-s rendszert túl lassúnak fogsz érezni. Az teljesen mindegy, hogy WD Milyenszínű HDD, meg 5400-7200-10000 rpm-es ez.

Esetleg próbáld meg a Manjaro-t valami kisebb DE-vel, mondjuk Xfce. Azzal lehet pattogósabb lesz HDD-ről is. Vagy ruházz be egy újabb 120-240 gigás SSD-re, azok nem drágák már.

[ Szerkesztve ]

(#61990) Shyciii válasza Dave™ (#61987) üzenetére


Shyciii
veterán

Igen, ezért is sopánkodom, mert amúgy mindent jól beálltottam. Persze a Latte dock hiányzik, de most az alap dash to dock extensionnel félig-meddig megcsináltam ugyanazt, a felső taskbar is szép lett és funkcionális.
A Kate, és Konsole helyett meg könnyen találok másikat. Egyedül ez a retkes lockscreen redőnyfelhúzás idegesít, meg hogy a noti fedelet lehajtva nem lehet zárolni. No meg ez az utólag felvitt partíció removable deviceként működése, de ez meg linux sajátosság ezekszerint, ezt meg ki tudom küszöbölni telepítéskor, szal mondjuk az meg van oldva. De amúgy tetszik nekem is a Gnome, ezért is tettem fel a régi notimra, és nem csak sima live-ként tesztelem. Amúgy tök fura. A te hatásodra kezdtem áttérni lnuxra, és Manjaro-ra mikor olvastam a cikkedet, és ugye KDE-re, erre most te is Gnome-ra váltottál, miközben én is pont arra kacsintgatok :)
Egyébként utólag is köszönöm neked. Az a cikk nagyon jó volt utolsó lökésként, hogy Linuxra váltsak. Illetőleg rolling update-es Linux-ra, mert továbbra is csak az vonz.
A Minimal Manjaro-t még mindenképp ki fogom majd próbálni, meg az Archlabs Minimo változattát is.

(#61991) bzolika10


bzolika10
aktív tag

Sziasztok!

Megpróbáltam összebondolni egy raspberry pi 3b és egy usb-s hálózati kártyát. A belső hálón látja a gépeket, de kifelé már nem lát semmit. Hogy lehetne ezt megoldani?

A config file:

root@raspberrypi:/home/pi# cat /etc/network/interfaces
# interfaces(5) file used by ifup(8) and ifdown(8)

# Please note that this file is written to be used with dhcpcd
# For static IP, consult /etc/dhcpcd.conf and 'man dhcpcd.conf'

# Include files from /etc/network/interfaces.d:
source-directory /etc/network/interfaces.d

iface lo inet loopback

auto wlan0
iface wlan0 inet dhcp
wpa-ssid ****
wpa-psk ****

auto eth0
iface eth0 inet manual
auto eth1
iface eth1 inet manual

auto bond0
iface bond0 inet static
slaves eth0 eth1
bond-mode 1
bond-miimon 100
address 10.0.0.21
network 10.0.0.0
netmask 255.255.252.0
broadcast 10.0.0.255
gateway 10.0.0.1

(#61992) Lenry válasza bzolika10 (#61991) üzenetére


Lenry
félisten

mit jelent a "nem lát semmit"?
mit mond arra, hogy
ping google.com

vagy arra, hogy
ping 8.8.8.8?

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#61993) bzolika10 válasza Lenry (#61992) üzenetére


bzolika10
aktív tag

Ezt:

root@raspberrypi:/etc# ping -c4 bix.hu
connect: Network is unreachable

(#61994) Lenry válasza bzolika10 (#61993) üzenetére


Lenry
félisten

és IP címet pingelve?

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#61995) bzolika10 válasza Lenry (#61994) üzenetére


bzolika10
aktív tag

Úgy is ugyanezt

(#61996) Lenry válasza bzolika10 (#61995) üzenetére


Lenry
félisten

ifconfig -a

a hálókártya UP állapotban van?

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#61997) Frawly válasza Lenry (#61996) üzenetére


Frawly
veterán

Vagy ha nincs fent az ifconfig parancs (sok rendszeren deprecated), akkor az azzal ekvivalens ip link parancsot is meg lehet próbálni.

[ Szerkesztve ]

(#61998) bzolika10 válasza Lenry (#61996) üzenetére


bzolika10
aktív tag

root@raspberrypi:/etc# ifconfig -a
bond0: flags=5187<UP,BROADCAST,RUNNING,MASTER,MULTICAST> mtu 1500
inet 10.0.0.21 netmask 255.255.252.0 broadcast 10.0.0.255
inet6 fdb2:1d58:8f94:0:ba27:ebff:febc:b543 prefixlen 64 scopeid 0x0<global>
inet6 fd51:d0ec:2f42:0:ba27:ebff:febc:b543 prefixlen 64 scopeid 0x0<global>
inet6 fe80::ba27:ebff:febc:b543 prefixlen 64 scopeid 0x20<link>
ether b8:27:eb:bc:b5:43 txqueuelen 1000 (Ethernet)
RX packets 12887 bytes 909460 (888.1 KiB)
RX errors 0 dropped 17 overruns 0 frame 0
TX packets 1547 bytes 672633 (656.8 KiB)
TX errors 0 dropped 3 overruns 0 carrier 0 collisions 0

eth0: flags=6211<UP,BROADCAST,RUNNING,SLAVE,MULTICAST> mtu 1500
ether b8:27:eb:bc:b5:43 txqueuelen 1000 (Ethernet)
RX packets 7818 bytes 620324 (605.7 KiB)
RX errors 0 dropped 0 overruns 0 frame 0
TX packets 1550 bytes 672923 (657.1 KiB)
TX errors 0 dropped 0 overruns 0 carrier 0 collisions 0

eth1: flags=6211<UP,BROADCAST,RUNNING,SLAVE,MULTICAST> mtu 1500
ether b8:27:eb:bc:b5:43 txqueuelen 1000 (Ethernet)
RX packets 5069 bytes 289136 (282.3 KiB)
RX errors 0 dropped 0 overruns 0 frame 0
TX packets 0 bytes 0 (0.0 B)
TX errors 0 dropped 0 overruns 0 carrier 0 collisions 0

lo: flags=73<UP,LOOPBACK,RUNNING> mtu 65536
inet 127.0.0.1 netmask 255.0.0.0
inet6 ::1 prefixlen 128 scopeid 0x10<host>
loop txqueuelen 1000 (Local Loopback)
RX packets 6 bytes 234 (234.0 B)
RX errors 0 dropped 0 overruns 0 frame 0
TX packets 6 bytes 234 (234.0 B)
TX errors 0 dropped 0 overruns 0 carrier 0 collisions 0

wlan0: flags=4098<BROADCAST,MULTICAST> mtu 1500
inet 10.0.0.13 netmask 255.255.252.0 broadcast 10.0.3.255
ether b8:27:eb:e9:e0:16 txqueuelen 1000 (Ethernet)
RX packets 16 bytes 1522 (1.4 KiB)
RX errors 0 dropped 0 overruns 0 frame 0
TX packets 38 bytes 6795 (6.6 KiB)
TX errors 0 dropped 0 overruns 0 carrier 0 collisions 0

Nyilván up állapotban van, mivel tudom vele pingelni a routert.

(#61999) Frawly válasza bzolika10 (#61998) üzenetére


Frawly
veterán

Szemre pedig ez jó. Az ip route paranccsal az átjárót is nézd meg, ha megvan az IP-je, akkor pingeld meg azt. Elvileg 10.0.0.1-nek vagy valami hasonlónak kéne lennie.

Ami így kicsit szúrja a szemem, de nem működést gátló hiba, hogy a hálózati maszk a broadcast címmel együtt indokolatlanul nagy IP tartományt fed le otthoni felhasználáshoz képest. Ez nem tudom mennyire szándékos, hány gép van a hálózaton, vagy csak véletlen sikerült így valami leírás alapján ezeket az adatokat megadni.

[ Szerkesztve ]

(#62000) bzolika10 válasza Frawly (#61999) üzenetére


bzolika10
aktív tag

10.0.0.1 az átjáró címe. Mivel openwrt van rajta már azon is gondolkodtam, hogy lehet hogy valamilyen tűzfal nem engedi át.

Igen, szándékosan ilyen nagy tartományú :D

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.